Aktuality měsíce března 2003
- Nadále trvá posilovaní dopravy při fotbalových zápasech na Vodově ulici v Králově Poli. Trolejbusová linka t-132 je doplněna dvěma či čtyřmi článkovými trolejbusy, na tramvajovou linku jsou o nedělích nasazeny spřažené soupravy. Jde o tytéž soupravy, které posilují tuto linku v neděli večer pro návoz studentů na koleje.
- Prodloužení tramvajové tratě z dnešní konečné Líšeň, Jírova do prostoru náměstí Karla IV. nebude pravděpodobně vůbec realizováno. Příčinou jsou jednak velmi vysoké investiční náklady na dokončení úseku, jednak stísněné poměry případné budoucí konečné s nevyhovujícím zázemím pro tramvaje, jednak poměrně malý dopravní přínos. Stávající ukončení na Jírově má být dobudováno – na toto dobudování má být vyčleněna částka kolem 17 milionů Kč. Zřejmě dojde k mírnému prodloužení kolejí, tak aby zde mohlo být eventuálně odstaveno více vozů než je současný stav.
- Jak jsme na našich řádcích již psali, zahájení provozu IDS v brněnské oblasti je předpokládáno od 1. 1. 2004. V Zastupitelstvu Jihomoravského kraje i Zastupitelstvu města Brna bude velmi brzo projednáván dokument „Záměr zřízení integrovaného dopravního systému“. Zavedení IDS bude mít za následek mimo jiné jisté změny v tarifním systému a přinese také změny ve velikosti jízdenek. IDS totiž předpokládá jednotný tarif a jednotný jízdní doklad. Brněnská MHD využívá od roku 1995 jízdenky o rozměrech 30×80 mm. IDS by měl využívat jízdenek („pražského“ typu) o šířce 52 mm. Tomu bude nutno uzpůsobit jednak automaty pro výdeje jízdenek, jednak označovače v dopravních prostředcích. Označovače SAVS bude nutno vyměnit za označovače Mikroelektronika (doposud je v dopravních prostředcích ještě asi 600 těchto označovačů). U stávajících označovačů Mikroelektronika bude nutno vyměnit štěrbinu pro zasouvání jízdenek. (dle Zpravodaje DPMB)
- Na leckdy zcela poškrábaná okna v tramvajích jsme si bohužel museli a asi i budeme muset zvyknout. Taková daň době. Zde však připomínáme jednu kapitolku tohoto způsobu vandalství – v průběhu loňského roku musel DPMB vyměnit více než 150! čelních skel (ve stavu je nyní 37 vozů KT8 – tzn. že na každý vůz připadají čtyři nová skla za rok). Dochází např. k situacím, kdy kvůli poškrábaným sklům na jednom či obou koncích vozu nemohou být tato vypravována (je-li alespoň jedno sklo dobré, může být vůz vypraven na linku d-1, nikoliv však na linku d-8). Na téma sprejerů už bylo popsáno také mnoho papíru, třeba v neděli 9. 3. 2003 byl v provozu na lince d-8 vůz evid. č. 1709 s celým jedním čelem a pravou bočnicí zcela pomalovanou. Komentovat přístup řidičů a jejich možnosti a pravomoce je spíše filozofickým tématem do jiného periodika.
