Aktuality měsíce dubna 2000
- Pro uzavírku ulice Zahradníkovy byla po celý duben (od 1. 4. 2000) odkloněna linka t-132 ulicí Kounicovou a Hrnčířskou. Na linku byly po celou dobu uzavírky nasazeny místo trolejbusů autobusy.
- Dne 30. 3. 2000 byla na náměstí Svobody naposled přistavena nízkopodlažní tramvaj RT6 evid. č. 1802, ve které byly prodávány seniorpasy a v níž současně mohli důchodci konzultovat svoje zdravotní problémy s lékařem. Počet prodaných seniorpasů je odhadován na cca 40 000 kusů a zakoupily si jej údajně 2/3 lidí z věkové kategorie, které se týká.
- Z důvodu opravy ulice Skopalíkovy v Židenicích byly ve dnech 11. a 12. 4. 2000 nuceny autobusy linky a-84 používat náhradní odstaviště. Standardně jsou autobusy po dobu provozní přestávky odstavovány na ulici Koperníkově, z důvodu neprůjezdnosti ulice Skopalíkovy však bylo nutno najít náhradní řešení. Autobusy tedy byly odstavovány na ulici Podsednické u objektu kasáren – úzká ulice, kterou je jedním směrem vedena linka a-64, byla z tohoto důvodu zjednosměrněna.
- V době konání stavebního veletrhu – ve dnech 16. až 20. 4. 2000 – byla zavedena zvláštní tramvajová linka bez číselného označení v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky. Byla obsazena sólo vozy T3 i kloubovými K2.
- Několik postřehů z provozu historické tramvajové linky číslo 100, která je v provozu od 22. 4. 2000 – na rozdíl od loňského roku byla souprava ozvučena, což dovoluje informovat cestující o zajímavostech brněnské MHD, novinkou provozu historické linky jsou také sobotní noční jízdy. Během krátkého zastavení v Pisárkách jsou cestující seznámeni krátce s historií brněnských tramvají a pisárecké vozovny. Po odjezdu z Pisárek následuje průjezd vozovnou po 12. koleji.
- Od dubna naše legislativa dovoluje postihovat pasažéry, kteří u sebe nemají platný jízdní doklad, přirážkou k jízdnému až do výše 1000,– Kč. Konkrétní výšku v konkrétním dopravním podniku má možnost zvolit dle uvážení každý dopravce samostatně. Pokuty v autobusech se řídí tzv. silničním zákonem, pokuty v trolejbusech a tramvajích jsou řízeny tzv. drážním zákonem. Právě tento drážní zákon byl od 1. 4. 2000 novelizován. Až doposud byla přirážka za černou jízdu v Brně u tramvají 200,– Kč. U autobusů tomu bylo následujícím způsobem: 200,– Kč na místě v hotovosti nebo na pokladně v době před zasláním upomínky, po zaslání upomínky 400,– Kč a po zahájení soudního vymáhání 600,– Kč. Konkrétní výši přirážky za jízdu bez platného dokladu stanoví DPMB vlastním předpisem. Novela drážního zákona, platná od 1. 4. 2000, dává revizorům navíc právo požadovat po cestujícím, který nemá platný jízdní doklad, průkaz totožnosti.
- K autobusům na zemní plyn u DPMB – současná situace je taková, že dva autobusy upravené na pohon zemním plynem – evid. č. 7385 a 7386 – byly odstaveny z důvodu zrušení čerpací plynové stanice ve Slatině a počítá se s jejich odprodejem. Tyto vozy byly schopny na jedno plnění najet průměrně kolem 250 km, což bylo poměrně málo, neboť většina brněnských autobusů najede za den podstatně více kilometrů. V denním tisku se objevil zajímavý článek o rozvoji tohoto dopravního prostředku. Podle tohoto článku by mohlo v Brně v období kolem roku 2006–7 jezdit přes sto autobusů s pohonem na zemní plyn. Celková zamýšlená investice je 855 mil. Kč, ve které je zahrnuto mimo jiné také 33 mil. Kč na zřízení čerpacích stanic. Největší částka je pochopitelně na pořízení dopravních prostředků. Nutné je, aby nové autobusy na pohon zemním plynem měly oproti předchozím větší dojezd na jedno plnění. (dle deníku Den ze 7. 4. 2000)
- K oslavám 100 let elektrické tramvaje v Brně ve dnech 2.– 4. 6. 2000: v době uzávěrky tohoto čísla v podstatě platily údaje zveřejněné v Informacích MHD č. 252, prozatím ještě nejsou určeny provozovny, ve kterých budou uspořádány „dny otevřených dveří“. Doplnit lze následující informace. V pátek 2. 6. 2000 bude probíhat v prostoru u hotelu Voroněž prezentační výstava vozidel MHD (tramvaj KT8D5N, trolejbus Škoda 21Tr a autobusy Neoplan, City Bus, SOR, Kronos a vozy TMB). Předprodej jízdenek na konkrétní odjezdy historických vozidel bude zajištěn v Čedoku, neprodané jízdenky pak budou k dispozici u jednotlivých průvodčí, kteří budou vybaveni také určitým počtem volných jízdenek.Další informace najdete na stránce oslavy.
