Aktuality měsíce června 2001
- Zastávky na řečkovické tramvajové trati byly vybaveny zastávkovými označníky nového typu v šedém barevném provedení, starší stojany zůstaly pouze na zastávkách »Tylova«, »Hudcova« a »Semilasso« (zde ve směru do Řečkovic).
- Součástí akcí se souhrnným názvem Brno – město uprostřed Evropy byly i letos tradiční ohňostroje, které samozřejmě přinesly nutnost posílení požadovaných přepravních směrů. Ve čtvrtek 31. 5. 2001 se konalo první představení, tradičně na Kraví hoře. Již v podvečer byla posílena tramvajová linka d-4 v úseku Malinovského náměstí – Masarykova čtvrť a před samotným zahájením vyjely na trať do Masarykovy čtvrti další posilové spoje (nakonec bylo navíc vypraveno 17 tramvají), posíleny byly též trolejbusové linky t-145/146 (mezi Mendlovým náměstím a Starou Osadou). Pro návoz diváků těsně před ohňostrojem byly využity také posilové autobusy. K odstavování posilových tramvají byla využita rovněž tramvajová trať přes náměstí Svobody (i následující noci). Po skončení jezdily tramvaje a autobusy nejprve do centra města, odkud se opět vracely pro další cestující a později byly tyto vozy využity k přímým jízdám do některých okrajových částí města. Posíleno bylo noční spojení od hlavního nádraží.
- Druhý ohňostroj se konal 1.6. 2001 premiérově na přehradě a byl patrně nejvíce navštívenou akcí celých slavností. Odhady počtu návštěvníků se pohybují kolem sta tisíc (střízlivěji 70 000). Od podvečera byla posilována tramvajová doprava do Bystrce z České přes Veveří a z Malinovského náměstí přes Pisárky, posílena byla též trolejbusová linka t-140 z Králova Pole do Bystrce na Černého (tato linka byla posílena i po ukončení ohňostroje) a linka a-50 v úseku mezi Osovou a Bystrcí (dtto). Po ukončení akce odjížděly od zastávky »Přístaviště« tramvaje v intervalu kratším než jedna minuta. První posilové spoje jely do centra města a znovu se vracely do Bystrce. Později jezdily tramvaje z Bystrce do okrajových částí města. Posílení dopravy na přehradu se účastnilo 72! tramvají, dále 35 autobusů a 12 trolejbusů. Tramvaje odvedly při této akci překvapivě velký výkon a také dokázaly (a samozřejmě i všichni dopraváci), že kolejová doprava je dostatečně rychlá, kapacitní a také spolehlivá (mj. i díky tomu, že je tramvajová trasa z Bystrce vedena odděleně). Pro zajištění náročné tramvajové dopravy byla provedena také další opatření, ať již na energetickém dispečinku (propojení a zesílení výkonu měníren v dotčené oblasti), tak např. i pohotovost montážního vozidla trolejového vedení a nakolejovače v Bystrci.
- Poslední, sobotní ohňostroj pořádaný v centru města již nečinil z hlediska zajištění dopravy vážné problémy. Po ukončení ohňostroje došlo k posílení dopravy v exponovaných směrech.
- Pokračuje oprava Křenové ulice – jsou již otevřeny čtyři stavební šachty používané při ražení kolektorového tunelu. Od 12. 6. 2001 jsou trolejbusové linky t-131 a t-141 ve směru do centra vedeny odklonem od zastávky »Spáčilova« přes Hladíkovu, Mlýnskou a Rumiště. Vynechávají zastávky »Životského« na ulici Olomoucké a »Čechyňská« na ulici Křenové. Místo ní zastavuje trolejbus na zastávkách »Tržní« a »Čechyňská« (na Mlýnské). Na rozdíl od předchozích akcí tentokrát nekončí trolejbusové linky na Rumišti, ale po projetí Rumištěm překříží vlevo nově vybudovaným křížením tramvajové vedení a pokračují po své standardní trase k nádraží.
- Od 1. 6. 2001 je lodní provoz na brněnské přehradě opět posílen. V pracovních dnech jezdí kromě spojů do Veverské Bitýšky (dvě lodě) ještě jedna loď zajišťující provoz mezi Bystrcí a Roklí. O víkendech se již jezdí podle maximálního jízdního řádu (tj. čtyři lodě).
- Od 9. do 14. 6. 2001 se na brněnském výstavišti konal autosalón. Tramvajová doprava byla posílena vloženou linkou v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky. Na lince jezdily vozy K2 a sólo T3.
- V Praze byla dokončena oprava tramvaje RT6 evid. č. 1801 a ve čtvrtek 21. 6. 2001 byla po železnici dopravena zpět do Brna a skládána na nádraží v Králově Poli. V dalším týdnu má probíhat oživování vozu.
