Aktuality měsíce května 2002
- V prvomájovou středu byly, jak jsme již psali, zprovozněny první dvě brněnské cyklolinky. Slavnostní zahájení provozu proběhlo v terminálu MHD – Královo Pole, nádraží. Upravené autobusy budou o víkendech vozit cyklisty na linkách označených C1 s trasou od královopolského nádraží (zastávka linky a-43) do Útěchova (se zastávkami »Slavíčkova«, »Haškova«, »Soběšice«) a C2 jezdící ze Staré Osady (znovuvyužitá zastávka u školy) do Mariánského údolí (se zastávkami »Mikulovská«, »Velká Klajdovka«, »Jírova«, »Náměstí Karla IV.«). Interval na obou linkách je 90 minut a platí zvláštní tarif – za jednu jízdu 20 Kč (10 Kč pro děti od 5 do 10 roků), žádné jiné jízdenky, ani předplatní, nejsou uznávány. Jízdenky vydává řidič, a to ve strojku Setright, linkové tabule mají zelené písmo na bílém podkladu. Pokud bude ze strany cestující veřejnosti zájem, je uvažována ještě třetí linka jezdící na přehradu. Rovněž tak rozšíření provozu na pracovní dny bude záviset na zájmu cyklistů.
- Koncem dubna se na brněnském výstavišti konal stavební veletrh – tramvajová doprava na výstaviště byla již tradičně posílena zvláštní tramvajovou linkou, jezdící v relaci Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (tramvaje K2 a sólo T3), poprvé však byla tato linka označena linkovým symbolem P1.
- Nadále probíhá oprava kolejí na ulici Cejl. V úseku mezi zastávkami »Körnerova« a »Tkalcovská« byly koncem dubna práce prakticky dokončeny, na část ulice se vrátila i ostatní vozidla (nadále však trvá objížďka Bratislavskou ulicí). Trať byla vyrovnána a podbita, některé nadměrně opotřebované části kolejí byly vyměněny při dvou víkendových výlukách stejně jako několik desítek opotřebovaných zádlažbových panelů. Od počátku května rekonstrukce kolejí pokračuje dalším úsekem těsně přilehlým k zastávce »Körnerova« (s dalšími víkendovými výlukami 11.–12. a 18.–19. 5. 2002).
- Jak jsme již na řádcích našeho zpravodaje psali, dny komárovského mostu přes Svratku na Kšírově ulici jsou sečteny. Od 6. 5. do 18. 8. 2002 dochází k odklonu autobusových linek a-49, 59, 64 a a-94 Hněvkovského a Sokolovou ulicí. Zastávka »Kšírova« (u železničního mostu) je po dobu výluky zrušena. Pouze vybrané spoje linky a-64 (přibližně každý druhý spoj) jedou závlekem přes vyřazený úsek Kšírovy ulice se zastávkou u bývalého Kovošrotu.
- V květnu probíhala úprava chodníků a nástupiště na zastávce »Malinovského náměstí« tramvajových linek d-2, 4 a 9 (před Mahenovým divadlem). Linky jezdící směrem k hlavnímu nádraží měly zastávku přeloženu do Divadelní ulice.
- U tramvajové zastávky »Úzká« (ve směru k nádraží) byla vyhloubena vedle nástupního ostrůvku velká stavební jáma pro stavbu kolektoru (od počátku května). Stavba zatím probíhá bez odklonů MHD, silniční vozidla – mimo jiné také autobusy MHD (a-67 do Jundrova) – jezdí po objízdné trase, která vznikla zabráním parkoviště. Stavba kolektoru bude vrcholit v prázdninových měsících a vyžádá si dlouhodobé přerušení tramvajové dopravy do Komárova. Budovaný kolektor má napojit oblast budoucího jižního centra na kolektorovou síť. V prázdninových měsících se v souvislosti s výše uvedenou stavbou a v souběhu s opravou kanalizace na Zahradníkově ulici počítá se zrušením tramvajových linek d-12 a d-13. Linka d-12 (Královo Pole, Červinkova – Komárov) totiž bude narušena na obou svých koncích. Linka d-9 z Lesné bude odkloněna do Juliánova. Do Komárova budou jezdit autobusy.
