Aktuality měsíce prosince 2003
- V sobotu 29. 11. 2003 se uskutečnila u obce Tvarožná tradiční vzpomínková akce na bitvu u Slavkova v roce 1805. Doprava návštěvníků na akci byla zajištěna zvláštní autobusovou linkou AUSTERLITZ se zastávkami Hlavní nádraží (nástup na zastávce linek 94 a 95 směr viadukt) – Tržní (směr Rohlenka) / Životského (směr hl. nádraží) – Černovičky – Slatina, rozcestí (zastávka ČSAD) – Motorest Rohlenka (parkoviště). Přeprava cestujících byla bezplatná. Interval se pohyboval mezi 10 až 15 minutami (dle aktuální poptávky byly nasazovány posily).
- O víkendu 29. a 30. 11. 2003 byly z důvodu opravy kolejí tramvaje linek d-3, d-5, d-6 a d-11 při jízdě z Moravského náměstí na Českou odkloněny přes Rooseveltovu a náměstí Svobody. Linka d-4 byla při jízdě z Malinovského nám. na Českou odkloněna přes nám. Svobody. V jednom směru tak tramvaje projížděly přes náměstí Svobody, kde vrcholily přípravy vánoční vesničky.
- K dalšímu využití výhybek typu „kaliforňan“ došlo o víkendu 29. a 30. 11. 2003 na ulici Hybešově. Vložení výhybek proběhlo v noci ze soboty na neděli a vyjmutí následující noc. Jednokolejný úsek mezi výhybkami byl cca 30 metrů dlouhý.
- Od 1. 1. 2004 je očekáváno posílení tramvajové dopravy do Starého Lískovce tramvajovou linkou d-7, která bude jezdit v trase Královo Pole, nádraží – Moravské náměstí – Česká – Mendlovo náměstí – Celní – Bohunice, Švermova (v sedlech) – Starý Lískovec (ve špičkách). Toto posílení dopravy si vyžádá dvě úpravy. Napájení koncového úseku tratě ve Starém Lískovci je prováděno ze dvou poměrně vzdálených měníren, a to ve smyčce trolejbusů na Kamenném vrchu a v Bohunicích na Ukrajinské, a poněvadž již při současném provozu linek d-5 a d-8 někdy vznikají potíže, má dojít k řízení odjezdu tramvají z konečné ve Starém Lískovci tak, aby se ve stoupání mezi zastávkami »Dunajská« a »Osová« pohybovala vždy pouze jedna tramvajová souprava. V sedlech pracovních dní a o sobotách a nedělích bude linka d-7 ukončena ve smyčce Bohunice, Švermova – vjezd do smyčky je zatím přes ručně ovládanou výhybku a v budoucnu má dojít k její elektrifikaci.
- V pátek 5. 12. 2003 byl zahájen provoz na komunikaci přes Černovickou terasu – tato komunikace odbočuje z ulice Olomoucké u trolejbusové zastávky »Staré letiště“. Od stejného data je též v provozu zastávka »Staré letiště« v přibližně stejném místě jako doposud (zrušeno přeložení). Současně též byla Olomoucká ulice v tomto úseku otevřeno pro individuální dopravu. Nová komunikace má délku 4350 metrů a spojuje Olomouckou ulici s Tuřankou. Její součástí je most přes Ivanovický potok. Součástí přípravných prací pro budoucí průmyslovou zónu na terase bylo kromě výstavby této obslužné vozovky též zahájení pokládání inženýrských sítí (pro dešťovou kanalizaci byly v blízkosti dálnice vybudovány retenční nádrže). Silnice a prozatím vybudované inženýrské sítě přišly na 603 milionů Kč (město 282, půjčky 21, zbytek stát). Stavba má ještě pokračovat – v nejbližší budoucnosti stavbou dvou mostů z Řípské ulice