Aktuality měsíce února 2004
- Do 31. 12. 2003 byly zvláštní autobusové linky pro imobilní občany provozovány pod linkovými čísly a-204 a a-205, od 1. 1. 2004 jsou provozovány pod čísly a-81 a a-82. Linková čísla 81 a 82 již byla v minulosti brněnské MHD použita. Od stejného data byly upraveny trasy obou linek. Obě dvě linky vycházejí ze Starého Lískovce, Valašské, jsou přístupné všem cestujícím, přednost však mají držitelé průkazů ZTP a ZTP-P. Invalidé navíc mohou vystupovat a nastupovat také na zastávkách jiných linek MHD, které leží na trase linek – v tomto případě však jsou tyto zastávky na znamení. Linky jsou v provozu pouze v pracovní dny – denně je na každé z linek zajišťováno pět spojů v intervalu po třech hodinách. Trasa linky a-81 je: STARÝ LÍSKOVEC, VALAŠKÁ – Nemocnice, Bohunice – Kejbaly – Traťová – Carrefour – Ústřední hřbitov – Hluboká – Celní – Červený kopec – Polní – Hybešova – Úzká – Hlavní nádraží – Moravské náměstí – Zahradníkova – Pionýrská – Sportovní – Ústav Kociánka – Fillova – LESNÁ, HAŠKOVA. A linka a-82: STARY LÍSKOVEC, VALAŠSKÁ – Nemocnice, Bohunice – Kejbaly – Traťová – Carrefour – Ústřední hřbitov – Hluboká – Celní – Červený kopec – Polní – Mendlovo náměstí – Úvoz – Moravské náměstí – Koliště – Autobusové nádraží – Úzká – Koperníkova – Jílkova – Poliklinika, Židenice – Malá Klajdovka – Pálavské náměstí – VINOHRADY, BZENECKÁ.
- Výstupní zastávka linek a-64 a a-78 na Staré Osadě je po změnách na přelomu roku v ulici Bubeníčkově.
- Počátkem roku se v tisku (Haló Brno 1/2004) objevily informace o zamýšlené rekonstrukci prostoru Mendlova náměstí. V budoucnu by mělo náměstí zcela změnit svoji podobu. Uvažované hlavní změny se týkají především MHD, a to především stávajícího terminálu nekolejové dopravy v západní části náměstí. Dnes jsou zde ukončeny autobusové linky a-52 ze Žebětína, a-61 z Jundrova, a-68 od Kohoutovic a projíždějí tudy okružní autobusové linky a-44/84 a linka a-51 ze Zvonařky na Barvičovu. Z trolejbusových linek jsou zde ukončeny linky t-35 z Kamenného vrchu a t-37 z Kohoutovic – projíždějí tudy linky t-25 a t-26. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na tramvajové linky – přes náměstí projíždějí linky d-1, 5, 6 a 7. Ve východní části náměstí je situována manipulační tramvajová smyčka. Navíc prakticky po všech zbývajících volných částech náměstí jsou odstavovány autobusy DP – záložní autobusy v ústí ulice Veletržní a linkové na části komunikace při severní straně náměstí. Po rekonstrukci náměstí, která má probíhat dlouhodobě a po etapách, má dojít ke zrušení terminálu nekolejové MHD a k částečnému přemístění tramvajové tratě. A jak to má tedy v konečné fázi vypadat? Po jižní a severní straně náměstí má vzniknout široká komunikace umožňující průjezd v obou směrech, a to jak pro MHD, tak pro individuální dopravu – trolejbusy a autobusy by zde měly mít pouze průjezdné zastávky – odstavování vozidel nebude možné. Tramvajová trať má být částečně přeložena a ve směru na Pekařskou má náměstí opouštět prostorem mezi školou a nemocnicí přičemž ve velmi dalekém výhledu je pokračování tramvajové tratě do tunelu pod Špilberk a zrušení tramvajové trasy po ulici Pekařské. Manipulační tramvajová smyčka má být nahrazena objezdem bloku domů. Doprava ve směru z Mendlova náměstí směrem na sever by měla využívat tunelové trasy. Ve směru od Poříčí by mělo dojít k průrazu stávající ulice Ypsilantiho napříč Václavskou k náměstí a měla by vzniknout tzv. „nová Hybešova“ přibližně jako pokračování stávající Hybešovy. Důkladné popsání chystaných změn by si vyžádalo podstatně více prostoru. Závěrem je však nutno konstatovat, že jde o další stavbu za mnoho miliard Kč a pokud bude vznikat po částech, jde o časový horizont počítaný spíše v desetiletích.
