Aktuality měsíce února 2001
- Po prvních zkušenostech s náhradní dopravou v oblasti Kohoutovic (uzavírka ulice Antonína Procházky) došlo k jistému posílení spojů MHD – jako náhrada za původní zrušenou linku a-77 jsou ráno tři spoje účelové linky a-79 vedeny k Zetoru již od kohoutovické hájenky, v ranních hodinách též autobusy jezdící na lince t-135 několikrát zajedou až na Jírovcovu, odkud jsou vedeny i posilové autobusové spoje po trase linky t-146. Několik postřehů z vlastní stavby – v horní části opravované ulice byly mezi silnicí a potokem vykáceny stromy a byly zahájeny zemní práce spojené s rozšířením a napřímením komunikace, se stavbou opěrné zdi a regulací potoka. Vytěžený materiál je zatím ukládán na polovině komunikace Šárka. V celém rekonstruovaném úseku bylo pochopitelně sneseno trolejové vedení. Celá komunikace je zatím průjezdná.
- Nadále pokračuje oprava mostů na třídě Generála Píky – zatím je opravován most přes místní komunikaci poblíž tramvajové zastávky »Fügnerova« – dvě mostní pole jsou snesena, po třetím zbývajícím jezdí tramvaj a je sem také svedena automobilová doprava. Po tramvajovém tělese tak jezdí také silniční vozidla. V tomto úseku se současně nalézá zastávka pro tramvaje i autobusy linek a-46/66. Na místě jednoho pole je již nové přemostění.
- Dopravu v Brně zkomplikovala o víkendu 27. a 28. 1. 2001 havárie vodovodního řadu u křižovatky ulic Křenová – Masná. Tramvaje linky d-8 se otáčely na kolejové spojce poblíž zastávky »Masná«, dále cestující vozily autobusy až na zastávku »Geislerova«. Odtud již jezdily dále do Líšně znovu tramvaje, které se otáčely na kolejovém trojúhelníku Porhajmova – Táborská. Tramvaje linky d-13 jezdily na Zvonařku a do Juliánova jezdily autobusy. Kuriózní byla jízda trolejbusů kolem místa havárie, kde vozy směrem z města jezdily cca 100 m po nesprávné stopě, překládání sběračů zajišťovali dva pracovníci DP. V neděli již trolejbusy jezdily bez překládání a tramvaje linky d-8 již jezdily pouze k hlavnímu nádraží, cestujícím jedoucím od nádraží tak odpadl jeden přestup. Aby toho nebylo málo, hned následující pondělí, 29. 1. 2001, došlo na úvraťové konečné v Líšni k vykolejení tramvaje. Zajímavostí pak bylo využití další kolejové spojky na trase „osmičky“ – poblíž zastávky »Kotlanova«, kde se otáčely jednotlivé vlaky linky.
- Několik zajímavostí z rozpočtu města Brna – rozhodující investice města Brna zahajované v roce 2001 s dopadem do oblasti MHD jsou následující: mimoúrovňová křižovatka Hlinky – Bauerova, úsek VMO Tomkovo náměstí (příprava stavby), úsek VMO Rokytova (příprava stavby) a nákup dopravních prostředků pro DPMB. Ze schváleného rozpočtu města Brna vyplývá, že celkové výdaje města v roce 2001 budou 7.552 milionů Kč (z toho výdaje na provoz města 4.466,7 mil. Kč a kapitálové výdaje ve výši 3 085.3 mil. Kč). Jednou z priorit výdajové části rozpočtu je zejména oblast dopravy – navýšení dotace DPMB na zajištění MHD za účelem zachování ceny jízdného a stávajícího rozsahu vozokilometrů, opravy a údržba místních komunikací. (dle deníku Rovnost)
- Stavba lávky pro pěší a cyklisty pod hradem Veveří o délce 106 m a šířce 3,5 m je vážně ohrožena. Poté co bylo anulováno stavební řízení, čímž došlo k posunutí termínu zahájení a dokončení uvažované stavby, se do celé záležitosti vložili ekologové s argumentem, že most způsobí větší návštěvnost levého břehu přehrady, a tím ohrozí tamní přírodu. Dalším argumentem je skutečnost, že stezka od mostu navazuje na stávající silnici v nepřehledném místě. Každopádně se stavba mostu již nestihne do červnových slavností, které se mají odehrávat právě na přehradě. Jednou z atrakcí těchto oslav má být provoz historických autobusů z Bystrce ke hradu Veveří. Doprava autobusy má být ještě doplněna mimořádnými plavbami lodí. (dle deníku Rovnost)