přes železniční trať. Jeden přímo do centra zóny (za 100 milionů Kč) a druhý v oblasti ulice Tuřanka (nabízející se trolejbusová trať na terasu dnes bohužel není uvažována) cca za 150 milionů Kč. Následně by měla být ještě celá oblast napojena novou křižovatkou také na dálnici (v horizontu do roku 2005) a novou vlečkou na vlárskou dráhu. Podle posledních zpráv nezůstane tato nová komunikace dlouho bez MHD – od začátku roku 2004 by po ní – namísto po Olomoucké kolem kasáren – měla jezdit autobusová linka a-76 (jezdící od hlavního nádraží na letiště). (dle deníku Rovnost)
- Město Brno bude v roce 2004 hospodařit s rozpočtem ve výši téměř 11 miliard Kč, schváleným počátkem prosince. Příjmy včetně dotací mají tvořit 8,9 miliardy – zbytek do celkové částky mají být nevyužité rezervy z předchozích let a dluhopisy. Dluh města by měl v roce 2004 dosáhnout výše 5,9 miliardy Kč a měl by v tomto roce kulminovat. Největšími investicemi v návrhu rozpočtu města Brna na rok 2004 jsou – stoková síť (údaje v milionech Kč) – 544 (projekt je dále financován z fondů ISPA Evropské unie), obnova bytového fondu – 288, technické sítě na Černovické terase – 270, investiční pro DPMB – 240, rekonstrukce divadla Reduta – 156, rekonstrukce spalovny – 150 (též dále ISPA), mimoúrovňová křižovatka Hlinky – 105, rekonstrukce Janáčkova divadla – 80 a řada dalších položek. Důležitá pro budoucnost je však také položka cca 40 miliónů na projektovou přípravu odsunu železničního nádraží (a následné řešení brněnského železničního uzlu), která věstí věci budoucí a nemilé. Existuje totiž předpoklad, že od roku 2007 zaplatí za tento projekt Brno každoročně téměř půl miliardy korun. To odsune do budoucnosti a mnohdy i říše snů jiné investice, a to i ty dopravní. Město se má na projektu nového nádraží, snad stavby tisíciletí, podílet zhruba třemi a půl miliardami korun, celkový rozpočet stavby činí dnes miliard osmnáct. Co je však důležité, město musí navíc investovat do dopravní obsluhy nové lokality (nové ulice, parkoviště, MHD…). Kdo chcete hledat mezi řádky realitu (nebo chcete-li reálnost) celé akce, budiž, staň se. Myslíte si, že opravdu vede k podpoře veřejné dopravy? (dle deníku Rovnost z 5. 12. a Práva z 10. 12. 2003)
- V prosincových dnech přípravy na zahájení provozu IDS JMK vrcholí. Již v prvním týdnu prosince se na některých zastávkách brněnské MHD objevila na zastávkových stojanech čísla nových linek nebo zmizela čísla linek, které zastávkou již projíždět nebudou. Na platnost čísel linek od 1. 1. 2004 upozorňuje cestující velká dodatková tabulka s textem „Čísla linek platí od 1. 1. 2004“. Zavádění systému se potýká s problémy způsobenými mimo jiné protesty občanů zapojených obcí – jedním z jejich hlavních argumentů je podražení dopravních služeb. Určitá nevyváženost jízdného (kdy pořízení jednoho dokladu vyjde dráž než pořízení jednotlivých – regionální bus / vlak / MHD Brno) velmi silně narušuje možnost cestování na jeden doklad – ano cestovat na jeden doklad je v IDS skutečně možné, ale prodraží se to.
