Aktuality měsíce července a srpna 2002
- Tramvajová zastávka »Kuldova« v Židenicích (současně zde zastavují i autobusy linky a-56) změnila v průběhu června podobu. Došlo k prodloužení nástupních ostrůvků – tak, že ostrůvky jsou k sobě více přiblíženy a vznikl zde nový přechod pro chodce. Usnadnil se tak poměrně častý a doposud ne zrovna bezpečný přestup cestujících mezi tramvajemi jedoucími z centra a autobusy linky a-56 směřujícími přes Židenice do Líšně. Zastávka ve směru do centra je zajímavá tím, že část jejího ostrůvku je situována pod mostním objektem (železniční trať na Prahu).
- Večerní bouře nad Brnem v neděli 23. 6. 2002 postihla především Židenice, Líšeň a Slatinu. Bouře s přívalovým deštěm, kroupami a silným větrem vyvracela stromy – u zábrdovických lázní byly vyvráceny dvě ze zdejších mohutných vrb a poškodily trolejové vedení.
- O víkendu 29. a 30. 6. 2002 se konala již opravdu poslední výluka tramvajové dopravy na ulici Cejl, při níž byla několikaměsíční práce na opravách kolejového svršku korunována pokládkou živice na vozovce. Došlo k již obligátním odklonům tramvajových linek (d-2 a d-7 provozně spojeny v jedinou linku, ostatní linky odkloněny přes Rooseveltovu a Milady Horákové) s náhradní autobusovou dopravou. Současně také o tomto víkendu probíhala výměna kolejí na bystrcké tramvajové trati (na několika místech vč. opravy přejezdu u zastávky »Branka«), tramvajové linky byly ukončeny ve smyčce Komín, náhradní autobusy jezdily od komínské vozovny na Ečerovu.
- V letním období byl i v brněnské MHD zaveden prázdninový jízdní řád (1. 7.–31. 8. 2002) – na většině linek došlo k prodloužení intervalů mezi spoji (u tramvajových linek byl základní interval 10 minut prodloužen na 12 minut a půlený interval z 5 na 6 minut). Na lince a-79 a a-64 (v úseku Stará Osada – Přízřenice) zůstaly v provozu pouze některé vybrané spoje ve špičkách. Na lince d-10 byl v době od 5. do 16. 8. 2002 prodloužen interval ve špičkách na 24–30 minut (celozávodní dovolená v Zetoru).
- K nejvýraznějším dopravním omezením došlo o prázdninách v oblasti Komárova a Králova Pole. Od 1. 7. do (předp.) 31. 8. 2002 byly pro tramvajovou dopravu uzavřeny ulice Dornych (podzemní kolektor), Nerudova a Purkyňova (kanalizace), po celou tuto dobu byly proto mimo provoz tramvajové linky d-12 a d-13 a autobusová linka a-53 a současně došlo ke změně trasy u linky d-9. Linka (výhradně kloubové vozy) byla vedena v trase Lesná – Cejl – hlavní nádraží (po své stávající trase) – Juliánov (odklon – náhrada za linku d-13). Náhradní doprava do Komárova a do Králova Pole byla zajištěna linkou náhradní autobusové dopravy s označením A12 s trasou Komárov – hlavní nádraží – Husova – Česká – Veveří – Kounicova – Purkyňova – Technické muzeum. Vybrané spoje linky A12 byly dále prodlouženy k zastávce »Kolejní« jako náhrada za linku a-53. Na lince jezdilo 14 (+1 trhačkový) článkových autobusů denně od 5 do 23 hodin. Z důvodu stavebních prací byla zrušena zastávka »Nerudova«, místo ní autobusy zastavovaly na zastávce »Rybkova« – na Kounicovu se autobusy dostaly ulicemi Hrnčířskou (při jízdě z města) a Šumavskou (mířily-li do města). Na Dornychu pak zastavovaly na zastávce »Úzká« linky a-67. V úseku »Konopná« (zastávka přesunuta před křižovatku) – konečná Komárov jezdily po souběžné Hodonínské ulici, výstupní zastávka v Komárově byla po odbočení vlevo u zastávky linky a-49 směrem na Úzkou. Autobusy se otáčely na nedalekém parkovišti a nástupní zastávka byla na Hodonínské ulici. Na Nerudově ulici došlo po opravě kanalizace k úplné rekonstrukci tramvajové tratě, na Dornychu proběhla mezi zastávkou »Úzká« a křižovatkou s Křenovou výměna kolejí a u samotné zastávky pokračovaly práce na kolektoru, v prostoru křižovatky Dornych – Úzká bylo odstraněno cca 20 m kolejí a na jejich místě byla velká stavební jáma, kde byla budována odbočka kolektoru z Dornychu na Úzkou. Opuštěné tramvajové těleso je v některých částech staveniště využíváno jako objízdná trasa pro automobily. Autobusy jedoucí po Dornychu od Zvonařky a zabočující na Úzkou jedou nejprve po objízdné trase parkovištěm a vlevo odbočují až za stavbou odbočky kolektoru do Úzké.
