Aktuality měsíce dubna 2001
- Z důvodu uzavírky části líšeňské ulice Trnkovy mezi ulicemi Karolíny Světlé a Prokopa Velikého došlo od 19. 3. 2001 k odklonu na autobusové lince a-58 (ev. a-97). Autobusy jezdí ulicí Holzovou a po přivaděči na starou líšeňskou silnici k Zetoru. Při jízdě do města jede místo po Belcrediho ulici závlekem po ulicích Trnkově, Fučíkově a Karolíny Světlé (sem je přeložena z. »Klicperova«). Odklon linky by měl trvat do konce července.
- Nejenom městskou dopravu budou v Brně v nadcházejícím období komplikovat opravy podzemních stok. Město Brno dostalo na tyto práce příspěvek od Evropské unie. Městské dopravy se nejvíce dotkne oprava stoky na ulici Křenové přibližně v úseku od říčního mostu přes Svitavu po zastávku »Vlhká«. I když práce budou prováděny metodou hloubení podpovrchovým způsobem, přesto si vyžádají zřízení jednokolejných úseků tramvaje a vyloučení trolejbusové dopravy ve směru do města. Přípravné práce byly zahájeny již v březnu (první ze šachet byla vyhloubena u Zderadova sloupu nedaleko mostu přes Svitavu) a 8. 4. 2001 byla otevřena jednokolejka od křižovatky s ulicí Masnou po křižovatku s ulicí Čechyňskou. Tramvajová trať je zde velice frekventovaná – projíždí tudy tramvajové linky d-8, 10 a 13, špičkový interval mezi tramvajemi je zde dvě minuty v každém směru. Jednokolejný úsek je celkem nepřehledný – je dlouhý se zatáčkou, k zajištění provozu je použito stejné zařízení jako při loňské opravě ulice Kounicovy. Jezdí se po pravé koleji ve směru od nádraží, zastávky »Masná« jsou přeloženy o několik desítek metrů směrem z města a mají ostrůvek vytvořený z panelů. Individuální doprava byla z Křenové ulice částečně vyloučena. V době přepravních špiček je celá ulice vlivem mnoha zúžení velmi špatně průjezdná, vytváří se dlouhé kolony aut, ve kterých uvíznou i tramvaje a trolejbusy. Problémem je vedení trolejbusových linek, neboť objízdná stopa pro trolejbusy jedoucí do města na Mlýnské ulici je až do května nesjízdná rovněž z důvodu opravy inženýrských sítí. Trolejbusy linek t-131 a t-141 proto zatím jezdí v nezměněné podobě. Ve směru k nádraží je trolejbusová zastávka »Čechyňská« přesunuta k ostrůvku neužívané tramvajové zastávky »Masná«. Rozsáhlá oprava ulice Křenové je naplánována na několik let a její ukončení je plánováno až v období 2003–4. Rekonstruovat se má rovněž stoka na ulici Táborské v úseku od ulice Nezamyslovy k Dělnickému domu a i tato akce, která by měla být zahájena v roce 2002, má probíhat za úplné výluky tramvajové dopravy do Juliánova. Další akcí spadající do této skupiny je oprava kanalizační stoky na náměstí 28. října.
- Z důvodu uzavírky křižovatky ulic Hudcova – Jabloňová došlo ve dnech 9.–30. 4. 2001 ke změně trasy autobusové linky a-41 (a a-93) – linka jezdí ulicí Kuřimskou, spojkou okolo obchodu Billa a ulicí Jabloňovou.
- Již na duben byl avizován návrat trolejbusové linky t-136 jezdící z uzlu Česká do Komína do původní trasy, tj. ulicemi Purkyňovou a Královopolskou. Zatím se tak nestalo. Nemožnost vedení linky po původní trase je zdůvodňována velkými náklady a složitostí trolejového vedení v oblasti křižovatky Královopolská – Purkyňova – Skácelova. Dopravní podnik nabídl občanům této části města celou řadu alternativ, z nichž návrat linky na původní trasu byl až na posledním místě. Trolejové vedení na ulici Purkyňově zůstalo zatím zachováno.