- Během března byla na radnici městské části Brno – Líšeň představena urbanistická studie náměstí Karla IV. Podle ní se přímo u předpokládané tříkolejné úvraťové konečné tramvajové linky vytvoří celkem čtyři zastávky pro autobusy – dvě budou situovány na ulici Mifkova v úrovni nynější zastávky linky č. 45 do Mariánského údolí a dvě na ulici Šimáčkova v místě, kde je nyní výjezd linky č. 45 od zastávky ve směru na Jírovu (tato spojka bude zrušena a nahradí ji park s jezírkem) – tím by zde měl vzniknout velmi pěkný dopravní uzel s přímým přestupem na tramvaj. Realizace je naplánována do roku 2002.
Připravované stavební akce s dopadem na MHD
- V nejbližším období má dojít k rekonstrukci tramvajových kolejí na Kounicově, k rekonstrukci mostů na třídě Generála Píky a snad také k rekonstrukci tramvajové tratě v Obřanech.
- Tramvajová trať v ulici Kounicově v oblasti zastávky »Klusáčkova« bude rekonstruována za existence jednokolejného úseku. Změny doznají především zastávkové prostory, které budou řešeny tak, že vozidla individuální dopravy budou muset zůstat na zastávce stát za tramvají či trolejbusem. Obdobně je řešena např. zastávka »Proškovo náměstí« na lince d-4. Na jednokolejném úseku má být vyzkoušeno nové blokovací zařízení, které by mělo zabránit případnému najetí tramvají z obou stran.
- Rekonstrukce mostů na třídě Generála Píky si vyžádá jednokolejnou přeložku tramvajové tratě. Tramvaje budou svedeny do jednokolejného úseku, který bude veden po komunikaci vedle tramvajové tratě. Nejprve se tedy bude rekonstruovat část mostu pod tramvajovou tratí a následně teprve pod zbývající vozovkou. Tato akce byla zahájena koncem března, zatím však probíhají přípravné práce.
- V Obřanech má dojít k rekonstrukci tramvajové tratě v koncovém úseku na ulici Obřanské mezi železničním mostem a přibližně zastávkou »Čtvery hony«. Současně bude zřejmě probíhat rekonstrukce kanalizace, takže se celá oprava časově protáhne. Oprava bude probíhat při vyloučení tramvajové dopravy.
- V současné době pokračuje již zmiňovaná rekonstrukce kanalizace v ulicích Jeronýmova a Porhajmova, kde se nachází manipulační tramvajová smyčka (označovaná jako Geislerova nebo Porhajmova). V současnosti jsou koleje této smyčky téměř zcela demontovány a probíhají výkopové práce. Pravděpodobně však zatím nedojde k plánované opravě na ulici Táborské.
- Časově údajně zhruba o rok je posunuto zahájení rekonstrukce křižovatky v Pisárkách a zcela jisté není ani to, zda bude o prázdninách rekonstruována křižovatka na Moravském náměstí. Patrně ale dojde k opravě ulice Antonína Procházky a v současném období jsou již zvažovány jednotlivé návrhy řešení náhradní dopravy. Některé varianty uvažují s autobusovou dopravou přes tunel, některé s trolejbusovou linkou Kohoutovice – Osová apod., případně s kombinací.
