Aktuality měsíce dubna 2003
- Od 24. 3. do cca 31. 7.2003 byla z důvodu pokračování výstavby kanalizace v ulici V aleji odkloněna linka a-63 v úseku Popelova – Holásky. V důsledku toho byly zastávky »Prodloužená« a »V aleji« pro oba směry jízdy zrušeny a zastávka »Holásky« směr Chrlice byla přeložena na začátek ulice Požární. Na objížďkové trase ve směru do Chrlic jsou zastávky »Ivanovické náměstí« (s a-40), »Glocova« (na počátku ulice Glocovy) a »Kudrnova« (zřízena na Rolencově), ve směru na Úzkou »Holásecká« (na počátku ulice Holásecké), »Glocova« a »Ivanovické náměstí« (s a-40).
- O víkendu 22. a 23. 3. 2003 byly na trolejbusové linky t-132 a t-140 z důvodu výkopových prací (havárie kanalizace na Slovanském náměstí u školy) nasazeny místo trolejbusů autobusy. Na lince t-132 začaly autobusy jezdit již v pátek 21. 3. a jezdily až do středy 26. 3. 2003. Místo prací bylo MHD objížděno okolními ulicemi (Bulharská – Berkova – Srbská).
- Na ulici Křížkovského (poblíž křižovatky s Hlinkami) probíhají rozsáhlé výkopové práce spojené s postupnou výměnou inženýrských sítí. Dotčeným místem jsou vedeny okružní autobusové linky a-44/84. Některé kurzy linky a-44 (dle situace) nejedou Hlinkami, ale odbočí z ulice Křížkovského dříve do ulice Veletržní. Na Mendlově náměstí pak zastaví na výstupní zastávce linky a-52.
- O víkendu 29. a 30. 3 2003 byla z důvodu výměny kolejí v koncovém úseku líšeňské tratě linka d-8 ukončena na zastávce »Kotlanova«. Náhradní autobusová doprava byla zavedena v úseku Novolíšeňská – Líšeň, Jírova s přestupem na Novolíšeňské.
- Od 1. dubna 2003 byla upravena trasa autobusové linky 205. Nově zastavuje na zastávkách »Nemocnice Bohunice« (v obou směrech) a »Kejbaly« (jen ve směru na Úzkou). Zastávka »Stará nemocnice« na ulici Jihlavské byla pro tuto linku zrušena.
- V deníku Rovnost byly koncem března otištěny nové jízdní řády brněnské MHD (platnost od 1. 4. 2003 cca do konce prázdnin). Současně byla rovněž vydána brožura. Další vydání jízdních řádů je předpokládáno k 1. 9. 2003.
- Ve dnech 13. až 17. 4. 2003 se na brněnském výstavišti konal stavební veletrh. Doprava k výstavišti byla posílena tramvajovou linkou P1 jezdící v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky a zpět. V neděli 13. 4. na lince jezdily vozy K2 a spřažené soupravy, v následujících dnech pak K2 a sólo tramvaje T3. Podle potřeny jezdily některé vlaky namísto do Pisárek až do smyčky Komín.
- Z důvodu výstavby vodovodu a kanalizace v Soběšicích došlo od 15. 4. do 5. 5. 2003 k odklonu autobusových linek a-43 a 57 (a-93). Ve vyloučeném úseku se nalézá zastávka »Rozárka«. Autobusy linky a-57 jedoucí do Soběšic (Útěchova) zastaví před odbočením do ulice Na kovárně a ve směru do centra v ulici Na kovárně. Autobusy jedoucí na linkách a-43 a a-93 zastávku vynechávají.
