Aktuality měsíce července a srpna 2004
- Krátce zrekapitulujme situaci při rekonstrukci křižovatky Hudcova – Kuřimská – Palackého. Na úplnou uzavírku ulice Hudcovy od 24. 6. 2004 navázala ve dnech 3. až 6. 7. 2004 další uzávěra v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové tratě do medlánecké vozovny. V tuto dobu byla linka d-1 odkloněna ke královopolskému nádraží. V uvedené dny byla od sítě odříznuta tramvajová vozovna Medlánky – tzn. že v tyto dny byly veškeré tramvajové soupravy vypravovány z Pisárek. Přesun tramvajových souprav z Medlánek do Pisárek byl proveden již v pátek 2. 7. 2004 a ještě ranní výjezdy 7. 7. 2004 byly z vozovny v Pisárkách. Náhradní autobusová doprava jezdila do Řečkovic po trase tramvaje, zpátky byl úsek mezi zastávkami »Kořískova« a »Hudcova« objížděn bez zastavení ulicemi Žitnou, Kořískovou, Novoměstskou a Hradeckou. Autobusy se otáčely Metodějovou ulicí. Nově byly položeny koleje od brány vozovny až k dosavadní zastávce »Hudcova« včetně úplné kolejové křižovatky. Část tratě je na betonových deskách (výhybky na hlavní trati a část tratě těsně u vozovny), část na dřevěných pražcích. Osová vzdálenost kolejí na Palackého třídě se zvětšila cca o 20–30 cm. Výhybky pro odbočení tratě od vozovny do Řečkovic jsou oproti původním cca o 2 m výše (blíže k vozovně). U nově položených kolejí v ulici Hudcově došlo ke změně jejich polohy – oproti předchozímu stavu jsou koleje posunuty cca o 1,5–2 m blíže k chodníku vedoucího od vozovny ke křižovatce Hudcova – Palackého. Celý úsek byl v noci z 6. na 7. 7. 2004 nově zatrolejován (pracovalo zde pět čet s montážními vozy evid. č. 5269, 5286, 5305, 5310, 5315). Od 7. 7. 2004 tedy byla linka d-1 ukončena v medlánecké vozovně – pro cestující však končila v zastávce »Hudcova«, kde byl přestup na autobusy (před bránou vozovny nebyl k dispozici upravený prostor pro zastávky). Cca 27. 7. 2004 již byla křižovatka kolejově dokončena – až do konce července však jezdila linka d-1 do vozovny v Medlánkách. Průjezd autobusů po „nové“ Hudcově již byl možný cca od 26. 7. 2004 – odpadlo tak zdlouhavé objíždění u vyjíždějících a zatahujících vozidel trasou přes Řečkovice. Také již byla zrušena autobusová linka a-x41 a linka a-41 se vrátila na svoji původní trasu přes Medlánky. Od 31. 7. 2004 byl obnoven tramvajový provoz do Řečkovic. Tím byl zrušen provoz linky náhradní autobusové dopravy a-x1. Práce však pokračují na úpravách okolí – mimo jiné také na zastávkách tramvaje »Hudcova« v nových polohách (ve směru do Řečkovic u ústí nové Hudcovy do Palackého třídy, ve směru z Řečkovic před křižovatkou Kuřimská – nová Hudcova /před benzínkou/).
- Jak již bylo dříve uvedeno, byly ve dnech 3. až 6. 7. 2004 vypravovány všechny tramvajové linky z provozovny v Pisárkách. Vozy K2 byly na linkách d-2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11 a 13, KT8 na d-8, d-9 a d-12 a spřažené soupravy pouze na lince d-1 (na linkách d-4, d-7 a d-10 tedy nejezdily sólo vozy).
- Přerušená tramvajová doprava byla o prázdninách i na trati do Modřic. Důvodem byla oprava mostu přes dálnici v úseku mezi zastávkami »Bohunická« a »Ořechovská«. Hned v prvních dnech po zahájení výluky byla z dotčeného cca 100 metrů dlouhého úseku demontována trolej a sejmuty koleje. V uvedeném místě došlo k zúžení průjezdu pro individuální dopravu. V uvedeném úseku existovaly mezi tramvajovou tratí a rychlostní komunikací chodníky pro chodce – z důvodu rekonstrukce mostního objektu je zde však průchod chodců zakázán – náhradní trasa pro chodce však vyznačena nebyla a místem jinak než po původním chodníku se projít nedalo.