- Protesty občanů Líšně proti stavbě prodloužení tramvajové tratě nebyly vyslyšeny a stavět se tedy bude – tramvajová trať bude prodloužena ze stávající konečné Jírova asi o 300 metrů dále pod Popelákovu ulici. Zde má být podél Mifkovy ulice vystavěna tříkolejná úvraťová konečná. Prodloužení přijde město na 27 milionů Kč (z nichž již údajně bylo 7 milionů v letošním roce prostavěno) a má být postaveno do konce roku 2004. Začátkem roku má být vydáno stavební povolení a následně má být vyhlášeno výběrové řízení. Jedním z důvodů stavby je mj. požadavek Drážního úřadu, který již dál neprodloužil výjimku pro uspořádání stávající úvraťové konečné umístěné ve svahu – od počátku roku 2004 zde bude umožněno odstavení pouze dvou vozů KT8 (doposud čtyř). Toto opatření přináší zejména provozní změny (přestávky řidičů mimo konečné…).
- S novým rokem také bude zprovozněna nová autobusová zastávka »Jezerní« pro linky a-49 a a-94 (mezi stávajícími zastávkami »Modřická« a »Přízřenice«).
- V pátek dne 5. 12. 2003 byl historický vůz DPMB evid. č. 4058 přistaven na náměstí Svobody jako mikulášská tramvaj a jako tradiční vánoční betlémská tramvaj vyjel do brněnských ulic v neděli 21. prosince 2003. Do tramvaje přinesli skauti betlémské světlo, potom zde bylo k dispozici po celý den, dále bylo možno v tramvaji zakoupit ručně dělané svíčky z chráněných dílen ve Znojmě.
- Ještě pár slov k novinkám v noční dopravě – již v noci z 31. 12. 2003 na 1. 1. 2004 budou v provozu nové noční linky autobusů, tj. a-90, 91 a 98. U ostatních linek nočních autobusů vstoupí v platnost úpravy v linkování. Naposledy budou tuto noc v provozu noční tramvaje na linkách d-1 a d-8 (a posílí tak autobusovou dopravu o silvestrovsko-novoroční noci). Od noci 1.–2. 1. 2004 již noční tramvaje nejezdí. Od 1. 1. 2004 není autobusy noční dopravy obsluhována zastávka »Nové Sady« – důvodem je vyjádření Drážního úřadu o nezpůsobilosti projíždění autobusů po kolejích v úseku Hlavní nádraží – Nové Sady. Autobusy náhradní dopravy budou moci tuto zastávku obsluhovat nadále.
- Na Silvestra 2003 si mohou Brňané naposled označit ve značkovačích
jízdenku širokou 30 mm. Od 1. 1. 2004 střídá tento typ jízdenek
jízdenka větší se šířkou 52 mm. Celkové uspořádání údajů na
jízdence však zůstává zachováno. Nový typ jízdenek byl představen
veřejnosti dne 10. 12. 2003 (brněnské vysílání v televizi) a následně
v denním tisku. Nové typy jízdenek jsou v prodeji od 15. 12. 2003.
Staré – 30 mm široké jízdenky – jsou v prodeji až do
31. 12. 2003. S výměnou starých jízdenek za nové je počítáno v době
od 15. 1. do 15. 2. 2004 v prodejně na Novobranské ulici. Nové –
široké jízdenky – je možno označovat ve vozech i před prvním lednem
2004. V tomto případě je nutné jízdenku širšího formátu přehnout
tak, aby se do označovače vešla. Po jejím označení je jízdenka uznávána
jako platná. Zvětšení šířky jízdenky bylo nutné z důvodu vytištění
více údajů na jízdenku ve značkovači – bude se tisknout kód dopravce a
20 číselných znaků. Na jízdence jsou z tiskárny vytištěny údaje:
evidenční číslo jízdenky, druh jízdenky, časová platnost, zónová
platnost, cena jízdenky, piktogramy určující možnosti použití jízdenky.
Ve značkovači se budou tisknout následující údaje: – kód dopravce
(písmena nastojato)
- evidenční číslo vozidla (4 číslice) – v zadním voze tramvajové soupravy se bude tisknout číslo předního vozu
- číslo linky (3 číslice)
- číslo zóny (3 číslice)
- den-měsíc-rok (celkem 6 čísel)
- čas (dvě dvojice čísel oddělené dvojtečkou).
- Jízdenka má následující ochranné prvky: Papír – ceninový vodoznak, kovový proužek, stejný jako na bankovkách, viditelná a neviditelná vlákna svítící v ÚV spektru, pigment reagující s organickými rozpouštědly, mikroperforace ornamentálního motivu. Tisk – reflexní barva svítící v ÚV spektru, termoreaktivní barva (měnící barvu značeného údaje z červené na modrou), gumovatelná barva.
- Dnem 31. 12. 2003 končí tarifní uspořádání sítě brněnské MHD do pásem – doposud byla celkem tři pásma, přičemž pásmo 1 (na zastávkových stojanech označeno modře) a pásmo 2 (zeleně) pokrývala území města Brna. Pásmo 3 (červené) bylo na území okresu Brno-venkov. Od 1. 1. 2004 je síť uspořádána do zón, přičemž území města Brna je pokryto zónami s čísly 100 a 101 (doposud pásmo 1 a 2) – dosavadní pásmo 3 je rozděleno do různých zón. Pásmový tarif se tedy mění na zónový. Tramvajové zastávky v Modřicích byly původně ve druhém pásmu – nyní nebyly zahrnuty do zóny 101 ale do zóny 510. Oblast Bohunic a Starého Lískovce ležela z hlediska tramvajové dopravy v pásmu 1 a autobusy s trolejbusem v pásmu 2 – nyní jsou všechny ve vnější městské zóně 101.
- Na počátku prosince byla hladina na Brněnské přehradě více než 3 metry pod normálním stavem. V denním tisku bylo uvedeno, že odpouštění přehrady bylo provedeno za účelem těžení bahnitých nánosů v koncovém úseku přehrady. Ještě jednu změnu oproti dříve uvedeným ještě čekají zastávky lodní dopravy. Stávající umístění zastávky »Hrad Veveří« (cca 50 metrů pod lávkou) je nevýhodné. Docházková vzdálenost odtud na hrad činí cca jeden kilometr po silnici, která je navíc v tomto úseku poměrně nepřehledná. Uvažuje se proto o nové poloze zastávky asi sto metrů nad lávkou, odkud by se mohlo chodit na hrad přímo s vynecháním silnice. Na trase autobusové linky a-103/303 dojde ke změně názvů zastávek – stávající zastávka na znamení »Hrad Veveří, přístaviště« se bude jmenovat »U lávky« a stávající zastávka »Hrad Veveří, Pod hradem« se bude jmenovat »Hrad Veveří«. A k přehradě ještě několik informací z listopadového Zpravodaje DPMB. I v letošním roce byl v provozu malý i velký okruh, přičemž cestujících na malém okruhu výrazně ubylo, kdežto na trase velkého okruhu výrazně přibylo. Výrazně se zvýšila poptávka v úseku Bystrc – Hrad Veveří. Po ukončení sezóny cca do konce ledna probíhá údržba na lodích DALLAS, VEVEŘÍ a BRNO, které jsou v hangáru. Na zbývajících lodích, které jsou nyní pod širým nebem, budou opravářské práce pokračovat od února do dubna. Během zimní údržby dojde mimo jiné na lodích k obroušení starých nátěrů a provedení nových, má též dojít k opravám sociálního zařízení na jednotlivých plavidlech. U lodě DALLAS bude opravena střecha a u lodě VEVEŘÍ budou provedeny úpravy obložení stěn.
Brněnská MHD od začátku roku 2004
- Pro pořádek ještě zopakujme změny ve vedení a provozování některých tramvajových a autobusových linek, které mj. vyvolá zavedení IDS. Trolejbusové linky, přečíslované od 1. 9. 2003, se z hlediska trasy nemění.
