Aktuality měsíce května 2006
- Tramvajová smyčka Pisárky – do 29. 4. 2006 zajížděly vozy do pisárecké smyčky odbočkou z provizorní tratě od zastávky »Pisárky«. Tato odbočka byla po posledním zátahu do vozovny v noci zrušena. Od neděle 30. 4. 2006 probíhala rekonstrukce pisárecké smyčky s tím, že po jejím ukončení se do smyčky (resp. do vozovny Pisárky) zajíždí odbočkou z hlavní tratě za zastávkou »Lipová« (po původní trase kolem jídelny). Původní koleje ve smyčce byly uloženy na svršek ještě postaru – tzv. na boso. Po jejich likvidaci bylo podloží do hloubky cca 70–80 cm vybagrováno, položena geotextilie a navežen štěrk. Nové koleje jsou na dřevěných pražcích – poloha kolejí se změnila – došlo k posuvu cca 50 cm dovnitř smyčky. V průběhu rekonstrukce smyčky tramvaje zatahovaly z koleje směr Mendlovo náměstí. Od výhybky z hlavní tratě couváním (po koleji, která normálně slouží k výjezdu ze smyčky) do vozovny a odtud přes kanál již normálně na některou z kolejí vozovny. Aby se couvání vozů urychlilo, pomáhal řidiči vozu ještě jeden pracovník vozovny. Před výhybkou a před křížením bylo umístěno výstražné návěstidlo (bezpečnostní zastávka). Část vozů zatahovala přes Veveří a Minskou, část vozů končila v Pisárkách a dále jela služebně na otočení do Komína. Rekonstrukce smyčky byla ukončena 4. 5. 2006, kdy po šestnácté hodině končící vozy již zatahovaly do vozovny Pisárky po nových kolejích a opravenou smyčkou. Jako první zatáhl vůz evid. č. 1112 z linky d-10.
- A v Pisárkách ještě zůstaňme – při pohledu od Pisárek do ulice Žabovřeské probíhá vlevo od budoucího tramvajového tělesa stavba lehké stěny, která bude oddělovat tramvajové těleso od silnice. Vpravo je budována opěrná kamenná zeď (stavěná suchým způsobem do drátěných klecí). V tramvajovém podjezdu se obkládají betonové stěny. Mezi stávající vratnou silniční rampou a smyčkou Pisárky probíhá armování budoucích betonových opěrných a zárubních stěn.
- Od 1. do 15. 5. 2006 jezdily autobusy směrem na Mendlovo náměstí ulicí Veletržní místo Hlinkami (z důvodu výstavby domu na Hlinkách v místě proluky po asanaci – překop vozovky a další práce). V důsledku toho se změnila pouze zastávka noční autobusové linky, která se přesunula před křižovatku Křížkovského – Veletržní. Ve dnech 3. a 4. 5. 2006 (možná i v jiné dny) byly Hlinky úplně neprůjezdné a autobusy při odjezdu z Mendlova náměstí jezdily ulicí Výstavní.
- Z důvodu opravy kolejí v dolní části ulice Husovy byla ve dnech 6.–8. 5. 2006 vyloučena veškerá doprava (včetně tramvajové) v ulici Husově v úseku mezi křižovatkou s ulicí Pekařskou a Nádražní. Linky d-4, 12 a 13 byly oběma směry vedeny Rooseveltovou ulicí (bez náhradní dopravy). Odkloněny byly rovněž autobusy nočních linek.
- Pokládka kolejí na náměstí Svobody (tramvajová trať mezi křižovatkou Masarykova – Panská – Jánská až do ulice Rabínovy) byla koncem dubna ukončena. Následně bylo zahájeno dláždění náměstí, které ovšem potrvá několik měsíců. V místě budoucí kašny (přibližně v místech, kde stával proslulý „hříbek“) stále probíhají výkopové práce (budují se základy pro technické zázemí kašny). Na konci května byly koleje již zadlážděny. Nyní má zadlážděná tramvajová trať sloužit jako koridor pro pěší procházející náměstím. Původní trolejové sloupy byly postupně vyměněny za nové. Za lešením a posléze pod plachtou se ocitl morový sloup (mj. zde má být instalována kopie sochy na jeho vrcholu a originál uložen v lapidáriu). Od 20. 5. 2006 začaly práce na Rašínově ulici naproti lázním, ve čtvrtek 25. 5. 2006 zde byla instalována kolejová spojka pro obracení vozů historické tramvajové linky.