- Ve výše zmíněných návrzích již není zmiňována známá varianta průrazu tratě linky č.1 z Hybešovy přímo na náměstí – nynější stavba nového domu v ohybu Hybešovy ulice to prakticky zcela znemožňuje. Inu, plány se plánují a realita utíká kamsi zcela jinam.
- V městské části Líšeň pokračuje rekonstrukce kanalizační sítě. Z tohoto důvodu dochází od 2. 2. 2004 ke změně vedení trasy autobusových linek a-58 a a-97. Mezi zastávkou »Klicperova« a »Náměstí Karla IV.« jsou vedeny ulicí Trnkovou a vynechávají tak zastávku »Karolíny Světlé« v Belcrediho třídě. Práce rovněž probíhají v ulici Mifkově – na jejím dolním konci u náměstí Karla IV. Zde si stavební činnost vynutila přeložení zastávky autobusové linky a-45 ve směru do Mariánského údolí. Zastávka »Náměstí Karla IV.« ve směru na Jírovu je již v původní poloze (na komunikaci pro autobusy). Letos čeká Líšeň po loňské (ale i letošní) výstavbě nové kanalizace náročná rekonstrukce dotčených komunikací.
- Ve druhé polovině ledna došlo v loděnicích DPMB na Brněnské přehradě ke stěhování lodí – lodě DALLAS a VEVEŘÍ, které byly po ukončení plavební sezóny umístěny v hale, byly vytaženy ven a jejich místo zaujaly lodě BRATISLAVA a PRAHA. Venku zůstala loď PIONÝR a uvnitř loď BRNO.
- Počátkem února se objevily v prodeji souborné jízdní řády brněnské MHD a IDS JMK. Vydala je soukromá firma – soubor obsahující pouze jízdní řády MHD Brno a několika linek IDS zajíždějících do Brna včetně vlakových spojů přijde na 85 Kč, všechny linky IDS JMK jsou podstatně dražší – 190 Kč. Nezbývá než konstatovat, že doposud (v posledních několika letech) vycházely jízdní řády MHD jako příloha deníku Rovnost (ve třech vydáních novin) anebo jako brožurka vydávaná přímo DPMB (v ceně 25 Kč). Jízdní řády linkových autobusů z blízkého okolí vycházely v Rovnosti též.
- Výměna jízdenek starého tarifu za jízdenky nového tarifu byla prodloužena do 17. 2. 2004. Odhadem bylo obslouženo cca 10 000 zákazníků, kteří vyměnili cca 100 000 kusů jízdenek. A ještě jedna poznámka k jízdenkám V propozicích IDS bylo mimo jiné uvedeno, že cestující budou moci využívat tzv. univerzální jízdenku. Cena jízdenky byla uvedena 47 Kč a bylo uvedeno, že je určena cestujícím, kteří cestují nepravidelně ve větším počtu zón. Na jízdence má být celkem deset označovacích polí – z tohoto důvodu je také tato jízdenka oproti ostatním delší (při zachování stejné šířky). Nikde nebylo uvedeno, jak se bude jízdenka používat – zřejmě tak, že cestující projíždějící např. dvěma zónami jízdenku přeloží tak, aby označení provedl na třetí pozici odspodu (pod označením by měly zůstat dvě volná místa). Chybějící informace o používání této jízdenky nakonec nevadila, neboť tyto jízdenky nebyly doposud do prodejní sítě vůbec dodány – v tisku bylo uvedeno, že z důvodů zatím nevyřešených potíží při výrobě těchto jízdenek.
- V souvislosti se stavbou křižovatky v Pisárkách jsou od 1. 9. 2004 očekávány rozsáhlé změny v autobusové a trolejbusové dopravě v dotčené oblasti. DPMB navrhl trasování autobusových a trolejbusových linek zajišťujících dopravu z Kohoutovic a Kamenného vrchu a předal ji dotčeným městským částem k připomínkování.
- V neděli 15. 2. 2004 byl na ulici Purkyňově mezi křižovatkou s ulicí Skácelovou a smyčkou Královo Pole, Červinkova zřízen jednokolejný tramvajový úsek – nyní se jezdí po levé koleji ve směru do Králova Pole, přičemž smyčka Červinkova je průjezdná – pouze nástupní zastávka pro linku d-12 se vrací do smyčky Červinkova, neboť zastávka linky d-13 ve směru do centra je posunuta před sjížděcí výhybku. Důvodem je rekonstrukce kanalizace pod komunikací a následně kompletní oprava celé ulice. Během výluky při zřizování jednokolejky byly tramvaje linek d-12 a d-13 odkloněny do smyčky Komín. Ve vyřazeném úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava. Purkyňova je nyní průjezdná pouze ve směru do města – proto je od 14. 2. do 30. 6. 2004 odkloněna linka a-53 ve směru na Kolejní ulicí Hradeckou. Zastávka »Skácelova« pro směr na Kolejní byla přeložena k zastávce linky t-30 ad. ve směru na Přívrat. Zastávka »Technické muzeum« pro směr na Kolejní byla pro linku a-53 přeložena k výstupní zastávce linky d-13.
