Aktuality měsíce listopadu 2005
- V době od 28. 10. do 2. 11. 2005 v době od 8 do 18 hodin byla posilována tramvajová doprava k Ústřednímu hřbitovu. Linka d-6 v trase Královo Pole, nádraží – Ústřední hřbitov měla interval zkrácen na polovinu. V této době však byla mimo provoz linka d-7 (ta zajížděla do Bohunic na Švermovu pouze ráno a večer). V neděli 30. 10. 2005 jezdila linka d-2 podle JŘ platných pro soboty (tj. dopoledne byl interval zkrácen na poloviny a spoje končící na Nových sadech byly protaženy až k Ústřednímu hřbitovu). Zajímavostí bylo nasazování cca pěti souprav vozů 2×T6 na linku d-6 ve dnech 28.–30. 10. 2005.
- Od 30. 10. 2005 do ukončení prací 25. 11. 2005 byla z důvodu opravy kanalizace v obci Hvozdec změněna trasa autobusové linky a-303. Všechny spoje této linky jezdí do Veverské Bítýšky přes Mečkov. Vybrané spoje pokračují z Bítýšky do Hvozdce.
- V úterý 1. 11. 2005 ráno najel vůz KT8 evid. č. 1708 (d-8) do vozu K2 evid. č. 1078 (d-5), který stál před zastávkou »Osová«, když před ním již byla menší kolona dalších tramvají. Při nehodě došlo k dosti vysoké hmotné škodě – zadní část vozu 1078 a čelo vozu 1708 byly nárazem silně poškozeny.
- Od nového jízdního řádu (od 11. 12. 2005) se počítá se zaintegrováním dalších obcí do IDS JMK. V této etapě půjde o oblast kolem Slavkova, Bučovic a Vyškova. Do systému tak bude zaintegrována železniční trať z Brna až po Bučovice a po Vyškov. Mezi Vyškovem a Brnem přibudou zrychlené spoje, ale k nelibosti cestujících budou zcela zrušeny osobní vlaky mezi Křenovicemi a Vyškovem na trati 300.
- Od 11. 12. 2005 jsou předpokládány rovněž změny v brněnské MHD. Nejmarkantnější změnou bude úprava tras autobusových linek v oblasti Řečkovic. Stávající autobusová linka a-41 bude rozdělena na dvě části. Část linky pod označením a-41 bude obsluhovat oblast Ivanovic, Lelekovic a vybranými spoji Globus – bude sem jezdit od Králova Pole, nádraží přes Medlánky. Oblast Ořešína bude obsluhovat nová autobusová linka s číslem a-70 a trasou Ořešín – Jehnice – Řečkovice, nádraží – Palackého náměstí – Královo Pole, nádraží – Semilasso – Tylova – Palackého náměstí – Jehnice – Ořešín (v úseku Řečkovice – Královo Pole, nádraží nepojede po expresní trase). Změna bude rovněž u nočních linek a-90 a a-91 obsluhující mimo jiné také Řečkovice. Linka a-90 pojede nově do Ořešína a a-91 do Ivanovic a ke Globusu.
- Velký nápor cestujících zažívaly brněnské tramvaje DPMB ve středu 26. 10. 2005. Na výstavišti byl veletrh INVEX a v tento den jej navštěvovaly hlavně školní výpravy (následující den již totiž byly prázdniny). Studenti navíc odjížděli z Brna na prázdniny. Posilové tramvajové linky, zejména linka d-P1, musely být posílena dalšími neplánovanými vozy. Tramvaje jezdící na lince d-P7 byly v případě vybavení vozů informačním systémem Buse označeny linkově jako P7, tabulkové vozy však byly označeny pouze číslicí 7. Následující týden byl na výstavišti veletrh škol – Gaudeamus – a doprava byla opět posilována. Tentokráte však vozy linky d-P1 neměly pevný jízdní řád, ale vyčkávaly na prostřední koleji v zastávce »Výstaviště« a byly vypravovány podle momentální potřeby.
- A co nového v Pisárkách? Chystá se převedení automobilové dopravy v relaci Žabovřesky – křižovatka – Pisárky na nově vybudovanou pravou část budoucí definitivní komunikace (část blíže k vodárně). Zřejmě brzo se začne těžit zemina z již hotové části (blíže ke křižovatce) budoucího tramvajového podjezdu – kolem budovy DPMB směrem k Lipové bude probíhat armování a posléze betonáž další části stropu podjezdu. Podél plotu vozovny byly zahájeny práce – těžila se zemina – aby mohlo následně dojít k pokládce již definitivní sjížděcí výhybky pro vozy jedoucí ze smyčky Pisárky (viz níže). Celá tramvajová trať kolem areálu DPMB s podjezdem u bývalé ředitelské budovy a s napojením na stávající trať za Kamenomlýnskou má být zprovozněna do srpna 2006 – stávající přeložka v ulici Hlinky bude následně zrušena a uvolní tak místo stavbě rampy (nájezdu) na most přes křižovatku. Trolejbusy přes nový most by mohly jezdit již na počátku roku 2007. Celý soubor staveb má být dokončena asi v polovině roku 2007.
- Montáž sjížděcí výhybky pro budoucí výjezd z tramvajové smyčky Pisárky si vyžádala výluku tramvajové dopravy v sobotu 12. 11. 2005. Linka d-1 jezdila ve směru od Bystrce odklonem přes Žabovřesky – v opačném směru po své trase. Ve směru Žabovřesky (zastávka Vozovna, Komín) – Pisárky – Mendlovo náměstí byla zavedena náhradní autobusová doprava. Opačným směrem jezdily autobusy režijně. Vzhledem k tomu, že na brněnském výstavišti ve dnech 12.–13. 11. 2005 probíhal sportovní a knižní veletrh a že v sobotu byl o akci poměrně velký zájem, byly některé náhradní autobusy podle momentální situace použity pro posílení tramvajové dopravy k výstavišti. Následně probíhá úprava pláně mezi výhybkou a budovami DP pro pokládku nových kolejnic pro jízdu do a ze smyčky Pisárky.
- Z důvodu výměny výhybek v tzv. jundrovském trianglu byla o víkendu 5. a 6. 11. 2005 vyloučena tramvajová doprava v ulicích Minská a Horova. Tramvajové linky d-3 a d-11 byly odkloněny přes Pisárky. Ve vyřazeném úseku byla zavedena náhradní autobusová doprava s trasou Česká – Konečného náměstí – Tábor – Vozovna Komín (zastávka na mostě u vozovny) – linka náhradní dopravy byla označena jako a-x3 a byly na ní článkové autobusy. Současně byly vyměněny koleje na ulici Minské těsně před zastávkou »Tábor« a byly opravovány oblouky při odbočení z ulice Horovy k zastávce »Sochorova«.
- V ulici Mučednické probíhá rekonstrukce kanalizace – ulice je tudíž neprůjezdná. Noční autobusová linka a-92 tak jezdí ulicí Královou – na ulici Minské pro ni byla zřízena zastávka (náhrada za zastávku »Tábor«).
- Přesně podle plánu – dnem 1. 11. 2005 – byla zahájena rekonstrukce náměstí Svobody. V první fázi přišly na řadu koleje uprostřed kruhového objezdu – tj. v prostoru zastávek. Současně probíhají výkopové práce v okolí.
- Také ve smyčce na Staré Osadě byly zahájeny budovy se zázemím pro cestující i řidiče. Prostor v trojúhelníku mezi výstupní a nástupní zastávkou tramvaje je ohrazen a probíhají přípravné práce.
- O víkendu 12. a 13. 11. 2005 byla uzavřena ulice Tuřanka mezi křižovatkou s ulicí Řípskou a křižovatkou s ulicí Průmyslovou. Po dobu výluky probíhaly různé úpravy na staveništi železničního nadjezdu a v jeho okolí. Autobusové linky byly vedeny odklonem s využitím nového nadjezdu mezi Řipskou a Průmyslovou ulicí.
- Jak již bylo na našich stránkách řečeno, od 24. 10. 2005 je v provozu nová komunikace mezi křižovatkou Průmyslová – Tuřanka a autobusovou zastávkou »Slatina, závod«. Tato zastávka je přemístěna na novou komunikaci a je v úrovni zastávky původní. Po nové komunikaci jsou vedeny linky a-75 (vybrané spoje), a-76 a a-78. V úseku mezi zastávkou »Slatina, závod« a železničním přejezdem se jezdí po původní vozovce v ulici Tuřanka, mezi železničním přejezdem a křižovatkou Tuřanka – Řipská se jezdí po provizorní objízdné komunikaci s podjezdem nového mostního objektu.
- Od 7. 11. 2005 byla změněna trasa linky a-76. Po křižovatku Olomoucká – Průmyslová jede beze změn, zastávka »Staré letiště« v ulici Průmyslové (po odbočení vpravo z ulice Olomoucké) byla přemístěna na ulici Olomouckou. Linka a-76 jezdí rovně ulicí Olomouckou – další zastávky jsou »Černovičky« a »Vlárská« (v ulici Řipské). Za zastávkou »Vlárská« odbočuje na novou komunikaci přes nový železniční nadjezd – nová zastávka »Švédské valy« je v blízkosti křižovatky komunikace od mostu a Průmyslové ulice – a konečně vlevo na původní trasu.
- Na úpravu okolí hradu Veveří má být uvolněna částka cca 12 milionů korun. Má dojít především k úpravě zastávek autobusové linky a lodní dopravy a k vybudování nové cesty pro pěší ke hradu. Stávající stav autobusové zastávky linky a-303 s názvem »Brno, Bystrc, Lávka pod hradem« je nevyhovující. Cestující, kteří na této zastávce vystoupí nebo chtějí nastoupit, musí větší či menší část cesty absolvovat přímo po dosti frekventované a málo přehledné silnici. Nová zastávka by měla být oproti stávající poloze posunuta, navíc by zde mělo vzniknout i několik parkovacích míst. Zastávka lodní dopravy je rovněž na nevyhovujícím místě, neboť cestující, kteří jdou z této zastávky buď na lávku nebo na hrad, musejí rovněž použít silnice. Nová zastávka lodní dopravy by měla být rovněž na pravém břehu, ale ještě před lávkou (bráno po proudu). Od ní by pak měla být ke hradu nová přístupová bezkolizní cesta.
- V pondělí 21. 11. 2005 popoledni v Líšni na Holzově ulici hořelo skladiště vietnamských prodejců v blízkosti areálu TMB – rozsáhlý a zdaleka viditelný požár si vyžádal odklon autobusové linky a-78 mezi zastávkou »Letecká« a náměstím Karla IV.
- Od 1. 1. 2006 budou předplatní nepřenosné jízdenky v MHD Brno (jízdenky pro zóny 100, 101 a případně jednu další) opět o něco dražší. Jízdenky jednorázové a vícedenní přenosné zůstávají zachovány v současných cenových relacích. Stávající tarif platí od 1. 1. 2004. Očekávaný přínos ze zdražení jízdenek je kolem 30 milionů Kč. Měsíční jízdenka pro zóny 100+101 zdražuje z 380 na 410 korun, čtvrtletní z 980 na 1070 a roční z 3400 na 3800 korun. Zvláštní roční kupon (tzv. Seniorpas) pro osoby starší 70 let zdražuje z 320 na 350 korun.
- Od 11. 12. 2005, kdy začnou platit nové jízdní řády, budou nově označeny některé konečné MHD v Brně (ve skutečnosti k úpravě cílů na BUSE transparentech dochází již v průběhu listopadu). Konečná tramvaje »Obřany« má být označena jako »Obřany, Babická« (ačkoli ve skutečnosti leží na katastru Maloměřic), tramvajová smyčka na Lesné se má jmenovat »Lesná, Čertova Rokle«, v Modřicích pak »Modřice, smyčka«. Konečná autobusů v Ivanovicích bude označena jako »Ivanovice, Kouty«, v Soběšicích pak »Soběšice, Klarisky«.
- K 2. 11. 2005 byl pro nevytíženost ukončen provoz bezplatné linky do AAA autobazaru na Černovické ulici.
Novinky z Brněnské přehrady
- Po ukončení plavební sezóny na Brněnské přehradě byly lodě VEVEŘÍ, DALLAS a BRNO umístěny v krytém stání v hangáru. Lodě PIONÝR a PRAHA byly rovněž vytaženy z vody a poté přesunuty k bráně – jako poslední byla v závěru října vytažena loď BRATISLAVA. Napřed byly svezeny přístavní můstky, poté následovala mola pro kotvení lodí.
- Loď BRNO byla celou sezónu mimo provoz – ještě 16. 4. 2005 absolvovala zahajovací plavbu na přehradě společně s ostatními loděmi. V průběhu dubna však této lodi vypršelo povolení k provozu od plavební správy v Přerově. K plavbě tak měl DPMB po celou šedesátou plavební sezónu k dispozici pouze pět lodí, z nichž čtyři jsou v plné sezóně zapotřebí pro zajištění provozu podle jízdního řádu. Pro plavby na objednávku tak zůstala k dispozici pouze jediná loď. Lze konstatovat že loď BRNO chyběla. Na další osudy lodě BRNO však měly vliv okolnosti kolem lodě MÍR (viz níže).
- Loď MÍR byla spuštěna na vodu v roce 1952. Provozována byla bez větších odstávek až do roku 1992. V sedmdesátých letech byly na lodích vyměňovány plechy – jako první se této operaci podrobila v roce 1972 loď KYJEV, i když byla nejmladší lodí – v provozu byla tehdy pouze deset let. Každý rok pak následovala jedna loď – akce skončila kolem roku 1977 s tím, že na lodi MÍR k výměně plechů vůbec nedošlo. Možná, že zde je možno hledat příčiny dnešního stavu lodě – po sezóně 1992 byla totiž loď odstavena právě na obšívku (netěsnost, malá tloušťka plechu). Každý rok se potom opakovala stejná situace – na opravu lodě nebyla k dispozici potřebná finanční částka. Stav lodě se postupně zhoršoval a částka na opravu tím neustále narůstala. S blížícím se výročím lodní dopravy (v roce 2006 – 60 let) se nakonec potřebnou finanční částku – mluví se o 1,9 milionu korun podařilo uvolnit a oprava lodi mohla začít. Někdy v srpnu 2005 se loď ocitla v krytém hangáru – inspekce lodní dopravy však po prohlídce trupu lodi její rekonstrukci nedoporučila – bylo by nutné provést kompletní výměnu plechů a navíc svary nosných částí trupu nevyhovují dnešním předpisům. Tím byl další osud lodi zpečetěn. Byla rozebrána kormidelna a některé další částí a zbytek lodě – trup se střechou byly vyvezeny z haly zpět na původní místo. Zde pak bude loď, či zbytek lodi čekat pouze na neradostný osud úplné likvidace.
- Při dalším delším odstavení by lodi BRNO mohl hrozit podobný osud jako lodi MÍR, proto bylo rozhodnuto peněžní částku původně plánovanou na opravu lodě MÍR využít pro loď BRNO. Loď byla vytažena z vody a ocitla se v hangáru, kde vystřídala loď MÍR. Cílem rekonstrukce je změna této salonní lodě s malým počtem míst pro cestující na plnohodnotnou linkovou loď s obsaditelností srovnatelnou s lodí PIONÝR. Stávající nástavba, pocházející z roku 1989 (kdy byla původní loď ÚDERNÍK pokřtěna na BRNO a spuštěna na vodu po dlouhodobé odstávce), která nepříznivě ovlivnila vlastnosti lodě (změna polohy těžiště), má být nahrazena novou nástavbou přibližně odpovídající lodím PIONÝR / MÍR. Přestavba lodi byla lodním registrem doporučena a pokud nenastanou nějaké závažné komplikace, měla by se loď BRNO objevit v nové podobě v běžném linkovém provozu. Otázka je, zda se loď podaří opravit do dubna 2006, kdy bude zahájena další plavební sezóna na přehradě, nebo do nějakého pozdějšího termínu.
Novinky ve vozovém parku
- Již v říjnu byla trvale odstavena tramvaj T3 evid. č. 1530. V Pisárkách jsou již delší dobu odstaveny vozy K2 (na kolejích u plotu mezi vozovnou Pisárky a tratí resp.staveništěm) – jde o tramvaje evid. č. 1005, 1050, 1063, 1105 (hodně dlouho zde stojí evid. č. 1068 a 1087 a 1039) – najeto má rovněž vůz evid. č. 1076 (o strojírenském veletrhu a při veletrhu Invex ještě jezdil na posilové lince P1).
- Byla dokončena oprava tramvaje K2 evid. č. 1132, jejíž zadní článek byl těžce poškozen při najetí v Pisárkách začátkem června letošního roku. Vzhledem k obtížné opravitelnosti poškozeného článku byl použit zadní článek z odstavené tramvaje evid. č. 1089. Přední díl vozu evid. č. 1089 a zadní (nehodou poškozený) díl vozu evid. č. 1132 nyní čekají na fyzickou likvidaci u ústředních dílen.
- Po opravě vyjela souprava tramvají T3 evid. č. 1634+1616.
- V polovině listopadu vyjel do ulic s cestujícími druhý brněnský vlečný tramvajový vůz VV 60LF evid. č. 1302 (zatím v soupravě s „motorákem“ evid. č. 1560). Obě soupravy jezdily na lince 9.
- Od konce listopadu má být v provozu s cestujícími zkoušena trojice tramvají T3R.EV + VV60LF + T3R.EV, a to na nedělní večerní posilové „dvanáctce“ (kurz 5/12 v době od 17 do 23 hodin). Poslední vůz soupravy má být obsazen dozorem kvůli event. nepříznivým rozhledovým poměrům.
- V říjnu byly ve Slatině odstaveny autobusy Karosa B732 evid. č. 7245, 7268 a 7307. Vůz B732 evid. č. 7366 byl přistaven na generální opravu do Zlineru.
- Na více nízkopodlažních autobusech Karosa City Bus se na bočnicích objevila reklama – první reklama použitá na tomto typu vozidla.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Dušan Mrňa, Jaroslav
Pacholík, Tomáš Kocman
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net