- V současnosti je postupně zprovozňován nový objekt brněnského dopravního podniku na Novobranské ulici. Budova na Benešově ulici, kde podnik sídlil po dlouhá léta, jednak již nevyhovovala současným potřebám a také s koncem loňského roku skončil její bezplatný pronájem. Proto bylo hledáno nové řešení, například výstavbou nového objektu v proluce na Nových Sadech. Nejvýhodnější variantou se nakonec ukázala dostavba rozestavěného skeletu na Novobranské ulici, která si vyžádala 53 milióny korun. Nový objekt odpovídá požadovanému účelu, je v centru města a vcelku snadno dostupný. V prvním nadzemním podlaží je situována centrální hala s dvanácti předprodejními místy pro časové jízdenky. Ve druhém podlaží se pak nacházejí místnosti tarifního oddělení. V dalších podlažích bude centrální dispečink s operačním sálem a administrativní provozy podniku. V horních patrech bude také kancelář generálního ředitele a zcela nahoře jídelna. V podzemí je mj. i záložní agregát pro výrobu elektrické energie. Po skončení předprodeje jízdenek na měsíc březen bylo zahájeno stěhování a předprodej na duben již proběhl v nových prostorách (od 23. 3. 2001), k slavnostnímu otevření celé budovy došlo 2. 4. 2001. Po předprodeji jízdenek se do nové budovy postupně přestěhuje i ředitelství z Pisárek, dispečink a také informační středisko. Všechny prostory určené pro styk s cestujícími jsou v nové budově umístěny v přízemí a v prvním patře. Tímto také děkujeme pracovníkům DPMB, kteří nám umožnili opravdu důkladnou prohlídku celé budovy s poutavým výkladem při naší exkurzi, jež se konala v úterý 10. 4. 2001.
- Také letos bude v provozu nostalgická tramvajová linka s označením d-100. Bude jezdit v mírně pozměněné trase z náměstí Svobody přes Husovu a Pekařskou do Pisárek a zpět přes Václavskou, Hybešovu a Masarykovu na náměstí Svobody. Provoz na lince má být zahájen k 1. 5. 2001 a provozována bude opět souprava MV107+VV215. Vlečný vůz evid. č. 215 dostal nový lak odpovídající stavu z konce provozu (tj. pod okny celý červený). Motorový vůz prošel z důvodu časové tísně pouze nejnutnější opravou. Jízdné na této nostalgické lince má být stejné jako loni. Změny doznají jízdenky – průvodčí budou vybaveni kleštěmi a jízdenky budou označovat procvaknutím údajů.
Brněnská přehrada – rok 2001
- Přípravy na novou plavební sezónu byly již počátkem dubna v plném proudu, natíraly se lodě a přístavní můstky. Jako první byla letos spuštěna loď BRATISLAVA (5. 4. 2001), až po ní pak další včetně PRAHY, která byla přes zimní období v opravě. Opravou PRAHY v podstatě skončila další série velkých oprav lodí brněnského dopravního podniku zajišťujícího provoz na přehradě. Po opravě zůstal zachován vzhled lodi a i stejné barevné provedení (odpovídající předchozí sezóně, kdy došlo ke změně modré barvy střechy na zelenou stejně jako u všech ostatních lodí).
- Loď MÍR bude také v letošní, již 56. plavební sezóně mimo provoz a je stále vedena jako provozní rezerva pro případ zvýšení přepravní kapacity, pokud by se zvýšila poptávka. Z lodi však byly během zimy odstraněny některé zkorodované a znehodnocené části a trup lodi byl natřen základovou barvou. Na opravu lodního trupu je zapotřebí finančních prostředků ve výši 600 000 Kč, další desetitisíce by byly potřeba na opravu interiéru. Velkou položkou by také byla částka potřebná na zakoupení sady akumulátorů – cca milión Kč. Loď MÍR byla spuštěna na vodu v roce 1952 a není vyloučeno, že by mohla být opravena právě ke svým padesátinám. Opravárenské kapacity by příští zimu byly k dispozici, horší je to s finančními prostředky – lodní doprava na Brněnské přehradě je sama o sobě ztrátová a je dotována z městského rozpočtu. O případném uvolnění finančních prostředků pro opravu se proto bude rozhodovat na brněnské radnici.