- A aby to nebylo tak jednoduché, došlo v době od 15. 7. do 6. 8. 2002 z důvodu rekonstrukce tramvajové tratě v ulici Jugoslávské (od křižovatky s Merhatovou vzhůru k Helfertově ulici) k výluce tramvajové dopravy na Lesnou. Tramvajové linky d-9 a d-11 byly zkráceny po zastávku »Jugoslávská« – zde bylo využito tzv. převlékání linek – vůz linky d-11, který přijel na Jugoslávskou ulicí Merhautovou, se na zastávce »Jugoslávská« přeznačil na „devítku“ a dále pokračoval přes Cejl do Juliánova. A naopak „devítka“, která sem přijela z Cejlu, se zde přeznačila na linku d-11 a zamířila ulicí Merhautovou do Bystrce. Náhradní doprava byla zajištěna prodloužením autobusových linek a-46 / a-66 (sólo vozy) – autobusy jezdily dále ulicí Lesnickou a staveništi se vyhnuly oklikou ulicemi Helfertova (zobousměrněna) a Merhautova, navíc zastavovaly na zastávce linky d-5 (v obou směrech) – výstupní zastávka byla na zastávce linky a-72, otáčely se na Jugoslávské ulici u křižovatky s Přadláckou a cestující nastupovali na zastávce »Jugoslávská« linky d-9. Na tramvajových linkách jezdily výhradně vozy K2. Tramvajové lože bylo kompletně vybagrováno, položena geotextilie a navezen nový štěrk. Použité pražce jsou betonové. Na přelomu července a srpna proběhlo podbíjení kolejí. Poslední dny výluky byly využity k položení vrchní vrstvy živice v celé ulici.
- Od 8. 7. do ukončení prací (předpoklad 30. 9. 2002) je z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí uzavřena část Medlánecké ulice. Linka a-41 jezdí ve směru do Ivanovic ulicí Koláčkovou a Banskobystrickou a ve směru k Semilassu ulicí Družstevní a Renčovou. Zastávka »Řečkovice« je na ulici Terezy Novákové u zastávky ČSAD, z. »Olšanského« směr Semilasso byla v ústí Renčovy ulice a v opačném směru na začátku Koláčkovy ulice.
- Z důvodu rekonstrukce kanalizace na Hapalově ulici v Řečkovicích byla od 15. 7. do ukončení prací (cca 15. 9. 2002) odkloněna autobusová linka a-42. Zastávky »Řečkovice, nádraží« a »Kronova« ve směru ke Globusu nebyly po dobu odklonu obsluhovány. Zastávka »Palackého náměstí« směr Globus byla přesunuta a spoje jedoucí pouze k nádraží byly odkloněny do smyčky linky a-72 u hřbitova.
