Aktuality měsíce července a srpna 2003
- Jak jsme již informovali v minulém čísle, od 2. 6. 2003 až do konce října je linka a-x41 Řečkovice – Ivanovice vedena objízdnou trasou kolem Globusu. Ulice Terezy Novákové byla uzavřena a je rekonstruována. Od 21. 7. 2003 byla částečně zprůjezdněna ulice Kořískova a zastávky linek a-42 a a-72 »Žitná« a »Letovická« ve směru do Řečkovic byly vráceny na svá původní místa. Nadále (do konce října) však trvá přeložení zastávky »Žitná« ve směru k Semilassu pro linky a-42 a a-72. Z důvodu oprav vozovky byla od 8. do 12. 8. 2003 uzavřena ulice Olšanského. Linka a-x41 byla odkloněna. V sobotu 16. 8. 2003 byla ukončena výluka autobusové dopravy na ulici Kytnerově. Tím došlo ke zrušení náhradní autobusové linky a-x41 a byl obnoven provoz linky a-41 (+a-93) ulicí Kytnerovou – Medláneckou a dále do Ivanovic. Nadále však trvá uzavírka ulice Terezy Novákové a s ní související odklon kolem Globusu. Z důvodu oprav vozovky byla od 14. do 17. 8. 2003 uzavřena část ulice Novoměstské. Ve směru do Králova Pole, nádraží byla zastávka »Žitná« pro linku a-42 společná s linkou a-72. Linka a-42 navíc zastavovala na zastávce »Semilasso« směr Královo Pole. Linka a-72 byla vrácena na svou původní trasu oběma směry ulicí Kořískovou a Žitnou.
- V době konání automobilového závodu na trase staré Velké ceny pod Kohoutovicemi ve dnech 21. a 22. 6. 2003 byly přes den odkloněny autobusové linky a-50 (přes Žebětín a Bosonohy) a a-52 (jezdila z Kohoutovic na Kamenný vrch, kde byla ukončena).
- Jak jsme na našich stránkách již mnohokrát psali, pokračuje v Brně výstavba nových stok kanalizační sítě, v centru spojená s budováním chodeb kolektorů. Tento projekt je zčásti financován z fondů ISPA Evropské unie. Zatímco stavba stoky pod Křenovou ulicí byla o prázdninách víceméně zakončena finální opravou vozovek, výstavba kolektorů na náměstí Svobody se rozbíhá. Na několika místech vyrostly plechové ohrady, které skrývají zařízení staveniště. Proto také tramvaje, které se do centra o prázdninách vrátily, měly při ústí Rašínovy ulice na náměstí nařízenu pomalou jízdu. Tunely v centru města jsou raženy, ukončení stavební činnosti je předpokládáno až v roce 2005. Teprve poté může proběhnout tolik očekávaná rekonstrukce náměstí, spojená také s výsadbou zeleně. Další stavbou tohoto projektu je stoka pod Tkalcovskou ulicí, jejíž stavba byla zahájena na jaře. Práce postupují od Cejlu směrem k bývalému nákladišti Radlas na tišnovské dráze. Dokončení štoly pod Tkalcovskou (alespoň částečné) totiž podmiňuje umožnění vjezdu do nového nákupního centra Interspar dokončovaného v areálu bývalé Vlněny podél Tkalcovské ulice (tovární budovy byly asanovány v uplynulých dvou letech, po mohutném požáru v již opuštěném areálu v prosinci 2001). Výstavba kanalizační stoky pod Táborskou ulicí v Židenicích spojená s celkovou rekonstrukcí ulice se stala realitou od poloviny tohoto roku. Budování kanalizace ve staré Líšni bylo započato souběžně s Křenovou ulicí, nyní se přesunuje na hlavní komunikace – na Ondráčkovu ulici do Mariánského údolí a na Holzovu ulici vedoucí ke Slatině. (částečně dle denního tisku)
- Výstavba kanalizace na Ondráčkově ulici v Líšni se v červnu přesunula z horní části ulice do její střední části kolem stejnojmenné zastávky. Toto místo je nejužším z celé trasy mezi náměstím Karla IV. a Mariánským údolím. Vždy přes den byla o pracovních dnech od 24. 6. do 7. 7. 2003 linka a-45 ukončena na náměstí Karla IV. Zastávky na Ondráčkově zůstaly bez obsluhy. Odklon linky přes Podolí se nekonal a cestující museli do údolí chodit pěšky. Průjezd linky staveništěm i v mimopracovní dobu je poměrně komplikovaný. Téměř po celý červenec pokračovaly práce v blízkosti zastávky »Ondráčkova« – provoz v asi 100 m dlouhém úseku byl řízen světelnou signalizací. Pohyb stavebních mechanizmů (např. bagrování, vykládání nákladů, usazování stavebních prvků atd.) však způsoboval značné zdržování autobusů v obou směrech, výjimkou nebyla ani desetiminutová zdržení. Z důvodu dalších prací na této ulici (přípojky k jednotlivým domům) byla v pracovních dnech od 25.8. do 12. 9. 2003 vždy přes den linka a-45 znovu ukončena na nám. Karla IV.