- Z důvodu výstavby kanalizace dochází k odklonu autobusových linek a-42 a a-72 v Řečkovicích. Odklon začal 22. 4. a potrvá nepřetržitě do 31. 7. 2003. Rekonstrukce se dotýká ulic Novoměstské, Kořískovy a Žitné – ulice Kořískova je uzavřena v úseku mezi ulicí Žitnou a Novoměstskou. Zastávka »Žitná« pro směr jízdy do Králova Pole je umístěna před křižovatkou Novoměstská – Kořískova, pro opačný směr na ulici Měřičkově za ústím ulice Kořískovy a zastávka »Letovická« ve směru do Řečkovic je na ulici Měřičkově mezi ulicí Filkukovou a Böhmovou. Linky a-42 a a-72 ve směru z města jezdí ulicí Měřičkovou. Linka a-72 v opačném směru jede ulicí Novoměstskou a Hradeckou.
- Pro další výkopové práce napříč ulicí Křenovou v křižovatce Čechyňská – Křenová – Špitálka byla ve dnech 26. a 27. 4. 2003 vyloučena z Křenové veškerá doprava. Linka d-8 byla rozdělena na dva samostatné provozní úseky Starý Lískovec – Zvonařka a Líšeň, Jírova – Geislerova, linka d-13 byla odkloněna rovněž na Zvonařku. Náhradní autobusová doprava byla zavedena v úseku Hlavní nádraží – Dornych – Zvonařka – Masná – Olomoucká – Životského – Juliánov (zpět Juliánov – Táborská – Životského – Olomoucká – Masná – Mlýnská – Rumiště – Hlavní nádraží). Noční autobusové linky jezdily po stejné trase jako autobusy náhradní dopravy. Na trolejbusové linky t-131 a t-141 byly v uvedenou dobu nasazeny autobusy (též objízdnou trasou). Výluka tramvajové dopravy byla využita i k opravě tramvajové trati, která dost utrpěla při ražbě štoly pod Křenovou v letech 2001–2.
- Ve dnech 3. a 4. 5. 2003 byl na letišti Tuřany uspořádán letecký den. Na rozdíl od předchozích let nebyla pro cestující zřízena žádná zvláštní linka se zvláštním tarifem. Doprava byla řešena posílením provozu na lince a-76. Po oba dva dny na lince platil zvláštní jízdní řád s intervalem 20 minut mezi spoji. V případě zvýšeného zájmu DPMB intervaly zkracoval.
- O stejném víkendu byla přerušena tramvajová doprava na trase do Bystrce. Linky d-1, d-3 a d-11 byly ukončeny v jundrovském trianglu, dále jezdily autobusy. V průběhu výluky došlo k výměně výhybky do smyčky Komín, výměně kolejí u vozovny a u zastávek »Branka« a »Podlesí«.
- Ve dnech 22.–25. 4. 2003 došlo v oblasti Židenic k uzavírce ulic Jamborovy a zčásti Jílkovy. Autobusy jezdící po Jamborově na Starou Osadu jezdily oklikou Táborskou a Gajdošovou, linka a-56 ve směru na Starou Osadu pak po Táborské a Geislerově. V uvedené době byla na ulicích prováděna definitivní úprava povrchu vozovek (po předchozích opravách kanalizace).
- Bystrcká radnice rozhodla o zrušení (zasypání) podchodu u tramvajové zastávky »Bystrc ZOO«. K tomuto rozhodnutí přistoupili zastupitelé (po dřívějším zrušení podchodu pod tramvajovou tratí – již před několika lety) z důvodu celkové zchátralosti stavby a velmi malého využívání cestujícími (ti chodí přes úrovňový přechod opatřený středovým ostrůvkem, který je relativně bezpečný).