Novinky ve vozovém parku
- Po generální opravě vyjela počátkem dubna kloubová tramvaj K2 evid. č. 1124. Další generálkovaný „jugoslávský“ vůz má mj. osazenu linkovou orientaci Buse (jako evid. č. 1127, tedy i v interiéru), poptávkový systém otevírání dveří (s pohonem IGE) a pantograf s elektrickým stahováním firmy Lekov. Vůz je v klasickém červeném nátěru. K vozu lze připojit několik slov chvály – viditelnost orientací prosvícených LED diodami je v noci opravdu velmi dobrá, k dobrému dojmu přispívají i téměř nehlučné pohony dveří, stejně jako celkem solidní řemeslná úroveň opravy.
- Ve třetím dubnovém týdnu byla do ústředních dílen převezena další tramvaj na rekonstrukci na typ K2T – evid. č. 1036. V ulicích se konečně objevila první funkční tramvaj K2T evid. č. 1054 – od poloviny dubna byly konány zkušební jízdy bez cestujících. Tento vůz má namontovánu elektrickou výzbroj s tranzistory IGBT typu TV14 vyráběnou naší firmou ČKD Dopravní systémy, a. s. Celkem se DPMB podařilo zakoupit čtyři výzbroje tohoto typu a budou použity v rekonstruovaných vozech K2 evid. č. 1033, 1038, 1044 a 1054. Do dalších šesti tramvají plánovaných pro letošní rok bude instalována elektrická výzbroj TV Progres firmy Alstom (prozatím byly k opravě přistaveny tramvaje evid. č. 1024, 1036 a 1042). (dle Zpravodaje DPMB č. 4/2000)
- V pondělí 3. 4. 2000 byly z medlánecké vozovny odvezeny další dvě „tétrojky“ evid. č. 1510 a 1522 s cílem určení kovošrot. Ve vozovně ještě na svůj neradostný osud čekají poslední dva loni vyřazené vozy – evid. č. 1508 a 1506.
- Na kolejích DPMB můžeme spatřit několik tramvají s novými celovozovými reklamami – dvojici vozů evid. č. 1540+1535 s červenobílou reklamou Maxell, žlutý „kloubák“ evid. č. 1105 se staronovou reklamou firmy EKOL a také žlutou dvojici tramvají evid. č. 1609+1621 s reklamou na čaj Lipton.
- Jak již bylo uvedeno v minulém čísle Informací, budou i letos pokračovat rekonstrukce trolejbusů Škoda 14Tr na typ 14TrR (tzn. celková oprava karosérie – opískování, výměna agregátů, modernizace interiéru i zevnějšku – dosazení čel v provedení 14TrM). V současnosti je v Husovicích dokončována oprava vozu evid. č. 3226, rozpracován je trolejbus evid. č. 3230. Během roku je plánována oprava dalších dvou vozů (jedním z nich bude evid. č. 3221). Letos by mohl být k rekonstrukci přistaven i husovický vůz evid. č. 3219 nebo 3220, po opravě by potom byl zaměněn se Slatinou za zdejší vůz evid. č. 3240. Ještě pár slov k těmto rekonstrukcím trolejbusů: drážní úřad obecně neschvaluje opravy u vozů starších 12 let, zde by byla nutná defektoskopie rámu a nosných částí karosérie. Pro příští léta jsou plánovány rekonstrukce trolejbusů řady evid. č. 324× z husovické vozovny.
- Koncem dubna do Brna dorazilo deset nových sólo autobusů B931E (typ B931.1707, výr. č. 2762–2771). Všechny nové vozy evid. č. 7451–7460 budou jezdit v medlánecké vozovně.
- V současné době probíhá ve zlínské firmě Zliner oprava tří brněnských autobusů Karosa B732 evid. č. 7353, 7354 a 7355. Vozy budou vybaveny zdvižnou plošinou pro vozíčkáře a dalšími úpravami (vč. transparentů BUSE), aby mohly být nasazeny na linky pro tělesně postižené občany č. 204 a 205. Po jejich dodání budou současné autobusy s těmito úpravami (evid. č. 7292, 7350 a 7351) zgenerálkovány a vráceny zpět do normálního provozu (dojde k demontáži plošiny).
