Aktuality měsíce července a srpna 2005
- Od 16. 7. do 7. 8. 2005 probíhaly v Brně současně tři samostatné stavební akce s dopadem na tramvajovou dopravu. Celkem osm tramvajových linek z celkem provozovaných třinácti mělo nějakou odchylku nebo omezení. Jednalo se o následující akce: rekonstrukce kolejové křižovatky Joštova – Rašínova – Moravské náměstí, rekonstrukce kolejí na ulici Lesnické a oprava havárie kanalizace v ulici Vídeňské poblíž křižovatky s ulicí Vojtovou. Nyní trochu podrobněji k jednotlivým akcím:
- Oprava havárie kanalizace na Vídeňské ovlivnila provoz linek d-2, 5, 6 a 7. Linka d-2 jezdila po své trase ze Staré Osady po zastávku »Václavská« a dále odklonem na Mendlovo náměstí s ukončením v Pisárkách (každý druhý spoj linky ukončen na Nových Sadech). Při jízdě zpět byla nástupní zastávkou až zastávka »Lipová«. Výluková tramvajová linka d-x2 jezdila v trase Celní – Modřice (s vozy KT8 vzhledem k jejímu ukončení úvratí /pomocí „kaliforňana“/ u zastávky »Celní«; manipulační jízdy vozů KT8 byly prováděny ulicí Renneskou s využitím smyčky Švermova). Linka d-5 jezdila po své trase ze Štefánikovy čtvrti po zastávku »Moravské náměstí« a dále odklonem ulicí Rooseveltovou přes hlavní nádraží s ukončením na Mendlově náměstí. Linka d-6 byla v uvedenou dobu byla mimo provoz. Linka d-7 (článkové vozy z Pisárek) jezdila v polovičním intervalu jako náhrada za zrušenou d-6 po trase z Králova Pole, nádraží k zastávce »Moravské náměstí«, odklonem přes hlavní nádraží a po ulici Renneské do Starého Lískovce. Linka náhradní autobusové dopravy a-x6 byla vedena v trase Mendlovo náměstí – Poříčí – Celní – Ústřední hřbitov. Po dobu uzavírky ulice Vídeňské pro tramvaje byla regionální autobusová linka a-501 z Nebovid (resp. Ořechova) prodloužena od zastávky »Ústřední hřbitov« až k zastávce »Celní«. Opravované místo bylo mezi zastávkou »Polní« a křižovatkou Vídeňská – Vojtova. Veškerá doprava včetně náhradní autobusové byla svedena do levého jízdního pruhu při pohledu od města. Koleje byly přerušeny vyjmutím pole o délce cca 20 metrů. Kanalizace je v těchto místech v hloubce osmi metrů.
- Kompletní rekonstrukce křižovatky na Moravském náměstí měla dopad na tramvajové linky d-3, 4, 5, 6, 7 a 11. Linka d-3 jezdila z Bystrce po své trase do zastávky »Česká« a dále odklonem ulicí Pekařskou na Mendlovo náměstí. Výluková linka d-x3 jezdila ze Staré Osady po trase na Moravské náměstí a dále na Malinovského náměstí (článkové tramvaje z Pisárek). Linka d-4 jezdila obousměrně přes hlavní nádraží a ulicí Husovou. K vlastnímu průběhu přestavby: Od 1. do 15. 7. 2005 probíhala rekonstrukce kolejí z Rašínovy směrem k Moravskému náměstí, od 16. 7. následovala demontáž kolejí na Moravském náměstí mezi křižovatkou u pomníku a zastávkou Česká. Přestupní zastávka autobusových linek a-81 a a-82 na Moravském náměstí byla na dobu rekonstrukce kolejí přeložena do ulice Rooseveltovy k občasné zastávce tramvají »Janáčkovo divadlo« směr Moravské náměstí. Celková oprava tramvajových tratí na Moravském náměstí byla ukončena až k 29. 8. 2005. Od 8. 8. 2005 však již po nových kolejových objektech jezdily tramvaje ve svých normálních trasách. Nové kolejové objekty mají zvětšenou osovou vzdálenost, což se projevilo tím, že koleje z Moravského náměstí do ulice Rašínovy nebyly dočasně napojeny. Celý povrch křižovatky včetně kolejových objektů je pokryt živicí (zmizely tak úseky dlažby kolem tramvajové tratě mezi pomníkem a pojišťovnou). V neděli 14. 8. 2005 probíhaly dokončovací práce při výluce tramvajového provozu. Oprava tramvajových tratí na Moravském náměstí přišla na 30 milionů Kč.