- U tramvají: d-1 (nejezdí v noci), d-2 (poloviční intervaly, některé spoje končí na Ústředním hřbitově), d-6 (trasa – po celý den pouze k Ústřednímu hřbitovu), d-7 (změna trasy na Královo Pole, nádraží – Česká – Pekařská – Mendlovo nám. – Bohunice, Švermova /ve špičce Starý Lískovec), d-8 (nejezdí v noci), d-13 (trasa – po celý den pouze na Geislerovu).
- V souvislosti se zavedením náhradní autobusové dopravy X-13 v trase Geislerova – ulicí Šámalovou – ulicí Jílkovou – Táborská – Dělnický dům – Židenice, poliklinika bude zrušeno zajíždění linky d-13 do smyčky Novolíšeňská ve špičkách pracovních dní. Linka d-13 bude po dobu rekonstrukce kanalizace v ulici Táborské nadále trvale ukončena ve smyčce Geislerova. Na Novolíšeňskou tak linka zajížděla pouze od 1. 9. do 31. 12. 2003.
- Autobusové linky: – a-40: Doposud jezdila z výchozí zastávky
»Úzká« směrem do Tuřan – zde potom měla variantně celkem tři možná
ukončení. Kmenově byla linka vedena v trase Úzká – Hanácká –
Tuřany, smyčka – Tuřany, Tovární, přičemž na Tovární jezdily pouze
vybrané spoje. Některé spoje však byly od zastávky »Hanácká« odkloněny
směrem do Dvorsk. Od 1. 1. 2004 je obsluha Dvorsk přenechána jiné lince
(nově a-48).
- a-41: Od 1. 1. 2004 jsou vybrané spoje linky prodlouženy z Ivanovic přes Českou až do Lelekovic. Některé jiné spoje jsou prodlouženy z Ivanovic ke Globusu.
- a-48: Doposud jezdila autobusová linka a-48 ze Starého Lískovce (ze smyčky na Labské) do Ostopovic, přičemž vybrané spoje této linky pokračovaly dále přes Troubsko až do Popůvek. Velká část linky ležela ve třetím tarifním pásmu. Od 1. 1. 2004 je obsluha výše uvedených obcí přenechána regionálním autobusovým linkám a linkové číslo a-48 je použito pro linku jezdící ve zcela odlišné trase ve zcela jiné části města – obsluhuje nejen obec Dvorska, ale vybrané spoje zajíždějí ještě dále do Kobylnic a Prace.
- a-54: Doposud obsluhovala z Bystrce jednak Žebětín, jednak některými vybranými spoji (v nepracovních dnech každým druhým spojem) Kníničky. V úseku Bystrc, ZOO – Kníničky jezdila také autobusová linka a-820 (tzv. nultá etapa IDS). Od 1. 1. 2004 zůstává linka a-54 pouze v úseku Bystrc, ZOO – Žebětín. Oblast Kníniček je od 1. 1. 2004 obsluhována regionální autobusovou linkou a-302; na jejích některých spojích se bude podílet DPMB.
- a-56: Doposud jezdila autobusová linka a-56 z Líšně, Jírovy kolem dělnického domu na Jamborově na Starou Osadu. Mezi dělnickým domem a Starou Osadou však okruhem ulicí Táborskou, Jílkovou, Šámalovou a Bubeníčkovou. Tato jízda přes část starých Židenic od 1. 1. 2004 odpadne a od zastávky »Dělnický dům« bude linka jezdit přímo na Starou Osadu.
- a-58: Linka jezdila do 31. 12. 2003 v trase Líšeň, hřbitov – Stará Osada (ulicí Trnkovou a kolem Zetoru). Od 1. 1. 2004 je počítáno s prodloužením této linky ze Staré Osady na Geislerovu (jako náhrada a-56) ulicí Bubeníčkovou a Šámalovou (zastávka »Uzavřená«) a zpět.
- a-59: Toto linkové číslo od 1. 1. 2004 zanikne. Linka bude nahrazena regionální autobusovou linkou a-509 a nebude ji provozovat DPMB. Do 31. 12. 2003 jezdila linka v trase Komárov – Rajhradice, přičemž byla v provozu pouze ve špičkách pracovních dní. Jeden ranní a jeden odpolední spoj linky byl z Rajhradic prodloužen až do Otmarova.
