Aktuality měsíce září 2001
- Dnem 24. 8. 2001 skončila oprava modřické tramvajové trati. Byly demontovány provizorní výhybky a na lince d-2 jezdí opět vozy K2, 3. 9. 2001 začala do Modřic opět zajíždět i linka d-6.
- Pro zajištění přepravy cestujících na Masarykův okruh v době konání tréninků a hlavního závodu Velké ceny byla ve dnech 24.–26. 8. 2001 provozována zvláštní autobusová linka s linkovým číslem a-202. Článkové autobusy jezdily z Mendlova náměstí na Masarykův okruh se zastávkami Svážná – Hoštická / Pražská – Veselka – Popůvky – Vintrovna – Masarykův okruh. Základní interval na lince byl 30 minut (v případě nutnosti byl zkrácen). Na lince neplatily žádné předplatní jízdenky, cena zpáteční jízdenky byla 30 Kč (zdarma jezdily mj. děti do 10 let). Jízdenky byly prodávány přímo v autobusech (v neděli pak v předprodeji na zastávkách).
- O posledním srpnovém víkendu proběhla též poslední výluka tramvajové dopravy na Moravském náměstí – práce na dokončení povrchu vozovek znamenaly 25. a 26. 8. 2001 přerušení dopravy na linkách d-1 (odklon na Starou Osadu) a d-7 (zcela přerušen provoz). Náhradní doprava za tramvaje byla zajišťována z Malinovského náměstí prostřednictvím linek A1 a A7 obdobným způsobem jako u předchozích výluk. Linka d-4 při jízdě z Obřan jezdila přes náměstí Svobody. Od sítě byla opět odříznuta vozovna Medlánky, takže některé medlánecké vozy včetně historické tramvajové soupravy byly přesunuty do Pisárek.
- Koncem srpna probíhalo broušení kolejnic na některých rychlodrážních úsecích brněnských tramvajových tratí – brousilo se v Bohunicích, na Renneské i v Líšni.
- Konec prázdnin přinesl ukončení mnoha výluk i slabšího prázdninového provozu. Od 1. 9. 2001 se všechny tramvajové linky vrátily do svých původních tras – tj. byly ukončeny prázdninové odklony linek d-5, d-6 a d-9 a opětovně obnoven provoz linek d-3, d-11 a d-12, které byly v prázdninovém období mimo provoz. Jedinou výjimkou je zkrácení linek d-9 a d-11 po smyčku Černá Pole z důvodu pokračující výluky tramvajové dopravy na Lesnou. Vybrané spoje linky d-6 se opět rozjely až do Modřic. K několika změnám došlo i v autobusové dopravě – zrušení autobusové linky a-80 (linka byla mimo provoz byla již o prázdninách), změna organizace provozu na lince a-79 (mj. od 3. 9. 2001 jezdí v dopoledním sedle v trase Starý Lískovec, Osová – Traťová – Pražákova – Pražákova, obchodní centrum – Heršpická – Ústřední hřbitov – Traťová – Starý Lískovec, Osová) a částečná úprava tras linek a-48 a a-69 – od 1. 9. 2001 je linka a-48 ve Starém Lískovci ukončena ve smyčce Labská a je vedena ulicemi Klobásova – Elišky Přemyslovny – Osová – Labská. Při jízdě z Labské obsluhuje obě dvě zastávky »Osová« – tj. zastávku u tramvaje a zastávku na mostě. Linka a-69 nově obsluhuje zastávky »Starý Lískovec, smyčka tramvají« a »U hřiště« v obou směrech. Při jízdě z Labské linka též obsluhuje obě zastávky »Osová«. K dílčím změnám dochází rovněž v noční dopravě – na linkách na-92, 93, 96 a 99.
- Od začátku září byl rovněž u několika zastávek změněn režim zastavování, několik zastávek bylo zrušeno a jiné naopak přibyly. U jedenácti zastávek došlo k jejich přejmenování – mimo jiné jsou také přejmenovány dvě konečné (stávající konečná Masarykova čtvrť bude mít označení »Masarykova čtvrť – Náměstí Míru«, resp. »Náměstí Míru« a konečná »Královo Pole, střelnice« mění název na »Královo Pole – Technické muzeum«, resp. »Technické muzeum« (dle možností informačního systému vozidla). Se zrušením autobusové linky a-80 zanikly zastávky »Koperníkova« a »Lazaretní«, se změnou trasy linky a-69 zanikla zastávka »Svážná« ve směru do Bosonoh a výstupní zastávka tramvají »Komín, smyčka«. Nově byly zřízeny zastávky »Čápkova« (t-145 a 146) na ulici Úvoz, »Jundrovská« (a-92, 99) na spojce z Kníničské na Veslařskou, »Za hřbitovem« (a-50, 79, 96 – jednosm.) na ulici Lány, »Muzeum dopravy« (a-78 – jednosm.) na Holzově ulici a »Kořískova« (a-42, 72 – jednosm.) na začátku ulice Žitné. Na dalších čtyřech zastávkách se rozšířil počet zastavujících linek.
