Aktuality měsíce května 2001
- Z důvodu uzavírky části ulice Kounicovy mezi křižovatkou s ulicí Hrnčířskou a Šumavskou byla o víkendech 21., 22. a 28., 29. 4. 2001 přerušena tramvajová doprava na linkách d-12 a d-13. Na Kounicově ulici probíhaly ve zmíněném úseku výkopové práce, v některých místech i pod tramvajovou tratí. Tramvajové linky d-12 a d-13 byly odkloněny do smyčky Komín s náhradní autobusovou dopravou vedenou Botanickou ulicí. Autobusy jezdily též na postižených trolejbusových linkách t-134 a t-136.
- Současně s přemístěním dispečinku z budovy na Benešově ulici do nového objektu na ulici Novobranské došlo ke změně stanoviště záložních autobusů u hlavního nádraží. Ty již nestojí v prostoru trolejbusové smyčky, ale využívají stání na starém autobusovém nádraží.
- Poněkud komplikovanou se stává doprava na ulici Křenové. Světelná signalizace jednokolejného úseku často stávkuje, a tak je v tomto úseku zajišťován téměř nepřetržitý dispečerský dozor. Velice nebezpečným místem je prostor u zastávky »Čechyňská« pro trolejbusy jedoucí od nádraží. Při zastavení trolejbusu v této zastávce netrpěliví řidiči předjíždějí a dostávají se na koleje přímo před protijedoucí tramvaje v jednokolejném úseku. Je pouze otázkou času, kdy zde dojde k dopravní nehodě. Tím dochází ke zdržování hromadné dopravy, což vede ke sjetí i několika souprav při vjezdu do jednokolejného úseku. Nutno ještě poznamenat, že trolejové vedení pro trolejbusy ve směru k nádraží bylo v některých částech ulice posunuto o cca 0,5 až 1 m blíže k tramvajovým trolejím, neboť trolejbusy nyní jezdí po tramvajových kolejích.
- Od prvomájového dne je rekreační autobusová linka ra-103 v provozu každý den (doposud jezdila pouze od pátku do neděle a v provozu byly pouze spoje do Veverské Bítýšky). Jízdní řád je obdobný jako loni, tj. v 800 je první odjezd z Bystrce do Veverské Bítýšky a poté dvakrát na Oboru (v celou hodinu) a znovu do Bítýšky.
- Prvního května byl také zahájen provoz na historické tramvajové lince označené stejně jako loni číslem 100. V posledních dnech před zahájením provozu se na zastávkových stojanech na trase linky objevily linkové tabulky s číslem 100 a také jízdní řády. Na lince je provozována již tradiční souprava složená z motorového vozu evid. č. 107 (tzv. ledárna) z roku 1943 a z vlečného vozu evid. č. 215 (tzv. kolíňák) z roku 1926. Vlečný vůz získal nový nátěr, který je proveden obdobně jako předchozí. Trasa linky se oproti loňsku mírně pozměnila – výchozí body (náměstí Svobody a Pisárky) zůstávají stejné, při jízdě do Pisárek však souprava jede nově ulicí Husovou a Pekařskou, zpět po loňské trase, tj. ulici Václavskou a Hybešovou. Oproti loňsku byly zrušeny noční sobotní jízdy, poslední odjezd z Pisárek je v 1920 a souprava již také při jízdě z Pisárek neprojíždí vozovnou, ale normální trasou ze smyčky. Jízdné na lince je stejné jako loni – tj. základní jízdné 20 Kč, zlevněná jízdenka 10 Kč a rodinná jízdenka 50 Kč. Jízdenky jsou nového provedení – jízdenka za 10 Kč je hnědá, za 30 Kč zelená a za 50 Kč modrá. Údaje na jízdenkách – datum a čas – se vyznačují kleštěmi.
- Od 2. 5. 2001 platí pro trolejbusové linky t-135/142 nový jízdní řád. Většina spojů linky t-135 byla přesunuta na linku t-142, takže na lince t-142 s trasou Mendlovo náměstí – Nový Lískovec – Kamenný vrch – Jírovcova – Kohoutovice, hájenka je nyní patrně nejkratší interval mezi spoji v celé brněnské MHD – v ranní špičce 2–4 minuty, v odpolední špičce dokonce 2–3. Na lince t-135 zůstalo pouze šest spojů ráno v pracovní dny (pouze ve směru z Kohoutovic) vedených autobusy (tři až na Starou Osadu). Také došlo k úpravě jízdního řádu trolejbusové linky t-131 (posílení ranní špičky několika odjezdy autobusů). Obecně došlo v ranní špičce k využití některých autobusů nočních linek, které nezatahují do garáží, jsou provozovány až do konce špičky a šetří se tak jalové kilometry.