Aktuálně z brněnské přehrady
- Dne 13. 4. 2000 bylo na hladinu brněnské přehrady spuštěno pět lodí DPMB. Poslední loď PIONÝR, která se podrobila velké opravě, byla spuštěna až 19. 4. 2000. Při opravě byla podrobně prověřena všechna její ústrojí a vyměněny opotřebované části, loď zůstala po vzhledové stránce beze změny. Příští rok má být stejné proceduře podrobena loď PRAHA. Všechny provozní lodě tak budou v roce 2001 po velké opravě. Na břehu zůstane i v letošní plavební sezóně neprovozní loď MÍR. Na opravu této lodě zatím chybí potřebné finanční prostředky ve výši cca 1 milión Kč. Při současném zájmu cestujících o lodní dopravu, nepřevyšujícím cca 200 000 cestujících ročně plně postačuje stávající stav lodí – tj. linkové lodě PIONÝR, PRAHA, BRATISLAVA, DALLAS, VEVEŘÍ a salonní loď BRNO.
- Posledních několik dnů před zahájením plavební sezóny bylo využito k rozvozu přístavních můstků a k dalším úpravám. Sobota 22. dubna 2000 se stala dnem zahájení další plavební sezóny na brněnské přehradě. Po několika letech konečně zase jednou zahájení lodní dopravy přálo počasí. Od rána bylo jasné, slunečné počasí, teplota se brzy vyšplhala na více než 25°C.
- Ještě před devátou hodinou opustila svoje noční kotviště loď VEVEŘÍ a přirazila k 2. přístavnímu můstku. Loď byla určena pro představitele DPMB a pro pozvané hosty. Nedlouho po ní přirazila ke 3. bočnímu můstku loď BRNO. Přesně v 930 přirazila k můstku číslo 1 vlajková loď brněnské flotily – loď PRAHA, která přivezla všechny kapitány brněnských lodí. Následoval slavnostní nástup kapitánů, hlášení o připravenosti a vztyčení vlajky. Asi v 935 hod byla 55. plavební sezóna na brněnské přehradě zahájena.
- Novinkou letošní plavební sezóny je nová vlajka, která vlaje na stožáru u výpravní budovy – má tři bílé a tři červené pruhy, přičemž v bílých pruzích je vždy po dvou modrých kotvách (bílý pruh nahoře, červený pruh dole). Na lodích jsou rovněž vlajky tohoto provedení, nemají však modré kotvy.
- Celému slavnostnímu zahájení přihlíželo více než 200 příznivců lodní dopravy. Poté již následovala slavnostní jízda všech šesti brněnských lodí – loď PRAHA pochopitelně vpředu, za ní Bratislava a Dallas, druhou dvojicí byly malé lodě BRNO a PIONÝR, vzadu konvoj uzavírala loď VEVEŘÍ. Kousek za „sokolákem“ následovala obrátka a na úrovni Kozí horky se krátce, zhruba na jednu minutu, rozezněly sirény všech lodí. Před 10 hodinou zvláštní plavba skončila – loď PRAHA přistála u 1. můstku a vzápětí, plně zatížená cestujícími až po vodorysku, vyplula na první pravidelnou plavbu do Veverské Bitýšky. Po odplutí lodě PRAHA na pravidelnou plavbu dle jízdního řádu se na zvláštní plavbu opět vydala loď VEVEŘÍ, zanedlouho následovaná ještě BRNEM. Nutno podotknout, že celý první den – v sobotu 22. 4. 2000 – se jezdilo zadarmo a že lodě byly pěkně plné.
- Ve zbývajících dubnových dnech je lodní doprava na přehradě v provozu pouze o sobotách, nedělích a svátcích, tj. ve dnech 22.–24. 4. a 29.–30. 4. 2000. Jezdí se na obou okruzích do Rokle i Veverské Bitýšky. Od 1. 5. 2000 bude lodní doprava v provozu každý den.
- Základní jízdné se oproti loňskému roku na přehradě nemění – tj. za jednu zastávku zaplatí dospělá osoba 6,– Kč a zlevněné jízdné bude činit 4,– Kč. Přesto však v jízdném k některým dílčím změnám dochází. Nárok na zlevněné jízdné, budou mít držitelé celoroční předplatní jízdenky a cestující do 70 let, kteří mají seniorpas. Občané starší 70 let, pokud jsou držiteli seniorpasu budou moci lodní dopravu využívat zdarma. Beze změn je jízdné na okruzích – pro malý okruh 35,– a 20,– Kč, pro velký okruh 80,– a 50,– Kč. Beze změn zůstaly i rodinné jízdenky. Za velká zavazadla, případně lodě nebo jízdní kola se platí 10,– Kč bez rozdílu projeté vzdálenosti.
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Milan Kovář, Jaroslav
Pacholík