Aktuality měsíce září 2003
- Z důvodu oprav povrchu vozovky na Tilhonově ulici ve Slatině byly trolejbusy na lince t-141 o víkendu 30. a 31.8. 2003 nahrazeny autobusy – ty jezdily na smyčku ve slatinském sídlišti odklonem po Hviezdoslavově ulici. Na této ulici byla u křižovatky se Slavkovskou ulicí zřízena náhradní zastávka.
- O stejném víkendu proběhla další výluka tramvajové dopravy na Křenové ulici. Zde zbývalo pokrýt novým živičným povrchem vozovku na pravé straně Křenové směrem z města v bezprostřední blízkosti mostu přes řeku (na mostě ještě pokračovala oprava inženýrských sítí) a na Olomoucké ulici po Životského ulici. Organizace dopravy byla klasická
- Téměř půl miliardy korun poskytla Evropská unie z prostředků Phare Brnu na první etapu rekonstrukce kanalizační sítě v centru města, která byla ukončena na sklonku července. Při této příležitosti byla mj. odhalena pamětní deska na domě číslo 4 na Křenové ulici. Cílem projektu byla modernizace sběrné kanalizace splaškových vod. Nyní pokračuje další etapa, financovaná již z prostředků evropského fondu ISPA. Projekt se týkal tří vybraných úseků kmenové stoky C, budování odlehčovací komory ve Vlhké ulici a rekonstrukce staré paralelní stoky. Konečně se rozbíhá na plné obrátky rekonstrukce stoky pod Táborskou ulicí – příčinou průtahů byly jednak změny v projektu (zmenšení původně uvažované kapacity) a také skutečný stav původní stoky, který je víc než havarijní a možná bude mít za následek přehodnocení postupu prací na Táborské ulici (další etapou možná bude stavba od Bělohorské ulice). (dle Práva 10. 9. 2003 a Židenického zpravodaje)
- V minulém čísle a předchozím článečku jsme se více věnovali výstavbě kanalizace na území Brna a v přilehlých obcích, nyní ještě doplňujeme údaj o výstavbě kanalizace v Ostopovicích, která zde probíhá již několik měsíců. Práce ve vozovce v úseku mezi zastávkami »Ostopovice, náměstí« a »Ostopovice, rozcestí« linky a-48 si vyžádaly cca 100 m dlouhý úsek, ve kterém je provoz řízen vždy v jednom směru světelnou signalizací. Z tohoto důvodu byla dočasně zrušena zastávka Ostopovice, náměstí.
- A ještě jedno doplnění – koncem srpna byla zprovozněna světelná signalizace na křižovatce Bělohorské a Jedovnické ulice v Juliánově. Též nově instalovaná signalizace na křižovatce Cejl – Tkalcovská nebyla během září používána k řízení provozu, zprovoznění obchodního centra a s ním spojený značný nárůst intenzity dopravy v této oblasti je totiž plánováno až na počátek října. Tato křižovatka bude vybavena předvolbou pro tramvaje. Počátkem září byla zrušena provizorní tramvajová zastávka »Tkalcovská« pro směr město (u křižovatky s Bratislavskou) a znovu používáno původní, zrekonstruované nástupiště. V opačném směru provizorium fungovalo o dva týdny déle. Na zastávce byly nainstalovány také nové označníky (trojboký otočný hranol). V létě byla na křižovatku Olomoucká – Tržní doplněna předvěst pro tramvaje.
