Aktuality měsíce července a srpna 2000
- Dne 20. 6. 2000 byl na modřické tramvajové trati demontován pár výhybek „kaliforňan“ a zprovozněna opravená trať. Bylo tak ukončeno první provozní nasazení těchto technicky zajímavých výhybek.
- Ve dnech 20. až 22. 6. 2000 se v Brně uskutečnilo divadelní představení s názvem Archa 2000. Divadlo se odehrávalo na několika místech v Brně – např. na náměstí Svobody, na Orlí, v Redutě, u výstaviště nebo dokonce v areálu lodní dopravy. Součástí představení byl převoz diváků a vlastního jeviště z místa na místo, který se odehrával prostřednictvím čtyř tramvajových souprav („plecháč“ evid. č. 4058, 2 vozy K2R a souprava MV107+VV215). Jeviště v podobě velké dřevěné lodi po městě vozila na podvalníku Tatra 815.
- Z důvodu výměny kolejí na ulici Benešově nad trolejbusovou smyčkou byla o víkendu 24. a 25. 6. 2000 přerušena tramvajová doprava mezi hlavním nádražím a Malinovského náměstím v obou směrech jízdy. Došlo k odklonům tramvajových linek d-1, 2 a 4, tramvaje jezdily ulicí Masarykovou. Odkloněna byla také historická linka d-100, která jezdila z náměstí Svobody závlekem přes smyčku Zvonařka. Protože byly přes náměstí Svobody odkloněny jiné tramvajové linky, nemohla zde souprava setrvávat delší dobu. Z tohoto důvodu byly posunuty odjezdy z Pisárek a linka přijížděla na náměstí Svobody přesně na odjezd. Stejně tak jezdily tramvaje odklonem o víkendu 15. a 16. 7. 2000, kdy byly u nádraží opravovány výhybky na 1. a 2. koleji.
- Dne 1. 7. 2000 došlo ke zprovoznění přestupního uzlu »Podlesí«, současně byly provedeny některé změny u zastávek »Branka« a »Kamenolom«. Do 30. 6. probíhal přestup cestujících mezi tramvají a autobusem a-140 v zastávce »Branka« a zastávky »Podlesí« i »Kamenolom« byly v noci na znamení, zastávka »Branka« trvalá. Od 1. 7. 2000 je tramvajová a nově i autobusová zastávka »Podlesí« trvalá, zastávka »Kamenolom« je pouze na znamení. Autobusová zastávka »Branka« byla zrušena a místo ní zřízena zastávka s názvem »Lísky« (situovaná oproti původní zastávce blíže ke Komínu).
- Od 1. 7. 2000 došlo ke změně trasy autobusové linky a-75. Linka ve směru do Obřan jezdí od tohoto data závlekem přes Tomkovo náměstí v Husovicích. Účelem uvedeného opatření je usnadnění přestupu z linky d-4 na autobus a-75. Toto opatření bude platit pouze po dobu výluky tramvajové dopravy do Obřan.
- Od 1. 7. 2000 byl změněn název některých brněnských zastávek MHD – zastávka »Dálniční přivaděč« změnila název na »Bohunice, nemocnice« a původní zastávka »Bohunice, nemocnice« se nyní jmenuje »Stará nemocnice«.
- Během prázdninových měsíců byly zavedeny letní jízdní řády téměř pro všechny tramvajové, trolejbusové a autobusové linky. Tak jako v předchozích obdobích i letos došlo k prodloužení špičkových intervalů mezi jednotlivými spoji, zatímco sedlové zůstaly prakticky zachovány. Výrazné změny však přinášejí jízdní řády platné od září, více viz samostatný článek.
- Rekreační dopravy v Brně se prázdninové změny v MHD příliš nedotkly. V provozu byla jediná rekreační linka a-103. Za rekreační je však možno považovat i některé pravidelné linky, např. a-45 nebo a-50 nebo i d-3, která o sobotách a nedělích zajíždí na Rakoveckou. Na obou výše uvedených autobusových linkách byl posilován provoz o sobotách a nedělích – na a-45 jezdily vložené spoje v úseku Stará Osada – Mariánské údolí a na prázdninových jízdních řádech byly tyto spoje dokonce uvedeny s poznámkou „jezdí v případě příznivého počasí“. Na linku a-50 byly o víkendech nasazovány článkové autobusy (stejně tak i na a-103).
