Aktuality měsíce března 2007
- U příležitosti zaintegrování Boskovicka do IDS JMK byla vydána pamětní jízdenka, která ve dnech 4.–6. 3. 2007 platila ve vybraných linkách – mimo jiné také v den označení na neomezený počet jízd ve vlaku na trase Brno – Březová nad Svitavou. V informačním centru na brněnském hlavním nádraží byly k dispozici informační materiály, mimo jiné zde bylo možné i tuto jízdenku. K datu změny, 4. 3. 2007, byly vydány nové mapy MHD Brno a IDS JMK.
- V souvislosti se změnovým termínem JŘ od 4. 3. 2007 došlo ještě na několika linkách MHD k drobným úpravám JŘ. Mj. je autobusová linka a-53 v nepracovních dnech vedena závlekem přes smyčku Palackého vrch
- Hned od prvního dne výluky terminálu Bystrc ZOO se zde rozeběhly práce plným tempem. Byla snesena vozovka a cihlový altánek – odpočívadlo uprostřed smyčky. Součástí přestavby autobusového terminálu budou také úpravy tramvajových zastávek – zastávky budou orientovány k sobě s přechodem přes koleje mezi nimi – zastávka ve směru k Bystrci bude posunuta vůči dnešnímu stavu směrem k městu, zastávka pro opačný směr se posune pouze nepatrně.
- Vzhledem k úplné uzavírce ulice Hroznové jezdí od 12. 3. 2007 cca až do poloviny května noční autobusová linka a-x95 v oblasti Pisárek změněnou trasou. Při jízdě od hlavního nádraží jede po trase linky t-38 na Preslovu a dále ulicí Kalvodovou ke křižovatce Hroznová – Neumannova. Odtud pokračuje dále ulicí Neumannovou a dále po své trase k nádraží.
- V březnovém čísle měsíčníku brněnského magistrátu Metropolitan byla mimo jiné také uvedena anketa, pomoci níž se dá hlasovat o dalším osudu trasy tramvajové linky d-4 přes náměstí Svobody a ulicí Masarykovou. Veřejné mínění je v tomto směru stále dost nerozhodné – půl na půl.
- Ve stejném čísle Metropolitanu vyšel i obsáhlejší článek o brněnské MHD. Je zde např. otištěn plánek, ze kterého je patrné, které nové stavby tramvajových tratí by se mohly v Brně uskutečnit a které tramvajové úseky by mohly být zrušeny. Je zde vyznačena podpovrchová trasa nahrazující dnešní trať v ulici Veveří, Minské a Horově včetně odbočky ulicí Kounicovou a Purkyňovou. Pod povrchem by měla vést tramvaj od zastávky »Konopná« v Komárově až k zastávce »Šumavská«, kde by se dělila na dvě větve – jedna větev směrem západním přibližně k dnešní zastávce »Sochorova«, druhá větev severním směrem by záhy vyjela na povrch a dále směřovala někam za Technické muzeum s pokračováním ke královopolskému nádraží. Zrušena by měla být stávající trať na Dornychu. Na tomto plánku není kreslen ani tunel pod Špilberkem ani prodloužení tramvajové tratě na Lesnou. Na jiném místě se v textu dovíme o možných prodlouženích tramvajových tratí, která jsou ve výhledu (nekoresponduje to s otištěným plánkem budoucího stavu). Tramvaj by se měla prodlužovat v Bystrci směrem na Kamechy, z ulice Merhautovy na Lesnou, od Technického muzea do Medlánek, ze Starého Lískovce do Bosonoh, z Komárova do Dolních Heršpic a Přízřenic a není zapomenuto ani na tunelový úsek pod Špilberkem mezi přestupním uzlem Česká a Mendlovým náměstím. Ve výhledu je zajímavá trolejbusová trať Heršpická – Vojtova – Vinohrady – Kejbaly – Kampus Masarykovy univerzity. Zajímavým se také jeví záměr propojení linek z Masarykovy čtvrti s linkami do Králova Pole, dále propojení linek ze Slatiny se Starou Osadou směrem na Líšeň a Vinohrady. Trolejbusy by rovněž mohly nahradit některé autobusové linky. Plány jsou to smělé, otázkou však je, za jak dlouho se realizují a budou-li na jejich uskutečnění finanční prostředky.