- Drobnou změnu zaznamenal vzhled jízdenek brněnské MHD – postupně dochází k náhradě loga 100. výročí elektrické dráhy a 70. výročí autobusů siluetou dětské kresby tramvaje.
- V úterý 8. 5. 2001 došlo na Křenové ulici opět k havárii vodovodního řadu v úplně stejném místě jako u první poruchy (křižovatka s Masnou ulicí). Z tohoto důvodu bylo nutno vyloučit tramvajovou dopravu – linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky (Starý Lískovec – hlavní nádraží a Geislerova – Líšeň). Po vystoupení cestujících u nádraží jezdily vozy KT8 služebně k zastávce »Vlhká«, kde obracely na úvrati na jednokolejném úseku! Mezi zastávkou »Vlhká« a křižovatkou s Dornychem stálo na koleji ve směru do centra 6–7 vozů KT8, které čekaly na svůj čas odjezdu od nádraží do Starého Lískovce (nebyl již čas na potřebnou změnu jízdních řádů). Linka d-13 jezdila na Zvonařku (ev. do Komárova), v úseku nádraží – Juliánov byla v provozu náhradní autobusová doprava, na zastávce »Geislerova« mohli cestující přestoupit na linku d-8 do Líšně a d-10 na Stránskou skálu. Tramvaje zde obracely na trojúhelníku, na „desítce“ též jezdila tramvaj KT8.
- V sobotu 12. 5. 2001 se na brněnském letišti konal již tradiční letecký den. DPMB zajišťoval dopravu na tuto akci zvláštní autobusovou linkou s linkovým označením C vedenou od hlavního nádraží s intervalem 30 minut. V případě většího zájmu cestujících byl tento interval zkracován. Zpáteční jízdné činilo 30 Kč, jedna cesta stále polovinu.
- Nadále probíhá rekonstrukce ulice Antonína Procházky – ve spodní části ulice jsou prováděny práce na korytě potoka, které bude v cílovém stavu situováno pod komunikací. V horní části je stavěna opěrná zeď, která dovolí napřímení ulice.
- Z důvodu stavebních prací byla od 16. do 20. 5. 2001 vyloučena tramvajová doprava ve smyčce Komín. Linka d-3 jezdila až na Ečerovu a d-11 na Rakoveckou.
- Víkend 21. a 22. 4. 2001 byl na brněnské přehradě mimořádný v tom, že byl pro veřejnost přístupný jinak uzavřený hrad Veveří. Této možnosti v obou víkendových dnech využilo na 3500 zájemců. Někteří z návštěvníků mohli k návštěvě hradu použít nově zavedenou expresní lodní linku Bystrc – hrad Veveří. Trasu ke hradu bez zastavení zvládla loď cca za 30 minut plavby. Na hrad (s linkovou tabulkou „Zvláštní plavba“) a do Veverské Bítýšky odjížděly lodě přes špatné počasí poměrně slušně obsazené. Podobnou možnost jako v dubnu budou mít cestující v letošní plavební sezóně ještě dvakrát. Od 1. 5. 2001 jsou lodě na přehradě v provozu již každý den. V pracovní dny jsou v provozu pouze spoje jedoucí do Veverské Bítýšky (nasazeny dvě lodě). O víkendech je provoz posílen jednou lodí jezdící mezi Bystrcí a Roklí.
- „Díky“ nejrůznějším problémům má plánovaná lávka pod hradem Veveří značný skluz – na místě samém nejsou patrny žádné zahajovací práce, vše je v původním stavu. Podle původních záměrů měla být lávka k dispozici již v průběhu oslav počátkem června.
