Aktuality měsíce března 2002
- Na Křenové ulici je nadále v provozu jednokolejný tramvajový úsek mezi zastávkami »Masná« a »Vlhká« (cca mezi ulicemi Vlhká a Čechyňská). Práce na ražbě tunelu stoky kanalizace se nyní přesunuly do této oblasti (byla mj. odkryta Ponávka, která zde vede pod Vlhkou a Křenovou ulicí), zatímco v úseku mezi Čechyňskou a Masnou již byly víceméně dokončeny. Provoz v jednokolejném úseku je řízen světelnou signalizací. Nadále také trvá objížďka trolejbusů ve směru do centra (přes Hladíkovu, Masnou, Mlýnskou a Rumiště). Z důvodu překopu Křenové u křižovatky s ulicemi Špitálka a Štěpánská o víkendu 16. a 17. 3. 2002 přerušena tramvajová doprava v úseku hlavní nádraží – Masná. Dopravní opatření byla již tradiční – linka d-8 byla rozdělena na dva provozní úseky: Starý Lískovec – Zvonařka (s klasickými soupravami) a Masná (kol. spojka) – Líšeň. „Třináctka“ byla odkloněna na Zvonařku a na lince d-10 jezdilo „kátéčko“ ze Stránské skály jen na Masnou. Ve vyloučeném úseku používali cestující náhradní autobusové dopravy (do města po Mlýnské ulici).
- Od 1. 4. 2002 je připravováno několik změn v provozu brněnské MHD – v minulém čísle Informací avizované rozšíření nočního provozu bude zavedeno až od tohoto data, dále dojde k úpravě provozu linky d-4, kdy budou některé spoje (v pracovních dnech) vedeny z Masarykovy čtvrti pouze do smyčky Maloměřický most (takto „uspořené“ vozy budou využity na linkách d-12/13, kde má vozovna Pisárky problémy s vypravováním souprav), dojde také k prodloužení linky a-68 v oblasti Masarykova okruhu vynucenému úpravou průchodnosti pěších v oblasti kolem automotodromu. Na konec března je avizováno vydání nových jízdních řádů MHD v deníku Rovnost.
- V lednu a únoru byla opravována kanalizace na židenické ulici Skopalíkově. Z tohoto důvodu se ulice stala neprůjezdnou pro manipulační jízdy autobusů a-84 jezdících z a na Starou Osadu. K provozní přestávce tak byla využívána ulice Podsednická u židenických kasáren.
- Ve druhém březnovém týdnu byla brněnská tramvajová doprava komplikována několikanásobnou havárií vodovodu v oblasti Pekařské ulice a Šilingrova náměstí – zpočátku jezdily odklonem linky d-5 a d-6 (přes hlavní nádraží), v polovině týdne se k nim přidaly i linky d-4,12 a 13 (přes náměstí Svobody). Ve vyřazených úsecích byla zavedena náhradní autobusová doprava.
- Vzhledem k tomu, že v loňském roce nebyla historická linka příliš využívána cestujícími a její provoz ekonomicky skončil minusovou položkou, bylo rozhodnuto, že v roce 2002 nebude tato linka provozována. Soupravu vozu MV evid. č. 107 a VV evid. č. 215 tak bude možno v ulicích města vidět pouze při objednaných komerčních jízdách.
- V pondělí 25. 2. 2002 v odpoledních hodinách došlo na křižovatce ulic Obřanská a Fryčajova v Obřanech k vážné dopravní nehodě, při které se srazil linkový autobus jedoucí od Bílovic (nejednalo se o článkový vůz, jak bylo uvedeno v minulém čísle Informací, ale o obstarožní Karosu C734) s tramvají linky d-4 jedoucí směrem do Obřan. Autobus vyjíždějící z Fryčajovy dostal při velké rychlosti smyk a zkřížil cestu právě projíždějící tramvaji. V tramvaji zahynul řidič, vůz T3 evid. č. 1544 byl vážně poškozen, značně poškozen byl i autobus. Došlo k dalším pěti těžším a k řadě lehčích zranění cestujících v obou vozidlech.