- Od června 2003 byla v Líšni zahájena další etapa výstavby kanalizace – na ulici Holzově. Z tohoto důvodu je autobusová linka a-78 vedena od muzea MHD obousměrným odklonem rychlostní komunikací. Zastávky »Letecká« a »Holzova« jsou přesunuty na začátek a konec odklonu. Od 28. 7. 2003 byly zahájeny výkopové práce na další stavbě – v ulici Šimáčkově, po níž jezdí autobusy linky a-58 směrem k líšeňskému hřbitovu. Práce byly zahájeny ve směru od náměstí Karla IV. k ulici Klajdovské. V krátkém úseku je doprava řízena světelnou signalizací.
- V noci z 26. na 27. 6. 2003 proběhlo na Křenové ulici přepojení trolejového vedení mezi zastávkami »Vlhká« a »Masná« pro trolejbusy jedoucí z města na správnou, tedy pravou stranu ulice. Od 27. 6. již trolejbusy jezdí po pravé straně ulice, odklon směrem do města po Mlýnské ulici však nadále trval z důvodu rozsáhlých dokončovacích prací na vozovce (finální živičný povrch, oprava tramvajových ostrůvků…). Při tramvajové výluce 29. 6. 2003 byly definitivně ukončeny opravy kolejového svršku na Křenové (opravován úsek mezi Masnou a řekou). V polovině prázdnin byla také zprovozněna světelná signalizace na křižovatce s Masnou ulicí (nově, původní semafory byly odstraněny po zprovoznění okružní komunikace Hladíkova – Zvonařka), současně byly znovu zapojeny (též nové) semafory na křižovatkách s Čechyňskou ulicí a Špitálkou. A ještě jedna tramvajová výluka se v dotčené oblasti konala – o víkendu 16. a 17. 8. 2003 byly v křižovatce Křenová – Dornych – Koliště opravovány koleje a také vyjmuta část nepotřebných kolejových objektů – části oblouků a křížení pro odbočení tramvaje z Křenové do Dornychu. Tato spojka již byla odpojena dříve – tehdy byly vyjmuty výhybky na Křenové (po vykolejení). Organizace výluky a náhradní dopravy proběhla podle klasického scénáře (d-8 na Zvonařku a Masná – Jírova, d-10 Masná – Stránská skála a d-13 do Komárova). Této výluky bylo využito také k přeložení trolejového vedení pro trolejbusy – od 16. 8. 2003 byl obnoven provoz trolejbusových linek t-131 a t-141 ulicí Křenovou ve směru k hlavnímu nádraží. Tím jsou pro trolejbusy také obnoveny původní zastávky »Životského« a »Čechyňská«. Trolejová stopa z Rumiště umožňuje nyní odbočení vpravo do ulice Křenové a po přeložení sběračů další jízdu Křenovou ve směru z centra. Návratem trolejbusů na původní stopu při jízdě do centra je tak možno považovat dlouhodobou rekonstrukci ulice Křenové mezi Vlhkou a mostem přes řeku za ukončenou. Prakticky v celém úseku ulice je po obou stranách zákaz stání (auta parkují na chodníku), takže průjezdnost ulice se podstatně zlepšila.
