Aktuality měsíce dubna 2002
- Již jsme vás v Informacích MHD seznamovali s návrhem na zřízení zvláštních linek MHD pro cykloturisty v Brně. Tato myšlenka nezapadla – linky však nebudou tramvajové, ale autobusové. Smělá idea na provoz vozů T2 upravených ze stávajících služebních tak realizována nebude. Cyklolinky by měly v Brně vyjet k 1. 5. 2002. Doprava bude provozována v trasách Stará Osada – Mariánské údolí a Královo Pole, nádraží – Soběšice (a předpokládá se zřízení další linky na přehradu). Na těchto linkách nebude platit normální tarif – kola mají být přepravována zdarma, cestující však zaplatí za jednu jízdu 20 Kč.
- V ulici Nerudově, zatím za vyloučení individuální dopravy, byly zahájeny práce na rekonstrukci kanalizace. Práce mají vrcholit na sklonku léta, kdy dojde také k rekonstrukci tramvajové tratě. O prázdninách je z tohoto důvodu počítáno s rozsáhlejší výlukou, kdy tramvajová doprava do Králova Pole má být nahrazena autobusy.
- Při fotbalových zápasech na stadionu na konci Vodovy ulice v Králově Poli (za současné náhrady trolejbusů linky t-132 autobusy – oprava kanalizace na Zahradníkově ulici) je doprava posilována jednak článkovými autobusy jedoucími po trase linky t-132, dále článkovými autobusy jedoucími po trase linky a-44 (od Staré Osady) s cílovou stanicí Slovanské náměstí a konečně posilovými trolejbusy (jako linka X) jezdícími ze směru od Komína na konečnou linky t-132 v Srbské ulici (po skončení fotbalu naopak).
- Na třídě Generála Píky vrcholí rekonstrukce mostních objektů. Je opravován třetí most – přes železniční trať (nejblíže k Halasovu náměstí). Tento má již dokončenu část pro tramvaje a i jednu ze dvou vozovek (po ní je nyní vedena doprava). V polovině března byly zahájeny práce na demontáži posledního zbývajícího mostního pole.
- Od noci z 31. 3. na 1. 4. 2002 byly u linek s nočním provozem zavedeny nové rozjezdy od nádraží v časech 030 a 130 hod – jsou provozovány pouze v nocích předcházejících nepracovnímu dni. Současně se noční linka a-95 vrací na svou původní trasu ulicemi Úvoz a Tvrdého, linka a-92 je nadále až do ukončení uzavírky ulice Březinovy vedena odklonem ulicemi Úvoz a Veveří. Pro obsluhu Masarykovy čtvrti je po dobu výluky zavedena linka X92 v úseku hlavní nádraží – náměstí Míru.
- Mimo změn v brněnské MHD k 1. dubnu 2002 zmiňovaných již v minulém čísle Informací došlo k tomuto datu i ke zrušení autobusových linek a-74 a a-77. Linka a-74 byla v provozu od loňského července denně v trase »Královo Pole, nádraží – Slatina, závod« s jedinou mezilehlou zastávkou v Židenicích, sólo autobus zajišťoval jeden ranní a jeden odpolední pár spojů. Linka nebyla příliš vytížená, a to také bylo důvodem po roce provozu k jejímu zrušení. Linka a-77 byla vedena jako expresní – ráno ve směru z Kohoutovic k Zetoru a odpoledne v opačném směru. V době rekonstrukce ulice Antonína Procházky linka zajišťovala náhradní dopravu za trolejbus a po obnovení provozu byla provozována ve stejném rozsahu jako předtím. Částečnou náhradou jsou ranní vybrané spoje linky a-79 odjíždějící od kohoutovické hájenky a jedoucí po trase linky a-50 a a-79 k Zetoru. Od 15. 4. 2002 došlo k již také avizovaným změnám v trasování autobusové linky a-68 v oblasti Masarykova okruhu – linka byla prodloužena až k severnímu vstupnímu objektu okruhu z důvodu uzavření vstupu do areálu automotodromu z místa stávající konečné zastávky. Na prodloužené trase jsou zřízeny nové zastávky »Start« (dosavadní konečná), »Hájenka Na Šípu«, »Tribuna B« a konečná »Masarykův okruh«.
- Nových zastávkových označníků stále přibývá – objevují se především na zastávkách linky d-1: nyní »Malinovského náměstí« a »Mendlovo náměstí«.
