Aktuality měsíce října 2002
- V pondělí 16. 9. 2002 byl obnoven provoz autobusů MHD řečkovickou Hapalovou ulicí, kde se opravovala kanalizace – linky a-41 a a-42 se tak mohly vrátit na původní trasy.
- Od pátku dne 27. do neděle 29. 9. 2002 byla z důvodu oprav povrchu vozovky uzavřena část ulice Hlavní. V pátek byly trolejbusové linky t-136 a t-140 ukončeny ve vozovně Komín a dále s náhradními autobusy. O víkendu byly trolejbusové linky nahrazeny autobusy v celé své trase. Náhradou za neprůjezdný úsek přes Komín zastavovaly autobusy na zastávkách náhradní dopravy.
- V souvislosti s pokračováním výstavby kolektoru mezi křižovatkou Dornychu s Úzkou a lávkou nad Úzkou u obchodního domu Tesco zde byla v září v ústí křižovatky doprava svedena do jediného pruhu a docházelo zde k častým zácpám. Zastávky »Úzká« pro směr na Hybešovu nebo Uhelnou byly koncentrovány k jedinému označníku (od kterého tak odjížděly linky a-40, 47, 49, 51, 60, 62, 63 a noční 94). Pro výstup zastavovaly autobusy kousek před tímto označníkem. Autobusy linky a-62 při jízdě od krematoria jely k hlavnímu nádraží na 4. kolej, kde cestující vystoupili. Odjezd ke krematoriu byl prováděn nadále ze stávající zastávky »Úzká« (autobusy nezajížděly do smyčky na Zvonařce). Situace by se měla zlepšit počátkem listopadu.
- V souvislosti s přestavbou přestupního uzlu ve Starém Lískovci byla v září a říjnu z provozu přechodně vyřazena nástupní tramvajová zastávka »Starý Lískovec« (cestující mohli nastoupit až v zastávce »Dunajská«). Přeložení zastávek autobusu linky a-69 nadále trvá.
- Nadále pokračuje oprava tramvajové tratě na Dukelské ulici, původní předpokládaný termín zprovoznění tratě (15. 10. 2002) byl posunut. O víkendu 5. a 6. 10. 2002 probíhala výměna kolejí v úseku mezi Tomkovým náměstím a křižovatkou s ulicí Hálkovou a autobusy náhradní dopravy do Obřan musely v obou směrech používat objížďkovou trasu z Vranovské ulice vzhůru Sýpkou na Merhautovu, po této ulici až k ulici Provazníkově a touto zase dolů na Tomkovo náměstí. Při jízdě zpět jezdily autobusy náhradní dopravy k zastávce »Trávníčkova« ulicí Merhautovou a Jugoslávskou. Linka a-57 byla ukončena na Tomkově náměstí (zastávka mezi Provazníkovou a Cacovickou ulicí). Trolejbusy jezdily z husovické vozovny na své linky přes Cejl. Při rekonstrukci tratě byly odkryty původní zádlažbové panely, odstraněn zásyp a demontovány kolejnice. Poté následovala montáž nových kolejnic na původní pražce (betonové) a zadláždění zčásti novými a zčásti původními panely. V pátek 25. 10. 2002 se na celou Dukelskou ulici mohla vrátit autobusová linka a-57 a jezdily tudy i autobusy náhradní dopravy za tramvaj. Od následující soboty 26. 10. 2002 byl obnoven i provoz linky d-4 v její původní trase až do Obřan.
- Po prázdninové výluce byl provoz tramvají na Nerudově ulici obnoven dne 1. 9. 2002. Nebyla však zprovozněna zastávka »Nerudova« – tramvaje zastavovaly na Konečného náměstí a potom až na »Klusáčkově«. Po dokončení tramvajového tělesa totiž na Nerudově pokračovala i v říjnu úprava silnice a chodníků. V sobotu 19. 10. 2002 proběhla výluka tramvajové dopravy za účelem dokončení finálního povrchu přilehlých vozovek a o týden později – 26.10.2002 – byla obnoven provoz zastávky »Nerudova«.
- Po dobu konání veletrhu informační techniky INVEX na brněnském výstavišti byla opět v provozu posilová tramvajová linka P1, jezdící v trase Zvonařka – Pisárky. Největší zájem o přepravu na výstaviště byl ve dnech 10.–12. 10. 2002. Přepravu z parkovišť autobusů v oblasti Komína zajistily kromě pravidelné linky d-1 i některé sem prodloužené spoje linky P1.
