Aktuality měsíce dubna 2006
- Z důvodu opravy kolejí na bystrcké tramvajové trati (okolí zast. »Stránského«) byla o víkendu 1. a 2. 4. 2006 tramvajová linka d-1 obousměrně odkloněna ulicemi Husovou, Veveří a Minskou. V úseku Hlavní nádraží – Pisárky – Vozovna Komín byla zavedena náhradní autobusová doprava linkou a-x1. V úseku Mendlovo náměstí – Pisárky byla navíc po dobu výluky zavedena mimořádná tramvajová linka d-X, která byla určena především pro obsluhu zastávek »Vinařská«, »Lipová« a »Pisárky«. V sobotu jezdily tramvaje KT8 linky d-X obousměrně po pravé koleji (směr do Pisárek), v neděli pak již Anitra evid. č. 1816 linky d-X jezdila přes pisáreckou smyčku.
- A když už jsme v Pisárkách – výjezd ze smyčky Pisárky je již možný po koleji mimo vozovnu (od počátku dubna). Stavebně je rovněž dokončena příjezdová kolej do smyčky Pisárky včetně trolejového vedení – není však na smyčku napojena. V celé délce zatím není položena objízdná kolej v prostoru bývalé konečné »Pisárky«. Většina vegetace v pisárecké smyčce byla již počátkem dubna odstraněna v očekávání rekonstrukce smyčky. V budoucím tramvajovém podjezdu byla vytěžena zemina – podjezd je již průchozí. Pokračuje armování a betonování opěrné zdi mezi budoucí tramvajovou tratí a komunikací pro silniční vozidla. Pod pisáreckou smyčkou (resp. mezi smyčkou a ulicí Bauerovou) je prováděna injektáž. Jako samostatná stavba probíhá od března 2006 také oprava Pisáreckého mostu přes řeku Svratku. Byly odstraněny dilatační spáry, rozebrána konstrukce zábradlí. Po jedné polovině mostu je možný přechod pro pěší a vjezd do areálu vodáren.
- Dá se říci, že velká voda způsobená deštěm a táním sněhu na Vysočině neměla podstatný vliv na brněnskou MHD. Problémy s vodou měli na Mlýnském nábřeží v Obřanech, kde voda zaplavila několik domků – tramvajová smyčka Obřany ale zůstala nad vodou a provoz tramvají nebyl přerušen. Autobusová linka a-75 do Obřan jezdila, i když po určitou dobu byl na most zakázán vstup chodcům. Z důvodu velké vody nezajížděly v Bílovicích autobusové linky k železniční stanici Bílovice (některé spoje a-75 a linka a-210).
- Opětovně několik slov k chystané historické tramvajové lince, která dostává čím dál více konkrétní podobu. Linka má zahájit provoz ihned po dokončení rekonstrukce náměstí Svobody – pro letošní rok se počítá s provozem v září a říjnu – v příštím roce pak přibližně od dubna do září až října. Linka má být v provozu denně v denní době (navržen je interval 30 minut), tarifně má být zařazena do běžného tarifu IDS JMK.
- Z důvodu výměny kolejí na několika místech bystrcké trati byly o víkendu 8. a 9. 4. 2006 tramvajové linky d-1, 3 a 11 ukončeny ve smyčce Komín. V úseku Vozovna Komín – Bystrc, Ečerova byla zavedena náhradní autobusová doprava linkou a-x, která zastavovala u zastávek určených pro náhradní dopravu. Provoz zajišťovaly článkové autobusy. Linka a-303 při jízdě od Veverské Bítýšky jezdila v době výluky až k vozovně Komín (zpět k ZOO však služebně bez cestujících). Výluka se opakovala i sobotu 22. 4. 2006.
- Pokračuje rekonstrukce náměstí Svobody – počátkem dubna bylo rozebráno cca 60 metrů staré tratě v ústí ulice Rašínovy. Přibližně v polovině měsíce potom byla zahájena pokládka kolejí. Ve směru z ulice Rabínovy směrem k náměstí se osová vzdálenost mezi kolejemi zvětšuje.
- V sobotu 22. 4. 2006 se v areálu Technického muzea v Řečkovicích (bývalá kasárna) uspořádán v pořadí již druhý den otevřených dveří. Návštěvníci si mohli prohlédnout nekolejové exponáty TMB – tj. autobusy, trolejbusy a osobní vlečné vozy. Novinkou byl hasičský autojeřáb Tatra T111, výstavu doplnilo několik dalších hasičských vozidel. Z areálu byl každou hodinu vypraven jeden z autobusů na krátkou projížďku po trase Řečkovice – Královo Pole, nádraží – Semilasso – Technické muzeum – Řečkovice. Nasazeny byly nejen historické vozy ale i novější. Navíc třikrát odjely z areálu autobusy do depozitáře muzea v Líšni, který byl rovněž zpřístupněn veřejnosti.