- Bystrcká radnice hodlá investovat cca 43 milionů Kč do přestavby a úpravy náměstí 28. dubna. Součástí úpravy má být také přemístění zastávek MHD tak, aby byly blíže k sobě. K přestavbě dojde pravděpodobně až v příštím roce, letos proběhnou přípravy – samotný projekt a některé přípravné práce budou stát pět milionů Kč. (zpracováno podle deníku Rovnost)
- První etapa budování jihomoravského integrovaného dopravního systému zahrne 108 obcí v Jihomoravském kraji. Systém po jeho zavedení bude umožňovat použití libovolného dopravního prostředku (brněnská MHD, linkové autobusy a vlaky Českých drah) na jedinou jízdenku. Z větších obcí bude tato první etapa zahrnovat například Tišnov, Kuřim, Blansko, Adamov, Jedovnice, Střelice samozřejmě také Šlapanice, Modřice, Rajhradice. Území, které první etapa zahrne, je nejvíce rozšířeno směrem severním, poněkud méně na východ a západ. Směrem na jih však zahrnuje poměrně malé území – např. Vranovice, Pohořelice, Rosice či Zastávka jsou již mimo toto území. (zpracováno podle deníku Rovnost) – více informací www.kordis-jmk.cz
- Jak jsme již na našich stránkách psali dříve, v Brně byl odstartován velký projekt přestavby kanalizačních stok, na který město získalo významný příspěvek od Evropské unie. Výkopové práce, ražení podzemních štol atd. má (Křenová ulice) a bude mít dopady také do MHD (mj. se bude rekonstruovat kanalizační sběrač v ulicích Táborská a Merhautova).
- Vzhledem k většímu zájmu o návštěvu hradu Veveří v rámci akce pořádané při příležitosti Dne Země o víkendu 26. a 27. 4. 2003 byl posílen provoz na autobusové lince a-103 (na níž až do konce dubna platil mezisezónní provoz – byla provozována pouze v pátek odpoledne a o víkendech – pouze spoje Bítýšky). Od 1. 5. 2003 platí na rekreační autobusové lince a-103 letní jízdní řád s celotýdenním provozem – od zimního se tento jízdní řád liší zavedením vložených spojů v úseku Bystrc, ZOO – Obora. Odjezdy z Bystrce jsou tak prováděny každou celou hodinu. Provoz na lince je stejný jako v roce 2002.
Novinky z Brněnské přehrady
- Počátkem dubna vstoupily přípravy na zahájení další plavební sezóny na Brněnské přehradě do své závěrečné fáze. Po opravách a údržbářských pracích provedených na všech šesti provozních lodích byly ve čtvrtek 10. 4. 2003 postupně spouštěny na hladinu. Jako první loď PRAHA, za ní následovaly všechny velké lodě v pořadí DALLAS, VEVEŘÍ a BRATISLAVA. Loď PIONÝR byla spuštěna až v pátek 11. 4. 2003. Lodě se na souši pohybují na vozících jezdících po kolejových drahách. Vozíky s loděmi jsou přetahovány mezi přesuvnou a spouštěcím můstkem pomoci důmyslné soustavy kladek s využitím navijáku.
- V pondělí 14. 4. 2003 se na přehradě rozvážely lodní můstky. Jako první pro přístaviště na Kozí horce a Sokolském koupališti, následně byly vezeny čtyři můstky – vždy dva a dva na každém boku lodi – do zadní části přehrady (pro přístaviště Hrad Veveří, Mečkov, Skály, Veverská Bítýška). Následující den jela opět loď se čtyřmi můstky ke zbývajícím přístavištím Osada, Rokle, Obora a Zouvalka. Na vodu se můstky spouštějí pomoci jeřábu, na vodní hladině proběhne jejich montáž a poté následuje rozvezení po přehradě.
- Lodní doprava na brněnské přehradě zahájila slavnostně v sobotu 19. dubna 2003. V tento den ráno kolem osmé hodiny ještě pršelo. Déšť naštěstí ustal a tak slavnostní zahájení lodní dopravy mohlo probíhat vcelku nerušeně. Stav vody v přehradě – cca 20 cm do normální hladiny, teplota vody 10ºC. Údaje o vodní hladině, vodě a síle větru se až doposud psaly křídou na černou tabuli, od letošní sezóny je k dispozici menší modro-bílá tabulka, kam budou údaje vypisovány fixem. Ještě před desátou hodinou byla k tzv. technickému můstku přistavena loď VEVEŘÍ, která byla vyčleněna pro pozvané hosty a k můstku č. 2 loď BRATISLAVA. Přesně v 1000 hodin přirazila k přístavnímu můstku č. 1 loď DALLAS s brněnskými kapitány na palubě (až do loňského roku se k tomuto účelu využívala pravidelně loď PRAHA). Kapitáni vystoupili z lodě a shromáždili se na můstku ke slavnostnímu aktu – další, v pořadí 58. plavební sezóna pak byla za přítomnosti GŘ podniku (p. Prokeš) a vedoucího lodní dopravy (p. Chromý) zahájena. Vlajku lodní dopravy zvedal na stožár kapitán lodě DALLAS (p. Tuček). Pro veřejnost byly přistaveny dvě lodě – již zmíněný DALLAS u prvního můstku a BRATISLAVA u můstku druhého. V čele formace lodí jela loď DALLAS (v předchozích letech to bývala PRAHA), za ní následovaly lodě BRATISLAVA a VEVEŘÍ. Následovala PRAHA, BRNO a PIONÝR. Pořadí lodí tedy bylo trochu jiné než v předchozích letech. Když formace lodí míjela Sokolské koupaliště, rozezvučely se krátce sirény všech lodí, následně se lodě otočily a zvolna pluly zpět k Bystrci. Loď DALLAS zanedlouho pokračovala ve zvláštní plavbě směr Veveří. Tato první plavba mimo jízdní řád byla pro zájemce zdarma. Loď VEVEŘÍ pokračovala ve zvláštní plavbě pro zaměstnance DPMB. K první pravidelné plavbě podle jízdního řádu byla přistavena k prvnímu můstku loď BRATISLAVA. Malé lodě (BRNO a PIONÝR) po ukončení slavnostního kolečka zakotvily. Slavnostního zahájení lodní dopravy se mohlo zúčastnit kolem 200–300 lidí. Obě dvě lodě, zvláště pak DALLAS byly poměrně slušně obsazené – loď DALLAS měla vodorysku na zádi pod hladinou. Tentokrát při zahájení lodní dopravy nevyhrávala žádná kapela. Na lodi VEVEŘÍ však bylo v činnosti rozhlasové zařízení a v průběhu slavnostního defilé lodí tam hrála reprodukovaná hudba. Lodě DPMB jsou registrovány u plavební správy v Přerově. Poprvé letos jsou na přídi nad názvy lodí a vedle loga DPMB uvedena ještě jejich registrační čísla (např. loď BRATISLAVA – 300.465, loď DALLAS 300.679, loď PRAHA 300.675).
- V dubnu byly lodě v provozu pouze o víkendech, od začátku května do konce září pak již každý den.
- Na lodi VEVEŘÍ bylo instalováno rozhlasové zařízení, čehož má být využito k podávání informací o přehradě v průběhu plavby. Postupně má být toto zařízení dosazeno také na další lodě. Pod hradem Veveří je stále ve výstavbě lávka, která spojí oba dva břehy přehrady. Cestující mají jedinečnou možnost sledovat postup výstavby lávky přímo z lodi. V průběhu výstavby lávky jsou předpokládány krátkodobé výluky provozu lodí v úseku Hrad Veveří – Veverská Bítýška – v průběhu těchto výluk dojde k vyzdvihnutí lávky na svoje místo na podpěrách. Montážní práce, které mají probíhat u pravého břehu naproti Zouvalce by měly probíhat za plného provozu lodí, které však budou v oblasti Zouvalky plout kolem levého břehu přehrady. Původně se předpokládaly podstatně delší výluky v lodním provozu. Situaci by mohl zkomplikovat pouze nízký vodní stav.
- U základního jízdného dochází ke změně – zvýšení ceny pro plavbu v jednom úseku ze 6 Kč na 7 Kč. Ostatní ceny se nemění – tj. zlevněné jízdné v jednom úseku činí 4 Kč a tzv. minimální jízdné 2 Kč. Zlevněné jízdné je přiznáno dětem od 6 do 15 roků, cestujícím, kteří mají roční předplatní kupon, a cestujícím do 70 roků, kteří jsou držiteli tzv.zvláštního kuponu a dále pak držitelům průkazu ZTP. Minimální jízdné je pro děti od 4 do 5 roků. Zdarma jezdí děti do 3 roků, držitel seniorpasu starší 70 roků, kočárek s dítětem a držitelé zvláštních průkazů.
Novinky ve vozovém parku
- Poslední březnový víkend byly na královopolském nádraží vagónovány „kloubáky“ evid. č. 1074 a 1104. Oba dva vozy byly vyřazeny (1104 byl již delší dobu odstaven po loňské nehodě s vozem evid. č. 1091 u výstaviště) a následně prodány firmě Pars Šumperk. Zde mají být rekonstruovány na K2R pro Sarajevo, ev. využity při stavbě dalších tramvají K3. V budoucnu s největší pravděpodobností obohatí sbírku brněnských tramvají v TM Brno kloubová tramvaj evid. č. 1095. Po velké opravě (a v novém nátěru) vyjela tramvaj evid. č. 1094.
- I během posledního březnového týdne pokračovaly zkoušky dalších dvou tramvají T3R.EV evid. č. 1562 a 1531, kompletně vyrobených v Krnově. Vůz evid. č. 1562 pak koncem týdne již vyjel s cestujícími a po několika dnech ho následovala i tramvaj evid. č. 1531.
- Během března byly odstaveny dvě medlánecké „té-trojky“ evid. č. 1596 a 1567 a následně ve vozovně postupně odstrojovány. Mezitím byly ve vozovně stále odstaveny kompletní tramvaje evid. 1562 a 1531, pod jejichž evid. č. již jezdily ve zkušebním provozu nové vozy T3R.EV z Krnova. Poslední březnový týden pak tyto tramvaje vyjely znovu do ulic, již však s novými čísly v druhém obsazení: tramvaj č. 1562 (ex 562) z roku 1968 nyní nese č. 1596II a tramvaj č. 1531 (ex 531) z roku 1967 pak č. 1567II. Po delší době dochází u brněnských tramvají k administrativnímu přečíslování – naposledy snad u „kloubáků“ evid. č. 1066II (ex 1006) či 1039II (ex 1019) či dříve u „té-dvojek“ evid. č. 1470II (ex 1453) a 1469II (ex 1408). Ve čtvrtek 10. 4. 2003 pak byly odstrojené skříně obou vozů pův. čísel 1596 a 1567 odvezeny na královopolské nádraží a následně do šrotu.
- V úplném závěru března vyjela do ulic další generálkovaná „té-trojka“ evid. č. 1575 (v soupravě s 1594), po několika dnech následovaná též vozem po GO č. 1573 (s 1580). Obě dvě tramvaje (jako řídící vozy) prošly dnes již víceméně klasickou opravou v brněnských dílnách s určitými zjednodušeními – mimo původní výzbroje (TV1) byl ponechán i motorgenerátor (čímž je umožněno spřahování s B vozy, u nichž je MG též ponechán, a odpadl tedy problém s odstavenými „béčky“, k nimž nebyl patřičný řídící vůz), je použito i původní zářivkové osvětlení v salonu, malá větrací klapka je pouze vpředu. Nový nátěr DP je samozřejmostí. Zároveň se po opravě v ulicích objevila tramvaj evid. č. 1570, která byla účastnicí najetí v Bystrci v prosinci 2001 (souprava 1643+44 najela do 1576+1570). Vůz evid. č. 1576 od té doby jezdil dál a dostal GO, u 1570 opravovala vozovna poškozenou zadní část skříně. Po dokončení opravy nejezdil, protože byl nedostatek řídících vozů. Do GO půjde až po najetí potřebných kilometrů. Protože jsme na našich řádcích v poslední době často skloňovali termíny jako SO, VO a GO , tak jenom krátce: ÚD dělají pravidelné prohlídky – střední (cca každých 70 tis. km, není výjimkou až 100 tis u KT8 nebo T6), velké (každých cca 210 tis. km = po dvou SO), generální (cca po 700 tis. km = po dvou VO). Neplánované opravy (po nehodách) dělá vozovna v nutném rozsahu dle poškození vozu.