- Vzhledem k provádění výkopových prací v ulici Šlapanické ve Šlapanicích dochází od 17. 3. 2007 na dobu asi dvou měsíců (do 13. 5. 2007) v nepracovní dny k náhradě trolejbusů linky t-31 autobusy.
- A jak pokračují práce na stavbě mimoúrovňové křižovatky v Pisárkách? Při výluce tramvajového provozu v neděli 18. 3. 2007 probíhaly práce na zatravnění kolejiště v sestupné rampě do podjezdu na Hlinkách. Cesta pro pěší mezi tramvajovou a autobusovou zastávkou v Pisárkách se poněkud zkomplikovala. Probíhají totiž terénní úpravy vedle kolejí v ulici Žabovřeské, a tak byla zrušena stezka pro chodce, po níž se chodilo dva roky. Cestující nyní musí chodit „obcházkou“ ulicemi Hroznovou a Kamenomlýnskou. Pomalu vzniká schodiště, které bude umožňovat přímý výstup od tramvajové zastávky (směr Bystrc) do ulice Hlinky. Na ulici Hlinky v úseku mezi DP a Lipovou byly instalovány nové trolejové sloupy pro trolejbusové vedení – sloupy jsou osmiboké svařované (stejné jako byly použity v ulici Nádražní). Probíhají finální práce v kolejišti a v jeho okolí mezi zastávkou »Lipová« a »Pisárky« – to si mimo jiné vyžádalo také zbourání plotu dělícího vozovnu od tramvajové tratě.
- Jak jsme již psali v minulém čísle, probíhá u tramvajové zastávky »Vinařská« na Hlinkách stavba nového vstupu do areálu výstaviště. V březnu byla instalována mostní lávka z prvního patra pavilonu G2 směrem k tramvajové trati. Vše se zatím odehrává za plotem brněnského výstaviště.
- V Králově Poli na konci ulice Purkyňova, za mostem, po kterém je vedena rychlostní komunikace Hradecká (za konečnou Technické muzeum), byla v únoru zahájena již avizovaná stavební činnost. Postupně byla zcela vymazána z povrchu zemského zdejší zahrádkářská kolonie. Chatky byly zbourány a veškerá vegetace vykácena. Jde o úvodní etapu – přípravu staveniště souboru staveb, jejíž součástí bude vedle vlastního nového sjezdu z Hradecké ulice (směr město) na Purkyňovu také prodloužení tramvajové tratě k budově chemické fakulty VUT, kde má vzniknout nová konečná. Součástí této stavby by mělo být také kolejové propojení této nové smyčky s vozovnou Medlánky.
- V denním tisku (Rovnost) se objevila zajímavá zpráva, že systém dopravy ve městě Brně by mohl být doplněn lanovou dráhou, která by obsloužila areál výstaviště, univerzitní kampus a bohunickou nemocnici (navrhovaná trasa lanovky je od řeky Svratky přes univerzitní kampus s ukončením u Jihlavské ulice). Ze zprávičky však není patrné o jakou lanovku by šlo – zda o visutou či pozemní. Také je tam uvedeno, že pokud by k realizaci došlo, nebyla by pravděpodobně tarifně sjednocena s IDS. Předpokládá se však, že by nešlo jen o turistickou atrakci, ale o efektivní dopravní prostředek, který by mohl denně přepravit 10–15 tisíc lidí do a z univerzitního kampusu.
- V oblasti Palackého náměstí v Řečkovicích probíhá výstavba kanalizace, autobusy zde vlivem snížené průjezdnosti nabírají často zpoždění. Provoz v asi 80 metrů dlouhém úseku je řízen světelnou signalizací a autobusy se zde doslova proplétají mezi různými šachtami a výkopy.
- Z důvodu výměny kolejí a opravy tramvajových tratí byl o víkendu 24.–25. 3. 2007 vyloučen provoz tramvají v úsecích Geislerova – Líšeň a Stránská skála. Linka d-8 byla ukončena ve smyčce Porhajmova, linka d-10 byla mimo provoz. náhradní dopravu zajišťovaly autobusy linky a-x8 s trasou Životského – Líšeň, Jírova a posilové spoje linky a-78 (označeny jako a-P78) jedoucími v úseku Mifkova – Stará osada.
