Aktuality měsíce června 2002
- V polovině května roku 2002 byla dokončena přestavba a rekonstrukce tramvajové vozovny v Pisárkách. Provedené úpravy si vyžádaly investice ve výši asi 24 milionů Kč.
- Během nedělní výluky dne 26.5. 2002 byla opět zdvoukolejněna tramvajová trať na Křenové ulici – zavedení jednokolejného úseku mezi křižovatkami s ulicemi Čechyňskou a Vlhkou od října loňského roku si vyžádaly pokračující stavební práce na výstavbě kanalizační stoky pod úrovní komunikace. Odklon trolejbusových linek po Mlýnské ulici však trvá, stejně tak i nadále není Křenová ulice kvůli výkopům průjezdná pro auta směrem k centru. Při výluce byly linky d-8 a 13 odkloněny na Zvonařku a dále již jezdily autobusy, jedině na „desítce“ pendlovala mezi Stránskou skálou a zast. »Krásného« tramvaj KT8.
- K 26.5. 2002 byla dokončena oprava kanalizace na Zahradníkově ulici, od pondělí 27. 5. tak jezdí linka t-132 po své trase ulicí Zahradníkovou a Botanickou. Zatím však na lince zůstaly autobusy – z důvodu nemožnosti výjezdu trolejbusů z husovické vozovny manipulační tratí na Cejlu.
- I v červnu pokračovaly práce na rekonstrukci tramvajové trati na ulici Cejl – během již páté víkendové výluky (1. a 2. 6. 2002) byla opravována kolej ve směru z města mezi křižovatkami s ulicemi Koliště a Körnerova. Organizace náhradní dopravy byla stejná jako u předchozích čtyřech výluk. V pořadí šestá a patrně již poslední výluka (15. a 16. 6. 2002) pak umožnila opravu koleje ve směru do centra u křižovatky Cejl – Koliště.
- V první polovině června byla opět provozována posilová tramvajová linka s označením P1 ve známé trase Zvonařka – hlavní nádraží – Pisárky. Linka byla v provozu po všechny dny konání veletrhu AUTOTEC 2002.
- Dnem 12. 6. 2002 byla zprovozněním posledního jízdního pruhu na mostě přes tišnovskou železniční trať ukončena oprava mostů na třídě Generála Píky. Postupná oprava (spíše novostavba) dvou původních mostů a stavba jednoho nového trvala několik let a vyžádala si nemalé finanční náklady. V průběhu výstavby došlo k několika výlukám tramvajové dopravy a k přeložkám autobusových linek a-46/66. Stavební ruch v této oblasti však neutichne nadlouho, blíží se totiž rekonstrukce křižovatky.
- V červnu byla DPMB předána první podzemní měnírna v síti – měnírna Údolní posílí napájení tramvajových a trolejbusových tratí v přilehlé oblasti. Měnírna byla postavena za náklady 41 milionů korun – podzemní měnírna je sice finančně nákladnější, zato však nepůsobí rušivým dojmem na okolí, střecha měnírny dostala parkovou úpravu a na povrch vystupují pouze větrací otvory, schodiště a kryt šachty pro případnou výměnu zařízení měnírny. Dopravní podnik má v provozu celkem 26 měníren a více než 700 km napájecích kabelů. Od roku 1993 jsou měnírny řízeny dálkovým způsobem z centrálního dispečinku v ulici Tábor. Proudem z těchto měníren je napájeno 139 km tramvajových tratí a 94 km trolejbusových tratí (zpracováno dle deníku Rovnost).
Novinky ve vozovém parku
- Koncem května byla ukončena velká oprava článkové tramvaje typu KT8 evid. č. 1705. Došlo mj. ke standardní náhradě původních informačních prvků (budníky pro linková čísla…) terčíkovými transparenty a instalaci informačního systému EPIS. Vůz byl uveden do nátěru odpovídajícímu vzhledově vozům KT8D5N. Po generální opravě byla zprovozněna další tramvaj T3 – evid. č. 1592 (jako B vůz, tj. bez čelního transparentu) a probíhají GO tramvají evid. č. 1532, 41, 74 a 87. Ve druhém červnovém týdnu byla na šrotiště u královopolského nádraží odvezena tramvaj T3 evid. č. 1560. Pod tímto číslem bude nadále v brněnských ulicích jezdit novostavba tramvaje T3R.EV, o níž již jsme na našich stránkách několikrát informovali.