- Stavba prodloužení tramvajové tratě v Líšni se dává do pohybu. Na místě se objevili zeměměřiči a v prostoru uvažované tramvajové konečné se objevily kolíky vytyčující budoucí úvrať. Od počátku srpna se práce rozeběhly naplno – především v horní části hned za stávajícím ukončením byla vyčištěna pláň, položena geotextilie a navezen štěrk, práce postupně postupují směrem ke staré Líšni. V místě plánovaného ukončení tramvajové tratě nad náměstím Karla IV. jsou zatím prováděny přeložky inženýrských sítí. S pokládkou kolejí se má začít v polovině října. Po dobu napojování (asi 6 týdnů) bude v pracovní dny jezdit každý druhý vlak na Jírovu, zbytek se bude vracet z Kotlanovy. Zde bude za tímto účelem sloužit výhybkář. Budou postaveny dvě úvraťové koleje a jedna odstavná (kapacita 2 vozy KT8).
- Z důvodu opravy kanalizace (v ulici Charvátské mezi Slovanským náměstím a ulicí Svatopluka Čecha) byla od 20. 7. 2004 odkloněna trolejbusová linka t-32 (cca do půlky srpna). Místo trolejbusů byly na linku nasazeny autobusy a dotčené místo bylo objížděno ulicí Vodovou, proto došlo k úpravě některých zastávek.
- Označníky zastávek »Vinařská« a »Lipová« doznaly drobné změny. Pod tabulkou se symbolem zastávky je umístěna menší obdélníková tabulka se třemi řádky – na prvním je logo IDS JMK a číslo zóny, na prostředním název zastávky a na dolním režim zastavování na zastávce.
- Průběh stavebních prací v líšeňských ulicích si vyžádal (od července) změnu trasy autobusové linky a-x55 v úseku mezi zastávkami »Líšeň, Jírova« a »Šimáčkova«. Ve směru na hřbitov se nyní jezdí ulicí Klajdovskou, odbočení vlevo do ulice Martina Kříže, vpravo do ulice Štítného (prudké klesání), opět vpravo do ulice Střelnice a vlevo do ulice Šimáčkovy – zastávka »Šimáčkova« (dříve se jezdilo ulicí Klajdovskou o jednu ulici níže s odbočením vlevo do ulice Salajní a vpravo do Štítného). Ve směru od hřbitova – od zastávky »Šimáčkova« v ulici Chmelnice odbočením vlevo do ulice Martina Kříže (prudké stoupání) s odbočením vpravo do ulice Krameriovy (stoupání) a vlevo do Breicetlovy (dříve se jezdilo vpravo o jednu ulici dříve – ulicí Štítného). Oba dva jednosměrné úseky tak mají společný krátký úsek v ulici Martina Kříže mezi křižovatkami s ulicí Štítného a Krameriovou.
- Z důvodu oprav vozovky na Kaštanové ulici byly od 28. 7. do 15. 8. 2004 autobusové linky a-40, 48 a 95 odkloněny přes Holásky. Zastávka »Glocova« pro směr do Tuřan byla přeložena za ústí Glocovy ulice, zastávky »Glocova« ve směru na Úzkou a »Ivanovické náměstí« pro oba dva směry jízdy zůstaly bez obsluhy. Na odklonové trase měly autobusy zastávku »Rolencova« a »Holásky«.
- Úpravy tramvajové zastávky »Výstaviště« byly dokončeny cca k 31. 7. 2004. Po tomto datu zbývalo ještě osadit zastávky novými označníky. Po provedených úpravách jsou na linku d-1 již pravidelně nasazovány dvojice vozů T3R.
