Aktuality měsíce října 2006
- Postup prací na stavbě mimoúrovňové křižovatky Hlinky – Bauerova v Pisárkách si vyžádal ve dnech 28. 9. – 1. 10. 2006 vyloučení tramvajové dopravy v úseku Lipová – Vozovna Komín. Tramvajová linka d-1 byla odkloněna obousměrně ulicemi Husovou a Veveří. Náhradní dopravu ve vyloučeném úseku zalištovala kombinace náhradní tramvajové a autobusové linky. Mimořádná tramvajová linka s označením d-P1 jezdila po trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Lipová; přičemž v úseku Výstaviště – Lipová jezdily tramvaje obousměrně po pravé koleji ve směru do Pisárek, v sobotu 30. 9. 2006 večer naopak. Autobusová linka a-x1 jezdila v trase Mendlovo náměstí – Pisárky (zastávka linek a-44/84) – Bráfova – Vozovna Komín, přičemž pro směr na Mendlovo náměstí byla výchozí zastávkou linky již zastávka »Svratecká«. Ve čtvrtek 28. 9. 2006 byla pisárecká vozovna zcela odříznuta od sítě a většina tramvají z provozu tak přenocovala v Mediánkách – do Pisárek jely na noc pouze všechny vozy KT8. V pátek se již do vozovny zatahovalo (příjezdem od Žabovřesk a couváním z výhybky). V sobotu se zatahovalo přes pisáreckou smyčku běžným způsobem – tyto zátahy vozidel si však v době po 18 hodině vynutily jízdu linky d-x1 po pravé koleji ve směru do centra.
- A co je v Pisárkách nového? Již v září byly demontovány původní sloupy trolejového vedení u tratě mezi zastávkou »Lipová« a výhybkami do smyčky. V celém úseku nové tratě do a z podjezdu byly již položeny koleje a byly zatrolejovány. Po dobu čtyřdenní výluky byly komplet vyměněny výhybkové objekty pro odbočení z hlavní tratě do pisárecké smyčky a byla rekonstruována pravá kolej ve směru do Pisárek v úseku od vrátnice vozovny k výhybkám do smyčky – s použitím dřevěných pražců. Výluky rovněž bylo využito k některým pracem přímo ve smyčce – práce na dřevěném obložení nástupiště.
- Počátkem října bylo velké úsilí stavbařů věnováno především dokončení dvoukolejné tramvajové tratě v definitivní podobě z ulice Hlinky do ulice Žabovřeské – jejímu zprovoznění v podstatě schází pouze napojení na obou koncích, které si však vyžádá vícedenní výluky. Problémem se zatím jeví zastávka »Pisárky« v podjezdu, který je sice stavebně dokončen, ale chybějí přístupové chodníky. Počátkem října bylo rovněž dokončeno položení poslední koleje, která ještě scházela mezi dvěma výhybkami vedle plotu vozovny (třetí kolej od plotu). Pracuje se na komunikaci ulice Hlinky mezi DP a ulicí Lipovou, dokončuje se rampa z ulice Žabovřeské na nadjezd.
- Dne 28. 9. 2006 proběhnul Den otevřených dveří v depozitáři Technického muzea Brno v Líšni. Do Slatiny byla zajišťována doprava historickým trolejbusem (jezdil muzejní vůz Škoda 9Tr) po trase linky t-33, zde navazoval přípoj historickým autobusem (nasazen byl vůz ŠM11) již do líšeňského areálu. I přesto, že akce neměla příliš velkou propagaci, byl zájem značný a depozitář navštívilo odhadem 4 tisíce lidí. Na kolejové zhlaví před halou byly vytaženy vozy „Komarek“, MV č. 81 a „plecháč“ MV č. 126. Zájemci se mohli svézt kousek po muzejních kolejích zajímavou soupravou tvořenou motorovým vozíkem MUV a zimním vlekem parní dráhy č. 79.