- V síti přibyly další označníky zastávek v novém (šedém) provedení – jsou instalovány nově např. na zastávkách »Přístaviště« a »Nové sady«.
- Ve čtvrtek 21. 3. 2002 se na náměstí Svobody konala jedna z akcí v rámci „Vzpomínek na náměstí Svobody“, které jsou pořádány Kulturním a informačním centrem města Brna. Jejím účelem bylo připomenou Brňanům, jak náměstí vypadalo v nedávné minulosti. Na jediný den se na náměstí vrátil (v podobě atrapy) pověstný hříbek, ve kterém byly veřejné záchodky a u něhož zastavovaly tramvaje jedoucí z nebo do ulice Kobližné, stejně jako světelné noviny a venkovní plátno bývalého kina Úderka. Ve stanu byla instalována malá výstavka fotografií a vzpomínek na náměstí. Tramvaje, které kdysi jezdily přes náměstí pravidelně od nádraží na „Ruďák“ a ulicí Kobližnou k divadlu připomněl pisárecký „plecháč“ evid. č. 4058.
- Lodní doprava na přehradě bude v letošním roce zahájena se vší pravděpodobností v sobotu 20. 4. 2002. Příprava lodí na novou plavební sezónu bez ohledu na počasí již započala. Nejnáročnějším úkolem pracovníků lodní dopravy je přebudování salonní lodi BRNO do podoby, v níž by mohla sloužit běžné přepravě cestujících jako linková loď. Ve své současné podobě je loď BRNO od roku 1989 (spuštěna na vodu při oslavách 120. výročí MHD v Brně). Po úpravě by měla mít kapacitu srovnatelnou s kapacitou lodi PIONÝR. V salonní podobě se loď BRNO příliš neuplatňovala a většinou stála nevyužitá v přístavišti. Vzhledem k vysokým nárokům, zejména finančním, nebude ani letos opravena sedmá brněnská loď MÍR. Přebudování lodi BRNO na linkovou přijde na podstatně méně peněz (odpadne pořízení další sady baterií) a ani vlastní přebudování nebude až tak složité. Přes zimu bylo dále obnoveno vnitřní obložení lodě VEVEŘÍ, důkladnou údržbou však prošly také ostatní lodě. Značně náročná je každý rok údržba akumulátorů. Hmotnost sady akumulátorů pro jednu loď činí až 12 tun. Akumulátory jsou při provozu lodí uloženy v podpalubí a před zahájením sezóny musí být z podpalubí vyjmuty a zkontrolovány. Na lodích se také obnovují nátěry – v halách jsou nyní lodě VEVEŘÍ, DALLAS a BRATISLAVA (přes zimu tam byl DALLAS, PIONÝR a PRAHA). Loď PRAHA je již natřená a je vytažena před halu. U brány na zvláštních podvozcích jsou lodě PIONÝR a BRNO, na níž jsou již instalovány lavice (doposud tam byla plastová křesílka). Trup lodě MÍR byl sice v loňském roku ošetřen, ale nástavba rychle podléhá zubu času, paluba lodě byla vyklizena včetně posuvných dveří na obou koncích krytého oddílu a na kormidelně chybí sklo.