- Od 2. 8. 2004 došlo v souvislosti s uzavřením další části ulice Táborské (úsek mezi Dulánkem a Otakara Ševčíka) ke změně ve vedení autobusové linky náhradní dopravy a-x13. Tomu ještě předcházelo zprovoznění krátkého úseku ulice Táborské mezi Klíny a ulicí Stejskalovou. Ze Životského do Juliánova nyní jezdí linka původní trasou na Jílkovu, ulicí Rokycanovou a Kaleckého k židenickému kostelu a dále po Jamborově do Juliánova. Zpátky Bělohorskou (zast. »Podlomní«), Mazourovou a ulicí Krásného sjede k tramvaji (zast. »Krásného«), dále Nezamyslovou, Strakatého (zast. »Otakara Ševčíka«, Skorkovského, Stejskalovou (zast. »Buzkova«) a konečně Táborská. Tato fáze rekonstrukce Táborské také zahrnuje křižovatku s městským okruhem (Gajdošova – Otakara Ševčíka) – již v předstihu byl pod křižovatkou vybudován kolektor, v srpnu se křižovatka po polovinách opravovala – nejprve část blíže k Juliánovu. Doprava v relaci Gajdošova – Otakara Ševčíka byla vždy svedena do jedné poloviny vozovky a druhá se opravovala. S tím souviselo místní přemístění příslušné zastávky »Otakara Ševčíka« nejprve pro linky a-44 a 72, a potom pro linky a-84 a 72. V křižovatce byly položeny tramvajové koleje. Světelná signalizace v křižovatce byla mimo provoz. Na Táborské nadále probíhají práce v úseku pod a nad křižovatkou (úseky mezi Buzkovou a Otakara Ševčíka a mezi Otakara Ševčíka a Jamborovou).
- Ve dnech 7. a 8. 8. 2004 při nepřetržité výluce byl opraven tramvajový přejezd přes Jihlavskou ulici u Ústředního hřbitova (křižovatka Jihlavská – Vídeňská). Linka d-2 byla odkloněna přes Mendlovo náměstí do Pisárek a d-6 do Bohunic na Švermovu. Náhradní autobusová doprava byla zajišťována z Mendlova náměstí, a to jednak prodlouženou autobusovou linkou náhradní dopravy a-x2, jednak linkou a-x6 v trase Mendlovo náměstí – Ústřední hřbitov, brána.
- Z důvodu pokládky kanalizace v Soběšicích v ulici Zeiberlichově došlo k úpravě trasy autobusové linky a-57 a 93. Ty nemohou zajíždět k zastávce »Rozárka« a od 11. 8. 2004 jezdí objížďkovou trasou přes ulice Na Kovárně a Útěchovskou (cca do 30. 11. 2004).
- Z důvodu uzavírky tramvajového přejezdu na Halasově náměstí na Lesné byly ve dnech 14. až 17. 8. 2004 autobusové linky a-44, 57, 72 a 84 odkloněny a vynechávaly zastávky »Marie Majerové« a »Poliklinika Lesná«. Mezi zastávkami »Štefánikova čtvrť« a »Halasovo náměstí« využívaly VMO a třídy Generála Píky. V průběhu výluky byly položeny nové koleje na tramvajovém přejezdu přes ulici Okružní na Halasově náměstí – celý úsek tak byl kolejově opět propojen, neboť již v předchozím období – cca v první polovině srpna – byly položeny nové koleje v okolí tramvajové zastávky »Halasovo náměstí« a na Generála Píky před křižovatkou. Od počátku srpna také probíhaly trolejářské práce v celé trase. Ve dnech 20.–22. 8. 2004 probíhalo pokládání vrchní vrstvy živice znovu s kompletním odklonem autobusů vč. linek a-46/66 (tentokrát „tunýlkem“).
- Ve dnech 20. až 22. 8. 2004 byla v rámci konání Mistrovství světa motocyklů posílena autobusová doprava na Masarykův okruh. Po uvedené dny byla v provozu mimořádná autobusová linka a-400 (Mendlovo náměstí u květinářství – Svážná – Hoštická / Pražská – Troubsko, Veselka – Popůvky, Vintrovna – Masarykův okruh, Start) v intervalu 20–30 minut s dalším posilováním podle aktuální poptávky. V neděli 22. 8. byly navíc podle potřeby zařazovány posilové spoje z Popůvek. Platil mimořádný tarif – základní celodenní jízdné bylo 40 Kč a zlevněné 20 Kč. K dispozici byla ještě další linka od parkoviště v Žebětíně a parkoviště v lokalitě „U Mičánka“ u Ostrovačic – z níž byl přístup k tribunám A,B,C ze silnice Žebětín – Ostrovačice. Tato linka s přepravou zdarma byla v provozu pouze o víkendu pro návoz návštěvníků. Posílena byla autobusová linka a-52.
- Ve druhé etapě zavádění IDS JMK (Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje) by mělo být připojeno dalších cca 70 obcí z Tišnovska, Nedvědicka a Lomnicka; z oblasti Velké Bíteše a Zastávky u Brna; a Sokolnicka a Slavkovska. V návrhu se nově objevují zóny 247, 257, 340, 350, 355, 365, 435, 445, 620, 632, 635. S největší pravděpodobností bude druhá etapa spuštěna na dvě části – v první části, pro kterou připadá v úvahu termín od 1. 1. 2005, by byly připojeny obce na Tišnovsku včetně obcí, které do Jihomoravského kraje přešly z kraje Vysočina. Ve druhé části s plánovaným termínem od 1. 7. 2005 by mohla být k integrované dopravě připojena oblast kolem Zastávky u Brna a Sokolnicko. Problémem je především stav budoucích i současných přestupních uzlů, které zatím nemají potřebné vybavení a zázemí. Tvůrci systému se chtějí vyhnout potížím, které doprovázely první etapu a chtějí, aby přestupní uzly a zastávkové prostory nově začleněných tras byly připraveny v předstihu. V tarifu jihomoravské integrované dopravy dochází od 1. 9. 2004 k již dříve avizovaným změnám, které mají vylepšit služby pro cestující zavedením několika nových typů jízdenek. Dále došlo ke sjednocení hranice pro přiznávání tzv. dětského jízdného – ta je nyní 15 roků. Po dosažení 15 až do 26 let může omladina, pokud splňuje podmínky, využívat tzv. studentského jízdného. Změnily se rovněž požadavky pro výdej předplatních jízdenek jak pro děti, tak pro studenty. Dítěti již nestačí pouze např. potvrzení školy, ale musí předložit rodný list nebo jiný doklad (např. pas), kde je uvedeno jeho jméno a datum narození. Studenti musejí předložit průkaz totožnosti a doklad o studiu – např. nově zaváděný žákovský průkaz, což je doklad s fotografií potvrzený školou a dopravcem (kupuje se u dopravce). Tyto průkazy jsou zaváděny v souvislosti se zrušením sociální dávky – příspěvků na dopravu.
- K akci stavba mostu přes železniční trať na ulici Tuřanka ve Slatině – proběhla výluka autobusových linek zde projíždějících (a-75, a-76 a a-78), provoz byl zahájen kolem 20. 7. 2004. Během výluky pokračovaly intenzivní práce na přeložkách inženýrských sítí na obou stranách přejezdu a současně byl rekonstruován i vlastní železniční přejezd. Zemní práce, kvůli nimž byly vykáceny téměř všechny stromy podél ulice, probíhají také za tratí vpravo od původní komunikace po celé délce až na konec Slatiny. Zde je již znatelný budoucí posun komunikace blíže k závodu Honeywell (tedy k Brnu) o několik metrů. Po ukončení výluky byla také zprovozněna zastávka »Slatina, nádraží« pro linky a-75, 76 a 78, a to na začátku provizorní komunikace poblíž křižovatky Tuřanky a Řípské. Ve Slatině byl také o prázdninách otevřen další obchod LIDL – mezi ulicemi Olomouckou a Řípskou. Výstavba parkoviště si vyžádala zboření policejního domečku u křižovatky Olomoucké a Řípské, který hrál mimo jiné roli v trolejbusové dopravě (okolo něj vedla manipulační stopa do slatinské vozovny) i v dopravě autobusové (u domečku byla zbudována čerpací stanice na zemní plyn, kde se plnily přestavěné autobusy B732 evid. č. 7385 a 7386).
- Ke konci se také blíží stavba dalšího LIDLu v Králově Poli na Palackého ulici (mezi tramvajovými zastávkami »Semilasso« a »Tylova«).
- Přibližně na přelomu května a června začala stavba nového dopravního spojení u Červeného mlýna v Králově Poli, která umožní obsluhu budovaného obchodního centra Carrefour na místě bývalé cihelny. Jedná se v podstatě o komunikaci vycházející z již provozované trasy VMO od Husovického tunelu v blízkosti chladící věže KPS (již hotová sestupná rampa byla součástí stavby mostu u KPS), které se prosmýkne pod zmíněným mostem vlevo, bude následovat kruhový objezd s napojením na Carrefour, železniční přejezd, most přes retenční nádrž a další kruhový objezd (zatím jenom poloviční) – napojení na stávající silnici do Svitav. Komunikace tedy umožní automobilům jedoucím od Husovického tunelu sjet ke Carrefouru a dále k Lužánkám. Vozovka by měla být zprovozněna letos v říjnu současně s otevřením obchodního domu. Stavby, které nyní v lokalitě vznikají, se později stanou součástí obří křižovatky Svitavské radiály a VMO, který odtud bude pokračovat do Královopolského tunelu. (dle Rovnosti 23. 7. 2004)
- Téměř zcela dokončen je polyfunkční objekt OC-02 na Pálavském náměstí v sídlišti Vinohrady. Objekt, kde mělo být nákupní centrum a kulturní dům, byl při stavbě sídliště před dvaceti lety rozestavěn a nikdy nedokončen. Nyní je zde již funkční velkoprodejna, do nových bytů ve vyšších podlažích se stěhují první nájemníci. Stavba má být zcela dokončena na počátku příštího roku – má zde být 98 bytů, 116 garážových stání, kulturní sál a další prostory. Ale proč se na našich stránkách věnujeme právě této stavbě? Dostavba objektu je součástí revitalizace celého náměstí, jejíž součástí je i přeložka trolejbusové trati. Tato akce dostala o prázdninách rychlý spád (výstavba trolejového vedení v červenci) a od 16. 8. 2004 již jezdí trolejbusy směrem do města po nové stopě vedoucí okolo objektu. Zde již byly při stavbě trolejbusové tratě v roce 1987 vztyčeny sloupy pro trolejové vedení, ale právě pro nedokončenost objektu jezdily trolejbusy celou dobu po dvoustopé trati při severní straně náměstí. Nyní již tedy jezdí vozy z města po původní trase (nyní již pouze jednostopá trať se zachovanou zastávkou »Bzenecká«), směrem do města po zcela nové trase (též jednostopá trať) až ke křižovatce před centrem, kde se stopy spojují (těsně před křižovatkou se zastávkou »Bzenecká« v nové poloze na komunikaci u centra). Změny doznala zdejší trolejbusová smyčka – v původní poloze je zachována výstupní zastávka linky t-27 a zastávky linek t-25 a 26 pro směr Novolíšeňská. Nástupní zastávka linka t-27 a zastávka linek t-25 a 26 pro směr město jsou v nové poloze na nové trati blíž objektu. Z toho vyplývají změny v trolejovém vedení – ze smyčky je snesena stopa pro směr město a je tedy opuštěna komunikace s bývalými zastávkami. Linka t-27 se otáčí ve velké smyčce kolem náměstí (doplněna spojka na novou stopu od výstupní zastávky), doplněna je i spojka na křižovatce před náměstím od města, která umožňuje objetí celého náměstí kolem dokola). Tyto dvě spojky byly zprovozněny později, proto zpočátku jezdily na lince t-27 autobusy. (částečně dle Práva z 8. 6. 2004)
- Krátce se na základě článku z Práva ze 17. 8. 2004 zmiňme o probíhajících stavbách v Brně – začátkem srpna byla zahájena stavba univerzitního centra v Bohunicích (Masarykova univerzita) – na pozemcích naproti nové nemocnici vymezených přibližně ulicemi Jihlavská, Netroufalky, Kamenice a Pražskou radiálou. Stavba obchodního centra také konečně začala v proslulé proluce na náměstí Svobody. V roce 2006 má být také dokončena stavba na našich stranách často zmiňovaného CD centra u starého autobusového nádraží na Benešově ulici – zatím jedinou akcí v tomto směru bylo zboření jednoho ze dvou drážních skladišť na místě plánované stavby letos v únoru. Příští rok by se také mělo začít s přestavbou železničního uzlu.
- Jak jsme slibovali v minulém čísle, vracíme se k tragickému výbuchu plynu v činžovním domě na křižovatce Olomoucké a Tržní ulice v Černovicích, k němuž došlo 21. 6. 2004. Jeho důsledky na MHD jsme podrobně popsali minule, proto jenom krátce – o prázdninách došlo k definitivnímu vyklizení místa, oplocení plechovým plotem, opravě poškozených inženýrských sítí, instalaci nových semaforů na křižovatce současně s klasickými sloupy pro trolejové vedení (které bylo předtím zčásti zavěšeno na inkriminovaném domě). Na začátku druhé poloviny srpna tak mohlo být vedení převěšeno na tyto sloupy a ty s mobilním základem odstraněny. V úterý 24. 8. 2004 tak mohl být zahájen provoz na křižovatce pro veškerou dopravu. Na základě rozhodnutí města bude v proluce vystavěn nový bytový nájemní dům s garážemi v suterénu s předpokládaným dokončením koncem roku 2006.