- Jak již bylo několikrát konstatováno (mj. přednáška na naší členské schůzi), DPMB zavádí postupně nový řídící a informační systém. Pořizovací cena tohoto systému je 95 milionů Kč, je od něho očekáváno zrychlení přepravy cestujících. Po jeho zavedení budou dispečeři dopravy informováni o pohybu každého vozidla MHD – na první pohled bude zřejmé, kde se vozidla právě pohybují, zda mají zpoždění nebo zda je dané místo sítě neprůjezdné. Uvedený systém v Brně již využívají hasiči a firmy svážející domovní odpad. Prvky systému RIS je již vybaveno cca 70 dopravních prostředků DPMB (necelých 10% vozového parku), instalace by měla být ukončena do tří let. Celý projekt je však teprve v začátcích. Dodavatelem hlavních částí systému bude známá firma BUSE. Po úplném zprovoznění systému (někdy na přelomu roku 2005/6) dojde k zásadním změnám v řízení dopravy dispečinkem. Dispečeři budou sledovat provoz na obří tabuli se satelitním obrazem města po kterém se budou posouvat značky jednotlivých vozů. Zvláštní program potom ještě bude vyhodnocovat jak jsou na tom jednotlivá vozidla vůči jízdnímu řádu. V případě, že dotyčné vozidlo bude oproti jízdnímu řádu opožděno bude možné zajistit pro toto vozidlo přednostní průjezd křižovatkami. V případě velkých zpoždění budou moci dispečeři situaci lépe vyhodnotit a budou např. moci operativně zařadit za opožděný spoj záložní vozidlo. (dle denního tisku)
- Ještě jednu opravu z minulého čísla – při přesunu nástupní hrany zastávky »Přívrat« trolejbusových linek t-134 a t-136 (směrem z města) došlo k fyzickému zamezení výjezdu z původní smyčky, nikoli vjezdu, jak jsme uvedli.
- Koncem února se připravovaly na další plavební sezónu lodě v hangáru loděnice na Brněnské přehradě BRATISLAVA a VEVEŘÍ. Jejich místo na venkovní ploše zaujaly lodě DALLAS a PRAHA, u nichž již hlavní opravářské a údržbářské práce proběhly. Po celou doby odstávky zůstala v hangáru loď PIONÝR (proběhla na ní kompletní rekonstrukce elektrických rozvodů) a po celou dobu byla na venkovní ploše loď BRNO. V pátek 7. 3. 2003 proběhl v areálu lodní dopravy DPMB Den otevřených dveří.
- Na stavbě lávky pod hradem Veveří probíhají práce na odstraňování skály kolem původních pilířů bývalého mostu, aby se získalo místo pro základnu patek budoucí lávky. Práce probíhají také o sobotách a nedělích – stavební firma je tlačena časem.
- Hladina přehrady se sice již pomalu zvedá ale prostor staveniště je zatím na suchu. Tato skutečnost se možná promítne do konečného termínu zprovoznění lávky. Stavební firma totiž předpokládala provádění některých prací z vodní hladiny, což v současných podmínkách zatím není možné – pod hradem Veveří stále ještě teče řeka a kolem staveniště je po rozmrznutí pouze řídké bahno. Tiskem již proběhla zpráva, že místo koncem července bude lávka uvedena do provozu až v listopadu.
Novinky ve vozovém parku
- Od konce února bylo možno novou tříčlánkovou tramvaj ANITRA evid. č. 1805 vidět v ulicích každý den. Vůz jezdil po celé síti brněnské MHD a probíhaly jednak zkušební jízdy a jednak zaškolování vybraných řidičů na nový typ vozidla. Vůz byl novinářům a odborné veřejnosti předveden 6. 3. 2003 v Medlánkách, obyvatelům Brna pak oficiálně 17. 3. 2003 při předváděcích jízdách z náměstí Svobody do Pisárek. Následně byl ve středu 19. 3. 2003 poprvé nasazen do běžného provozu na první pořadí linky č. 2, na níž by měl v pracovní dny jezdit i nadále, o víkendech by měl být vůz využíván k zaškolování dalších řidičů.
- Již delší dobu není na tratích vidět tramvaj RT6 evid. č. 1801. Vůz měl povolení k provozu pouze do konce roku 2002, další tramvaj evid. č. 1803 se nyní nalézá v Pars nova Šumperk na opravě. Vozy evid. č. 1802 a 1804 jsou bez možnosti výjezdu ve vozovně Medlánky. Čtyři obdobné vozy nejezdí ani v Praze, podmínkou pro povolení dalšího provozu je údajně i zprovoznění a provozování jednoho shodně opraveného pražského vozu.