- Od loňského listopadu jezdí trolejbusová linka t-136 v obou směrem po nové trase přes náměstí Svornosti (po trase linky t-134). Proti tomuto řešení se postavili postižení cestující i občané Žabovřesk, kteří chtějí, aby tato trolejbusová linka jezdila jako dříve, tj. ulicemi Jana Babáka, Purkyňovou a Královopolskou. Jejich požadavku mělo být vyhověno a brněnský magistrát doporučil DPMB změnit trasu trolejbusu nejpozději do konce dubna roku 2001. DPMB však s převedením linky na její původní trasu nesouhlasí a argumentuje trolejovou složitostí křižovatky Purkyňova – Skácelova – Královopolská a náklady kolem 2,5 mil. Kč na její dobudování. Proto navrhl několik alternativních řešení, přičemž návrat trolejbusové linky t-136 je až na posledním místě. Jednou z variant je vedení linky t-136 po trase linky t-132 na Slovanské náměstí a dále po trase t-140. Další ze zajímavých variant je varianta s prodloužením autobusové linky a-53 až na Konečného náměstí. (dle článků v deníku Rovnost)
- Zkušenosti s provozem první linky integrovaného dopravního systému – a-820 Kuřim – Rozdrojovice – Bystrc jsou vesměs pozitivní. Překvapil až nečekaný zájem cestujících, který si zřejmě vynutí zavedení dalších spojů a změnu polohy některých stávajících spojů. Zatímco ČD poněkud váhají a s integrací počítají v časovém horizontu dvou až tří let, již dnes mají zájem o zavedení tohoto způsobu dopravy některé obce na sever od Brna – jmenovitě Babice, Bílovice, Kanice, Ochoz a Řícmanice.
- DPMB opouští své prostory na Benešově ulici – nová budova na Novobranské ulici je ve stádiu dokončovacích prací. Stěhování má vypuknout na počátku dubna. Předplatní kupony na březen si budou moci cestující ještě zakoupit v prostorách na Benešově, další měsíc již mají být v provozu nové prostory.
Novinky ve vozovém parku
- Loni vyřazené tramvaje T3 evid. č. 1514, 1516, 1526 a 1527 byly v průběhu ledna likvidovány v kovošrotu v areálu královopolského nádraží – vozy sem byly přivezeny po vlastní ose, přes kolejiště stanice byly převezeny „obojživelným“ vozidlem DPMB. Nadále pokračují generální opravy vozů T3 medlánecké vozovny. Provádění oprav bylo po několikaleté přestávce zahájeno v roce 1997, kdy bylo opraveno celkem osm tramvají (bereme-li v úvahu pouze vozy T3, nikoliv T3SU), v následujícím roce pak další čtyři, a to včetně vozu s evid. č. 1525, který se měl stát vzorem pro další GO tramvají T3. U této tramvaje byl poprvé uplatněn nový systém vytápění elektrickými topnicemi umístěnými v kanálech podél bočnic vozu. V důsledku toho byla sedadla cestujících nově ukotvena v bočnicích – odpadly tím charakteristické kornouty pod sedadly, kde byly topnice doposud. Na „pětadvacítce“ se také poprvé v Brně objevil čelní transparent BUSE na klasické tramvaji typu T či K. Nový způsob vytápění byl potom použit i u generálkovaného vozu evid. č. 1531. V roce 1999 již prošla opravou (v ostravských dílnách) pouze dvojice vozů evid. č. 1533 a 1534. Jednalo se o vozy s tyristorovou výzbrojí TV1, která zůstala zachována, došlo však k záměně motorgenerátoru statickým měničem. Vozy měly mj. také instalován nový způsob vytápění, nové dveřní pohony, A vůz pak čelní transparent. V loňském roce následovala tramvaj s evid. č. 1581 – byla zachována původní elektrická tyristorová výzbroj TV1, motorgenerátor byl nahrazen statickým měničem, jako u předchozích vozů bylo přistoupeno ke generální opravě skříně a interiéru; dále došlo k instalaci informačních panelů BUSE (včetně čelního), elektrického topení v kanálech podél stěn vozu, nových pohonů dveří IFE (vč. poptávkového zařízení), zářivkového osvětlení dle vozů T6, rekonstrukci první větrací klapky na provedení dle vozu SU ad. Nebylo montováno elektrické stahování pantografu (narozdíl od 1533 a 34). Barevný nátěr odpovídá brněnskému standardu vyjma bílých dveřních křídel. Tramvaj jezdí od ledna 2001 s cestujícími převážně na lince č. 4 (tedy sólo), nyní je zprovozňován další generálkovaný vůz – evid. č. 1545. V případě vozu evid. č. 1581 je kuriózní, že se jedná o jednu z nejstarších brněnských tramvají – původně totiž jde o olomoucký vůz č. 121 z roku 1966, jehož skříň byla v roce 1988 zakoupena jako náhrada za původní tramvaj, která byla těžce poškozena při nehodě v září roku 1984 ve smyčce Bohunice – Švermova.