České dopravní dny v Brně
- Součástí městských slavností byly také „Dopravní dny“, mimo jiné s jízdami historických vozidel a dny otevřených dveří v provozovnách DPMB. Již ve čtvrtek 31. 5. 2001 jezdila po Brně historická souprava tramvají TMB – vítkovický Komárek (MV č. 3 a VV č. 104) – a zvala Brňany na víkendové slavnosti. V pátek 1. 6. 2001 se na brněnské přehradě mj. konal specializovaný seminář pro pracovníky dopravních podniků v ČR na téma „Informační systémy v městské hromadné dopravě“ (byl také vydán doplněk katalogu vozidel DPMB, který obsahuje především služební vozidla a lodě), odpoledne pak byly veřejnosti zpřístupněny dvě provozovny DPMB – autobusové garáže ve Slatině a tramvajová vozovna v Medlánkách. Ve Slatině bylo možné si mj. prohlédnout historické autobusy Technického muzea v Brně (podobně jako loni) a také např. zbrusu nový vůz Karosa B931E evid. č. 7467 z poslední dodávky. Také zde byl představen generálkovaný vůz B732 evid. č. 7368, u něhož byla poprvé použita klimatizační jednotka pro kabinu řidiče. V Medlánkách bylo možno kromě vozovny nahlédnout i do budovy ústředních dílen (spojení zajišťoval motorový vůz č. 81). Mimo historických tramvají připravených pro víkendové jízdy zde bylo možno spatřit zástupce téměř všech typů brněnských tramvají, v dílnách bylo k vidění i několik tramvají typu K2 v různých stadiích rekonstrukce na typ K2P. Také bylo možné si v přilehlých autobusových garážích všimnout dvou posledních brněnských Ikarusů – vůz evid. č. 2088 již nejezdí, ale 2090 (budoucí muzejní) se stále ještě objevuje v ulicích jako záložní. Mezi vozovnami jezdily na zvláštní lince (jízdné zdarma) autobusy Karosa B931E evid. č. 7472, muzejní Lego Bus a B831 a konečně nízkopodlažní City Bus evid. č. 659 zapůjčený ze Zlína (DSZO).
- Sobotní dopoledne již patřilo jízdě konvoje historických tramvají středem města (napřed přejely jednotlivé soupravy z Medlánek do Pisárek). V 940 vyjel konvoj historických tramvají z pisárecké vozovny po trase linky d-1 na svoji předváděcí jízdu, v čele s parní lokomotivou Caroline se soupravou (ta přijela z Líšně) a dále již elektrickými MV16+VV61 (olomoucký MV, brněnský VV), 206+1404 (MV Olomouc, VV Praha), 107+215, 81+263, MV3+VV104 („vítkovický komárek“), T2 ev.č. 1470 a vůz KT8 evid. č. 1729. U nádraží se konvoj rozdělil a stroje najížděly na náměstí Svobody z obou stran. Na Nových Sadech se do čela konvoje zařadila koňka. Na trolejbusové smyčce na Brandlově ulici pak byly vystaveny historické trolejbusy – Škoda 7Tr evid. č. 31, 9Tr evid. č. 3076 a T11 evid. č. 248. Vůz 8Tr se jízd neúčastnil pro nečekanou závadu většího rozsahu. Na náměstí Svobody byly historické tramvaje vystaveny společně s autobusy TMB (RND, RTO, RO, vlek B40, ŠM11 a B831). V sobotu se také konal den otevřených dveří v provozovně lodní dopravy na přehradě. Lodní doprava letos slaví 55. výročí provozu, návštěvníci si mohli prohlédnout zázemí lodní dopravy – na venkovní ploše lodní zvedací zařízení a vozíky, na nichž jsou lodě uloženy po vytažení na břeh v zimním období, uvnitř opravárenské haly čekala na návštěvníky opravovaná motorová osobní loď MÍR (po opravě se loď zřejmě nevrátí do pravidelného linkového provozu, ale bude využívána jako plovoucí restaurační zařízení). Bylo také předvedeno, jakým způsobem se lodě vytahují po sezóně na břeh a jakým způsobem se zase na jaře spouštějí na vodu. Návštěvu loděnice si Brňané mohli zpestřit také prohlídkou elektrárny a útrob přehradní hráze (poprvé v historii byla hráz takto veřejně otevřena). Další akcí pořádanou v rámci letošních městských slavností byl den otevřených dveří na hradě Veveří (letos již podruhé). V souvislosti s tím byla posílena rekreační autobusová linka a-103 (všechny spoje až do Veverské Bítýšky a klubové autobusy). Kromě toho byla v provozu také zvláštní lodní linka z Bystrce k hradu.
- V sobotu i neděli odpoledne se pak konaly jízdy historických tramvají v trase náměstí Svobody – Česká – Veveří – Jundrovská – Bystrc, Rakovecká a zpět přes Pisárky. Tramvaje na běžných zastávkách nezastavovaly. Jezdily historické soupravy MV 205 + VV 1404, MV 3+VV 104, MV 81 + VV 263, MV 107 + VV 215. Souprava MV 205 + VV 1404 absolvovala bohužel pouze dvě jízdy, při zpáteční cestě z Bystrce došlo u zastávky »Branka« k vykolejení motorového vozu a další jízdy soupravy potom byly zakázány. Tři historické trolejbusy jezdily z Brandlovy přes náměstí Svornosti a dále po trase linky t-140 do Bystrce. Zastavovalo se pouze na zastávkách »Podlesí« a »Náměstí 28. dubna«. A konečně autobusy vozily své cestující z náměstí Svobody přes Kounicovu a Žabovřesky k bystrckému přístavišti. Souprava parní lokomotivy Caroline a vlečných vozů evid. č. 79, 25 a nákladního pak jezdila z náměstí Svobody na Ústřední hřbitov (před soupravou jezdila T3 evid. č. 1530). Pár koní s vozem koňky pak šlapal na okruhu ze smyčky na Nových Sadech kolem nádraží, po Benešově ulici na Malinovského náměstí a zpět.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos