Aktuality měsíce června 2004
- Černý den měla brněnská tramvajová doprava ve středu 26. 5. 2004. Vše začalo ranní havárií vodovodního řadu na ulici Hybešově (mezi zatáčkami u ulice Václavské). Ulice se stala pro tramvaje neprůjezdnou. Zakrátko se problémy znásobily – při výkopových pracích na odstranění havárie vodovodu bylo prokopnuto plynové potrubí. V ulici Hybešově a Václavské zůstalo stát několik tramvajových souprav, které posléze musely z postiženého místa vycouvat. Při couvání došlo u dvou souprav k poškození pantografu – tyto soupravy pak způsobily další komplikace. Celou situaci hned po jejím vzniku ještě zkomplikoval požár tramvaje linky č. 5 na Mendlově náměstí (viz níže). Tramvajové linky d-1 a d-2 byly operativně odkloněny přes Mendlovo náměstí a ulicí Pekařskou na Českou a dále na Moravské náměstí. Nedostaly se tak k hlavnímu nádraží neboť tramvajová trať přes náměstí Svobody není vzhledem k prováděným pracím na podzemních kolektorech průjezdná. Tramvaje musely v úseku od Mendlova náměstí k nádraží a přes Malinovského náměstí na Moravské náměstí nahradit autobusy. Navíc po havárii plynového potrubí nesměly do ulice Hybešovy. Aby tramvají na ulici Pekařské nebylo mnoho, byla linka d-7 odkloněna z Moravského náměstí k hlavnímu nádraží a ulicí Renneskou do Starého Lískovce – alespoň částečně vypomohla mezi Moravským náměstím a hlavním nádražím za linku d-1. K dalšímu problému došlo po 15. hodině, kdy na trase Husova – Pekařská zůstala stát souprava vozů evid. č. 1632+1633. Ta musela být odtlačena následným vozem KT8 linky d-1 do smyčky na Mendlově náměstí. Asi od 16. hodiny začaly jezdit tramvaje ulicí Hybešovou ve směru od nádraží na Mendlovo náměstí.
- Havárie vodovodu a následně plynovodu však nebyla jedinou komplikací, která zhroutila dopravu v oblasti Mendlova náměstí a následně téměř v celé síti. Tramvaj linky d-5 jedoucí z ulice Křížové na Mendlovo náměstí začala v oblouku před zastávkou hořet. Způsobila tak neprůjezdnost prakticky všech tratí, a poněvadž v té době se již nejezdilo ulicí Hybešovou, byl kolaps dokonalý – postiženy byly linky d-1, 2, 5, 6 a 7. Požár museli přijet hasit hasiči z nedalekého výstaviště a následně speciální vůz pro hašení elektrických zařízení z Lidické. Aby mohl být zásah proveden, musel být vypnut proud v trakční síti. Požár tramvaje vznikl v místě elektroinstalace v kloubu a následně se rozšířil na polovinu vozidla. Odhadovaná škoda je kolem půl milionu Kč. Poškozen byl vůz K2 evid. č. 1088.
- Třetí etapa oprava kanalizace na Táborské ulici v Židenicích (mezi křižovatkou s ulicí Otakara Ševčíka a dělnickým domem) nyní postoupila do takové fáze, že z ulice musela být vyloučena veškerá doprava, a to od 24. 5. 2004 (předpoklad do 30. 9. 2004). Uzavírka se týká autobusových linek a-45, 56, 58 a 75 ve směru do Líšně a linky a-x13 v obou směrech. Z tohoto důvodu byla zobousměrněna ulice Jamborova – v této ulici je zakázáno parkování aut a je vyhrazena pouze autobusové dopravě. Linky a-45, 56, 58 a 75 jedou ulicí Jamborovou v obou směrech, linka a-x13 ve směru do Juliánova. Zastávka »Gajdošova« je pro výše uvedené linky v ústí ulice Jamborovy do Gajdošovy. Na ulici Gajdošově na stejnojmenné zastávce před kostelem zastavují (ve směru na Starou Osadu) pouze linky a-44 a a-72. Bylo nutno realizovat následující opatření – autobusy při jízdě od Staré Osady odbočují z Gajdošovy do Jamborovy dopravním značením vyhrazeným jízdním pruhem před kostelem, od křižovatky s Hrozňatovou ulicí; linka a-x13 odbočuje z Gajdošovy do Jamborovy po upraveném nájezdu (větší než pravý úhel) do Jamborovy. Jamborova ulice byla zjednosměrněna v souvislosti s celkovou přestavbou komunikací v Židenicích v první polovině osmdesátých let.
- V souvislosti s uzavírkou další části ulice Táborské došlo ke změně trasy linky a-x13. Při jízdě do Juliánova jede až po zastávku »Otakara Ševčíka« jako dříve (tj. přes Klíny, Jílkovu a Dulánek), vzápětí odbočí vlevo do ulice Gajdošovy, následně vpravo do ulice Jamborovy a z ulice Jamborovy vlevo do Líšeňské, kde je zastávka »Dělnický dům« (na Jamborově linka nezastavuje). Při jízdě z Juliánova – za zastávkou »Dělnický dům« z ulice Líšeňské odbočí vlevo do ulice Bělohorské – na první křižovatce potom vpravo do ulice Skorkovského – touto ulicí jede až na Otakara Ševčíka (odbočení ze Skorkovského vpravo) a na další křižovatce odbočí vlevo do ulice Táborské – dále po obvyklé trase tj. přes Dulánek, Jílkovu a Klíny.