- Oprava na ulici Lesnické způsobila potíže linkám d-9 a d-11. Linka d-9 (článkvé vozy z Pisárek) jezdila po své trase z Komárova až po zastávku »Jugoslávská« a dále odklonem do Štefánikovy čtvrti. Linka d-11 pak z Bystrce na Českou a dále ulicí Pekařskou na Mendlovo náměstí. Ve Štefánikově čtvrti tak byly ukončeny linky d-5 a d-9. Na Mendlově náměstí byly provozně ukončeny linky d-3, 5 a 11. Ve skutečnosti však vozy z linek d-3 a d-11 přejížděly na d-5 a naopak. Takto se na linku d-5 dostávaly v pracovní dny z linky d-3 dvojice vozů 2×T3, 2×T3R nebo i 2×T6. Linka náhradní autobusové dopravy a-x9 byla vedena od zastávky »Jugoslávská« přes Zemědělskou na Halasovo náměstí a do Lesné na Haškovu (místo stavby autobusy objížděly po Jugoslávské a Volejníkově ulici). Opravován byl úsek tramvajové tratě od křižovatky Lesnická – Jugoslávská kolem parku ke křižovatce Lesnická – Zdráhalova.
- V době vrcholného období prázdninových výluk v Brně tak byly všechny tramvajové linky kromě d-x2 a x3 vedeny přes hlavní nádraží. V tuto dobu poskytovali pracovníci DP a někteří revizoři rady cestujícím – jednalo se především o oblast Mendlova náměstí, uzlu Česká, Moravského náměstí a zastávky »Celní«. Pracovníci DP byli viditelně označeni reflexními vestami a byli v těchto dopravních uzlech k dispozici po celý první týden výluk. Navíc byla tato místa vybavena informačními tabulemi s mapkami objízdných tras tramvají.
- Aby toho ještě nebylo málo, z důvodu havárie kanalizace na Obřanské ulici (u výtopny Brno–sever) byla od 16. 7. 2005 tramvajová linka d-4 zkrácena po smyčku Maloměřický most. Do Obřan byla zavedena náhradní autobusová doprava v podobě linky a-x4 s trasou Tomkovo náměstí – Maloměřický most – Obřany (zpět mimo Maloměřický most ulicí Karlovou a Provazníkovou na Tomkovo náměstí).
- Z konečné Líšeň, Mifkova odjíždějí tramvaje linky d-8 střídavě z levé a pravé koleje od ostrovního nástupiště. Protože v některých okamžicích zde stojí dva vozy, jsou cestující informováni o tom, který vůz bude odjíždět, mimo aktuální transparent vozu (STARÝ LÍSKOVEC / NENASTUPUJTE PROSÍM) i na vyvěšeném jízdním řádu – červeně jsou vyznačeny odjezdy tramvají z levé koleje a modře odjezdy z koleje pravé.
- Po dvou letech a dvou týdnech se vrátily tramvaje na konečnou do Juliánova. Provoz na rekonstruované trati v ulici Táborské v Židenicích byl zahájen v sobotu 16. 7. 2005. Zkušební jízdy byly vykonávány několik dní před tímto datem. Ještě ve čtvrtek 14. 7. 2005 probíhaly úpravy trolejí pod železničním podjezdem (byla zde jedna trolejová věžka firmy Elektroline a jedna DPMB /evid. č. 5321/). V rekonstruovaném úseku jsou tři mezilehlé zastávky – »Buzkova«, »Otakara Ševčíka« a »Dělnický dům« – všechny jsou řešeny stejným způsobem. Koleje se v místě zastávky přimykají ze středu vozovky k chodníku a uprostřed mezi kolejemi je malý ostrůvek se zábradlím. Vozidla jedoucí za tramvají zůstávají na zastávce stát za touto tramvají. Zastávky jsou v podstatě na svých původních místech – k posunu došlo u zastávky »Dělnický dům« pro směr do centra (tato zastávka bývala nad křižovatkou s Jamborovou a Bělohorskou ulicí) a nyní je pod křižovatkou – společně se zastávkou pro opačný směr. Mírně posunuta byla i zastávka »Buzkova« pro směr z města (nyní je zastávka až za křižovatkou se stejnojmennou ulicí. U zastávek »Dělnický dům« zastavují i autobusy (a-45, 56, 58, 75 + noční), které nyní po Táborské ulici (mezi Otakara Ševčíka a Jamborovou) jezdí obousměrně. Městské autobusy tak po několika desítkách let ulici Jamborovu zcela opustily. Na tramvajové lince d-13 jsou v pracovní dny provozovány spřažené soupravy (2×T3 nebo 2×T3R, nikoli T6) a o víkendech článkové vozy K2 nebo Anitra. Posledním provozním dnem autobusové linky náhradní dopravy a-x13 byl pátek 15. 7. 2005.
- V souvislosti s obnovením tramvajového provozu na ulici Táborské linkou d-13 došlo k úpravě trasy autobusové linky a-58. Linka nadále jezdí mezi konečnými Životského a Líšeň, hřbitov přes Starou Osadu – došlo však ke změně při průjezdu městskou částí Židenice právě mezi Životského a Starou Osadou. Ve směru ze Životského jede autobus ulicí Táborskou k zastávce »Buzkova« – pokračuje Táborskou a ulicí Dulánek sjede na Jílkovu, kde je zastávka »Mošnova«, u železničního podjezdu zastávka »Jílkova«, následují zastávky »Uzavřená«, »Kuldova« a »Stará Osada« (již po obvyklé trase). Při jízdě opačným směrem jede z Líšně na Starou Osadu, přes zastávky »Kuldova« a »Uzavřená« dále vlevo z ulice Šámalovy do Jílkovy, kde je pod železničním mostem zastávka »Jílkova«. Pokračuje ulicí Klíny a odbočením vpravo na Táborskou dorazí k zastávce »Geislerova« (v obou směrech společná s tramvají) – následuje konečná Životského s otáčením na vozovce.
- Po celé prázdniny byla trolejbusová linka t-26 z důvodu opravy Věstonické ulice na Vinohradech zkrácena na Pálavské náměstí. Při současně probíhající výstavbě mimoúrovňové křižovatky v Pisárkách je linka dlouhodobě zkrácena také na druhém konci (Mendlovo náměstí). Linka t-26 v úseku Stará Osada – Pálavské náměstí nahrazovala také trolejbusovou linku t-27 (která byla mimo provoz) a trolejbusy proto jezdily trvale závlekem přes Starou Osadu v obou směrech jízdy.
- Od 1. 7. do 31. 8. 2005 byly na trolejbusovou linku t-31 Hlavní nádraží – Šlapanice nasazovány v celé délce autobusy místo trolejbusů. Cca od 11. 7. 2005 probíhala ve Šlapanicích výstavba kanalizace a úsek v ulici Brněnské byl objížděn okolními ulicemi. Linka a-31 a noční linka a-96 byly navíc prodlouženy do smyčky Šlapanice, Riegrova, kde jsou zastávky regionálních autobusových linek a-151 a a-710.
- Od 1. 7. 2005 zajíždí autobusová linka a-67 v obou směrech v úseku mezi zastávkami »Štefánikova ulice« a »Sportovní« k zastávce »Carrefour Královo Pole« (vozy se zde otáčejí na upravené obslužné komunikaci okolo parkoviště). Závlek je konán v době provozu obchodního centra (cca od 8 do 2230).
- Od 29.–30. 7. 2005 jezdí autobusy linek a-75, a-76 a a-78 opět přes stavbu nadjezdu nad železniční tratí ve Slatině (ještě samozřejmě po původní provizorní komunikaci a přes železniční přejezd). Zastávka »Řipská« (dříve »Slatina nádraží«) je situována před nájezdem na most od Slatiny.
- Od 1. 8. 2005 jsou v Brně provozovány další dvě bezplatné
autobusové linky:
- Linka AAA v trase: Úzká – Zvonařka – Hladíkova – Olomoucká – Autobazar AAA na Černovické ul . (interval 60 min, dopravce DPMB – jeden vůz ze Slatiny).
- Linka CTP Modřice v trase: (Úzká – vybrané spoje) – Ústřední hřbitov – Modřice, průmyslová zóna (interval v pracovní dny 30 minut, v době špiček posílen, jedná se vesměs o účelové spoje zaměstnanců průmyslové zóny, o víkendu pouze několik spojů, dopravce Tourbus).
- Od 3. 8. 2005 je v provozu nová měnírna Osová (mezi tramvajovými zastávkami »Dunajská« a »Osová«). Nová kontejnerová měnírna je provozována jako bezobslužná, dálkově ovládaná z dispečinku DPMB. Stavba kontejnerové měnírny byla zahájena v březnu a dokončena v červnu. Zajišťuje kvalitní napájení úseku tramvajové tratě mezi konečnou ve Starém Lískovci a zastávkou »Osová«.
- Kolem 20. 8. 2005 nastala na autobusové lince a-58 kuriózní situace, která vedla k výraznému nedodržování jízdních řádů linky. Na trase bylo celkem pět úseků řízených světelnou signalizací – v křižovatce Šimáčkova – Kubelíkova (důvodem je odfrézování vozovky a výkop v místě původní zastávky »Kubelíkova« pro směr od hřbitova, zastávka posunuta), v křižovatce Šimáčkova – Střelnice (oprava ulice Šimáčkovy mezi Kubelíkovou a Střelnicí), v křižovatce Belcrediho – Karolíny Světlé (oprava křižovatky), u zastávky »Klicperova« na ulici Trnkova (úprava zastávky pro směr ke hřbitovu, zastávka posunuta) a konečně úsek v ulici Věstonické mezi Jedovnickou a Líšeňskou (zde byla zpočátku opravována polovina vozovky blíže k sídlišti Vinohrady, později druhá půlka).
- V Pisárkách byla vedle ředitelské budovy DPMB vybetonována část stropu budoucího tramvajového podjezdu („tunelu“). Od poloviny srpna zde byly prováděny práce, které následně umožnily tudy vést odbočnou kolej do pisárecké smyčky a do vozovny (výhybka pro odbočení byla v křižovatce Hlinky – Hroznová zabudována již dříve). Na stavbě tramvajové přeložky u ulice Kamenomlýnské, která nahradí poslední zbytek původní tratě mezi Kamenomlýnskou a Hlinkami, se v polovině srpna objevili trolejové věžky DPMB, a byly tak zahájeny práce na zatrolejování nového úseku. Koncem srpna se pokládaly koleje u nově postavené opěrné zdi mezi ulicí Kamenomlýnskou a stávající výhybkou jednokolejného úseku směrem k Žabovřeskám.
- V neděli 28. 8. 2005 tak mohla být pisárecká tramvajová smyčka napojena přímo do ulice Hlinky a zrušena poslední původní kolej kolem pisárecké vozovny, která byla do 27. 8. 2005 používána vozy jedoucími do pisárecké vozovny. Zkušební jízdy byly provedeny v neděli odpoledne vozem evid. č. 1116. Jedním z prvních vozů, který zatáhl do pisárecké vozovny po nové spojce, byla tramvaj s evid. č. 1029.
- Ve dnech 26.–28. 8. 2005 byla doprava návštěvníků VC ČR zajišťována zvláštní autobusovou linkou a-400 v trase Mendlovo náměstí – Svážná – Bosonohy – Veselka – Popůvky – Automotodrom. Linka byla v provozu v základním intervalu 30 minut, který byl podle aktuální poptávky cestujících zkracován dalšími vloženými spoji. Na lince byl zaveden mimořádný tarif – cena celodenní jízdenky byla 40 Kč (zlevněné jízdenky 20 Kč). Pro návoz návštěvníků z kempů u Ostrovačic a u Žebětína k areálu automotodromu byly zavedeny dvě zvláštní autobusové linky s označením a-X a trasou Ostrovačice (U Mičánka) – Ostrovačice, hájenka – Na Šípu a Žebětín, parkoviště – Tribuny A, B. Doprava cestujících na těchto linkách byla zdarma. Linky byly v provozu pouze dopoledne.
- O víkendu 27. a 28. 8. 2005 bylo prováděno frézování povrchu a následně pokládka nové živičné vrstvy v části ulice Okružní mezi Seifertovou a konečnou Haškova na Lesné. Z tohoto důvodu nebyl možný provoz autobusových linek v této oblasti a jejich trasy byly upraveny.
- V areálu (bývalé zahradnictví) mezi ulicemi Heršpická, Vídeňská a Jihlavská probíhá již několik měsíců intenzivní výstavba komerčního a obchodního centra Brno Business Park. První dvě budovy centra by měly být dokončeny do března příštího roku. Centrum po dokončení všech čtyř budov nabídne také více než 900 parkovacích míst. (částečně dle MF Dnes)
- Výstavba nové průmyslové zóny se podle všeho připravuje přímo v areálu Zetoru, zatímco Zbrojovka v Zábrdovicích by se zčásti měla přeměnit na obchodně administrativní středisko. Město Brno nedávno koupilo od armády opuštěná kasárna ve Slatině, podobný osud brzo čeká i kasárna v Černých Polích. (částečně dle MF Dnes)
- Jak bylo oznámeno ve vícero zdrojích, podařilo se zajistit financování stavby silničního Královopolského tunelu a navazujících mimoúrovňových křižovatek se Svitavskou radiálou a Hradeckou ulicí. Osm miliard za stavbu zaplatí stát (Státní fond dopravní infrastruktury), 500 miliony má přispět Brno, stavět se má začít na jaře příštího roku a hotovo má být v roce 2013. Další pokračování výstavby VMO je však ve hvězdách: reálně lze mluvit o přípravných fázích v úsecích Husovice – Vinohrady – Slatina (s tunelem a mnoha estakádami) a Žabovřeské ulici, ale začátek stavby asi není reálný před rokem 2010.
- Od 1. 9. 2005 dochází k obnovení trolejbusového provozu na trolejbusových linkách t-31 do Šlapanic, t-26 v úseku mezi Pálavským náměstím a Novolíšeňskou a na lince t-27 ze Staré Osady na Pálavské náměstí. Současně byla zrušena linka náhradní autobusové dopravy a-26 a autobusy na lince do Šlapanic.
Aktuality v Integrovaném dopravním systému JMK
- Od 1. 9. 2005 došlo k rozšíření IDS–JMK o oblasti Sokolnicka, Slavkovska a Zbraslavska (oblast mezi Zastávkou u Brna a Velkou Bíteší) – tzv. etapa 2B. Mimo jiné byly prodlouženy některé spoje linky a-40 na trase z Tuřan přes ulici Sokolnickou až do Sokolnic k železniční stanici a byla zavedena nová autobusová linka a-73 s trasou z Modřic rovněž do Sokolnic.
- Linka a-40: Brno, Úzká – Tuřany – Sokolnická – Sokolnice, Rozvodna – Sokolnice, obecní úřad – Sokolnice, železniční stanice
- Linka a-73: Modřice, Olympia – Chrlice, nádraží – Holásky – Rolencova – Tuřany – Sokolnice, rozvodna – Sokolnice, obecní úřad – Sokolnice, železniční stanice (v provozu účelové spoje pouze v pracovních dnech)
- Vybrané spoje regionální linky a-151 z Líšně, Jírovy do Kobylnic byly v pracovní dny prodlouženy přes zastávky »Sokolnice, zámek« a »Sokolnice, obecní úřad« k zastávce »Sokolnice, železniční stanice«.
- Všechny zastávky v Sokolnicích u výše uvedených linek a-40, 73 a 151 jsou zařazeny do tarifní zóny 610.
- Byly zavedeny nové autobusové linky:
- 610: Sokolnice – Újezd u Brna – Otnice (– Lovčičky) – Bošovice – Velké Hostěrádky (– Bohumilice) – Dambořice (dopravce BORS Břeclav a Tourbus)
- 611: Sokolnice – Újezd u Brna – Hostěrádky–Rešov – Šaratice – Milešovice – Otnice (– Lovčičky) (dopravce BORS Břeclav)
- 620: Slavkov u Brna – Vážany nad Litavou – Hrušky – Křenovice (dopravce Tourbus)
- 630: Slavkov u Brna – Křenovice – Zbýšov – Šaratice – Otnice – Lovčičky (dopravce VYDOS bus a BORS Břeclav)
- 420: Zastávka u Brna – Příbram – Zbraslav – Újezd u Rosic – Hluboké – Stanoviště – Zálesná Zhoř – Velká Bíteš (dopravce ADOSA)
Novinky ve vozovém parku
- V noci z 19. na 20. 7. 2005 proběhlo stěhování parní tramvajové lokomotivy Caroline a dvou vleků parní dráhy z líšeňského areálu Technického muzea do vozovny v Medlánkách. Jednalo se o tzv. letní vlek č. 25 a nákladní vozík. Tzv. zimní parní vlek č. 79 zůstal vzhledem ke špatnému stavu v Líšni. Přesun se odehrával po silnici ulicí Holzovou, východním přivaděčem, ulicí Gajdošovou, Svatoplukovou, Provazníkovou kolem zimního stadionu do medlánecké vozovny. Opačným směrem putoval další noc z medlánecké vozovny (kam byl přetažen z vozovny v Pisárkách) článkový vůz K2 evid. č. 1095, který byl předán z DPMB do TMB před několika měsíci. Vůz K2 se tak stal dalším muzejní tramvají – bohužel se zařadil k ostatním tramvajovým exponátům, které čekají na opravu. Po vyřazení z provozu v roce 2004 stál vůz celý rok u plotu ve vozovně Pisárky pod širým nebem. Parní lokomotiva Caroline má být podrobena opravě a účinkovat při dalších příležitostech. Muzejní sbírky vozidel MHD Technického muzea tak jsou již na třech místech (areál v Líšni pro kolejová vozidla, areál v kasárnách Řečkovice pro nekolejová vozidla a nově vyhrazená kolej v medlánecké vozovně pro koňku a parní soupravu).
- Všechna vozidla plánovaná na rok 2005 již byla zakoupena – jednalo se o pět nízkopodlažních tramvají Anitra (evid. č. 1815–19), deset nízkopodlažních Citybusů (evid. č. 7621–30), pět článkových autobusů Karosa B961 (evid. č. 2380–84) a pět sólo autobusů B951 (evid. č. 7476–80). V provozu se objevily rekonstruované tramvaje KT8 evid. č. 1712 a 1717 – na dalších dvou vozech se pracuje. Ve zkušebním provozu je prototyp vlečného tramvajového vozu. V roce 2006 je předpokládán nákup až patnácti nízkopodlažních autobusů ale pouze dvou nových tramvají Anitra. Co se týče rekonstrukcí – měly by být rekonstruovány další tři tramvaje KT8 a dvě tramvaje K2 na K3R. Stávající prototyp vlečného tramvajového vozu by neměl zůstat sám – letos přibude do Brna ještě jeden vůz a v roce 2006 další dva. V letech 2005–2006 nebude zakoupen žádný nový trolejbus. (částečně dle periodika Bez starostí)
- S postupně vzrůstajícím počtem nízkopodlažních vozidel v parku DPMB bylo možno přistoupit k tzv. garantování spojů s nasazením nízkopodlažního vozidla u některých linek. Počet těchto spojů postupně vzrůstá, tak jak jsou do provozu postupně nasazována nová nízkopodlažní vozidla.
- Na konci ledna 2005 bylo garantováno nasazení 26 vozidel na linkách:
- Tramvaje: d-1, 2, 4, 5, 6, 8 a 11
- Trolejbusy: t-32, 38 a 39
- Autobusy: a-41, 49, 50, 51, 58, 67, 81 a 82
- Od 1. 2. 2005 se počet garantovaných vozidel zvýšil na 30,
k 1. 7. 2005 na 34 a od 1. 9. 2005 se předpokládá až
56 garantovaných nízkopodlažních vozidel na deseti tramvajových, deseti
trolejbusových a sedmnácti autobusových linkách:
- Tramvaje: d-1, 2, 3 (zde od 8. 8. 2005 – K3R), 4, 5, 6, 7, 8, 9 a 11
- Trolejbusy: t-x25, 26, 30, 31, 32, 33, 34, 36, 38 a 39
- Autobusy: a-41, 42, 49, 50, 51, 52, 56, 57, 58, 63, 67, 72, 75, 76, 78, 81 a 82
- Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto od 1. 9. 2005 nasadit na vybrané kurzy linek t-31 a 33 nízkopodlažní trolejbusy Škoda 21Tr, bylo v závěru srpna do vozovny Slatina přesunuto několik těchto vozů a začala tak další epocha jejich provozu v Brně (od roku 1999 stále v Komíně). (částečně dle periodika Bez starostí)
- Zkušební provoz nízkopodlažního vleku VV60LF na lince d-10 bez cestujících, který začal v závěru června, byl ukončen koncem července. Od 8. 8. 2005 již vlek vozí cestující, stále na lince d-10. K tažení vlečného vozu jsou využívány tramvaje T3R.EV evid. č. 1531 a 1560. Vůz stále neobdržel evidenční číslo (předpoklad 1301). Za sklem motorového vozu je nyní doplňková tabulka se symbolem vozíčku a s odvolávkou, že se jedná o druhý vůz v soupravě. Ve čtvrtek 4. 8. 2005 pak byl na trajleru do Brna dovezen druhý tramvajový vlek. Ve čtvrtek 18. 8. 2005 pak byla provedena zkušební jízda tramvajové soupravy evid. č. 1531+vlek+1560 (do Řečkovic) a znovu zopakována 23. 8. 2005. Od 1. 9. 2005 by měl vlek jezdit v pracovní dny na lince 9 a o víkendech na lince 3.
- Po VP jsou tramvaje T3 evid. č. 1597 (unifikovaný nátěr) a souprava vozů evid. č. 1546+47 (reklamní nátěr). Již dřívě vyjela v uifikovaném nátěru tramvaj evid. č. 1585 (jako řízený vůz 1594).
- Byla dokončena generální oprava tramvaje KT8 evid. č. 1721 spojená s dosazením středního částečně nízkopodlažního článku (v srpnu zkušební jízdy). Stejně tak skončila GO tramvaje T3 evid. č. 1647 (s infosystémem BUSE a unifikovaným nátěrem). GO dále pokračuje u tramvají evid. č. 1718 a 1648, 1616 a 1634.
- V srpnu vyjela na linky souprava novostaveb tramvají T3R.PV evid. č. 1655+56 (se skříněmi Var CB3, výzbrojí TV Progress a novým typem polopantografu Stemmann FB 800). V ústředních dílnách probíhá stavba dalších dvou tramvají tohoto typu – obdrží evid. č. 1603 a 1561. Původní tramvaje těchto evid. č. již byly dříve odstaveny a jsou postupně rozebírány v medlánecké vozovně.
- Novinkou je od 1. 9. 2005 nasazování tramvají T6 na linku č. 9.
- Odstavený trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3206 byl přetažen do Komína (k též odstaveným vozům 3213 a 3204). Vůz evid. č. 3196 se opět vrátil do Komína. V Husovicích jsou nadále odstaveny vozy evid. č. 3209 s 3211 a dále 3208 (ta možná ještě vyjede).
- Dalším rekonstruovaným trolejbusem Škoda 14TrR bude vůz s evid. č. 3257. V červenci do provozu zasáhly již dříve renovované trolejbusy evid. č. 3266 a 3506. Byly rovněž dokončeny rozsáhlé opravy trolejbusů evid. č. 3217 a 3235 (ale bez montáže nových čel a BUSE), rekonstrukce 14TrR vozu evid. č. 3261, v opravě jsou trolejbusy evid. č. 3223, 3229 a 3241. Vůz evid. č. 3217 při té příležitosti obdržel zkušebně nový typ klimatizace kabiny řidiče (Di-Elcom). Počátkem srpna dojezdila poslední „patnáctka s původní tváří“ – vůz evid. č. 3504 již prochází přípravou na rekonstrukci vzhledu. Dosavadní klimatizace („osvěžovače“) jsou nyní postupně dosazovány na trolejbusy Škoda 21Tr i mimo větší opravy (např. evid. č. 3016).
- V rámci potřeby nízkopodlažních trolejbusů ve Slatině došlo po dlouhé době k většímu přesunu vozů mezi vozovnami (spojenému se snahou o další sjednocení typů). Z Komína do Slatiny měly být předány vozy 21Tr evid. č. 3023, 3024, 3025 a 3026, z Komína do Husovic „čtrnáctky“ evid. č. 3193, 3194, 3195 a 3196 (tedy konec provozu trolejbusů s klasickou orientací v Komíně), ze Slatiny do Husovic vozy evid. č. 3251 a 3528 a konečně z Husovic do Komína vozy evid. č. 3262–3266.
autoři: Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Tomáš Kocman, Dušan Mrňa,
Jaroslav Pacholík
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net