- Z důvodu zahájení další etapy rekonstrukce kanalizační stoky v ulici Táborské (nyní práce pokračují od křižovatky s ulicí Klíny až k Stejskalově) byla od 16. 2. 2004 (předpoklad do 3. 5. 2004) změněna trasa linky náhradní dopravy a-X13 – nyní autobusy obousměrně jedou místo ulicí Klíny ulicemi Jílkova a Dulánek (ulice zobousměrněna). Zastávka »Buzkova« není obsluhována, na Jílkově byla náhradou zřízena obousměrná zastávka »Mošnova«. V úseku mezi křižovatkou s Otakara Ševčíka a Jamborovou se čelo stavby již blíží k autobusové zastávce »Dělnický dům« – koncem ledna cca 50 metrů od zastávky.
- Od počátku roku není tramvajová trať přes náměstí Svobody pro tramvaje vůbec průjezdná. U ústí ulice Rašínovy je na kolejích ohrada a probíhají další důlní práce přímo pod tratí. Neschopné tramvaje odstavované na nepoužívané koleji před kostelem sv. Tomáše jsou proto odtahovány do vozovny v Pisárkách zacouváním směrem k Moravskému náměstí a jízdou přes uzel Česká a ulici Husovou a Pekařskou.
- Ve druhé polovině února došlo k fyzickému snesení trolejbusové smyčky u slatinského nádraží – 19. 2. 2004 bylo sneseno trakční vedení ve vlastní smyčce i na příjezdu do smyčky od křižovatky ulice Řípské a Tuřanky. Sloupy, připravené k demontáži, ještě 24. 2. 2003 stály na svých místech. Již před několika týdny došlo ke zboření několika přízemních domů v bezprostřední blízkosti zastávky »Slatina, nádraží« linky č. 78 (směr Tuřany). Probíhají tak přípravné práce pro budoucí stavbu přemostění železniční tratě, ačkoli dříve by měl být dokončen most směřující na Černovickou terasu přímo z Řípské ulice poblíž zastávky »Brněnky« (a převedena na něj doprava během stavby mostu na Tuřance).
- Od 29. 2. 2004 dojde k některým změnám v MHD (na základě provedených průzkumů a po vyhodnocení připomínek cestujících). Ke změnám v jízdních řádech dochází u tramvajové linky d-2 a u autobusových linek a-41, a-43 a a-72. V noční dopravě dojde k prodloužení u linek a-90 a a-93 ale pouze u vybraných spojů. Linka a-90 tak bude zajíždět až do Lelekovic a linka a-93 do Vranova. K úpravě trasy má dojít na noční lince a-90, která má městskou část Ivanovice projíždět obousměrně zastávkami v pořadí …Mácova – Ivanovice – Příjezdová…. Ke změně koncového úseku trasy dochází u linky a-69 – tato bude od zastávky »Bohunice, nemocnice« přesměrována do nové konečné ve staronové smyčce u internátu zdravotních sester na Netroufalkách.
- Dle možností zde budeme uveřejňovat i dopravní mimořádnosti u linek IDS mimo území Brna – tak v únoru (od 9. 2. 2004) je pro uzavírku v Kanicích přerušena linka č. 210 (doprava do Babic nad Svitavou je z Kanic kyvadlová), později následovala i uzavírka úseku směrem na Ochoz u Brna (autobusy jezdí objížďkou po místních komunikacích se světelnou signalizací).
Novinky ve vozovém parku
- Tramvaj K3R-N v průběhu ledna absolvovala další předepsané zkoušky v provozu bez cestujících, a tak mohla být v únoru již nasazena do provozu s cestujícími (poprvé 11. 2. 2004 na 5/3) – stále bez evid. č. – ještě se nestala majetkem DPMB. Společně s vozem RT6N evid. č. 1801 je s tímto vozem počítáno pro linku d-3 nebo d-13 (v pracovní dny 5/3 nebo 5/13, o víkendu 7/3). A „ertéšestka“ skutečně po celý únor brázdila ulice na lince č. 13.
- V pátek 6. 2. 2004 byla z Plzně do Brna přivezena na trajleru další, v pořadí již šestá tramvaj ANITRA. Jde o první vůz dodávky pro rok 2004 – u DPMB obdrží evid. č. 1810.
- Po generální opravě byly zprovozněny tramvaje T3 evid. č. 1565 (jako řídící vůz – v bílém nátěru pro připravovanou celoplošnou reklamu, ta nakonec vzápětí doplněna) a 1602 (jako řízený vůz). Po VO vyjela též delší dobu odstavená pisárecká souprava tramvají T3 evid. č. 1563+1550 (v novém nátěru DP, bez rekonstrukce orientací či výzbroje), na GO byla přistavena tramvaj T3 evid. č. 1600. V provozu jsou po opravě již obě tramvaje KT8, které se jako poslední honosily budníkem na linkové číslo – evid. č. 1714 a 1715 (ta již dříve) – vozy mají orientace BUSE, poptávkové ovládání dveří a další dnes již standardní propriety oprav tohoto typu.
- K 31. 12. 2003 byly zrušeny delší dobu odstavené tramvaje K2 evid. č. 1070 a 1091 (po nehodách) a též medlánecká T3 evid. č. 1538, která je již v současné době odstrojována. Následovat bude s největší pravděpodobností fyzická likvidace.
- A ještě drobné upřesnění – po 1. 1. 2004 odešly z Medlánek do Pisárek soupravy tramvají T3G evid. č. 1608+06 a 1609+21, doposud nikoliv 1624+25. Na této soupravě proběhla GO – vůz evid. č. 1624 je jako řídící (čelní transparent) již v provozu – s celovozovou reklamou (modrý s bílým textem). Do Medlánek naopak odešly další dvě K2P č.1046 a 1051. Co se týká GO tramvají T3SU – v blízké budoucnosti by měly následovat ještě 1651+52, 1643+44 (TV8) a 1622+23, 1628+29, 1620 (reko na TV Progress).
- Na velkou opravu byl přistaven první trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3003 (součástí opravy je též otryskání části karosérie), pokračuje GO článkového vozu evid. č. 3508. Trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3221, který dostal při rekonstrukci celoplošnou reklamu, nyní vyjel ve standardním nátěru (M verze).
- Ve dnech 4.a 5. 2. 2004 byl na autobusové lince a-67 předváděn nový částečně nízkopodlažní autobus SOR BN12 – v předchozích dnech probíhal předváděcí provoz u ČSAD Brno – město (od 27. 1. 2004) na lince do Měnína, následovat měla Bratislava.
- Na více autobusech Karosa B931 se nyní objevila na levé bočnici v místě třetího a čtvrtého okna reklama po celé výšce vozu.
- V roce 2004 je očekávány následující investice do vozového parku – pět tramvají Anitra, jedna tříčlánková K3, tramvajový vlek, čtyři kloubové trolejbusy Škoda 22Tr a 15 nových autobusů (10 článkových B961 a pět Citybusů). Kromě toho budou nadále probíhat rekonstrukce a modernizace vozidel.
- Koncem loňského roku se po čase znovu rozeběhly velké opravy autobusů DPMB Karosa B732 ve Zlíně – po opravě se nyní již vrátil vůz evid. č. 7382, nyní jsou ve Zlineru busy evid. č. 7379, 7388 a 7390 a v nejbližší budoucnosti má následovat 7384.
- V současnosti je již naprostá většina vozidel DPMB vybavena systémem RIS, několik zbývajících vozů je však doposud vypravováno na linky.
- V Krnově se dostala do závěrečné fáze realizace stavba vlečných tramvajových nízkopodlažních vozidel – označovaných typově jako VV 60LF. Jsou stavěny dva prototypy – jeden pro Ostravu a jeden pro Brno. První vůz byl v Krnově co se týče vozové skříně koncem ledna dokončen a na samotném konci ledna převezen do Ostravy. V Ostravě dostal tento vlečný vůz evidenční číslo 301 a následně bude probíhat jeho dokončení a oživení. Tramvaj T3R.EV se zcela novým designem čel (jako tažná k tomuto vlečnému vozu) dostala evid. č. 1301. A nezbývá než vzpomenout jedno výročí – před třiceti lety, na konci února 1974, přestaly být v Brně používány v osobní dopravě tramvajové vlečné vozy (tehdy již pouze „plecháče“).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Libor Čuma, Tomáš Kocman,
Jaroslav Pacholík, Martin Janata
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net