- Pro příští rok neuvažuje DPMB o změnách jízdného – konečné rozhodnutí však záleží především na rozhodnutí brněnského magistrátu. Je snaha udržet ceny jízdného vždy dva roky na stejné úrovni. Poměr počtu osob, přepravovaných v Brně MHD a počtu osob přepravovaných individuální dopravou je 7 ku 3 ve prospěch MHD. Investiční dotace činí 550 milionů korun. Z této částky připadají dvě třetiny na nákup, případně opravy dopravních prostředků. Převážná většina nově dodávaných vozidel má být nízkopodlažních. (dle MF DNES 2. 10. 2002)
- V pondělí 14. 10. 2002 byl slavnostně otevřen nový most přes Svratku na Kšírově ulici v Komárově. Následující den se tak mohly na svou původní trasu vrátit autobusové linky a-49, 59 a 64. Nový most za téměř 29 miliónů korun má tři jízdní pruhy a po každé straně vozovky široký chodník určený pro pěší a současně jako cyklistická stezka.
- Z důvodu oprav vozovky na vinohradské Věstonické ulici byly o víkendu 26. a 27. 10. 2002 trolejbusové linky t-145 a t-146 ukončeny ve smyčce na Pálavském náměstí. Byla zavedena náhradní doprava autobusy v úseku Pálavské náměstí – Novolíšeňská po objízdné trase ulicemi Žarošickou a Jedovnickou.
- Ve dnech 26.–28., 31. 10. a 1.–2. 11. 2002 byla posilována doprava k Ústřednímu hřbitovu – v provozu byla mimořádná tramvajová posilová linka s linkovým označením P2 (vůbec poprvé, označení P1 pro veletržní posilovou linku bylo použito poprvé letos na jaře) vedená v trase Židenice, Stará Osada – hlavní nádraží – Ústřední hřbitov (půlen interval na lince d-2). Současně byl poloviční interval na lince d-6 v úseku Královo Pole, nádraží – Ústřední hřbitov zkrácen na polovinu. V době provozu výše zmíněných posílení byla tramvajová linka d-7 mimo provoz (v úseku Královo Pole – Moravské náměstí kapacita nahrazena linkou d-6, v úseku Malinovského náměstí – Stará Osada linkou P2). Současně byly v nepracovních dnech na autobusové lince a-50 v úseku Ústřední hřbitov – Kohoutovice, hájenka zavedeny posilové spoje.
- Od 29. 10. 2002 byla nástupní zastávka okružní autobusové linky a-84 v Židenicích na Staré Osadě trvale přeložena k zastávkám linek a-46, 64, 75 situovaným ve smyčce.
- Od 1. 11. 2002 je z důvodu výstavby kanalizace v Troubsku na ulici Národního odboje dočasně na dobu asi sedmi měsíců změněna trasa linky a-48 (již od září jezdily autobusy objížďkou po místních komunikacích). Autobusy linky a-48 v úseku Troubsko, Nová – Popůvky, Náves jezdí obousměrně přes Bosonohy (Troubskou a Pražskou) – Veselku – Troubsko (ulicemi Polní – Zámeckou – U Lednice). V Popůvkách jedou ve směru z Troubska ulicí Školní, v opačném směru ulicí Chaloupky – přes Vintrovnu a Novou. Po dobu odklonu není obsluhována zastávka Troubsko, kaplička a zastávka Poůvky, Vintrovna je obsluhována pouze ve směru do Troubska. Navíc jsou zřízeny obousměrné zastávky »Popůvky, u školy« a »Bosonohy, Hoštická«.
- V pondělí 28. 10. 2002 byl ukončen provoz na brněnských autobusových cyklolinkách. Byly v provozu od 1. 5. 2002 (od 1. 8. 2002 změnily trasu). Vzhledem k malému využívání cestujícími je otázkou jejich provoz v příštím roce.
- Historická tramvajová souprava dopravního podniku (MV 107 + VV 215) je v posledním období „na roztrhání“ – především vlivem sílící předvolební kampaně je používána k různým propagačním a reklamním jízdám a také se objeví v dalším pokračování Četnických humoresek (filmování 13. 10. 2002).
- Trochu jsme na našich stránkách zapomněli na asi definitivní zákaz provozu na staré tramvajové trati do líšeňského muzea vydaný Drážním úřadem a pečetěný prázdninovým vyjmutím kolejí nad smyčkou u Stránské skály. Poté zapůsobila i příroda a na dalším místě porušil svršek přívalový déšť. Další přeprava historických tramvají z expozice po vlastní ose již tedy asi není otazníkem, ale spíše s vykřičníkem: Tudy ne! Jednání o opravě trati a eventuálním zavedení pravidelné linky stále probíhají.
Novinky z Brněnské přehrady
- Pátek 27. 9. 2002 byl posledním pracovním dnem, kdy se na cestu z Bystrce do Veverské Bítýšky a zpět vydaly lodě brněnského DPMB. Posledními provozními dny měly být dva následující víkendy, nakonec však byla plavební sezóna prodloužena o jeden víkend. Obsazenost lodí v těchto posledních dnech ovlivňovalo zcela aktuální počasí. Posledními provozními dny tedy byly sobota a neděle – 12. a 13. 10. 2002. Na oba dny připravil DPMB pro cestující překvapení v podobě slevy jízdného – děti do 15 roků byly přepravovány zdarma, dospělé osoby platily zlevněné jízdné. Vzhledem k velice nepříznivému počasí (zima, vítr, déšť) v sobotu příliš mnoho zájemců o přepravu nebylo. V neděli, kdy již nepršelo, byl zájem o přepravu relativně značný. V prvním říjnovém týdnu byla z vody vytažena loď PIONÝR a umístěna v hale. Ve druhém říjnovém týdnu ji následovala loď BRNO, která je umístěna pod širým nebem hned u brány. Konce plavební sezóny se tak na vodě dočkaly pouze čtyři lodě – PRAHA, BRATISLAVA, VEVEŘÍ a DALLAS. Na poslední plavbu dle plavebního řádu vyjela do Bítýšky loď DALLAS, poté z Bystrce vyplula na zvláštní plavbu plně obsazená PRAHA s příznivci přehrady, hudebníky a hosty DPMB. Na přehradě tak skončila další – v pořadí 57. plavební sezóna.
- V dalších dvou týdnech bylo nutné svézt přístavní můstky a vyzvednout z vody všechna plavidla a zařízení (nad kótu 231 m. n. m.). Letošní zimu stráví lodě PIONÝR, PRAHA a DALLAS v krytém hangáru, zbývající včetně neprovozního MÍRu pod širým nebem. Letos museli pracovníci lodní dopravy obzvláště pospíchat, neboť od neděle dne 20. 10. následovalo z důvodu údržbářských prací na zařízeních přehrady odpuštění vody z přehrady – hladina poklesla o téměř šest metrů (na kótu 223) – normální hladina přehrady je 229, při stavu 228 je plavební trasa zkracována na Skály, při 225 se jezdí pouze na Rokli.
- Počet přepravených cestujících oproti několika předchozím letům poklesl přibližně o 10%. V plavební sezóně roku 2002 bylo vydáno téměř 150 tisíc jízdenek. (o asi 19 tisíc méně než v roce 2001). Pokles počtu cestujících je odůvodňován především špatnou kvalitou vody, která již od července nebyla doporučována ke koupání. Právě v červenci a v srpnu zaznamenal DPMB nejvyšší propad v počtu přepravených cestujících – cca 16 tisíc oproti předchozímu roku. Plavební sezóna v roce 2003 má být zahájena dne 19.04.2002.
- Lávka pod hradem Veveří konečně dostala zelenou. Během prosince 2002 mají být odstraněny zbytky starého mostu, koncem července 2003 by měla být lávka hotová. Výstavba lávky bude probíhat nestandardním, doposud neodzkoušeným způsobem – má být montována na pontonech na vodě a po smontování přemístěna a vyzdvihnuta na své místo. Náklady na stavbu lávky budou 23–24 milióny korun. Výsledkem snažení ekologů je tedy vybudování lávky o dva roky později než bylo zamýšleno a s většími náklady. Navíc propadla dotace určená ke stavbě této lávky. (dle deníku Rovnost)
Novinky ve vozovém parku
- Konec září a začátek října byl pro vlečku DPMB v Králově Poli znovu rušný. Ve čtvrtek 26. 9. 2002 byla na vagóny nakládána nízkopodlažní tramvaj RT6N evid. č. 1803 s cílem určení PARS nova Šumperk. Tramvaj by se měla podrobit podobné rekonstrukci, jakou prodělal vůz evid. č. 1801 v Praze (v mateřském ČKD DS) v loňském roce. Současně byl navagónován „kloubák“ evid. č. 1065 – též do Šumperka. O čtrnáct dnů později, 11. 10. 2002 pak dorazily dvě nové, v mosteckém dopravním podniku částečně repasované, tramvaje T3RF, již předtím v prvním říjnovém týdnu po železnici dorazila další, tedy druhá (první byl skelet pro dnešní vůz evid. č. 1560), nová skříň tramvaje T3R.EV z Krnovských opraven a strojíren. V pondělí 14. 10. 2002 pak byla pro změnu nakládána tramvaj T3 evid. č. 1589 s cílem určení Šumperk a do konce října ji následovala i 1569 – měly by na nich být provedeny generální opravy (na T3P) v rozsahu dle vozů evid. č. 1595 a 1564 (byly opravovány v DPO).
