Aktuality měsíce prosince 2002
- V sobotu 30. 11. 2002 byla pro dopravu návštěvníků vzpomínkové akce na bitvu tří císařů u Slavkova v roce 1805 zavedena zvláštní autobusová linka s linkovým označením „AUSTERLITZ“ a trasou HLAVNÍ NÁDRAŽÍ – Tržní (ve směru na Rohlenku) / Životského (ve směru k nádraží) – Černovičky – Slatina, rozcestí (zastávka ČSAD) – Motorest Rohlenka. Linka byla provozována v intervalech 15–20 minut s dalším posilováním podle aktuální potřeby. Přeprava cestujících byla zdarma.
- Od 30. 11. 2002 byla v souvislosti s ukončením výroby v podniku Flextronics výrazně omezena doprava k tomuto podniku. Bylo zrušeno prodloužení spojů linky a-75 v úseku »Vozovna Slatina« – »Slatina závod, smyčka« v pracovní dny mezi 17. a 19. hodinou a v nepracovní dny u všech. Na lince a-76 byly ze stejného důvodu zrušeny veškeré závleky spojů přes zastávky »Slatina, nádraží« a »Slatina závod, smyčka«.
- Od téhož dne byl na lince a-X41 zkrácen interval mezi spoji na 10 minut ve špičkách pracovních dní.
- Na Kounicově ulici v blízkosti nedávno otevřené nové knihovny by měla vzniknout trolejbusová zastávka pro linky t-134 a t-136 (v úseku mezi stávajícími zastávkami »Sušilova« a »Klusáčkova«). Náklady na novou zastávku jsou vyčísleny na 1,2 milionu Kč. Tramvajová zastávka se u knihovny zřizovat nebude vzhledem k blízkosti zastávky »Nerudova« (cca 200 metrů). K realizaci stavby zastávky by mělo dojít až v jarních měsících.
- Jak jsme již nastínili v minulém čísle, veškeré stavební aktivity na ulici Křenové mezi tramvajovými zastávkami »Vlhká« a »Masná« se přesunuly na pravou část ulice (ve směru jízdy z města). Levá část vozovky byla v podstatě dokončena provedením obrub chodníků a položením vrstvy živice (chybí vrchní finální vrstva). Od 16. 12. 2002 (po noční výluce, kdy bylo přepojeno trolejové vedení) nastala již také minule popisovaná kuriózní situace – na právě dokončený pruh byla převedena veškerá doprava (včetně trolejbusové) ve směru z města. V úseku mezi tramvajovými zastávkami »Vlhká« a »Masná« tak trolejbusy jezdí po nesprávné straně komunikace, místo zastávky »Čechyňská« využívají nástupního ostrůvku tramvajové zastávky »Masná« pro směr do města. U tohoto ostrůvku zastavují tramvaje jedoucí ve směru k nádraží a na jeho opačném konci trolejbusové linky t-131 a t-141 jedoucí od města. V opačném směru trolejbusy nadále využívají objízdnou trasu přes Mlýnskou a Rumiště a veškerá automobilová doprava je od křižovatky Masná – Křenová dále k městu samozřejmě zakázána. Situace na celé ulici je pro neznalé řidiče i cestující celkem ošemetná – auta projíždějící „po anglicku“ umí společně s frekventovanou tramvajovou tratí pěkně zkomplikovat průjezd celou oblastí.
- Až do poloviny prosince nakonec trval odklon linky a-56 ve směru na Starou Osadu, kdy autobusy jezdily namísto Jílkovou ulicí po Táborské a Geislerově. V polovině prosince byla taktéž zprovozněna nová zastávka »Skácelova« pro linky a-44, 67 a t-140 (směr Žabovřesky). Původní zastávka byla nyní posunuta ze od křižovatky s Mečířovou ulicí až za křižovatku s Purkyňovou ulicí – cílem je umožnění snadnějšího přestupu na tramvajové linky d-12 a 13.
- A ve stručnosti k provozu brněnské MHD o vánocích – v pracovních dnech byly na většině linek prodlouženy intervaly mezi spoji. Letos poprvé si mohou cestující zjistit čas odjezdu toho svého spoje přímo na vylepeném jízdním řádu (doposud se jízdní řády přelepovaly pouze o letních prázdninách) – stačí se podívat do sloupce „pracovní dny – prázdniny“. Na Štědrý den platily na všech linkách do 17 hodin jízdní řády pro soboty, pak zůstaly v provozu pouze noční linky – rozjezdy od nádraží byly prováděny až do 2 hodin po 30 minutách. Jedinou výjimkou byl večerní provoz linky t-145 v úseku Mendlovo náměstí – Stará Osada s intervalem 30 minut s návazností na linky d-1 a na-97 na Mendlově náměstí a na linku na-99 na Staré Osadě. Zkrácením intervalů na linkách d-2, 6 (d-7 mimo provoz) a a-50 byla během dne posílena doprava na Ústřední hřbitov. Po oba svátky, i na Nový rok pak jezdila MHD jako v neděli, na Silvestra pak platila podobná opatření jako na Štědrý den, ale zahájení rozjezdů od nádraží bylo až v 19 hodin.