- a-64: Doposud jezdila linka v základní trase Červený Písek ev. Podzimní – Stará Osada s tím, že ve špičkách pracovních dní byla ze Staré Osady prodlužena až do Přízřenic. Od 1. 1. 2004 bude linka provozována pouze v základní trase a do Přízřenic bude jezdit linka a-72. Na Červený Písek jezdily pouze vybrané spoje. Autobusy linky konaly závlek některých špičkových spojů na Bednářovu (v úseku mezi zastávkami »Záhumenice« a »Havránkova«) – v ranní špičce při jízdě do Přízřenic a v odpolední z Přízřenic.
- a-68: Do 31. 12. 2003 jezdila linka z Mendlova náměstí na Masarykův okruh. Při akcích na automotodromu byla linka zkracována po zastávku »Start«. Nově je obsluha Masarykova okruhu převedena na regionální autobusovou linku a-402 a linka a-68 je tudíž zkrácena po Myslivnu, resp. do zastávky »Kohoutovice, hájenka«.
- a-69: Doposud byla linka vedena po trase Starý Lískovec, Labská – Osová – Bosonohy. V souvislosti se zavedením IDS opouští linka svoji konečnou na Labské (ta je uvolněna pro autobusy regionálních linek) a je z Osové vedena na Kamenici (kolem nemocnice Bohunice).
- a-72: Linka do 31. 12. 2003 jezdila v trase Řečkovice, nádraží – Semilasso – Štefánikova čtvrť – přes Zábrdovice – Stará Osada – kolem Vinohrad – Novolíšeňská – Líšeň, Jírova. Od 1. 1. 2004 doznává celou řadu změn – mění se průjezd Královým Polem (vynecháno Mojmírovo náměstí), je vynechán průjezd Zábrdovicemi a konečně se mění koncový úsek linky od Staré Osady (ta je nově vedena do Přízřenic jako náhrada za linku a-64). Nová trasa: Řečkovice – Semilasso – Královo Pole, nádraží – Halasovo náměstí – Štefánikova čtvrť – Tomkovo náměstí – Stará Osada – Tržní – Faměrovo náměstí – Komárov – Přízřenice).
- a-76: Linka bude nadále obsluhovat letiště v Tuřanech od hlavního nádraží – od 1. 1. 2004 změní část trasy v oblasti Černovice / Slatina, kde linka bude využívat nově otevřenou komunikaci přes Černovickou terasu.
- a-78: Kmenová trasa linky byla Líšeň, Houbalova – Modřice, Olympia. Některé spoje však jezdily dále až ke smyčce tramvají v Modřicích a jeden ranní a odpolední spoj byl dokonce veden až do Modřic k Agropodniku. Některé špičkové spoje navíc byly prodlouženy také v Líšni a jezdily do Modřic od Zetoru. Od 1. 1. 2004 zůstane kmenová trasa linky zachována, je však zrušeno zajíždění linky k tramvaji (nahrazeno regionální autobusovou linkou a-510). Nově bude linka prodloužena z Líšně na Starou Osadu – z Houbalovy dále přes Vlkovu, Mikulovskou a Prušáneckou na Starou Osadu.
- a-79: Posilová autobusová linka – provoz v pracovní dny – jezdila ze Starého Lískovce k Zetoru. Od 1. 1. 2004 bude prodloužena od Zetoru až do Líšně do Jírovu, jako náhrada za linku a-72. Dva ranní spoje linky najížděly z Kohoutovic, dva ranní spoje z Bosonoh a jeden ranní spoj byl ze Starého Lískovce veden ke Královopolské strojírně.
- a-103: Od 1. 1. 2004 je tato původně rekreační autobusová linka převedena mezi linky regionální a označena novým linkovým číslem a-303. Nová linka je vedena v obdobné trase a je obsluhována jednak DPMB, jednak jiným provozovatelem. Některé spoje pokračují do Hvozdce.
- Dochází rovněž k přečíslování zvláštních autobusových linek pro imobilní občany, které byly doposud provozovány pod čísly a-204, a-205 – od 1. 1. 2004 jsou provozovány pod linkovými čísly a-81, a-82.
Přestavba křižovatky na Hlinkách je zahájena
- Dlouho očekávané se stalo skutkem a po ukončení všech průtahů v udělování stavebního povolení byla v pondělí 8. 12. 2003 oficiální aktem položení základního kamene (mj. za přítomnosti primátora Brna a ministra dopravy) zahájena stavba mimoúrovňové křižovatky ulic Hlinky – Bayerova – Pisárecká v Pisárkách, součásti Velkého městského okruhu (VMO). Stavba má trvat přes tři roky, ukončena má být v březnu 2007. Téměř po celou dobu výstavby bude z úseku Hlinky – Pisárecká vyloučena doprava (včetně trolejbusové a autobusové MHD) – v platnost vstoupí mnohá opatření v MHD – tramvajová linka d-1 z Pisárek do Bystrce by však měla stavbou projíždět (v jednotlivých etapách výstavby po provizorně vedených tratích, mj. po ulici Hlinky). DPMB má již připraveny dvě varianty vedení linek v oblasti Kohoutovic, Kamenného vrchu, Nového Lískovce a Jundrova, přičemž je slibováno, že cestovní doby pro cestující se významně neprodlouží. Část autobusů má být vedena tunely Pražské radiály na Mendlovo náměstí a další spoje mají navazovat na tramvaj ve Starém Lískovci. Trolejbusy využijí v každém případě manipulační trať na Veslařské ulici a budou dopravovat obyvatele sídlišť nad městem k tramvajové trati na Jundrovské, ev. i blíže k centru města.
- Celou akci zahájí výstavba mostu přes řeku Svratku mezi ulicí Žabovřeskou a Veslařskou (u areálu kdysi patřícímu První brněnské). Tento most v průběhu stavby poslouží jako spojnice obou břehů řeky (mají po něm být vedeny mj. okružní autobusové linky č. 44/84), po ukončení celé stavby bude využíván chodci a cyklisty. Most by měl být hotov v polovině roku 2004 a teprve po jeho uvedení do provozu se budou uzavírat ulice Hlinky a Pisárecká. Dle plánů by měl převádět dopravu jen ve směrech Žabovřesky – Veslařská a Veslařská – Výstaviště. Vznikne zde tedy nová křižovatka jen s odbočováním vpravo. Teprve tehdy dojde k uzavření ulice Hlinky a Pisárecká a odklonu linek MHD na náhradní trasy. V rámci první etapy bude též provedeno propojení dnešní vedlejší ulice Kamenomlýnské, která je dnes přerušena vchodem do areálu škol pro slabozraké a nevidomé. Bude tak průjezdná a zajistí se přístup k rodinným domkům, které by byly jinak během provádění stavby bez příjezdu. V průběhu druhé poloviny roku 2005 bude doprava vedena krátkodobě dokonce i po plochách dnešního parkoviště BVV. Po celou dobu stavby by měl být rovněž průjezdný směr Bayerova – Žabovřeská, a to minimálně po jednom jízdním pruhu v každém směru. Z důvodu výstavby křižovatky však je očekáváno velké zpomalení dopravy v inkriminované oblasti. Nejnáročnější na převádění dopravy bude zřejmě druhé pololetí roku 2004, kdy budou v místě dnešní křižovatky budovány vodovodní kolektory. Jáma bude hluboká až 9 m a bude ji nutno přejíždět po provizorních mostech. Zprůjezdnění mimoúrovňové křižovatky a MHD v původních trasách se předpokládá až těsně před ukončením stavby na začátku roku 2007.
