Aktuality měsíce října 2001
- Tramvajové linky d-9 (od Komárova) a d-11(z Bystrce) byly od 1. 9. 2001 ukončeny ve smyčce na Zemědělské. Dopravu dále do Lesné zajišťovaly autobusy náhradní dopravy. Tyto náhradní autobusy byly opatřeny běžnými linkovými čísly a-46/a-66, po celé trase jel však zhruba pouze každý třetí spoj. Ostatní spoje byly vedeny jako náhradní doprava a jezdily pouze v úseku Zemědělská – Lesnická – po trase tramvaje – Halasovo náměstí – Slavíčkova – Lesná. Autobus, který přijel od Lesné jako a-46, svoji jízdu na Zemědělské ukončil a po otočení pokračoval jako a-66 přes Lesnickou na Lesnou. Od 20. 10. 2001 je provoz tramvajových linek d-9 a d-11 na Lesnou obnoven. Současně se na svou původní trasu vrátily také autobusové linky a-46/a-66. Tyto linky tak již neobsluhují zastávky »Zemědělská« a »Bieblova«. Tramvajová doprava do Lesné byla přerušena od počátku prázdnin z důvodu bourání starých a vybudování nových mostních objektů na třídě Generála Píky.
- Oprava ulice Antonína Procházky trvala od letošního ledna, k slavnostnímu předání téměř dokončené komunikace došlo ve čtvrtek 27. 9. 2001. Ještě o předchozím víkendu byla pokládána živice na Pisárecké ulici (s výlukou trolejbusové dopravy), o následujícím víkendu probíhaly dokončovací práce a teprve od ranních výjezdů dne 1. 10. 2001 došlo v trolejbusové a autobusové dopravě do Kohoutovic ke změnám – veškerá doprava je opět vedena po ulici Antonína Procházky. Linka t-142 má původní trasu Mendlovo náměstí – Pisárky – Libušina třída – Voříškova – Kohoutovice, Jírovcova, znovu byla zavedena linka t-135 s trasou Mendlovo náměstí – Kamenný vrch (na linku jsou znovu nasazovány autobusy). Autobusová linka a-52 jezdí po své původní trase z Mendlova náměstí přes Pisárky, Antonína Procházky a Šárku do Žebětína, stejně tak „osmašedesátka“ vozí své cestující po ulici Antonína Procházky a Šárce kolem Myslivny. Linka a-77, která zajišťovala náhradní dopravu dolů do Libušina údolí, jezdí také v původní trase, tj. Kohoutovice, hájenka – Zetor, vedeny jsou však pouze dva spoje ráno ve směru z Kohoutovic a odpoledne dva spoje od Zetoru. Nová komunikace je dvouproudá a po krajích má úzký jízdní pruh jako cyklistickou stezku. Tato cyklistická stezka je cca v polovině opraveného úseku přerušena v nejužším místě komunikace, kde je zástavba po obou dvou stranách. Zastávka »Antonína Procházky« je určena pouze pro trolejbusovou linku t-142 (ev. noční linku). Zastávka ve směru do Kohoutovic je situována poněkud výše, zastávka ve směru do Pisárek naopak níže.
- Trolejbusová trať vybudovaná právě pro akci Antonína Procházky mezi Kamenným vrchem a Jírovcovou tak osiřela. Přes zimu budou trolejbusové linky jezdit po svých normálních trasách. Všechno se ale změní na jaře příštího roku, kdy bude zahájena další významná stavba – rekonstrukce křižovatky v Pisárkách (Hlinky – Bayerova). Již teď jsou plánovány trasy náhradní dopravy. Křižovatka v první fázi zůstane průjezdná v úseku Bayerova – Kníničská a provoz bude přerušen ve směru Hlinky – Pisárecká. Trolejbusové linky z Osové, Kamenného vrchu, případně Kohoutovic budou přesměrovány po ulici Veslařské. Přímé spojení Kamenného vrchu a Kohoutovic s městem budou muset opět zajistit autobusy, které budou projíždět tunelem. Tramvajová doprava z Pisárek směrem do Bystrce by neměla být přerušena, bude však vedena po provizorním jednokolejném tělese.
- Tramvajová doprava po dobu strojírenského veletrhu i veletrhu INVEX na brněnském výstavišti byla posilována zvláštní tramvajovou linkou bez číselného označení s tradiční trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a zpět. Na linku byly nasazeny snad všechny typy tramvají.
- V důsledku postupu stavebních prací při výstavbě kolektoru pod ulicí Křenovou došlo 30. 9. 2001 k posunutí jednokolejného tramvajového úseku směrem k centru města (linka d-8 rozdělena na dva úseky Starý Lískovec – Zvonařka a Geislerova – Líšeň, „desítka“ Geislerova – Stránská skála a d-13 jezdila také na Zvonařku). Zastávka »Masná« byla vrácena do původních míst, naopak však došlo k posunutí zastávky »Vlhká« směrem k městu před jednokolejný úsek. V jednokolejném úseku se jezdí po pravé koleji ve směru z centra. Provizorní nástupiště byla vytvořena zádlažbovými panely.
