Aktuality měsíce října 2003
- Již byly avizovány některé změny, které DPMB připravuje od počátku roku 2004. Definitivně bude ukončen provoz tramvají v noční době – tramvajové linky d-1 a d-8 budou nahrazeny nočními autobusy. Mají vzniknout celkem tři nové noční linky autobusů značené a-90, a-91 a a-98). Od této změny jsou očekávány úspory cca 5 mil.Kč. Navíc bude možno drobnější opravy tramvajových tratí realizovat v noční době bez výluk. Současně dojde ke změnám také u stávajících nočních linek. Na ostatních linkách nahradily autobusy noční tramvaje již od začátku roku 2000. Trasování nových nočních autobusových linek je následující: linka a-90: Ořešín – Medlánky – Hlavní nádraží – Křídlovická – Celní – Nemocnice Bohunice – Kamenný vrch – Kohoutovice; linka a-91: Řečkovice – Moravské náměstí – Hlavní nádraží – Hybešova – Poříčí – Osová – Starý Lískovec, Labská a linka a-98: Líšeň, Jírova – Dělnický dům – Hybešova – Pisárky – Ečerova – Žebětín. Tramvajová linka d-7 bude vedena z královopolského nádraží po trase linky d-6 až na Vídeňskou a poté do Starého Lískovce (v sedlech bude ukončena ve smyčce na Švermově v Bohunicích). Hlavním důvodem tohoto opatření je posílení dopravní obsluhy z důvodu ukončení linek IDS (podle návrhů by zde měly být končit linky č. 401, 402, 403, 404) v uzlu na Osové. Tramvajová linka d-2 bude mít následně poloviční intervaly. V oblasti autobusové dopravy jsou očekávány změny hlavně v severovýchodním sektoru města – linka a-64 bude nadále vedena z Podzimní pouze na Starou Osadu, linka a-72 pojede z Řečkovic na Starou Osadu a poté po trase linky a-64 do Přízřenic, linka a-56 pojede od Dělnického domu přímo na Starou Osadu, oblast bývalého MEZu bude obsluhovat přes smyčku Geislerova nově linka a-58, linku a-72 nahradí na Starou Osadu prodloužená linka a-78 a od Zetoru na Jírovu též prodloužená linka a-79.
- Z důvodu zlepšení dopravní obsluhy ulice Táborské během první etapy výstavby kanalizace jedou od 1. 10. 2003 autobusové linky a-56 a na-97 mezi zastávkami »Otakara Ševčíka« a »Jílkova« v obou směrech ulicemi Táborská a Klíny. Na této trase obě linky obsluhují zastávku »Buzkova«. Zastávka »Mošnova« je bez obsluhy a zastávka »Jílkova« pro směr na Starou Osadu byla přesunuta pod železniční most. Jak již bylo nastíněno v minulých Informacích, havarijní stav kanalizační stoky v horní části ulice Táborské (mezi ulicemi Otakara Ševčíka a Kamenačky) si vyžádal zahájení rekonstrukčních prací i zde – prozatím budou práce zahájené počátkem října prováděny bez úplné uzavírky ulice (autobusy MHD i dopravní obsluha mají vjezd povolen). Pracuje se na pravé straně vozovky ve směru od centra a ke konci října bylo vyhloubeno cca 50 metrů výkopu. V úseku mezi ulicí Nezamyslovou a ulicí Klíny (kde byla stavba byla zahájena koncem června 2003) koncem října probíhají práce již v těsné blízkosti železničního podjezdu.
- Z důvodu výměny kolejí na více místech byla o víkendu 4. a 5. 10. 2003 vyloučena tramvajová doprava na ulici Křenové (d-8 pouze na nádraží, d-10 mimo provoz a d-13 na Zvonařku; autobusy nádraží – Jírova a v úseku Líšeň, Jírova – Novolíšeňská navíc kyvadlová doprava KT8 po pravé koleji ve směru na Novolíšeňskou).
- Také o víkendu 11. a 12. 10. 2003 pokračovala výluka tramvajové dopravy na Dornychu. Kolej ve směru do Komárova je již dokončena – v následujících dnech probíhalo zapanelování. Kolej ve směru do centra je zatím vyměněna v úseku mezi křižovatkou a zastávkou »Svatopetrská«. Ani nové kolejnice se nepokládají na pražce či panely, zůstávají zde betonové sokly cca 5 m od sebe. K zapanelování se používají nové panely.
- Ve dnech 6. až 10. října 2003 se konal v areálu brněnského výstaviště veletrh INVEX. Doprava k areálu výstaviště byla posílena tramvajovou linkou d-P1 po trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Pisárky. Ve dnech 8. až 10. 10. 2003 jezdila linka d-P1 dopoledne na výstaviště ze Staré Osady (staženy vozy z linky d-7) a v opačném směru s označením linky d-7 (Pekařskou a Rooseveltovou). Provoz tramvajové linky d-7 v tu dobu v úseku Malinovského náměstí – Královo Pole, nádraží nahrazen autobusy s označením x7. Jako posila byly použity i některé kurzy z trhaček s prodlouženou službou, na některé tramvajové linky (většinou d-4) byly nasazeny autobusy a ušetřené tramvaje byly použity též jako posila. Podle aktuální poptávky byla též zajišťována doprava návštěvníků ze záchytného parkoviště autobusů na ulici Žabovřeské (linka d-P1 pak do smyčky Komín).
- Z důvodu opravy vozovky v dolní části Slovanského náměstí byly ve dnech 11. a 12. 10. 2003 odkloněny linky t-30, t-32, a-44 a a-84 do okolních ulic. Zastávka »Husitská« ve směru k Semilassu byla přeložena k zastávce tramvají a ve směru na Přívrat zůstala bez obsluhy. Zastávka linky t-32 »Slovanské náměstí« směr Srbská byla přeložena rovněž k tramvajové zastávce »Husitská« směr Semilasso. Na trolejbusových linkách byly nasazeny autobusy. Výluka pokračovala i v následujících dvou víkendech (dokončení oprav kanalizace a následně vozovky).
- Opravy kolejí probíhaly o víkendu 11. a 12. 10. 2003 na bystrcké tramvajové trati – u zastávek »Svratecká«, »Branka«, »Podlesí« a »ZOO« bylo rozhodnuto zvýšit výškovou úroveň temena kolejnic, což má umožnit provoz tramvají s vyklápěcími dveřmi. Vozy T6 a T3R zde doposud nemohou jezdit z důvodu kolize otevírajících se dveří s vyšší nástupní hranou při obsazeném voze. Od noci z neděle na pondělí 13. 10. 2003 zde následovaly noční výluky – linka d-1 byla ukončena v trojúhelníku Jundrov a dále do Bystrce jezdily náhradní autobusy. O následujícím víkendu pak úpravy nivelity tratě proběhly u zastávky »Stránského« (tramvajová linka d-1 odkloněna ulicí Husovou a Veveří). Zde byla použita podbíječka na automobilovém podvozku Mercedes, dříve klasická železniční podbíječka. V úseku nádraží – vozovna Komín zavedena náhradní autobusová doprava autobusy. Aby však mohly tyto tramvaje vyjet na „jedničku“, ještě zbývá rekonstruovat zastávku »Výstaviště«, což je plánováno na příští rok.
- Z důvodu oprav vozovky byla ve dnech 20. až 22. 10. 2003 uzavřena ulice Kociánka. Linky a-43 a na-93 byly odkloněny přes Lesnou. Na odklonové trase autobusy zastavovaly pouze na zastávkách »Ústav Kociánka« (jen linka a-43), »U vodárny«, »Štěpánkova« a »Rozárka«.
- V polovině října byly prováděny dokončovací práce na stavbě kanalizace na Belcrediho třídě v Líšni mezi náměstím Karla IV. a ulicí Karolíny Světlé. Výkop byl prováděn po pravé straně komunikace směrem k náměstí. V poměrně dlouhém úseku – cca 200 m byl provoz řízen světelnou signalizací. Zastávka »Karolíny Světlé« ve směru jízdy od náměstí byla přeložena cca o 100 m vpřed až před křižovatku Belcrediho a Karolíny Světlé. Odfrézovaná živice z výstavby kanalizace ve staré Líšni je navážena na budoucí tramvajové těleso pod konečnou Jírova. Patrně bude koncový úsek budoucí tratě mírně vyvýšen nad současný terén tak, aby koncový úsek tratě byl přibližně v rovině. A ještě pár vět z denního tisku: kromě prací na ulicích Podhorní a Ondráčkově je již rozestavěna kanalizace i v ulicích Belcrediho, Horákovská, Šimáčkova, Hřbitovní, Pohankova a na nám. Karla IV. Ve většině zmíněných ulic však měly být práce zahájeny až příští rok – důvodem rychlejšího postupu je nadbytek finančních prostředků. Úspora vznikla díky pozdržení prací v centru města na náměstí Svobody. Celková hodnota projektu rekonstrukce stokové sítě dosahuje bezmála dvou miliard korun. Na výstavbu kanalizační sítě naváže v Líšni následná úprava povrchu vozovek a chodníků. (dle Rovnosti z 24. 10. 2003)
- Koncem října budou ukončeny práce na rekonstrukci kanalizace a vozovek v Troubsku. Linka a-48 tak opustí zajímavou objížďkovou trasu, která byla vedena (při jízdě směrem do Popůvek) od zastávky »Nová« ulicí Novou v Troubsku, podjezdem pod dálnicí ulicí Troubskou v Bosonohách – zde zastávka »Hoštická« – dále ulicí Pražskou přes zastávky linky a-68 »Tranzitní plynovod« a »Troubsko, Kovopodnik«. V křižovatce na Veselce zahnula vlevo – zde zastávka »Troubsko, Veselka« směrem k Troubsku podjezdem pod dálnicí (zde linka jela po své trase, ale opačným směrem) – k zastávce »Troubsko, obecní úřad« – zde svou trasu opět opustila a okresní silnicí zamířila do Popůvek – zde před konečnou byla ještě zastávka »Popůvky, u školy«. Odjezd z konečné »Popůvky, náves« podjezdem pod dálnicí byl až kousek za křižovatku Vintrovna shodný s normální trasou. Zde místo jízdy přímo na Veselku odbočil autobus vpravo a ulicí Školní se vrátil do Popůvek, zde podjezd pod dálnicí a zastávka »Popůvky, u školy« – odbočením vlevo se dostal na silnici k Troubsku. Při zpáteční jízdě mezi Popůvkami a Starým Lískovcem tak linka pětkrát podjížděla pražskou dálnici. Koncem října skončí také oprava ulice Terezy Novákové v Řečkovicích, a to bude znamenat návrat linky a-41 na svou normální trasu. Ukončena byla též stavební činnost na ulici Novoměstské. Počátkem října byla pro IAD po ukončení opravy kanalizace zprovozněna silnice č. 23 přes Bosonohy (omezení se týkalo i autobusových linek DP – úsek řízený světelnou signalizací).
- S instalací světelné signalizace na křižovatkách v Brně se v poslední době roztrhl pytel – v říjnu byly semafory namontovány na křižovatce Vojtovy a Vídeňské ulice, avizována je výstavba SZZ na křižovatce Bubeníčkovy a Koperníkovy ulice v Židenicích.
- V září byla zastávka »Skácelova« linek a-84 a t-30 přesunuta do těsné blízkosti křižovatky Skácelovy a Purkyňovy ulice (za křižovatku). Cílem je usnadnění přestupu na tramvajové linky d-12 a 13, v opačném směru byl přesun zastávky ke křižovatce realizován již loni na podzim.
- O víkendu 25. a 26. 10. 2003 jezdily autobusy také na trolejbusových linkách t-34 a t-36. Důvodem byly úpravy vozovek v Žabovřeskách.
- V loňském roce škody způsobené vandalismem na prostředcích MHD činily více než 4 mil. Kč. Za devět měsíců letošního roku tyto náklady přesahují již částku 5 mil. Kč a do konce roku mohou vystoupit až k 7–8 milionům Kč. Nejčastějším projevem jsou poškrábaná skla a různé malůvky na vozech, a to v interiérech i exteriérech. Poškrábaná skla kromě skel čelních již nejsou vyměňována. Čmáranice na vozidlech jsou průběžně odstraňovány. (částečně dle deníku Rovnost z 24. 10. 2003)
- Ve dnech 28. 10., 31. 10., 1. a 2. 11. 2003 byla posílena doprava k ústřednímu hřbitovu. Každý den byl přes den na lince d-6 zkrácen interval, linka d-7 však byla v uvedenou dobu mimo provoz. Zároveň byla v provozu mimořádná posilová tramvajová linka s označením P2, jezdící v úseku Stará Osada – Hybešova – Ústřední hřbitov (půlící interval linky d-2). O víkendu 1. a 2. 11. 2003 byly na autobusové lince a-50 zavedeny posilové spoje jezdící v úseku Ústřední hřbitov – Kohoutovice, hájenka. Ve svátek 28. 10. 2003 jezdily na P2 vozy T3 sólo.
