Aktuality měsíce dubna 2005
- O víkendu 2. a 3. 4. 2005 došlo konečně k několikrát odsouvané akci v Pisárkách – přepojování kolejí na novou provizorní trať. Linka d-1 byla odkloněna ulicí Husovou, přes uzel Česká a po ulici Veveří. Náhradní doprava byla zajištěna tramvajovou linkou d-P1 jezdící v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Lipová. Na linku byly nasazeny dvousměrné vozy KT8, neboť úsek Výstaviště – Lipová byl pojížděn pouze po jedné koleji (pravé ve směru od města) a na Lipové byla zřízena úvraťová konečná stanice. Provoz v jednokolejném úseku byl řízen dispečersky z „hříbku“ u výstaviště. Označení cílové stanice bylo PISÁRKY. Současně byla zřízena linka náhradní autobusové dopravy jezdící z Mendlova náměstí ulicí Hlinky do Pisárek, od zastávky »Pisárky« jela z ulice Hlinky vpravo ulicí Hroznovou a vlevo ulicí Kamenomlýnskou na Žabovřeskou a přes zastávku Bráfova k vozovně Komín – zde byl přestup na tramvaje jedoucí do Bystrce. Zpět jezdila linka náhradní dopravy od zastávky Svratecká (linka označena a-x1). Do sobotního provozu byl ještě výjezd tramvají z pisárecké vozovny, nocování pisáreckých vozů ze soboty na neděli a výprava do pondělního provozu se odehrávalo z vozovny v Medlánkách (pisárecká vozovna byla po celou dobu akce odříznuta od kolejové sítě). Naopak medlánecké vozy KT8 vzhledem k tomu, že mohly po nesprávné koleji od zastávky »Pisárky« zajíždět do vozovny v Pisárkách, přenocovaly v této vozovně (cca 30 vozů KT8). V rámci této akce bylo provedeno zabudování výhybky s křížením za zastávkou »Lipová«. Tyto kolejové objekty zajistily od následujícího týdne (od 11. 4.) jízdu tramvají v obou směrech na tramvajovou přeložku v ulici Hlinky a odbočení tramvají jedoucích do vozovny.
- V nadcházejícím období od 4. do 8. 4. 2005 existoval v Pisárkách přechodný stav. Pro směr od Pisárek do centra se v podstatě nic nezměnilo. Tramvaje jedoucí v opačném směru však odbočily na nové výhybce vlevo a jely směrem k vozovně. Těsně před zastávkou »Pisárky« pomocí provizorně položené výhybky odbočily vpravo k zastávce »Pisárky« a po dosavadní jednokolejce pokračovaly směr Bystrc.
- Vlastní napojení provizorní trasy ulicí Hlinky probíhalo o víkendu 9.–10. 4. 2005 (opět za úplné výluky tramvajového provozu, s obdobnými opatřeními). Autobusy linky a-x1 již nejezdily ulicí Hroznovou a Kamenomlýnskou, ale od zastávky Pisárky pokračovaly ulicí Hlinky po provizorně nasypané štěrkové rampě a projely staveništěm na Veslařskou ulici (v ulici Žabovřeské mezi pisáreckou křižovatkou a ulicí Kamenomlýnskou totiž byly prováděny dva překopy). Od pondělí 11. 4. 2005 je tedy v provozu nová tramvajová přeložka, kterou využívá linka d-1 – za zastávkou Lipová, od stávající tratě odbočuje přibližně na úrovni ruského konzulátu – v délce cca 150 metrů vede dvoukolejně ulicí Hlinky – v dvojkolejném úseku, před křižovatkou s ulicí Hroznová je pro oba dva směry zřízena zastávka Pisárky. Za křižovatkou tramvajová trať opouští ulici Hlinky, následuje jednokolejný úsek, který vede až za přejezd ulice Kamenomlýnské (zde byla výhybka ponechána v původní poloze). Do vozovny a do smyčky Pisárky se jezdí po levé koleji ze dvou kolejí, které byly dříve používány pro jízdu do smyčky – na konci původních nástupišť u správní budovy DPMB je tato kolej přepojena na původní kolej od Bystrce (těsně u budovy) a ta je cca po dalších 50 metrech napojena do pisárecké smyčky. Ostatní tři koleje, které se zde nacházely (tj. kolej, která se používala dříve pro jízdu do Bystrce, pravá kolej pro výstup a kolej od Bystrce byly zrušeny – první dvě jmenované jsou likvidovány, zbývající není napojena na síť (končí před novou výhybkou a křížením). Výstup cestujících z vozů, které končí jízdu v Pisárkách bude po průjezdu smyčkou až u vrátnice.
- Po přepojení kolejí pokračovala v Pisárkách postupná likvidaci již nevyužívaných kolejí. Dne 19. 4. 2005 již byly nepoužívané koleje 1 a 2 vytrhány až těsně k přejezdu Hlinky. Kolejová pole jsou odvážena do prostoru za přejezdem ulice Hlinky a zde demontována (na vozících bývalé vrchní stavby). Po úplné likvidaci těchto kolejí bude celý prostor uzavřen a začne se z hloubením stavební jámy pro budoucí tramvajovou trať. Stávající kolejová situace (linka d-1 do Bystrce na přeložce v ulici Hlinky s následujícím jednokolejným úsekem a kolej do vozovny po bývalé 3. koleji) zůstane beze změny až do července. V červenci dojde ke změně, kdy vozy jedoucí do smyčky nebo do vozovny pojedou rovněž po přeložce po Hlinkách a v ústí ulice Hroznové odbočí vlevo.
- Z důvodu překopu vozovky byla od 4. do 8. 4. 2005 autobusová linka a-57 ukončena na zastávce »Rozárka« v Soběšicích (tato zastávka byla přeložena do křižovatky Zeiberlichova – Melatín). V úseku Na kovárně – Útěchov byla v době výluky provozována linka s označením a-x57.
- V první polovině dubna přípravy na zahájení sezóny lodní dopravy vrcholily – v úterý 5. 4. 2005 spustili pracovníci lodní dopravy v Bystrci na hladinu přehrady pontony a sestavili z nich parkovací mola pro lodě, následující den byly na hladinu přehrady spuštěny všechny čtyři velké lodě (nejprve lodě, které byly od ledna pod širým nebem – PRAHA a DALLAS, a potom VEVEŘÍ a BRATISLAVA). Malé lodě PIONÝR (po celou zimu v zadním hangáru) a loď BRNO byly spuštěny ve čtvrtek 6. 4. 2005. Další akcí bude spuštění přístavních můstků na vodu a jejich rozvezení po přehradě.
- Několik poznámek k letošní sezóně: Vždy jedna ze čtyř linkových lodí je vybavena tzv. „schodolezem“ – zařízením, které umožní nástup a výstup cestujících na invalidním vozíku (jde o mobilní schodišťovou plošinu umožňující vystoupat invalidním vozíkům po schodech – zařízení je obsluhováno lodníky a lze jej použít kromě Bystrce ještě v zastávkách U kotvy, Rokle a Cyklistická). Městská část Bystrc zvažuje vybudování nové přístupové cesty od stávajícího přístaviště lodní dopravy na hrad Veveří mimo silnici – o případném přemístění lodní zastávky blíže pod hrad není zatím rozhodnuto. V letošním roce se budou také prodávat kombinované jízdenky-vstupenky, a to jednak již v loňském roce s úspěchem odzkoušená kombinace loď–zoo, tak nově zavedená kombinace loď–hrad. Další novinkou letošní plavební sezóny na brněnské přehradě má být houkání lodí asi 5 minut před odjezdem podle jízdního řádu. Přicházejícím cestujícím tak bude signalizováno, aby si pospíšili.
- Počátkem dubna byla zahájena oprava tramvajové tratě na Palackého třídě mezi zastávkami »Tylova« a »Hudcova«. Tato akce navazuje na loňskou rekonstrukci křižovatky Palackého – Hudcova – Kuřimská. Po rekonstrukci budou moci autobusy MHD jezdit po tramvajových kolejích a zastavovat u tramvajové zastávky »Tylova«. Zastávky, které jsou nyní u hran chodníku, tak budou zrušeny. Počátkem dubna byl v opravovaném úseku tramvajové tratě zřízen jednokolejný provoz. Jezdí se po pravé koleji ve směru do Řečkovic. Použito je výhybek typu „kaliforňan“. Zastávka »Tylova« je oproti původní zastávce posunuta cca 80 metrů blíže k Semilassu. Oprava má být dokončena do konce května. V neděli 24. 4. 2005 již byly položeny nové kolejnice, u zastávky »Tylova« je použito v Brně poprvé tzv. naváděcích okrajníků, které umožní přesné najetí autobusů k tramvajové zastávce.
- Ve dnech 8.–12. 4. 2005 byly demontovány provizorní mosty v ulici Bayerově u pisárecké křižovatky – v důsledku toho byla pisárecká křižovatka zcela neprůjezdná (autobusy linek a-44 a a-84 jezdily stejně jako veškerá ostatní doprava již známou objízdnou trasou po Veslařské, přes Nový Lískovec a Pisáreckým tunelem). Dálková nákladní doprava byla směrována přes Bystrc, starou dálnici a Veselku.
- V sobotu 16. 4. 2005 dopoledne byla zahájena již 60. lodní sezóna na Brněnské přehradě. Po několika letech bylo v den zahájení lodní dopravy velice pěkné počasí (voda v přehradě má 10ºC, do plného stavu chybí 10–20 cm). K technickému můstku byla přistavena loď VEVEŔÍ, loď PRAHA ke druhému můstku. U můstku č. 1 zastavila v 9.30 loď DALLAS se všemi kapitány. Následuje slavnostní zahájení sezóny – krátký proslov generálního ředitele DPMB, hlášení vedoucího kapitána pro letošní rok (p. Ecner) a vztyčení vlajky na stožár za doprovodu znělky brněnské lodní dopravy. Těsně před 10. hodinou vyrazila na slavnostní defilé pětice lodí (PRAHA, DALLAS, VEVEŘÍ, PIONÝR a BRNO). Loď BRATISLAVA se defilé nezúčastnila a přesně v 10 hodin byla přistavena k prvnímu můstku, aby provedla první letošní plavbu do Veverské Bítýšky. Po půlhodině se lodě vrátily zpět do bystrckého přístaviště.
- Tarif lodní dopravy v sezóně 2005 – jízdné v jednom úseku 8/4 Kč, zpáteční Bystrc – Rokle 60/30/150 Kč (rodinné), zpáteční Bystrc – hrad Veveří 80/45/210 Kč a zpáteční Bystrc – Veverská Bítýška 100/70/250 Kč.
- Z důvodu uzavírky ulice Útěchovské jsou od 18. 4. 2005 (pravd. do 30. 6. 2005) linky a-43 a 93 ukončeny v zastávce »Myslivecký stadion«. Náhradní doprava je zajištěna linkou a-x43 v trase Královo Pole, nádraží – Slavíčkova – Haškova – Soběšice – Útěchov – (Vranov). Zastávka »Na Kovárně« směr Útěchov je přeložena do ulice Na Kovárně a zastávky »Útěchovská« a »Dohnalova« jsou bez obsluhy.
- V době konání stavebního veletrhu od 19. do 23. 4. 2005 byla posílena tramvajová doprava na výstaviště. V provozu byla posilová tramvajová linka d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Pisárky. Dopoledne rovněž jezdily některé spoje linky d-2 ze Židenic přes Hlavní nádraží do Pisárek (namísto k Ústřednímu hřbitovu). Výstupní zastávka v Pisárkách byla ve smyčce u vrátnice, nástupní zastávkou byla až »Lipová«.
- K dalšímu plánovanému rozšíření Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje dojde se zpožděním dvou měsíců. Původní termín – 1. 7. 2005 – se nepodaří dodržet z důvodu nepřipravenosti přestupních uzlů v Zastávce u Brna a Sokolnicích–Telnicích. Další etapa IDS JMK tak bude spuštěna až od 1. 9. 2005.
- Od 15. 4. 2005 byla ukončena výluka autobusové linky a-48 v Kobylnicích – linka tak jezdí v plném rozsahu z Úzké přes Chrlice, Dvorska, Kobylnice do Prace (předtím byla dočasně ukončena na kraji Kobylnic a obsluhu převzala linka a-151). Od stejného data však dochází k výstavbě kanalizace v Podolí, která znamená změny na lince a-151 (její spoje vynechávají v pracovní dny úsek Podolí – Mariánské údolí – Jírova /nahrazeno dalšími spoji linky 45/).
- Z důvodu opravy kolejí na tramvajové trati do Bystrce (úsek od ZOO po Ečerovu) byla o víkendu 23. a 24. 4. 2005 přerušena tramvajová doprava v úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova s náhradní autobusovou dopravou linkou a-x1.
- Cca od poloviny prvního dubnového týdne byl obnoven plný provoz v uvedené křižovatce. Trolejové vedení pro trolejbusy jedoucí do Bystrce na černého se vrátilo do své původní polohy – linka ra-303 již opět jezdí přes zastávku Bystrc, ZOO u tramvaje.
- Technické muzeum v Brně získalo nedávno do užívání část areálu bývalých kasáren v Řečkovicích. Postupně by zde měl vzniknout depozitář a restaurátorské dílny. Do areálu v Řečkovicích byly zatím přesunuty nekolejové exponáty z líšeňského areálu. V sobotu 23. 4. 2005 se zde konal avizovaný Den otevřených dveří, jehož součástí byla také výstava historických autobusů a trolejbusů ze sbírky TMB. Představilo se více než 20 vozidel poskládaných v řadě podle roku výroby. Zájemci zde mohli shlédnout i nové exponáty či vozidla rozpracovaná, event. ve stavu před renovací (např. autobusy ŠL11, Ikarus 630, Ikarus 280; trolejbus Tatra 401, vlek Jelcz PO1E či trolejová věžka Praga S5T z provozu továrny Škoda v Ostrově nad Ohří). Dopravu návštěvníků zajišťovaly historické autobusy (RTO, ŠM11, B831 a Lego Bus) jezdící v intervalu 30 minut v trase Žilkova – Řečkovice – Medlánky – Hudcova – Žitná – Palackého náměstí – Maříkova – Ivanovice – Žilkova.
- Mezi tramvajovými zastávkami »Dunajská« a »Osová« (po levé straně za mostem při jízdě do města) probíhá výstavba kontejnerové měnírny Starý Lískovec, která po zprovoznění odstraní stávající potíže v tomto úseku (koncový úsek napájí měnírna Kamenný vrch, zbývající trať měnírna Bohunice). Stavba byla zahájena v březnu, dokončena má být v červenci.
Novinky ve vozovém parku
- V závěru března byla do Brna dodána další nízkopodlažní Anitra – evid. č. 1818 – a v polovině dubna již nasazena do provozu. Od začátku dubna jezdí tramvaj evid. č. 1817.
- V dílnách pokračují práce na dvou tramvajích s novými skříněmi Var CB3, které po dokončení nahradí tramvaje původních evid. č. 1655+56. Po opravě vyjela tramvaj KT8 evid. č. 1729 – s nátěrem pro celovozovou reklamu (jde o první reklamu na vozu tohoto typu). Po VP jsou i tramvaje K2 evid. č. 1078 a 1131. Probíhá GO tramvaje T3 evid. č. 1637. Souprava tramvají T3 evid. č. 1632+33 (již dříve po GO)obdržela celoplošnou reklamu propagující tzv. jednotný prezentační styl pro Brno (na červeném podkladě nápis Brno).
- V souvislosti s plným zavedením a spuštěním Řídícího systému MHD v Brně bylo konstatováno, že tímto systémem byly vybaveny tyto počty vozidel – 238 tramvají (nejsou započítány B vozy), 146 trolejbusů a 289 autobusů. Z tohoto důvodu byly také definitivně odstaveny autobusy doposud systémem RIS nevybavené (evid. č. 2307, 7310, 7332, 7336, 7338, 7341, 7342, 7343, 7344, 7349).
- Již v březnu byla dokončena rekonstrukce trolejbusu Škoda 14Tr evid. č. 3266 (na typ 14TrR). V průběhu dubna byla dokončena oprava vozu evid. č. 3252 a na modernizaci byl přistaven vůz 3261. Větší opravy probíhají na trolejbusech evid. č. 3217 a 3235.
- V průběhu dubna pokračovaly dodávky nových City busů – celkem bude dodáno 10 vozů. Vozy evid. č. 7621–26 budou jezdit ve Slatině, zbývající autobusy evid. č. 7627–30 v Medlánkách. Dne 31. 3. 2005 byly dovezeny první tři vozy (evid. č. 7621–23) – a brzo nasazeny do provozu, 27. 4. 2005 pak do Brna přibyly další tři vozy evid. č. 7624–26.
autoři: Ladislav Kašík, Tomáš Kocman, Jaroslav Pacholík, Jiří
Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net