- Ukončením rekonstrukce křižovatky Křížová – Václavská a přilehlých úseků tramvajových tratí se vrátil tramvajový provoz od ranních výjezdů dne 1. 9. 2003 do normálního stavu – linky d-2, d-5, d-6 se vrátily na své trasy, linka d-7 se po dvouměsíční přestávce opět rozjela po své trase mezi nádražím v Králově Poli a Starou Osadou. Také autobusové linky a-44, 51 a 84 jezdí po svých původních trasách. Oproti předchozímu stavu došlo v oblasti křižovatky k těmto změnám – změna osové vzdálenosti a kolejová splítka na Václavské, nové ovládání výhybek a světelná signalizace, trolejové děliče v obloucích mezi výhybkami (budou dovolovat odpojení jedné větve při zachování provozu ve zbývajících dvou) a zastavování autobusových linek na tramvajových zastávkách: linky a-44/84 u zastávky »Poříčí«, linka a-51 u zastávky »Václavská«. Zastávka »Poříčí« je vybavena novým typem zastávkových stojanů – trojboký otočný hranol na nerezové trubce, jehož prototyp je již delší dobu umístěn u zastávky »Klusáčkova«. Nový typ stojanu dovoluje umístění více informací, výhodou je rovněž možnost otočení v noční době směrem ke zdroji světla. Tramvaje a autobusy mají v ulici Křížové svůj samostatný jízdní pruh. Rekonstrukce křižovatky a přilehlých tramvajových tratí přišla na více než 50 miliónů korun.
- Nejenom v souvislosti s připravovaným integrovaným systémem dojde od počátku roku 2004 ke změnám v tarifu brněnské MHD. Stávající pásma 1 a 2 zahrnující město Brno se změní v zóny s čísly 100 a 101. Oproti předchozímu tarifu dojde kromě úpravy cen k těmto zásadním změnám – bude zrušena jízdenka s dobou platnosti 60 minut (budou jízdenky na 10, 40 a 90 minut), bude zrušena přestupnost u jízdenky s dobou platnosti 10 minut, jízdenky s dobou platnosti 10 minut (doposud za 7/ nově za 8 Kč) a 40 minut (12/ 13) budou platit pro dvě libovolné sousední zóny a s platností 90 minut (19/ 20) pro tři sousedící zóny. Jak jsme již informovali, nový tarif také znamená zavedení nových jízdenek o větší šířce – 52 mm. Tyto jízdenky je možné označovat pouze ve značkovačích Mikroelektronika (po výměně štěrbiny, která již probíhá – stávající šířka je zde vymezena zarážkou), proto je nutné do konce roku vyměnit ještě několik set zatím používaných strojků SAVS. Cena jízdenky u řidiče (40 min) se nemění – 15 Kč. Bude nutno uzpůsobit i automaty pro výdej jízdenek. U předplatních jízdenek (ceny zatím zveřejněny pro zóny 100 a 101) dochází k mírnému navýšení cen. Seniorpasy (nově místo za 300 Kč za 320) dosud platily pro pásma 1, 2 a 3, dále budou platit jen pro zóny 100 a 101. O vlastním IDS se dočtete v samostatném článku.
- S počátkem školního roku znovu do ulic vyjely autobusy DPMB na školních spojích. Dne 1. 9. 2003 proběhla na většině základních škol v Brně stávka učitelů. Školní spoje však vyjely ve standardním rozsahu pro nedostatek informací o účasti jednotlivých škol ve stávce.