- Některé stavební akce s dopadem na MHD však pokračují i v poprázdninovém období. Z důvodu pokračujících prací na obnově mostů na třídě Generála Píky je mimo provoz tramvajová trať v úseku Černá Pole, Zemědělská – Lesná. Tramvajové linky d-9 a d-11 jsou ukončeny ve smyčce Černá Pole. Náhradní autobusová doprava ve vyřazeném úseku tramvaje je zajišťována autobusy linek a-46/66, které v úseku mezi zastávkami Lesnická a Provazníkova zajíždějí ke smyčce tramvají na Zemědělské. Předpokládaný termín ukončení výluky je 20. 10. 2001. V současné době již probíhá montáž nových mostních konstrukcí obou mostů (přes místní komunikaci u zastávky »Fügnerova« a přes Křižíkovu ulici a železniční trať). Pomalu se chýlí ke konci velká oprava ulice Antonína Procházky (přesměrovaná trolejbusová linka t-142). A konečně nadále trvá výstavba kolektoru na Křenové ulici (přeložka trolejbusových linek t-131 a 141) – v blízkém termínu však má dojít k posunu jednokolejného úseku směrem k městu.
- Z důvodu výměny kolejí za zastávkou »Celní« byla o víkendu 1. a 2. 9. 2001 přerušena tramvajová doprava na Vídeňské ulici. Linka d-2 jezdila do Pisárek, „pětka“ přes Rooseveltovu a Renneskou a d-6 též do Pisárek. Náhradní autobusová doprava byla vedena z Moravského náměstí po zastávkách linky d-5 na Celní a dále po zastávkách náhradní dopravy k Ústřednímu hřbitovu a do Modřic.
- Již delší dobu probíhající rekonstrukce Jundrovské ulice vstoupila do další fáze, kdy došlo také na tramvajovou smyčku situovanou v této ulici (linky d-3 a d-11). Smyčka byla dvoukolejná s výstupní zastávkou v nevyhovujících podmínkách situovanou mezi hlavní tratí a ulicí Jundrovskou a s nástupní zastávkou na ulici Jundrovské. Smyčka byla pojížděna ve směru hodinových ručiček. Po změně zůstanou zachovány dvě koleje v ulici Jundrovské, mění se však směr projíždění. Výstupní zastávka byla zrušena, takže vozy jedoucí do smyčky budou mít jako konečnou označenu zastávku »Vozovna Komín«. Výhybka do smyčky je umístěna hned za zastávkou »Vozovna Komín« a odtud jedou tramvaje splítkově (cca 80 m) na místo odbočení. Na výjezdu ze smyčky se mění poloha kolejí – použito oblouku s větším poloměrem. Koleje na Jundrovské byly postupně vyměňovány v průběhu prázdnin. Od počátku září v týdenní výluce smyčky (1.–7. 9. 2001) byly rekonstruovány koleje na budoucím výjezdu ze smyčky (koleje položeny místo pražců na velkoplošných panelech). Při výluce ve dnech 8. a 9. 9. 2001 byly rekonstruovány výhybkové objekty a křížení. Obdobná víkendová výluka byla ještě o následujícím víkendu 15.–16. 9. 2001, kdy byly prováděny dokončovací práce a vyměňovány kolejnice na hlavní trati v úseku mezi vjezdem a výjezdem ze smyčky. Ještě několika slovy k víkendovým výlukám – tramvajové linky d-1, d-3 a d-11 byly ukončeny u křižovatky Sochorova – Kniničská. Organizace dopravy byla následující – vozy linek d-3 (KT8) a d-11 (K2) přijíždějící od České po projetí trianglem zastavily na přeložené zastávce »Vozovna Komín«, zde se změnily označení na d-1 a pokračovaly do Řečkovic a vlaky linky d-1 jedoucí od Řečkovic se zde měnily střídavě na linku d-3 a d-11.
- V neděli 16. 9. 2001 byl ukončen provoz historické tramvajové linky d-100. Počet cestujících přepravných touto linkou oproti předchozím dvou rokům významně poklesl. Velmi málo zájemců bylo přepraveno v prázdninovém období, kdy vozy jezdily zcela prázdné a denní tržba se pohybovala řádově i pod 100 Kč.
- Ve dnech 2. a 3. 9. 2001 jezdila lodní doprava na přehradě ještě podle prázdninových jízdních řádů, od 3. 9. 2001 platí již omezený jízdní řád – v pracovní dny jezdí pouze spoje do Veverské Bítýšky, o víkendech jsou proloženy jedním spojem na malém okruhu. Od stejného data se změnil i jízdní řád na lince a-103. Tato je v provozu pouze v pátek, sobotu a neděli a jezdí pouze vybrané spoje do Veverské Bítýšky. O víkendu 8. a 9. 9. 2001 byla vzhledem ke dnům otevřených dveří na hradě Veveří v provozu přímá lodní linka na trase Bystrc – Hrad Veveří a zpět.