- V neděli 29. 6. 2003 byla zahájena dlouhodobá rekonstrukce ulice Táborské. Celá akce je rozvržena do několika etap. V první etapě rekonstrukce bude rekonstruován úsek mezi kapličkou a železničním viaduktem. Od tohoto dne byla přerušena tramvajová doprava – linka d-13 je provozována pouze v úseku Technické muzeum – Geislerova, ve špičkách pracovních dnů s prodloužením až do smyčky Novolíšeňská. Pro linku a-58 platí zastávka »Poliklinika Židenice« také ve směru do Líšně. Noční linka a-97 je vedena ve směru do Líšně objížďkou ulicemi Geislerova – Šámalova – Jílkova – Klíny se zastávkou »Jílkova«, zpět jede ulicemi Dulánek – Jílkova – Šámalova – Geislerova se zastávkami »Mošnova« a »Jílkova«. Klasická náhradní doprava za vyřazenou tramvajovou dopravu tedy není zavedena. Vzápětí po ukončení tramvajového provozu bylo zahájeno hloubení výkopu pro stoku uprostřed vozovky (směrem od kapličky k Juliánovu). Bylo sneseno trolejové vedení a v délce cca 30 m také pravá kolej ve směru do Juliánova, následně asi v polovině července bylo vedení odstraněno z celé ulice. Až do konce července však stavební práce víceméně utichly a rozeběhly až na počátku srpna.
- A ještě jedna aktualitka k budování kanalizace – v srpnu byla zahájena snad poslední fáze budování stoky na Merhautově ulici. Od 11. 8. 2003 je ulice uzavřena mezi křižovatkami s Provazníkovou a Fügnerovou pro individuální dopravu (směr z města), MHD se omezení zatím netýká (autobusová zastávka »Štefánikova čtvrť« je přesunuta na parkoviště před samoobsluhou potravin).
- Od 30. 6. do 29. 8. 2003 v pracovních dnech jezdily prostředky brněnské MHD podle odjezdů uvedené v jízdním řádu ve sloupci PRACOVNÍ DNY – PRÁZDNINY (základní interval tramvajové dopravy 12 minut oproti 10).
- Z důvodu rekonstrukce kolejí, zastávek a vozovky v ulici Křížové a v části ulice Václavské došlo od 29. 6. do 1. 9. 2003 k rozsáhlým změnám v provozu MHD. Tramvajová linka d-1 byla vedena v úseku mezi hlavním nádražím a Mendlovým náměstím obousměrným odklonem ulicemi Masarykova – Joštova – Husova a Pekařská. Tramvajová linka d-2 byla provozována pouze v úseku Židenice, Stará osada – Václavská (zde byla linka ukončena úvratí pomoci výhybkového kompletu Californien, výstupní zastávka »Václavská« byla ještě v Hybešově ulici, nasazovány byly výhradně vozy KT8). Tramvajová linka d-5 (vozy K2) byla v úseku mezi Moravským náměstím a zastávkou »Krematorium« v obou směrech odkloněna ulicemi Masarykova – Nádražní – Renneská. Zastávka »Česká« byla pro linku d-5 přeložena do ústí ulice Rašínovy, zastávka »Hlavní nádraží« byla zřízena v ústí Masarykovy ulice. Tramvajová linka d-6 (K2) jezdila z Králova Pole, nádraží po své trase na Mendlovo náměstí a dále odklonem do Pisárek. Tramvajová linka d-7 byla po celou dobu prázdnin mimo provoz (náhradou byly posíleny tramvajové linky d-2 a d-6). Byla zavedena následující náhradní doprava. Kyvadlová tramvajová linka d-x2 jezdila v úseku Modřice – zastávka »Celní« (zde též instalován Californien a nasazeny KT8 – na trať se dostávaly Renneskou a otočením ve smyčce Švermova). Ve směru do centra bylo možno pokračovat tramvajovými linkami d-5 a d-8 (od zastávky »Vsetínská«), na Mendlovo náměstí odtud pokračovala náhradní autobusová linka a-x6, která jezdila z Mendlova náměstí (nástup na zastávce linky a-44) přes zastávku »Nemocnice u svaté Anny« (přestup z d-1 a d-6) a Václavskou (přestup z d-2), Poříčí (zastávka směr hřbitov před pedagogickou fakultou a směr centrum na Vídeňské před mostem) a Vídeňskou k Ústřednímu hřbitovu (s kloubovými autobusy). V opačném směru od zastávky »Bohunická« přes Ústřední hřbitov, Vídeňskou, Poříčí a Václavskou na Mendlovo