- Dnem 1. 10. 2006 skončil na Brněnské přehradě každodenní provoz lodní dopravy (lodě jezdily denně od 6. 5. 2006). V říjnu lodě na přehradě jezdily již jen o víkendech. Na lince do Veverské Bítýšky byly nejčastěji nasazovány dvoupalubové lodě, střední lodě byly nasazovány pouze na méně využívané spoje. V sobotu 30. 9. 2006 byla z bystrckého přístavu vypravena zvláštní loď, na jejíž palubě se mluvilo hlavně o zdravé výživě.
- O víkendu 14.–15. 10. 2006 byla letos naposledy v provozu lodní doprava na Brněnské přehradě. Protože celé září i v říjnu bylo pěkné počasí (většinou slunečno a teplo, i v říjnu 20 a více °C), zájemců o plavbu bylo vzhledem k této pokročilé době relativně dost. Poslední den provozu byla teplota vody 13ºC a do plného stavu vody chybělo asi 70 cm. Nutno podotknout, že po celou letošní plavební sezónu, která byla poměrně krátká (zahájení až 6. 5. 2006), byl dobrý vodní stav, stále se jezdilo až do Veverské Bítýšky. Poslední plavbu konala loď DALLAS.
- Od 30. 9. 2006 se mohou cestující na trolejbusové lince t-30 opět svézt až ke královopolskému nádraží. Ulice Husitská byla zprovozněna a trasy linek se vrátily do normální podoby. Náhradní autobusová linka a-x30 s trasou Slovanské náměstí – Nádraží Královo Pole byla dnem 29. 9. 2006 zrušena. Přibližně měsíc však ještě trvaly dokončovací práce – např. zastávka »Husitská« ve směru od Slovanského náměstí je přeložena až těsně ke křižovatce s Palackého ulicí.
- Na přelomu září a října měla zajímavou trasu autobusová linka a-67 (Jundrov – AVION). Při jízdě od Jundrova nejprve projížděla staveništěm křižovatky Veslařská – Hlavní (bez změny trasy). První objízdnou trasu měla v oblasti Králova Pole, kde v důsledku prací v ulici Purkyňově (od června do října) jezdila odklonem ulicí Skácelovou přes Slovanské náměstí a ulicí Charvatskou. Průjezd přes obchodní centrum v Králově Poli rovněž není standardní. Druhá objízdná trasa vznikla na přelomu září a října v důsledku opravy povrchu ulice Koliště, kdy linka byla vedena ulicí Rooseveltovou se zastavením na Malinovského náměstí a dále ulicí Benešovou. Nakonec je od 1. 11. 2006 linka a-67 vedena přes zastávky »Charvatská« a »Slovanské náměstí« trvale.
- Červený turistický vláček (jezdící cca v trase Benešova – Špilberk – Petrov – Benešova) má za sebou první sezónu. O víkendu 30. 9.–1. 10. 2006 jel totiž naposledy. Zájemci o jízdu ho budou moci využívat opětovně až v následující turistické sezóně.
- I v říjnu pokračovaly horečné práce na opravách povrchu vozovek mnoha brněnských ulic. O víkendu 7. a 8. 10. 2006 byl pokládán nový živičný povrch v křižovatce ulic Veveří a Kotlářská. Tramvaje jezdily po odklonových trasách – linky d-3, d-11 přes Pisárky, linka d-12 namísto do Králova Pole do Černých Polí a d-13 do vozovny Medlánky. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovými linkami a-x3 v úseku Česká – Vozovna Komín a a-x13 v úseku Česká – Technické muzeum. Došlo i k poměrně rozsáhlému omezení provozu trolejbusových linek, na linky t-26, t-32 a t-36 byly nasazeny autobusy (současně ještě byla pokládána živice v úseku na ulici Drobného a Provazníkově). Autobusy objížděly křižovatku po Nerudově a Zahradníkově, resp. Veveří, trolejbusy linky t-x25 jezdily od Přívratu na Slovanské náměstí. Náhradní doprava za vyřazený úsek linky byla zajištěna autobusovou linkou a-x34 s trasou Vychodilova – Česká. Z důvodu výluky také nebyly konány některé režijní jízdy trolejbusů do vozoven, zajímavosti bylo nocování tří trolejbusů z linek t-38 a t-39 na Komenského náměstí.