- Ve druhé polovině července roku 2000 začala generální oprava ulice Slovákovy. Tato ulice je využívána trolejbusy linek t-132, 134 a 136 při jízdě z České směrem na Kounicovu a dále do Králova Pole, na Vychodilovu a do Komína. Trolejbusy proto jezdily z Brandlovy ulice odbočením vpravo kolem budovy rektorátu a kolem varieté Rozmarýn přímo na Kounicovu. Po ukončení opravy se trolejbusy na Slovákovu ulici vrátí. DPMB má sice ve výhledu tuto ulici opustit a má zájem na tom, aby trolejbusové linky jedoucí ulicí Kounicovou byly ukončeny na Moravském náměstí objetím parku, čímž by mohla být trolejbusy opuštěna i ulice Brandlova. Tato snaha však zatím naráží na odpor urbanistů a architektů, kteří se brání zavěšení dalších trolejových drátů v této oblasti.
- V neděli 23. 7. 2000 probíhala výměna kolejí na Veletržní ulici (vyměňovaly se koleje na přejezdu na Mendlově náměstí a cca 50 m přilehlé tratě). Došlo k odklonům tramvajových i trolejbusových linek (náhrada autobusy), stejně jako okružní linky a-44. Výměna kolejí si vyžádala rovněž odklon historické tramvajové linky d-100, která byla vedena z náměstí Svobody odklonem (od zastávky »Václavská«) na Ústřední hřbitov. Z důvodu nedostatku průvodčích byl zrovna o tomto víkendu vypraven pouze sólo vůz MV č. 107. Při jízdách na Ústřední hřbitov byl o linku větší zájem než bývá obvyklé a ve voze se dokonce stálo. O týden později pak byla prováděna oprava křižovatky Pionýrská – Lidická. Z tohoto důvodu byla přerušena doprava na linkách d-1 a d-7. Také byla zavedena náhradní doprava autobusy.
- V průběhu července byla do provozu uvedena opravená manipulační smyčka tramvají Geislerova v ulicích Jeronýmova a Porhajmova. Původní kamennou dlažbu mezi kolejemi nahradily betonové panely.
- V srpnu byl opravován prostor trolejbusových zastávek (nástupní i výstupní) na Komenského náměstí linek t-137, 139 a 144. Linka t-137 byla dočasně zrušena. Aby byla zachována kapacita do Kohoutovic, byla posílena linka t-142 z Mendlova náměstí. Místo trolejbusů byly nasazeny autobusy, které jezdily z Komenského náměstí kolem kostela a Marešovou.
- Počátkem srpna probíhala také oprava kolejí na ulici Veveří (v dolní části přiléhající k Žerotínovu náměstí). Jako první se opravovala pravá kolej ve směru do centra (o víkendu 12. a 13. 8. 2000 byla na Veveří úplná výluka tramvajové dopravy s odklony tramvajových linek a náhradní dopravou autobusy). Dále se po ulici nejezdilo 19. 8. (pokládka živice) a o víkendu 26. a 27. 8. 2000, kdy se opravovala pravá kolej z centra. Dopravní opatření byla stejná jako u předchozích výluk.
- Z důvodu výměny kolejí na bystrcké tramvajové trati byla od 14. do 18. 8. 2000 přerušena tramvajová doprava v úseku Bystrc, Rakovecká – Bystrc, Ečerova. Tramvajové linky d-1 a d-11 byly ukončeny ve smyčce Bystrc, Rakovecká. Ve vyřazeném úseku byla zajištěna náhradní autobusová doprava. V průběhu výluky byla prováděna kompletní výměna kolejí v úseku od zastávky »Ondrouškova« – konečná Ečerova vpravo (ve směru jízdy do Bystrce) a v úseku »Ondrouškova« – »Kubíčkova« vpravo ve směru jízdy z Bystrce. Nové kolejnice jsou opět žlábkové. Štěrkové lože se neupravuje.
