Aktuality měsíce května 2004
- V odpoledních a večerních hodinách v pátek 30. 4. 2004 byla u příležitosti oslav vstupu České republiky do Evropské unie, které vyvrcholily půlnočním ohňostrojem odpáleným ze dvou míst – ze Špilberku a z Kraví hory, výrazně posílena brněnská MHD. Vzhledem k akci na hradě Veveří byla posilována linka a-303, především v úseku Zoologická zahrada – Hrad Veveří. V provozu byla též mimořádně lodní doprava s kyvadlovými expresními spoji na hrad Veveří podle zvláštního jízdního řádu a se zvláštním tarifem. A k ohňostroji – posílená tramvajová linka d-4 byla večer ve směru do Masarykovy čtvrti vedena přes hlavní nádraží a náměstí Svobody. Po skončení ohňostroje byl zajišťován odvoz návštěvníků posilovými spoji po trase linky d-4 k hlavnímu nádraží. Noční autobusová linka a-92 byla v obou směrech jízdy odkloněna ulicemi Veveří a Úvoz. Prodloužen byl provoz na linkách d-1, 3, 4, 5, 8, 11 a 12 a t-25, 26, 33 a 37 v souběhu s běžným provozem pravidelných nočních autobusových linek. Linky d-3 a d-11 byly do ukončení prodlouženého provozu vedeny až do Bystrce.
- Ještě konkrétně k pokračující výstavbě kanalizace v Líšni avizované již v minulém čísle – vzhledem k uzavírce části ulic Šimáčkova a Ondráčkova (v blízkosti nám. Karla IV.) došlo od 3. 5. 2004 na dobu přibližně 4 měsíců k následujícím změnám v provozu MHD – linka a-45 jede pouze v úseku Lesná, Haškova – Líšeň, Jírova a a-58 jede po trase Životského – Náměstí Karla IV. – Líšeň, Jírova. Noční linka a-97 je v úseku Náměstí Karla IV. – Šimáčkova vedena obousměrně po objížďkové trase se zastávkami »Jírova« a »Šimáčkova« a a-99 jede pouze v úseku Komín, sídliště – Líšeň, Jírova. Po dobu výluky je zavedena náhradní autobusová linka a-x55 po zastávkách Líšeň, hřbitov – Obecká – Kubelíkova – Šimáčkova – Jírova – Náměstí Karla IV. – Karolíny Světlé – Ondráčkova – Velatická – Podolská – Mariánské údolí. Provoz linky a-x55 je v úseku Jírova – Mariánské údolí doplněn také vybranými spoji linky ra-151 z Jírovy do Kobylnic. Pokud jede linka a-151, je spoj linky a-x55 od hřbitova ukončen na Jírově. Zastávka »Šimáčkova« je pro linky a-x55 a a-97 pro oba směry přeložena na objížďkovou trasu. Prakticky všechny ulice, po kterých je vedena objízdná trasa autobusů jsou nějakým způsobem poznamenány stavební činností – je na nich většinou zakázáno parkování a pro bezkolizní jízdu je zpravidla k dispozici pouze polovina vozovky. Ve smyčce Jírova jsou nyní ukončeny autobusové linky a-45, 56, 58, 79 a 151 z Kobylnic. Projíždějí tudy linky a-78 a linka náhradní dopravy a-x55.
- V minulém čísle jsme psali také o změně organizace náhradní dopravy při rekonstrukci inženýrských sítí na Táborské ulici v Židenicích. K otevření části Táborské ulice pro dopravní obsluhu a MHD došlo až k 5. 5. 2004. Linka náhradní autobusové dopravy a-x13 již nejezdí ulicí Geislerovou, Šámalovou a Jílkovou (mezi Šámalovou a Klíny) – místo toho jede ulicí Táborskou a ulicí Klíny. Zastávka »Uzavřená« v ulici Jílkově je zrušena, zastávka stejného jména v ulici Šámalově je nadále využívána linkou a-58. Zastávka »Jílkova« je zrušena definitivně. Zastávka »Mošnova« na ulici Jílkově je v provozu. Zastávka linek a-x13 a a-98 »Geislerova« byla přeložena k zastávkám linek d-8 a d-10. Byla zřízena zastávka »Buzkova« v ulici Klíny (při ústí do Táborské).
- V pátek 30. 4. 2004 byly na všech zastávkách na Mendlově náměstí (celkem 12 ks) nainstalovány označníky zastávek nového typu. Jsou celkem trojího typu – modrá tabulka upevněná na trolejovém sloupu (např. výstupní zastávka linky a-44 nebo průjezdná zastávka pro linku a-51) nebo upevněná na nerezové trubce, a to buď s pevně uchycenými jízdními řády z jedné nebo ze dvou stran (např. označník pro linku d-1) nebo s otočným trojbokým hranolem (např. pro trolejbusové linky jedoucí směrem na Úvoz).