náměstí. Při rekonstrukci křižovatky došlo také k odklonům pravidelných autobusových linek – linka a-44 jezdila z Mendlova náměstí přes zastávky »Nemocnice u svaté Anny« a »Hybešova« (ulicí Anenskou a Leitnerovou), Hybešovou a Novými Sady k zastávce »Křídlovická«, která byla přeložena k zastávce linky a-60 (v ulici Nové Sady) a dále po své trase. Linka a-51 při jízdě ze Zvonařky na Barvičovu zastavovala navíc na zastávce »Václavská«, v opačném směru při jízdě z Barvičovy na Zvonařku jezdila z Mendlova náměstí přes zastávku »Nemocnice u svaté Anny« a ulicemi Anenskou a Leitnerovou na svou trasu. Linka a-84 jezdila mezi zastávkou »Křídlovická« a Mendlovým náměstím odklonem přes zastávku »Václavská« (ulicí Zahradnickou). V průběhu stavby byly prováděny krátkodobé výluky s dopadem na trasu autobusových linek.
- Aby toho nebylo málo, v pátek 25. 7. 2003 v dopoledních hodinách (po předchozím nočním dešti) došlo k propadnutí vozovky na náměstí Svobody v místě budované štoly u ústí Rašínovy. Z tohoto důvodu musela být přerušena tramvajová doprava (linky d-1 a d-5) využívající trasu přes náměstí a DPMB musel operativně řešit odklon odklonu. Linka d-5 jezdila Rooseveltovou a d-1 z Moravského náměstí přímo na Českou (s vynecháním nádraží), autobusy náhradní dopravy vozily cestující z České přes Žerotínovo náměstí a Koliště na Moravské náměstí a ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí a hlavní nádraží. Zpět jezdily od nádraží na Malinovského náměstí a přímo na Českou. Od večera pak d-1 konala závlek na Malinovského náměstí a náhradní dopravu zajišťovala autobusová linka a-x1 obousměrně po trase Malinovského náměstí – nádraží – Nové Sady – Šilingrovo náměstí – Pekařská – Mendlovo náměstí. Následky havárie byly odstraněny v neděli 27. 7. 2003, práce na úplné asanaci podloží však bylo nutno dokončit ještě během výluky o příštím víkendu (se stejnou organizací dopravy).
- Počátkem srpna již byly v celém rekonstruovaném úseku v ulici Křížové položeny nové kolejové objekty. Byla změněna osová vzdálenost kolejnic a v ulici Václavské byla vytvořena splítková kolej pro rozbočení linek d-1 (na Mendlovo náměstí) a linky d-2 (směr Modřice). Koleje jsou kladeny na velkoplošné panely a následně zakryty živicí v několika vrstvách. Jako poslední bylo dokončeno napojení kolejí na Mendlovo náměstí. V oblasti křižovatky Křížová – Poříčí bylo vyměněno několik trolejových stožárů za mohutnější. Na ulici Křížové pro rozřazení linek d-1 (směr Pisárky) a d-5/d-6 (směr Pekařská) však splítková kolej nebyla použita, i když by zde byla jistě mnohem účelnější – ve špičce zde projíždí cca 30 vlaků (12×d-1, 12×d-5 a 6×d-6) oproti 18 vlakům na Václavské (12×d-1 a 6×d-2). Celý rekonstruovaný úsek byl následně nově zatrolejován – ve druhé polovině července již drátaři připravili trolejové převěsy. V místě zastávky »Poříčí« byly v srpnu znovu vybudovány ostrůvky – je zde zřízen malý přestupní uzel, kde kromě tramvají linek d-2, 5 a 6 zastavují také okružní autobusové linky a-44/84. Koncem července tak kolejově zbývalo dokončit pouze křižovatku Poříčí – Křížová včetně kolejového křížení MHD s vlečkou BVV. Rekonstrukce v této oblasti byla zahájena 2. 8. 2003 a ukončena byla 6. 8. Z tohoto důvodu byla odkloněna linka a-x6 (a a-96). Zastávka »Poříčí« byla pro oba směry jízdy u ústí ulice Zahradnické, zastávka »Polní« směr Václavská v ulici Vojtově a navíc vozy zastavovaly na zastávce náhradní dopravy »Vojtova«. Staveniště linky objížděly Renneskou, Vojtovou (ve směru do města)/Polní (z města), Poříčím a Zahradnickou. Na úzké Renneské ulici docházelo vlivem sem nasměrované dopravy v této době prakticky k dopravnímu kolapsu.