- Také v Masarykově čtvrti došlo k opravě některých částí komunikací – vzhledem k frézování povrchu vozovky v ulici Preslově byly o víkendu 14.–15. 10. 2006 na trolejbusových linkách t-38 a t-39 nasazeny místo trolejbusů autobusy. Po dobu provádění prací jezdily autobusy linky t-38 po objízdné trase ve směru na konečnou »Preslova« od zastávky »Žlutý kopec« přes zastávku »Vaňkovo náměstí« a dále ulicemi Barvičovou a Bohuslava Martinů; zastávky byly přeloženy. Ve směru na Komenského náměstí byla objízdná trasa vedena ulicemi Kalvodovou – Hroznovou – Neumannovou – Lipovou. Tatáž výluka se opakovala o víkendu 28. a 29. 10. 2006.
- Ve dnech 7. a 8. 10. 2006 se na Masarykově okruhu konaly závody Světového poháru formulových vozů A1 (Grand Prix). Doprava na Masarykův okruh byla zajištěna v době konání akce zvláštní autobusovou linkou a-400 s obvyklou trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom s dopravou zdarma. Stejně tak zde byla v sobotu 21. 10. 2006 uspořádána akce s názvem Alfa Romeo Epilog 2006.
- Mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií INVEX probíhal na brněnském výstavišti ve dnech 9.–13. 10. 2006. Doprava do oblasti výstaviště byla posílena zvláštní linkou a odklonem některých tramvajových linek již podle zaběhnutého schématu. Dopoledne byly spoje linky d-2 jezdící pouze v úseku Židenice, Stará Osada – Ústřední hřbitov mimo provoz a byly nahrazeny posilovou linkou d-P2 (Židenice, Stará Osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště). V době přibližně od 8 do 18 hodin byly všechny spoje linky d-7 mimo provoz a byly nahrazeny posilovou linkou d-P7 (Královo Pole, nádraží – Česká – Mendlovo nám. – Pisárky). Zvláštní posilová tramvajová linka d-P1 jezdila v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky.V případě potřeby byly do Pisárek stahovány ještě další tramvaje, např.jako prodloužení dělených služeb po ranní špičce nebo z linky d-4, kam byly místo tramvají na některé spoje nasazovány autobusy.
- Koncem září byly oficiálně ukončeny činnosti na zvelebení prostoru zastávek »Hlavní nádraží«. Velké skruže s vysazenými stromy a keři výrazně snižují průchodnost cestujících v podélném směru zastávky. Zřejmě z tohoto důvodu byly počátkem října některé skruže odstraněny (ze strany od pošty u obou krajních nástupišť) – jedna z nich z nich byla přemístěna za prostřední nástupiště na kolejové zhlaví směrem k viaduktu.
