Aktuality měsíce června 2003
- Ve dnech 31. 5. (sobota), 2. 6. (pondělí) a 4. 6. 2003 (středa) byla v rámci programu Brno – město uprostřed Evropy uspořádána již tradiční ohňostrůjná představení na hladině Brněnské přehrady. Začátek ohňostrojů byl každý den ve 22.30 hodin. DPMB zajišťoval dopravu návštěvníků následovně: posílení tramvajové dopravy ve směru do Bystrce bylo zajišťováno již od 18.30 hodin. Posilové spoje byly značeny jako d-P1 (jezdily od hlavního nádraží po trase linky d-1) a jako d-P11 (z České po trase linek d-3, 11). V době od 20 do 22 hodin byla navíc posílena trolejbusová linka t-140 z Králova Pole (15 vozů) a autobusová linka a-50 z Osové do Bystrce (27 sólo vozů). Zpět do města se tramvajové soupravy vracely služebně bez cestujících (vlaky linky d-P1 se otáčely na Zvonařce, d-P11 zabočily před nádražím do ulice Masarykovy a vyčkávaly na náměstí Svobody). Organizačně a technicky mnohem náročnější byl odvoz diváků – nástup do tramvají byl možný výhradně ve stanici »Přístaviště« – odtud jezdily vlaky posilových linek P1 a P11 do centra (převážně), jistá část tramvají byla označen linkovými čísly a vezly cestující na své pravidelné konečné. Některé soupravy se z města ještě vracely – odhady množství přepravených návštěvníků se pohybují kolem úctyhodných 30–40 tisíc (počty diváků rostly, ve středu byla návštěva asi největší). V době od 22.30 do 24.00 hodin byla výluka tramvajového provozu v úseku mezi »Ečerovou« a »Přístavištěm« – trať byla využita pro deponování tramvajových souprav (v konečné fázi bylo nasazeno až 75 souprav), které odtud najížděly zhruba v padesátivteřinových intervalech (po dvou až třech soupravách) k zastávce. Trolejbusová linka t-140 byla po ukončení ohňostroje dále provozována v úseku Podlesí – Královo Pole, linka t-145 měla prodloužený provoz do cca jedné hodiny (interval 20 minut – 6 vozů), stejně jako autobusová linka a-50 (do 23.45 hodin). Navíc byl zajišťován rozjezd nočních autobusů v 0.30 hod od hlavního nádraží. Po dobu konání akce bylo na staré dálnici v Bystrci připraveno zaskočit v případě problémů u tramvají na 30 článkových autobusů (životnost takovéto náhradní dopravy by však vzhledem k frekvenci odvozu byla nízká – max. 10 minut) – naštěstí jich však nebylo třeba. Na Špilberku se ohňostroje konaly o pátcích 30. 5. a 6. 6. 2003 – před akcí byl provoz MHD podle normálních jízdních řádů, po ukončení představení byla posilována doprava do exponovaných směrů.