- Ve dnech 18. až 20. 8. 2000 se uskutečnila na Masarykově okruhu v Brně Velká cena ČR v závodech silničních motocyklů. Pro návštěvníky byly v provozu dvě zvláštní autobusové linky a-201 s trasou Starý Lískovec (konečná tramvaje) – Masarykův okruh (v provozu pouze v neděli) a a-202 s trasou Mendlovo náměstí – Masarykův okruh (v provozu po celé tři dny). Došlo i k posílení pravidelných linek a-52 a a-54 do Žebětína. Na obou zvláštních autobusových linkách bylo zavedeno zvláštní jízdné – denní jízdenka za 30 Kč pro jízdu v obou směrech.
- Z důvodu opravy dálničního nadjezdu nad konečnou tramvají ve Starém Lískovci jezdily bohunické tramvaje o víkendu 26. a 27. 8. 2000 pouze na Švermovu. Mezi zastávkami »Švermova« a »Dunajská« byla zajištěna náhradní tramvajová doprava opět prostřednictvím vozu KT8, který jezdil po pravé koleji ve směru do centra.
- Práce na rekonstrukci komunikace v ulici Antonína Procházky mají být zahájeny již v říjnu a s jejich ukončením se počítá až v závěru roku 2001. Od října 2000 do března 2001 se mají stavební práce obejít bez zásahu do provozu MHD. S úplným uzavřením komunikace se počítá až od března roku 2001. Do té doby má dojít k zatrolejování úseku silnice mezi konečnou »Kamenný vrch« a »Kohoutovice, Jírovcova«. Trolejbusová doprava z Kohoutovic bude jezdit přes Kamenný vrch a Nový Lískovec. Uvažuje se rovněž o autobusové dopravě z Kohoutovic přes starou dálnici do Bystrce. Po rekonstrukci má být vozovka rozšířena, mají zmizet některé ostré zatáčky, mají vzniknout nové chodníky a stezka pro cyklisty.
- Původně uváděný termín zprovoznění trolejbusové linky t-140 k 1. 9. 2000 nebyl splněn. Teprve v průběhu července totiž DPMB postupně získal všechna potřebná povolení k dobudování trolejbusové tratě. Pro novou trolejbusovou linku je nutno zatrolejovat úsek mezi křižovatkou Purkyňova – Skácelova a nádražím v Králově Poli. Především v oblasti ulice Skácelovy a Slovanského náměstí si zavěšení troleje vyžádá zásahy do veřejné zeleně. V souvislosti s tím, jako jakási náhrada, má zmizet trolejbusová trať linky t-132 napříč náměstím. Linka t-132 by měla náměstí objíždět vždy vpravo ve směru jízdy. Čas potřebný pro vybudování trolejového vedení a prací s tím spojených je odhadován na 2 až 3 měsíce. v souvislosti s výstavbou trolejbusové trati na Skácelově opustí trolejbus linky t-136 jezdící v relaci Česká – Komín ulice Purkyňovu a J. Babáka. V současnosti jsou na trase linky v Králově Poli (Skácelova ulice, Slovanské náměstí, Husitská) postupně vyměňovány sloupy veřejného osvětlení za nové, které budou současně sloužit i novému trolejovému vedení. Současně již byly provedeny některé další práce (oprava a úpravy stávající troleje mezi Komínem a Bystrcí).
- Na náměstí Svobody pokračuje archeologický výzkum – i o prázdninách pokračovali odborníci v odkrývání základů Mikulášského kostela, který zanikl v minulém století. Výzkum probíhá v těsné blízkosti tramvajové tratě a údajně bude pokračovat i pod ní. I z tohoto důvodu se proto zatím neuvažuje s návratem pravidelné tramvajové dopravy do centra.