- Nadále pokračují přípravné práce pro stavbu pisárecké křižovatky. Závěrem dubna byl demolován objekt polikliniky v areálu DPMB (u parkoviště pro auta u tramvajové smyčky). Postupně je likvidován (cca od začátku května) jeden vodárenský bazén (nejbližší Žabovřeské ulici). V závěru května probíhala na levém předmostí budoucího mostu mezi Žabovřeskou a Veslařskou ulicí montáž obou oblouků, aby vzápětí (2. a 3. 6. 2004) byly jeřábem posazeny na své místo na již připravené opěrné patky na obou březích řeky (později obloženy kameny). Poté byly oblouky spojeny v horní části provizorní spojkou a probíhala příprava bednění a armatur pro mostovku, jež byla betonována v závěru června. Již závěrem dubna byla dokončena demolice objektů výstaviště podél Bauerovy ulice mezi objektem bývalého Tuzexu a DPMB. Chodník je přerušen, obchází se kolem plotu veletrhů a vozovny. Po úpravách inženýrských sítí zde již byla v červnu zahájena betonáž pilotů pro budoucí nájezdové rampy. Na protější straně ulice pak je od začátku května postupně bourána budova vodáren (nejbližší silničnímu tunelu). Schody vedoucí od zastávky autobusu »Pisárky« v Bayerově ulici k tramvajové smyčce jsou přerušeny. Začátkem června pak začaly v bezprostřední blízkosti křížení tramvajové trati s Hlinkami práce na přeložkách inženýrských sítí (vč. vodovodu – po pravé straně Hlinek při pohledu od města). V místě tramvajového přejezdu byl postaven první mobilní sloup trolejového vedení. Zároveň byl v polovině června zveřejněn plán nejbližších uzavírek – od začátku prázdnin je z Hlinek (od křižovatky s Lipovou ke křižovatce) vyloučena IAD, od 7. do 20. 7. 2004 má být vyloučena i tramvajová trať z důvodu výstavby provizorního přemostění přes přeložky. Během prázdnin mají být také přechodně uzavřeny tunely (pro opravu obrusné vrstvy vozovky). Jak jsme zde již zmiňovali, úplná uzavírka Hlinek a Pisárecké a veškeré odklony a náhrady MHD začnou se začátkem školního roku. Nadále bude zachován pouze omezený provoz po Bauerově a Žabovřeské ulici pro IAD. Průjezd kolem řeky bude postupně odkláněn objížďkami směrem k výstavišti a DP tak, aby bylo možno pracovat vždy na jedné polovině komunikace. Od 1. 9. 2004 bude v provozu nový most přes řeku, který umožní dopravu do Kohoutovic a Nového Lískovce. (částečně dle Práva z 19. 6. 2004)
- První akcí letošního festivalu Brno – město uprostřed Evropy bylo „PRELUDE“ pořádané na automotodromu 28. 5. 2004 – pro návoz návštěvníků hromadnou dopravou byla zřízena mimořádná autobusová linka a-400 jezdící v trase Mendlovo náměstí – Bosonohy – Popůvky – Automotodrom (se zastávkami Mendlovo náměstí, Svážná, Hoštická, Veselka, Popůvky–Vintrovna, Automotodrom /obratiště bývalé linky a-202/). Intervaly mezi spoji byly přizpůsobeny poptávce – jízdní řád vyvěšený na zastávkách uvažoval interval 20 minut. V době od 20 do 22 hodin bylo na lince již asi 35 článkových autobusů a jezdilo se v intervalu 4–5 minut. Doprava cestujících na této lince byla zdarma. Odhaduje se, že autobusy DPMB použilo cca 4000 cestujících.
- Již tradiční součástí festivalu se stala ohňostrůjná představení na Brněnské přehradě – letos se konala tři: v sobotu 29. 5., v pondělí 31. 5. a ve středu 2. 6. 2004. Dopravní opatření byla přibližně stejná pro všechny tři dny. Tramvajová doprava byla posílena zvláštními linkami d-P1 v trase Hlavní nádraží – Bystrc po trase d-1 (tj. přes Hybešovu, Mendlovo náměstí a Pisárky do Bystrce) a d-P11 v trase Česká – Bystrc po trase linek d-3 a d-11 (tj. přes Veveří a Horovu do Bystrce). Trolejbusová linka t-30 byla posílena do 22 hodin ve směru z Králova Pole do Bystrce na Černého a po ukončení ohňostroje zpět od zastávky »Podlesí« (přestup z tramvají) do Králova Pole (provoz cca do jedné hodiny). Poněvadž ještě před 23. hodinou byl uzavřen pro dopravu přejezd přes tramvajovou trať u kamenolomu, vynechávala linka t-30 zastávky »Podlesí« a »Kamenolom« (v tuto dobu byly na linku místo trolejbusů nasazeny autobusy). Byla posílena autobusová linka a-50, a to v úseku Osová – Bystrc, ZOO i po ukončení ohňostroje. Posilové autobusy byly shromážděny jednak u komínské vozovny trolejbusů, jednak v prostoru staré dálnice. Po ukončení ohňostroje probíhal nástup cestujících v zastávce »Přístaviště« – v provozu linky d-P1 (po trase linky d-1) k hlavnímu nádraží a d-P11 (po trase linek d-3/11) na Českou. Z Bystrce tak nejezdily (na rozdíl od minulých let) přímé tramvajové linky do různých okrajových částí – až v uzlech Česká a hlavní nádraží navazovaly další linky (d-1, d-3, d-4, d-5, d-8, d-11, d-12, t-25, t-26, t-30, a-50), které měly prodloužený provoz po jejich pravidelné trase cca do jedné hodiny. Provoz posilových tramvajových linek si vyžádal ještě další provozní opatření – výluku tramvajové tratě v úseku Ečerova – Přístaviště v době od 22.30 hodin cca do 24.00 hodin. V tomto úseku totiž byly postupně shromažďovány tramvajové soupravy. Nástup do tramvajových souprav byl tudíž možný pouze v zastávce »Přístaviště« (v ostatních zastávkách řidiči nezastavovali a neotvírali dveře). Výluka byla jednosměrná – na Ečerovu byla tramvajová doprava zachována. V noci z pondělí na úterý a ze středy na čtvrtek byl mimořádně zajištěn rozjezd nočních autobusových linek od hlavního nádraží do konečných stanic v čase 0.30 hodin. Posilové linky zahájily provoz po 18. hodině. Nasazeny byly všechny možné soupravy – 2×T3, 2×T6, K2, Anitra. Při návozu cestujících do Bystrce zastavovaly na všech zastávkách a půlily intervaly mezi pravidelně jezdícími linkami. Zpět z Bystrce jezdily vozy režijně – vozy z linky d-P1 se vracely do města přes Žabovřesky a ulicí Rooseveltovou na Zvonařku, soupravy z linky d-P11 jezdily přes Pisárky, ulicí Hybešovou a po ulici Masarykově. Prvnímu ohňostroji v sobotu 29. 5. 2004 přihlíželo více než 100.000 diváků, z nichž významnou část odvezl DPMB svými pravidelnými a posilovými tramvajovými, autobusovými a trolejbusovými linkami. Obdobně tomu bylo 31. 5. Poslední soutěžní ohňostroj byl poznamenán naprosto špatným počasím, což se odrazilo v nižší návštěvnosti. Závěrečný ohňostroj letošní přehlídky byl v pátek 4. 6. 2004 na Špilberku. Po ukončení byla posílena MHD v exponovaných směrech z Mendlova náměstí, od hlavního nádraží a z uzlu Česká.