- V rámci letošních Dopravních dní – připravených na dny 7. a 8. 6. 2003 – neuspořádal DPMB ve svých provozovnách den otevřených dveří, jak tomu bývalo v předchozích letech. Navíc do ulic nevyjely ani historické tramvaje z Technického muzea v Líšni. Stav tratě mezi Stránskou skálou a Líšní již nedovoluje přesuny vozidel z muzea do města a zpět. Vozy se tak nedostaly ani na technické prohlídky ani na jízdy. Staré tramvaje byly zastoupeny pouze vozy, které vlastní DPMB – MV+VV 107+215 a „plecháč“ č. 4058. V sobotu ráno z pisárecké vozovny vyrazil konvoj tramvají po trase linky d-1 k nádraží a na náměstí Svobody, v čele již zmíněné historické vozy a dále současné tramvaje K2R evid. č. 1003, T3P s novou skříní evid. č. 1517, T3R.EV evid. č. 1531, RT6N evid. č. 1801, Anitra evid. č. 1805 a KT8 evid. č. 1737. Poté byly tramvaje vystaveny na náměstí Svobody, kde byly k prohlídce přistaveny také historické autobusy TMB – Praga RND, Škoda 706 RO s vlekem, Škoda 706 RTO. K vidění byl také autobus ŠM-11, ten byl ale použit jako „informační“ autobus. Historické trolejbusy byly vystaveny již tradičně ve smyčce v Brandlově ulici (pod levou stopou) – vozy Škoda 7Tr, 8Tr, 9Tr, Sanos a 14Tr a za rohem ještě Škoda 6Tr. Škoda jen, že tento trolejbus, pečlivě opravený pracovníky vozovny Komín a snad v nejlepším stavu ze všech historických trolejbusů, se nemohl zúčastnit historických jízd, neboť se opětovně nepodařilo získat průkaz o způsobilosti. V sobotu a i v neděli odpoledne pak byly uspořádány zvláštní jízdy tramvají, historických trolejbusů a autobusů. Historické tramvaje jezdily v půlhodinovém intervalu z náměstí Svobody přes Hybešovu a Mendlovo náměstí do Pisárek a zpět Pekařskou. Nízkopodlažní vozy RT6N a Anitra pak kroužily do Pisárek v opačném směru. Trolejbusy TMB vyrážely ve dvacetiminutovém intervalu z Brandlovy přes Přívrat ke komínské vozovně a Veslařskou přes Pisárky, Úvoz a Kotlářskou zpět do města. Autobusy TMB (Praga RND, RO, RTO, B831 a vlek B40) jezdily v opačném směru než trolejbusy z náměstí Svobody Údolní a Úvozem do Pisárek, Veslařskou k vozovně a zpět do města ulicí Hlavní na Přívrat, Královopolskou a Hradeckou k Technickému muzeu a Purkyňovou a Kounicovou. Jízd historickými tramvajemi, autobusy a trolejbusy se zúčastnilo poměrně málo cestujících, odradila je jednak vyšší cena jízdenek, jednak velice horké počasí.
- Od 2. 6. do 31. 10. 2003 je z důvodu rekonstrukce ulice Terezy Novákové v Řečkovicích obousměrně odkloněna autobusová linka a-X41 (+a-93). Zastávka »Řečkovice« směr Ivanovice byla přeložena do ulice Vážného, zastávka »Černohorská« byla pro oba směry přeložena do ulice Řečkovické a zastávka »Žilkova« zůstala bez obsluhy. Na objížďkové trase má linka a-X41 zastávky »Palackého náměstí« (s a-42, 72), »Kronova« (ve směru do Ivanovic společná s a-42, ve směru do Řečkovic nová) a zastávku »Maříkova«.
- V sobotu 31. 5. 2003 byl ukončen odklon a obnoven provoz autobusových linek a-45 a 75 po původních trasách ulicí Bělohorskou – zároveň byla na základě zkušeností z výlukového provozu zřízena nová autobusová zastávka Bělohorská pro linky a-45 a a-75 ve směru na Starou Osadu. Nová zastávka (na znamení) je situována za mostem přes tramvajovou trať v místě původní zastávky náhradní dopravy. Obyvatelé Židenic si však nadlouho neoddychnou. Dne 29. 6. 2003 bude zahájena další rozsáhlá rekonstrukce – ulice Táborské. Tato akce spojená s výstavbu podzemní kanalizační stoky bude probíhat v několika etapách, předpokládá se, že bude trvat cca dva roky. Po stejnou dobu bude přerušena tramvajová doprava do Juliánova, linka d-13 bude ukončena ve smyčce na Geislerově ulici, náhradní doprava nebude organizována z důvodu neprůjezdnosti inkriminovaných míst, špičkové spoje linky d-13 však budou vedeny až na Novolíšeňskou pro posílení kapacity linky d-8. První etapou stavby bude úsek na Táborské od ulice Nezamyslovy k ulici Klíny.