Stavba pisárecké mimoúrovňové křižovatky o prázdninách
- Pouze několik málo dní stačilo po zahájení výluky tramvajové dopravy v Pisárkách k tomu, aby stavbaři prostor vymezený ulicí Hlinky, Žabovřeskou a tramvajovou tratí přetvořili k nepoznání.
- Nakonec však došlo oproti plánu ke skluzu a výluka linky d-1 byla prodloužena o dva dny – do 23. 7. 2004 (včetně). Až do tohoto data trval odklon linky d-1 přes Husovu a Veveří, provoz náhradní autobusové linky a-x1 nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín a tramvajová obsluha Pisárek odkloněnou linkou d-13. Zbudovaný jednokolejný úsek začíná od města výhybkou vloženou těsně nad přejezd ulice Hlinky. Hned za přejezdem je vložen ocelový plnostěnný most, kterým tramvajová trať překlenuje hluboký výkop, následuje kolejové „esíčko“ a jednokolejka v původní trase – končí až cca 100 metrů za přejezdem ulice Kamenomlýnské, jezdí se po levé kolejí ve směru z Pisárek. V ulici Hlinky a v její těsné blízkosti je použito pět trolejových sloupů s mobilním základem.
- Tramvajová zastávka »Pisárky« ve směru do města je posunuta cca 80 m vpřed k jídelně DP. Dodatečně zde bylo vybudováno vyvýšené nástupiště a cesta pro cestující kolem budovy (to bylo pravděpodobně příčinou prodloužení výluky o několik dní proti původnímu záměru). V místě původní zastávky je výhybka pro vjezd do jednokolejného úseku. Autobusové a trolejbusové linky projížděly nadále ulicí Hlinky beze změn. Na tramvajovém přejezdu mají právo přednosti v jízdě tramvaje – pro busy je zde v obou směrech stopka. Tramvaje musí před přejezdem snížit rychlost na 20 km/hod a povinně zvonit.
- Nadále intenzivně pokračuje výstavba soustavy ramp (piloty pro sloupy, opěrné zdi…) v prostoru podél Bauerovy ulice mezi areálem DP a bývalým Tuzexem, od srpna i na straně bližší k řece, kde byla dokončena demolice budov vodáren v blízkosti stávajícího mostu z tunelů, byl zbořen plot a připravena pláň pro zakládání pilotů. V srpnu byla autobusová zastávka »Pisárky« pro linku a-84 přeložena cca o 100 metrů vzad směrem od křižovatky. Na chodníku pod tramvajovou smyčkou probíhaly rozsáhlé výkopové práce. Vše bylo zpestřeno uzavírkou Pisáreckého tunelu pro opravu obrusných vrstev vozovky – téměř měsíc (15. 7.– 13. 8. 2004) byl uzavřen směr z města, dva týdny do konce prázdnin pak směr opačný. Tunelem sice žádná MHD nejezdí, ale auta odbočující vlevo zahlcovala pisáreckou křižovatku.
- Koncem srpna byl most přes Svratku mezi Veslařskou a Žabovřeskou ulicí v podstatě dokončen včetně vozovky mezi mostem a Žabovřeskou. Dokončena je také světelná signalizace na obou předpolích mostu. Po dobu uzavírky pisárecké křižovatky ve směru Hlinky – Pisárecká nahradí tento nový most most v Pisárkách. Mimo jiné bude využíván také MHD – budou po něm jezdit okružní autobusové linky a-44/84.
- Přibližně v polovině srpna DPMB oficiálně zveřejnil informace
týkající se vedení linek MHD v souvislosti s vyloučením dopravy na ulici
Hlinky a v pisárecké křižovatce. V rámci výstavby mimoúrovňového
křížení je od 1. září 2004 dlouhodobě znemožněn průjezd pisáreckou
křižovatkou ve směru Hlinky – Pisárecká. Po dobu výstavby platí
následující organizace dopravy:
- Linka d-1 – provoz je zachován, budou probíhat pouze krátkodobé výluky.
- Linka d-10 – ve špičkách pracovních dnů je v provozu po prodloužené trase Stránská skála – Hlavní nádraží – Starý Lískovec.
- Linka t-25 je mimo provoz.
- Linka a-x25 – náhradní trolejbusová linka Starý Lískovec, Osová – Kamenný vrch – Kohoutovice – Libušina třída – Antropos – Veslařská – Vozovna Komín – Žabovřesky – Kounicova – Česká
- Linka t-26 – zkrácená trolejbusová linka: Novolíšeňská – Vinohrady – Provazníkova – Kotlářská – Úvoz – Mendlovo náměstí
- Linka t-35 je mimo provoz.
- Linka a-x35 – náhradní autobusová linka Kamenný vrch – Pisárecký tunel – Křížkovského – Mendlovo náměstí
- Linka a-x37 – náhradní autobusová linka Kohoutovice, Jírovcova – Libušina třída – Pisárecká – Rybnická – Pisárecký tunel – Křížkovského – Mendlovo nám.
- Linky a-44 / a-84 – v úseku Bráfova – Riviera jedou odklonem přes Veslařskou – Rybnickou – Pisáreckým tunelem
- Linka a-52 – odkloněná autobusová linka: Žebětín – staré Kohoutovice – Pisárecká – Rybnická – Pisárecký tunel – Křížkovského – Mendlovo nám.
- Linka a-61 – je mimo provoz
- Linka a-68 – odkloněná autobusová linka: Kamenný vrch – Rybnická – Pisárecká – Šárka – Myslivna – Jírovcova – Kohoutovice, hájenka
Novinky ve vozovém parku
- V polovině srpna (14. 8. 2004) znovu vyjel se střídavými úspěchy do ulic na lince č. 10 vlečný vůz s tramvají T3R.EV evid. č. 1531 – po dvouměsíční přestávce znovu pokračují zkušební jízdy bez cestujících. Souprava jezdí na 1/10 o víkendech nebo 2/10 v pracovních dnech.
- Tramvajové linky d-9 a 12 byly o prázdninách ukončeny na jednom svém konci úvraťovým způsobem a na obě linky tak byly vypravovány z Medlánek vozy KT8. O víkendech jezdily vozy současně na obou linkách, tj. jedno kolo jako linka d-9 v trase Komárov – Fügnerova – Komárov a dále jako d-12 Komárov – Skácelova – Komárov.
- V prázdninovém období byly tramvaje na linky nasazovány následujícím
způsobem:
- d-1 – soupravy 2×T3, celkem pravidelně vůz K3 (kurz 12/1), pouze ojediněle vozy KT8, jako novinka i 2×T3R, a to i po ukončení výluky v Pisárkách
- d-2 – vozy K2 a Anitry
- d-3 – v pracovní dny soupravy 2×T3, 2×T6, o víkendech K2 (výj. Anitra)
- d-4 – vozy K2 (i o víkendu), Anitry, T3 sólo
- d-5 – vozy K2 a Anitry
- d-6 – vozy K2 a Anitry
- d-7 – vozy K2 a Anitry, o víkendu také vozy T3 sólo
- d-8 – KT8
- d-9 – KT8
- d-10 – vozy T3 sólo, v pracovní dny také vozy K2
- d-11 – vozy K2 a Anitry
- d-12 – KT8
- d-13 – vozy K2 a Anitry
- V pondělí 19. 7. 2004 dopoledne došlo k nehodové události s dosti vysokou škodou na tramvajové trati do Bohunic. Mezi zastávkami »Krematorium« a »Běloruská« v pravotočivé zatáčce zůstala stát tramvaj linky d-5 (řidič údajně zastavil, protože se ve voze udělalo někomu špatně). Za touto soupravou jedoucí vůz KT8 linky d-8 do stojícího vozu narazil – nejprve jej asi 30 metrů tlačil po trati a poté došlo k vykolejení. Nárazem došlo k poškození zadního čela vozu linky d-5 (tramvaj K2P evid. č. 1097) a předního čela vozu linky d-8 (KT8 evid. č. 1722). Na vozidlech je odhadována škoda cca 800–1000 tisíc korun. Došlo také ke zranění cestujících a ke zranění řidiče „kátéčka“.