- Při loňské rekonstrukci smyčky Komín (změna smyslu průjezdu) byla zrušena výstupní zastávka ve smyčce a linky jedoucí do smyčky Komín mají výstupní zastávku společnou s linkou d-1 (»Vozovna Komín«). Nástupní zastávka »Komín smyčka« je situována v místě původní výstupní zastávky. Při následných jednáních s DP si však nyní občané z okolí smyčky vymohli zřízení výstupní zastávky na ulici Jundrovské. Do smyčky nyní zajíždí v pracovní dny mimo špičku linka d-11 a večer i d-3, o víkendech však obě linky pouze ráno a večer. (dle deníku Rovnost)
- Dnem 3. 4. 2002 byla zahájena další oprava kolejí na ulici Cejl – nyní v úseku mezi křižovatkou s ulicí Tkalcovskou a Kolištěm. Oprava má trvat do června, z ulice byla vyloučena individuální doprava ve směru do centra. Proto jsou Bratislavskou ulicí ve směru do centra vedeny také noční autobusové spoje. V průběhu opravy se budou konat čtyři víkendové výluky tramvajové dopravy, kdy dojde ke spojení linek d-2/d-7 v linku jedinou (Modřice – Královo Pole, nádraží se změnou linkování vozů u hlavního nádraží a s vozy 2×T6), odklonu linek d-4 a d-9 přes Merhautovu a k zavedení náhradní autobusové dopravy (Bratislavskou ulicí) z Malinovského náměstí na Jugoslávskou a od nádraží na Starou Osadu. Mimo provoz je též trolejbusová manipulační stopa z husovické vozovny, což znamená, že na lince t-132 zůstanou autobusy i po ukončení výluky na Zahradníkově.
- V brněnské MHD jsou při akcích na výstavišti v provozu posilové tramvaje na trase Zvonařka – hlavní nádraží – výstaviště – Pisárky označené zpravidla jako linka X. Protože však není podle úřadu přípustné takto linky označovat, bude pro tuto linku zavedeno linkové označení P1. Druhou pravidelně se objevující posilou je „dušičková“ linka mezi ústředním hřbitovem a Starou Osadou. Tato linka bude zřejmě označena linkovým značením P2.
- O víkendu 13. a 14. 4. 2002 byla přerušena tramvajová doprava ulicí Renneskou – linka d-8 byla odkloněna ulicí Vídeňskou, Václavskou a Hybešovou. Náhradní autobusová doprava zastavující u zastávek pro náhradní dopravu byla vedena v úseku Hlavní nádraží – Celní.
- Silniční most přes řeku Svratku v Komárově na Kšírově ulici, přes nějž jsou vedeny autobusové linky a-49, 59, 64 a a-94, dosloužil a připravuje se jeho rekonstrukce. V současné době se na řece montuje konstrukce provizorního přemostění – pro pěší, energovody a stavební mechanizaci. Postup výstavby nového mostu má mít několik etap – v první bude v sousedství starého mostu postaven most nový, ve druhé se zřejmě v omezeném rozsahu přes nový most spustí doprava a starý most bude demontován. Ve třetí etapě při kompletní uzavírce bude nový most přetažen do původní polohy namísto starého mostu. Autobusová doprava jezdící přes most bude vedena objízdnou trasou po ulici Hněvkovského. V jednání je možnost závleku ulicí Kšírovou směrem k zastávce »Kšírova« (u železničního mostu) od křižovatky Hněvkovského – Kšírova
- Úspornými opatřeními na lince d-4 (o pracovních dnech každý druhý spoj ukončen ve smyčce Maloměřický most) se podařilo ušetřit dvě tramvaje T3. Souprava vyšetřených vozů je nasazována na linku d-12, kde však počet souprav přesto nestačí, a tak na lince d-12 jezdí v pracovních dnech kromě spřažených souprav (všech typů) i vozy K2. A to tak, že v intervalu mezi dvěma soupravami jezdí dvojice vozů K2 (tři minuty po sobě).
Novinky z Brněnské přehrady
- Přípravy na nadcházející plavební sezónu v první polovině dubna vrcholily. Na hladinu Brněnské přehrady byla po půlroční přestávce opět spuštěna šestice motorových osobních lodí. V nadcházejících několika dnech byly rozvezeny lodní můstky a bójky vyznačující plavební dráhu. Tím bylo vše připraveno na zahájení nadcházející 57. plavební sezóny.
- Lodní doprava bude v provozu ve dnech 20. (slavnostní zahájení) a 21. 4., od 27. 4. do 30. 9. každý den a naposledy vyjedou lodě o prvním říjnovém víkendu, tj.ve dnech 5. a 6. 10. 2002. V provozu budou dvě klasické linky v trase Bystrc – Rokle a v trase Bystrc – Rokle – Veverská Bítýška. Pro tyto dvě linky platí v podstatě stejný jízdní řád jako v předchozích letech. O víkendech je předpokládáno, že v případě zpřístupnění hradu Veveří by mohla být v provozu další linka v trase Bystrc – Hrad Veveří a zpět (bez zastávek). Tato linka byla o třech víkendech provozována již loni.
- Ceny jízdného se v podstatě nemění – tj. základní jízdné v jednom plavebním úseku bude činit 6 Kč (zlevněné za 4 Kč mj. pro děti od 6 do 15 let, majitele ročních jízdenek MHD a seniorpasů). Zdarma budou přepravování důchodci ve věku nad 70 let a děti do 3 let. Jako novinka je zavedeno tzv. minimální jízdné pro děti ve věku od 4 do 5 roků – to má činit 2 Kč za jeden plavební úsek. Dochází také k zásadní změně způsobu odbavování cestujících. Cestující bude jízdenku kupovat ještě před vstupem na loď – na rozdíl od dřívějška se na loď bez jízdenky nikdo nedostane. Na lodích mají být obnoveny bufety s prodejem nápojů, cukrovinek a podobného zboží.