- V následném období do zahájení plavební sezóny bylo ještě nutno rozvézt po trase přístavní můstky a provést úpravy plavební dráhy. Pro letošní plavební sezónu nepředpokládá DPMB změny v tarifu. Oslavy pětapadesátého výročí lodní dopravy proběhnou na počátku června – mj. je avizován den otevřených dveří v areálu lodní dopravy, kdy si návštěvníci v rámci akcí na přehradě budou moci prohlédnou zázemí lodní dopravy – například odstavenou loď MÍR, spouštěcí zařízení či vozíky pro přepravu lodí…. Letos také dopravní podnik nabízí možnost uspořádání svatebního obřadu na jedné ze svých šesti provozních lodí. Hodinový pronájem lodi k tomuto účelu přijde na cca 3200 Kč. Do konce června budou mít možnost využít nevšedního způsobu vykročení na společnou cestu životem pouze páry z Bystrce, od července potom z celého Brna. Několik prvních zájemců, kteří by chtěli sňatek uzavřít na hladině přehrady, je již evidováno.
- V sobotu dne 14. 4. 2001 byla slavnostně zahájena 56. plavební sezóna na Brněnské přehradě. Počasí námořníkům příliš nepřálo – ráno sice bylo téměř jasno, ale nebe se poměrně rychle zatáhlo tmavými mraky a během dne se objevily i sněhové vločky (teplota vzduchu byla pouhé 2ºC). Stav vody byl 228,7 m n. m., tj. do naplnění chybělo 30 cm vody.
- Začátek zahajovacího ceremoniálu byl stanoven na půl desátou a přesně v tuto hodinu připlula k prvnímu můstku vlajková loď brněnské flotily PRAHA, na palubě s vedoucím lodní dopravy a všemi kapitány. V rychlém sledu následoval nástup kapitánů, hlášení vedoucího lodní dopravy generálnímu řediteli DPMB, jeho krátký proslov o historii a současnosti lodní dopravy a vztyčení vlajky za zvuků fanfáry – znělky složené p. Hniličkou (z orchestru G. Broma). Tato znělka má být pro příště hrána u příležitosti významných událostí v lodní dopravě. A poté již byl dán souhlas k zahájení lodní dopravy.
- Lodě se postupně seřadily do formace a přesně v deset hodin vypluly na zahajovací plavbu, v čele loď PRAHA následovaná dvojicí lodí BRATISLAVA a DALLAS, dále plula loď VEVEŘÍ s pozvanými hosty a konečně BRNO s PIONÝREM. Kousek za Sokolským koupalištěm se formace lodí otočila a zamířila zpět k přístavišti. Nad přehradou se potom rozezněly sirény všech šesti lodí a zahajovací plavba tak byla u konce. Loď PRAHA potom jako první pravidelná loď vyplula podle jízdního řádu do Veverské Bitýšky, na dalším spoji na Rokli jela loď DALLAS. Areál lodní dopravy byl odpoledne volně přístupný pro ty, kteří přinesli kámen (požadovaná velikost 5 až 20 cm). Z těchto přinesených kamenů má být v areálu lodní dopravy vytvořen památníček.
- Jízdní řád odpovídá loňskému roku. V dubnu lodě jezdily pouze o víkendech a svátcích, dále již plují denně. Již po několik let je v platnosti stejný jízdní řád. V provozu jsou dvě linky – tzv. malý a velký okruh. K zajištění dubnového provozu stačily dvě lodě na trase mezi Bystrcí a Veverskou Bitýškou a jedna loď na trase mezi Bystrcí a Roklí. Novinkou tohoto roku je však třetí linka v trase Bystrc – hrad Veveří, která bude v provozu pouze o víkendech 21., 22. 4.; 2., 3. 6. a 8., 9. 9. 2001, kdy má být veřejnosti zpřístupněn jinak nepřístupný hrad Veveří. Lodě této linky nebudou během cesty nikde zastavovat, na pokrytí provozu linky postačí jediná loď. Odjezdy z Bystrce jsou v 920, 1105, 1330, 1510 a odjezdy z Veveří v 1015, 1200, 1415 a 1600.
