Aktuality měsíce září 2004
- Od 1. 9. 2004 byla tramvajová doprava v Bohunicích a ve Starém Lískovci posílena další tramvajovou linkou – v ranní a v odpolední přepravní špičce je sem z Nových Sadů prodloužena linka d-10. Při prodloužení je na lince celkem osm vozů, přičemž na 1/10 byla do 20. 9. 2004 vypravována souprava s vlekem (při neschopnosti vlečného vozu jezdil vůz K2), na ostatních pořadích jezdí vozy K2. V ranní špičce vozy jedoucí ze Stránské skály pokračují z Nových Sadů jako posila linek d-12/13 do smyčky Královo Pole, Červinkova a teprve odtud do vozovny. Souprava tramvaje evid. č. 1531 s vlečným vozem byla v provozu ve dnech 13.–15. 8. a od 20. 8. 2004 denně na trase linky d-10. Zkušební jízdy vlečného vozu nadále probíhaly v režimu bez cestujících tak, aby byl splněn požadavek na 30 dní provozu. Nyní mají následovat zkušební testy a zkušební jízdy. Po jejich absolvování by se souprava mohla objevit v šedesát dní dlouhém zkušebním provozu s cestujícími i ve vlečném voze – vůz evid. č. 1531 má být vystřídán tramvají evid. č. 1560.
- Posledním provozním dnem přes pisáreckou křižovatku v relaci Hlinky – Pisárecká byla neděle 31. 8. 2004. Tento den projely pisáreckou křižovatkou v původní podobě naposledy trolejbusy na linkách t-25, 26, 35 a 37. Po projetí posledních trolejbusů došlo následně k demontáži trolejového vedení, a to v úseku od křižovatky Hlinky – Lipová až po křižovatku Pisárecká – Veslařská. Přes ulici Hlinky tak zůstala jenom trolej sloužící tramvajové lince d-1.
- K náhradní dopravě při stavbě pisárecké křižovatky v praxi. Na trolejbusové lince t-x25 jezdící z Osové přes Veslařskou do Komína a dále po trase linek t-34 a 36 na Českou jezdí sólo vozy, pouze na několika kurzech v pracovních dnech pak článkové trolejbusy. Tato linka je nejdelší trolejbusovou linkou v Brně (interval 10 minut). Na lince t-26 Novolíšeňská – Mendlovo náměstí po původní trase pak jezdí převážně článkové vozy (intervaly ve špičce 3–5 minut, jinak 4–6 minut, v nepracovních dnech 5 minut). Na Mendlově náměstí je výstupní zastávka před pivovarskou restaurací a nástupní zastávka je společná s nástupní linky a-44. Autobusová linka a-x35 jezdí z Kamenného vrchu na Mendlovo náměstí přes Pisárecký tunel a kolem výstaviště. V pracovní dny jsou v provozu článkové autobusy, v nepracovních dnech sólo vozy (interval ve špičce 5 minut, v sedlech a o víkendech 10 minut). Na Mendlově náměstí má linka zastávky uprostřed náměstí v místech, kde dříve končily a začínaly linky t-35 a t-37. Linka a-x37 spojuje Kohoutovice s Mendlovým náměstím po objízdné trase z Jírovcové trasou linky t-37 k Pisárkám, dále přes Nový Lískovec, Pisárecký tunel a kolem výstaviště. V provozu jsou sólo autobusy, na Mendlově náměstí má linka společné zastávky s linkou a-52. Linka a-52 jede z Mendlova náměstí do Žebětína přes Pisárecký tunel a Nový Lískovec. Autobusová linka a-68 Kohoutovice, hájenka – Kamenný vrch již nezajíždí na Mendlovo náměstí, ale i nadále obsluhuje oblast Kohoutovic a Myslivny, nově se dostává do oblasti Kamenného vrchu. Jízdní doba okružních autobusových linek a-44/84 se objížďkou přes Veslařskou, Rybnickou a Pisárecký tunel prodlužuje o 8 minut (navíc přibývají zastávky »Čtvrtě, Raisova, Kluchova, Lesní, Pisárecká, Antropos, Pod Jurankou«).
- K 1. 9. 2004 byla zprovozněna ulice Šimáčkova v Líšni, což umožnilo návrat linky a-58 na svou původní trasu Životského – Líšeň, hřbitov přes náměstí Karla IV. Protože však i nadále zůstává mimo provoz ulice Ondráčkova, zůstala linka a-x55 v provozu v úseku Líšeň, Jírova – náměstí Karla IV. – Mariánské údolí. Linka a-58 jezdí nadále z důvodu uzavírky ulice Karolíny Světlé odklonem mezi zastávkami »Klicperova« a »Karolíny Světlé« ulicí Trnkovou. Nadále je rovněž uzavřena ulice Holzova – linka a-78 jezdí objížďkou po obchvatné komunikaci.
- Od 1. 9. 2004 došlo ke krátkému prodloužení linky a-79 – z dosavadní konečné na Osové jezdí dále obousměrně ulicí Osovou a Labskou až do smyčky Starý Lískovec, Labská (se zastávkou »Vltavská«).
- Od začátku září je rovněž provozována posilová autobusová linka a-P26 – jezdí v ranních špičkách v trase trolejbusové linky t-26 s tím, že je prodloužena z Mendlova náměstí do Pisárek po ulici Hlinky. Pomáhá tak tramvajím zvládnout ranní nápor cestujících do této oblasti (MF MU, …). Celkem jede v ranní dopravní špičce 12 spojů v intervalu cca 15–20 minut. Autobusy zastavují kromě zastávky »Výstaviště« také na úrovni tramvajových zastávek »Vinařská« a »Lipová«. Na Mendlově náměstí mají zastávku v prostoru zastávky linky a-84.
- V rámci změn v trolejbusové a autobusové dopravě vyvolaných uzavírkou pisárecké křižovatky od 1. 9. 2004 došlo ke změně v trasování linek, a tím také ke změně rozmístění zastávek na Mendlově náměstí oproti předchozímu stavu. Trolejbusová linka t-26 má výstupní zastávku v místech, kde bývala dříve zastávka autobusové linky a-84 (u Mendeliana). Nástupní zastávku mají trolejbusy společnou s odjezdovou zastávkou linky a-44. Trolejbusy této linky mají vyhrazeno místo k stání v levé části vozovky přilehlé k parku uprostřed náměstí. Okružní autobusová linka a-84 nyní projíždí tak, že za budovou uprostřed náměstí odbočí vlevo a zastávku má v místě, kde zastavovaly trolejbusové linky t-25, 26 při jízdě směrem do Pisárek. Linka náhradní dopravy a-x37 do Kohoutovic má výstupní a nástupní zastávku uprostřed náměstí situovanou blíže k tramvajovým kolejím (dříve zastávka linek a-52, a-61). Autobusová linka a-52 odtud odjíždí i nadále. Linka náhradní dopravy a-x35 na Kamenný vrch má výstupní a nástupní zastávku u prostředního nástupiště (tam kde byly ukončeny linky t-37 a t-35).
- O víkendu 4. a 5. 9. 2004 byl na letišti v Tuřanech uspořádán mezinárodní letecký festival CIAF. Autobusová linka a-76 byla posilována podle aktuální potřeby mimořádnou autobusovou linkou s linkovým označením C a trasou z nádraží společnou s linkou a-76 a od starého letiště dále po Olomoucké a Řípské přímo na letiště nové. Dále byla v provozu mimořádná autobusová linka s linkovým označením P a trasou: parkoviště na Černovické terase – Slatina, závod, smyčka – Slatina, závod – Slatina, nádraží – Řípská, dálnice – Letiště. Na všech uvedených linkách platil běžný tarif, zdarma jezdili držitelé platné vstupenky na letecký den. Na linkách C a P byly nasazeny vesměs článkové autobusy. Při návozu cestujících na letiště se autobusy vracely zpět zvláštními trasami s využitím staré silnice od letiště a linka C navíc jízdou po nové komunikaci kolem Černovické terasy. Odpoledne při odvozu cestujících z letiště tomu bylo naopak – stará cesta posloužila pro příjezd prázdných autobusů.
- Z důvodu výměny kolejí na Nových Sadech byla o víkendu 11. a 12. 9. 2004 tramvajová linka d-8 obousměrně odkloněna ulicemi Hybešovu, Václavskou a Vídeňskou. Náhradní autobusová doprava byla zavedena v úseku Hlavní nádraží – Celní.
- Tramvajový provoz linek d-12 do smyčky Královo Pole, Červinkova a d-13 do smyčky Technické muzeum byl obnoven od 1. 9. 2004. Linka a-53 zůstala ve své původní odklonové trase, neboť ulice ještě nebyla sjízdná. Kolej ve směru na Červinkovu je nově položena a zapanelována novými panely – druhá kolej v opačném směru bude pouze vyspravena a čeká na dokončení (na výměnu kolejí je naplánována výluka). Provoz autobusové linky a-53 ve směru na Kolejní byl v ulici Purkyňově obnoven od 12. 9. 2004 – v opačném směru zatím linka jezdí dále ulicí Herčíkovou a Srbskou, a to i po níže uvedeném prodloužení. V září byl na lince interval 30 minut. Od 27. 9. 2004 dochází k prodloužení trasy autobusové linky a-53 o úsek Skácelova – Palackého vrch ulicemi Královopolská – Technická – U vodárny. Na novém úseku linky budou zřízeny zastávky »Záhřebská«, »Horská« (jen ve směru na Kolejní), Technická (jen ve směru na Palackého vrch) a konečná »Palackého vrch« – nad výškovou budovou strojní fakulty VUT.
- Od 1. 9. 2004 končí v uzlu Česká na Brandlově ulici čtyři trolejbusové linky – přičemž t-32 do králova Pole na Srbskou, t-34 na Vychodilovu a t-36 do Komína odjíždějí od pravého nástupiště (ve směru jízdy) a nově sem zavedená linka t-x25 do Starého Lískovce odjíždí od levého nástupiště.
- Natřením dispečerského stanoviště na šedo a umístěním čtyř nových označníků na zastávce »Výstaviště« v závěru srpna byla úspěšně ukončena oprava celého prostoru. Přechod přes koleje byl posunut blíže k zastávce, místo původního přechodu až na konci medláneckého zhlaví bylo zatravněno.
- Z důvodu výměny kolejí byla o víkendu 18. a 19. 4. 2004 neprůjezdná trať do Masarykovy čtvrti. V úseku Česká – Masarykova čtvrť a v opačném směru Masarykova čtvrť – Hlavní nádraží byla zavedena náhradní autobusová doprava.
- V době konání strojírenského veletrhu ve dnech 20. až 24. 9. 2004 došlo k posílení tramvajové dopravy. Byla provozována posilová tramvajová linka d-P1 s obvyklou trasou Zvonařka – nádraží – Výstaviště – Pisárky (vozy 2×T3, K2, Anitra). K výstavišti byly navíc odkláněny pravidelné tramvajové linky (linka d-7 jezdila k výstavišti mimo ranní špičku, dopoledne sem byla odkloněna i linka d-2 /spoje končící na Ústředním hřbitově/). Vstupenka na výstaviště platila současně jako celodenní jízdenka na MHD.
- V minulém čísle jsme opomněli jednu lahůdku z tramvajové historie v Brně – v červnu byla dokončena úprava povrchu komunikace na třídě Kapitána Jaroše v bezprostřední blízkosti ulice Milady Horákové. Při této akci byly mimo jiné vytrhány koleje bývalého kolejového trojúhelníku, který zde sloužil v letech 1955–75. Koleje trojúhelníku byly doposud viditelné, nezalité asfaltem, zachovala se i výhybka – tato byla údajně po vytržení z dlažby převezena do muzea.
Novinky ve vozovém parku
- Od začátku září jsou na linky tramvaje vypravovány následujícím
způsobem:
- Soupravy vozů T3 všech variant na linkách d-1 po celý týden / d-3, d-9, d-12, d-13 pouze v pracovní dny
- Sólo vozy T3 na lince d-4 po celý týden, na lince d-7 v nepracovní dny
- Vozy K2 + odvozené typy – nepřetržitě na d-2, d-5, d-6, d-7, d-9, d-10, d-11 – v nepracovní dny též na d-12, d-13
- Soupravy 2×T6 – v pracovní dny na d-3, výjimečně d-12
- Soupravy 2×T3R – na d-1, v pracovní dny na d-12 nebo d-13
- KT8 – na linkách d-1 a d-8
- K3R-N – na lince d-1
- Anitra – d-2, d-4, d-5, d-6, d-7, d-9, d-10 (výjimečně), d-11, d-13 (pouze v nepracovních dnech)
- Do dílen na reko T3P byla v první polovině září přistavena tramvaj T3 SU č. 1620, na klasickou GO pak evid. č. 1540.
- Na tramvaje s bílou celovozovou reklamou jsou doplňovány výstražné pruhy – jde o červené pásy umístěné pod oknem na předním, případně zadním čele vozu (např. KT8 evid. č. 1707, 1710, 1718 a 1726). V minulém čísle vzpomínaná opravená souprava tramvají evid. č. 1608+1606 dostala celoplošnou reklamu (základ bílý).
- Na velkou prohlídku byl přistaven další trolejbus Škoda 21Tr – evid. č. 3009. Koncem září byla dokončena rekonstrukce dalšího článkového trolejbusu 15Tr evid. č. 3501.
- K očekávanému vyřazování nejstarších článkových autobusů nakonec nedochází – „kloubáky“ jsou potřeba na náhradní dopravu v Piárkách a asi až teprve další dodávky umožní vyřadit ty nejstarší vozy. Vyřazen tak byl pouze vůz evid. č. 2308 (odstaven v květnu, postupně rozebírán spolu s vozem B732 evid. č. 7352), závažná závada na rámu však postihla autobus B741 evid. č. 2323, který již tak má svoje kilometry spočítané. Na konci prázdnin byly vyřazeny další dva autobusy B732 – evid. č. 7316 a 7339.
- Ve středu 15. 9. 2004 havaroval při jízdě z vozovny na linku a-63 v Tuřanech autobus Karosa evid. č. 7208. Při této nehodě došlo k poškození dvou zaparkovaných aut a tří domků. Po nehodě je autobus vzhledem k jeho stáří a zůstatkové hodnotě na odpis.
- Ve dnech 18.–19. 9. 2004 byly v Jablonci nad Nisou autobusy brněnského Technického muzea – šlo o vozy Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO a Praga RND – k tomu ještě vlek B40. Po oba dva víkendové dny byly tyto autobusy nasazovány na jablonecké linky u příležitosti Dne bez aut. V liberecké vozovně vystaven brněnský článkový vůz evid. č. 2379 z poslední dodávky.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Tomáš Kocman, Jaroslav
Pacholík, Martin Janata
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net