- V souvislosti s konáním mezinárodního stavebního veletrhu byla od 25. do 29. 4. 2006 posílena tramvajová doprava k výstavišti. V provozu byla tramvajová linka d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky, dále dopoledne jezdila (ne v sobotu) posilová linka d-P2 Stará osada – Hlavní nádraží –Pisárky (na lince d-2 byly v této době vynechány spoje končící podle jízdního řádu ve smyčce Ústřední hřbitov). Vstupenka na stavební veletrh platila tradičně rovněž jako jízdenka na MHD.
- V letošním roce by měla konečně zprovozněna železniční zastávka Lesná na trati mezi Maloměřicemi a Královým Polem. Zastávka má rozšířit možnosti vzájemných přestupů mezi jednotlivými spoji IDS JMK. V prostoru budoucí zastávky nyní byly kolem tratě vysekány veškeré náletové dřeviny a probíhají zde zemní práce – že by se přece jen tento, již dlouhá desetiletí známý, záměr podařilo skutečně realizovat?
- V průběhu března byla postupně rozebrána stavba původní židovské modlitebny (označované též Polský templ) na Křenové ulici (u tramvajové zastávky »Vlhká«), vystavěná roku 1883. Zmizela tak jedna z posledních movitých památek na původní židovskou čtvrť, nacházející se právě v těchto místech před branami města.
- Od víkendu 22.-23. 4. 2006 byla dána do provozu nová zastávka, která se nachází mezi Jinačovicemi a Kuřimí u městského golfového hřiště. Obě nástupní hrany jsou v zálivech a mezi nimi je zřízen přechod pro chodce se středovým ostrůvkem.
- Od 15. května začne jezdit další bezplatná autobusová linka do modřické Olympie a to z Mendlova nám. Trasa je vedena po ul. Vídeňské, kde odbočí vlevo do ul. Jihlavské. Zde vznikne nácestná zastávka spol. s linkou č. 60 (z Bohunic). Poté bude pokračovat vpravo ul. Heršpickou a dále po Vídeňské až do Modřic přes nadjezd od Želešic. S největší pravděpodobností již bude zajíždět do nového terminálu před obchodním centrem. Zpáteční trasa je shodná včetně přestupu na linku č. 60 do Bohunic. Interval mezi spoji bude 30 min.
Novinky z Brněnské přehrady
- S příchodem jara se konečně oteplilo – oteplení bylo relativně výrazné s průměrným nárůstem teplot o 10 i více stupňů – přestalo mrznout přes noc a denní teploty dosahovaly až 15ºC. To způsobilo prudké tání sněhu na Vysočině. Navíc ve dnech 27. a 28. 3. 2006 poměrně vydatně pršelo. Vzestup hladiny vodních toků, mezi nimi i řeky Svratky, na sebe nenechal dlouho čekat. Průtok v řece Svratce nad přehradou (ve Veverské Bítýšce) dosáhl hodnoty až 172 m³/sec (ještě kolem 22. 3. 2006 zde protékalo 6 m³/sec). V Bítýšce tak byla naměřena výška vody v řece 342 cm. Přehrada sice začala v předstihu vodu upouštět – maximální dosažitelná hodnota při regulovaném odpouštění spodem je přibližně 90 m³/sec. Přehrada sice měla rezervu – hladina byla 4,5–5 metrů pod normálem – přesto již v noci z 29. na 30. 3. 2006 byla plná a voda začala přetékat přes přepad. Přístaviště lodní dopravy (nástupní plocha u výpravní dřevěné budovy) se v tuto dobu ocitlo lehce pod vodou. Ještě i v tuto dobu byla na hladině silná vrstva ledu (vlivem zvýšení vodní hladiny však roztrhaná na větší či menší kusy). Velkou vodu na přehradě přečkaly lodě DPMB beze škod na souši v bezpečné výšce nad zvýšenou hladinou přehrady. Vrak lodi MÍR na vozíku se ocitl téměř ve vodě.
- Právě z důvodu silné ledové pokrývky na hladině přehrady a
očekávaného zvýšení hladiny při tání (plavbu za těchto podmínek mj.
zakazuje plavební řád), bylo již 27. 3. 2006 oznámeno, že oficiální
zahájení 61. plavební sezóny bude posunuto až na 6. 5. 2006. Na tento
den jsou plánovány následující akce:
- 09:15 – křest knihy 60 let lodní dopravy na Brněnské přehradě, křest a spuštění rekonstruované lodi Brno (areál loděnice v Bystrci)
- 10:00 – slavnostní zahájení plavební sezóny v přístavišti Bystrc a krátké defilé lodí po jezeře
- 10:45 – první pravidelný odjezd lodě do Veverské Bítýšky
- 10:00–17:00 – den otevřených dveří v areálu lodní dopravy
- 11:00–17:00 – každou půlhodinu bude prováděn odjezd lodi Brno z přístaviště Bystrc na krátkou vyjížďku – na tuto jízdu bude vydána zvláštní jízdenka a jízda bude zdarma
- Po celý den bude na přehradě přistaven autobus, ve kterém se má prodávat kniha o lodích na Brněnské přehradě
- K 10. dubnu již voda opadla na normální stav a led z hladiny zmizel. Velká voda však do přehrady přinesla množství splaveného dřeva a odpadků – ty se v následujících dnech postupně odstraňovaly. V této době také finišovala příprava lodí na sezónu – probíhaly nátěry trupů. V průběhu týdne od 17. do 21. 4. 2006 se lodě konečně dočkaly a postupně byly spuštěny na hladinu přehrady. V následujícím posledním dubnovém týdnu byly po přehradě rozvezeny přístavní můstky. Loď MÍR byla vytažena ze svého místa těsně nad vodou a přesunuta na podvozku na plochu pod vyhlídkovou plošinou. Dá se předpokládat, že v několika posledních dnech před letošním opožděném zahájením lodní dopravy bude vrak lodi z areálu odvezen, a tak skončí historie lodi MÍR na Brněnské přehradě. Ve vestibulu budovy DPMB na Novobranské ulici je vystaven model původní lodi BRNO (která zahajovala před 60 lety dopravu na jezeře) – model je ve velikosti 1:10.
Novinky ve vozovém parku
- První dubnový týden vyvrcholily přípravy na opětovné zahájení provozu soupravy ve složení MV+VV+MV. Souprava již zkušebně vyjela s cestujícími loni v prosinci. Protože však vyvstala nutnost instalace průmyslových kamer pro monitorování nástupu a výstupu cestujících, byla nyní souprava tramvají evid. č. 1531+1301+1569 těmito kamerami opatřena (na vlečném voze a u předních dveří řízeného vozu) a počátkem dubna byly prováděny zkušební jízdy bez cestujících. V neděli 9. 4. 2006 tato souprava již vyjela s cestujícími na odpoledně/večerní posilu linky d-12 (6/12); na tuto linku by však měla vyjíždět i ve všední dny (jako 9/12).
- V druhé půli dubna vyjela s cestujícími po GO tramvaj KT8 evid. č. 1707.
- Počátkem dubna byl z areálu TMB v Líšni odvezen do opraven v Krnově motorový dvouosý dvousměrný vůz č. 99. Zde bude na tramvaji provedena důkladná rekonstrukce – s tímto vozem se počítá pro provoz na historické tramvajové lince. Zanedlouho by jej měla následovat ještě tramvaj č. 107.
- Poslední březnový den byla u ústředních dílen sešrotována tramvaj K2 evid. č. 1050, v dubnu byly odstaveny „kloubáky“ evid. č. 1057 a 1076. Po nehodě je rovněž odstavena i tramvaj evid. č. 1075 (23. 4. 2006 závažnější nehoda s trolejbusem evid. č. 3038 na křižovatce Veveří – Slovákova).
- Od konce března jezdí s cestujícími rekonstruovaný trolejbus Š 14TrR evid. č. 3258, od poloviny dubna pak poslední modernizovaný „kloubák“ evid. č. 3505. V Husovicích probíhají VP vozů evid. č. 3232, 3238 a 3242. A ještě jednu trolejbusovou – jak již zde bylo konstatováno, blíží se konec provozování původních maticových transparentů Metra Blansko na trolejbusech (jsou nahrazovány transparenty BUSE z vyřazovaných autobusů)
- Ve středu 12. 4. 2006 dojely do Brna pravděpodobně poslední nízkopodlažní autobusy Citelis z letošní dodávky – evid. č. 7641–43 (budou jezdit ve Slatině). Nové autobusy byly během dubna postupně zařazovány do běžného provozu.
- V polovině dubna byla v medláneckých garážích instalována mobilní plnicí stanice na stlačený zemní plyn. Od 20. 4. 2006 tak mohl začít avizovaný zkušební provoz CNG autobusů – prvním je EKOBUS (v podstatě SOR BN12 s nezbytnými úpravami pro „plynový“ provoz – projekt firmy NORDlogistic a. s., dceřiné společnosti ČSAD BUS Ústí nad Labem). Autobus jezdí postupně na většině linek brněnské MHD. EKOBUS by měl jezdit přibližně do konce května, v květnu by měl dorazit druhý vůz – Citelis CNG.
- O víkendech jsou nyní na linku a-43 do Soběšic nasazovány článkové autobusy (je předpokládán větší zájem výletníků).
autoři: Libor Čuma, Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Jaroslav Pacholík,
Dalibor Uhlíř
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net