Novinky ve vozovém parku
- Začátkem září vyjela po generální opravě tramvaj T3 evid. č. 1634 (druhý brněnský vůz s výzbrojí TV8, jezdil jako A v soupravě s vozem evid. č. 1616) – mj. obdržela informační systém BUSE vč. čelního transparentu. V tomto případě se však jedná již o v pořadí druhý čelní transparent instalovaný na tomto voze – v letech 1992–97 totiž zde byl zkoušen převíjecí transparent BROSE. Polopantograf má vůz instalován od roku 1993. V dílnách je nyní na podobné opravě i B vůz soupravy evid. č. 1616 – prototyp T3G s elektrickou výzbrojí TV8. Vůz RT6N1 evid. č. 1801 byl po opravě v Praze v Brně oživen a po zkušebních jízdách bude nasazen do provozu s cestujícími na lince č. 13 od 21. 9. 2001.
- I nadále pokračují rekonstrukce tramvají typu K2 prováděné v ústředních dílnách brněnského dopravního podniku. Počátkem září se do pisárecké vozovny z dílen vrátil „kloubák“ evid. č. 1026, již od července je zde vůz evid. č. 1046. A ještě jednou ke kloubovým tramvajím – 17. 9. 2001 byl z Brna odvezen na rekonstrukci do Šumperka vůz s evid. č. 1030. Nejnovější (r. 2000) brněnská tramvaj typu K2R s evid. č. 1040 (s výzbrojí TV Progress) bude vystavena na letošním brněnském veletrhu.
- Brousící vůz Schörling evid. č. 4033 již dosloužil, byl vyřazen z vozového parku pracovních vozů a následně bylo dojednáno jeho předání do Technického muzea. V polovině září byl převezen z medlánecké vozovny do areálu v Líšni, převoz vozu provedl služební vůz T2 a vozík MUV. K broušení kolejí v současnosti najímá DP externí firmu, která disponuje vlastním výkonným zařízením.
- Zkratkovitě k celoplošným reklamám – bílý nátěr s reklamami mají vozy evid. č. 1703 (Městské divadlo Brno, střední článek modrý), 1644 (DEWALT) a 1638 (Starobrno a VCČR).
- Ještě dlužíme jedno doplnění k informaci o likvidaci brněnských tramvají T2 v minulém čísle – společně s vozem evid. č. 1470 byl v Králově Poli rozřezán i druhý vůz poslední soupravy evid. č. 1462. K této události lze mít různé názory, na mysl však přichází jediné – zatímco první půlstoletí brněnské elektrické tramvaje je v muzeu zdokumentováno velice důkladně (za to je nutno pracovníkům TM a dalším zodpovědným poděkovat), k tramvajím z druhé poloviny již minulého století je bohužel přistupováno poněkud macešsky či přezíravě, ačkoliv tvoří historii brněnské „šaliny“ stejně jako například koňka nebo supící karolínka. Existuje jistě hodně důvodů, proč to nejde (hlavně asi finančních), ale jestliže bylo možné v nedávné minulosti zachránit mnoho exponátů přes nepřízeň a třeba i odpor „těch nahoře“, dnes se snad dá společnými silami a vůlí dosáhnout jakéhokoli rozumného cíle. Doufejme proto všichni společně, že peníze nejsou a nebudou v tomto směru alfou a omegou, vždyť bychom tak nechali našim vnukům vskutku nepěknou vizitku. Pozn. J. M.
- Dodávky nových trolejbusů typu Škoda 21Tr přinesly i vyřazení dalších několika vozů 14Tr01 – k 30. 8. 2001 tak byly vyřazeny trolejbusy evid. č. 3176, 3178, 3179, 3184 a 3186. Z první dvacetivozové série „čtrnáctek“ evid. č. 3169–3188 tak dnes jezdí poslední dva trolejbusy evid. č. 3181 a 3182. Oprava muzejního trolejbusu evid. č. 3173 pocházejícího z této série byla v komínské vozovně téměř dokončena; jak již bylo mnohokrát konstatováno, vůz je nyní ve stavu odpovídajícím druhé polovině osmdesátých let (tj. po opravě karosérie v mateřském závodě). Počátkem září tento vůz vykonal úspěšné technicko-bezpečnostní zkoušky. Rekonstrukci na typ 14TrR prodělává nyní v husovické vozovně zdejší trolejbus evid. č. 3246.
- V ulicích se po GO objevil další článkový autobus Karosa B741 evid. č. 2304. Jeden ze dvou posledních provozních brněnských autobusů Ikarus – vůz evid. č. 2090 – byl konečně předán do Technického muzea a byla zahájena jeho oprava v dílnách DPMB. Druhý vůz – evid. č. 2088 – byl vyřazen, takže éra těchto autobusů u brněnského dopravního podniku již definitivně skončila. Při dopravní nehodě na Václavské ulici byl 19. 9. 2001 vážně poškozen autobus Karosa B732 evid. č. 7249.
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Pavel Šlesinger, Jaroslav
Pacholík