- Starý most přes Svratku v Komárově byl již v průběhu června snesen, zatímco cca 20 m proti proudu řeky na provizorním stanovišti probíhala postupná montáž mostu nového. Nový most je širší než byl původní a také má oproti němu poněkud výše uloženou mostovku (a mírně vypuklou) nesenou mohutnými ocelovými oblouky. Po obou stranách mostu vně oblouků jsou široké lávky pro pěší a cyklisty. Kompletně smontovaný nový most pak byl na přelomu července a srpna přesunut na místo původního mostu po vybudované provizorní dráze a též proběhla vlastní betonáž vozovky. Potom od počátku srpna probíhaly práce na předmostích (betonáž pilířů a opěrných zdí…). Zprovoznění mostu je očekáváno koncem srpna – autobusy MHD začnou po mostě jezdit od 1. 9. 2002.
- Tzv. cyklobusy jezdily na linkách C1 a C2 v původní podobě naposledy v neděli dne 28. 7. 2002. Od soboty 3. 8. 2002 jezdí v nových, prodloužených trasách. Původně jezdila C1 v trase Královo Pole, nádraží – Útěchov a C2 Stará Osada – Mariánské údolí v intervalu 90 minut. Po tříměsíčním zkušebním provozu bylo přikročeno k zásadní změně ve vedení linek. Obě dvě linky se tak dostávají do centra města a na zastávce »Úzká« dochází ke sjetí obou linek, čímž je umožněn na jednu jízdenku přestup mezi oběma linkami. Nové trasy cyklistických linek jsou tedy pro C1 Shopping Park – Úzká – Útěchov (zastávky Útěchov – Soběšice – Lesná, Haškova – Slavíčkova – Královo Pole, nádraží – Sportovní – Pionýrská – Moravské náměstí – Úzká – Komárov – Shopping Park) a pro C2 Bystrc, přístaviště – Úzká – Mariánské údolí (Mariánské údolí – Náměstí Karla IV. – Líšeň, Jírova – Velká Klajdovka – Mikulovská – Židenice, Stará osada – Škroupova – Tržní – Úzká – Komenského náměstí – Úvoz – Tábor – Přívrat – Svratecká – Bystrc, Přístaviště). Interval nyní činí 120 minut (v poledne s přestávkou čtyř hodin) – k dispozici jsou dva spoje dopoledne, dva odpoledne a jeden v podvečer. Linky jsou nadále provozovány pouze o sobotách, nedělích a svátcích. V nové podobě by měly vydržet až do 28. 10. 2002, kdy bude jejich provoz pro letošní rok ukončen. Provozovány jsou dva upravené vozy Karosa B732 evid. č. 7294 a 7311. Pokud by jeden z těchto vozů nebyl schopen, počítá se s nasazením jednoho ze tří autobusů pro ZTP.
- O víkendu 10. a 11. 8. 2002 byl přerušen provoz trolejbusů na Kamenný vrch. V úseku mezi zastávkami »Oblá« a »Koniklecová« probíhala oprava vozovky. Trolejbusová linka t-146 byla odkloněna do smyčky Bohunice, Kamenice a zastávka »Oblá« byla posunuta mimo pracoviště. Pro linku t-146 byla zřízena zastávka »Čtvrtě« (výstupní a nástupní) v ulici Rybnické, určená pro přestup z trolejbusů na autobusy náhradní dopravy jezdící odtud na Kamenný vrch.
- Od 20. 8. do cca 10. 9. 2002 došlo z důvodu oprav vozovky k přesunu zastávky »Mendlovo náměstí« pro linky t-145/146 ve směru do Pisárek k pivovarské restauraci.
- Od 29. 7. do (předp.) 31. 8. 2002 byla z důvodu výstavby kanalizace odkloněna linka a-63 v úseku Popelova – Holásky ulicí Rolencovou. Zastávky »Prodloužená« a »V Aleji« byly pro oba dva směry jízdy zrušeny a zastávka »Popelova« byla pro směr na Úzkou přeložena k zastávce linky a-40 a pro opačný směr na začátek Požární ulice. Na odklonové trase zastavují autobusy linky a-63 na zastávkách »Ivanovické náměstí« (a-40), »Glocova« (do města na začátku Glocovy, v opačném směru zastávka a-40), »Holásecká« (na začátku Holásecké pro směr na Úzkou), »Kudrnova« (na ulici Rolencově směr Chrlice).