- Investiční plány DPMB pro rok 2003 hovoří prozatím následovně: čtyři další tramvaje ANITRA (evid. č. 1806–1809) od firmy Škoda Dopravní technika, pět nízkopodlažních autobusů CityBus (evid. č. 7616–7620) a tři standardní článkové autobusy Karosa B961 (evid. č. 2370–2372) z Karosy ve Vysokém Mýtě a čtyři článkové nízkopodlažní trolejbusy Škoda 22Tr ze Škodovky.
- Protože se se zprovozněnými rekonstruovanými tramvajemi roztrhl na přelomu února a března doslova pytel, dovolme si nyní kratší rekapitulaci:
- 22. února 2003 svezly své první cestující tramvaje rekonstruované T3 evid. č. 1517 a 1558. Postup modernizace použitý na těchto dvou vozech měl v Brně premiéru: bylo použito „krnovské“ skříně Var CB3 a dále již dnes již klasických propriet generálních oprav T3 poslední doby – původní generálkované podvozky se ss motory, výzbroj TV Progress, statický měnič místo MG, ovládání ručním řadičem, nově však polopantograf Lekov…. Interiér vozu je vyveden též v klasice: laminátová sedadla zavěšená do bočnic (poslední vlevo proti směru jízdy), topení teplovzdušnými agregáty (dva na pravé straně vozu pod sedadly), obklady umakartem; nová jsou však výklopná okna Pars komponenty. Tramvaj evid. č. 1517 má nátěry v salonu ještě krémové, 1558 již světle šedé. Jsou použity nové pohony dveří, umístěné však ve skříních z původních vozů.
- Poté byl zprovozněna další „klasicky generálkovaná tétrojka“ evid. č. 1582. Novinkou oproti předchozím opravám je u tohoto řízeného vozu hlavně aplikace nového nátěru DPMB (vnitřní nátěry světle šedé), pro vytápění jsou použity tři agregáty, poslední sedadlo vlevo je otočeno proti směru jízdy.
- S počátkem března konečně vyjely s cestujícími v Šumperku generálkované (na typ K2P) kloubové tramvaje evid. č. 1080 a 1097, vyznačující se mj. také novým nátěrem DPMB (vozy mají oba boční transparenty BUSE typu BS170 – s vnitřním displejem – u vozů 1560, 1517, 1558 a doposud všech generálkovaných T3 byly použity klasické bez vnitřních displejů, skleněnou zástěnu za řidičem – jako u K2R). K tramvaji T3R.EV evid. č. 1562, která byla doposud k vidění na zkušebních jízdách, přibyla ve druhém březnovém týdnu též na „zkušebkách“ další tramvaj tohoto typu evid. č. 1531. V souvislosti s tím byla 8. 3. 2003 odstavena původní tramvaj tohoto čísla (ačkoli prošla v roce 1998 generální opravou s některými modernizačními prvky – viz minulé číslo). V poslední březnové dekádě pak do ulic vyrazila na zkušební jízdy dokonce dvojice evid. č. 1562+1531.
- Ve druhém březnovém týdnu vyjela na trať linky č. 4 další generálkovaná tramvaj T3 – evid. č. 1589. Vůz prošel opravou v Šumperku, vůz má výzbroj TV Progress (namísto původní tyristorové TV1), polopantograf a ruční řadič Lekov (+vnitřní transparent BS170 a skleněná zástěna za řidičem).
- K článku o generálních a i jiných opravách brněnských tramvají T3 přinášíme několik postřehů. Při opravách (i středních) byly v poslední době na vozy také instalovány nové mnohočlenné zásuvky. Na dvou loni generálkovaných řízených vozech evid. č. 1580 a 1601 zůstal i po GO motorgenerátor. Nyní má tato situace za následek odstavení některých B vozů (vozy s MG nelze spřahovat s vozy se stat. měničem).