- V neděli 30. 5. 2004 byly vyměňovány ojeté kolejové oblouky pod krematoriem, sjížděcí výhybka, dále koleje u zastávky »Běloruská« a u zastávky »Osová«. Z tohoto důvodu byly tramvajové linky d-5 a d-7 odkloněny od zastávky »Celní« k ústřednímu hřbitovu a linka d-8 byla ukončena ve smyčce Nové Sady. Náhradní doprava byla zajišťována od nádraží (ulicí Nádražní – Nové sady – Vojtovou – Vídeňskou) k zastávce »Celní« a dále ulicí Jihlavskou a po trase náhradní dopravy do Starého Lískovce.
- V souvislosti se změnami v poskytování slev na dopravu studentům a žákům dojde k dílčím úpravám v tarifu IDS JMK. Byl totiž zrušen systém dotací a byla stanovena nová pravidla, kdy se žákovské a studentské slevy promítnou přímo do ceny jízdného. Sleva pro žáky od 6 do 15 roků věku bude činit 62,5 % (doposud 50 %) a pro studenty od 15 do 26 roků 25 % (doposud bez slevy). Tyto slevy se ale nebudou týkat zón 100 a 101. Dále bylo oznámeno zavedení nových typů jízdenek – celodenní jízdenky pro celou síť IDS (cena bude 190 Kč) a celodenní jízdenky pro síť IDS mimo zóny 100 a 101 – zde 150 Kč. O víkendech a svátcích budou celodenní jízdenky fungovat jako rodinné pro maximálně dvě dospělé osoby a maximálně tři děti do 15 let. Do všech zón budou zavedeny předplatní jízdenky také na delší období než doposud – čtvrtletní a roční. Roční jízdenky budou o víkendech fungovat opět jako rodinné. Dosavadní traťové jízdenky mají nahradit nové jízdenky – tzv. úsekové – tyto mají zjednodušit dopravu mezi jednotlivými obcemi. (dle deníku Rovnost)
- IDS získává postupně další příznivce – např. také Kuřim již přistoupila na podmínky a zaplatí za každého svého obyvatele příspěvek 50 korun na dopravní obslužnost. Nejpozději do roka by se mohla oblast obsluhovaná IDS JMK rozšířit až o 60 nových obcí – především by šlo o oblast Střelicka a Tišnovska. Zaintegrovány by také měly být obce, které přestoupí z kraje Vysočina do Jihomoravského kraje. V nadcházejícím období mají být zahájena příslušná jednání. (zpracováno dle deníku Rovnost)
- V sobotu 5. 6. 2004 byl ve vozovně trolejbusů v Husovicích pořádán Den otevřených dveří. Akce byla součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy a současně jako vzpomínková akce k 55. výročí brněnských trolejbusů. V areálu vozovny byla k vidění výstavka k výročí trolejbusů, prostory dílen a údržby trolejového vedení, výstava armatur trolejového vedení a současných trolejbusů na nádvoří vozovny.
- U příležitosti letošních Dopravních dnů v rámci festivalu BMUE a současně 120. výročí zavedení parní trakce na brněnské pouliční dráze a 55. výročí trolejbusové dopravy byla již tradiční provedena jízda konvoje historických dopravních prostředků v sobotu 5. 6. 2004. Konvoj tentokrát směřoval z Husovic ulicí Vranovskou a ulicí Cejl na Malinovského náměstí a dále na Moravské náměstí. Ze smyčky Obřany vyjely tramvaje K3 evid. č. 1751 a vůz T3R.EV evid. č. 1531 s nízkopodlažním vlečným vozem VV60LF, ze smyčky Maloměřický most vyjela před moderní vozy historická souprava DPMB MV107+VV215 a kavárenská tramvaj 4058, z vozovny Husovice se mezi tramvaje zařazovaly trolejbusy Škoda 7Tr, 9Tr, T11 a Tatra 400 a konečně z Vranovské ulice se mezi tramvaje a trolejbusy zařadily historické autobusy – Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO, Praga RND a Karosa ŠM11. Celý tento konvoj potom směřoval Cejlem – autobusy a tramvaje pokračovaly dále přes Malinovského náměstí na Moravské náměstí, trolejbusy odbočily do Koliště a odtud dojely do smyčky Brandlova. Následovala výstava vozidel z konvoje ve středu města – trolejbusy byly vystaveny v prostoru smyčky Česká, historické autobusy na ulici Joštově, tramvaje na Moravském náměstí a v Rašínově ulici. Po poledni následovaly okružní jízdy historických vozidel – trolejbusy jezdily v trase Brandlova – Koliště – Cejl – Vranovská – Vozovna Husovice – Dukelská – Provazníkova – Drobného – Milady Horákové – Koliště – Brandlova s intervalem mezi spoji 20 minut. Historické tramvaje (107+VV215 a 4058) jezdily v trase Moravské náměstí – Rooseveltova – Benešova – Nádražní – Hybešova – Václavská – Mendlovo náměstí – Hlinky – Pisárky – Výstaviště – Mendlovo náměstí – Václavská – Hybešova – Nádražní – Masarykova – náměstí Svobody – Rašínova a Moravské náměstí. Interval mezi odjezdy 30 minut. Moderní tramvaje (1531+VV a 1751) jezdily mezi vozovnou Husovice a centrem města po trase Moravské náměstí – náměstí Svobody – Masarykova – Benešova – Cejl – Vranovská – Vozovna Husovice – Vranovská – Cejl – Rooseveltova – Moravské náměstí. Interval byl 20 minut, přeprava v těchto vozech byla zdarma. Historické autobusy jezdily v trase Joštova (Česká) – Milady Horákové – Jugoslávská – Vranovská – Vozovna Husovice (zastávka na ulici Nováčkově) – Dukelská – Provazníkova – Svatoplukova – Bubeníčkova – Cejl – Koliště – Žerotínovo náměstí – Joštova. Interval 20 minut. Zvlášť pak probíhaly jízdy již též historického trolejbusu Š 14Tr evid. č. 3173 – každou celou hodinu z vozovny Husovice po trase – Dukelská – vpravo Provazníkova – vpravo Karlova a Svatoplukova – Stará Osada – ulicí Bubeníčkovou, Zábrdovickou, Cejlem – odbočení vpravo do ulice Vranovské a zátah do vozovny Husovice. Součástí jízdy byla také ukázka přípravy trolejbusu na výjezd a po ukončení jízdy jeho ošetření a odstavení.