- Nové zastávkové stojany v šedém, nepříliš výrazném provedení postupně přibývají. Vzpomeňme, že první stojan tohoto typu byl instalován na zastávce »Pisárky« ve směru od Mendlova náměstí. K němu potom přibyly stojany na tramvajové trase v ulici Lidické, a to na zastávkách »Antonínská« v obou směrech a na zastávce »Pionýrská« ve směru do Řečkovic. Po dokončení ulice Banskobystrické byly tyto stojany vztyčeny na zastávkách »Filkukova« a »Kořískova« v obou směrech. Stojan svítící novotou nalezneme také na autobusové zastávce »Strážní«.
- Novelou drážního zákona došlo ke sjednocení přirážek k jízdnému za tzv. černou jízdu u silniční i drážní dopravy. To dovoluje stejnou výši sazby u tramvajové, trolejbusové i autobusové dopravy. Horní hranice přirážky k jízdnému je stanovena na 1000 Kč. Od 1. 7. 2000 se proto v Brně platí následující částky sankce – 500 Kč pokud bude přirážka zaplacena na místě nebo do 2 pracovních dnů u pokladny, 700 Kč při pozdější platbě (pokud ještě nebylo zahájeno soudní vymáhání) a konečně 1000 Kč pokud již bylo zahájeno soudní vyjednávání (+ soudní výlohy). K 1. 7. 2000 přestaly platit pokutové bloky na částku 200 Kč a jsou vydány nové pokutové bloky na částku 500 Kč. Ke stejnému datu dochází také k výměně průkazek revizorů. Revizor se musí při kontrole prokázat průkazkou a služebním odznakem, přičemž průkazka i odznak musí mít stejné číslo. Revizoři nedostali statut veřejného činitele, ale novela zákona zvýšila některé jejich pravomoci – mohou např. po cestujícím požadovat prokázání totožnosti. Toto zvýšení pokut za jízdu na černo způsobilo výrazný úbytek počtu cestujících jezdících bez platného cestovního dokladu. Současně je možno vypozorovat, že pozvolna přibývá cestujících, kteří si kupují předplatní jízdenky. Současná výše pokuty již totiž převyšuje cenu měsíční předplatní známky (podle deníku Rovnost).
Novinky z přehrady
- od 1. 7. 2000 byl v platnosti tzv. plný jízdní řád – tj. lodě jezdily v maximálním rozsahu po všechny dny stejně. Odjezdy lodí z Bystrce, Rokle a Veverské Bitýšky jsou stejné jako vloni. K 60. výročí přehrady byla uspořádána výstava – do konce června byla ke shlédnutí v Bystrci na Odbojářské, od druhého červencového týdne je instalována přímo na přehradě v hotelu Santon. U hradu Veveří má být zřízena lávka pro pěší a cyklisty. Lávka bude stát cca 15 mil. korun a spojí oba břehy přehrady v místech, kde stával původní most (zničený za II. světové války). Montovaná lávka má mít rozpětí 80 metrů. Počátkem července skončilo po mnoho týdnů trvající období velmi pěkného počasí a bylo vystřídáno deštivým, větrným a chladným počasím, které trvalo prakticky po celý červenec a počátek srpna. Za tohoto velmi nepříznivého počasí byl i zájem o lodní dopravu velice malý. V průběhu června si lodní doprava na nedostatek pasažérů nemohla stěžovat. V pracovních dnech jezdily hlavně školní výlety, o víkendech potom rekreanti. I přes období sucha v květnu a červnu byla přehrada téměř plná a dobrý vodní stav dovoloval jízdy až do Veverské Bitýšky. Červencové deště potom zaplnily přehradu zcela. V srpnu se počasí sice umoudřilo a dostalo opět letní ráz, ale mnoho lidí však loděmi nejezdilo. Zhoršila se totiž výrazně kvalita vody, která mnoho potencionálních rekreantů od záměru navštívit přehradu odradila.