- Linka a-62 jezdí v trase Úzká – Ústřední hřbitov – Krematorium a zpět. V provozu je pouze v době konání pohřebních obřadů. V poslední době byla již několikrát zvažována existence této linky. Krematorium je totiž dostupné tramvajovými linkami d-5 a d-8, ústřední hřbitov linkami d-2 a d-6 a autobusovou linkou a-50. V poslední době je ověřována možnost zajistit obsluhu krematoria autobusovou linkou a-60, jezdící ze Zvonařky přes Úzkou k nemocnici Bohunice. Tato linka má totiž až po krematorium shodnou trasu. Jediným problémem by byla zastávka »Krematorium« pro autobusy na Jihlavské, která by se musela vybudovat včetně světelného přechodu. (podle deníku Rovnost)
- Od 19. 8. 2002 se v Pisárkách opět prodávají jízdenky a průkazky. V posledních několika měsících na zdejší konečné došlo k rozsáhlým stavebním úpravám, které zlepšily prostředí jak pro cestující, tak pro obslužný personál. Prodej jízdenek je nadále situován v bývalé ředitelské budově – prodejní přepážky již nejsou přístupné zvenčí, ale z chodby v budově.
- Koncem srpna probíhaly stavební úpravy na komunikaci vedle tramvajové konečné ve Starém Lískovci. Zastávky byly z důvodu výstavby chodníku na ulici Jemelkově přesunuty – zastávka ve směru do Bosonoh je přesunuta směrem k Delvitě, protější o cca 50 m vpřed.
Novinky z Brněnské přehrady
- Od začátku července platil pro lodní dopravu na Brněnské přehradě tzv. maximální jízdní řád. Na velký okruh z Bystrce do Veverské Bítýšky bylo vypravováno sedm kurzů, na malý okruh z Bystrce na Rokli potom třináct kurzů každý den. Ve srovnání s loňským rokem ubylo několik spojů na malém okruhu (místo 17 pouze 13). Tím došlo ke značnému zjednodušení jízdního řádu, neboť z Bystrce odplouvaly lodě v pravidelném 30 minutovém intervalu. Také z Rokle do Bystrce byly odjezdy každých 30 minut. Jedinou nepravidelností byl hodinový interval mezi posledními spoji. Ke změnám došlo ve vypravování lodí – zatímco ještě loni se na velkém okruhu vystřídaly každý den všechny čtyři nasazené lodě, letos jezdily celý den dvě lodě na velkém okruhu a dvě lodě na malém okruhu a z jedné linky na druhou nepřejížděly. Zpravidla byly vypravovány minimálně tři velké lodě (čtvrtá zůstávala v záloze). Z malých lodí byl přednostně nasazován PIONÝR, loď BRNO, i když byla změněna na linkovou loď, byla nasazována minimálně. Pokud nebyl dopředu objednán žádný zájezd a za pěkného počasí byly nasazeny všechny čtyři velké lodě. Oproti předchozím plavebním sezónám došlo při prodeji jízdenek ke změně. Pokladní již nesedí v kabince vedle dveří, ale vydává jízdenky přímo v prostoru pro cestující. Zařízení pro výdej jízdenek je zavěšeno na boční stěně lodi blízko vstupního prostoru. Vzhled jízdenky a údaje tištěné na jízdenkách jsou stejné jako v předchozích plavebních sezónách. Při výstupu se cestující musí prokázat jízdenkou, která je mu znehodnocena přeškrtnutím fixem.