- Nízký vodní stav na Brněnské přehradě bude udržován minimálně do 20. ledna 2003. Podle původních záměrů mělo dojít k postupnému napouštění již od poloviny prosince roku 2002. Práce na opravě závěrů na hrázi se pozdržely a zkomplikovaly. Nízká vodní hladina paradoxně působí potíže při zahajovacích pracích na stavbě lávky pod hradem Veveří. Stavební technika měla být podle původních záměrů na levý břeh přehrady přesunuta pomoci pontonu – ten však kvůli nízkému stavu vody (pod hradem Veveří vlastně teče pouze řeka v korytě) není možné použít. Ve druhém prosincovém týdnu vodní hladina postupně zamrzala, v následujícím týdnu napadl sníh.
Novinky ve vozovém parku
- V sobotu 30. 11. 2002 svezly své první cestující tramvaje označované nyní jako T3R-BN03 evid. č. 1669+1670. Soupravu nakonec vypravuje medlánecká vozovna, prozatím jezdí na 16/1. Ještě krátká rekapitulace – vozy mají výzbroj TV14 se statickým měničem SMT 6,3 a ručním řadičem LEKOV, podvozky s jednoduchým vypružením z vozu KT8 s motory TE023, oba mají kompletní osazení transparenty (na boku však ne v budníčku jako T3R, ale ve voze), sedadla jsou použita jako v T6 0. série, vozy mají původní samočinná spřáhla (s možností přenosu 600V), přední spřáhlo má redukci na klasické, sběrač je dle typu KT8 s ručním stahováním, odpojovač umožňuje po přepojení jízdu na jeden sběrač, souprava má funkční systém RIS pro sledování aktuální polohy vlaku – komponenty pro toto zařízení se začínají montovat i do dalších vozidel MHD (vč. starších autobusů Karosa B732).
- V úterý 3. 12. 2002 byla do Brna z Krnovských opraven a strojíren dovezena rozložená na trajlerech tramvaj KT8 zakoupený v Košicích (pův. evid. č. 519 – v. č. 178353/1990). Na vůz byl v Krnově dosazen nově vyrobený střední článek v nízkopodlažním provedení (od článku použitého v KT8D5N má jisté konstrukční odlišnosti, od těchto tramvají se liší však i použitím původních skládacích dveří či sedadel). Do parku brněnských vozidel KT8 bude zařazen pod evidenčním číslem 1737. Pro závadu měniče byla koncem listopadu již poněkolikáté odstavena z provozu tramvaj RT6N1 evid. č.1801. K potížím mechanického rázu přibyly nyní stále častější potíže s elektrickou výzbrojí.
- Na přelomu listopadu a prosince dorazila do Brna z Krnova již druhá skříň pro tramvaj T3R.EV – jejich osazením výzbrojí a dalšími komponenty by měly vzniknout dvě novostavby tramvají evid. č. 1517 a 1558.
- V pondělí 9. 12. 2002 dorazila ze šumperského Parsu jedna z tramvají K2P, odeslaných sem na rekonstrukci začátkem srpna – evid. č. 1097 – tramvaj byla kompletně generálkovaná (jedná se o první opravu tohoto typu mimo Brno – zatím takto byla pouze opravována skříň vozu evid. č. 1048, a to v Ostravě). Jedná se o první tramvaj s původní skříní typu K2 (potažmo i T3), u níž byl aplikován vzor nového unifikovaného nátěru vozidel brněnské MHD, samozřejmostí je klimatizace kabiny řidiče. Počátkem prosince vyjela již s cestujícími další generálkovaná tramvaj K2P evid. č. 1118 (více viz minulé číslo, nyní již s nápisy celoplošné reklamy), na zkušebních jízdách již jezdilo další „péčko“ evid. č. 1116.
- Již počátkem listopadu byl k opravě přistaven článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3507, na němž by měla proběhnout rekonstrukce v podobném rozsahu jako na voze evid. č. 3503 (viz č. 283). Brněnské ulice křižuje již druhá nerekonstruovaná „čtrnáctka“ v novém unifikovaném nátěru – je to tentokrát husovický vůz evid. č. 3207 (po 3231 ze Slatiny).
- Vzhledem k určitým nejasnostem a z důvodu odvolání nevybrané firmy k antimonopolnímu úřadu došlo ke značnému skluzu v konečné objednávce nízkopodlažních tramvajových vozů pro Brno. Místo nich byly v minulém a letošním roce zakoupeny oproti plánu navíc nové autobusy a trolejbusy. Nyní je situace taková, že vozy byly snad s konečnou platností objednány v plzeňské Škodovce (byly tam ostatně objednány již po prvním i druhém výběrovém řízení). Dodávka prvních pěti tramvají z celkem patnáctikusové série by se měla uskutečnit již v roce 2003 a další pak v následujících dvou letech, vždy po pěti kusech ročně.
- A ještě k novým autobusům – nakonec byly do Brna koncem listopadu dodány čtyři vozy City Bus evid. č. 7611–7614 z plánovaných pěti (pátý vůz, opožděný ve výrobě, dorazil do Brna 18. 12. 2002). Autobusy evid. č. 7611 a 7612 jsou vypravovány z medláneckých garáží, 7613–15 ze Slatiny. Tři nové kloubové autobusy Karosa B961 evid. č. 2367–2369, stejně jako výše zmíněné City Busy, již postupně ve druhé polovině prosince zasáhly do provozu. Také byl již koncem listopadu znovu zařazen mezi provozní kloubové autobusy ve Zlíně generálkovaný vůz evid. č. 2329 (po poruše motoru) – byly mj. dosazeny nové maticové transparenty BUSE a systém EPIS.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Tomáš Kocman, Karel
Hromádko
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net