- O víkendu 18 a 19. 5. 2002 se na brněnském letišti konal již tradiční letecký den – dopravu návštěvníků zajišťovala od hlavního nádraží také již tradiční zvláštní autobusová linka s označením C a intervalem 30 minut (dle potřeby posilována). Na lince jezdily článkové i sólo vozy, platil zvláštní tarif – zpáteční jízdenky v cenách 30 (pro celý úsek nádraží – letiště), 20 (pro kratší úseky) a 15 Kč. U nádraží byly jízdenky prodávány v předprodeji.
Novinky ve vozovém parku
- Od počátku května vozí cestující oba rekonstruované „kloubáky“ evid. č. 1030 a 1049 – vozy prošly rekonstrukcí v Šumperku. Zatím poslední kloubová tramvaj K2P rekonstruovaná v brněnských ústředních dílnách s evid. č. 1085 zatím do provozu s cestujícími nezasáhla – pro letošní rok by to měla být poslední tramvaj rekonstruovaná dosazením výzbroje TV Progress v našich dílnách. Z Ostravy do Brna dorazila druhá zde generálkovaná „tétrojka“ (evid. č. 1595), též s výzbrojí TV Progress. Obě tramvaje (s evid. č. 1564) jsou prvními vozy typu T3 s ručním řadičem. Od konce dubna tramvaj RT6 (evid. č. 1801) opět nejezdí. Příčinou odstavení vozu je tentokrát závažná porucha trakčního měniče, jehož oprava je vzhledem k zániku výrobce tramvaje problematická. Do ulic již vyjela generálkovaná tramvaj T3 evid. č. 1584, v dílnách dále pokračují GO vozů evid. č. 1532 a 1541.
- K vážné dopravní nehodě tramvají došlo 29. 4. 2002 před vjezdem do smyčky Lesná. Do stojícího vozu evid. č. 1070 narazil další „kloubák“ evid. č. 1068 (oba na d-11). Obě tramvaje byly silně poškozeny.
- Nákupem pěti košických tramvají KT8 chce DPMB zvýšit počet vozů tohoto typu ze současných 35 na 40 vozů. První košický vůz (evid. č. 518 – je zde i druhá tramvaj evid. č. 519) je již opravován v krnovských dílnách (v Brně zřejmě dostane číslo 1736). Tento vůz by měl projít pouze klasickou opravou a teprve u dalších tramvají má dojít k dosazení nízkopodlažního středního článku (jako u v ČKD vyrobených KT8D5N). Nákup nových vozů na bázi KT8D5N1 prakticky nepřipadá v úvahu vzhledem k jejich vysoké pořizovací ceně – ta by údajně měla dle firmy Siemens, která převzala pod svá křídla současný závod ČKD DS, přesáhnout 50 miliónů korun. Starší vůz je možno generálkovat za náklady podstatně nižší.
- V projekčních kancelářích firmy PARS nova Šumperk vzniká projekt vozu K3R-N, který má vzniknout přidáním středního nízkopodlažního článku do stávajícího vozu K2. Nově vzniklý vůz by měl samozřejmě i nový design odpovídající stávajícím vozům K2R. Požadavkem je, aby všechny podvozky vozu byly hnané. (dle Zpravodaje DPMB 4/2002)
- Od 8. 5. 2002 jsou na tramvajovou linku č. 3 nasazovány soupravy vozů T3 i o víkendech – důvodem byla nevyhovující kapacita stávajících „kloubáků“.
- Nadále pokračují rekonstrukce trolejbusů Škoda 14Tr na typ 14TrR – nyní jsou v dílnách opravovány vozy evid. č. 3244 a 3249, na přelomu dubna a května vyjel s cestujícími do ulic trolejbus evid. č. 3250, v květnu pak evid. č. 3245 – všechny vozy jsou z Husovic. Delší dobu dokončený vůz evid. č. 3246, jehož zprovoznění se oddálilo z technických důvodů (problémy se statickým měničem), již také v květnu vyjel – jezdí však v komínské vozovně. V polovině května do Brna dorazily dva trolejbusy z letošní čtyřvozové dodávky nízkopodlažních vozů Škoda 21Tr. Vozy obdrží evid. č. 3040 (výr. č. 13057) a 3041 (13058). Zbývající dva trolejbusy by měly následovat vzápětí.
- Pro provoz na cyklolinkách byly upraveny dva starší autobusy Karosa B732 (evid. č. 7294 a 7311), v interiéru bylo demontováno několik sedadel, čímž vznikl prostor pro uložení až 14 kol, nátěr vozů zůstal původní. Úprava každého z vozů přišla na 30.000 Kč. Prozatím nebyl upraven třetí autobus, zálohu proto tvoří o víkendech neužívané autobusy pro přepravu invalidů. Po opravě provedené dodavatelsky ve Zlíně vyjely v druhé polovině dubna první generálkované autobusy Karosa B731 s automatickou převodovkou – evid. č. 7412 a 7418 (byla dosazena i klimatizační jednotka.pro kabinu řidiče).