- V polovině července došlo ke zvýšení vodní hladiny na horním toku řeky Svratky, místní povodeň z přívalové bouřky zde poškodila mnoho mostů i domů (Nedvědicko), do přehrady se tak dostalo kromě vody také hodně dalšího materiálu jako větve a kmeny stromů. Hladina vody v přehradě se zvýšila na maximum a začala přetékat přes přepad. K omezení lodní dopravy však nedošlo. Po 10. srpnu pak v důsledku silných srážek, které měly za následek katastrofické záplavy v Čechách, došlo k razantnímu odpouštění vody, čímž si přehrada vytvářela prostor pro případné zadržení povodňové vlny. Hladina vody během asi dvou dnů poklesla více než o 1,5 metru. Vzhledem k nízkému vodnímu stavu bylo nutno zkrátit plavební dráhu po zastávku Hrad Veveří. Řeka Svratka sice měla zvýšený průtok, ale k záplavám nedošlo. A tak následovalo opětovné napouštění přehrady (cca 40 cm za den). V neděli 18. 8. 2002 se již jezdilo až do Veverské Bítýšky. Nejprve pokles a potom opět vzestup vodní hladiny si vyžádal úpravu přístavních můstků.
Novinky ve vozovém parku
- Od 1. 7. 2002 došlo k jediné větší změně ve vypravování tramvají na jednotlivé linky – na linku d-2 jsou nasazovány soupravy 2×T6 po celý týden (doposud jenom o víkendech); na lince d-3 jezdí soupravy pouze v pracovní dny, o víkendech již zase jezdí „kloubáky“. Od téhož data jsou na linku t-132 opět vypravovány trolejbusy z provozovny Husovice. V rámci prázdninového omezení dopravy je (relativně) dostatek vozů, a tak trolejbusy jezdí i na lince t-135. Vzhledem k vysoké potřebě kloubových autobusů (na A-12) jezdily o prázdninách na lince a-60 sólo autobusy.
- Po dvouměsíční přestávce způsobené závadou statického měniče byla opět zařazena do provozu tramvaj RT6N evid. č. 1801. O víkendu 29. a 30. 6. 2002 se objevila na lince d-2 a potom jezdila několik dnů na d-2. Vůz tak pokračoval ve zkušebních jízdách s cestujícími, poté však byl znovu odstaven. Pokud budou zkušební jízdy ve stanoveném rozsahu splněny a Drážní úřad vydá příslušné povolení, dojde k opravě zbývajících vozů tak, aby se i ony mohly vrátit do ulic.
- Od 1. 7. 2002 je první brněnská tramvaj typu T3R.EV evid. č. 1560 pravidelně vypravována na linku d-4 (pracovní dny 11/4 a o víkendech 1/4). Několik postřehů viděných okem cestujícího – na pravém boku vozu jsou uvedeny firmy, které se podílely na konstrukci a stavbě nově řešeného vozu, v interiéru vozu jinak uchycené a tvarované zádržné tyče, krytovaná střešní ventilace, skříňky pro reklamu… Prostor pro řidiče je ochlazován odpařovací klimatizační jednotkou, kabina řidiče řešena novým způsobem. Klasický nárazník – traverza U – je nahrazen nárazníkem z tuhé pryže, v místech podvozku nejsou v bočnici výřezy. Linková orientace je maticová klasického provedení, podlaha vozu je s protiskluzovou úpravou, sedačky jsou uchyceny do bočnice bez sloupků. Netradiční barevné řešení vozu v kombinaci bílá, červená, šedá činí vůz dobře odlišitelným od ostatních provozovaných vozů.