- V sobotu 5. 6. 2004 bylo na přehradě zpřístupněno veřejnosti
zázemí lodní dopravy. Bylo předváděno vytahování a následně
spouštění jedné z lodí. V uvedenou dobu byl na přehradě plný
provoz – tj. dopravu zajišťovaly čtyři lodě.
V neděli 6. 6. 2004 po poledni jezdily historické trolejbusy v trase Brandlova (Česká) – Kounicova – Zahradníkova – Botanická – Slovanské náměstí – Královopolská – Přívrat – Štursova – Veslařská – Hlinky – Výstaviště – Mendlovo náměstí – Úvoz – Konečného náměstí – Kounicova – Brandlova s intervalem 20 minut. Na trase byly zastávky »Přívrat« a »Výstaviště« – u zastávky »Přívrat« byl možný přestup z trolejbusu do historického autobusu k Technickému muzeu. Jízdu bylo možno přerušit návštěvou Technického muzea. Autobusy jezdily v trase Joštova – Žerotínovo náměstí – Údolní – Úvoz – Hlinky – Pisárecká – Veslařská – Štursova – Královopolská – vlevo Hradecká – vpravo Purkyňova – Jana Babáka – Kounicova – Joštova s intervalem 30 minut. Na trase byly zastávky »Výstaviště«, »Přívrat« a »Technické muzeum«. Jízdenka na historická vozidla byla rovněž platnou vstupenkou pro jednorázovou návštěvu Technického muzea a depozitáře historických vozidel Technického muzea v Líšni.
- Nová měnírna Kohoutovice je od počátku května 2004 v provozu. Nahradila stávající pojízdnou měnírnu.
- Z důvodu oprav vozovky na ulici Rybnické (v rámci přípravy budoucí objízdné trasy pro pisáreckou křižovatku) o víkendech 12., 13. a 19., 20. 6. 2004 došlo k odklonům trolejbusových linek t-25 a t-26 v oblasti Nového Lískovce. Linky t-25, t-26 (+ a-95) byly vedeny tunelem (a trolejbusy samozřejmě nahrazeny autobusy). Ve směru z Osové / Kamenného vrchu na Mendlovo náměstí se jezdilo po Křížkovského ulici.
- Autobusy nasazené na linkách t-25 a t-26 umožnily provedení ještě další akce – v sobotu 19. 6. 2004 byl napojován vodovod v křižovatce ulic Pekařská a Úvoz. Autobusy toto místo objížděly obousměrným odklonem – mezi zastávkami »Mendlovo náměstí« a »Úvoz« jezdily ulicí Pekařskou, Husovou a Údolní – zastávka »Tvrdého« na Úvoze tak zůstala bez obsluhy.
- Ve stejné době byly tramvajové linky d-5, d-6 a d-7 ve směru Pekařská – Mendlovo náměstí jednosměrně odkloněny: od zastávky Moravské náměstí jezdily ulicemi Rooseveltova – Benešova – Nádražní – Hybešova a Václavská – ve vyřazeném úseku mezi Moravským náměstím a Poříčím byla zavedena náhradní autobusová doprava.
- Na Krokově ulici v Židenicích končí rekonstrukce kanalizace i vozovky. V sobotu 29. 5. 2004 byla pokládána obrusná vrstva vozovky na křižovatce se Šámalovou a si vyžádala odklon autobusové linky a-58 v obou směrech – ve směru ze Staré Osady na Životského byla vedena zajímavou odklonovou trasou – od zastávky »Kuldova« pokračovala ulicí Zábrdovickou, Cejlem, vlevo do ulice Radlas, vpravo do ulice Plynárenské a ulicí Špitálka se dostala na Křenovou a Olomouckou na konečnou Životského (byla vynechána zastávka »Uzavřená« a »Geislerova«). Ze Životského po své trase ulicí Geislerovou, zde však odbočení vpravo do ulice Jílkovy a touto ulicí dále s následným odbočením vlevo do ulice Rokycanovy, vpravo na Bubeníčkovu a na Starou Osadu (vynechána zastávka »Kuldova«).
- Z důvodu oprav vozovky v křižovatce Husitská – Slovanské náměstí byly v sobotu 12. 6. 2004 odkloněny linky t-30 a a-44 ve směru na Skácelovu a linka t-32 ve směru do Králova Pole. Zastávka »Husitská« pro směr na Slovanské náměstí byla bez obsluhy, zastávka »Hutařova« pro směr na Srbskou byla přeložena. Na linkách t-30 a t-32 byly nasazeny sólo autobusy.
- Z důvodu výměny kolejí na ulici Pekařské a Joštově byly v neděli 13. 6. 2004 odkloněny tramvajové linky d-5, 6 a 7 v úseku mezi Moravským náměstím a zastávkou »Poříčí« obousměrně přes Rooseveltovu, hlavní nádraží, Hybešovu a Václavskou. Náhradní autobusová doprava byla vedena v úseku Václavská – Moravské náměstí a v opačném směru Moravské náměstí – Poříčí.
- Tramvajová trať ze zastávky »Jírova« po novou zastávku »Náměstí Karla IV.« má být v provozu nejpozději od 22.12.2004. Zatím se o tomto problematickém prodloužení tramvajové tratě již hodně psalo a padlo mnoho termínů, z nichž zatím žádný nebyl dodržen. Tentokráte se však již zřejmě začne stavět, neboť se stávajícím ukončením tramvajové tratě na Jírově Drážní úřad nesouhlasí a odmítá již dále prodlužovat stávající povolení k užívání. (podle deníku Rovnost)
- Od soboty 19. 6. 2004 zastavují tramvaje na zastávce »Krematorium« u posunutých zastávkových stojanů – ty byly dříve na začátcích nástupišť (bráno ve směru jízdy), nyní jsou uprostřed nástupišť s přechodem přes koleje mezi nimi – obdobně jsou řešeny např. zastávky »Běloruská« a »Švermova« na bohunické trati.
- Ve dnech 19. a 20. 6. 2004 se konaly závody historických automobilů do vrchu „Vzhůru Farinovou zatáčkou“. Po oba dny byla silnice mezi hájenkou v Kohoutovicích a starou dálnicí uzavřena. Autobusová linka a-50 byla vedena obousměrně z Bystrce ulicí Vejrostovou přes Žebětín – Veselku a Bosonohy k zastávce »Kamenný vrch« a dále po své trase. Autobusová linka a-52 z Mendlova náměstí jezdila přes Jírovcovu na Kamenný vrch, kde byla ukončena. Na Kamenném vrchu byla možnost přestupu na linku a-50 jezdící přes Žebětín.
- Jestliže 26. května prožívala brněnská doprava svůj černý den, nikdo tehdy netušil, že bude ještě hůř. V pondělí 21. 6. 2004 došlo po poledni k tragické události ve velkém činžovním domě na rohu ulice Olomoucké a Tržní (Tržní č. 2) – silný výbuch plynu narušil konstrukci stavby a část čelní stěny (kryjící společné schodiště) byla vržena do ulice, kde strhla trakční vedení v celé křižovatce. Následoval mohutný požár objektu, který hasiči likvidovali až do večerních hodin. Celé místo havárie bylo vzápětí uzavřeno a neprůchodné rovněž pro chodce. Snad jenom díky denní době, kdy se v domě nacházelo relativně málo obyvatel, byly následky takové jaké byly – přímo v objektu zahynuli dva lidé, jednu chodkyni zasypaly trosky stěny na ulici. Velkým štěstím také bylo, že se v oblasti exploze, kde je obvykle frekventovaný provoz, shodou okolností nenacházelo žádné vozidlo MHD. Projíždějící tramvaj i cestující by totiž byli ohroženi minimálně letícími troskami, tlakovou vlnou a spadlým vedením, trolejbus jedoucí z města, který se kolem domu proplétá v bezprostřední blízkosti, by dopadl asi podstatně hůř, protože by byl zasypán zdivem, nelze vyloučit ani jeho případné vzplanutí. Ale – naštěstí se nic takového nestalo a vozy DPMB zůstaly stát v bezpečné vzdálenosti od místa nehody (z města byl nejblíž trolejbus evid. č. 3252, kterému zbývalo k domu tak 200 m, na druhé straně pak stála ve větší vzdálenosti souprava tramvají evid. č. 1532+1574). Postiženy byly tramvajové linky d-8, d-10 a d-13 a trolejbusové linky t-31 a t-33. Tramvaje linek d-8 a d-13 byly od hlavního nádraží operativně odkloněny na Zvonařku, tramvaje, které se nacházely na líšeňském konci, začaly obsluhovat úsek mezi Líšní a trojúhelníkem na Porhajmově ulici (Geislerova). Ve zbývajícím úseku Geislerova – nádraží začaly postupně jezdit autobusy náhradní dopravy, ty místo nehody objížděly ulicí Hladíkovou a Masnou. Ve večerních hodinách ještě stačila na trojúhelníku vykolejit tramvaj evid. č. 1732. Záchranné práce se protáhly až do dalšího dne a byly ukončeny v úterý večer. To již bylo také rozhodnuto o osudu domu – celý zbourat. Na scéně se objevil velký bourací mechanizmus a byla zahájena postupná demolice budovy, která trvala následující dny a byla v zásadě ukončena až další pondělí 28. 6. 2004 (kdy po domu zůstala pouze holá pláň). Na naše stránky určitě nepatří diskuze o příčinách neštěstí, ale uveďme několik souvislostí – v době před výbuchem byl plyn přítomen v širším okolí budovy, což potvrdili i pracovníci plynáren hledající místo úniku – přímo před domem došlo v nedávné minulosti k několikanásobné havárii vodovodního řadu, která se dotkla i MHD (viz např. Informace MHD č. 264). Ale zpět k organizaci MHD v následujících dnech. I další dny zůstalo dotčené místo rovněž neprůjezdné a neprůchodné. Linka d-8 byla rozdělena na dva samostatné provozní úseky – část od Starého Lískovce byla ukončena na zastávce »Masná«, druhá větev linky d-8 byla provozována v úseku Líšeň, Jírova – Geislerova. Linka d-13 byla odkloněna od hlavního nádraží na Zvonařku. Linka d-10 zůstala v provozu v úseku Geislerova – Stránská skála. V koncovém úseku tratě zůstaly vozy KT8, ale také jedna souprava vozů T3 z linky d-13 a dva sólo vozy na lince d-10. Vozy sólo T3 jezdily na lince d-10 (vozy evid. č. 1517 a 1620), zbývající vozy včetně soupravy evid. č. 1532+1574 obsluhovaly linku d-8 (souprava 2×T3 jezdila pouze do smyčky Novolíšeňská). Náhradní autobusová doprava jezdila za linku d-8 od hlavního nádraží ulicí Křenovou po zastávku »Masná«, dále vpravo ulicí Masnou a vlevo ulicí Hladíkovou k zastávce »Tržní« – odtud přivaděčem k zastávce »Škroupova« s možným přestupem na linku d-8 do Líšně a d-10 na Stránskou skálu. Dále náhradní doprava pokračovala zajímavou trasou po Otakara Ševčíka vlevo do ulice Táborské (zde zastávka »Otakara Ševčíka«) po Táborské a v podstatě po trase linky a-x13 na Životského (tj. Dulánkem, Jílkovou a po Klínech) zpět na Táborskou, dále přes zastávku »Geislerova« k zastávce »Životského« a přes benzinovou čerpací stanici na Hladíkovu (zde zastávka »Tržní«) a ulicí Masnou na Křenovou zpět na nádraží. Na linku a-x8 byly nasazeny článkové autobusy. Autobusy byly nasazeny také za trolejbusové linky t-31 a t-33 – jezdily pod označením a-x33 v úseku Hlavní nádraží – Vozovna Slatina s objezdem místa havárie Masnou a Hladíkovou. V úseku Vozovna Slatina– Sídliště Slatina / Šlapanice jezdily trolejbusy. Na linku byly nasazeny sólo autobusy. DPMB nasadil do provozu téměř všechny rezervní autobusy. Tramvaje izolované od ostatní sítě byly vždy na noc shromážděny v prostoru konečné Líšeň, Jírova, která se tak stala malou vozovnou. Zde byla prováděna údržba a čištění vozů, tak aby mohly následující den opět vyjet na trať. Bohužel byly některé z vozů přes noc posprejovány. Doplatily na to např. vozy evid. č. 1714, 1702 ale nejvíce vůz 1736. V noci z úterka na středu byla nakolejovačem do města dopravena souprava T3 a také jedna porouchaná tramvaj KT8. Následující noc sem byla dopravena náhrada. Koncem týdne zde jezdily vozy evid. č. 1702, 1703, 1712, 1714, 1727, 1736 a 1737. V pondělí 28. 6. 2004 byly na místě vztyčeny sloupy s mobilním základem pro trakční vedení a následně i zavěšeno vedení pro tramvaje. Následujícího dne již byl umožněn průjezd autobusů náhradní dopravy Olomouckou kolem zbořeniště (a současně zprovozněním trakčního vedení byly umožněny průjezdy tramvají z a do vozovny). Linka a-x33 jezdila ve směru od nádraží beze změn (Tržní nadále neprůjezdná). Linka a-x8 již mohla být ukončena na Geislerově. Zprovoznění tramvajové tratě se však odložilo až do 2. 7. 2004 (nejen z důvodu nedokončených odklízecích prací), kdy byla zahájena normální doprava Olomouckou ulicí pro tramvaje. Současně také bylo doplněno trakční vedení (2. 7. 2004) pro trolejbusy i pro jízdu do Tržní – trolejbusy začaly jezdit do města v sobotu 3. 7. 2004.
- Úplná uzavírka ulice Hudcovy začala 24. 6. a podle plánu má trvat do 11. 7. 2004. Z tohoto důvodu byla autobusová linka a-41 vedena v úseku mezi zastávkami »Řečkovice« a »Tylova« ulicí Banskobystrickou. V úseku Řečkovice – Medlánky byla zavedena náhradní autobusová doprava linkou a-x41. Linka a-x41 má trasu Řečkovice – po ulici Medlánecké – Kytnerově a Hudcově k zastávce »Vozovna Medlánky«. Obdobný odklon má také noční autobusová linka a-90. Výstupní zastávka z linky a-x41 od Medlánek je v Řečkovicích na Družstevní ulici, zastávka »Řečkovice« pro linky a-41 a a-90 v ulici Terezy Novákové (zastávky ČSAD), zastávka »Olšanského« ve směru do Řečkovic byla na začátku Renčovy ulice.
- V období letních školních prázdnin od 1. 7. do 31. 8. 2004 došlo k následujícím omezením MHD – na autobusové lince a-79 byly ponechány pouze účelové spoje v ranní a odpolední přepravní špičce, na většině ostatních linek s denním provozem byl v pracovní dny prodloužen interval mezi spoji o 2–10 minut (platil jízdní řád uvedený ve sloupci „Pracovní dny – prázdniny“). U regionálních autobusových linek IDS JMK nejezdily spoje, u kterých je v jízdním řádu uvedena příslušná poznámka.
- Rekonstrukce inženýrských sítí na ulici Purkyňově vstoupila do další fáze – pokračující výstavba kanalizace včetně domovních přípojek a následná rekonstrukce tramvajové trati si vyžádala od 1. 7. 2004 úplné zastavení tramvajového provozu. Výluka provozu tramvají je naplánována do 31. 8. 2004. Linka d-12 je zkrácena po zastávku »Skácelova« – ukončení tratě v ulici Purkyňově je úvraťovým způsobem, a to před křižovatkou s ulicí Skácelovou. Na linku jsou nasazeny obousměrné vozy KT8. Linka d-13 je z Konečného náměstí odkloněna do smyčky Komín s výjimkou období od 1. do 21. 7. 2004, kdy při výluce linky d-1 vzhledem k nesjízdnosti úseku Pisárky – Žabovřesky linku d-1 nahradila v úseku mezi hlavním nádražím a Pisárkami. Vedení linky d-13 na Skácelovu není možné z jednoduchého důvodu – DPMB nemá na pokrytí takového provozu dostatečný počet vozů (ty o prázdninách jezdí na linkách d-8, d-12 a v souvislosti s další akcí ještě d-9). Náhradní autobusová doprava ve vyřazeném úseku je zajištěna autobusovou linkou a-53 vedenou v trase Kolejní – Herčíkova – Srbská – Slovanské náměstí – Skácelova – Hradecká – Kolejní. Na své trase má tato linka zastávky: Kolejní – Technické muzeum – jednosměrně – Srbská – Hutařova – Slovanské náměstí – Skácelova – Technické muzeum a Kolejní. V souvislosti s uzavřením ulice Purkyňovy došlo také ke změně trasy noční autobusové linky a-93. Ta při jízdě z Kolejní byla vedena po trase Herčíkova – Srbská – Skácelova a v opačném směru na Kolejní přes Hradeckou.