- V průběhu června byla dokončena rekonstrukce měnírny Radlas. Tato měnírna napájí tramvajové tratě v ulicích Cejl a Křenová, trolejbusovou trať na Křenové a manipulační trolejbusovou trať na Cejlu. Účelem rekonstrukce bylo změnit technicky a morálně zastaralé technologické zařízení měnírny z padesátých let za nové moderní automaticky ovládané zařízení. Měnírna je koncipována jako tříjednotková s kombinovaným tramvajovým a trolejbusovým provozem. Celá jednotka je dálkově ovládána z dispečinku Tábor. Na Radlase byla během rekonstrukce v provozu pojízdná měnírna, která byla po ukončení rekonstrukce odtažena. (částečně dle Zpravodaje DPMB)
- O víkendu 6. a 7. 9 2003 probíhal na letišti v Tuřanech mezinárodní letecký festival Czech International Air Fest (místo Hradce Králové). Doprava do prostoru letiště byla zajišťována DPMB – pravidelná autobusová linka a-76 ve směru od hlavního nádraží k letišti byla posílena dle aktuální poptávky (nejdelší interval 20 minut). Pro linku platily také zastávky »Řípská, celnice« (jen ve směru na letiště) a »Řípská, dálnice« pro obsluhu přilehlých parkovišť. Vybrané posilové spoje linky podle aktuální situace vynechávaly zastávky v úseku Spáčilova–Staré letiště, příp. Spáčilova–Řípská (jezdily přes přivaděč). Dále byla v provozu mimořádná autobusová linka a-P (linkové číslo P) na trase Parkoviště Černovická terasa (obratiště v prostoru bývalé letištní plochy za areálem firmy Honeywell) – Letiště Tuřany. Na trase byly zastávky: Slatina, závod, smyčka – Slatina, závod, parkoviště – Slatina, závod – Slatina, nádraží – Řípská, celnice (jen ve směru na letiště) – Řípská, dálnice. Výstupní a nástupní zastávka »Letiště Tuřany« byla přeložena na příjezdovou komunikaci u odbočky ke startovací dráze. Na všech spojích linek a-76 a a-P platil běžný tarif MHD s tím, že držitelé platné vstupenky na letecký festival měli přepravu zdarma. Nasazeno bylo velké množství autobusů – na posilách linky a-76 článkové vozy, na lince a-P článkové i sólo vozy. Linka a-76 byla rovněž posilována v úseku od zastávky »Černovičky« (tyto autobusy sem najížděly přes ulici Hviezdoslavovu). Při návozu cestujících na letiště se prázdné vozy vracely služebně s využitím staré komunikace od letiště. Odpoledne tomu bylo naopak – vozy po této silnici najížděly do prostoru letiště.
- Po dobu konání veletrhu ve dnech 15.–19. 9. 2003 byla posílena tramvajová doprava k výstavišti linkou d-P1 s klasickou trasou Zvonařka – Pisárky. První dva dny byly v provozu vozy K2 a sólo T3, později navíc 2×T3, KT8 a dokonce jedna Anitra. Na výstavišti se konal již 45. ročník strojírenského veletrhu a druhý mezinárodní veletrh dopravy a logistiky. Z oboru městské dopravy byla jediným exponátem tramvaj K3R-N (viz dále), železniční exponáty byly zastoupeny mj. soupravou úzkorozchodných JHMD s remotorizovanou lokomotivou T47.018 a dvěma rekonstruovanými historickými vagóny (DF/u 647 a Ci/u 350) a slovenská Železničná spoločnosť zde představila motorovou jednotku ř. 840 a remotorizovaný motorový vůz 812.
- V Líšni byla počátkem září ukončena první etapa budování kanalizace v ulici Šimáčkově mezi náměstím Karla IV. a ulicí Klajdovskou. Práce byly přesunuty na náměstí Karla IV. směrem k Belcrediho ulici. Zde je krátký cca 80 metrů dlouhý úsek řízený světelnou signalizací (jezdí tudy linky a-58, 78). Pokračují práce v ulici Ondráčkově (25. 8.–16. 9. 2003 částečné přerušení dopravy) a v ulici Holzově.