- O dodávce patnácti nízkopodlažních tramvají pro MHD v Brně stále není rozhodnuto. O dodávku usilují i nadále dvě tuzemské firmy – Škoda Dopravní technika Plzeň (vůz LTM 10.08) a Inekon group (s vozem TRIO). Proběhla již dvě výběrová řízení, jež vyhrála první firma, Inekon se však proti výsledku řízení odvolal a případ nyní řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dodávka nových vozů se tak odsunula na příští rok. Vzhledem k přehodnocení letošních investičních plánů bylo tedy rozhodnuto bezprostředně pokračovat v rekonstrukcích kloubových tramvají K2 (na typ K2P dosazením elektrické výzbroje TV Progress) – v brněnských ústředních dílnách již probíhá oprava vozu evid. č. 1107 a je předpoklad do konce roku takto renovovat ještě další dvě tramvaje. Od konce července je také v provozu již delší dobu dokončený vůz K2P evid. č. 1085. Ve čtvrtek 8. 8. 2002 byly na vlečce DPMB v Králově Poli navagónovány dvě tramvaje K2 evid. č. 1080 a 1097 s cílem určení Šumperk, kde je ve zdejší firmě Pars nova čeká kompletní rekonstrukce.
- Nadále pokračují i generální opravy tramvají T3 – v červenci vyjel s cestujícími po opravě vůz evid. č. 1541, v polovině srpna pak 1532; opravou menšího rozsahu prošla tramvaj evid. č. 1523, pří níž byly na vůz dosazeny maticové transparenty včetně čelního. V dílnách nadále probíhá oprava tramvají evid. č. 1574 a 87, na GO byl dále přistaven vůz s evid. č. 1555.
- A konečně do třetice – bude pokračovat program rekonstrukcí (výměn vozových skříní) na typ T3R.EV u některých starších tramvají T3 podle vzoru již provozního vozu evid. č. 1560. Mělo by se jednat o tramvaje evid. č. 1517, 51, 58 a 96 (předběžně).
- Jak jsme již na našich řádcích psali, tramvaj K2R evid. č. 1030 byla po cca jednom měsíci provozu v klasickém nátěru (po rekonstrukci v Pars nova Šumperk) opatřena celoplošnou reklamou ALLIANZ (bílé písmo na tmavomodrém podkladě) – jedná se tak o první vůz K2R s takovou reklamou. Od počátku července také s celoplošnou reklamou jezdí souprava vozů T3 evid. č. 1533+34 (T-Mobile – fialová+bílá) – jedná se o první tramvaje T3, které prošly generální opravou v dílnách DPO v Ostravě (konec 1999). Po velké opravě také v druhé polovině srpna do ulic vyjela tramvaj KT8 s evid. č. 1727 v nátěru odpovídajícím vozům se středním nízkopodlažním článkem (podobně jako již dříve 1705). Od konce června také mohli Brňané v ulicích města potkat na zkušebních jízdách (a od 22. 8. 2002 se také svézt) tramvaj KT8 s novým evid. č. 1736 – jedná se, jak již bylo na našich stránkách několikrát zmíněno, o původně košickou tramvaj s č. 518, která (po plánovaném, ale neuskutečněném prodeji do Sarajeva) prošla opravou ve firmě Krnovské opravny a strojírny a poté byla po silnici dovezena do Brna. Vůz je také opatřen nátěrem dle typů T6 či KT8D5N. V Krnově nyní pokračují práce na další tramvaji (ex Košice č. 519), součástí její „repase“ by měla být i výroba nového středního (částečně) nízkopodlažního článku jako u tramvají typu KT8D5N z ČKD. Vůz by potom měl brněnské ulice brázdit pod číslem 1737.
- Ještě úplně poslední noticku k tramvajím – přibližně od přelomu června a května se v mosteckém dopravním podniku dokončují a připravují pro budoucí provoz v Brně dvě tramvaje typu T3RF vyrobené v závodě ČKD DS v roce 1999 pro ruskou Samaru, které si zákazník nakonec neodebral. Jedná se o poněkud zjednodušené řešení novostavby tramvaje T3R (v Brně evid. č. 1659–68), více viz starší Informace MHD č. 238 a 239. Do Brna by měly být z Mostu převezeny přibližně v polovině září.