- Ve čtvrtek 25. 4. 2003 přijela do Brna na železničním vagóně další tramvajová skříň T3Var z Krnovských opraven a strojíren (v hrubé stavbě).
- Koncem března vrcholil prodej tzv. seniorpasů. Stalo se již tradicí, že tyto jízdenky pro důchodce byly mimo jiné prodávány také v tramvaji RT6, přistavované na náměstí Svobody. Letos tomu tak však již nebylo, neboť tyto vozy ještě neměly k dispozici platný průkaz o způsobilosti provozu. Drážní úřad vydal souhlas s provozováním „ertéček“ až od 1. dubna 2003 – tramvaj evid. č. 1801 se tak v rámci pokračování zkušebního provozu mohla od 7. 4. 2003 vrátit opět s problémy do ulic s cestujícími (až do začátku prázdnin), následovat by ji měl brzy vůz evid. č. 1803, který se 17. 4. 2003 vrátil z opravy v Pars Šumperk.
- Nízkopodlažní ANITRA evid. č. 1805 je provozována podle plánu na lince d-2 (kurz 1/2) v pracovní dny. K prvnímu dubnu 2003 najezdila 3111 km.
- Od 5. 4. 2003 jsou na linku č. 3 nasazovány místo „kloubáků“ soupravy tramvají, též z pisárecké vozovny.
- Ve čtvrtek 27. 3. 2003 dopoledne došlo k poměrně závažné nehodě tramvají na mostě u výstaviště. Do pomalu jedoucí nebo dokonce stojící tramvajové soupravy (evid. č. 1639+1640) najela zezadu další souprava vozů evid. č. 1557+61 jedoucí na lince d-1. Při nehodě byl zraněn řidič tramvaje. Škoda na tramvajích byla předběžně odhadnuta na půl milionu korun.
- Na zadním čele tramvaje KT8 evid. č. 1725 se v březnu objevila za sklem tabulka s nápisem POZOR VYBOČUJE. Tyto tabulky bylo možno vidět na „kátéčkách“ v počátcích provozu, potom vymizely.
- V pondělí 7. 4. 2003 byl do Brna dodán první nízkopodlažní článkový trolejbus Škoda 22Tr (výr. č. 13024, rok výroby 2003). Vůz obdržel evid. č. 3601 a je zařazen do stavu vozovny Komín. V souvislosti s postupnou dodávkou dalších tří článkových nízkopodlažních trolejbusů v letošním roce (evid. č. 3602–3604) dojde ke změnám v rozmístění trolejbusů ve vozovnách. Do vozovny Komín mají být z Husovic přestěhovány všechny stávající článkové trolejbusy Škoda 15Tr evid. č. 3501 až 3508. Místo nich se do Husovic budou stěhovat komínské vozy Škoda 14Tr evid. č. 3193–3200. Husovické vozy evid. č. 3201 až 3204 čeká po dodávce článkových trolejbusů vyřazení. V pátek 25. 4. 2003 svezla kloubová „dvaadvacítka“ své první cestující (jako 13/146).
- Byla zahájena modernizace (na typ 14TrR) trolejbusu Škoda 14Tr evid. č. 3264 – jedná se o první rekonstrukci trolejbusu série 14Tr10/614 (ev. 613). „Čtrnáctky“ těchto sérií měly jako první trolejbusy v Brně již z výroby instalovány maticové transparenty (tehdy z Metry Blansko) – vozy s čelem upraveným pro zabudování transparentu jezdí v této podobě pouze v Brně, dále již následovala modernizovaná verze 14TrM. Následovat by měl vůz evid. č. 3255.
- Po celkové opravě provedené v Brně vyjely autobusy Karosa B732 evid. č. 7377 a B731 evid. č. 7407.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Pavel
Šlesinger, Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net