Aktuality měsíce května 2005
- Z důvodu výměny kolejových objektů v křižovatce Joštova – Husova byla o víkendu 30. 4.–1. 5. 2005 znemožněna tramvajová doprava ve směru Joštova – Údolní a Joštova – Husova. Z tohoto důvodu došlo k obousměrnému odklonu tramvajových linek d-5, d-6, d-7, d-12 a d-13 (přes náměstí Svobody) a k jednosměrnému odklonu linky d-4.
- Z důvodu opravy kanalizace na Husově ulici jezdila tramvajová linka d-4 od 4. 5. do 3. 6. 2005 vždy v době od 7 do 19 hodin ve směru do Maloměřic a Obřan odklonem přes Českou a náměstí Svobody.
- Od konce dubna 2005 se autobusová zastávka »Štefánikova čtvrť« ve směru na Lesnou vrátila na svoje původní místo u tramvajové smyčky linky d-5. Práce na stavbě kolektorů v této lokalitě trvající od podzimu 2003 tak byly ukončeny.
- Silniční most ve Slatině přes Vlárskou dráhu (poblíž zastávky trolejbusů »Brněnky« na Řipské ulici byl v průběhu dubna a května 2005 dokončován. Jeho zprovoznění je plánováno na začátek června 2005 s tím, že tudy budou mj. vedeny autobusové linky a-75, a-76 a a-78, čímž se uvolní staveniště druhého mostu v ulici Tuřanka. Zde byla koncem dubna dokončena rampa ze strany od Slatiny (vybetonována již dříve, zatím bez zásypu), ze strany od Tuřan byla postupně dosypávána podlouhlá rampa začínající v prostoru zastávek »Slatina, závod«. Mezi oběmi rampami byly hotovy tři řady podpěr po třech sloupech – u stavědla stanice Slatina byla postavena provizorní montovaná podpěra. Počátkem května byla rampa mezi Řipskou ulicí a železniční tratí zavezena pískem, rampa z druhé strany je nyní rovněž prakticky dokončena. Nad železniční tratí byla o víkendu 7.–8. 5. 2005 smontována mostovka z ocelových nosníků. Mostovka je z nosníků I proměnné výšky, nejvyšší jsou nosníky nad železniční tratí, kde je pole nejdelší. Po půlce května bylo dobudováno i pole mezi tratí a náspem na tuřanské straně mostu. Zbývající dvě pole na slatinské straně mostu bude možné dobudovat až po úplném vyloučení dopravy. Na nadjezdu u zastávky »Brněnky byla v závěru května dokončována vozovka, zastávka »Brněnky« pro směr do města byla rekonstruována a zbudován zde záliv, ve směru opačném zůstává bez zálivu. V budoucí křižovatce Řipské ulice a nové spojky na Černovickou terasu byla zbudována světelná signalizace.
- K rekonstrukci tramvajové tratě na Palackého třídě: na přelomu dubna a května se již jezdilo po opravených kolejích s novými kolejnicemi, původními dřevěnými pražci a znovu použitými původními zádlažbovými panely. Kolej ve směru do Řečkovic, položená na betonových pražcích, je vytrhána včetně pražců. Přesměrování jednosměrného tramvajového úseku mezi zastávkami »Tylova« a »Hudcova« bylo provedeno v posledních pracovních dnech dubna 2005. V průběhu výluky o víkendu 14.–15. 5. 2005 byl úsek mezi zastávkami »Tylova« a »Hudcova« zdvoukolejněn. Linka d-1 byla ukončena ve smyčce Královo Pole, nádraží a do Řečkovic jezdily autobusy. Výluka se opakovala ještě o týden později, byly vyměněny koleje ve směru do Řečkovic u zastávky »Hudcova« a v místě křižovatky Palackého – přivaděč ke Svitavské radiále.
- O víkendu 7.–8. 5. 2005 byla přerušena tramvajová doprava do Židenic na Starou osadu – v zábrdovických obloucích se opravovaly koleje. Tramvajová linka d-2 byla provozována pouze v úseku Modřice – Hlavní nádraží (Malinovského náměstí). Tramvajová linka d-3 jezdila po své trase v úseku Bystrc – Jugoslávská a dále odklonem k zastávce »Tkalcovská« – zde byla výstupní a nástupní zastávka. Od zastávky Tkalcovská jezdily vozy linky d-3 služebně na Zvonařku. Náhradní autobusová doprava byla zajištěna článkovými autobusy v úseku Hlavní nádraží – Tkalcovská – Stará osada (linka byla označena a-x2).