- Také rekonstrukce křižovatky Okružní – Generála Píky vrcholí v prázdninovém období. Od 1. 7. 2004 začíná další etapa, jejíž součástí je také rekonstrukce tramvajové trati. Proto je až do 31. 8. 2004 vyloučena v koncovém úseku tramvajové trati na Lesnou tramvajová doprava linkami d-9 a d-11. Linka d-9 je ukončena úvraťovým způsobem u zastávky »Fügnerova« a linka d-11 ve smyčce Zemědělská. Na linku d-9 byly v souvislosti s touto výlukou nasazeny obousměrné vozy KT8. Na autobusovou dopravu nemá tato stavební akce vliv. Výjimkou bude až pokládka finálního povrchu vozovky na konci srpna.
- Z důvodu opravy mostu přes dálnici D1 na Vídeňské ulici jezdila linka d-2 od 1. 7. do 31. 8. 2004 pouze v úseku Židenice, Stará Osada – Ústřední hřbitov, smyčka. Náhradní autobusová doprava je řešena linkou a-x2 v úseku Ústřední hřbitov (hlavní brána) – Modřice, smyčka. Zastávky linky a-x2 jsou v úseku Ořechovská (ABB) – Modřice, smyčka v obou směrech jízdy umístěny na obslužné vozovce přilehlé k rychlostní komunikaci směr Brno.
- Na úplnou uzavírku ulice Hudcovy od 24. 6. 2004 navázala ve dnech 3. 7. až 6. 7. 2004 další uzávěra v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě do medlánecké vozovny. V tuto dobu byla linka d-1 odkloněna od zastávky »Semilasso« ke královopolskému nádraží, kde byla ukončena. V úseku Semilasso – Řečkovice byla zavedena náhradní autobusová doprava. V uvedené dny byla od sítě odříznuta tramvajová vozovna Medlánky – v tyto dny byly veškeré tramvajové soupravy vypravovány z Pisárek. Přesun tramvajových souprav z Medlánek do Pisárek byl proveden již v pátek 2. 7. a ještě ranní výjezdy 7. 7. 2004 byly z vozovny v Pisárkách (v pátek zatahovaly do vozovny v Medlánkách pouze vozy, se kterými se pro následující čtyři dny nepočítalo). Po dokončení nového kolejového připojení medlánecké vozovny je od 7. 7. 2004 sjízdná trať od zastávky »Hudcova« k vozovně a byla zahájena rekonstrukce tramvajové tratě od této přípojky směrem do ulice Kuřimské přes nově vzniklou křižovatku Hudcova – Purkyňova – Kuřimská (posunutou oproti předchozímu stavu). Linka d-1 je ukončena ve vozovně Medlánky (předp. do 31. 7. 2004). V úseku mezi zastávkami »Hudcova« a »Medlánky« byla zřízena náhradní autobusová doprava. Uzavření Hudcovy ulice na straně od křižovatky s Kuřimskou přineslo ještě jednu potíž – téměř všechny autobusy zatahující do provozovny v Medlánkách musejí jezdit objížďkou přes Řečkovice a Medlánky, čímž najíždí nemalý počet kilometrů navíc.
- Již jsme se na našich stránkách několikrát zmiňovali o připravované stavbě mostu (ev. mostů) přes vlárskou dráhu ve Slatině – příprava stavby mostu na ulici Tuřanka značně pokročila a nebude se tedy dřív stavět nadjezd z Řípské ulice. Stavbě nadjezdu již ustoupila nejen trolejbusová smyčka bývalé trolejbusové linky č. 133, ale také domy v blízkosti tratě na ulici Tuřanka. Koncem června byla dokončena výstavba provizorní komunikace, která objíždí budoucí staveniště severního předmostí (blíž ke Slatině). Překládka inženýrských sítí vč. kanalizace před zahájením stavby si postupně vyžádala úplnou uzavírku ulice Tuřanka mezi křižovatkou s ulicí Řípskou a stávajícím železničním přejezdem (od 1. do 18. 7. 2004 – předpoklad). Dotčenou oblastí projíždějí autobusové linky a-75, a-76 a a-78. Spoje linky a-75 vedené podle jízdního řádu do zastávky »Slatina, závod, smyčka« odbočují z ulice Tuřanka a jezdí ulicí Řípskou a Šmahovou na Drážní. Linka a-76 je vedena ulicí Olomouckou a Řípskou k letišti (přičemž vybrané spoje jezdí ulicí Průmyslovou k zastávce »Slatina, závod«). Linka a-78 mezi zastávkami »Tuřanka« a »Slatina, závod« má na trase objížďku dotčeného místa ulicí Řípskou – Olomouckou – Průmyslovou. Zastávka »Slatina, nádraží« na ulici Tuřanka byla pro linky a-75, 76 a 78 dlouhodobě zrušena (již k 21. 6. 2004). S jejím obnovením je počítáno až po vybudování nadjezdu.
- Již několikrát byly v brněnských ulicích použity trolejové sloupy s tzv. mobilním základem. Poprvé se objevily loni při rekonstrukci ulice Křenové (v křižovatce Křenová – Vlhká a Křenová – Masná), letos pak při rekonstrukci tramvajové trati v prostoru Palackého – Hudcova, od června v Pisárkách u tramvajového přejezdu Hlinek a konečně po událostech v křižovatce Olomoucká – Tržní.