- V polovině letošního roku má do Brna přijít první dodávka nízkopodlažních autobusů City Bus z Karosy Vysoké Mýto (garáže Slatina). Dá se říct, že po dvaceti letech se v ulicích města objeví zcela nový typ autobusu. Autobusy Karosa řady 730, ev. inovované 930 jezdí v Brně od roku 1982, od roku 1993 zde jezdí kloubová verze. S tím také souvisí další novinka – v nejbližší době budou do Brna dodány z vysokomýtské Karosy první tři kloubové autobusy inovované řady B961. Vozy obdrží evid. č. 2364–2366 a budou jezdit v medláneckých garážích. Hlavní novinkou je samozřejmě instalace motoru Iveco Cursor splňujícího náročné emisní limity normy EURO 3, dále mají vozy rovné provedení zádě (které bude nyní u všech vozů a odpovídá předchozím autobusům typu LC936).
- Již několikrát jsme se na stránkách Informací zmiňovali o tom, že v brněnském dopravním podniku probíhají práce na stavbě nové tramvaje vycházející koncepčně ze známých „tétrojek“. Základem tramvaje je vozová skříň vyrobená v Krnovských opravnách a strojírnách s použitím moderních technologií (laminátová čela stejně jako boční plenty lepená, tlumící tmely…) označená jako VarCB3. Rám karosérie podlehl oproti původnímu z T3 mnoha konstrukčním změnám (zesílení, náhrada kabelového kanálu trubková vedení…), a to nejenom díky požadavku provozu tramvaje s vlečným vozem. Nově je řešen i pohon tramvaje. Do rekonstruovaných podvozků z vozidla T3 jsou osazeny asynchronní trakční motory s dvojnásobným výkonem oproti původním (4×90 kW, dodavatel ČKD Pragoimex – tato firma se projekčně podílela i na návrhu vlastní skříně). Jejich napájení zajišťuje střídavá elektrická výzbroj TV EUROPULSE firmy ALSTOM. Pro přenos proudu je použit polopantograf, řidič vůz ovládá pomocí ručního řadiče.
- Interiér tramvaje odpovídá v podstatě současným trendům, známým z rekonstrukcí starších tramvají – mj. sedadla zavěšená v bočnicích s topnými tělesy s ventilátory pod některými sedadly, výklopná okna I když tramvaj svým vzhledem rozhodně „tétrojku“ nezapře, jedná se skutečně o nový vůz s jistou částí repasovaných součástí převzatých ze starších tramvají. Práce na vozové skříni v Krnově byly zahájeny v loňském srpnu a již v rámci podzimního strojírenského veletrhu (hrubá stavba vozové skříně byla předvedena v hale pisárecké vozovny) se mohla s touto novou koncepcí modernizace vozového parku seznámit odborná veřejnost. Poté probíhala (již v Brně) kompletace tramvaje a v dubnu tohoto roku byly zahájeny zkušební jízdy. Smělé plány předpokládají do konce roku rekonstrukci – resp. postavení až tří dalších vozů nové koncepce.Tramvaj T3 evid. č. 1560 z roku 1968 je nyní odstavena ve vozovně Medlánky, nejedná se tedy o rekonstrukci tohoto vozidla (i když některé díly, jak již bylo zmíněno výše, byly po repasi využity původní – ne však z tohoto vozu) a číslo 1560 nová tramvaj obdržela patrně z administrativních důvodů.
- Ještě několika slovy k plánovanému vlečnému vozu – bezmotorový vůz bude nízkopodlažní, o délce cca 10 metrů s obsaditelností kolem 90 cestujících. Prototyp vozu by mohl být k dispozici na přelomu let 2002/2003. Provoz souprav s vlečnými vozy je možný například na brněnských linkách d-1 a d-2 (byla již vypracována studie). Připomeňme jen, že poslední vlečné vozy v Brně dojezdily na počátku roku 1974 (plecháče), klasické „kolíňáky“ dojezdily počátkem roku 1972. (dle materiálů DPMB a Dopravního magazínu 6/2001)
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Pavel
Šlesinger
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net