- Výše zmiňované tramvaje T3 evid. č. 1564 a 1595 prošly generální opravou v martinovských dílnách DPO v zimě 2001/02, v březnu a květnu 2002 byly přepraveny do Brna a od té doby byly odstaveny v medlánecké vozovně. V posledním zářijovém týdnu pak svezly po brněnských kolejích své první cestující. Jedná se o první tramvaje T3 v brněnském stádu, které obdržely při opravě elektrickou výzbroj TV Progress (doposud pouze K2). Oba dva vozy (označované dále jako T3P) jsou uzpůsobeny pro sólo provoz (tj. vybavená stanoviště s klimatizací, 1595 může být provozována i jako A vůz, 1564 i jako B vůz) a můžeme se s nimi tedy svézt na „čtyřce“ a o víkendech i na lince č. 7. V předposledním říjnovém týdnu vyjela do ulic další tramvaj T3, která prošla generální opravou v podnikových dílnách – evid. č. 1555 (jako A vůz, připravena na celovozovou reklamu – s bílým nátěrem a černými čísly), v nejbližší době vyjede i další vůz s evid. č. 1587 (jako vůz B).
- Do Šumperka byl odvezen „kloubák“ evid. č. 1065 – firmě Pars nova byl prodán s tím, že po provedení náročné rekonstrukce včetně doplnění středního nízkopodlažního článku na zcela nový typ tříčlánkové tramvaje K3N jej brněnský dopravní podnik zase odkoupí zpět (až po ukončení zkoušek). Nová tramvaj K3N se tedy, jak se zdá, stává skutečností. Tramvaje evid. č. 1080 a 1097 odvezené do Šumperka již dříve zde budou generálkovány na typ K2P (tedy bez modernizace skříně). Po nutných opravách již také vyjela tramvaj evid. č. 1068, která měla poškozené přední čelo po střetu s vozem evid. č. 1070 na Lesné – druhý aktér nehody, „kloubák“ evid. č. 1070, je stále odstaven v pisárecké vozovně a jeho oprava ještě nebyla zahájena.
- Na přelomu srpna a září odstavené tramvaje T3 evid. č. 1517 a 1558 jsou ve vozovně postupně odstrojovány, pravděpodobně budou následně (po demontáži všech dále použitelných dílců) sešrotovány. Pod jejich čísly budou však nadále jezdit novostavby vozů typu T3R.EV. Z Krnovských strojíren a opraven bude dodána hrubá stavba skříně a v brněnských dílnách bude tramvaj dokončena (tj. včetně instalace střídavé elektrické výzbroje) podle vzoru již funkční a všem známé 1560 (mimochodem – od začátku října je vůz odstaven pro vyhodnocení zkušebního provozu). Pro budoucnost však existuje předpoklad, že některé tramvaje T3R.EV se budou v Krnově i kompletovat.
- V první polovině října vyjela po střední opravě do ulic tramvaj KT8 vůz evid. č. 1725. Tento vůz je již čtvrtým brněnským „kátéčkem“ opatřenou nátěrem po vzoru vozů KT8D5N (po vozech 1705, 27 a 36). Součástí opravy byla i instalace informačního systému BUSE (v každém koncovém článku je použit i jeden boční panel s vnitřními displeji – typ BS170). Od poloviny října je znovu v provozu nízkopodlažní tramvaj RT6 evid. č. 1801 (přes týden na lince č.13 a o víkendech na „dvojce“).
- Ve druhém říjnovém týdnu vyrazil po střední opravě do ulic s pasažéry trolejbus 14Tr evid. č. 3231 ze slatinské vozovny, u něhož byl jako u první nerekonstruované „čtrnáctky“ uplatněn nový „unifikovaný“ nátěr vycházející z nátěru modernizované verze tohoto typu trolejbusu (Škoda 14TrM) a aplikovaný v minulosti i na rekonstruované vozy 14TrR (červená-bílá-šedá-černá). Od 4. 10. 2002 je také v provozu článkový trolejbus Š 15Tr evid. č. 3503, který prošel velkou opravou s dosazením některých modernizačních prvků vč. čel (oprava však nebyla tak rozsáhlá jako u rekonstrukce na typ 14TrR). V předním článku je instalován boční transparent typu BS170, kabina řidiče má klimatizaci. Dalším takto opraveným „kloubákem“ má být vůz evid. č. 3507. Článkové trolejbusy jsou provozovány v pracovních dnech výhradně na lince t-146, o víkendech pak v době konání fotbalových zápasů na stadionu v Králově Poli na Srbské posilují trolejbusovou linku t-132 (a to i nyní, když ji vypravuje komínská vozovna).
- A na závěr ještě několik novinek z Technického muzea – bývalé bratislavské tramvaje, nyní exponáty muzea, vozy č. 18 a 31 se vrátí zpět do mateřského města – již byla podepsána kupní smlouva, v jednání je termín předání a přepravy do Bratislavy. Další vozy č. 203 a 101 zůstávají v TMB. V šumperském Parsu se pracuje na renovaci podvozku, motorů a kontrolérů muzejní tramvaje TMB 6MT č. 117.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Dalibor
Uhlíř, Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net