- Jak se již zmiňujeme výše, během prázdnin pokračovaly v podstatě již finální práce na zprovoznění obchodního centra INTERSPAR na Cejlu. Z důvodu úprav křižovatky Cejl – Tkalcovská, kudy se bude do centra vjíždět, došlo během prázdnin k dočasnému posunutí zastávky »Tkalcovská« až za ulici Bratislavskou (bráno ve směru z centra). Mezitím byly vybudovány nové ostrůvky (na stejném místě jako dosud) a ve druhém srpnovém týdnu došlo na křižovatce nově k instalaci světelné signalizace a k dokončení živičného povrchu. Zde je nutno připomenout, že semafory na Cejlu v těchto místech bývaly, ale o kus dál – na křižovatce s Radlasem.
- O víkendu 23. a 24. 8. 2003 byly z důvodu oprav kolejí a vozovky na Žerotínově náměstí odkloněny linky d-3 a d-11 oběma směry ulicí Pekařskou, přes Pisárky a Žabovřeskou, d-12 z České do Králova Pole nádraží a d-13 byla mimo provoz. Náhradní autobusová doprava byla zavedena v úseku Česká – Vozovna Komín a Česká – Technické muzeum.
- Od poloviny června jezdí na lince t-132 opět trolejbusy.
- Od 11. 8. 2003 byl obnoven provoz autobusové linky a-63 po původní trase ulicemi Popelova – V aleji v Holáskách.
- Z důvodu uzavírky ulice Kolejní je od 14. 8. do 12. 9. 2003 mimo provoz autobusová linka a-53 a a-93 vynechává závlek na Kolejní.
- Na „staré“ Olomoucké ulici mezi zastávkami »Učiliště« a »Staré letiště« probíhala o prázdninách rozsáhlá stavební činnost, která si vynutila převedení individuální dopravy na objízdnou trasu. Provoz trolejbusových linek t-131, t-141 a autobusové linky a-76 a dopravní obsluhy byl zachován s tím, že cca v 200 m dlouhém úseku byl provoz řízen světelnou signalizací. Jezdilo se po pravé části vozovky ve směru z centra. Uprostřed zmiňovaného úseku vznikne nová křižovatka – napojení nově budované obslužné komunikace průmyslové zóny na Černovické terase (od mostu přes dálnici ve Slatině), jejíž stavba probíhá od loňského podzimu a dokončena má být v letošním listopadu. V dotčeném úseku již byly zabudovány nové sloupy pro trolejové vedení a úsek byl přetrolejován.
- Pro zajištění návštěvníků Velké ceny České republiky v motocyklových závodech byla od pátku 15. do neděle 17. 8. 2003 v provozu autobusová linka a-202 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Bosonohy – Veselka – Kývalka – Automotodrom. Linka jezdila v intervalu 30 minut a byly nasazeny článkové autobusy. Interval byl posilován podle momentální potřeby. Poprvé letos nebyl na lince uplatňován zvláštní tarif s prodejem zvláštních jízdenek. Cestující tak mohli využívat stávajících jízdenek – ovšem s tím, že část linky za Bosonohami leží ve třetím tarifním pásmu. DPMB dále zajišťoval přepravu návštěvníků mezi parkovištěm za Veselkou a areálem VC. Tato doprava byla pro cestující zdarma (náklady na provoz hradil pořadatel). Linka a-68 byla v uvedenou dobu ukončena na zastávce »Start«, která byla přeložena do obratiště před vstupem (smyčka linky a-202).
