Aktuality měsíce března 2004
- Jak jsme již psali v minulých Informacích, v průběhu února bylo sneseno trolejové vedení pro trolejbusy na ulici Tuřanka mezi křižovatkou a Řípskou a ve smyčce trolejbusů u slatinského nádraží. Na přelomu února a března byly z uvedené tratě odstraněny i trolejové sloupy, a tak trolejbusy zde již připomíná pouze doposud nesnesená stopa zabočující k bývalé smyčce nad křižovatkou Tuřanka – Řípská.
- V závěru února odstartovala stavba mostního objektu přes řeku Svratku – tím byla v podstatě prakticky zahájena stavba křižovatky v Pisárkách. Nový most spojí ulici Veslařskou a Žabovřeskou v místech, kde se řeka začíná přibližovat k tramvajové trati. Most, který bude v první fázi výstavby křižovatky používán veřejnou dopravou, bude v budoucnu sloužit pouze pěším a cyklistům. Napřed byl zpevněn břeh v místě budoucí opěry mostu na levém břehu řeky, poté se práce přesunuly na pravý břeh, kde si vyžádaly určitá dopravní omezení na ulici Veslařské – po 10. březnu 2004 zde byl zřízen asi 100 metrů dlouhý jednosměrný úsek, ve kterém je doprava řízena světelnou signalizací a kde je omezena rychlost jízdy – úsek je nepřehledný, v zatáčce – v blízkosti zastávky »Veslařská« (totéž se vbrzku očekává i na Žabovřeské ulici). Projíždí tudy autobusová linka a-61 (a-98) a trolejbusy z a do vozovny Komín. V průběhu března (od konce první dekády) byly na ulici Hlinky přibližně v úseku mezi tramvajovými zastávkami »Lipová« a »Pisárky« vykáceny první stromy, kácelo se rovněž v prostoru vodárny za plotem podél ulice Žabovřeské a pod pilami dřevorubců zmizel prakticky celý park v lokalitě zvané Rákosí (kudy vede tramvajová trať do Bystrce), zmizel rovněž vzrostlý strom mezi budovou DP a křižovatkou. Více než 200 stromů tak uvolňuje místo výstavbě křižovatky. Následovat budou ještě stromy na Hlinkách (blíže k vozovně) k zastávce »Lipová« a také stromy na ulici Pisárecké mezi vozovkou a vodárnou.
- O letošních letních prázdninách se bude muset brněnská doprava obejít hned bez několika úseků tramvajových tratí. Nadále bude pokračovat dlouhodobá výluka v ulici Táborské – linka d-13 ukončena na Geislerově. Vrcholit bude stavební činnost v ulici Purkyňově, kde si stavba přípojek a dokončení kanalizace vyžádá úplnou uzavírku ulice – linky d-12 a 13 tak nebudou moci zajíždět na své konečné v Králově Poli a budou zřejmě ukončeny úvraťovým způsobem před křižovatkou s ulicí Skácelovou. Další stavební akcí je výstavba křižovatky na Halasově náměstí v Lesné (která již byla zahájena s počátkem března). Tramvaje linek d-9 a 11 tak nebudou moci po určitou dobu jezdit do své konečné Lesná – linka d-11 má být ukončena ve smyčce Černá Pole a linka d-9 úvraťovým způsobem u zastávky »Fügnerova«. Opravy se zřejmě také dočká tramvajový most na Vídeňské ulici přes dálnici – tramvajová linka d-2 tak nebude moci jezdit na konečnou do Modřic a bude ukončena ve smyčce Ústřední hřbitov (do Modřic budou jezdit autobusy). Obousměrné tramvajové vozy KT8 tak kromě linky d-8 uvidíme i na dalších linkách (a asi nebudou na lince d-1).
- Konstrukce tramvajových jízdních řádů nyní dovoluje při zachování normálních podmínek sjezd tramvají linek d-1, 2, 4 a 8 u hlavního nádraží v dobách před a po nočních rozjezdech autobusů, tj. ráno po páté hodině a večer po osmé hodině. Vše záleží na tom, zda-li se některý spoj příliš neopozdí, případně jak dlouho na sebe řidiči počkají.