- Rekonstrukce kloubových tramvají K2 v ústředních dílnách nadále pokračují. V lednu vyjela do ulic tramvaj s evid. č. 1032 a počátkem února pak další dvě – evid. č. 1044 a 1047. Vůz s evid. č. 1044 je pravděpodobně poslední brněnskou tramvají, kde bylo při rekonstrukci přistoupeno k instalaci elektrické výzbroje typu TV14, kterou vyrábí česká firma ČKD Dopravní systémy, jež se nyní potýká s vážnými existenčními problémy. Tato výzbroj byla v Brně namontována do tramvají T3 evid. č. 1630 a 1627 a dále do čtyř rekonstruovaných kloubových tramvají K2, po opravě označovaných jako K2T (evid. č. 1033, 1038, 1044 a 1054). Pro další modernizace jednotlivých tramvají DPMB tak bude nadále patrně používána pouze elektrická výzbroj TV PROGRESS firmy ALSTOM. U brněnských tramvají byla tato výzbroj poprvé použita ve voze K2R evid. č. 1040 opravovaném v Šumperku. Dále se montuje do rekonstruovaných tramvají K2 – tramvaje s touto výzbrojí jsou označovány jako K2P (doposud prošly opravou vozy evid. č. 1023, 1024, 1032, 1036, 1042, 1047 a výzbroj byla namontována i do novějšího vozu s evid. č. 1119). V současné době probíhá oprava vozů evid. č. 1041 a 1051. Kromě výše uvedené záměny elektrické výzbroje bylo přistoupeno k opravě skříně, instalaci informačního systému BUSE (vč. čelního transparentu a bočních panelů umístěných u vozů K2T v budnících na přechodu střechy a bočnic), instalaci elektrického topení v kanálech při bočnici, nového zadního ovládacího panelu, dveřních pohonů (vč. poptávkového zařízení) ad. Všechny tramvaje mají elektrické stahování pantografu, na vozy K2P je montován polopantograf Lekov. Od svých kolegyň se generálkované tramvaje odlišují také rovnými bočními plechy, které se však od loňského roku objevují na „kloubácích“ i po běžných opravách. V ústředních dílnách je také dokončována generální oprava další tramvaje K2 z roku 1983 evid. č. 1121.
- Již celý rok jsou mimo provoz tramvaje typu RT6N – naposledy jezdil jediný vůz v lednu roku 2000 na lince d-4. Ještě v březnu pak sloužil jeden vůz jako pojízdná prodejna seniorpasů. K (snad) pozitivnímu obratu došlo v minulých dnech – 13. 2. 2001 byla tramvaj s evid. č. 1801 odvezena do svého mateřského závodu (po železnici, na náhradních podvozcích), kde se má podrobit důkladné rekonstrukci, jejíž výsledky snad konečně umožní provoz tramvají tohoto typu v našich ulicích. Po této „vzorové“ opravě v Praze by opravy zbývajících tramvají měly probíhat v Brně.
- Některé z trolejbusů Škoda 14Tr vyřazených v roce 1999 budou opraveny a prodány dalším subjektům. Oprava trolejbusů probíhá zatím v Brně (evid. č. 3175), Ostravě (3187) a Zlíně (3171). V současnosti je ukončena rekonstrukce trolejbusu evid. č. 3234 na typ Škoda 14TrR a do husovické vozovny byl k opravě přistaven další trolejbus evid. č. 3220.
autoři: Jiří Mrkos, Karel Hromádko, Ladislav Kašík, Pavel
Šlesinger, Jaroslav Pacholík