- Také tarif zůstává již po třetí plavební sezónu prakticky beze změny. Za jednu projetou zastávku činí základní jízdné 6 Kč a zlevněné 4 Kč (je určeno pro děti, držitele ročních předplatních jízdenek a držitele seniorpasů, kteří ještě nemají 70 roků). Zdarma jsou přepravovány děti do 6 let věku a držitelé seniorpasů, kterým je více než 70 roků. Malý okruh – tam a zpět – lze absolvovat za 35/30 Kč (ev. rodinné jízdné za 100 Kč). Velký okruh pak stojí 80/50/200 Kč. Letošní novinkou je možnost přerušení plavby na okruhu. Cestující může vystoupit a vrátit se libovolným dalším spojem. Jízdné na lince na hrad je stanoveno na 50/30 Kč.
Novinky ve vozovém parku
- Po roce bylo možné opět v ulicích města vidět jeden z vozů RT6N1. Vůz ovšem nevozil cestující, ale byl používán jako pojízdná prodejna jízdenek – vůz evid. č. 1802 byl po dva březnové týdny přistavován vždy v době od 10 do 16 hodin na náměstí Svobody (z vozovny přijel vlastní silou). Důchodci si zde mohli koupit seniorpasy, též zde byl přítomen lékař a pracovníci sociálního odboru magistrátu. Jak jsme již informovali, tramvaj s evid. č. 1801 je na opravě v Praze, vozy evid. č. 1803 a 1804 nečinně stojí v medlánecké vozovně. O tom, zda se ještě objeví v provozu s cestujícími, rozhodnou výsledek opravy a zkušební jízdy „jedničky“.
- Jenom zkratkovitě k novým celoplošným reklamám – souprava tramvají T3 evid. č. 1635+1636 byla opatřena růžovomodrým nátěrem (Panasonic), nově je reklamní vůz evid. č. 1063 (růžovo-oranžový – Hornbach) a konečně vůz evid. č. 1093 je zelenobílý (PARTR ODPADY).
- Ke generálním opravám brněnských kloubových tramvají – jako poslední zatím vyjela do ulic koncem března tramvaj s evid. č. 1121 (s původní výzbrojí). Zde by také bylo vhodné zmínit se o jedné drobnosti – jistě jste si všimli, že u některých v poslední době rekonstruovaných tramvají je panel zadního transparentu BUSE pro linkové číslo posunut vlevo od osy vozu. Je to z toho důvodu, že zde nedošlo k instalaci nové ovládací skříňky pro řízení vozu ze zadní plošiny a ta původní zde zavazí. V polovině dubna se také v Pisárkách objevil opravený vůz s evid. č. 1051 v provedení K2P.
- Vůz T3R s evid. č. 1615 (prototyp T3R vzniklý přestavbou brněnské tramvaje stejného čísla z roku 1985) byl až doposud deponován ve vozovně v Pisárkách a do provozu zasahoval poměrně sporadicky – byl nasazován v pracovní dny na linku d-10 či o víkendech na „sedmičku“. Od března je vůz převeden do stavu vozovny v Medlánkách a počítá se s ním v pravidelném provozu na linkách d-4 a d-7.
- Koncem března bylo do Brna z vysokomýtské Karosy dodáno osm nových článkových autobusů Karosa B941E. Vozy obdržely evidenční čísla 2351–58. Nové autobusy jsou během dubna postupně uváděny do provozu. Tato dodávka nových vozů zřejmě znamená definitivní tečku za provozem Ikarusů v Brně – vůz evid. č. 2088 již v poslední době moc nejezdil z důvodu poruchy motoru, „devadesátka“ pak bude pravděpodobně konečně předána do muzea. Od května se počítá s nasazením článkových autobusů na linku a-45 (Lesná – Líšeň, Mariánské údolí).
- V průběhu letošního roku je do Brna dále předpokládána dodávka dvanácti nízkopodlažních trolejbusů Škoda 21Tr. Do provozu také v dubnu zasáhl další rekonstruovaný trolejbus Škoda 14TrR s evid. č. 3234 vypravovaný slatinskou vozovnou. Od loňského roku probíhají velké prohlídky brněnských trolejbusů Škoda 14TrM (z roku 1995, evid. č. 3267–86), při zatím poslední opravě byly na vůz s evid. č. 3277 instalovány namísto původních nové transparenty BUSE s LED diodami.
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Jaroslav Pacholík