- V této lokalitě se také uvažuje o eventuálním přesunutí přístaviště lodí »Hrad Veveří« blíže k hradu, protože stávající stav, kdy musí návštěvníci hradu ještě šlapat půldruhého kilometru po silnici, není zrovna ideální. Přeložení přístaviště zatím (samozřejmě kromě finančních prostředků) brání ještě ta skutečnost, že celý prostor mezi stávajícím přístavištěm a Junáckou loukou je zanesen bahnem a výška vody je zde minimální. Lodě se pohybují v poměrně úzkém koridoru při pravém břehu. Obecně je na některých místech přehrady již neúnosná vrstva bahna, která může zablokovat plavební dráhu. Zřejmě nejsložitější situace je na konci přehrady na obratišti u Veverské Bítýšky, ale také zde pod hradem. Bahno v koncovém úseku lodní trasy bude nutno odstranit již na konci tohoto roku. Aby mohlo být bahno odstraněno, je nutno snížit hladinu přehrady. Současný koridor plavební dráhy je údajně ještě bezpečný; usazování bahna však nadále pokračuje, a proto by mohla být plavební dráha v koncovém úseku přehrady zanesena již za několik málo let. (dle deníku Rovnost)
Novinky ve vozovém parku
- Několika slovy z pisárecké vozovny – od konce dubna je v provozu generálkovaná tramvaj K2 s evid. č. 1120 (GO jako např. 1129) v modrožlutém reklamním nátěru (Živnobanka). Na rekonstrukci na K2P byl odvezen vůz evid. č. 1077, naopak z dílen se vrátil a své první cestující odvezl vůz evid. č. 1041 a k výjezdu je připravována „jedenapadesátka“. Po standardních opravách jsou tramvaje evid. č. 1076 a 1061 (klasický nátěr).
- V současnosti je dokončována rekonstrukce dalšího trolejbusu Škoda 14Tr s evid. č. 3220, naopak do Husovic byl k opravě přistaven vůz evid. č. 3224. Nad rámec standardního rozsahu rekonstrukce by měla být u tohoto vozu instalována i klimatizace kabiny řidiče. Jak jsme již informovali v Informacích MHD č. 263, některé vyřazené trolejbusy Š 14Tr byly prodány do jiných provozů. Některé z vozů byly v komínské vozovně i opraveny (3175, 3169), některé projdou opravou u jiných DP (3177 – Ostrava).
- V minulém čísle avizovaná dodávka článkových autobusů Karosa B941E evid. č. 2351–58 znamenala opravdový konec provozu autobusů Ikarus v ulicích Brna (vozy evid. č. 2088 a 2090 již nebyly vypravovány na zálohy od konce března). Nové autobusy zasáhly do provozu v posledním dubnovém týdnu a v souvislosti s tím došlo ke změnám vypravování článkových vozů na linky. Článkové vozy nyní tedy jezdí na okružních linkách č. 44/84 (od září 2000 celotýdenně), studentské č. 53, č. 47 (ne všechny kurzy), č. 60 (od ledna 2001, též ne všechny kurzy) a od 1. 5. 2001 nově na lince č. 45 (celotýdenně, ne všechny kurzy). Dále jezdí samozřejmě na některých školních spojích a objevují se v rámci přejezdů i na některých dalších linkách (např. č. 51). Koncem dubna dále bylo do Brna dodáno dvanáct nových sólo autobusů Karosa B931E evid. č. 7461–7472, které se v provozu objevily ve druhém květnovém týdnu. A ještě jedna autobusová novinka – od konce dubna jsou v pisárecké vozovně dva nové autobusy pro výcvik řidičů, které vznikly rekonstrukcí starších vozů evid. č. 7371 (nové číslo 5318) a 7372 (5317). Vozy prošly celkovou opravou, mj. mají doplněno sedadlo s pedály pro instruktora, kompletní informační systém EPIS včetně jednoho panelu BUSE (otočeného do vozu) a označovače jízdenek. Interiér, počet dveří a nátěr však zůstaly zachovány, vozy mají na boku písmena L v modrém poli a na čelním skle nápis AUTOŠKOLA v žlutém poli. V souvislosti s tím dojde v nejbližší době k vyřazení stávajících autobusů autoškoly – evid. č. 5230 (C734 ex 2902 z roku 1985) a 5260 (B732 ex 7198 z roku 1988).
- Městské zastupitelstvo pravděpodobně definitivně rozhodlo, že v Brně budou i nadále zajišťovat dopravu autobusy s naftovými motory. Zavedení autobusů s pohonem zemním plynem by přineslo velké finanční náklady spojené nejen s pořízením nového vozového parku, ale také s vybudováním napájecích stanic. Současné autobusy splňují přísné emisní limity a zastupitelstvo nevidí mezi oběma druhy pohonu velký rozdíl, který by byl úměrný nákladům. (dle deníku Rovnost)
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Jaroslav Pacholík, Pavel
Šlesinger