- V pondělí 17. 6. 2002 byla do Brna z Krnova dovezena opravená (repasovaná) tramvaj typu KT8 – jedná se o původně košický vůz s evid. č. 518, v Brně bude jezdit pod číslem 1736; jedná se tedy o již šestatřicátou tramvaj tohoto typu jezdící v Brně (sedm vozů má střední nízkopodlažní článek). Přeprava proběhla po silnici, každý článek jel samostatně na svém trajleru.
- Ve čtvrtek 6. 6. 2002 do Brna dorazily ze Škody Ostrov další dva nízkopodlažní trolejbusy typu Škoda 21Tr. Pod brněnskými trolejemi již tedy jsou všechny čtyři vozy z letošní dodávky. Vozy obdržely evid. č. 3042 a 3043 (výr. č. 13059 a 13060), předcházející dva nové trolejbusy byly napřed k vidění na cvičných jízdách a ve druhém červnovém týdnu již svezly své první cestující. Vozy mají (na rozdíl od předchozích dodávek) elektrické otvírání dveří, u prostředních dveří vyklápěcí rampu pro nájezd invalidních vozíků a klimatizační jednotku kabiny řidiče.
- První červnový týden (dovezeny 6. 6. 2002) také poprvé spatřily dlažbu brněnských ulic tři nové kloubové autobusy typu Karosa B961 – s evid. č. 2364–2366. Vůz evid. č. 2364 bude jezdit ve Slatině, zbývající dva pak v Medlánkách. Autobusy s inovovaným řešením zadní části karosérie (délka vozu je stejná, pouze došlo díky dosazení rovného čela k lepšímu využití prostoru nad motorovou částí a přibyla zde tři sedadla) mají montován motor Iveco Cursor s výkonem 213 kW – oproti 175 kW (ev. 190) u vozů dosavadních – a také klimatizační jednotku kabiny řidiče. Cestující jistě přivítají nové boční transparenty firmy BUSE, které podávají informace i do vozu (tento transparent je montován i v nových trolejbusech, poprvé se však objevil v rekonstruovaném, nedávno zprovozněném trolejbusu evid. č. 3246). Nové vozy rozšíří stádo „kloubáků“ na již 66 strojů. Od pondělka 17. 6. 2002 již vozí své první cestující. Ve čtvrtek 20. 6. 2002 bylo do Brna dovezeno po vlastní ose prvních pět nízkopodlažních autobusů typu City Bus vyrobených ve vysokomýtské Karose, 26. 6. 2002 by mělo následovat zbývajících pět vozů. Autobusy obdrží evid. č. 7601–7610.
- Vozový park brněnských tramvají měly v roce 2002 rozšířit nízkopodlažní tramvaje typu LVT (Astra). Poněvadž však výběr dodavatele nebyl uznán a Úřad pro hospodářskou soutěž výběrové řízení zrušil, přičemž nové výběrové řízení doposud neproběhlo, je možné, že nové tramvaje se již letos nepodaří dodat. Proto se předpokládá, že vyčleněné nemalé finanční prostředky by pak byly využity pro nákup dalších autobusů – nízkopodlažních City Busů (5 vozů) a ev. i dalších kloubových. Podle posledních zpráv však v opakovaném výběrovém řízení na dodávku patnácti nízkopodlažních tramvají uspěla znovu plzeňská Škodovka (dostala přednost před firmou Inekon Group a to především ze dvou důvodů – firma Inekon totiž nemá zavedený certifikovaný systém jakosti podle normy ISO 9001 a její vozy nemají dosud doklad o technické způsobilosti od drážního úřadu). Společnost Inekon Group se proti výběrovému řízení opětovně odvolala, takže se opět bude čekat na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Dodávka nízkopodlažních tramvajových vozů za 500 milionů Kč je rozvržena na dobu pěti roků – v každém roce 3 vozy. První vozy měly být k dispozici již v roce 2002 – vlivem opakovaného výběrového řízení však dojde minimálně k ročnímu posunu.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net