- O víkendu 6. a 7. 10. 2001 byla přerušena tramvajová doprava do Židenic na Starou Osadu. Při výluce došlo k výměně rozjížděcí výhybky ve smyčce na Staré Osadě a k výměně kolejí v oblouku mezi ulicí Bubeníčkovou a vlastním tělesem přiléhajícím ke smyčce. Tramvajové linky d-2 a d-7 byly ukončeny na Malinovského náměstí. Došlo opět na „převlékání kabátů“, kdy se na Malinovského náměstí měnila „dvojka“ na „sedmičku“ a naopak. Nasazeny byly střídavě vozy K2 s maticovou orientací a soupravy 2×T6. Linka d-3 byla odkloněna do smyčky »Maloměřický most«. Do Židenic jezdily autobusy – od nádraží a z Jugoslávské.
- O víkendu 20. a 21. 10. 2001 došlo k souběhu dvou výluk v brněnské tramvajové dopravě – výměna kolejí na Cejlu a oprava kolejových objektů na Komenského náměstí. V případě Husovy ulice byly linky d-5 a 6 vedeny Hybešovou ulicí a d-12 a 13 ulicí Masarykovou. Náhradní doprava autobusy byla mezi Moravským náměstím a Poříčím. Výměna kolejí na Cejlu se dotkla linek d-2, 4, 9 (vedeny po ul. Milady Horákové), linka d-7 jezdila z Králova Pole odklonem na Zvonařku. Autobusy jezdily z Malinovského náměstí na Jugoslávskou a také na Pálavské náměstí (současně totiž z důvodu opravy vozovky na Bubeníčkově ulici v Židenicích nebyla možná jízda autobusů a trolejbusů do smyčky Stará Osada).
- Fotbalový stadion za Lužánkami dosloužil a místo něj se hrají extraligové zápasy na stadionu v Králově Poli. V době zápasů tak již nejsou vypravovány posily na trolejbusové linky t-145 / 146 a naopak dochází k posile trolejbusové linky t-132, která jezdí prakticky přímo ke stadionu (článkové trolejbusy).
- Přeprava kol v prostředcích brněnské MHD již není žádnou zvláštností. Existují však tři směry, a to do Starého Lískovce, Líšně a Bystrce, kde je někdy přeprava kol zvýšená. Ve stádiu úvah je proto zavedení spojů s upravenými vozy, kde by bylo pro kola více místa (např. zadní část vozu bez sedadel s držáky pro kola). Tyto speciální tramvaje by bylo možno rekonstruovat ze služebních a pracovních vozů T2, které dosud DP vlastní. Budou-li tyto úvahy v budoucnu realizovány, ukáže čas, zatím je to však spíše hodně vzdálená představa.
- Od 15. 9. 2001 je v síti MHD Brno zavedena tzv. asistenční služba. Doprovod při cestě městskou dopravou si mohou s předstihem objednat především držitelé průkazů ZTP a ZTP-P a lidé starší 75 let. Asistenční službu má vykonávat několik revizorů, kteří mezi asistenčními výkony mohou běžně vykonávat funkci revizora.
- Od 1. 1. 2002 dojde po dvou letech ke změně tarifu brněnské MHD. Se změnou tarifu dochází k několika výraznějším změnám. Bude zavedena zcela nová jízdenka s platností 10 minut (ve dvou pásmech) v ceně 7 Kč (zlevněná 3 Kč). Zavedením této jízdenky vychází podnik vstříc těm cestujícím, kteří cestují brněnskou MHD v okruhu několika málo zastávek. Stávající jízdenky s platností 30 minut budou mít tuto dobu prodlouženu na 40 minut, zároveň však budou zdraženy oproti současnému stavu o 1 Kč (tj. základní jízdenka bude za 12 Kč a zlevněná za 6 Kč). Hodinové jízdenky zůstávají beze změny – tj. 15 a 7 Kč. Jízdenka na 90 minut zdraží v základní podobě o 1 Kč (tj. 19 Kč, ev. 9 Kč). U řidiče budou k dostání pouze dva typy jízdenek, a to základní a zlevněná s dobou platnosti 40 minut (s příplatkem 2 Kč). K mírnému zdražení dochází u jízdenek s platností na jeden a více dní – jednodenní 48 (44), na 3 dny 95 (90), na 7 dní 165 (dříve 160), 15 dní 210 (190). Nově je zavedena přenosná jízdenka na 30 dní za 420 Kč. K mírnému zdražení dochází také u předplatních jízdenek a seniorpasu. Novinkou má být, že cestující, který bude mít roční předplatní jízdenku, bude mít možnost o víkendech přepravovat jednu osobu a až 3 děti ve věku do 15 roků zdarma. Další novinkou je, že důchodci mladší 70 roků budou moci na seniorpas jezdit na zlevněné jízdenky.