- Neobvyklá měřící loď společnosti Povodí Moravy v Brně se objevovala v červenci a srpnu na moravských řekách a přehradách. Objevila se také na brněnské přehradě. Plavidlo má délku 4 metry a jeho posádka je dvoučlenná. Pomocí speciálního echografu zjišťuje nejen hloubku dna, ale také mocnost nánosů a tím i zanešení řek a přehrad. Dříve bylo měření hloubky prováděno jednoduchým způsobem pomocí tyčí, což bylo málo přesné, zdlouhavé a namáhavé. Podle výsledků měření je možno sestavit digitální model dna (dle deníku Rovnost).
- V souvislosti s přehradou lze uvést i následující zajímavost – autobusová linka a-54 je nyní ukončena v Kníničkách, poměrně nevhodným způsobem uprostřed obytné zóny. Linka by mohla dostat nové obratiště (tj. mohla by být prodloužena) a eventuálně by mohla zajíždět až do blízkosti Sokolského koupaliště k hotelu Neptun. Obec Kníničky dává k dispozici dokonce potřebnou plochu pro vybudování obratiště. Levý břeh přehrady by tak mohl dostat atraktivní autobusovou dopravu, kterou by mohli využívat rekreanti i chataři z oblasti Sokolského koupaliště i Osady (dle deníku Rovnost).
Novinky ve vozovém parku
- Světlo světa spatřilo vládní rozhodnutí o podpoře obnovy vozidel MHD. V letech 2001–3 má tak do dopravy přijít dotace o celkovém objemu 1,1 miliardy Kč každý rok. Z toho do MHD cca 0,7 a zbytek na linkové autobusy. Na nové tramvaje, trolejbusy a autobusy MHD by tak měl stát přispívat cca 30 % jejich ceny, u nízkopodlažních vozidel dokonce 50 % ceny. Stát má přispívat i na rekonstrukce starších vozů. V letech 1998 až 2000 stát přispěl na vozidla MHD celkovou částkou 1,5 miliardy Kč. Pro následující léta tedy jde ze strany státu o dosti podstatný nárůst, i když na zásadní obnovu vozového parku našich DP to stačit nebude (dle deníku Rovnost z 14. 7. 2000).
- V ústředních dílnách probíhají úpravy některých tramvají T3 řazených doposud v soupravách jako B vozy na sólo vozy. Taková úprava vozu přijde údajně na částku kolem 100 000 korun. Je nutno instalovat palubní počítač, vybavit vůz vysílačkou a dovybavit kabinu řidiče na standard obvyklý u A vozů. Větší počet sólo vozů (cca 20) bude potřeba pro linku d-4. Snížením intervalu při zachování přepravní kapacity chce DPMB zatraktivnit tuto linku pro cestující. Od začátku září je na lince předpokládán smíšený provoz s dvojicemi tramvají i sólo vozy (výhradně T3), pro příští rok se již plánuje provoz výhradně sólo vozy. Dále je plánováno nasazení sólo vozů i na linku d-7. Uvolněné vozy K2 by potom mohly jezdit na linkách d-12 a d-13, čímž by se ušetřily vozové kilometry, které by bylo možno využít pro zkrácení intervalů mezi spoji. Prozatím takto byly upraveny tramvaje evid. č. 1611, 1561 a 1625, 1617, 1612 (tyto vozy byly upravovány pouze ve vozovně).
- Ani o prázdninách se Brňané nesvezli zánovními tramvajemi RT6N evid. č. 1801–1804. Vozy stále odpočívají ve vozovně v Medlánkách. Vzhledem k problémům firmy ČKD DS nemá DPMB možnost ani vrácení vozů ani žádné další kompenzace (penále) za jejich neuvedení, resp. neudržení v provozu. Provoz vozů byl zakázán Drážním úřadem z důvodu neodstraněných a nevyřešených konstrukčních závad. Podobné čtyři vozy jsou mimo provoz také v Praze. S Drážním úřadem byl domluven další postup: dopravní podniky v Brně a v Praze vlastními silami opraví po jedné z tramvají a s opravenými vozy zahájí zkušební provoz. V případě kladných výsledků zkušebního provozu by mohl drážní úřad povolit provozování vozidla. Podle výsledků zkušebního provozu by potom mohla být opravena a schválena další vozidla (dle deníku Rovnost z 23. 6. 2000).