- K drobné změně došlo na přelomu února a března u jízdenek vydávaných automaty. Až doposud byla zadní strana jízdenek opatřena pouze textem „Dopravní podnik města Brna“. Šlo o stejné provedení, které bylo používáno dříve. Nyní je na zadní straně jízdenky delší text menším červeným písmem „Dopravní podnik města Brna, a. s. / Integrovaný dopravní systém / Jihomoravského kraje“. Přední strana jízdenek je beze změn.
- V roce 2004 má být dokončena výstavba měnírny Kohoutovice (náhrada stávající pojízdné měnírny) a zahájena výstavba nové měnírny Starý Lískovec, která vyřeší zatím trvající problémy objevující se při současné jízdě více tramvají do kopce od zastávky »Dunajská« k zastávce »Osová«.
- V minulém čísle jsme přinesli obsáhlejší článek o stavebních aktivitách v areálu strojírny Vaňkovka jižně od brněnského hlavního nádraží. Jak jsme již psali, 17. března 2004 proběhl slavnostní akt položení základního kamene, ale stavět se začalo po rozsáhlých demolicích již 22. února 2004. Všechny kolemjdoucí jistě udiví tempo stavby, vždyť již po měsíci zde stojí žebroví betonových nosníků budoucích budov, holou pláň ještě nestačilo jarní slunce vysušit, a již je poseta základy pro objekty. Obchodní a společenské centrum Vaňkovka bude mít prosvětlenou pasáž, více než 130 obchodů, kaváren a restaurací, na střeše bude tisícovka parkovacích míst. Dvě podlaží centra s prodejní plochou 37 tisíc m2 představují víc než dvojnásobnou plochu Olympie. Investovány budou zhruba tři miliardy korun, stavba má být dokončena v první polovině příštího roku. Tolik z novinového článku (Právo 18. 3. 2004) a co dále? Jak již bylo dříve řečeno, obchodní pasáž má v budoucnu tvořit páteř pěšího přístupu k novému železničnímu nádraží, posouzení vlivu centra na okolní infrastrukturu, hlavně dopravní (viz podobný Interspar na Cejlu) ponecháváme na čtenářích. A nyní pár faktických poznámek. V souvislosti s pokračující výstavbou došlo od 27. 2. 2004 k posunutí autobusové zastávky »Úzká« blíže k OD Tesco. Zastávka pro linky a-51, 60, 62 (94) byla posunuta cca o 50 metrů vpřed (až za křižovatku Úzká – Trnitá). Počátkem března byla definitivně uzavřena lávka přes Úzkou ulici. Vzápětí došlo k výkopu pro podzemní vedení v prostoru pod lávkou (na straně Vaňkovky), což znamenalo znemožnění průchodu pro pěší mezi Dornychem a Trnitou na této straně Úzké ulice a také svedení automobilové dopravy do jednoho pruhu. Na zastávky MHD naproti Tesca je tak možný přístup pouze přes nový přechod (u Trnité ulice). Tyto celkem hodně frekventované zastávky jsou nyní také omezeny stavební ohradou Vaňkovky a jejich stísněnost a omezený přístup se stávají častým terčem kritiky cestujících.
- Stavba kanalizace v Líšni pokračuje – nyní jsou uzavřeny ulice Holzova (linka a-78 jezdí odklonovou trasou po souběžné komunikaci) a Karolíny Světlé (linka a-58 jezdí mezi zastávkami »Klicperova« a »Náměstí Karla IV.« odklonem ulicí Trnkovou). V letošním roce mají být v úsecích, kde již byla vybudována kanalizace, zahájeny rekonstrukce vozovek. Z hlediska MHD se to bude týkat ulice Šimáčkovy (jezdí tudy linka a-58 směrem k líšeňskému hřbitovu) a ulice Ondráčkovy (jezdí po ní linka a-45 směrem do Mariánského údolí).
- V minulém čísle Informací jsme avizovali změny v brněnské MHD (a potažmo i v IDS) očekávané ke konci února, ale. První změnový termín IDS (dříve stanovený na 29. 2. 2004) byl posunut o jeden měsíc na 28. 3. 2004. V rámci prvního oficiálního změnového termínu došlo u IDS ke změnám jízdních řádů, případně k posílení dopravy (nikoli ke změnám tras). V brněnské MHD došlo k úpravě trasy u zvláštních autobusových linek a-81/82 a k malému rozšíření provozu dochází u dvou nočních autobusových linek na-90 a na-93. Linka a-69 navíc mění částečně svoji trasu. Pro linku a-81 byla ve směru z Valašské na Haškovu zrušena zastávka »Úzká«. Ve směru z Haškovy na Valašskou byla mezi zastávkami »Královo Pole, nádraží« a »Pionýrská« zrušena zastávka »Štefánikova« a nově byla zřízena zastávka »Klusáčkova«. Linka a-82 ve směru z Valašské na Bzeneckou jede v úseku Koliště – Poliklinika Židenice nově přes zastávky »Úzká« a »Geislerova«. Ruší se tak pro ni zastávky »Autobusové nádraží«, »Koperníkova« a »Jílkova«. Ve směru z Bzenecké na Valašskou se ruší závlek k Zetoru a v úseku Poliklinika Židenice – Moravské náměstí jede přes zastávky Geislerova – Zábrdovice – Koliště – Úzká. Ruší se tak pro ni zastávky »Jílkova« a »Dětská nemocnice«. Zastávka »Úzká« pro linky a-81 (směr Valašská) a a-82 (oba směry) je přeložena k zastávce linky a-67 směr Zvonařka a zastávka »Moravské náměstí« pro obě linky v obou směrech je jednotně u parku před budovou České pojišťovny. Pro linku a-69 se mění koncový úsek tratě – po odjezdu ze zastávky »Nemocnice Bohunice« nebude autobus odbočovat z ulice Netroufalky vpravo do ulice Kamenice, ale projede křižovatkou přímo k internátu zdravotních sester.
- Několik slov k autobusovým linkám IDS a jejich mimořádnostem – nadále pokračuje výstavba kanalizace v Babicích nad Svitavou, nyní se přidává i Ořechov (od 1. 4.) a Ochoz u Brna (od 7. 4.) – s objížďkami po jiných komunikacích v obci.
- V sobotu 21. 2. 2004 byl hrad Veveří mimořádně zpřístupněn pro veřejnost – návštěvníci (více než 1700) měli možnost se podívat i do těch částí hradu, které nebývají v sezóně běžně přístupné. Zájem návštěvníků byl nečekaně velký a za jediný den navštívilo hrad více zájemců, než některé jiné památky za celý rok. Pro mimořádný zájem tak musely být posilovány pravidelné spoje autobusové linky a-303. Podobná akce se opakovala v neděli 21. 3. 2004, kdy zde měli sraz turisté. Dopravní podnik opět posiloval dopravu na lince a-303 – k vidění byly dva článkové autobusy (evid. č. 2350 a 2352) jezdící na exponovaných spojích za sebou.
- DPMB zvažuje odprodej motorové osobní lodě BRNO. Loď BRNO má malou obsaditelnost – pouze 43 míst a k linkové plavbě se proto moc nehodí. V loňském roce byla na pravidelné linky – na málo vytížené spoje v pracovní dny ráno – nasazována. Cena lodě pro kupce by se mohla pohybovat kolem 2,5 milionu Kč (bez baterií). Peníze, které by byly koupí této lodi získány, mají být použity pro opravu odstavené lodi MÍR – ta má kapacitu 150 osob a pro linkovou plavbu je mnohem vhodnější. V loňském roce měla být prodána loď MÍR – zájemce o loď již dokonce byl – naštěstí však k odprodeji lodi nedošlo (jednak zájemce nabízel málo a jednak by se loď po odprodání již nedostala na vodu, ale měla sloužit dětem na dětském plácku). Připomeňme, že loď BRNO se původně jmenovala ÚDERNÍK a v Brně byla v pořadí čtvrtou lodí. Trup lodi postavila firma Špirk z Prahy, nástavba se stavěla v Brně. Loď byla v provozu od roku 1949. V sedmdesátých letech se přestala využívat a teprve ve druhé polovině osmdesátých let byla opravena – spuštěna na vodu v září roku 1989 při oslavách 120. výročí brněnské MHD. To již pod názvem BRNO. Ve stejnou dobu byla ale z provozu odstavena loď KYJEV (pozdější VEVEŘÍ). Krátce po zprovoznění lodě VEVEŘÍ byla počátkem devadesátých let odstavena z provozu výše uvedená loď MÍR. Interiér BRNA byl upraven nikoliv pro linkovou dopravu, ale pro pořádání různých konferencí, oslav atd. – tomu také odpovídala snížená kapacita plavidla. V závěru února 2004 se na zimní údržbě lodí v halách (kromě lodě BRNO tam byly umístěny lodě PRAHA a BRATISLAVA) pracovalo naplno, především se obnovovaly nátěry.
- Zahájení plavební sezóny na Brněnské přehradě v roce 2004 je naplánováno na sobotu 17. 4. 2004. V lodní dopravě je připravována řada změn – dochází k úpravě plavební dráhy a také ke změně jízdného, nebudou však pravděpodobně realizovány všechny záměry. Je uvažováno nové přístaviště s názvem U KOTVY na pravém břehu jezera, zastávka CYKLISTICKÁ na levém břehu jezera zatím ne, přístaviště ZOUVALKA již je zrušeno a nové přístaviště OBORA naopak uvažováno je. Celá trasa potom bude vypadat takto: Bystrc – Kozí horka (P) – Sokolské koupaliště (L) – U kotvy (P) – Osada (L) – Rokle (P) – Obora (P) – Hrad Veveří (P) – Mečkov (P) – Skály (L) – Veverská Bítýška (L). Základní jízdné za jeden plavební úsek je zvýšeno ze 6 Kč na 8 Kč, zlevněné jízdné zůstává v ceně 4 Kč a minimální jízdné je 2 Kč. Zdarma jsou přepravováni – děti do 4 roků, kočárek s dítětem a držitelé zvláštních průkazů. Za minimální jízdné jsou přepravováni – děti ve věku od 4 do 6 roků a držitelé seniorpasu starší 70 let (tito jezdili v loňské sezóně za nulový tarif). Zlevněné jízdné je poskytováno dětem od 6 do 15 roků, držitelům průkazu ZTP, držitelům předplatní jízdenky s ročním kuponem a držitelům seniorpasů mladším 70 let. Dále je zavedeno dovozné za jízdní kolo, za psa nebo těžší zavazadlo 20 Kč bez ohledu na vzdálenost a také rodinné jízdné pro rodiče a jejich děti do 15 roků. Jako novinka má být v letošní plavební sezóně zavedena zajímavá jízdenka – vstupenka – na jeden doklad má umožňovat návštěvu brněnské ZOO a plavbu lodí po Brněnské přehradě včetně přepravy tramvají mezi zastávkami Bystrc, ZOO a Bystrc, přístaviště.
Novinky ve vozovém parku
- Z provozu vyřazené a zrušené tramvaje evid. č. 1070, 1091 a 1538 jsou postupně rozebírány u ústředních dílen v Medlánkách („kloubáky“ sem byly převezeny z Pisárek – napřed 1070, pak 1091). Současná vlna likvidace také zasáhne vozy vrchní stavby, odstavené u ústředních dílen po zrušení střediska vrchní stavby na jaře roku 2002 (ev. i dříve) – jsou tam vozy evid. č. 4113 (kropič), 4119, 4120 a 4124.
- Ve čtvrtek 4. 3. 2004 byl z Krnova do Brna dodán první nízkopodlažní tramvajový vlek VV60LF. Vůz byl dovezen na podvalníku a složen v medlánecké provozovně. V následujících měsících bude muset vůz absolvovat řadu zkoušek a zkušebních jízd bez cestujících. Pro provoz s vlekem je prozatím uvažována tramvaj T3R.EV evid. č. 1531.
- Týden po první tramvaji Anitra (evid. č. 1810) z letošní pětivozové dodávky dorazil druhý vůz evid. č. 1811 a od začátku března již oba zasáhly do provozu s cestujícími. 18. 3. 2004 pak následovala třetí letošní tramvaj tohoto typu – evid. č. 1812. Nyní je již tedy v Brně celkem osm nízkopodlažních vozů Anitra, které jsou vypravovány na všechny linky pisárecké vozovny s výjimkou linky č. 10 a víkendových dvanáctek a třináctek. Do Medlánek odešel v únoru i „kloubák“ evid. č. 1036.
- Po opravách již vyjely tramvaje KT8 evid. č. 1719 (unifikovaný nátěr) a 1709 (temně modrá pro celoplošnou reklamu) a také K2 evid. č. 1132. V dílnách se též pracuje na opravě havarované tramvaje evid. č. 1706. Ve druhém březnovém týdnu již vyjela do ulic (od začátku dubna již vypravována z Pisárek) souprava generálkovaných „esúček“ evid. č. 1624 (tento vůz již dříve)+1625 (jako B vůz) – s orientacemi BUSE, rekonstrukcí interiéru (zavěšení sedadel). Vůz 1624 má celoplošnou reklamu, 1625 je celý bílý. Brzo by mělo po TP vyjet „kátečko“ evid. č. 1701 se středním částečně nízkopodlažním článkem. Následovat bude dvojice tramvají 1623+1622 s novou výzbrojí TV Progress (a totéž i vůz evid. č. 1628). Do dílen byly na GO přistaveny vozy 1651 a 1652 a jsou zde tramvaje evid. č. 1566, 1568 a 1600, dále byla k opravě přistavena tramvaj T3 evid. č. 1552.
- V pondělí 1. 3. 2004 vyjel do ulic s cestujícími po opravě článkový trolejbus evid. č. 3508, pokračuje rekonstrukce vozu evid. č. 3256 (brzo vyjede do ulic) a 3263, k opravě bude brzo přistaven kloubový trolejbus evid. č. 3502.
- Ve dnech 12.–22. 3. 2004 znovu v Brně (s jednodenním odskočením si do Mladé Boleslavi) pokračoval předváděcí provoz autobusu SOR BN12. Vůz byl postupně nasazen na linkách č. 49, 50, 56, 57, 63, 68, 75 a 78. Tentokrát již však nebylo svezení vozem zdarma jako v únoru (kdy byly označovače ve voze nefunkční), ale v autobusu byly klasické provozní strojky MYPOL, navíc fungovala linková orientace BUSE (s nahranými brněnskými cíli).
- V březnu již svezly své pasažéry autobusy Karosa B732 generálkované ve Zlineru – evid. č. 7382, 7390 a 7388. Vozy mají mj. boční transparent s vnitřním displejem (což není u rekonstrukcí pravidlem) a poslední dva jmenované autobusy obdržely celovozovou reklamu Avion Shopping Parku (nový název), kam již zajišťují dopravu na bezplatné lince.
- Nově je na linku č. 76 vypravován článkový autobus. Článkové autobusy Karosa B941 evid. č. 2331 a 2332 byly od 1. 3. 2004 převedeny ze Slatiny do Medlánek. V únoru a březnu byly ve Slatině šrotovány vozy Karosa B732 evid. č. 7337, 7294 a 7325, na svůj další neradostný osud čekají vyřazené autobusy evid. č. 7335 a 7311.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Libor Čuma, Tomáš Kocman,
Pavel Šlesinger, Jaroslav Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net