Novinky ve vozovém parku
- Po ukončení opravy a zprovoznění tramvaje typu RT6 evid. č. 1801 byly povoleny zkušební jízdy s cestujícími (v září jezdil bez cestujících). Zkušební provoz má trvat tři měsíce a každý den má vůz najet nejméně 150 km. Podle výsledků pak dojde buď k opravě dalších tří vozů nebo ke stažení vozů z provozu. Tramvaj je vypravována mimo pořadí nejvíce na 10/13 v pracovní dny, o víkendech pak na linku č. 2 (objeví se však i na „šestce“ či „sedmičce“).
- Jak jsme již informovali v minulém čísle Informací MHD, na letošním brněnském strojírenském veletrhu byla v expozici firmy Pars Nova Šumperk vystavena brněnská tramvaj K2R s evid. č. 1040. Vůz byl stažen z provozu a byl poopraven jeho nátěr. Nyní vůz opět jezdí, ozdoben „veletržním“ nápisem na bočnici: „Výsledek spolupráce DP Brno a Pars nova a. s., najeto 82 000 km“. V pisárecké vozovně se již objevila další tramvaj K2P rekonstruovaná v ústředních dílnách – evid. č. 1031, zatím však nezasáhla do provozu. Na opravě jsou nyní tramvaje evid. č. 1048 (již od prázdnin) a 1062.
- Jak jsme již také psali, v ulicích se po generální opravě objevily další dva vozy T3. Tentokrát se však jedná o vozy provedení SU z roku 1985 (ev. 1987) – evid. č. 1634 a 1616. Oba vozy měly již od dřívějška instalovánu el. výzbroj TV8 – „šestnáctka“ byla dokonce prototypovým vozem s touto výzbrojí – byla vystavena na veletrhu Autotec v roce 1992 – a 1634 byla druhou tramvají s touto výzbrojí u DPMB (jezdila jako A vůz v soupravě s 1616). U obou tramvají byl při opravě mj. namontován informační systém BUSE, změněn systém vytápění (zavěšení sedadel do bočnic)…(chybí však např. poptávkové ovládání dveří).
- Loni byly na kloubové tramvaji K2 s evid. č. 1110 zkušebně instalovány skládací dveře s plastovými křídly (polské výroby a naše od firmy SKD). Plastové dveře (s kovovou kostrou) SKD jsou zatím instalovány na opravených tramvajích s evid. č. 1041, 1052 a 1545. Vozy s evid. č. 1581 a 1026 pak mají instalovány též plastové dveře (jiného typu).
- Brněnský dopravní podnik uvažuje o zakoupení několika tramvají typu KT8 z Košic. Před uvedením do provozu v Brně by vozy zřejmě prošly rozsáhlou opravou v ostravských dílnách. Při této rekonstrukci by zřejmě došlo také k přestavbě středního článku vozu na nízkopodlažní.
- O víkendech začaly od konce září jezdit na „sedmičce“ místo sólo vozů T3 soupravy 2×T6, podobně na lince č. 13 2×T3R a 2×T3 a na lince č. 12 jezdí vozy K2. Od 20. 10. 2001 pak soupravy 2×T6 jezdí o víkendech na lince č. 2 (místo č. 7). Došlo tak k posílení dopravy do Modřic (k nákupním centrům). Současně je o víkendech vedena až do Modřic i linka č. 6.
- Letošní nepříliš úspěšný provoz brněnské historické tramvajové linky jistě povede k mnohým úvahám jak tuto linku provozovat v příštím roce. Dnes není známa trasa ani rozsah provozu. Jedno je však jisté, motorový vůz č. 107 využívaný též ke komerčním jízdám bude nutno před další sezónou opravit. Oprava vozu bude zřejmě poněkud většího rozsahu a nevylučuje se vyztužení vozové skříně přídavnými kovovými prvky.
- Generální opravy a rekonstrukce na typ Škoda 14TrR se dočkal a právě nyní jí prochází další trolejbus z husovického „stáda“ – evid. č. 3247. Koncem října pak do Brna z výrobního závodu dorazily další dva trolejbusy Škoda 21Tr (evid. č. 3036 a 3037) z letošní celkem dvanáctivozové dodávky.
- Autobus Karosa B732 evid. č. 7249 poškozený v září při nehodě na Václavské ulici bude zrušen, současně byl vzhledem k rozsáhlejším letošním dodávkám autobusů odstaven větší počet autobusů B732, které dosud neprošly generální opravou. Pokračuje též oprava požárem poškozeného zadního článku autobusu B941 evid. č. 2359.
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Jaroslav Pacholík, Pavel
Šlesinger