- V prostoru ohraničeném ulicemi Metodějova – Božetěchova – Kollárova v Králově Poli (areál bývalého pivovaru) byla po předchozích demolicích původní zástavby zahájena výstavba moderní budovy s podzemními garážemi (VUT Brno).
- Cca od 10. 5. 2005 jsou veřejnosti přístupné opravené prostory Teras pod Petrovem – mezi ulicí Bašty a Denisovými sady. Z těchto míst jsou velmi pěkné pohledy na tramvajovou dopravu v ulici Nádražní (v oblasti kolem zastávky Nové sady) a v křižovatce Nové sady – Hybešova. Oficiální otevření proběhlo v sobotu 21. 5. 2005.
- Od začátku května 2005 je v prodeji nová emise jízdenek (zatím za 8/4 a 13/6 Kč) s drobnými úpravami v grafice (menší oranžová šipka, pole pro označení šrafované…) a nápisech (delší evid. číslo o jednu číslici…).
- V rámci souboru akcí „Brno – město uprostřed Evropy 2005“ byla v pátek 20. 5. 2005 zorganizována premiérová Brněnská muzejní noc. Přibližně od 18 hodin do cca jedné hodiny následujícího dne byla otevřena většina brněnských muzeí. Některá z nich nabízela i doprovodné programy (mimo jiné bylo otevřeno Romské muzeum na Bratislavské ulici, Mohyla Míru u Prace a klášter v Rajhradě). Aby tato místa byla dosažitelná veřejnou dopravou, byly v provozu zvláštní autobusové linky označené písmeny A, B, C a D. Linka A s trasou Technické muzeum – náměstí Svobody – Mendlovo náměstí (nasazen jeden nízkopodlažní autobus a dva vozy TMB – autobus Škoda 706 RTO s vlekem B40 a Škoda 706 RO), linka B byla vedena z náměstí Svobody na Bratislavskou (nasazen jeden nízkopodlažní autobus), linka C měla trasu Špilberk – náměstí Svobody – Rajhrad (nasazeny nízkopodlažní autobusy a posilové vozy /i článkové/) a konečně linka D měla trasu Špilberk – náměstí Svobody – Mohyla Míru (nasazeny nízkopodlažní autobusy). Všechny linky se setkávaly na náměstí Svobody, linka A a B měly půlhodinový interval, linky C a D jezdily po hodině. Cestující byli na těchto zvláštních linkách přepravování zdarma – zdarma byl rovněž vstup do muzeí. Celá akce měla mimořádný úspěch – na spoje linky C směr Rajhrad a linky D směr Mohyla Míru bylo nutné nasadit posily. Také spoje linky A směrem k Technickému muzeu byly silně obsazené a dost cestujících jezdilo i linkou C nebo D na hrad Špilberk. Pouze na lince B byl zájem cestujících trochu slabší.
- V sobotu 21. 5. 2005 byl v areálu Automotodromu uspořádán celodenní program k 75. výročí Masarykova okruhu – program vyvrcholil ohňostrojem. Doprava návštěvníků byla zajišťována zvláštní autobusovou linkou a-400. Tato linka jezdila z Mendlova náměstí přes Bosonohy, Veselku a Popůvky na okruh. Po ukončení ohňostroje byla linka a-400 prodloužena až k hlavnímu nádraží. Na lince platil běžný tarif IDS JMK.
- Ve dnech 21. a 22. 5. 2005 se na letišti v Tuřanech konal letecký festival „Rytíři nebes“. Doprava k letišti byla zajišťována kromě běžné linky a-76 ještě mimořádnou autobusovou linkou a-C od nádraží (smyčka TB) na letiště. Linka jezdila v intervalu cca 30 minut s tím, že podle aktuální potřeby byl interval zkracován. Na všech spojích linek a-76 a a-C platil běžný tarif IDS JMK.
- Od 21. 5. 2005 vstoupila oprava ulice Táborské do své další fáze. Úsek mezi Dulánkem a Otakara Ševčíka je opět průjezdný pro autobusy linky a-x13 (tím byla zrušena objížďka ulicemi Dulánek – Jílkova – Rokycanova – Kaleckého – Gajdošova). Současně však byly zahájeny práce v ulici Táborské mezi křižovatkami Otakara Ševčíka a Bělohorská. Od 21. 5. 2005 proto jezdí linky a-x13 a a-98 objízdnou trasou ulicí Potácelovou (při cestě do Juliánova) a Otakara Ševčíka (při opačném směru), Skorkovského a Bělohorskou. Linky a-45, 56, 58, x58 a 75 prozatím jezdily ještě ulicí Táborskou, od 30. 5. 2005 linky a-45, 75 a 98 ve směru od Židenic jezdí přes Juliánov po ulicích Otakara Ševčíka a Krásného, oststantí linky při jízdě do Líšně po Potácelově, Skorkovského a Bělohorské. Budoucí tramvajová zastávka »Otakara Ševčíka« je pro oba směry pod křižovatkou Táborská – Gajdošova – Otakara Ševčíka a je řešena obdobným způsobem jako zastávka »Buzkova« – tj. veškerá vozidla zůstanou stát za stojící tramvají. V celém úseku ulice Táborské od Nezamyslovy až po Otakara Ševčíka jsou trolejové sloupy pouze po jedné straně vozovky (vpravo ve směru do centra) a jsou opatřeny výložníky. Celá zatím rekonstruovaná ulice Táborská je bez výsadby stromů – vzhledem k parkovacím místům pro zeleň již nezbylo žádné místo.
- I letos proběhla v rámci seriálu akcí Brno – město uprostřed Evropy série ohňostrůjných představení. Ve čtvrtek 26. 5., v sobotu 28. 5., v pondělí 30. 5. a ve středu 1. 6. 2005 se konaly soutěžní ohňostroje na Brněnské přehradě. Cca od 18:30 hodin byla posilována tramvajová doprava dvěma vloženými linkami – linka d-P1 jezdila v trase nádraží – Bystrc, Rakovecká po trase linky d-1 a linka s označením d-P11 jezdila v trase Česká – Bystrc, Rakovecká po trase linek d-3/d-11. Otáčení posilových spojů bylo ve smyčce Rakovecká, jízda zpět do centra bez cestujících. Nasazeny byly vozy 2×T3, K2, K2R, Anitra a KT8. Ve stejnou dobu byly také posíleny trolejbusová linka t-30 a autobusová linka a-50. Soutěžní ohňostroje se konaly vždy od 22:30 hodin do 22:50 hodin. Ihned po ukončení ohňostrojů nastal odvoz návštěvníků zpět do města. Nástup cestujících byl v zastávce »Přístaviště« – odjezd tramvajových souprav v 1–2 minutových intervalech. Provoz některých linek (d-1, 3, 4, 5, 8, 11, 12, t-26, t-30, a-50) byl prodloužen do cca jedné hodiny. Mimořádný rozjezd nočních autobusových linek od Hlavního nádraží v 0:30 hodin byl také v nocích 27., 31. 5. a 2. 6. 2005. Byla podniknuta řada preventivních opatření na případnou eliminaci krizových událostí. Na zastávkách byli dispečeři, k dispozici byly záložní autobusy, v pohotovosti byly trolejářské čety, nakolejovací četa atd.
- Stanoviště záložních autobusů bylo na staré dálnici u smyčky Rakovecká a u vozovny Komín (celkem 40 vozů připravených pro případ selhání tramvajové dopravy). Stanoviště montážních vozidel trolejového vedení bylo u zastávky »Kamenolom« a mezi zastávkami »Přístaviště« a »ZOO«. Stanoviště nakolejovače mezi zastávkami »Podlesí« a »Kamenolom«. Těsně před ukončením ohňostrojů byly potřebné tramvaje shromážděny na trati mezi Ečerovou a Přístavištěm – trať tak byla neprůjezdná a pro případné zájemce o dopravu z Ečerovy směrem k »Přístavišti« byla zavedena náhradní autobusová doprava. Ve finální podobě bylo v prostoru Bystrce k dispozici na 70 tramvajových souprav, 20 autobusů (linka a-50) a 20 trolejbusů (linka t-30) – kromě toho již zmíněných 40 záložních autobusů. Zejména první dva soutěžní ohňostroje měly vzhledem k mimořádně příznivému počasí velkou návštěvnost. Při třetím soutěžním ohňostroji zazlobilo počasí – pršelo, dlouho předtím se již kolem dokola blýskalo.
Novinky ve vozovém parku
- Po 10. květnu 2005 do provozu zasáhla poslední (=pátá) Anitra z letošní dodávky – evid. č. 1819. V úterý 10. 5. 2005 byla brněnskému Technickému muzeu oficiálně předána kloubová tramvaj K2 evid. č. 1095, její přeprava do Líšně se teprve bude řešit. V květnu byl rovněž odstaven „kloubák“ evid. č. 1005 z roku 1966.
- V květnu po generální opravě vyjela souprava tramvají T3 evid. č. 1637+38 v unifikovaném nátěru. Byla také dokončena GO tramvaje KT8 evid. č. 1717 (s nízkopodlažním článkem, bílá s celovozovou reklamou BAUHAUS), následovat budou vozy evid. č. 1721 a 1718. S celovozovou reklamou nově vyjely tramvaje KT8 evid. č. 1737, K2R evid. č. 1081, K2 evid. č. 1131 (75. výročí Masarykova okruhu).
- U ústředních dílen byl již v dubnu sešrotován vůz T3 evid. č. 1552. V dílnách byly odstrojeny a na šrotování připraveny původní pražské vozy jezdící v Brně s evid. č. 1655 a 1656.V květnu byla odstavena tramvaj T3 evid. č. 1561, řídící vůz bývalé soupravy vozů evid. č. 1557 ještě jezdí jako sólo a poté jej čeká podobný osud.
- Ve středu 1. 6. 2005 dorazil z KOS Krnov vlek VV60LF po nutných úpravách brzdového systému (také obdržel nový nátěr /brněnský standard/).
- Poslední květnový den byl z líšeňského areálu TM Brno převezen vůz koňky do medlánecké vozovny. Vzhledem k dezolátnímu stavu tratě mezi Líšní a Stránskou skálou se uskutečnil převoz na trajleru. V medlánecké vozovně bude na voze provedena menší oprava. Ve dnech 4.–5. 6. 2005 má být koňka k vidění při zvláštních jízdách v centru města. Po skončení brněnských dopravních dní se však zatím do líšeňského areálu nevrátí a zůstane v medlánecké vozovně. Během několika měsíců se má podobným způsobem do medlánecké vozovny dostat ještě parní lokomotiva Caroline se dvěma vleky. U parní lokomotivy Caroline má být opraven kotel a celá souprava má být v provozním stavu k dispozici pro dopravní dny v roce 2006. Oprava muzejní trati je pro značné finanční nároky stále v nedohlednu – mluví se o 8–10 letech, ale tak se mluvilo již před více než 10 lety.
- Počátkem května byla dokončena rekonstrukce dalšího trolejbusu Škoda 14Tr – evid. č. 3252. Pokračuje rekonstrukce vozu evid. č. 3261, dalším adeptem na Škoda 14TrR je vůz evid. č. 3241; probíhají VO trolejbusů evid. č. 3217 a 3235. Trvale jsou v Husovicích odstaveny trolejbusy evid. č. 3209 a 3211 (plánován odprodej). V Komíně jsou odstaveny vozy evid. č. 3203, 3213 a 3204, který nyní slouží pro prezentaci elektrického pohonu dveří IGE (namontován na středních dveřích). Později by měl být také odprodán.
- V sobotu 7. 5. 2005 byl do Brna přivezen prototyp článkového trolejbusu Škoda 22TrG, který byl doposud odstaven v Jihlavě. Existuje možnost, že jej DPMB odkoupí za cenu šrotu, projde repasí a bude zprovozněn. Vůz z roku 1993 je bez elektrovýzbroje.
- Na „generálce“ ve Zlineru je už od března autobus Karosa B731 evid. č. 7398 (bývalý zkušební vůz Karosy B21).
- Koncem dubna 2005 byly z Karosy Vysoké Mýto přivezeny další tři nízkopodlažní City Busy – vozy evid. č. 7624–26 (též přiděleny provozovně Slatina). Poslední čtyři vozy z letošní dodávky (evid. č. 7627–30) obdržela autobusová provozovna Medlánky, poprvé se objevily v provozu po 10. 5. 2005.
- Článkový autobus B941 evid. č. 2336 jezdil od roku 2000 s celoplošnou reklamou k 70. výročí autobusové dopravy. Tato celoplošná reklama zůstala na vozidle až do dubna 2005, kdy byla reklama poopravena na 75. výročí. Pokračuje výlep reklam na levé bočnice sólo autobusů (evid. č. 7469, 7456…).
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík, Dušan
Mrňa, Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net