- Letošní podzim bude v Brně patřit mj. opravě tramvajové tratě na ulici Dornych. Oprava si vyžádá víkendové výluky, v pracovních dnech budou tramvaje rekonstruovaným úsekem projíždět. Prvním víkendem bez tramvají v Komárově byl 20. a 21. 9. 2003. Jako první je opravována kolej ve směru do Komárova. Stávající kolejnice nejsou na pražcích, ale na pomocných betonových podkladech, které jsou ve vzdálenosti cca 3 metrů od sebe. Linky d-9 a d-12 jsou ukončeny ve smyčce Zvonařka. Ve vyřazeném úseku Zvonařka – Komárov není zavedena náhradní autobusová doprava, cestující používají pravidelné autobusové linky a-40, a-63 a a-67. Přestup cestujících při jízdě do Komárova je nejvhodnější na zastávce »Úzká«, přestup z autobusů na tramvaj při jízdě opačným směrem u zastávky »Zvonařka«. Vyřazen je úsek na Dornychu mezi křižovatkou Dornych – Plotní a Dornych – Kovářská. Autobusy pravidelných linek stavbu objíždějí po Plotní ulici (předpoklad do 3. 11. 2003). Zastávka »Zvonařka« ve směru do Komárova byla pro linku a-67 zřízena na začátku ulice Plotní, zastávka »Svatopetrská« je bez obsluhy (náhradou zastávka »Železniční« na Plotní ulici). Autobusy jedou ve směru na Úzkou ulicí Plotní a odbočením vpravo do ulice Kovářské a dalším odbočením vlevo se dostávají na svou trasu ulicí Dornych. Během první výluky byly dále přeloženy zastávky »Zvonařka« – pro linku a-76 při jízdě z centra do ulice Zvonařka k zastávce linek a-44, 47 a 49; pro linky a-49 a a-76 směr Úzká k zastávce linky a-84 a linky a-40, a-63, a-67, a-49, a-76 směr Úzká mají zastávku v ulici Zvonařka mezi Dornychem a Plotní.
- Z důvodu výstavby kanalizace od 29. 9. do 19. 12. 2003 neobsluhují autobusové linky a-43 a a-93 při jízdě směrem do Soběšic a do Útěchova zastávku »Rozárka«.
- V sobotu dne 20. 9. 2003 probíhal v medlánecké vozovně DPMB jako součást akce „Den bez aut“ den otevřených dveří – zájemci o dopravu mohli nahlédnout do části tramvajové vozovny, autobusové provozovny a do ústředních dílen. Mezi vstupní bránou a areálem dílen jezdil kyvadlově vůz KT8 evid. č. 1737. Zájemci si mohli zkusit sami řídit tramvaj (pod dohledem instruktora) – jezdilo se na okruhu kolem vozovny (k dispozici byly vozy T3 evid. č. 1564 a 1595), či se podívat na svět z výšky trolejového vedení (trolejová věžka evid. č. 5310). Ve zpřístupněné části tramvajové vozovny byla mj. k vidění také tramvaj K3R-N, která sem byla přes noc převezena z areálu BVV, dále např.vozy: Anitra evid. č. 1806, RT6 evid. č. 1801, cvičná tramvaj evid. č. 4101, vůz T3 evid. č. 1630, vůz T6 evid. č. 1203, vůz K2 evid. č. 1047 a K2R evid. č. 1064. V hale údržby autobusů byly vystaveny vozy evid. č. 2365, 7456, 7412 a 7612. V dílnách byl mimo jiné k vidění nově dodaný vůz KT8 s nízkopodlažním článkem evid. č. 1738, téměř dokončený vůz T3 evid. č. 1578, počátek rekonstrukce vozu KT8 evid. č. 1701 a řada dalších rozpracovaných vozů T3, K2 a T6. Zpřístupněn byl také areál lodní dopravy na Brněnské přehradě. Bylo předváděno vytahování a následně spouštění lodě z a na hladinu přehrady s odborným výkladem. Jednou ze spouštěných lodí byla loď BRNO.
- Na autobusové lince a-103 skončil s koncem prázdnin letní provoz. Od 1. 9. 2003 jsou provozovány pouze vybrané spoje (jezdící z Bystrce do Veverské Bítýšky) v pátek odpoledne, o sobotách, nedělích a svátcích. Také v lodní dopravě skončil 31. 8. 2003 plný provoz, kdy byly nasazeny dvě lodě na velkém a dvě na malém okruhu. Od začátku září jezdí lodě nadále denně, ale pouze v omezené míře – v pracovní dny pouze spoje jezdící až do Bítýšky. O víkendech je provoz posílen jednou lodí jezdící na malém okruhu mezi Bystrcí a Roklí. V říjnu již bude lodní doprava provozována pouze v nepracovní dny, a to zřejmě jen v prvních dvou víkendech tohoto měsíce. I letos byla návštěvnost přehrady a tím také využívání lodí k vyhlídkovým jízdám prakticky od samého počátku prázdnin poznamenána kvalitou vody v přehradě. Již od konce června nebylo pro výskyt sinic doporučováno koupání v přehradě, která se změnila v jedovatě zelenou plochu. Brněnská přehrada poskytuje celkem tři rarity – ekologický pohon lodí po jezeře se zdravotně nejzávadnější vodou pod nejzdevastovanějším hradem. Ano, ve většině zpráv o přehradě se stále častěji objevuje slůvko nej. Znečištění přehrady sinicemi se totiž stále prohlubuje a zabránit mu asi může už jenom radikální zákrok, jehož financování je zatím ve hvězdách. V průběhu září probíhaly na lávce spojující oba břehy jezera pod hradem Veveří dokončovací práce. Slavnostní otevření lávky proběhlo v úterý 23. 9. 2003 v podvečer. Při této příležitosti vypluly lodě DPMB (všechny kromě BRNA) a po setmění byl nad lávkou malý ohňostroj – trvající 5 minut. Lodě pluly přímo bez zastavování k hradu Veveří, platil zvláštní tarif (100/60 Kč). Jízdenky bylo možno zakoupit v předprodeji. Datum uprostřed týdne (namísto víkendu) bylo zvoleno z důvodu, aby se ohňostroje nezúčastnilo příliš mnoho diváků – v blízkém okolí není možnost parkování, míst na strmých březích přehrady rovněž není mnoho. Dobrá viditelnost na ohňostroj byla pouze z hladiny přehrady ze směru od Zouvalky, kde se také shromáždily lodě. O víkendu 27.–28. 9. 2003 se zvýšil zájem brněnské veřejnosti o přehradu a její okolí. Zejména v sobotu vylákalo pěkné počasí, nová lávka pod hradem a řada akcí na hradě Veveří (včetně spuštění věžních hodin po opravě) mnoho Brňanů. Lodní doprava jezdila v normálním intervalu a výstup a nástup cestujících na Veveří trval kolem pěti minut. Větší nápor zájemců si vyžádal také posílení autobusové dopravy – provoz na lince a-103 zajišťoval jeden článkový a jeden sólo autobus.
Novinky ve vozovém parku
- O prázdninách byly nízkopodlažní tramvaje Anitra nasazovány na linky d-4, d-5 a d-6. S ukončením prázdnin se toto poměrně ustálené nasazováni změnilo – vůz z linky d-6 byl přesunut na d-2, vozy jezdí také na jiných kurzech (19/5, 1/2 a 11/4 – což se však může změnit). V nepracovní dny pokračuje výcvik řidičů, zpravidla se však jezdí jen s jedním, max. se dvěma vozy. V noci z 30. 9. na 1. 10. 2003 dojely do Brna na trajleru z Plzně zbývající dvě Anitry z letošní dodávky – obdrží evid. č. 1808 (v. č. 9268/2003) a 1809 (9269/2003).
- V minulém čísle Informací jsme zmiňovali znovuzprovoznění pisárecké soupravy tramvají T3 evid. č. 1653+54 pod jinými evid. č. 1563+1550. Její provoz však trval pouze necelé dva týdny a do ulic se druhý zářijový týden vrátily původní vozy 1563+1550 (v modrém nátěru), které mezitím prošly opravou (v srpnu stržené pantografy). „Pražská“ souprava T3 evid. č. 1653+1654 je tedy v Pisárkách znovu odstavena. Nové tramvaje T3P.EV evid. č. 1653+1654 byly taktéž prozatím odstaveny v pisárecké vozovně (kde budou nadále jezdit) a do provozu s cestujícími zasáhly poprvé až 20. 9. 2003. Koncem září byl pro najeté kilometry odstaven „kloubák“ evid. č. 1068, brzy bude následovat 1095.
- Ve dnech 2. a 3. 9. 2003 dorazila do Brna postupně na trajlerech další původně košická tramvaj KT8D5 repasovaná a rekonstruovaná v KOS Krnov. Jedná se o vůz s košickým evid. č. 504 (výr. č. 178243/1989), který bude v Brně nadále jezdit pod evid. č. 1738. V této souvislosti si dovolíme krátkou rekapitulaci – do roku 1999 bylo v Brně provozováno 28 tramvají typu KT8, které sem byly dodány přímo od výrobce (ČKD Praha). V roce 1999 bylo tehdejší firmou ČKD DS dodáno ještě sedm dalších tramvají tohoto typu, avšak s modernější el. výzbrojí a hlavně středním částečně nízkopodlažním článkem, označených jako KT8D5N. V loňském roce zakoupil DPMB další dvě tramvaje KT8D5, které dosud provozoval košický dopravní podnik. První z nich (ex č. 518), která v Brně obdržela evid. č. 1736, prošla v Krnovských opravnách a strojírnách celkovou repasí spojenou s aplikací modernizačních prvků známých i u oprav vozů KT8 v brněnských dílnách. Poté již vyjela do brněnských ulic (jako KT8D5R). Součástí rekonstrukce druhého vozu (ex 519) však bylo i dosazení středního nízkopodlažního článku vzniklého v kooperaci firem ČKD Pragoimex a KOS. Při stavbě tohoto článku byly využity i některé části původního středního článku (části spodku umožňující spojení se sousedními články…). Hrubá stavba je řešena bez kabelového kanálu, s celistvou podlahou. Kabeláž je vedena v trubkách na spodku vozu (silnoproud) či hadicích pod stropem. Protože došlo ke změně dispozice středního článku (nemožnost využití prostoru pod podlahou), jsou na střeše článku nově umístěny statické měniče a pod sedadly baterie. Dveře článku jsou osazeny nájezdovými rampami pro vozíčkáře. Označení rekonstruované tramvaje je KT8D5.RN2 a je provozována pod evid. č. 1737. Součástí rekonstrukce je dále nové vytápění salónu teplovzdušnými agregáty pod sedadly. Elektrická výzbroj vozu zůstává původní TV3 , a to i s původním nožním řadičem. Vůz evid. č. 1738 pokračuje v řadě repasovaných „kátéček“ a provedením se středním nízkopodlažním článkem odpovídá tramvaji evid. č. 1737. Jeden ze dvou brněnských vozů KT8 z ověřovací série z roku 1986, evid. č. 1701, prochází v současné době generální opravou v brněnských dílnách. Součástí opravy bude i dosazení středního částečně nízkopodlažního článku, jehož výrobu zajistí ve smyslu výše zmíněných zásad také firma KOS. Původní článek tramvaje byl do Krnova pro vyzískání potřebných dílů zaslán po železnici již v první polovině srpna. Novinkou u tohoto vozu však mají být střešní odpory s přirozeným chlazením dle typu T6 (na rozdíl od odporových skříní s nucenou ventilací uplatňovaných dosud na „kátéčkách“). To také umožní instalaci klasických střešních větracích klapek. A k celému zamyšlení ještě poznámka na konec – v Ostravě bylo nedávno zprovozněno rekonstruované „kátéčko“ evid. č. 1510, které prošlo obdobnou rekonstrukcí (střední článek vyroben v KOS Krnov) jako např. vůz 1737 s jedním zásadním rozdílem – celý vůz včetně středního částečně nízkopodlažního článku je řešen jako jednosměrný (použito označení KT8D5.RN1). (částečně dle Dopravního magazínu č. 2/2003)
- V polovině září byla po generální opravě zprovozněna další tramvaj T3 evid. č. 1579 (prozatím v sólu provozu). Nyní již je dokončen vůz evid. č. 1578 (jako B vůz). Další po GO bude dvojice evid. č. 1577+1572. Na VP jsou v dílnách tramvaje T6 evid. č. 1209+10 a po VP již byly zprovozněny vozy evid. č. 1213+14.
- V neděli 28. 9. 2003 došlo k vážné dopravní nehodě na vjezdu do smyčky Novolíšeňská – řidička tramvaje KT8 evid. č. 1706 na lince č. 8 přehlédla postavení výhybky a plnou rychlostí vjela do odbočky – přední a hlavně střední článek byly při vykolejení vážně poškozeny včetně podvozků (mj. nárazem do sloupu trakčního vedení). Naštěstí došlo jenom ke třem lehkým zraněním.
- Tříčlánková tramvaj vzniklá vložením částečně nízkopodlažního článku mezi články stávajícího vozu K2 označovaná jako K3R-N se stala skutečností. Šumperské firmě Pars nova se podařilo dodržet slib a dodala tramvaj do Brna tak, aby mohla být představena na veletrhu. Základem pro prototyp tak zásadní modernizace klasického „kloubáku“ se stala brněnská tramvaj evid. č. 1065, která byla před rokem vzápětí po vyřazení z provozu firmě Pars nova odprodána. Na krajních článcích byla provedena klasická modernizace známá již z dřívějších zakázek pro Brno (čela Kotas, vyklápěcí okna, skládací dveře s novými křídly a novými pohony IGE, již klasický interiér s vytápěním teplovzd. agregáty…). Významnou změnou jsou oba hnané střední podvozky – jsou použity klasické podvozky se ss motory používané na ostatních vozidlech T a K. Tramvaj K3R-N má tedy poháněných všech osm náprav. Je použita zdvojená elektrická výzbroj TV Progress (CEGELEC) se statickými měniči, ručním řadičem a novým sběračem Lekov. Podvozky jsou opatřeny novou kotoučovou brzdou DAKO na všech nápravách. Vozidlo poskytne místo 54 sedícím a 90 stojícím cestujícím, v nově vyrobeném středním článku s výsuvnou nájezdovou plošinkou je prostor pro dva vozíčkáře (šest sedadel v nízkopodlažní části, celkem deset míst k sezení). Článek je dlouhý 7,43 m. Zajímavostí článku jsou nouzové dveře (samozřejmě s ručním ovládáním) uprostřed levé bočnice (jejich existenci vyžadují pro nový typ tramvajového vozidla platné předpisy), které omezují počet instalovaných sedadel. Tramvaj dorazila ze Šumperka do Brna po železnici v úterý 9. 9. 2003 a postupně byla převezena do medlánecké vozovny, která by v budoucnu měla být jejím domovem. Po kompletaci byla 13. 9. 2003 přetažena do areálu BVV, kde byla ve dnech 15.–19. 9. exponátem v expozici firmy. Následující den si ji mohli prohlédnout návštěvníci dne otevřených dveří v Medlánkách. A ještě jednu novinku z Parsu – firma se stala členem konsorcia pro dodávku modernizovaných tramvají K2 pro bosenské Sarajevo. Do města se mají dodávat tramvaje SATRA II odpovídající K2R s asynchronní výzbrojí SIEMENS a SATRA III vycházející z již dokončené K3R-N, ale též s asynchronní výzbrojí a pouze s 50% adhezí (hnací budou pouze krajní podvozky). V Šumperku nyní probíhají práce na prvních vozech těchto provedení – v Brně byly pro tyto účely zakoupeny dvě letos vyřazené „ká-dvojky“ evid. č. 1074 a 1104. (částečně dle MD 4/2003)
- V úterý 16. 9. 2003 poprvé po absolvování potřebných zkoušek (vč. TBZ) vyjela do ulic s cestujícími (jako 9/13) tramvaj RT6 evid. č. 1803, která prošla opravou v šumperském Parsu (od loňského roku licenční opravce a výrobce tramvají z produkce bývalého ČKD DS). Předmětem tzv. technického zhodnocení vozidla bylo především provedení repase a rekonstrukce brzdy středního podvozku tramvaje (vč. dodání nového diagnostického bloku pro kontrolu této brzdy). Vůz byl po několika dnech provozu odstaven. Dříve opravený vůz evid. č. 1801 jezdil při Dopravních dnech na počátku června a ještě několikrát vyjel na linku č. 13 s pokračujícími problémy, následně byl koncem června odstaven. Vozy RT6 mají být nyní vypravovány na kurzy 3/13 a 9/13 (ráno by jako posila měly zajíždět na Stránskou skálu). (částečně dle MD 4/2003)
- Od začátku září došlo k významné novince ve vypravování tramvají – medlánecká vozovna poprvé v historii vypravuje na linky (samozřejmě pomiňme výluky a další mimořádnosti) kloubové tramvaje K2. Mezi vozovnami došlo již koncem srpna k přesunu vozidel – do Medlánek bylo z Pisárek převedeno celkem osm vozů K2P (1023, 1024, 1026, 1031, 1032, 1041, 1042 a 1047 – skutečný stav se však může měnit). Z Medlánek do Pisárek bylo naopak převedeno pět souprav 2×T3G (1604+1619, 1605+1617, 1607+1611, 1614+1613 a 1626+1631 – řízené vozy, které mohly být využívány i jako řídící, jsou postupně znovu odstrojovány /na „B“ provedení/), navíc i T3 1523+28. Provozovna Medlánky nově vypravuje tři vozy K2P na linku d-6 (1, 9 a 11/6) a tři na linku d-7 (3, 6 a 7/7). Změny doznala i linka d-10, kde na dva kurzy, které jezdí v pracovní dny po celý den, vypravují Medlánky sólo T3 (1 a 2/10). Na linku č. 4 jsou vypravovány navíc dva vozy K2P – má zde jezdit šest „kloubáků“ + Anitra (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13/4). Vozy K2P jsou na linku řazeny tak, aby ve směru do Masarykovy čtvrti nejezdily dva za sebou.
- Ve středu 3. 9. 2003 dorazil po železnici do Brna (na Dolní nádraží) další kloubový nízkopodlažní trolejbus Škoda 22Tr, který bude u DPMB jezdit pod evid. č. 3603 (výr. č. 13088/2003). V polovině září pak z Ostrova přijel další vůz – budoucí evid. č. evid. č. 3604. Následně oba trolejbusy vykonaly TBZ. V průběhu září byl ve Slatině zprovozněn další modernizovaný trolejbus Škoda 14TrR – evid. č. 3254.
- Dne 12. 9. 2003 se na nádraží ve Slatině pro TMB skládal z vagónu autobus Ikarus 630 z Českých Budějovic. Zatím nebude zařazen do sbírek, je určen na náhradní díly. Shání se další vůz s motorem a převodovkou, jeden takový je v Bratislavě.
- V sobotu 27. 9. 2003 provedl historický trolejbus TM Brno Škoda 6Tr zkušební jízdy. Trolejbus, doprovázený ještě dalším historickým vozem Škoda 14Tr (evid. č. 3173) vyjel z komínské vozovny, postupně absolvoval jízdu na Mendlovo náměstí, na Českou, do Králova Pole na Srbskou, zpět na Českou, odtud k hlavnímu nádraží a do Šlapanic, svoji jízdu ukončil ve vozovně Slatina. Odtud byly vozy odtaženy do areálu TM v Líšni.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Tomáš
Kocman, Pavel Šlesinger
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net