- Trolejbusovým linkám byla původně v Brně vyhrazena číselná řada od
č. 21 (linka 21 jezdila do Šlapanic, 22 do Králova Pole a 23 do Tuřan).
Protože se předpokládal růst počtu tramvajových linek (nakonec opravdu
dosáhl čísla 22) a došlo by ke kolizi číslování linek tramvají a
trolejbusů, byly trolejbusové linky nejprve přečíslovány na řadu o deset
větší (např. č. 31 linka do Šlapanic). Počet trolejbusových linek se
pomalu zvyšoval a došlo ke kolizi s číslováním autobusových linek,
které začínalo číslem 40. Proto byly trolejbusové linky opětovně
přečíslovány na řadu o 100 větší (linka do Šlapanic dostala linkové
číslo 131). Nyní dochází v souvislosti s budoucím zavedením
integrovaného dopravního systému k dalšímu přečíslování
trolejbusových linek, a to v intervalu 25–39. Směrování linek zůstává
původní, proto uvádíme pouze číselnou řadu:
Nové Původní 25 145 26 146 27 147 30 140 31 131 32 132 33 141 34 134 35 135 36 136 37 142 38 144 39 139 - Později bude nutno přečíslovat ještě autobusové linky a-204, 205 i 103. Další významnější změny v trasování linek brněnské MHD jsou plánovány v souvislosti se spuštěním IDS na počátku příštího roku.
- Příprava integrovaného dopravního systému v Brně a okolí pokračovala i v prázdninovém období plným tempem. V podstatě známo je linkové vedení, začlenění jednotlivých obcí do jednotlivých zón a tarifní záležitosti. Dolaďují se další a další podrobnosti spíše již provozního charakteru – zastávky linek, koncové terminály napaječových linek, parkovací místa pro autobusy v koncových terminálech na území Brna atd. Problémů k řešení je ještě hodně a času stále méně.
- Od 1. 9. 2003 dochází k úpravám jízdních řádů. Je předpokládáno vydání brožury a navíc vydání jízdních řádů jako příloha deníku Rovnost.
- V ceně 7 Kč existují v brněnské MHD dvě různé jízdenky – jednak jízdenka základní s dobou platnosti 10 minut, jednak jízdenka zlevněná s dobou platnosti 60 minut. Protože se již blíží konec platnosti tarifu, který platí od 1. 1. 2002 a končí dnem 31. 12. 2003 a protože zlevněné jízdenky s dobou platnosti 60 minut se prodávají pouze v malém množství, zůstaly by již natištěné jízdenky bez využití. Z tohoto důvodu se v červnu objevily v prodeji jízdenky zlevněné za 7 Kč přetištěné na jízdenky základní téže nominální hodnoty. U jízdenky jsou přeraženy tři údaje (zlevněná / základní – 60 minut / 10 minut – symboly pro zavazadlo a psa).
- Mostní oblouk a mostovka lávky pod hradem Veveří jsou již na svém místě. Počátkem prázdnin byly prováděny nátěry mostu. Podle posledních informací je předpokládáno, že lávka bude pro veřejnost zpřístupněna koncem září. Zhruba měsíc před dokončením chybělo dodělat zábradlí a podlahu. Z oblasti Zouvalky již zmizela pontonová část pracoviště, zůstaly však betonové panely.
Novinky ve vozovém parku
- Obě nové nízkopodlažní tramvaje Anitra evid. č. 1806 a 1807 (výr. č. 9266 a 9267/2003), o jejichž dodání jsme vás již informovali, byly 1. 7. 2003 nasazeny do provozu – v rámci prázdninového provozu byly všechny tři vozy v pracovní dny nasazeny na linky č. 4, 5 a 6 (evid. č. 1805 na 13/5, 1806 na 13/6 a 1807 na 10/4), hojně se však objevovaly i na cvičných jízdách.