- Oprava náměstí Svobody byla v polovině října těsně před dokončením, již v září bylo stanoveno oficiální datum dokončení na 18. 10. 2006. Náměstí bylo kompletně zadlážděno mrákotínskou žulou, u ústí Kobližné ulice byla vystavěna kašna. Jeho vzhled je však diskutabilní, téměř zcela chybí zeleň (s výjimkou několika stromů při severní straně náměstí). Tramvajové koleje na náměstí zůstaly, přibližně ve stejné poloze jako předtím. Oprava náměstí přišla město na 180 milionů Kč a probíhala od 1. 11. 2005 do 18. 10. 2006 – po celou dobu výstavby byla tramvajová trať neprůjezdná. Stručný výtah z oficiální zprávy k dokončení rekonstrukce náměstí (dle www.brno.cz): „Konečnou rekonstrukci povrchu náměstí bylo možné započít až po vybudování kolektorové sítě. Projekt rekonstrukce náměstí Svobody zpracovali architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla a vzešel z urbanisticko-výtvarné soutěže na řešení náměstí z roku 1998. Vedle opraveného morového sloupu (s odlehčenou replikou sochy na vrcholu) stojí na místě bývalé Merkurovy kašny kašna nová o průměru patnácti metrů. Voda v ní teče pod prstencem roštů s verši brněnského básníka Jana Skácela. Shodné architektonické ztvárnění má i druhý vodní prvek, pítko v ústí ulice České. Dalším svědectvím historie náměstí je půdorys bývalého kostela sv. Mikuláše vyznačený v dlažbě. Nová žulová dlažba je řezaná a pokládaná na minimální spáru, svým tvarem navazuje na dláždění ulice Masarykovy a pokračuje i do navazujících ulic. Součástí rekonstrukce je samozřejmě i nové veřejné osvětlení, které je po obvodu centrální plochy náměstí řešeno kónickými stožáry s moderními svítidly. Vzhledem k náročnosti prací musel být původní odhad nákladů navýšen o třicet milionů, celkem tedy investiční náklady rekonstrukce dosáhly sto osmdesáti milionů korun.“
- Již 11. 10. 2006 proběhla na náměstí Svobody první ze série jízd parní lokomotivy Caroline. V sobotu 14. 10. 2006 se po roce podívaly na náměstí i linkové tramvaje – v souvislosti s krátkodobou výlukou na Rooseveltově.
- Ve středu dne 11. 10. 2006 v odpoledních hodinách byly provedeny první ze série jízd parní soupravy v souvislosti s otevřením opraveného náměstí Svobody. Jako vůbec první projela po náměstí tramvaj T3 evid. č. 1569, která jezdila před parní soupravou. Souprava Caroline + letní vlek + koňka + nákladní vůz pak jezdila v trase Lázně Rašínova – náměstí Svobody – Masarykova – Hlavní nádraží – Benešova – Rooseveltova – Moravské náměstí – Lázně Rašínova. Cena jízdenky za tuto jízdu činila 100 korun. Večer pak souprava odjela i s cestujícími do vozovny. Výtěžek z jízdného má být věnován na opravu zimního vlečného vozu parní dráhy. Průjezd přes dokončované náměstí byl zajímavý v tom, že pro průjezd doprovodné tramvaje a za ní jedoucí parní soupravy se vždy na chvíli uvolnila část oplocení v kolejišti, které se po projetí soupravy ihned zase uzavřelo. Při jízdě z vozovny na náměstí vezla parní souprava děti z ústavu Kociánka.
- V pátek 13. 10. 2006 provedla parní tramvajová lokomotiva Caroline se soupravou další jízdy po městském okruhu, náměstí již bylo prakticky celé přístupné veřejnosti – pouze malý prostor kolem kašny zůstal oplocen. Parní soupravu tentokráte doprovázel vůz evid. č. 1562.
- Na středu 18. 10. 2006 připadlo datum oficiálního otevření opraveného náměstí Svobody. Přibližně ve 14:30 hodin přijela z medlánecké vozovny historická tramvaj – MV č. 81 – zapůjčená z Technického muzea – krátce zastavil na Rašínově ulici u kostela sv. Jakuba. Vůz je pěkně vyleštěný, také jeho řidiči mají historické uniformy, v budnících na střeše je nově zabudováno písmeno H (značící historickou linku). Na náměstí stojí autobus Škoda 706 RTO z Technického muzea – za okny má velice pěkné fotografie náměstí Svobody z různých dob. Ve 14:45 přichází slavnostní okamžik – tramvaj, před kterou kráčí tři trubači a troubí na trubku, je se zvoněním následuje a takto vjíždí na náměstí Svobody. Zde probíhá slavnostní epilog k zahájení provozu historické tramvajové linky (krátké projevy ředitele DPMB a primátora města). Brněnský primátor si zkusil tuto tramvaj sám zařídit. Následně vůz odjel směrem na nádraží a potom zůstal odstavený na spojce u kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí. Po 15 hodině přijela na náměstí parní souprava vedená tramvajovou parní lokomotivou Caroline, která později odjela s cestujícími směr Stránská skála (s doprovodnou tramvají evid. č. 1562, jízdné 150 korun). Po návratu na náměstí Svobody zde parní souprava zůstala a zúčastnila se slavnostního otevření náměstí v 19 hodin. Již odpoledne na náměstí vystoupil Gustav Brom Big Band, Láďa Kerndl a herci městského divadla Brno, následovat bude Roman Horký a Kamelot a další a další soubory a skupiny. Po slavnostním otevření mj. bylo možné sledovat ohňostroj (dárek Ignis Brunensis Brňanům).