- Počátkem července zasáhl do provozu s cestujícími další opravený vůz K2T – vůz evid. č. 1054. Vůz byl zprovozněn již v dubnu, ale po dva měsíce ho bylo vidět pouze při zkušebních jízdách. Vůz je v klasickém barevném provedení, s rovnými plechy bočnic, klasickým pantografem a s linkovou orientací Buse (na bocích v budnících mezi střechou a bočnicí). Dostal elektrickou výzbroj TV14 od firmy ČKD DS. Zároveň byl do dílen odvezen další „kloubák“ evid. č. 1023 na rekonstrukci K2T (ev. P), následován dalšími tramvajemi evid. č. 1047 a 1065 (22. 8. 2000). Z dílen se do pisárecké vozovny naopak vrátily již generálkované tramvaje 1038 (v červenci) a 1036 (11. 8. 2000). Zatím však do provozu nezasáhly, tramvaj evid. č. 1033, která je po opravě v Pisárkách již delší dobu (provedení jako u evid. č. 1054), vyjela s cestujícími v posledním srpnovém týdnu.
- Po opravě s transparenty BUSE vyjelo další „kátéčko“ evid. č. 1728.
- S reklamou obchodního domu Carrefour vyjela kloubová tramvaj K2 evid. č. 1093 (s fialovými vinnými hrozny a nápisy na bílé bočnici), vůz evid. č. 1131 má reklamu na Budějovický Budvar v novém provedení (bílo-červený). V ulicích se dále nově objevily tramvaje s reklamami evid. č. 1634 (Kooperativa – bílý se zeleným nápisem) a evid. č. 1651 (Lekov – zelený, krátce). Po opravě v klasickém nátěru vyjela dvojice evid. č. 1651+1652. Vůz KT8 evid. č. 1704 dostal celoplošnou reklamu výrobce nábytku Koryna (vůz bílý s barevnými popisy). Souprava tramvají T3 evid. č. 1567+1561 vyjela po generální opravě koncem července s reklamou na mobilní telefony Eurotel – se stříbrnou vozovou skříní, zároveň byl celý interiér natřen na žluto s oranžovými sedačkami. Od počátku srpna je v ulicích k vidění brněnská novinka – dvě soupravy tramvají T3R s celovozovou reklamou firmy Flextronics (evid. č. 1659+1660 a 1663+1664). Vozy mají šedobílý nátěr s reklamními nápisy. Jde o vůbec první celoplošnou reklamu na voze T3R, event. na tramvaji dodané po roce 1995. V budoucnu mají přibýt ještě dva trolejbusy Š 14TrR s touto celoplošnou reklamou.
- V současnosti probíhá letošní dodávka 12 nízkopodlažních trolejbusů Škoda 21Tr – dne 16. 8. 2000 do Brna dorazily první tři vozy, 29. 8. 2000 pak další dva. Od září se tak předpokládá, že by na každém druhém spoji linek t-145 a t-146 (na kursech vypravovaných vozovnou Komín) mohl jezdit nízkopodlažní trolejbus. V předposledním červencovém týdnu vyjel do ulic další rekonstruovaný trolejbus Škoda 14TrR evid. č. 3230, v Husovicích probíhá oprava dalšího vozu evid. č. 3221.
- K 1. 7. 2000 bylo z provozu odstaveno dalších cca 10 autobusů typu Ikarus, takže zbývá 10–12 posledních provozních vozů. S těmito autobusy jsme se však spíše výjimečně (pro nižší potřebu vozů) mohli během prázdnin svézt na linkách a-44, 84, 72 a 140. Po prázdninách se však vrátí hlavně na linku č. 140, aby zde zajišťovaly provoz do doby zprovoznění trolejbusové linky. Zde také Ikarusy ukončí své dvacetileté působení ve službách DPMB.