- V průběhu letošního února bylo vytěženo ze dna přehrady v okolí obratiště lodí ve Veverské Bítýšce množství usazenin. Bez tohoto zákroku by již otáčení lodí v tomto prostoru bylo velmi obtížné. Nánosy byly zatím uloženy na břehu přehrady v blízkém okolí a o jejich dalším osudu má být rozhodnuto podle výsledku chemických a biologických testů. Na odstranění bahna ve větší míře – v podstatě po celé přehradě – chybějí finanční prostředky. Postupné odstranění bahna a nánosů by mohlo v budoucnu přinést zlepšení kvality vody. Je potřeba si však uvědomit, že celkový objem nádrže je téměř 30 milionů m3, přičemž významné procento – možná vysoko přes 10 % – by mohlo připadat právě na nánosy. (dle deníku Rovnost)
Novinky ve vozovém parku
- V letošním roce má být vozový park brněnských tramvají posílen pěticí vozů, jejichž výrobcem bude podnik ŠKODA DOPRAVNÍ TECHNIKA s. r. o. v Plzni. Výběrové řízení, které tento výrobce vyhrál, bylo vypsáno na celkem 15 tramvají – v letech 2002, 2003 a 2004 po pěti vozech. Již byla dána výrobní čísla a série těchto vozů. U tramvají je předpokládáno označení evidenčními čísly od 1805 dále – tj. pokračování za vozy RT6. Existuje předpoklad, že by tato vozidla mohla být v Brně nasazena na rovinatou trať linky d-2. Podle posledních zpráv však bude nákup nízkopodlažních vozů nečekaně opožděn. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž výběrové řízení zrušil. Proti řízení provedenému v loňském prosinci se odvolala společnost Inekon, která podobné vozy rovněž nabízí. Úřad zrušil řízení z toho důvodu, že ani ze strany Škody a ani ze strany společnosti Inekon nebyly splněny požadavky technického zadání. Nyní zatím probíhá zatím čekací doba, aby rozhodnutí Úřadu mohlo nabýt právní moci. Ze strany DPMB je tudíž připravováno nové výběrové řízení a je předpoklad, že se jej opět účastní plzeňská Škoda a společnost Inekon (která bude vyrábět tramvaje ve spolupráci s Ústředními dílnami DP Ostrava). Celková dodávka patnácti vozů je pro dodavatele velmi lukrativní – finanční objem zakázky činí půl miliardy Kč (cena jedné tramvaje kolem 30 mil. Kč). Opakování výběrového řízení bude jednoznačně znamenat opoždění dodávky. (dle deníku Rovnost a časopisu Městská doprava 1/2002)
- Do pisárecké vozovny dorazily z ústředních dílen DPMB další dvě rekonstruované tramvaje K2P evid. č. 1048 a 1086. Každou chvíli se tak budeme moci svézt v dalších „tranzistorových kloubácích“. Vůz evid. č. 1048 prošel opravou karosérie v ostravských dílnách a má lepené krycí plechy vozové skříně.
- Již v únoru byla do provozu nasazena další tramvaj T3 po generální opravě – evid. č. 1580. Došlo k opravě skříně, kompletní výměně kabeláže a dalších elektroinstalací, v interiéru bylo namontováno topení s topnicemi dle typu T6 (s tím souvisí ukotvení sedaček cestujících do stěn vozidla) a byl také instalován informační systém BUSE včetně maticových transparentů, protože však vůz bude nadále používán výhradně jako B, nebyl namontován čelní panel (původní tyristorová výzbroj TV1 zůstala zachována). Nyní jsou zprovozňovány další generálkované vozy – evid. č. 1601 (jako B vůz) a 1584 (jako A vůz). Pokračuje oprava tramvaje evid. č. 1592.
- V návaznosti na údaje uvedené v minulém čísle Informací doplňujeme, že v únoru byly oba opravené trolejbusy pro firmu Elektroline (evid. č. 3169 a 3175) odvezeny do Prahy. V souvislosti s otevřením nové továrny firmy Flextronics ve Slatině bylo v roce 2000 několik vozidel brněnské MHD opatřeno celoplošnou reklamou této firmy. Během loňského roku došlo k vypršení smluv a oba trolejbusy s touto reklamou (evid. č. 3261 a rekonstruovaný 3221) nadále jezdily v bílém nátěru s odstraněnými nápisy. Zatímco vůz evid. č. 3261 takto nadále jezdí (nyní je zapůjčen do husovické vozovny), „jedenadvacítka“ obdržela pestrobarevnou reklamu na prací prášky.
- V současné době probíhají úpravy dalšího autobusu Karosa B732 evid. č. 7387 na vůz autoškoly. Potřeba dalšího školního autobusu je z důvodu školení řidičů trolejbusů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Pavel
Šlesinger
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net