- Na Křenové ulici se práce pomalu dostávají do poslední etapy. Úsek mezi křižovatkami Čechyňská a Masná je již zcela dokončen, v červnu byl dokončován jízdní pruh ve směru z města mezi tramvajovou zastávkou »Vlhká« a Čechyňskou ulicí. O víkendu 7. a 8. 6. 2003 proběhla v tomto úseku úprava svršku (vyrovnání a podbití kolejí) a výměna kolejí u zastávky »Vlhká« při vyloučení tramvajové dopravy (s již klasickou organizací dopravy –linka d-13 však až do Komárova, na linkách t-131 a t-141 jezdily trolejbusy). V následujících dnech byl úsek zapanelován novými panely a dokončena konečná úprava povrchu komunikace. Práce na Křenové po dvou letech spějí konečně ke svému zdárnému konci.
- Po dobu konání autosalónu na výstavišti ve dnech 7. až 12. 6. 2003 byla tramvajová doprava ve směru od nádraží na výstaviště a opačně posílena linkou d-P1 jezdící v klasické trase Zvonařka – nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky. O víkendu byly nasazeny vozy typu K2, v pracovní dny se kromě K2 objevily také sólo vozy T3.
- V červnu probíhalo na několika místech v Brně broušení kolejnic externí firmou – na ulici Milady Horákové, na bystrcké trati od komínské vozovny, na ulicích Štefánikově a Palackého (zde během rozsáhlejší výluky o víkendu 14. a 15. 6. 2003 spojené s opravou kolejového křížení u smyčky na Nových Sadech: d-1 z Bystrce pouze na Mendlovo náměstí, d-2 ve směru od Modřic přes Mendlovo nám. a nám. Svobody, d-6 jenom na Českou, d-7 jezdila v úseku Stará osada – Malinovského náměstí /„převlékání kabátů“/), na bohunické tramvajové trati a na ulici Cejl.
- Od počátku roku 2004 budou jízdenky a předplatní kupony brněnské MHD opět o něco dražší. Vzhledem k tomu, že od stejného data zahájí činnost brněnský integrovaný systém, jsou návrhy cen nových jízdenek známy již v polovině roku. Sortiment jízdenek se má navíc zúžit – ubude jízdenka s platností na 60 minut. K dispozici mají být nadále jízdenky na 10, 40 a 90 minut, což obsahuje skryté zdražení pro ty, jejichž délka cesty leží v rozmezí 41–60 minut. U jízdenek na 10 minut se navíc uvažuje o zrušení možnosti přestupu. Jízdenky pro jednotlivou jízdu podraží – např. základní jízdenka na 10 minut bude místo 7 Kč stát o korunu více, na 40 minut bude místo 12 Kč stát 13 Kč atd. Základní jízdenka na jeden měsíc bude místo 370 Kč stát 380 Kč. Čtvrtletní jízdenka bude dražší o 40 Kč a roční jízdenka pro 2 pásma o 150 Kč. Navíc je nový tarif schvalován pouze pro rok 2004, takže v roce 2005 je možné očekávat další zdražení. Již teď patří jízdné v brněnské MHD k těm nejdražším v celé republice – zcela srovnatelné např. s Prahou. Zrušení jízdenek s dobou platnosti 60 minut je diskutabilní tah, protože po zavedení IDS bude pro většinu lidí dojíždějících z blízkých obcí okresu Brno-venkov a jedoucích do centra města doba jízdy právě kolem 45–60 minut.
- Z důvodu prací na stavbě lávky přes přehradní jezero u hradu Veveří byly ve dnech 6. až 8. 6. 2003 spoje lodní dopravy z Bystrce do Veverské Bítýšky ukončeny v přístavišti Hrad Veveří. Za pomoci jeřábů umístěných na pontonech byla uložena mezi dvě části již čnící od břehů střední část mostního oblouku. Nad přehradou se tak již vyjímá celý mostní oblouk, zatím bez mostovek.