- V souvislosti s plánovaným pravidelným provozem historické tramvaje v trase Rašínova – Náměstí Svobody – Nové sady byly zahájeny kurzy na provoz dvouosých vozů. Oba dva vozy DP – č. 107 a 4058 je možno poměrně často vidět v ulicích města s tabulkami „L“ / „Cvičná jízda“.
- V odpoledních a večerních hodinách 10. 5. 2006 se v líšeňském Mariánském údolí konal majáles. Z tohoto důvodu byla operativně posilována doprava na autobusové lince a-45 v úseku mezi Starou Osadou a Líšní. Po ukončení akce byl přibližně do jedné hodiny noční prodloužen provoz linky a-45 a byly posíleny spoje noční autobusové linky a-99. Kromě toho byly zavedeny expresní autobusové spoje z Mariánského údolí přímo k nádraží a mimořádné spoje linky d-1 oběma směry. Do jedné hodiny byla v provozu rovněž tramvajová linka d-13 od nádraží k Technickému muzeu.
- Jistý dopad na MHD v oblasti Pisárek, Nového Lískovce a Kamenného vrchu měly noční květnové uzavírky pisáreckého tunelu – z důvodu údržby byl po několik nocí (5 a 5) uzavřen vždy jeden ze směrů.
- Z důvodu opravy kolejí v ulici Valchařská (mezi zastávkami »Tomkovo náměstí« a »Maloměřický most«) byla o víkendu 13. a 14. 5. 2006 přerušena tramvajová doprava v úseku Husovice, Mostecká – Obřany, Babická. Náhradní doprava ve vyloučeném úseku byla zajištěna autobusovou linkou náhradní dopravy a-x4 s tím, že uzavírka v ulici Valchařské byla objížděna obousměrně ulicemi Provazníkova (přes Husovický most) a ulicí Karlovou.
- V rámci projektu Brno – město uprostřed Evropy 2006 byla letos
podruhé organizována Brněnská muzejní noc. Informace o akci byly
podávány mj. v autobusu, který stával několik dní před akcí
v křižovatce Joštova – Česká. Začátek akce byl cca v 18 hodin a
její ukončení hodinu po půlnoci. V tuto dobu byla otevřena většina
brněnských muzeí a galerií s doprovodnými programy. Pro vybraná místa
dále od městského centra (např. Technické muzeum) nebo nacházející se
mimo území města (Rajhrad, Mohyla míru) byla zajišťována kyvadlová
doprava pěti zvláštními autobusovými linkami s výchozí zastávkou na
Moravském náměstí (nároží u parku naproti ústí Joštovy ulice,
zastávky zvláštních linek a-81 / a-82): Trasy jednotlivých linek byly
následující:
- Linka A: Moravské náměstí – Technické muzeum (zastávky Klusáčkova a Skácelova, interval 15–30 minut)
- Linka B: Moravské náměstí – Bratislavská (zastávky Jugoslávská, resp. Malinovského náměstí – doprava návštěvníků do Muzea romské kultury – interval 30 minut)
- Linka C: Moravské náměstí – Mohyla míru (bez zastávek, pouze tři odjezdy – kapacita této linky byla přizpůsobena omezené kapacitě muzea u mohyly, při návozu většího počtu cestujících by nebylo možné zajistit vstup do muzea pro všechny zájemce).
- Linka D: Moravské náměstí – Rajhrad (zastávky Mendlovo náměstí, Celní a Ústřední hřbitov, interval 30 minut)
- Linka E: Moravské náměstí – Špilberk (zastávky Komenského náměstí a Úvoz, interval 15–30 minut)
- Na zvláštních linkách byli cestující přepravování zdarma, zdarma byl rovněž vstup do všech muzeí. Na linku A k Technickému muzeu byly rovněž nasazeny historické autobusy ze sbírky TMB (RTO, RO, ŠM a Ikarus 280). Na linkách A, B a D byly vybrané odjezdy zajištěny nízkopodlažními autobusy. Na linku E nebyly nízkopodlažní autobusy vypraveny z důvodu nevhodných výškových parametrů vozovky.