- Na příští rok má město Brno vyčleněnu pro tuto stavbu částku kolem 105 milionů Kč ze svého rozpočtu – dalších 200 milionů Kč přidá stát. Celá stavba však má přijít na 1,5 až 2 miliardy Kč (dnešní oficiální rozpočet činí 1 633 milionů), v dalším financování je bohužel trochu nejasno. Na stavbu mimoúrovňové křižovatky má v další etapě budování VMO navázat úprava Žabovřeské ulice až k budovanému Královopolskému tunelu (jehož stavba by měla být zahájena v roce 2005). Dodnes není rozhodnuto, zda bude provedena varianta s přesunem koryta řeky (pravděpodobnější) či varianta se zahloubením tramvajové tratě do svahu.
- Křižovatka má být po dostavbě mimoúrovňová, přičemž směr VMO (relace Bayerova – Žabovřeská) povede mírně zahlouben (oproti současnému stavu cca o dva metry) – nahoře má vzniknout klasická křižovatka se světelnou signalizací, která bude umožňovat průjezd z Hlinek na Pisáreckou s možností odbočení na okruh a naopak (středním pruhem). Zahloubena má být i tramvajová trať. V podzemí bude zastávka tramvaje zpřístupněná pro invalidy výtahem.
- Některé údaje o stavbě – např. délka silničního tunelu má být 320 metrů, délka upravených tramvajových tratí má být 3500 metrů. Stavba si vyžádá demolici šestnácti stávajících objektů. Výkopy budou představovat 210 000 m3 a násypy 80 000 m3 zeminy. Plocha mostu nad tunelem má být 10 434 m2, plocha nových komunikací má dosáhnout 49 000 m2 a plocha nových chodníků 5 500 m2. Ve vzniklém tunelu má být uloženo 16 000 m3 betonu. Stavbu provádí sdružení firem vedené společností Skanska DS, a. s.
Novinky ve vozovém parku
- Po zajíždění prováděném v polovině října bylo v polovině listopadu přistoupeno k dalším provozním zkouškám tramvaje K3. Vůz byl zatížen balastem (cca 20 tun) a po odstranění problémů s bržděním vyjel 26. 11. 2003 na první zkušební jízdy (bohužel s vykolejením zadního podvozku na Vídeňské); od té doby již víceméně pravidelně „šlape“ své zkušební kilometry.
- Po úpravách (zvýšení temene kolejnic na zastávkách), které v říjnu 2003 proběhly na trase tramvají do Bystrce, a po provedení nezbytných zkušebních jízd (v listopadu mj. s vozem evid. č. 1003) je trasa mezi zastávkami »Vozovna Komín« a »Bystrc, Ečerova« již způsobilá pro provoz tramvají s výklopnými dveřmi – K2R, T3R a T6. Soupravy 2×T3R z vozovny v Pisárkách a 2×T6 z Medlánek tak budou od 1. 1. 2004 vypravovány na linku d-3 (Stará Osada – Bystrc, Ečerova).
- V prosinci již na linky vyjel po rekonstrukci slatinský trolejbus Škoda 14TrR evid. č. 3240. Již probíhá modernizace článkového trolejbusu evid. č. 3508 (skelety obou článků vozu otryskány), dalšího slatinského vozu evid. č. 3251, následovat má vůz evid. č. 3263. K začátku prosince byly z provozu odstaveny husovické trolejbusy evid. č. 3202, 3203 a 3205. Komínské vozy evid. č. 3199 a 3200 byly k témuž datu přesunuty do Husovic.
- Na GO do firmy Zliner byl v prosinci přistaven autobus Karosa B732 evid. č. 7382, odstaveny vozy evid. č. 7325 a 7335 (k odprodeji).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Pavel Šlesinger, Jaroslav
Pacholík, deníky Rovnost a Právo, tiskové zprávy na internetových
stránkách brněnského magistrátu www.brno.cz a dalšího denního tisku.
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net