- Při nehodě na přejezdu v Komíně u zastávky »Branka« byla v červnu poškozena tramvaj KT8 evid. č. 1730, v srpnu zase došlo k nehodě trolejbusu Škoda 21 Tr evid. č. 3015. Oba vozy jsou nyní opravovány.
Novinky v brněnské MHD od září 2000
- Do konce letošních prázdnin byly v provozu tyto linky s nočním provozem. Tramvajové: d-1 (Řečkovice – Bystrc, Ečerova), d-2 (Stará Osada – Modřice), d-4 (Obřany – Masarykova čtvrť), d-8 (Líšeň, Jírova – Starý Lískovec), d-11 (Lesná – Komín, smyčka) a d-13 (Juliánov – Královo Pole, střelnice). Většina tramvajových linek měla noční trasu shodnou s trasou denní, pouze linka d-11 byla zkrácena do smyčky Komín a některé linky měly odlišný průjezd vnitřním městem (přes Masarykovu – d-4, d-11). Trolejbusové: t-131 (Hlavní nádraží – Šlapanice), t-135 (Mendlovo náměstí – Kamenný vrch), t-136 (Česká – Komín, sídliště), t-141 (Hlavní nádraží – Slatina, sídliště) a t-142 (Mendlovo náměstí – Kohoutovice). Trolejbusové linky z Mendlova náměstí a z České měly návaznost na noční tramvajovou dopravu. A autobusové: a-58 (Líšeň, hřbitov – Židenice, Stará Osada), a-69 (Bosonohy – Starý Lískovec), a-81 (Mariánské údolí – Židenice, Stará Osada), a-82 (Lesná, Slavíčkova – Hlavní nádraží), a-83 (Ořešín – Medlánky), a-85 (Chrlické náměstí – Hlavní nádraží) a a-86 (Bystrc, ZOO – Žebětín). V přestupních uzlech byla zajištěna návaznost na noční tramvaj. Bylo tedy provozováno 6 nočních tramvajových linek, 5 trolejbusových linek a 6 autobusových linek. Noční autobusové linky dostaly postupně svoji samostatnou číselnou řadu 81, 82, 83, 85 a 86. Ostatní čísla linek byla shodná s denním provozem. Rozjezdy od hlavního nádraží byly v 23.25., 0.05, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 4.30 a v 5.00 (tj. celkem 8 spojení).
- Od 1. září 2000 dochází k některým zásadnějším změnám – zavedení nočního spojení již ve 23.00 h a dále v jednotném intervalu 30 nebo 60 minut. Noční spojení u hlavního nádraží jsou tedy v časech: 23.00, 23.30, 0.00, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 4.30 a v 5.00 – celkem tedy 9 rozjezdů, v provozu zůstávají pouze 2 tramvajové linky (d-1: Bystrc, Ečerova – Řečkovice a d-8: Líšeň, Jírova – Starý Lískovec) a 7 nově zřízených autobusových linek s linkovými čísly 92 až 97 a 99. V provozu není žádná trolejbusová linka. Stávající noční autobusové linky a-81, 82, 83, 85 a 86 byly zrušeny. Současně je zrušen noční provoz na ostatních linkách všech trakcí.
- Trasy nových nočních autobusových linek jsou uvedeny v následujícím
přehledu:
- linka a-92: Lesná – Štefánikova čtvrť – Hlavní nádraží – Masarykova čtvrť – Žabovřesky – Bystrc – Žebětín
- linka a-93: Útěchov – Soběšice – Královo Pole – Medlánky – Řečkovice – Ivanovice – Jehnice – Ořešín
- linka a-94: Obřany – Husovice – Hlavní nádraží – Černovice – Komárov – Horní / Dolní Heršpice – Přízřenice – Modřice
- linka a-95: Kamenný vrch – Pisárky – Hlavní nádraží – Komárov – Holásky – Tuřany – Chrlice
- linka a-96: Bosonohy – Bohunice – Hlavní nádraží – Slatina – Šlapanice
- linka a-97: Kohoutovice – Hlavní nádraží – Židenice – Líšeň
- linka a-99: Komín – Žabovřesky – Královo Pole – Hlavní nádraží – Židenice – Vinohrady – Líšeň, Mariánské údolí
- Linková čísla 91 a 98 zůstávají neobsazena – výhledově by jimi mohly být označeny zbývající dvě noční tramvajové linky – zatím jsou označeny jako d-1 a d-8. Je zrušena obsluha průmyslové zóny v Modřicích (dříve obsluhovaná linkou d-2). Noční doprava je vedena obytnou zónou po trase Heršpice – Modřice.