- V prázdninovém období došlo k odchylkám nasazování typů tramvají na jednotlivé linky. Na lince č. 2 (a potažmo i x-2) jezdily vozy KT8, na lince č. 12 „kloubáky“.
- Několik slov ke generálním opravám, ev. novostavbám tramvají T3 DPMB. Omlouváme se za drobný omyl v minulém čísle. Tramvaj T3R.EV evid. č. 1569 byla sestavena v brněnských dílnách, z KOS Krnov došel pouze holý skelet skříně – své první cestující svezla (po úspěšně vykonané TBZ 1. 7. 2003) počátkem srpna. V Brně jsou tedy nyní provozovány celkem: již čtyři tramvaje T3R.EV se střídavou výzbrojí Europulse – evid. č. 1560 (prototyp – skříň z Krnova, zkompletována v Brně), 1531 +1562 (ty byly z Krnova dodány již kompletní) a 1569 (dtto jako 1560) a také již čtyři vozy T3R.PV s dnes už „klasickou“ TV Progress (všechny s „krnovskou“ skříní T3Var a kompletací v Brně) – 1517, 1558 a nově, v červenci již konající zkušební jízdy, 1653 a 1654 (TBZ 11. 7. 2003). Původní tramvaj T3 evid. č. 1569 (z roku 1968) je nadále kompletní, existuje záměr přestavby na služební vůz (posun v dílnách). Původní souprava „pražských“ tramvají T3 evid. č. 1653 a 1654 jezdící v Pisárkách byla se začátkem července odstavena a v posledním srpnovém týdnu znovu vyjela do ulic po přečíslování jako evid. č. 1563+1550. Původní vozy těchto čísel (v modrém nátěru) jsou odstaveny.
- V pisárecké vozovně se koncem června objevila po opravě souprava tramvají T3 evid. č. 1635+1636 – tato souprava najela v letošním lednu na Jundrovské ulici do stojícího „kátéčka“, nyní se jako první dvojice sólo tramvají v Pisárkách může chlubit novým nátěrem DPMB. Pokračují velké opravy tramvají K2 spojené s nezbytným novým „opláštěním“ rovnými plechy – již vyjela tramvaj evid. č. 1084, následovat bude 1083 a 1092.
- Tento nátěr obdržela v rámci střední opravy i dvojice medláneckých tramvají T3 s výzbrojí TV14 evid. č. 1630+1627. V průběhu června obdržela medlánecká „té-trojka“ evid. č. 1634 klasický pantograf – doposud jezdila od roku 1993 jako první tramvaj T v Brně s polopantografem. Zkušební jízdy konaly o prázdninách další tramvaje T3 po generálních opravách – evid. č. 1544 a 1571, které již koncem srpna svezly své první cestující. Pokračují práce na vozech evid. č. 1579, 1578 a nově 1577. Byly zahájeny práce na generální opravě „kátéčka“ evid. č. 1701 – součástí opravy má být také dosazení nového nízkopodlažního článku.
- V předposledním červencovém týdnu vyjela do ulic s pasažéry další rekonstruovaná slatinská „čtrnáctka“ evid. č. 3255, tedy další brněnský trolejbus s budníkem na čelní orientaci přišel o svoji charakteristickou tvář. Následovat budou další slatinské vozy evid. č. 3254 a 3240.
- Po větší opravě ve slatinských garážích spojené mj. s montáží klimatizace kabiny řidiče a novým nátěrem (v klasickém schématu) vyjel autobus Karosa B731 evid. č. 7403. Ve Slatině byl odstaven autobus B732 evid. č. 7337.
A ještě z technického muzea
- V sobotu 6. 9. 2003 odjíždí v 8.30 ze Staré Osady historické autobusy RND a RO do Těšan, kde tradičné probíhají místní slavnosti (TMB zde má památkový objekt – kovárnu).
- Pokud historický trolejbus 6Tr obdrží včas průkaz způsobilosti, měl by jezdit 27. 9. 2003.
- V září se též počítá s přistavením montážního automobilu Schörling evid. č. 5003 do ÚD, kde obdrží nový lak.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Tomáš
Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net