- Provoz zvláštní autobusové linky A byl doplněn jízdami historické tramvajové soupravy (ve složení parní lokomotiva Caroline + letní vlek parní dráhy + vlek koňky + nákladní vozík). Trasa soupravy vedla z Moravského náměstí (křižovatka před kostelem sv. Tomáše) do Králova Pole k Technickému muzeu a zpět. Odjezdy z Moravského náměstí byly plánovány od 18 hodin do 24 hodin, vždy v celou hodinu. Pro tuto atrakci bylo stanoveno jednosměrné jízdné 100 Kč. Skutečnost byla trochu jiná – u lokomotivy se bohužel vyskytly vážnější technické problémy a vykonala pouze tři odjezdy (v 18, v 19.30 a ve 21 hodin). Při třetí jízdě však problémy s nedostatečným napájením kotle (napáječe se ucpávaly nečistotami ze zásobníků vody) vyvrcholily a souprava musela být odtažena tramvají evid. č. 1562, která jezdila před parní soupravou. V nočních hodinách byla následně souprava přetažena do Medlánek. Problémy parní Caroline byly takového rázu, že byl přechodně přerušen předprodej jízdenek na její plánované jízdy ve dnech 3.a 4. 6. 2006. Zájem o muzejní noc byl větší než vloni – celkem navštívilo všechna muzea zapojená do této akce na 70 tisíc návštěvníků. Největší návštěvnost měla Moravská galerie.
- V rámci muzejní noci bylo také premiérově uspořádáno úvodní představení ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis (akce v rámci festivalu Brno – město uprostřed Evropy). I místo konání bylo premiérové – poprvé na terasách opravených Denisových sadů pod Petrovem. Před zahájením ohňostroje (22.30) a po jeho ukončení byly operativně podle aktuální situace posilovány vybrané pravidelné linky MHD. Po dobu konání ohňostroje byla přerušena doprava na všech tramvajových linkách pod Petrovem (dotčené spoje byly buď odkloněny náhradními trasami nebo před uzavřeným úsekem vyčkaly).
- Opravy kolejí v Žabovřeskách si vyžádaly dvoudenní výluku tramvajové dopravy o víkendu 20. a 21. 5. 2006 – byl vyloučen provoz tramvají v úseku Konečného náměstí – Sochorova. Opravovaly se koleje u Burianova náměstí a oblouk u zastávky Sochorova. Tramvajové linky d-3 a d-11 byly odkloněny oběma směry ulicí Pekařskou, přes Mendlovo náměstí a přes Pisárky. V úseku Česká – Vozovna Komín byla zavedena náhradní doprava autobusovou linkou a-x3.
- Za přítomnosti předsedy vlády, ministra dopravy, zástupců města Brna, investora, projektantů i dodavatelů byla 18. 5. 2006 konečně zahájena výstavba Královopolského tunelu, součásti brněnského velkého městského okruhu (VMO). Slavnostně tak odstartoval jeden z nejvýznamnějších dopravních projektů silniční sítě České republiky – jedná se o zatím největší započatou dopravní stavbu v Brně.
- Projekt s oficiálním názvem „Silnice I/42, VMO, Dobrovského B“ zahrnuje hlavně dva paralelní dvoupruhé tunely dlouhé cca 1,25 km. Tunel Dobrovského I je dlouhý 1239 metrů a je projektován v přímé v trase dnešní ulice Dobrovského. Na 1053 metrů ražené části tunelu navazují hloubené části budované v zapažených jamách, dlouhé 134 m v Žabovřeskách a 52 m v Králově Poli. Tunel Dobrovského II je dlouhý 1258 m, ražená část měří 1060 m a hloubené části 149 m v Žabovřeskách a 49 m v Králově Poli – povede paralelně asi o 60 m jižněji v prodloužené ose ulice Pešinovy. Žabovřeský portál tunelů leží mezi mostem přes VMO v Korejské ulici a ulicí Hradeckou, královopolský ústí mezi ulicemi Poděbradova a Košínova. V každé tunelové troubě je jeden nouzový záliv pro odstavení vozidla při poruše. Tubusy jsou propojeny čtyřmi tunelovými spojkami, které slouží jako únikové cesty pro pěší. Z jedné z nich je možné dostat se po schodišti nebo evakuačním výtahem přímo na povrch k technologickému centru v Dobrovského ulici. Vedle tunelů jsou významnou částí projektu také mimoúrovňové křižovatky. Nová MÚK ulic Žabovřeská a Hradecká bude třípatrová. Ve spodní úrovni vede VMO do tunelů, uprostřed bude okružní křižovatka pro místní dopravu, spojující ulice Hradecká, Dobrovského a rampy z VMO Žabovřeská. Třetí patro MÚK bude určeno pro tranzitní dopravu ve směru západ–sever (Svitavy) a jih–sever (z města). Těžká tranzitní nákladní doprava bude z VMO naváděna do tunelu a na Svitavy odbočí až vratnou rampou v MÚK Dobrovského – Svitavská radiála na opačné straně tunelu. VMO je na místní komunikace v Žabovřeskách napojen obousměrnou středovou rampou přes most v Korejské ulici. Křižovatka Hradecká – Královopolská byla navržena jako dvouúrovňová. Ve spodní části, tři metry pod současným terénem bude světelně řízená křižovatka pro místní dopravu. Šest metrů nad ní bude na mostech vedena tranzitní doprava ve směru na Svitavy. Most v Korejské ulici má půdorysně tvar písmene T. Ve směru ulice Korejské je navržen jako čtyřpolový, přičemž krajní pole slouží jako vjezd do navazujících galerií a střední pole pro vjezd do tunelu. Ve směru ulice Žabovřeská má most podobu sjízdné rampy na VMO.
- Celkové náklady stavby včetně monitoringu, statického zajištění domů, náhrad apod. se předpokládají ve výši necelých 8,2 miliardy Kč. Zprůjezdnění silnice č. I/42 VMO je plánováno na rok 2011 a kompletní dokončení díla na květen roku 2014. (dle tiskových zpráv z tohoto dne). Připomeňme, že průzkumné směrové štoly tunelu jsme s Tramvajklubem navštívili na podzim roku 2003.
- Jak jsme již informovali v minulém čísle, byla u křižovatky ulic Purkyňovy a Královopolské v Králově Poli zahájena výstavba polyfunkčního domu nazvaného EDEN. Dne 24. 4. 2006 proběhlo položení základního kamene. EDEN bude realizován ve dvou etapách, přičemž první a rozsáhlejší etapa přiléhá k ulici Purkyňova, druhá bude realizována po dokončení první etapy a bude přiléhat k ulici Královopolská. Dominantou má být patnáctipodlažní věž přímo na křižovatce výše zmíněných ulic. V první etapě bude vybudováno 114 bytových a kancelářských jednotek. V podzemí bude k dispozici 78 parkovacích míst, v blízkosti domu budou další parkovací místa pro veřejnost. V přízemí bude mj. prodejna potravin Brněnka (stávající prodejna bude stržena) – s průčelím do Purkyňovy ulice.
- Z důvodu havárie vodovodního řadu byla od 22. 5. 2006 na několik dnů vyloučena veškerá doprava na ulici Bělohorské v úseku mezi ulicí Líšeňskou a Jedovnickou. Autobusová linka a-45 (a noční a-98) byla odkloněna v obou směrech ulicemi Otakara Ševčíka a Ostravskou. Linka a-75 pak ulicemi Líšeňskou a Jedovnickou.
- V první polovině května proběhla demontáž trolejového vedení bývalé trolejbusové trati k Chiraně, včetně smyčky Kamenice (u zadní brány FN Brno-Bohunice).
- V rámci konání automobilového závodu FIA GT Championship byla v neděli 28. 5. 2006 v provozu zvláštní autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Autodrom. Doprava na této lince byla zdarma.
- Ve dnech 25., 27., 29. a 31. 5. 2006 se břehy Brněnské přehrady staly centrem kulturních a zábavných programů, který končily soutěžním ohňostrojem nad hladinou přehrady. V uvedených dnech cca od 18. hodiny byl postupně posilován provoz na tramvajových linkách d-1, 3 a 11, na trolejbusové lince t-30 a autobusové lince a-50 do oblasti Bystrce. V provozu byla rovněž mimořádná posilová tramvajová linka d-P1 s trasou Hlavní nádraží – Pisárky – Bystrc, Přístaviště a linka d-P11 s trasou Česká – Veveří – Bystrc, Přístaviště. Po skončení ohňostroje byl u vybraných linek prodloužen provoz (tramvajové linky d-1, 3, 4, 5, 8, 11, 12 / trolejbusové linky t-26, t-30 a t-33 / autobusová linka a-50), a to přibližně do 0.30 hodin. Vozy obou posilových linek se v nevytíženém směru vracely služebně (bez zastavování v zastávkách).
- Závěrečný komponovaný ohňostroj byl na hradě Špilberk v pátek 2. 6. 2006 ve 22.30 hodin. Před zahájením a po ukončení ohňostroje byly operativním způsobem podle aktuální situace posilovány vybrané pravidelné linky. V době konání ohňostroje byla přerušena doprava na tramvajových linkách v prostoru Mendlova náměstí a Husovy ulice. Dotčené spoje výše uvedených linek byly v době ohňostroje buď odkloněny přes náhradní trasy nebo před uzavřeným úsekem vyčkaly obnovení provozu.
- Letiště v Brně je v provozu od roku 1926. Černovické letiště zahájilo provoz na lince Brno – Praha v květnu před osmdesáti lety. Aeroklub zde vznikl dokonce již v roce 1920. Po postupném přesunu do Tuřan – nejprve linkové lety, později aeroklub, zůstaly v Černovicích v době kulatého výročí již jen policisté a záchranáři. Ty čeká přesun do Tuřan do tří let – tím se celá historie černovického letiště uzavře. Větší část travnaté přistávací plochy s písčitým podkladem dnes již bývalého letiště byla v současnosti využita pro průmyslovou zónu Černovická terasa včetně nových komunikací.
- Na 1. máje byla na hladině Brněnské přehrady kompletní šestice lodí včetně nově rekonstruované lodě BRNO. Prostor před areálem lodní dopravy zabrala v tento den pro předvolební kampaň jedna z politických stran. Součástí kampaně byly i plavby lodí zdarma po přehradě jednou za cca 60–90 minut. K tomu byla použita loď DALLAS. I když oficiálně lodní doprava zahájila až 6. 5. 2006, mohlo se několik stovek Brňanů svést lodí v předstihu.
- V tarifu lodní dopravy platném pro 61. plavební sezónu nedošlo oproti předchozímu roku k žádným výrazným úpravám – drobné změny nastaly v rámci poskytování slev. Plavební řád pro sezónu 2006 je oproti předchozímu stavu také v podstatě beze změn. V plné letní sezóně je zajišťováno celkem třináct odjezdů do Veverské Bítýšky v pravidelném intervalu 45 minut (čtyři odjezdy provádí loď vybavená „schodolezem“ pro umožnění dopravy vozíčkářům. Všechny lodě jsou nově vybaveny systémem RIS včetně hlášení zastávek. Dispečeři tak mají možnost sledovat polohu lodě a dodržování jízdního řádu.
- Od 1. 5. 2006 došlo ke zrušení tří záložních autobusů DP (50041 – vozovna Slatina, 50022 – Mendlovo nám. a 50034 – Stará Osada).
- Bývalou ředitelskou budovu v Pisárkách zahalilo v průběhu května lešení a začalo zateplování budovy. Ještě předtím byly demontovány obě dvě historické růžice pamatující ještě počátky elektrického provozu na brněnské elektrické pouliční dráze. Zdá se, že pod vrstvou polystyrenu a následné nové omítky zmizí i části budovy tvořené doposud z vnějšku cihlovým zdivem, tolik typickým pro některé budovy v Pisárkách (např.vodárna).
- S blížícím se termínem voleb (ve dnech 2.–3. 6. 2006) se projevil zájem některých politických stran o propagaci své strany jízdou některé ze dvou historických tramvají DPMB.
Novinky z Brněnské přehrady
- Připomeňme, že letošní v pořadí 61. plavební sezóna měla být zahájena již 15. 4. 2006, vzhledem k vývoji počasí a dalším událostem však byla začátek posunut o tři týdny až na 6. 5. 2006. Zahájení plavební sezóny a křest obnovené lodi BRNO se tak odehrály v jediném dni v krátkém časovém sledu za sebou. V sobotu ráno před devátou hodinou se v areálu lodní dopravy na Brněnské přehradě sešlo několik stovek lidí, kteří měli možnost sledovat nejprve představení knihy o historii plavby na Brněnské přehradě a následně obřad křtu obnovené lodi BRNO. Oba dva akty se uskutečnily za účasti představitelů města, kraje i DPMB. Úderem deváté hodiny zazněla znělka Lodní dopravy v podání jejího skladatele pana Hniličky, která zahájila celý slavnostní akt. Kniha o brněnské přehradě byla pokřtěna vodou z přehrady a loď BRNO sektem. Následně byla loď ještě vysvěcena velebným otcem ze starobrněnského kláštera. Po těchto ceremoniálech byla loď BRNO za doprovodu známé písničky skupiny Rangers Zvedněte kotvy spuštěna na hladinu přehrady.
- Křtem knihy o lodní dopravě na přehradě a křtem a spuštěním lodě BRNO skončila první část akce uspořádané k 60. výročí lodní dopravy. Ještě však musela být zahájena v pořadí 61. plavební sezóna. Tento akt se uskutečnil v přístavišti od 10 hodin. Kapitány brněnských lodí tentokráte přivezla k přístavnímu můstku staronová loď BRNO. Následoval nástup kapitánů a obvyklé hlášení o připravenosti posádek i lodí na novou plavební sezónu. Služebně nejstarší kapitán brněnských lodí – Petr Tuček – vytáhl na stožár vlajku lodní dopravy a opět se nad přehradou nesla znělka lodní dopravy. Držitelé zvláštních jízdenek mohli následně nastoupit do lodi BRNO a stát se tak prvními cestujícími na této obnovené lodi (tyto jízdenky mohli získat pouze účastníci soutěže). Další zájemci o zahajovací plavbu mohli nastoupit do lodí PRAHA a BRATISLAVA. Další dvě lodě, kotvící u technického můstku – VEVEŘÍ a DALLAS byly určeny pro pozvané hosty DPMB. Zajímavostí bylo, že tyto lodě byly bokem pevně připoutány k sobě a v tomto stavu absolvovaly celou plavbu k hradu Veveří a zpět. Prázdná nezůstala ani poslední loď, která byla k dispozici – loď PIONÝR, určená pro bývalé zaměstnance lodní dopravy. Formace lodí byla v uspořádání – loď BRNO na špici, za ní dvojice lodí PRAHA a BRATISLAVA, s určitým odstupem svázaná dvojice DALLAS/VEVEŘÍ a na konci loď PIONÝR. V tomto složení doplulo toto uskupení lodí kousek za Sokolské koupaliště. Lodní sirény se tentokráte ozvaly na úrovni Sokolského koupaliště. Za Sokolským koupalištěm první tři lodě (BRNO, PRAHA a BRATISLAVA) otočily a zamířily k bystrckému přístavišti. Zbývající lodě pokračovaly dále zvláštní plavbou až k lávce u hradu Veveří. V 10:45 odjela podle jízdního řádu první loď s cestujícími do Veverské Bítýšky – byla to loď PRAHA. Dále byly prováděny krátké, zhruba 20–25 minut trvající plavby lodí BRNO – tyto plavby byly zdarma na zvláštní jízdenky, které mohli zájemci obdržet v areálu lodní dopravy, kde probíhal až do večerních hodin Den otevřených dveří. Vraťme se ale k hradu Veveří, kde se zatím dvojice upoutaných lodí DALLAS / VEVEŘÍ otočila. Tuto dvojici stále v těsné blízkosti následovala loď PIONÝR. Při zpáteční plavbě byl PIONÝR dvakrát na chvíli připoután k boku lodě DALLAS – současná plavba tří lodí vzájemně upoutaných k sobě byla zřejmě v historii lodní dopravy zaznamenána úplně poprvé.
- Tím však zajímavé akce v areálu lodní dopravy ještě neskončily. Návštěvníci si mohli prohlédnout práci lodních modelářů a mohli shlédnout ukázky práce vodních záchranářů. Ve 14 hodin bylo pro zájemce demonstrováno vytahování lodi z vody a následně její spouštění. K tomu opět posloužila staronová loď BRNO. Od 15 hodin již byla tato loď opět nasazována na krátké plavby, které trvaly až do večera. Zahajovací den na Brněnské přehradě se mimořádně vydařil. Celé akci přálo počasí, bylo slunečno a teplo. Počet zájemců po celý den byl velký. Poznamenejme ještě, že teplota vody byla 12ºC a že přehrada byla téměř plná – do plného stavu chybělo asi 20 cm vody.
- Oslavy 60. výročí lodní dopravy na Brněnské přehradě byly zakončeny zvláštním defilé lodí flotily Dopravního podniku. Akce se uskutečnila cca v 21 hodin v sobotu dne 27. 5. 2006 před druhým soutěžním ohňostrojem. Plavba lodí s nočním osvětlením a s různými efekty byla působivá.
Novinky ve vozovém parku
- V pondělí 1. 5. 2006 bylo možno v ulicích města vidět při jízdě parní lokomotivu Caroline. Její oprava, prováděná v depu na Dolním nádraží, byla zdárně ukončena a lokomotiva se pod parou vlastní silou přesunula do vozovny Medlánky, která je jejím dočasným domovem.
- Ve čtvrtek 18. 5. 2006 do Brna dorazila na trajleru další nová tramvajová skříň pro modernizaci T3, tentokrát poprvé v provedení VARIO LF („vana“) se sníženou střední částí. U tramvají T3R evid. č. 1661+1662 byla provedena generální oprava, je dokončována modernizace tramvají evid. č. 1657+1658 (se skříní Var).
- V dubna byla k ústředním dílnám odtažena a zde rozřezána tramvaj K2 evid. č. 1068. Odstavené jsou nyní tramvaje K2 evid. č. 1075, 1076 a 1057.
- V průběhu dubna a na počátku května jezdila souprava dvou motorových tramvajových vozů a vozu vlečného (evid. č. 1531+1301+1569) pouze na posile linky d-12 (poslední den před prvním pracovním dnem). Po definitivním schválení provozu s kamerovým systémem pro monitorování nástupu a výstupu cestujících je souprava od 22. 5. 2006 nasazována do pravidelného provozu i v pracovní dny – na kurz 9/12.
- Do provozu již po opravě zasáhl trolejbus Š 14Tr evid. č. 3232. Nejednalo se o plnohodnotnou rekonstrukci jako u předchozích modernizovaných vozů – zadní čelo vozu zůstalo původní. Skříň trolejbusu 22TrG byla v závěru května převezena z vozovny Komín do areálu TMB v Řečkovicích. Zde má být vůz před plánovaným zprovozněním přechodně deponován. V květnu také byl ukončen provoz původního informačního systému METRA Blansko na trolejbusech v Brně. Posledním vozem s původními tably byl trolejbus evid. č. 3272. Do trolejbusů byly montovány tabla BUSE z vyřazovaných autobusů. Po GO byl také konečně zprovozněn trolejbus Š14TrR evid. č. 3262 – jedná se pravděpodobně o poslední rekonstrukci tohoto rozsahu.
- V Komíně se nadále nacházejí odstavené trolejbusy evid. č. 3203, 3204, 3206 a 3213, v Husovicích pak 3208, 3209 a 3211.
- Ve dnech 25.–26. 5. 2006 do Brna dorazily po železnici článkové trolejbusy určené pro prezentaci na veletrhu AUTOTEC – zbrusu nový vůz Škoda 25Tr (určený následně pro DP Bratislava s budoucím evid. č. 6702) a Solaris Trollino 18AC evid. č. 3801 z Ostravy.
- Jak jsme již informovali v minulém čísle, byl od 20. 4. 2006 nasazován na autobusové linky brněnské MHD první testovací autobus na zemní plyn – EKOBUS. Koncem dubna byly s prvním vozem, který společnost poskytla, potíže, a do Brna byl proto následně předán jiný vůz téhož typu. K 18. 5. 2006 byl pak zkušební provoz EKOBUSu v Brně ukončen. Ale už 10. 5. 2006 dorazil do Brna další zkušební autobus – žlutý TEDOM – a vzápětí byl nasazen na pravidelné linky.
- Byly odstaveny autobusy evid. č. 2324 a 7233. Autobus Karosa B931 evid. č. 7441 má po opravě novou masku (odpovídající např. vozům od evid. č. 7476).
- Těsně před zahájením AUTOTECu (1. 6. 2006) do Brna dorazily předváděcí německé autobusy Mercedes Citaro – Fuel Cell Bus (s vodíkovými články) a CNG na stlačený zemní plyn. Drobná údržba a mytí probíhalo v komínské vozovně.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Jiří Mrkos,
Tomáš Kocman, Jaroslav Pacholík, DF www.k-report.net
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net