- Kromě reorganizace nočního provozu MHD nastaly v brněnské MHD od
1. 9. 2000 také další změny:
- záměna konečných u tramvajových linek d-3 a d-11. Linky jsou nově vedeny následovně: d-3 Židenice, Stará Osada – Bystrc, Ečerova a d-11 Lesná – Bystrc, Rakovecká (Komín). Na obou linkách také dochází ke změně v nasazování vozidel. Článkové vozy K2 se objeví na lince d-11 a na d-3 jsou nasazeny soupravy 2×T3.
- prodloužení a-64 do Přízřenic – vybrané spoje této linky jsou ukončeny na Bednářově.
- zrušení linky a-65 (v trase Kohoutovice, hájenka – Mendlovo náměstí), místo ní je posílen interval na a-52 (Mendlovo náměstí – Žebětín).
- zrušení trolejbusové linky t-137 (Komenského náměstí – Kohoutovice), místo ní je posílen interval na lince t-142 (Mendlovo náměstí – Kohoutovice).
- úprava tras trolejbusových linek t-145, t-146 a t-147. Linky t-145 a t-146 jsou prodlouženy na Novolíšeňskou, linka t-147 je naopak zkrácena na Pálavské náměstí. Linky t-145 a (nově) t-146 o sobotách a nedělích a v pracovní dny večer jezdí v obou směrech závlekem přes Starou Osadu. Linka t-147 je tedy v provozu pouze v pracovní dny od 5 do 20 hodin.
- linky a-55 a a-56 jsou sloučeny v jedinou linku s číslem a-56 jezdící oběma směry po stejné trase.
- Dále dochází od září v podstatě k odbourání odpolední přepravní špičky. Zůstává pouze ranní přepravní špička (cca od 6 do 8 h). Zhruba od 8. hodiny ranní si pak linky ponechávají tzv. základní interval po celý den až do večera, kdy potom až do doby ukončení provozu dochází postupně k prodlužování intervalů mezi spoji. U tramvajové dopravy je zaveden jednotný interval – pouze u páteřních linek (d-1, 4, 5 a 8) je interval poloviční. U víkendové dopravy dochází rovněž ke změně. Doposud byla doprava mírně posilována v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne. V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne byly obecně v brněnské MHD nejdelší intervaly mezi spoji, které mnohdy převyšovaly časovou platnost 30 nebo 60 minutové jízdenky. Nyní je oproti předchozímu stavu posílena doprava v sobotu odpoledne, takže nejdelší intervaly na linkách budou pouze v neděli dopoledne.
- Po dlouhé době také dochází v brněnské MHD k většímu nasazení sólo tramvají do normálního provozu. Doposud bylo možno sólo vozy v Brně vidět v provozu jen ojediněle – v podstatě pouze na některých nočních linkách, o víkendu jeden vůz na lince d-10 a v době veletrhů (zpravidla 2 vozy). Zatímco doposud byla tendence nasazovat kapacitnější soupravy v delších intervalech, zkušenosti i nedávno provedený audit brněnské MHD však potvrzují, že současná hromadná městská doprava potřebuje spíše méně kapacitní soupravy jezdící v kratších intervalech (při zachování hodinové kapacity dané linky). Jako první se sólo vozy objeví na lince d-4. Poněvadž však zatím není k dispozici potřebný počet sólo vozů, bude zpočátku na lince d-4 smíšený provoz souprav a sólo vozů – přičemž před soupravou má linka delší interval mezi spoji.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík