Aktuality měsíce února 2003
- U řečkovického nádraží v Brně je vozovka tzv. Svitavské radiály vedena estakádou přes ulici Hapalovu. Tento most postavený koncem sedmdesátých let (zprovozněný roku 1980) je v nevyhovujícím až kritickém stavu. Jízda po estakádě je nyní možná pouze sníženou rychlostí (40 km/h). Letos má být opravena polovina mostu, zbývající polovina v příštím roce. Původně se počítalo s demolicí a výstavbou nového mostu, odborníci však usoudili, že most půjde opravit. Náklady na opravu mostu mají činit 40 milionů Kč. Pod estakádou jsou situovány zastávky autobusů MHD »Kronova«, přičemž zastávka a-42 ve směru ke Globusu byla loni z důvodů očekávaných stavebních prací přesunuta těsně za most.
- V závěru roku 2002 byl proveden audit tramvajové dopravy. V závěrech
z auditu jsou některé zajímavé postřehy, které se patrně dočkají
realizace:
- nahrazení některých tramvajových výkonů jinou trakcí – především autobusovou – a to v koncových částech tramvajových tratí tam, kde je již nižší poptávka a možnost dřívějšího ukončení tramvajové linky;
- omezení jiného využití tramvají než k přepravě cestujících – např. cvičné jízdy;
- úprava provozního režimu tramvajových linek d-2, 6 a 7 (zavedení rovnoměrné intervalové nabídky); Pozn.: Posílením provozu na linkách d-2 a d-6 možná dojde k zániku linky d-7. Toto opatření je známé z období zvýšené přepravy cestujících k ústřednímu hřbitovu, kdy bývá linka d-7 zrušena a je nahrazena vloženou linkou v relaci Stará Osada – Ústřední hřbitov a posílením provozu na lince d-6.
- nasazení vozů K2 na linku d-4;
- propojení tramvajového úseku Olomoucká – Nezamyslova na linkách d-8 a 10;
- zvýšení efektivity opravárenských prací s podstatným zkrácením doby opravy;
- segregační opatření u tramvajových tratí v úsecích, kde často dochází k zablokování tramvajového provozu individuální dopravou.
- O víkendu 8. a 9. 2. 2003 byla z důvodu oprav vodovodního potrubí v dolní části ulice Merhautovy (mezi křižovatkou s ulici Jugoslávskou a křižovatkou s ulicí Sýpka) přerušena tramvajová doprava do Štefánikovy čtvrti. Linka d-5 byla odkloněna směrem do Černých Polí. Náhradní autobusová doprava byla zavedena ze zastávky »Jugoslávská« po trase tramvaje do Štefánikovy čtvrti.
- Největší dopravní stavební akcí v oblasti brněnské MHD má být letos oprava křižovatky Křížová – Václavská v období prázdnin. V rámci opravy má dojít ke změně polohy kolejí (zvětšení osové vzdálenosti v obloucích). Rekonstrukce si vyžádá změnu tras několika tramvajových i autobusových linek.
- Z důvodu rekonstrukce plynovodu v Líšni byla od 17. 12. 2002 asi až do 10. 5. 2003 linka a-58 (a a-97) odkloněna – autobusy vynechávají při jízdě do města zastávku »Karolíny Světlé«.
- Koncem loňského roku byla definitivně zrušena bývalá trolejbusová smyčka Přívrat v Žabovřeskách – po jejím opuštění v roce 1987 sice bylo vedení odpojeno od provozní tratě, ale ve smyčce zůstalo. Nyní bylo vedení ve smyčce zcela demontováno a současně je fyzicky zamezen vjezd do smyčky – byla zde vybudována nástupní hrana zastávky »Přívrat« linek t-134 a t-136.
- Poslední jednání provedená na odpovědných místech signalizují, že brněnský integrovaný dopravní systém by se mohl od 1. 1. 2004 stát skutečností. Krajští zastupitelé v průběhu února 2003 schválili projekt pro přeměnu brněnské hromadné dopravy na integrovanou dopravu. V podstatě jde o vzájemné propojení dnes existujícího systému MHD se železnicí a autobusy ostatních dopravců. Na cestování v dané oblasti by tak potom mohl postačovat jediný jízdní doklad. Integrovaný systém by v určité částečné formě mohl začít fungovat již od ledna příštího roku. V dubnu letošního roku má být rozhodnuto, jak velké území kraje bude tento systém postihovat. Hejtmanství Jihomoravského kraje a Magistrát města Brna zřídilo společnost KORDIS, jejíž náplní je zabývat se vzájemným koordinováním dopravy. (zpracováno podle deníku Rovnost a brněnského večerníku)
- Nízký vodní stav (hladina na úrovni cca 224,0 m n. m.) byl na Brněnské přehradě udržován ještě po většinu února. Oproti původním předpokladům došlo k podstatnému prodloužení oprav technologického zařízení. Jak jsme zde již zmiňovali, pokračuje výstavba lávky pod hradem Veveří. Řeka v místě původního mostu a budoucí lávky byla přemostěna pomoci pontonu. K tomuto pontonu vede od levého břehu (od zbytků mostu) provizorní cesta z desek. Na levém břehu byly koncem ledna zahájeny práce na odstranění zbytků původního mostu – zbytky oblouku mostovky byly likvidovány pomoci malých náloží (aby nedošlo k poškození oken na hradě), suť pak byla převážena přes ponton na pravý břeh. Počátkem února již zbytky mostu na levém břehu neexistovaly. Přibližně od poloviny února je počítáno s pozvolným napouštěním přehradního jezera (práce na opravě turbíny jsou v závěrečné fázi) tak, aby na konci dubna mohla být zahájena lodní doprava (hladina minimálně ve výši 229.0). Lodní doprava však poté bude do doby dokončení lávky (předp. červenec) provozována v pracovní dny pouze k hradu, do Bítýšky by se jezdilo jen o víkendech.
- Lodě se již pomalu připravují na svoji další sezónu. Oprava většího rozsahu byla provedena u lodi DALLAS – byla vyměněna část obšívky, interiér byl obložen dřevěnými palubkami.
Novinky ve vozovém parku
- Po více než ročním martyriu ohledně nových nízkopodlažních tramvají pro brněnský dopravní podnik nastal v únoru přelom ve vývoji událostí. Již 5. 9. 2001 vypsal DPMB soutěž na dodání patnácti nízkopodlažních tramvají a v polovině listopadu byl oznámen vítěz – ŠKODA Dopravní technika. Z toho důvodu byla podle zadání DPMB v Škodovce smontována poslední tramvaj ze série 03 T5 (výr. č. 9205) tak, aby mohla být dodána do Brna v srpnu 2002. Odvolání a námitky neúspěšného uchazeče vyústily ve zrušení soutěže 14. 2. 2002. DPMB proto vypsal 2. 5. 2002 novou soutěž, která 3. 6. 2002 opět vyzněla ve prospěch Škodovky – neúspěšný uchazeč nesplnil dva z deseti požadavků DPMB (doklad o technické způsobilosti vozidla a plnění normy kontroly jakosti ISO 9001). I druhé řízení bylo po protestech zrušeno, výběrové řízení vyhlášené DPMB ovšem bylo v souladu se zákonem a námitky neúspěšného uchazeče nakonec zamítnuty. DPMB tak ve třetím řízení oslovil přímo už jen Škodovku. Patnáct nových tramvají má být v Brně označeno evid. č. 1805–1819 (výr. č. 9205, 9267–9269 a 9301–9311). Brno se tak stane pátým provozovatelem těchto tramvají v České republice (doposud Plzeň, Ostrava, Olomouc a Most). Pro brněnské tramvaje je používán obchodní název ANITRA (A – asynchronní, Ni – nízkopodlažní, Tra – tramvaj). Převezení prvního vozu z výrobního závodu do Brna proběhlo na trajleru v polovině února 2003 – tramvaj byla složena před ústředními dílnami v Medlánkách ve středu 19. 2. 2003. Druhý a třetí vůz byly v únoru již rozpracovány ve výrobním závodě (uvedení do provozu je předpokládáno cca do začátku prázdnin). Čtvrtá a pátá tramvaj mají svézt první cestující přibližně do konce září.
- Provedení pro Brno se od dosavadních tramvají 03T liší řadou změn – vozy mají polopantograf typu Stemmann Fb700, písečníky Dioss s plněním zvenku i zevnitř s motorickým dávkováním (jen na první nápravě), mazání okolků Tribos (jen na první nápravě), kompletně nový informační systém BUSE (RIS, střešní repro, stavění výhybek Herman, boční panely BS170…). V salonu jsou vypuštěny dvě sedačky proti druhým dvoudílným dveřím a nahrazeny dvojsedadlem proti směru jízdy – všechny sedačky CIEB). (částečně dle časopisu Dráha č.2/2003)
- Od konce ledna jsou tramvaje T3R evid. č.1669+1670 převedeny z provozovny Medlánky do Pisárek. Nadále však trvá nasazování této soupravy převážně linku č. 1. Na předním a zadním čele soupravy byla vyměněna spřáhla za standardní. Současně byla do Pisárek převedena souprava vozů T3 evid. č. 1657+1658.
- Od pondělka 17. 2. 2003 již vozí cestující původně košická tramvaj KT8 s dosazeným nízkopodlažním článkem evid. č. 1737. Jsou avizovány práce na dalším vozu pro Brno – původního evid. č. 504. Tramvaj KT8 evid. č. 1723 je po opravě – byla dosazena linková orientace BUSE.
- Jak jsme vás již informovali, pokračuje instalace řídícího a informačního systému (RIS) do vozidel MHD v Brně. Například na tramvajích K2 je systém (s akustickými hlásiči) doplněn u vozů evid. č. 1033, 1042, 1060, 1069, 1082, 1101, 1110, 1118 (víceméně u těch, které prošly v poslední době opravou i nižšího stupně).
- V úterý 28. 1. 2003 došlo na Kníničské ulici poblíž jundrovského trojúhelníku k najetí soupravy tramvají evid. č. 1635+1636 na lince č. 1 do vozu KT8 evid. č. 1708 (na zkušební jízdě, řidič po zastavení kontroloval brzdy). Vážná nehoda si vyžádala třináct zraněných. Škoda na vozech byla předběžně odhadnuta na 1,5 milionu Kč.
- Počátkem února svezla své první cestující tramvaj K2 evid. č. 1072 – při střední opravě obdržela nový unifikovaný nátěr DPMB, nasazení vozů K2P evid. č. 1080 a 1097 opravených v Šumperku (a také takto natřených) do provozu se oddaluje, v polovině února vyjel na linku v Brně rekonstruovaný „kloubák“ evid. č. 1116.
- Vyřazené trolejbusy Škoda 14Tr evid. č. 3188, 3190, 3191 a 3192, o jejichž cestě jsme psali v minulém čísle, budou nadále jezdit v ukrajinském Rovně. V druhé polovině února vyjel na linky další rekonstruovaný trolejbus Škoda 14TrR evid. č. 3243.
- Jak jsme již naznačovali minule, kloubové tramvaje na lince č. 4 se od počátku února (od 3. 2. 2003) staly skutečností. Na lince jezdí v pracovní dny čtyři vozy K2P (T) na pořadích 3/4, 7/4, 9/4 a 13/4. Hlavním cílem tohoto opatření bylo zvýšit kapacitu linky při nezměněném intervalu, protože v některých úsecích linky (přeprava studentů do školních zařízení v oblasti Masarykovy čtvrti) a obdobích dne sólo vozy kapacitou nepostačovaly. Dlužno podotknout, že „kloubáky“ na „čtyřce“ jezdící do velkého stoupání do Jiráskovy, či dnes Masarykovy čtvrti doposud byly velkou vzácností (jen při výlukách a jiných mimořádnostech). Ušetřené čtyři tramvaje T3 byly spřaženy do dvojic a objevily se na lince d-12. Na této lince tak mohly být zrušeny ne zrovna efektivní následy K2 (tramvaje nebyly schopny přesně dodržet interval a docházelo ke sjíždění a přeplňování vozů) a provoz zde v pracovní dny nadále zajišťují soupravy tramvají T3, T3R a T6 (o víkendech K2), stejně jako na lince č. 13. I nadále trvá nasazování dvojic vozů T6 o víkendech na „dvojku“ (na lince č. 7 o víkendech sóla) a na lince č. 3 již zase jezdí od počátku roku o víkendech „kloubáky“.
- Nízkopodlažní trolejbusy na linkách t-139 a t-144 se staly skutečností – od 1. 2. 2003 jsou na některé kurzy linek t-139 a t-144 vypravována nízkopodlažní vozidla Škoda 21Tr z provozovny Komín. Jde o kurzy 1, 3/139 a 1/144.
- Na sklonku roku 2002 v souvislosti se zařazením nových Citybusů byly vyřazeny vozy Karosa B732.1654 evid. č. 7327, 7340 (gar. Slatina) a 7345, 7348 (gar. Medlánky). Od loňského léta zůstává bez využití odstavený bus evid. č. 7255, který byl plánován na přestavbu pro Lodní sporty Brno. Vozy zůstávají zatím v DP pro jejich případný odprodej.
- V první polovině února se do Brna ze Zlína vrátil generálkovaný kloubový autobus Karosa B741 evid. č. 2330 – novinkou je nátěr v nových barvách DPMB (první autobus vůbec v Brně). Je také vybaven informačním systémem RIS.
Znovu nesmrtelná T3
- V Brně pokračuje program modernizací tramvají T3. Vzhledem k tomu, že
přibyly další varianty rekonstrukcí, dovolíme si krátkou a stručnou
rekapitulaci:
- V roce 1997 bylo z více důvodů (finance, omezené kapacity výrobce ohledně typu T6, problémy s vozy RT6…) znovu přistoupeno k provádění generálních oprav, již třetích v pořadí. Nad běžný rámec opravy obdržely tramvaje při GO mj. poptávkové otvírání dveří či jistá vylepšení stanoviště řidiče.
- Následujícího roku pak proběhla tzv. vzorová generální oprava tramvaje T3 – na vůz evid. č. 1525 byly mj. dosazeny transparenty BUSE (vpředu do nově navržené laminátové nástavby nad čelním sklem), vytápění bylo nově řešeno topnicemi v kanále při bočnici – s tím souviselo i nově navržené upevnění sedaček (původních laminátových), které byly nově zakotvené do bočnice vozu. Zmizely tedy ony pro „tétrojku“ tak charakteristické kornouty pod sedadly, v nichž byly topnice. Jedním z cílů této úpravy bylo usnadnění úklidu podlahy. Také došlo k náhradě přední větrací klapky za menší s větším úhlem vyklopení. V tomto duchu byly téhož roku opraveny tramvaje evid. č. 1531 a 1556 (již bez panelů BUSE), 1528 (bez úpravy sedadel). U všech výše zmíněných vozů byla po nezbytných opravách (a ev. výměně opotřebovaných agregátů) zachována původní zrychlovačová výzbroj, současně též byla po odstrojení vyspravena v některých případech notně zkorodovaná skříň, byla montována zástěna stanoviště řidiče.
- V roce 1999 prošly generální opravou takto velkého rozsahu pouze tramvaje evid. č. 1533 a 1534. Byly na nich aplikovány výše zmíněné modernizační prvky (u vozu evid. č. 1534 jako řízeného nebyl montován čelní transparent). I u těchto tramvají byla zachována původní výzbroj – tj. tyristorová TV1. Motorgenerátor však byl nahrazen statickým měničem, přibyly hlásiče akustického informačního systému EPIS a elektrický stahovák pantografu. Opravu kompletně provedly dílny ostravského dopravního podniku v Martinově.
- Následující dva roky prošly opravou podobného rázu tramvaje evid. č. 1545, 1581 a 1593 – u všech byla ponechána výzbroj TV1, MG nahrazen statickým měničem. Všechny opravy provedly dílny DPMB.
- Loni se s generálními opravami doslova „roztrhl pytel“ – vozy evid. č. 1532, 1541, 1555, 1584, 1586 (jako řídící vozy , ev. s možností i řízených) a 1574, 1580, 1592, 1601 (jenom jako řízené) prošly opravou s výše zmíněnými úpravami (u všech ponechána TV1), pro vytápění interiéru bylo namísto topnic použito dvou teplovzdušných agregátů, u některých tramvají byly dosazeny všechny větrací klapky menšího typu. Všechny opravy provedly dílny DPMB. Dvě tramvaje evid. č. 1564 a 1595 prošly kompletní opravou znovu v Ostravě – u obou byla navíc původní zrychlovačová výzbroj nahrazena elektrickou výzbrojí TV Progress (poprvé u T3 v Brně) samozřejmě se stat. měničem místo MG a ručním řadičem pro ovládání vozu. Podobně pak byla v brněnských ÚD modernizována souprava vozů evid. č. 1543 a 1587 (tyto tramvaje však před rekonstrukcí měly tyristorovou výzbroj TV1).
- V loňském roce také vyjela do brněnských ulic tramvaj typu T3R.EV, představující svým způsobem též modernizaci vozu T3. Vozidlo tohoto typu využívá skříň T3Var vyrobenou v Krnovských opravnách a strojírnách koncepčně vycházející z typu T3, ale s využitím mnoha technologických novinek a hlavně svou konstrukcí (zesílení…) umožňující provoz s vlečným vozem. Je užita střídavá el. výzbroj Europulse s asynchronními motory o větším výkonu (pro vlečný vůz). První tramvaj T3R.EV evid. č. 1560 byla postavena v brněnských ústředních dílnách – při její kompletaci je využit i jistý podíl původních sestav z vozu T3, ale v zásadě jde o novostavbu (ve všech směrech modernější interiér – nové sedačky C.I.E.B., podlahová krytina ALTRO, nové obložení stropu, osvětlení…). Původní tramvaj tohoto evid. č. byla po vyzískání potřebných dílů (podvozky…) sešrotována. Program modernizací tohoto směru bude s jistými obměnami pokračovat. V nejbližší budoucnosti budou dodány tři tramvaje T3R.EV kompletně smontované v Krnově – jedna z nich je po dodání již ve stádiu zkušebních jízd (evid. č. 1562 – původní „tétrojka“ tohoto čísla byla odstavena), další dvě tramvaje pak budou mít evid. č. 1531 a 1569 (tj. původní vozy těchto čísel budou též sešrotovány – vůz evid. č. 1569 byl odstaven již v říjnu).
- Letos budou generální opravy dále pokračovat, vzhledem ke koupi nových nízkopodlažních tramvají ze Škodovky však pomalejším tempem. Koncem první dekády února vyjela do ulic dvojice tramvají 1583+1576 v provedení odpovídajícímu 1543+87. Ve středu 12. 2. 2003 pak dorazila ze Šumperka tramvaj T3 evid. č. 1589 – ve zdejší firmě Pars nova na ní byla provedena kompletní generální oprava spojená s doplněním také nové výzbroje TV Progress. V brněnských dílnách jsou nyní na GO přistaveny tramvaje evid. č. 1542, 1573, 1575 a 1582. Poslední jmenovaný vůz byl v posledním únorovém týdnu již zařazen do provozu s cestujícími (jako řízený s TV1, v novém nátěru DP vč. interiéru – místo krémové pastelová šeď – ve dvojici s vozem evid. č. 1581).
- Již na podzim loňského roku byly zahájeny práce na další variantě rekonstrukce tramvaje T3. Základem je znovu krnovská vozová skříň T3Var, v brněnských dílnách pak bude osazena dnes jak je vidět již „klasickou“ výzbrojí TV Progress – při další kompletaci (salon cestujících, stanoviště řidiče) je zatím využito více „konzervativních“ postupů (gumová podlaha, laminátové sedačky, obložení bočnic překližkou…, avšak vyklápěcí okna) oproti již zmiňované T3R.EV. Pro původní tramvaje ze šedesátých let to má však stejný důsledek – budou sešrotovány. Již začátkem února konal zkušební jízdy první takto rekonstruovaný vůz evid. č. 1517 (jako řídící; v novém nátěru DPMB), 22. února svezl své první cestující, stejně jako druhá takto modernizovaná tramvaj evid. č. 1558 (jako sólo či řízený vůz).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Tomáš Kocman, Jaroslav
Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net