- V polovině měsíce října se v informační kanceláři DPMB objevily první letáky představující IDS JMK (Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje). Ve čtyřstránkovém letáčku jsou všeobecné informace, půlstránková mapka a informace o tarifu. Trasování linek je možno zatím vysledovat pouze z mapky. Jízdní řády zatím zveřejněny nebyly, neboť detaily jsou stále ještě dolaďovány. A co se tam dá mj. dočíst? První etapa zavádění IDS se dotkne 555 655 obyvatel kraje (přičemž kraj má 1 124 493 obyvatel) – což je 49 % obyvatel kraje. Území obsluhované integrovanou dopravou zaujímá 17 % celkové rozlohy kraje (obsluhované území má rozlohu 1 246 km2 – celý kraj má rozlohu 7 066 km2). Celý kraj má 647 obcí a z tohoto počtu bude integrovaná doprava obsluhovat zatím 112 obcí. V provozu má být 99 linek – 13 tramvajových (1–13), 13 trolejbusových (25–39), 35 autobusových (40–99) – nejsou zřejmě samostatně započítány noční autobusové linky (90–99), pět linek MHD Blansko (220–225), jedna linka MHD Adamov (235) a 32 linek regionální autobusové dopravy (linky označené čísly z intervalu 150–200 mají tangenciální charakter a spojují významné obce, čísly většími než 200 budou označeny autobusy pro spojení obcí s regionálními centry). Délka zaintegrovaných úseků tratí ČD dosáhla hodnoty 120 km. Určitou zvláštností bude tzv. univerzální jízdenka v ceně 47 Kč – tato jízdenka má dokázat zastoupit většinu jednorázových jízdenek. Je určena cestujícím, kteří budou služeb IDS JMK využívat pro nepravidelné cesty nebo pro jízdy přes větší počet zón. Jízdenka bude mít celkem 10 polí pro označení. Při zahájení cesty si musí cestující zjistit kolik zón projede a podle toho označí příslušné pole jízdenky. Další zajímavostí systému bude v některých případech řízený pohyb cestujících, zejména při nastupování. Nástup pouze předními dveřmi bude u autobusů jezdících mimo zóny 100 a 101 a také u autobusů s číslem linky větším než 100 na území zón 100 a 101 ve směru z města Brna. A ještě jedna aktualitka k IDS – na 1. 11. 2003 je plánováno otevření rekonstruovaného autobusového nádraží s novou příjezdovou komunikací v Tišnově – jedna z nástupních hran bude vyhrazena pro autobusy IDS (předpoklad ukončení pěti linek).
- Poslední den provozu lodní dopravy na Brněnské přehradě v neděli 12. 10. 2003 bylo všech šest provozních lodí ještě na hladině přehrady. Letošní sezónu ukončila plavba lodě DALLAS do Veverské Bítýšky. Poslední den jezdily lodě vcelku slušně obsazené – bylo slunečné, ale větrné počasí. Padesátá osmá plavební sezóna byla zahájena 21. 4. 2003, celkem letos lodě DPMB přepravily 162 000 cestujících. Počet přepravených osob je tedy přibližně stejný jako v několika předcházejících letech – oproti loňsku více o 2 000. Letošní sezóna přinesla několik zajímavostí – především mohli cestující do Bítýšky sledovat postupující výstavbu lávky u hradu Veveří – ta pak byla ukončena zvláštní podvečerní až noční plavbou pěti lodí spojenou se slavnostním oficiálním otevřením mostu. Týden po ukončení sezóny byly svezeny téměř všechny můstky a uloženy v prostoru parkoviště – z lodí byla vytažena na souš zatím loď VEVEŘÍ. Přes zimu čekají lodě údržbářské práce. Největší opravu asi podstoupí loď DALLAS, kde se bude opravovat střecha. Následující týden – v neděli 26. 10. 2003 – byl stav následující – lodě BRNO, DALLAS a VEVEŘÍ byly umístěny v krytém stání v hale, loď PIONÝR je pod širým nebem hned u brány. Lodě PRAHA a BRATISLAVA byly ještě na vodní hladině. Byly svezeny zbývající můstky. První část zimní odstávky budou tedy probíhat údržbářské práce na lodích BRNO, DALLAS a VEVEŘÍ. Někdy v lednu si lodě svoje místo prohodí a budou pokračovat údržbářské práce na zbývajících lodích.
- V denním tisku bylo uveřejněno několik nových informací z brněnské lodní dopravy. Mimo jiné byly zveřejněny ekonomické výsledky lodní dopravy. Ta nadále zůstává dotována. Tržby za loňský rok činí 3,6 milionu Kč (nárůst oproti loňsku o 300 tisíc Kč), co se týče jízdného a asi 1,1 milionu Kč co se týče příjmů z komerčního využití plavidel. Lodní doprava je dotována magistrátem města Brna částkou 7,75 mil. Kč. Změnila se struktura cestujících a účel cestování lodní dopravou – Brňané a návštěvníci přehrady se již nejezdí koupat, ale podnikají cílené výlety za účelem turistiky nebo návštěvy určité lokality. DPMB rovněž oficiálně oznámil změny, ke kterým dojde na přehradě příští rok. V úseku mezi Sokolským koupalištěm a Osadou vznikne nová zastávka s názvem »U Kotvy«. Zastávka bude na pravém břehu přehrady, zatímco zastávky »Sokolské koupaliště« a »Osada« jsou na levém břehu. Lodě tak budou jedenkrát více křižovat přehradní jezero. Tato zastávka bude vyžadovat poměrně dlouhou lávku mezi molem a břehem; má být řešena bezbariérovým způsobem. K další změně dojde v úseku mezi Roklí a hradem Veveří – zde doposud byly mezilehlé zastávky »Obora« (na pravém břehu) a »Zouvalka« (na levém břehu). Vzhledem k tomu, že na těchto zastávkách nastupovalo a vystupovalo velice málo cestujících, budou obě dvě zastávky zrušeny. Tyto dvě zastávky budou nahrazeny jedinou zastávkou, která dostane název »Cyklistická« a bude situována na levém břehu přibližně naproti současné zastávky »Obora«. Také tato zastávka má být řešena jako bezbariérová. Trasa lodní dopravy bude následující (P – zastávka na pravém břehu), L – na levém břehu): BYSTRC – Kozí horka (P) – Sokolské koupaliště (L) – U Kotvy (P) – Osada (L) – Rokle (P) – Cyklistická (L) – Hrad Veveří (P) – Mečkov (P) – Skály (L) – Veverská Bítýška (L). Celkový počet zastávek při plavbě z Bystrce do Veverské Bítýšky se tedy nemění (jedna zastávka bude zrušena, jedna přesunuta a jedna bude nová). Jízdní doba do Veverské Bítýšky mírně naroste, jízdné na Osadu a Rokli mírně podraží – bude o jeden plavební úsek více. Letos se také objevila na trupu lodí (pod jejich jménem) poprvé registrační čísla (registrace u plavebního úřadu v Přerově) – 300.674 BRNO; 300.675 PRAHA; 300.676 VEVEŘÍ; 300.677 DALLAS; 300.465 BRATISLAVA; 300.679 – PIONÝR. (částečně dle deníků Rovnost a DNES)
Novinky ve vozovém parku
- Ještě jednou se vracíme k vážné nehodě tramvaje na vjezdu do smyčky Novolíšeňská, ke které došlo dopoledne v neděli 28. 9. 2003. Jednalo se o jednu z nejtěžších nehod v již několik desítek let trvajícím období provozu podvozkových tramvají. Řidička rozjela tramvaj KT8 (11/8) evid. č. 1706 ze zastávky »Novolíšeňská« a nepřiměřenou rychlostí přejela přes kontakt výhybky č. 1009 (do smyčky Novolíšeňská), která byla v tu dobu přestavěna do odbočky a před chvílí sem do smyčky vjel vůz na cvičné jízdě. Výhybka se začala s jistým zpožděním (přestavník má hydraulický válec) přestavovat zpět do přímé polohy, ale to již tramvaj v tu chvíli jedoucí padesátikilometrovou rychlostí vjela na místo. První dva podvozky bohužel poslušně sledovaly jazyky výhybky a vjely do odbočky a zbývající dva pokračovaly rovně – taková „šalinářská“ roznožka dopadla nadmíru nešťastně. Konec předního článku B cestou smetl sloup trolejového závěsu, střední článek ještě narazil do ležícího panelu. Výsledkem byla destrukce středního článku a vážně poškozen byl i přední článek B, který utrpěl šrámy při prudkém zabočení, nárazu do sloupu a následném zkřížení středního článku. Bylo sváteční dopoledne, tramvají naštěstí cestovalo minimum pasažérů, a tak došlo jenom k lehkému zranění několika cestujících a řidičky. Největším oříškem celé události se vedle škod na voze stalo odklizení v té chvíli již vraku tramvaje. Nasazení klasické techniky víceméně selhalo – napřed zkoušela s vozem bezvýsledně manipulovat jiná tramvaj KT8, pak naložená sklápěčka T815, vzápětí tahač DP LIAZ s deklarovanou tažností 22 tun. I ten byl zcela bez šance, vzápětí dorazivší technika hasičů situaci také bohužel hned nevyřešila – vyprošťovací vůz Tatra 815 – AV14 ani ve spojení s Liazkou DP s havarovaným vozem nehnul. Poté byla část tramvaje nadzvednuta dalším jeřábem hasičů AD28, LIAZ s AV14 spojeny a zaklínovány a použit naviják na hasičském automobilu. Bohužel se tato souprava začala přitahovat k tramvaji a ne naopak. Až těžký jeřáb firmy Jenyš (s nosností okolo 80 t) vnesl na místo havárie jasno. Pro něj však bylo nutno demontovat část trolejového vedení. Nadzvedl „kátéčko“ v místech kloubových spojení a za pomocí AD28 vzduchem přesunul na kolej ve smyčce. Tramvajová doprava byla odkloněna na Stránskou skálu – přibližně kolem poledne začala fungovat kyvadlová tramvajová doprava v úseku Jírova – Novolíšeňská (vůz evid. č. 1732 jezdící po pravé koleji směrem do města). Cestující vystupovali u smyčky nad místem nehody. Trať byla zablokována až do nočních hodin, kdy se podařilo vrak definitivně odsunout do prostoru smyčky – zde byl vůz během následujícího dne připraven k převozu do vozovny (odřezání částí skeletu zasahujících do průjezdného profilu, vyztužení zdemolovaného středního článku navařenými profily…), ke kterému došlo až v pondělí večer. Po ohledání tramvaje bylo rozhodnuto o opravě – již začaly práce na opravě a rovnání dílu B, vůz patrně dostane kompletní GO s dosazením nízkopodlažního středního článku.
- Od 20. 10. 2003 jsou na linky s cestujícími vypravovány dvě nové pisárecké Anitry evid. č. 1808 a 1809 (TBZ vykonány 3. 10. 2003). Nyní Anitry můžeme spatřit mimo linek č. 2, 4 a 5 a nově i na „jedenáctce“, „sedmičce“ a znovu i na lince č. 6. Nadále jezdí tyto vozy v nepracovních dnech na cvičných jízdách, ale jejich počet je již dostatečný k tomu, aby alespoň některé z tramvají mohly být vypraveny i s cestujícími (poprvé 25.–26. 10. 2003). Kloubové tramvaje K2 evid. č. 1068 a 1095 (společně s vozy evid.č 1071, 1073 a 1115 jsou posledními mohykány s bočními vlnitými plechy) byly v říjnu nadále v provozu.
- Od počátku října je v provozu dvojice generálkovaných tramvají T3 evid. č. 1579+1578 (řízený vůz přibyl k již dříve zprovozněnému vozu řídícímu). Souprava dříve opravených tramvají T3 evid. č. 1544+1571 obdržela v září po krátké době provozu celovozovou reklamu (černožlutý polep). Do provozu se též vrátila tramvaj T2 evid. č. 1557 (po březnové nehodě u výstaviště) a znovu jezdí v soupravě s evid. č. 1561 (stříbrný nátěr zůstal). Stejně tak již vyjede opravený vůz evid. č. 1540 (též po dřívější nehodě).
- V úterý 7. 10. 2003 poprvé do provozu zasáhlo ex košické „kátéčko“ evid. č. 1738 (na lince P1). Do dílen byla na VP přistavena tramvaj KT8 evid. č. 1715. Na GO s dosazením částečně nízkopodlažního článku (jako již opravovaná evid. č. 1701) by měla být přistavena tramvaj evid. č. 1712, vzhledem k situaci s vozem evid. č. 1706 (viz výše) a jeho středním článkem dojde možná ke změně plánu. V úterý 14. 10. 2003 byla zajížděna tramvaj K3R-N (ujela 260 km). Zkušební provoz povolí Drážní úřad až po absolvování TBZ. Tramvaj je zatím majetkem Pars nova Šumperk. Před typovým schválením musí najezdit 30 tisíc kilometrů bez cestujících. Pokud vše dobře půjde, od začátku ledna 2004 by se měla stát majetkem DPMB, obdržet evid. č. 1751 a zahájit zkušební provoz s cestujícími na lince č. 1 (domov bude mít v Medlánkách).
- S přesunem několika pisáreckých vozů K2 do provozovny v Medlánkách musí zdejší vozovna občas řešit problém s odtahem neschopných vozů K2. Pisárky mají k tomuto účelu dva služební vozy T2 – evid. č. 4121 a 4122 a někdy vypomáhá také T3 evid. č. 4123. Protože Medlánky služební tramvaje nemají, řeší se odvoz neschopných vozů K2 některým ze sólo vozů T3.
- A několik slov k současnému vypravování tramvají na linky – Pisárky vypravují „kloubáky“ (ev. Anitry) na linky č. 2, 4 (pouze v prac. dny), 5, 6, 7 (dtto), 9, 10 (dtto) a 11, o víkendech navíc na linku č. 3 a 13. „Rakety“ T3R je možné spatřit na č. 12 a 13 (pouze v prac. dny), s výjimkou evid. č. 1669+1670, která jezdí i na „jedničce“. Dvojice vozů T6 jezdí na linkách č. 12 a 13, o víkendech pouze na lince č. 2. Sólo T3 se můžeme v pracovní dny svézt na „čtyřce“ a nyní i na „desítce“, o víkendech navíc i na „sedmičce“. Dvojčata T3 pak pendlují na linkách č. 1, 3 (pouze v prac. dny), 12 a 13 (dtto). KT8 jezdí i nadále na „jedničce“ a „osmičce“.
- Oba nově dodané trolejbusy Škoda 22Tr evid. č. 3603 a 3604 (v. č. 13093/2003) absolvovaly ještě v září TBZ a po obdržení průkazu způsobilosti byly zařazeny do provozu s cestujícími – „trojka“ vyjela s pasažéry do ulic 9. 10. a evid. č. 3604 pak 13. 10. 2003. V současnosti pokračují práce na rekonstrukci trolejbusu 14Tr evid. č. 3240, připravuje se celková oprava článkového trolejbusu 15Tr evid. č. 3508.
- Článkové trolejbusy Škoda 15Tr a 22Tr jsou nasazovány téměř výhradně na linku t-26. Početní stav těchto vozů stoupl na dvanáct, občas se „kloubák“ objeví také na lince t-25. Vozy jezdí prakticky pouze v pracovní dny. Pravidelně se dva až čtyři trolejbusy objevují na fotbalových posilách linky t-32. Na slatinské linky t-31 a t-33 jsou nasazovány pouze vozy Škoda 14Tr a 14TrR, na posilové lince t-35 se objevují vozy 14Tr nebo 14TrR, nejezdí zde vozy 21Tr, na lince t-27 zpravidla jen 14Tr. Na všech ostatních linkách, tj.t-30, t-32, t-34, t-36, t-37, t-38, t-39 je smíšený provoz vozů 14Tr a 21Tr. Na linkách t-25 a t-26 se kromě článkových vozů objevují i všechny ostatní typy vozů – tj. 14Tr, 14TrM, 21Tr.
- Opravených autobusů Karosa B731 (ze série evid. č. 7399–7418) pomalu přibývá – naposledy se v říjnu objevil vůz evid. č. 7399. Opravy autobusů v poslední době probíhají ve Slatině, ve Zlíně byly naposledy vozy evid. č. 7412 a 7418.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Petr Šimšík, Tomáš
Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net