Novinky ve vozovém parku
- V noci z 24. na 25. 6. 2003 proběhla na trajleru přeprava dalších dvou nízkopodlažních tramvají Anitra z plzeňské Škodovky do Brna.
- V ústředních dílnách nadále pokračují generální opravy tramvají T3 – během prvního červnového týdne byla zprovozněna souprava vozů evid. č. 1591 (řídící) a 1588 (řízený) – jedná se o první soupravu „tétrojek“ v novém nátěru, oba vozy prošly zjednodušenou opravou (ponechaný MG, původní osvětlení, samozřejmostí však je zavěšení sedadel do bočnic, topení teplovzdušnými agregáty, nová kabina řidiče, upravený pult, malá přední větrací klapka). Na opravu byly přistaveny tramvaje evid. č. 1571 a 1579. Po delší době od dodání byla též oživena další tramvaj T3R.EV evid. č. 1569 – tento vůz byl kompletně sestaven v Krnově, v Brně proběhlo pouze jeho oživení, v průběhu června již konal zkušební jízdy. V dílnách dále pokračují práce na dalších dvou tramvajích T3P s novou skříní T3Var z Krnova (jako evid. č. 1517 či 1558), které obdrží evid. č. 1653 a 1654, a nahradí tak současnou „pražskou“ soupravu vozů těchto evid. čísel. V souvislosti s těmito tramvajemi se objevilo označení T3R.PV (skříň Var, výzbroj Progress) nebo T3R.EV (skříň Var, as. výzbroj Europulse).
- První brněnské „kátéčko“ evid. č. 1701 projde v blízké době kompletní rekonstrukcí spojenou s dosazením nového středního nízkopodlažního článku, podobně jako původně košická tramvaj jezdící nyní v Brně pod evid. č. 1737.
- V šumperské firmě Pars nova nadále pokračují práce na stavbě tříčlánkové tramvaje K3N vzniklé dosazením nového středního nízkopodlažního mezi stávající (rekonstruované dle K2R) články tramvaje K2. S největší pravděpodobností bude veřejnosti představena v rámci podzimního veletrhu v Brně.
- Projekt vlečného nízkopodlažního tramvajového vozu se dostává do vrcholné fáze. Pokud vše dobře půjde, měl by jeden z těchto vleků být provozován také v době veletrhu. Nízkopodlažní vlečné vozidlo je typově označováno jako VV 60LF. Je určeno k provozu s tramvajovým motorovým vozem T3R.EV. Možné soupravy jsou: motorový vůz + vlek nebo motorový vůz + vlek + motorový vůz. Má dva dvounápravové podvozky, skříň vozu je svařovaná, čela vozu jsou laminátová – délka skříně je 10,1 m (přes spřáhla necelých 11 m), šířka 2500 mm. Ve voze je 29 míst k sezení a 48 míst ke stání. K nástupu a výstupu cestujících jsou určeny dvoje dveře situované mezi podvozky. Dveře mají být dvoukřídlé, výklopné. (dle propagačních materiálů)
- I v červnu byla nadále provozována se střídavými úspěchy nízkopodlažní tramvaj RT6, její spolehlivost je však na vážkách (zejména ve srovnání se stavem po návratu z opravy v Praze). V samém závěru května byly zahájeny zkušební jízdy druhé opravené tramvaje (v Parsu) evid. č. 1803.
- V ulicích Brna můžeme vidět další autobus Karosa B731, který ve slatinských garážích prošel rozšířenou opravou (mj. klimatizace kabiny řidiče) – evid. č. 7402, následovat bude vůz 7405. Po předchozím vystavení na autosalónu byl v ukázkovém provozu v Brně žluto-modrý nízkopodlažní článkový autobus City Bus z Karosy (v budoucnu bude jezdit v Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice), který byl předtím předváděn již v Bratislavě. Do 25. 6. 2003 byl vypravován ze Slatiny na okružní linky č. 44/84.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Tomáš
Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net