- V rámci organizačních změn u brněnského dopravního podniku došlo ke konci června k úplnému zrušení střediska vrchní stavby. Další práce na výstavbě a opravách kolejového svršku by měly být zadávány externím firmám, což má mimo jiné za následek upuštění od v Brně opravdu tradičního rozvozu kolejí na stavbu na speciálních vozíčcích za tramvajemi. V poslední době byla pro tento účel používány upravené služební tramvaje typu T2 evid. č. 4119 a 4120, jejichž dny jsou tím pádem víceméně sečteny. K tomuto tématu se ještě jistě v dalších číslech vrátíme.
- V průběhu srpna prošla denním tiskem zajímavá zpráva o návratu výroby tramvají do Královopolské strojírny v Brně. Tato firma již téměř od samých počátků brněnské elektrické dráhy dodávala pro místní dráhu elektrické tramvaje. Poslední dodávka vozů se uskutečnila právě před 50 roky – tehdy bylo postupně dodáno 25 nových souprav známých jako „plecháče“. Na Královopolskou strojírnu se totiž obrátila společnost Inekon Group. V Královopolské půjde o výrobu některých komponentů (konkrétně podvozky, rámy a skříně) pro vůz TRIO (první dva tyto vozy byly postaveny v Ústředních dílnách DPO v Martinově).
- Koncem června se do Brna vrátil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3039, který byl zapůjčen k předváděcímu provozu do Moskvy (z Ruska se do vlasti vrátil již začátkem června, v Ostrově poté ještě proběhla zpětná adaptace pro brněnský provoz). Výrobce Škoda Ostrov se uchází o dodávku trolejbusů pro moskevský trolejbusový provoz. Moskva chce v nejbližších několika letech obnovit vozový park trolejbusů nákupem 500 nových vozidel. V Moskvě trolejbus najel asi osm tisíc km. Od července je vypravován do běžného provozu, stejně tak jako zbývající vozy 21Tr z letošní dodávky evid. č. 3042 a 3043. Současně také s počátkem července vyjel do ulic další modernizovaný trolejbus Š 14TrR evid. č. 3244 (s klimatizovanou kabinou řidiče) – jedná se již o sedmnáctý rekonstruovaný vůz, v husovické vozovně je nyní v provozu již sedm trolejbusů. V současné době pokračuje modernizace dalšího husovického vozu evid. č. 3249 a vzápětí má následovat 3248. Rekonstruovaný trolejbus evid. č. 3246 jezdil po ukončení opravy a poněkud náročnějším zprovozňování několik týdnů v květnu v komínské vozovně – pro usnadnění případných oprav – a nyní již polyká kilometry zase v Husovicích. Vůz totiž nemá klasický MG, napájení pomocných pohonů zajišťuje na rozdíl od ostatních doposud modernizovaných strojů statický měnič. V Husovicích byla také zahájena generální oprava kloubového trolejbusu evid. č. 3503, skelet předního článku byl opískován a následně budou dosazeny modernizační prvky (vč. úpravy vzhledu na typ M).
- Jak jsme již informovali, do Brna bylo v červnu z vysokomýtské Karosy dodáno celkem deset autobusů typu City Bus, které dostaly evid. č. 7601 až 7610. Vozy evid. č. 7601–08 jsou dislokovány ve vozovně Slatina a zbývající dva v Medlánkách. Své první cestující svezly slatinské autobusy ve středu 3. 7. 2002, medlánecké vozy pak vyrazily do ulic s pasažéry 11. 7. O prázdninách byly autobusy vypravovány nepravidelně na různé linky, k jejich nasazení na konkrétní linku a konkrétní kurz má dojít až od začátku září. Uvažuje se o tom, že garantované spoje s nízkopodlažním autobusem budou vyznačovány v jízdních řádech. Jak již bylo řečeno výše, finanční prostředky určené pro nákup nových tramvají budou použity jinak – mj. je plánován také nákup dalších autobusů. Letos by tedy mělo být zakoupeno ještě pět nízkopodlažních Citybusů (v ceně přes šest miliónů korun za vůz) a tři kloubové autobusy Karosa B961 (ty stojí přes pět miliónů).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net