- A jednou větou k probíhající výstavbě centra Vaňkovka – koncem května byl demontován první fragment lávky přes Úzkou ulici (nejdále od Tesca – půlka šířky lávky, cca čtvrtina délky), v červnu následovala druhá půlka šířky.
Novinky ve vozovém parku
- Počátkem června do provozu zasáhla poslední Anitra z letošní dodávky – evid. č. 1814.
- Tramvaj K3R-N se v rámci akce BMUE předvedla již s evid. č. 1751 (tzn., že je již v majetku DPMB). Do provozu s cestujícími však zasáhla až později (1. 7. 2004 na lince č.1).
- Po opravě vyjela tramvaj KT8 evid. č. 1710 (bílá pro celoplošnou reklamu), po delším odstavení do provozu zasáhl i vůz evid. č. 1735, tramvaj K2P evid. č. 1086 vyjela po opravě s celoplošnou reklamou (TESCO), podobně i první K2R po VP evid. č. 1079 vyjela v modrém nátěru pro CVR. Nadále pokračují opravy tramvají (VP) evid. č. 1606+1608, 1643+44, 1537+1548 a 1549. Souprava vozů T3P (nově s výzbrojí TV Progress namísto zrychlovače) evid. č. 1622+1623 získala po rekonstrukci rovněž unifikovaný nátěr – A vůz má klimatizační jednotku, celá souprava poptávkové otevírání dveří, linkovou orientaci, zavěšení sedadel atd.
- V souvislosti s prázdninovými výlukami jsou tramvaje KT8 vypravovány i na linku č. 9 (6 vozů v X) a 12 (7). Na „osmičce“ jezdí nyní v pracovní dny 15 vozů. A ještě ke „kátéčkům“ – v původním standardním nátěru (červená–krémová) zůstaly již pouze tři vozy (evid. č. 1702, 21, 22), nový unifikovaný nátěr mají vozy evid. č. 1701, 05, 14, 15, 19, 25, 27 a 29–38. Všechny ostatní vozy jsou opatřeny celoplošnou reklamou. Od 1. 6. 2004 je do provozu zařazena rekonstruovaná tramvaj evid. č. 1701 se středním nízkopodlažním článkem. Oproti vozům evid. č. 1737 a 1738 přináší tato rekonstrukce opět řadu novinek. Na první pohled je patrné jiné rozmístění různých agregátů na střeše vozu.
- V úterý 8. 6. 2004 byla na nádraží v Králově Poli vagónována tramvaj K2 evid. č. 1115 s cílem Pars nova Šumperk – bude rekonstruována na K3R-N. Dále bylo rozhodnuto opravit dlouhodobě odstavený vůz evid. č. 1131 a opravy se má dočkat i vyhořelá 1088. V pisárecké vozovně nyní na svůj osud čekají odstavené tramvaje evid. č. 1068, 1087 a 1095, nově přibyla počátkem června 1089. V provozu tak zůstávají již pouze dva „kloubáky“ s tak charakteristickými vlnitými plechy bočnic – evid. č. 1071 a 1073.
- Ve středu 2. 6. 2004 byla do Šumperka převezena na vagónu rovněž tramvaj T3P evid. č. 1589 (záruční oprava po poruše – zkratu).
- V posledním květnovém týdnu vyjela souprava T3R.EV evid. č. 1531 a vlečného vozu poprvé do ulic ke zkušebním jízdám – první zkušební jízda proběhla na trati do Bystrce v noci z 25. na 26. 5. 2004, den nato vykonal vlečný vůz TBZ. V sobotu 5. 6. 2004 se vlečným vozem VV60LF (plánováno evid. č. 1301) mohli svézt všichni zájemci v rámci akce BMUE – vozu byla udělena výjimka pro provoz s cestujícími. Ovšem od pondělí 7. června 2004 probíhal jeho zkušební provoz bez cestujících na lince číslo 10 – 2/10 – (předpoklad 30 dní), který však trval pouze několik dnů, po nichž byl vůz pro potíže s brzdami odstaven. Po odjetí potřebných kilometrů a vykonání všech zkoušek má být vydáno povolení k provozu s cestujícími. Na zkušební provoz bez cestujících upozorňuje velká tabule umístěná za oknem mezi dveřmi, ve voze jezdí jeden pracovník – pozorovatel.
- Dne 3. 6. 2004 dorazily do Brna první dva trolejbusy Škoda 22Tr (výr. č. 13136, 13137) z letošní čtyřvozové dodávky. Nové článkové nízkopodlažní trolejbusy obdrží evid. č. 3605–3608. Jak již bylo mnohokrát napsáno a řečeno – ostrovská Škodovka končí a tyto vozy jsou s velikou pravděpodobností poslední trolejbusy, které byly do Brna z Ostrova dodány. DPMB měl však nasmlouváno se Škodou na léta 2003–2005 celkem dvanáct nízkopodlažních článkových trolejbusů – v souvislosti se zbývajícími čtyřmi vozy se mluví o novince, vozu 25Tr (karosácký City Bus s elektrickou výzbrojí). V husovické vozovně nyní probíhá velká oprava (spojená s otryskáním skeletu skříně) již druhého trolejbusu Š 21Tr – evid. č. 3004. A ještě jedno upřesnění – trolejbus evid. č. 3215, o jehož připravované modernizaci jsme psali v minulém čísle, nakonec projde jenom standardní opravou (spojenou s novým nátěrem – jako např. u vozů evid. č. 3207 či 3210).
- Ve čtvrtek 24. 6. 2004 bylo do Brna dovezeno z vysokomýtské Karosy pět kloubových autobusů Karosa B961.1670E (s lepenými okny), o týden později 1. 7. 2004 následovalo dalších pět vozů. Autobusy obdrží evid. č. 2370–2379 a budou jezdit ve slatinských (evid. č. 2376–79) i medláneckých (evid. č. 2370–75) garážích.
autoři: Jiří Mrkos, Tomáš Kocman, Ladislav Kašík, Jaroslav
Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net