- V květnu začal na brněnských tramvajových tratích znovu seriál broušení kolejnic – o víkendu 8. a 9. 5. 2004 trať do Líšně mezi zastávkami »Bělohorská« a »Novolíšeňská« (d-8 odkloněna na Stránskou skálu), vždy večer 11. a 12. 5. trať na Lesnou (linky d-9 a 11 ukončeny na Zemědělské), večer 13. 5. mezi Semilassem a Řečkovicemi, v sobotu 15. 5. Tábor – Žerotínovo náměstí, večer 18. a 19. 5. na Vídeňské, večer 20. 5. na Bubeníčkově, večer 21. 5. Renneská, 23. 5. Horova…. Broušení je prováděno firmou Schweerbau, která v Brně brousila koleje již několikrát. V některých případech probíhalo broušení kolejnic v nočních hodinách, kdy tramvaje nejezdí, takže nebylo třeba organizovat výluky s náhradní dopravou. Broušením kolejnic se sleduje snížení hlučnosti některých tratí.
- V dubnu se konečně objevila v prodeji tzv.univerzální jízdenka, a to jednak v provedení jako základní v ceně 47 Kč, jednak zlevněná v ceně 23 Kč. Rozměr jízdenky je následující – šířka 50 mm, délka 275 mm, velikost jednoho políčka pro označení je 15,5 mm × šířka. Na čelní straně jízdenky je vyznačen typ a cena jízdenky, 10 políček pro označení a krátké poučení. Na zadní straně jízdenky je podrobný a poměrně srozumitelný návod k použití. Jízdenka je použitelná ve všech linkách IDS JMK včetně vlaků. Platnost jízdenky je omezena zónovou a časovou platností, přičemž zónová a časová platnost jízdenky se určí z počtu označených polí. Např. při použití jako nepřestupní jízdenka na 10 minut pro 2 zóny je nutno vyznačit 2 pole. Při použití jako jízdenky přestupní na 40 minut a 2 zóny je třeba označit 3 pole atd. Chceme-li použít jízdenku pro více zón, je potřeba označit vždy o jedno políčko navíc – např. pro 7 zón (časová platnost 150 minut) musí být označeno 8 políček. Jízdenka se označuje ve směru shora dolů a to tak, že jízdenka se ohne za posledním polem, které je potřeba označit a vloží se do označovače. Předchozí pole zůstanou neoznačena – takže při použití nové jízdenky pro získání jízdenky na 7 zón je provedeno vyznačení v označovači na 8. poli a předchozích 7 polí zůstane prázdných. Z jízdenky se nic neutrhává – jízdenka musí být stále vcelku. Pokud již jízdenka neobsahuje potřebný počet volných polí, lze kombinovat dvě takovéto jízdenky, přičemž označení je nutno provést na obou dvou jízdenkách. Součet označených polí ze dvou jízdenek tak dává příslušnou platnost jízdenky. Možnost použití jízdenky pro dvě osoby s vyznačením dvakrát potřebného počtu polí není v návodu na zadní straně uvedena ani zakázána.
- Vyčlenění 24 miliónů korun z městského rozpočtu na první kroky k přípravě přesunu hlavního nádraží (schváleno 11. 5. 2004) znamená fakticky zahájení financování akce z rozpočtu Brna. Příprava “stavby století”, jak ji s oblibou nazývají její příznivci, skutečně začíná nabírat na obrátkách. Stále též probíhají akce jejích odpůrců (např. koalice Nádraží v centru usiluje o vyvolání místního referenda, pro což shromažďuje podpisy občanů). Plnou podporu vzápětí po výše zmíněné akci vyjádřil přestavbě i kraj (s poněkud výhružnými argumenty – viz Právo 13. 5. 2004). Důležitý však je závěr, že v okamžiku otevření nového nádraží musí fungovat jeho spojení MHD s městem (severojižním diametrem?). Následovalo (20. 5. 2004) otevření informačního stánku magistrátem v hale hlavního nádraží. Kromě toho se v denním tisku objevují také první názory na vedení MHD, resp.tramvajové dopravy k přesunutému nádraží. Mimo jiné bylo také uvedeno, že náklady spojené s úpravou tramvajové sítě by financovalo město (?!). V dnešní ulici Nádražní a také před odbavovací budovou starého nádraží, která je památkově chráněna, by po úpravách zůstaly pouze dvě koleje. Více kolejí by údajně nebylo zapotřebí, neboť tramvajová trať z ulice Husovy by byla vedena přímo nově vzniklou (proraženou) ulicí přímo (souběžně po okraji nové Vaňkovky) k přesunutému nádraží. Jde o časově zatím velmi vzdálený horizont, ale již teď je patrné, že kromě hlavní nádražní budovy se příliš nepočítá se zachováním dalších objektů – ani se zachováním přilehlých mostních objektů s unikátními litinovými prvky tzv. blanenské kovolijecké kultury. Teprve nedávno rekonstruované kolejiště v ulici Nádražní je tak do budoucna ohroženo. Z hlediska dopravního je dnešní řešení ideální – je však trnem v oku architektům, kterým čtyři koleje v ulici Nádražní vadí. (dle deníků Právo a Rovnost)
- Ačkoli před nedávnem proběhla denním tiskem zpráva o výstavbě nových mostů přes železniční trať ve Slatině se závěrem, že napřed bude vystavěn nový most z Řípské ulice směrem k nové průmyslové zóně (viz Informace MHD č. 298) a teprve poté bude následovat most na ulici Tuřanka, vše zatím nasvědčuje tomu, že most nahrazující současný železniční přejezd bude vystavěn dříve. Již byly zahájeny přípravné práce (i námi zmiňované), most má být dokončen v polovině roku 2006, má mít pět polí se šesti plnostěnnými nosníky. (dle Rovnosti z 21. 5. 2004)
- Chystá se rekonstrukce úseku tramvajové trati mezi zastávkami »Tylova« a »Hudcova«. V dubnu byla tato akce ve fázi projektové přípravy. Ve zmíněném úseku má dojít k výměně kolejí a k zadláždění panely tak, aby zde mohly jezdit autobusy. Jak jsme již psali, značné změny přinese oprava křižovatky ulic Hudcova – Kuřimská. Tramvajová trať z vozovny povede přibližně ve stejné trase, vozovka Hudcovy ulice však bude do Kuřimské zavedena mimo trať, kolmo na Kuřimskou, blíž k benzínové stanici. Tímto směrem se také posune ostrůvek tramvajové zastávky »Hudcova«. Při pohledu od Medlánek se ulice Hudcova před hlavní bránou medlánecké vozovny stočí vlevo (ve stávajícím směru souběžně s tramvajovými kolejemi nebude pokračovat). Zastávka »Hudcova« pro autobusy linky a-41 ve směru do Medlánek již byla z důvodu výkopových prací přesunuta cca 100 metrů vpřed. Akce má vrcholit o letních prázdninách. (dle Zpravodaje DPMB)
- Do konce roku 2004 má být postavena nová měnírna ve Starém Lískovci, která tak vyřeší určitou kapacitní nedostatečnost v koncovém úseku tramvajové trati (předpoklad zprovoznění počátkem roku 2005). V roce 2003 byla zahájena výstavba nové měnírny v Kohoutovicích a ke konci téhož roku byla stavebně dokončena. Následně – počátkem roku 2004 byla v této měnírně zahájena montáž technologie. Má být bezobslužná a bude dálkově řízena z dispečinku v Táboře. Až doposud byla v Kohoutovicích pojízdná měnírna – ta bude po uvedení do provozu nové měnírny zrušena. V Brně tak již zůstanou v provozu pouze čtyři pojízdné měnírny, a to na Přízové, na Přívratě, ve Šlapanicích a v Modřicích. (dle Zpravodaje DPMB)
- Do konce června budou probíhat rekonstrukční práce na Purkyňově ulici v Králově Poli při zachování tramvajové dopravy. Práce vyvrcholí v červenci a srpnu, kdy bude provoz tramvají v tomto úseku zastaven. Tramvajová doprava bude ukončena před křižovatkou Purkyňova – Skácelova s využitím úvraťové konečné s použitím výhybky typu “kaliforňan”. Rekonstrukce tramvajového tělesa má proběhnout ve dvou fázích – ve druhé polovině srpna bude položena pravá kolej ve směru na konečnou – od 1. 9. 2004 zde bude zahájen jednokolejný provoz tramvají v obvyklém rozsahu. Dvojkolejný provoz má být obnoven k 1. 11. 2004. (dle Zpravodaje DPMB)
- V sobotu 22. 5. 2004 probíhala u zastávky »Výstaviště« výměna výhybek (linka d-1 odkloněna Husovou a Veveří). Byly vyměněny tři ze šesti tamních výhybek – výhybky číslo 111 a 112 na zhlaví k Mendlovu náměstí a výhybka č.107 na pisáreckém zhlaví. Navíc byly ještě v oblouku mezi Mendlovým náměstím a nájezdem na most navařovány kolejnice. Po výluce se ve směru do Pisárek jezdí po pravé koleji, naopak po prostřední.
- V souvislosti s pokračováním rekonstrukce křižovatky ulic Okružní a Generála Píky došlo od 24. 5. 2004 k odklonu autobusové linky a-66 – ta při jízdě od Lesné odbočí na ulici Okružní vpravo na ulici Křižíkovu (přes “tunýlek”) a rampou se vrátí na svou trasu na Generála Píky. Linka tak vynechává zastávku »Halasovo náměstí«. Cestující mohou pro přestup na tramvaje využívat zastávku »Fügnerova« – pro přestup na autobusové linky a-44, 72 a 84 byla zřízena na trase linky zastávka »U tunýlku«.
- Během výstavby centra Vaňkovka přijíždí autobusy linek obsluhujících obchodní centra (Olympia, Carrefour, Shopping park) k zastávce »Úzká« ulicí Opuštěnou a Uhelnou, nikoliv Trnitou. Ulice Trnitá je sice průjezdná, ale je určena především jako příjezdová komunikace pro stavbu Vaňkovky.
- Od 15. 4. 2004 je ve Veverských Knínicích prodloužena po nově opravené komunikaci linka a-402 o jednu zastávku. Od 17. 5. 2004 jsou v provozu nové zastávky »Kníničky, U luhu« a »U památníku«.
- Výstavba světelné signalizace probíhala v květnu na Jihlavské ulici ve Starém Lískovci – na spojce na dálniční přivaděč.
Novinky ve vozovém parku
- Na konci první dekády května vyjela s cestujícími další nová nízkopodlažní tramvaj Anitra – evid. č. 1813. 18. 5. 2004 dorazila do Brna další tramvaj tohoto typu s budoucím evid. č. 1814. V Brně je tak již všech pět vozů z letošní pětivozové dodávky z plzeňské Škodovky.
- V průběhu dubna byly odstaveny “kloubáky” evid. č. 1068, 1095 a později i 1087 a 1115 (ta k 26. 5.). Předpokladem je jízda na poslední konečnou – šrotiště (vyjma 1115). Vůz evid. č. 1095 se stane s nejvyšší pravděpodobností exponátem TMB. V nejbližší budoucnosti čeká smutný osud i tramvaje evid. č. 1071, 1089 a soupravu T3 evid. č. 1553+54; souprava tramvají evid. č. 1655+56 bude pravděpodobně nahrazena novostavbou se skříněmi T3Var. Již od března je odstavena tramvaj T3 evid. č. 1552, k opravě doposud nebylo a asi ani nebude přistoupeno pro špatný stav vozové skříně.
- Od konce dubna je v provozu souprav generálkovaných tramvají T3 evid. č. 1568+66, v půlce května vyjela s cestujícími po GO tramvaj evid. č. 1600 (zatím jako sólo vůz – s původní výzbrojí TV1, statickým měničem a původními pohony dveří). Po velké opravě již koncem května vyjela též pisárecká dvojice “esúček” evid. č. 1651 (jako řídící vůz s čelním transparentem) a 1652. Ke zprovoznění jsou po opravě připraveny tramvaje KT8 evid. č. 1701 (s doplněným středním částečně nízkopodlažním článkem) a souprava vozů evid. č. 1622+23 (zrychlovačová výzbroj nahrazena TV Progress). Do Krnova se vydala první brněnská tramvaj T3R.EV evid. č. 1560 – součástí úprav vozu je také umožnění provozu s VV jako druhý MV v soupravě MV+VV+MV. K velké opravě byla přistavena první tramvaj K2R evid. č. 1079, na GO pak “tétrojka” evid. č. 1570. Na vozech T6 evid. č. 1211+1212 se objevila celoplošná reklama věnovaná Muzeu města Brna, které slaví 100.výročí – jednotlivé upoutávky jsou věnovány např. Technickému muzeu, vile Tugendhat i vlastnímu muzeu.
- Ve středu 26. 5. 2004 došlo na Mendlově náměstí k požáru kloubového přechodu a nejbližších částí interiéru tramvaje evid. č. 1088 (linka č. 5).
- V dubnu začala modernizace husovického trolejbusu Škoda 14Tr evid. č. 3215. Od poloviny května již vozí pasažéry trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3003, který jako první svého typu v Brně prošel VP (mimo jiné dosazena klimatizace kabiny řidiče).
- Autobusy Karosa B732 evid. č. 7245, 7271, 7301 a 7307 jsou nyní již bez celoplošné reklamy v základním žlutém nátěru.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Libor Čuma, Tomáš Kocman,
Jaroslav Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net