- V provozu budou dvoupalubové lodě PRAHA, DALLAS, BRATISLAVA a VEVEŘÍ a jednopalubové lodě BRNO a PIONÝR. Sedmá loď MÍR je stále mimo provoz. Tuto loď by mohl do provozu navrátit pouze neobvyklý zájem cestující veřejnosti – ten se však v posledních několika letech pohybuje kolem 150.000 za rok.
- Situace kolem lávky pod hradem Veveří je stále nevyřešena. Probíhá již třetí kolo stavebního řízení a proti lávce jsou stále námitky – tím nejvážnějším je argument nenávaznosti cest na lávku. Různým aktivistům atd. se tak úspěšně podařilo stavbu lávky pozdržet více než o rok a ani letos lávka dokončena zřejmě nebude. Lávka o rozpětí cca 80 m má stát v místě původního mostu přes přehradu pod hradem Veveří a má přijít na 24 milionů Kč. Uprostřed lávky má být vyhlídkové místo s pěkným výhledem na hrad Veveří. (dle deníku Rovnost)
Novinky ve vozovém parku
- V druhé polovině března bylo na železniční vlečce dopravního podniku v Králově Poli opravdu rušno – ze Šumperka byly dovezeny tramvaje evid. č. 1030 a 1049 a z ostravských ústředních dílen dorazil vůz evid. č. 1564. „Kloubáky“ prošly v podniku Pars nova celkovou rekonstrukcí na typ K2R-03 s elektrickou výzbrojí TV Progress firmy Alstom. Po dvouleté přestávce (posledním opraveným vozem byl zatím 1040) tak tyto dvě tramvaje rozšíří stádo takto zásadně rekonstruovaných kloubových vozů na sedmnáct, v jejich interiéru byly pod některá dvojsedadla namontovány nové topné jednotky (jako např. u trolejbusů) a vozy jsou vybaveny i klimatizací kabiny řidiče. Tranzistorovou výzbroj dostala i „tétrojka“, která prošla opravou skříně, agregátů i interiéru (zavěšení sedadel do bočnic) v Martinově, kde jí také místo původního motorgenerátoru namontovali jako zdroj palubního napětí statický měnič. Vůz v klasickém nátěru je opatřen terčíkovými transparenty (včetně čelního), má namontovánu i klimatizační jednotku pro kabinu řidiče (u tramvají zatím pouze na voze evid. č. 1615). Z dílen, tentokrát brněnských, se do Pisárek vrátila další opravená tramvaj s výzbrojí TV Progress evid. č. 1085 a do provozu již byly uvedeny vozy evid. č. 1048 a 1086.
- Své první cestující svezla počátkem dubna i generálkovaná „tétrojka“ evid. č. 1601 (jako B vůz) – v provedení jako předchozí vůz evid. č. 1580, na zprovoznění čekají už dokončované tramvaje evid. č. 1584 a 1592, byla započata oprava vozu evid. č. 1541. Pokračují také práce na tramvaji T3 s novou vozovou skříní vyvinutou ve firmě Krnovské opravny a strojírny, vůz by měl dostat i novou elektrickou výzbroj s asynchronními motory. Některé části vozu budou použity původní po renovaci, v Medlánkách byl již odstaven vůz evid. č. 1560, který by měl být tímto způsobem „přestavěn“.
- V březnu a dubnu proběhla oprava historického motorového vozu dopravního podniku evid. č. 107. Při opravě došlo k vyztužení vozové skříně. Vůz bude využíván k různým účelům (objednaným reklamním a komerčním jízdám). Poprvé se má po opravě představit koncem dubna, na lince d-100 však letos tento vůz neuvidíme. Občané se budou moci tímto vozem svézt až při brněnských slavnostech počátkem června.
- Počátkem dubna své první cestující svezl rekonstruovaný trolejbus Š14TrR evid. č. 3250 husovické vozovny, již delší dobu dokončený vůz evid. č. 3246 zatím ještě nevyjel.
- Pro dopravu jízdních kol i cyklistů pro připravované „cyklistické“ linky byly v podniku upraveny starší autobusy B732 evid. č. 7294 a 7311 (po vymontování většiny sedadel byly doplněny závěsy jízdních kol, nátěr červeno-bílý). Další autobus autoškoly typu B732 avizovaný již v minulém čísle Informací (ex evid. č. 7387) obdržel evid. č. 5320 a již je provozován. Prošel generální opravou ve Zlíně, stejně jako u vozů evid. č. 5317 a 5318 byl zachován počet dveří, nebyl však namontován informační systém, pouze zdvojené řízení a sedadlo pro instruktora; vůz má bílý nátěr.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Pavel
Šlesinger
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net