- Ve stejný den byl slavnostně otevřen revitalizovaný park na Slovanském náměstí v Králově Poli (s novou budovou v horní části), již 7. 10. 2006 bylo též slavnostně otevřeno opravené Přemyslovo náměstí ve Slatině.
- Slavnostní zahájení provozu historické linky se odehrálo ve čtvrtek 19. 10. 2006 v 9.30 hod ve smyčce Nové sady. Provoz historické tramvajové linky byl určen na období od 19. do 31. 10. 2006 – denně vždy v době od 8 hodin do 18 hodin v intervalu 30 minut, trasa Lázně Rašínova – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Nové sady, smyčka a zpět, na lince platil běžný tarif IDS JMK. Zastávka »Orlí« byla přejmenována na »Zelný trh« (v jízdním řádu ovšem »Orlí« do 1. 11. 2006 zůstala). V tramvaji není označovač – jízdenku znehodnocuje průvodčí ručním záznamem na jízdence.
- Od 1. listopadu 2006 je přes náměstí Svobody a Masarykovu opět vedena pravidelná tramvajová linka – d-4. Provoz linky je zatím předpokládán do 31. 12. 2006 a jeho účelem je především testování nových tramvajových kolejí na náměstí Svobody.
- V pátek 20. 10. 2006 jezdil muzejní motorový vůz č. 81 podle jízdního řádu na trase historické linky H. Odpoledne se připojila také parní lokomotiva Caroline se svou soupravou, jízdy se opakovaly i 25. 10. 2006. V sobotu 21.10.2006 pak Caroline se soupravou vyrazila od lázní v Rašinově celkem čtyřikrát do Obřan. Všechny jízdy byly plně obsazené cestujícími, počasí velmi pěkné (slunce, teplo) – akce se mimořádně vydařila. V průběhu října tak byla lokomotiva celkem šestkrát zatopena (což se v její novodobé historii ještě nestalo).
- Provoz historické tramvajové linky H ve dnech 19.–31. 10. 2006 byl vyhodnocen jako úspěšný. Zpočátku nebyl zájem cestujících o linku velký, to se však upravilo a v následných dnech již muzejní tramvaj vozila odhadem kolem pětistovky cestujících denně. Celkem se mohlo linkou během třináctidenního provozu svézt asi 6 tisíc lidí. S dalším provozem linky se počítá od dubna příštího roku a v provozu by se na lince měly objevit opravené vozy č. 99 a 107 z roku 1941 a 1943.
- O víkendu 21. a 22. 10. 2006 byla pro pokračování stavebních prací na MÚK Hlinky uzavřena Žabovřeská ulice. Okružní autobusové linky a-44 / a-84 jezdily objížďkou ulicemi Veslařskou, Pisáreckou, Rybnickou a Pisáreckým tunelem.
- Na Purkyňově ulici v Králově Poli v úseku mezi křižovatkami s ulicí Dobrovského a Skácelovou pokračovaly dokončovací práce. V neděli 22. 10. 2006 byl pokládán povrch komunikace a byla přerušena tramvajová doprava (linky d-12 i 13 byly odkloněny do smyčky Komín, byla zavedena náhradní autobusová linka a-x13 s trasou Konečného náměstí – Klusáčkova – Dobrovského – Červinkova – Technické muzeum, která místo stavby objížděla Vodovou a Tyršovou ulicí). Protože byla zcela uzavřena i křižovatka se Skácelovou ulicí. Na trolejbusové lince t-30 jezdily autobusy, ve směru k Žabovřeskám jezdily autobusy linek t-30, a-44 a 67 ulicemi Vodovou, Dobrovského a Hradeckou. Naopak ulicemi Hradecká, Purkyňova, Tyršova a Vodova. Zastávka Skácelova byla v tomto směru jízdy zřízena v křižovatce Vodova x Skácelova. Autobusová linka a-53 byla odkloněna ulicemi Tyršova, Vodova, Dobrovského a Hradeckou. Dokončovací práce v ulici Purkyňově mezi Dobrovského a Skácelovou pokračovaly ještě v následujících dnech – z tohoto důvodu je ulice Purkyňova v tomto úseku až do 15.11.2006 neprůjezdná pro autobusy.
- V křižovatce Jugoslávská – Merhautova probíhala o víkendu 21.–22. 10. 2006 výměna středového kolejového křížení. Nebyla možná jízda tramvají v přímých směrech – zachován byl průjezd po bočních kolejových obloucích do kolmých směrů. Tramvajová linka d-5 proto jezdila přes Cejl, linka d-9 zase přes ulici Milady Horákové.
- Ve dnech 28. 10. až 2. 11. 2006 byl posilován provoz tramvajové linky d-6 směrem k Ústřednímu hřbitovu zkrácením intervalů mezi spoji. V tuto dobu byla mimo provoz linka d-7. V neděli 29. 10. byl dopoledne zkrácen interval tramvajové linky d-2 v úseku Stará osada – Ústřední hřbitov.
- Od 30. 10. do 10. 11. 2006 je z důvodu rekonstrukce vozovky uzavřena část ulice Palackého pro veškerou dopravu kromě tramvají ve směru od Semilassa po křižovatku s Husitskou. Trolejbusová linka t-30 je ukončena na Slovanském náměstí (opět s náhradní autobusovou linkou a-x30), přičemž autobusy linek a-x30 a 44 jedou objížďkou ulicemi Riegrovou a Srbskou.
- Z důvodu výstavby kruhového objezdu na křižovatce ulic Hlavní a Veslařské v Komíně byla o víkendu 28. a 29. 10. 2006 přerušena veškerá doprava přes tuto křižovatku. Trolejbusová linka t-x25 byla provozována pouze v úseku Starý Lískovec, Osová – Vozovna Komín. Na linky t-30 a t-36 byly nasazeny autobusy, které místo stavby obousměrně objížděly ulicemi Čichnova, Podvéská a Jundrovská (stejně tak linka a-67). Tudy je také od začátku října trvale odkloněna individuální doprava. Úsek přes rozestavěnou křižovatku je řízen v cca 100 metrů dlouhém úseku světelnou signalizací. Pro pokračující práce na uvedené křižovatce se má tato výluka opakovat ještě několikrát v průběhu listopadu. Ve vlastní křižovatce se již rýsuje tvar budoucí křižovatky s kruhovým objezdem. Bylo instalováno několik nových trolejových sloupů, úprava trolejového vedení bude zřejmě velmi brzo následovat.
- V důsledku pokračující výstavby univerzitního kampusu v Brně–Bohunicích je od 30. 10. přibližně do 15. 12. 2006 uzavřena ulice Netroufalky od křižovatky s ulicí Kamenice po smyčku Netroufalky. Autobusová linka a-69 z Bosonoh tak přišla o svou konečnou a je zkrácena po zastávku »Nemocnice Bohunice«. Autobusy se otáčí na ulici Kamenice v křižovatce se sjezdem na Pražskou radiálu.
- V souvislosti s konáním veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání GAUDEAMUS na brněnském výstavišti byla od 31. 10. do 3. 11. 2006 posilována doprava na výstaviště tramvajovou linkou d-P1 s trasou Zvonařka – Hlavní nádraží – Pisárky. Od 1. 11. 2006 tramvaje linky P1 odpoledne již neprojížděly hlavní nádraží, ale odbočily do ulice Masarykovy, kde byla výstupní zastávka, a potom jezdily režijně přes náměstí Svobody, Českou a Mendlovo náměstí do Pisárek a k zastávce Výstaviště pro další cestující.
- Od 1.11.2006 byla z důvodu nově stanoveného dopravního značení v ulici Rooseveltově zrušena občasná zastávka tramvají »Janáčkovo divadlo«. Zastávka byla v provozu v době divadelních představení (před a po).
- Výstavba komplexu univerzitního kampusu v Bohunicích za více něž pět miliard korun se překlenula do druhé půle a již za necelé dva roky, tedy od září 2008, by mohlo více než 6000 studentů a zaměstnanců dokončený areál neomezeně využívat. Definitivně uzavřena je nyní první etapa výstavby, v rámci které vznikly čtyři pavilony tzv. Integrovaných laboratoří biomedicínckých technologií. Univerzitní městečko se začalo stavět v roce 2004 a po dokončení poskytne jeho 19 budov kompletní zázemí lékařské a přírodovědecké fakultě a také fakultě sportovních studií. (dle www.brno.cz)
- Dnem 1. 11. 2006 skončilo „babí léto“ a nastala zima – v noci z 1. na 2. 11. 2006 se citelně ochladilo a došlo i na sněžení. Sněhové srážky zatím nejsou nijak výrazné, spíše jen poprašek – v kombinaci s mrazem však vznikalo náledí, které způsobilo těžkosti v dopravě. Na známých vyvýšených místech mimo Brno tak došlo k prvním zpožděním spojů z důvodu částečné nesjízdnosti nebo zhoršené sjízdnosti komunikaci – problémy měly autobusy a trolejbusy především v oblasti Kohoutovic, Líšně, Šlapanic atd.
- Na přelomu října a listopadu se u tramvajových zastávek na 1. až 4. koleji a hlavního nádraží objevily označníky nového jednotného vzoru (IDS), jsou doplněny ještě tabulkou s číslem koleje.
- Již v září byly zprovozněny oba přestupní terminály IDS v Modřicích (u tramvajové smyčky a u nádraží). V říjnu došlo k dokončení obou okružních křižovatek v Modřicích (v areálu Olympie a u Chrlic). Obě dvě byly budovány z důvodu dalšího rozvoje v této lokalitě. Od začátku listopadu byly dány do provozu nové nástupní hrany zastávky »Střelice, dolní« pro linku č. 404. Zastávka směrem do Brna byla umístěna v zálivu. Od 4. 11. 2006 je ukončena i objížďková trasa pro linky č. 40 a 73. Rekonstruovaná příjezdová komunikace do Sokolnic byla napřímena díky vybudování nového podjezdu pod železniční tratí, a tak odpadlo jedno z nebezpečných míst. Před obcí byla provedena ostrůvkem tzv. vjezdová brána (vyosení jízdního pruhu formou třech protisměrných oblouků), která zpomalí rychlost vozidel směřujících do Sokolnic. Po této první etapě by měla následovat další, která bude spočívat v úpravě dnes nevyhovující křížovatky se silnicí Brno – Hodonín. Součástí bude i nové kvalitní napojení stávající čerpací stanice a úprava úseku silnice od budoucí okružní křižovatky po železniční podjezd u rozvodny. Zde dojde k vybudování nových nástupišť zastávek »Sokolnice, rozvodna« (obě v zálivu) a nového přechodu pro chodce se středovým ostrůvkem.
Novinky ve vozovém parku
- Z depozitáře TM Brno v Líšni byl počátkem října do vozovny DPMB v Mediánkách převezen motorový vůz číslo 81 s cílem využít tramvaj ke zvláštním jízdám u příležitosti ukončení opravy náměstí Svobody a pro provoz historické tramvajové linky na náměstí Svobody a Masarykově ulici. Jde o dočasné zapůjčení historického vozu DPMB – MV č. 81 zaskočil za vozy č. 99 a 107, které byly na opravě v Krnově. Oprava tramvaje č. 99 se totiž nečekaně zkomplikovala, prodražila a protáhla. Veškeré úsilí se soustředilo na č. 99 a oprava vozu č. 107 se tím opozdila ještě více. Tramvaj č. 99 byla nakonec z Krnova do Brna dovezena na trajleru dne 16. 10. 2006 (odvezena byla 6. 4. 2006) a v krátkém časovém úseku, který zbýval do data otevření náměstí, se již vůz nepodařilo pořádně odzkoušet a vyřídit formality – vůz měl povolen pouze zkušební provoz bez cestujících.
- Počátkem října byla v ústředních dílnách dokončena první tramvaj se skříní VarCB3LF („vana“), který obdržel evid. č. 1596III, a byly s ním provedeny první zkušební jízdy – od 12. 10. 2006 (tramvaje s touto skříní budou značeny T3RN.EV, resp. T3RN.PV /budou-li se montovat výzbroje TV Progress/). V úterý 17. 10. 2006 byla ve vozovně v Pisárkách tramvaj slavnostně pokřtěna a předvedena odborníkům a představitelům města.
- V září 2006 byly zlikvidovány tramvaje T3 evid. č. 1551 (pod stejným evid. č. má v blízké budoucnosti vyjet novostavba) a 1567II (dtto).
- Třetí brněnská tramvaj K3R evid. č. 1753 v září do provozu nezasáhla, s cestujícími vyjela až 11. 10. 2006.
- V první polovině října zasáhlo do provozu několikrát „trojče“ s tramvajovým vlekem, ale poté bylo rozpojeno.
- V pátek 20. 10. 2006 zahořela tramvaj KT8 evid. č. 1723 jedoucí na lince d-8 při odjezdu ze zastávky »Masarova« směrem na Mifkovu. Oheň vznikl v kloubu, který spojuje dvě části tramvaje, zřejmě vinou technické závady na kabelu 600V. Při požáru nebyl z cestujících nikdo zraněn. Materiální škoda na voze bude značná.
- Ve dnech 23.–24. 9. 2006 oslavoval plzeňský výrobce trolejbusů Škoda 70. výročí výroby trolejbusů. Po oba dny byly na plzeňské trolejbusové linky nasazovány zajímavé trolejbusy. Z TMB se akce zúčastnily trolejbusy Škoda 6Tr č. 135 a Škoda T11 č. 248 (oba dva v Plzni kdysi jezdily), na místo oslav jely po železnici.
- Ve dnech 16.–17. 9. 2006 se v Jablonci nad Nisou konaly tradiční Dopravní dny. Z brněnského Technického muzea akci poctily svou návštěvou autobusy Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO a Praga RND.
- V současnosti probíhají v Husovicích VO trolejbusů Škoda 14TrM – již dokončen je vůz evid. č. 3277, rozpracovány jsou evid. č. 3268, 3271 a 3272. Opravovány jsou rovněž starší trolejbusy Š14Tr evid. č. 3236 a 3237, v Komíně procházejí generálkou další vozy Škoda 21Tr (evid. č. 3011, 3015 a 3017).
- Na všech dopravních prostředcích se v souvislosti s blížícími se komunálními volbami objevovaly upoutávky jednotlivých stran k těmto volbám – nejčastěji v podobě obdélníkových plakátů např. na dveřích autobusů nebo pod okny tramvají. Tyto plakáty se začaly objevovat i na vozech Anitra, které až doposud jezdily bez těchto „ozdob“.
- Dne 26. 10. 2006 byly do Brna dovezeny dva nové nízkopodlažní autobusy Citelis, které zde budou jezdit pod evid. č. 7644 (výr. č. 2189) a 7645 (2186).
- Autobusy Karosa B732 evid. č. 7225, 7226 a 7287, zapůjčené nedávno DP Most, sem nakonec byly prodány. Vozy evid. č. 7196, 7263, 7276 a 7301 (odstavené doposud na brněnském letišti) byly rovněž prodány (Zliner, další vozy mají následovat).
autoři: Libor Čuma, Jiří Mrkos, Ladislav Kašík, Tomáš Kocman,
Jaroslav Pacholík, DF www.k-report.net,
www.bmhd.cz, DF forum.svetmhd.net