- V ulicích se počátkem března objevila další tramvaj K2 po střední opravě s novým nátěrem DP – evid. č. 1117. V medlánecké vozovně nadále pokračuje oprava při loňské únorové tragické nehodě v Obřanech poškozené tramvaje T3 evid. č. 1544 (má již nové čelo).
- Na našich stránkách již jsem se zmiňovali o vývoji článkové tramvaje K3 postavené na bázi stávajícího článkového vozu K2 (vložením nízkopodlažního článku) v šumperské firmě Pars nova. Při stavbě prototypu bylo využito původně brněnského vozu evid. č. 1065, který byl loni na podzim po vyřazení do Šumperka odprodán. Má být hotov do konce června a poté zkoušen i následně provozován v Brně. Do Šumperka by měly být letos odprodány i některé další postupně vyřazované „kloubáky“ – mluví se o po nehodách poškozených vozech evid. č. 1091, 1104 či dalších vozech, které již mají najety kilometry do opravy (1074).
- V minulém čísle Informací psal kol. Kocman o záměrech získání kloubové tramvaje K2 do sbírek Technického muzea. Nyní se krátce k tomuto tématu krátce vracíme. V expozici TMB v Líšni je nyní pro „kloubáka“ již místo – po předání tramvají 18 a 31 do Bratislavy, košický vůz č. 1 by měl odejít do Košic. Horší to bude s přepravou – pokud nebudou opraveny koleje, musí jet na traileru. Již v roce 1997 byl jako exponát vybrán vůz evid. č. 1034. Vzhledem k transformaci DP na a.s. bylo o předání do muzea nutno požádat odbor dopravy a než byl převod schválen, projevil o vůz zájem Pars Šumperk. DPMB dal Parsu přednost a vůz následně odejel do Sarajeva (resp. asi jezdí v Brně jako 1029). Poté magistrát vložil veškerý majetek do DPMB a.s., ovšem vč. vozu 1034! Takže k jeho vyřazení formálně došlo až 30. 12. 1999. Další jednání ve věci vozu K2 proběhlo v září 2002. Bylo při něm dohodnuto, že při dílenské opravě budou dvě tramvaje ponechány v původní stavu a výhledově se jeden z nich ponechá jako historický. Následoval dopis gen. řediteli a žádost byla kladně vyřízena. Realizace ovšem na nižší úrovni narazila na technické a ekonomické problémy. Vlnité plechy nelze opatrně demontovat a znovu použít, kdo to zaplatí, atd. Rušit se měly pouze vozy po nehodě, vytipovaný vůz evid. č. 1074 byl v plánu na rekonstrukci v roce 2004. Po uplynutí několika měsíců se situace změnila a proběhlo jednání o jeho prodeji do Parsu. Nicméně po dohodě ředitele muzea a generálního ředitele DP bylo rozhodnuto nezasahovat do smlouvy s Parsem a vybrat jiný vhodný vůz. V tomto směru dá TMB požadavek do konce března, z nabízených možností je asi favoritem evid. č. 1073.
- V prvním březnovém týdnu byl do provozu opět zařazen článkový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3507, který prošel opravou s modernizačními prvky jako loni vůz evid. č. 3503.
- Počet vozidel MHD s instalovaným systémem RIS v Brně pomalu narůstá, v polovině března ho již měly instalován vozy evid. č. 1033, 1042, 1060, 1069, 1072, 1080, 1082, 1097, 1101, 1110, 1114, 1116, 1117, 1118, 1121, 1122, 1127, 1129, 1130, 1645, 1661, 1669, 1805 v Pisárkách a 1209, 1211, 1215, 1217, 1219, 1517, 1530, 1531, 1551, 1558, 1560, 1565, 1568, 1583, 1589, 1603, 1604, 1620, 1630, 1706, 1711, 1713, 1723, 1725, 1737 a 1801 v Medlánkách. (dle diskusního fóra na www.k-report.cz)
autoři: Tomáš Kocman, Ladislav Kašík, Pavel Šlezinger, Jiří
Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net