- V druhé polovině července vyjela po VP pisárecká „tétrojka“ evid. č. 1549 bez provedení modernizačních prvků (tabulky s linkovými orientacemi, původní zrychlovačová výzbroj) – v soupravě s vozem evid. č. 1551 (nadále jako B vůz). Začátkem měsíce byla na tutéž opravu přistavena souprava vozů T3 evid. č. 1536+1559 (do konce prázdnin hotová), závěrem měsíce vyjely již opravené vozy evid. č. 1537 a 1548. Na VP byl přistaven první vůz K2R evid. č. 1064.
- Po generální opravě vyjela v novém nátěru souprava tramvají T3SU evid. č. 1643+1644 (s BUSE), po VP s novým nátěrem pak souprava evid. č. 1608+1606. Koncem srpna pak následovala též po GO, tentokrát spojené s rekonstrukcí el. výzbroje na TV Progress další souprava T3SU – evid. č. 1628+1629 (v bílém nátěru pro reklamu). Po generální opravě vyjela tramvaj T3M evid. č. 1570 s původní výzbrojí TV1 (ponechán MG, transparenty BUSE) jako řízený vůz, na GO byla přistavena další tramvaj s TV1 – evid. č. 1535. Na generální opravu byla přistavena tramvaj KT8 evid. č. 1712 – střední článek již byl odeslán do Krnova na rekonstrukci na částečně nízkopodlažní (17. 8. 2004), již téměř zcela dokončena je oprava loni havarované tramvaje KT8 evid. č. 1706. Tramvaj RT6 evid. č. 1801, která jezdila do začátku května vcelku úspěšně, prošla úspěšně první SP prohlídkou (ujela tedy víc jak 70 000 km) a v průběhu září se znovu objeví na lince č. 13.
- V pondělí 16. 8. 2004 se do Brna vrátila z Krnova na trajleru první (nejen) brněnská tramvaj T3R.EV evid. č. 1560 – podrobila se zde jistým úpravám vyplývajícím z jejího zkušebního provozu. Zůstala zachována původní čela, na předním čelo byla doplněna zásuvka pro uvažovaný zkušební provoz MV+VV+MV. Barevné řešení vozu zůstalo nezměněno.
- Pisárecký služební vůz T2 evid. č. 4121 dostal nový lak. Nadále je používán k odtahům neschopných vozů pisárecké provozovny.
- V úterý 13. 7. 2004 do Brna dorazily asi už definitivně poslední nové trolejbusy ze Škody Ostrov – nízkopodlažní „kloubáky“ 22Tr – u DPMB obdržely evid. č. 3607 a 3608. První dva vozy z letošní dodávky evid. č. 3605 a 3606 již začátkem prázdnin svezly své první pasažéry, trolejbusy evid. č. 3607 a 3608 pak až koncem srpna. V druhé polovině července byl k celkové opravě přistaven další kloubový trolejbus Škoda 15Tr evid. č. 3501, zatímco předtím modernizovaný vůz téhož typu evid. č. 3502 již zasáhl ve stejné době do provozu s cestujícími. V Brně již tak zbývají pouze dva nemodernizované článkové trolejbusy 15 Tr – evid. č. 3504 a 3506. DPMB má v inventárním stavu již 16 článkových trolejbusů. Kromě linky t-26, na kterou byly tyto vozy vypravovány běžně, se o prázdninách objevily i na několika kurzech linky t-25. Po modernizaci na typ Š 14TrR též koncem srpna vyjel trolejbus evid. č. 3263, pracuje se na voze evid. č. 3253.
- V polovině července byl v souvislosti s dodávkou nových vozů (poprvé nové busy zasáhly do provozu 10. 7. 2004) z provozu odstaven první brněnský kloubový autobus Karosa B 741 – evid. č. 2308. Následovat budou další, ze Slatiny evid. č. 2309, v Medlánkách ještě evid. č. 2305, 06 a 07. Reklama přes šířku dvou oken na levé bočnici se objevila také u článkových autobusů. Ve Slatině se také rozebírá vůz B732 evid. č. 7352. Článkové autobusy Karosa B941 evid. č. 2338 (již dříve) a 2336 obdržely po předchozích nehodách nové masky chladičů na předním čele.
- Na zvláštních autobusových linkách a-81/82 se kromě upravených vozů Karosa B732 evid. č. 7353–7355 objevovaly také nízkopodlažní City Busy (technické prohlídky).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Petr Šimšik, Jaroslav
Pacholík, Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net