- Letos v červnu by se v Brně měly rozjet dva velké stavební projekty. Stavba odstavného nádraží v Horních Heršpicích a také konečně ražba tunelů Dobrovského jako součást VMO. Ražba tunelů byla loni napadena místními obyvateli Králova Pole a ekology, kteří si stěžovali na statické poruchy na budovách a na budoucí hluk u ústí tunelů, a proto byla soudem pozastavena platnost stavebního povolení na zahájení vlastní ražby. Odborníci nyní zkoumají, jak minimalizovat dopad ražby tunelů na stavby nad nimi. V rozpočtu státního fondu dopravní infrastruktury je letos pro tunely vyhrazeno čtyři sta dvacet milionů korun. Červen by měl být významným mezníkem také pro diskutovaný projekt přestavby železničního uzlu. Měla by začít stavba odstavného nádraží v Horních Heršpicích. Stavba odstavného nádraží nesouvisí s polohou nového osobního nádraží, o kterém se stále ještě neví, zda bude v centru nebo v odsunuté poloze směrem na jih od centra. Celé odstavné nádraží má stát 2,7 miliardy korun.
- Tiskem proběhla zpráva o chystané rekonstrukci, resp. dostavbě paláce Centrum na začátku Kobližné a Jánské ulice. S plánem vybudovat v Brně první mrakodrap přišel Baťa v polovině 20. let. V roce 1928 vyhlásila firma Baťa architektonickou soutěž, které se zúčastnila všechna slavná jména své doby – Bohuslav Fuchs, Josef Gočár a Jindřich Kumpošt. Vítězným návrhem se nakonec mohl pochlubit Vladimír Karfík. Stavět se začalo v roce 1930 a mělo jít o nejvyšší stavbu Evropy své doby (80 m). Projekt totiž počítal nejen se sedmipatrovou hlavní budovou, ale také s dalšími dvaceti patry věže, která z ní měla vyrůstat. Při stavbě však nastaly závažné problémy s únosností podloží, které se muselo zpevňovat mnoha piloty, a stavební úřad nakonec nedovolil pokračovat ve stavbě nad osmým podlažím. Jestli chtěl mít Baťa svůj mrakodrap, musel by již značně rozestavěnou budovu nechat zbourat, znovu zpevnit základy a začít stavět opět od píky. Vzhledem k nastávající hospodářské krizi však k tomu již nebylo přistoupeno a stavba byla ukončena. Na jaře roku 1932 byl palác otevřen pro veřejnost. Při náletu na Brno v listopadu 1944 bylo při zásahu bomby do sousedního domu na Pohořelci vážně poškozeno skleněné obložení budovy. Po válce byl Baťův palác přejmenován na obchodní dům Centrum a v roce 1966 prošel rekonstrukcí, při níž byl kompletně vyměněn plášť budovy, čímž dům dostal unifikovanou „socialistickou“ tvář. Nynější pokus o přestavbu má respektovat původní Karfíkův návrh podstatně vyšší budovy – přibýt by mělo devět nových pater a budova by pak měla mít 60 metrů. (dle nově vydané publikace Obchodní palác Centrum v Brně)
Novinky ve vozovém parku
- Počátkem března vyjela s cestujícími po GO se středním částečně nízkopodlažním článkem tramvaj KT8 evid. č. 1713. Víceméně pravidelně se nyní lze v Brně svézt tramvajovým „trojčetem“ MV+VV+MV z vozů evid. č. 1531+1301+1569. I ostatní vlečné vozy byly pravidelně v provozu.
- V únoru vyjely do brněnských ulic po GO trolejbusy Škoda 14TrM evid. č. 3271 a 3277 – jde o první generálkované vozy tohoto typu.
- V souvislosti se spuštěním další etapy IDS JMK se můžeme v Brně svézt také novými, v našich krajích ne zrovna obvyklými autobusy. Za zmínku rozhodně stojí pět nových částečně nízkopodlažních autobusů Volvo 8700LE společnosti Tourbus, a.s. (slavnostně převzaté 28. 2. 2007 na brněnském výstavišti). Autobusy splňující emisní normu EURO 4 (pomocí vstřikování močoviny) budou nasazeny na lince 301 (Brno – Kunštát – Olešnice – Bystré). Na nové lince 71 do Kuřimi (a také lince 41) se můžeme svézt novým autobusem SOR BN12 (třídveřovým) společnosti ČSAD Tišnov (celkem bylo společností pro provoz na linkách IDS zakoupeno pět nových vozů značky SOR). A ještě jednu novinku z IDS JMK: linka 215 – městská doprava v Adamově – bude v nejbližší době opět staronově provozována společností ČAD Blansko, namísto dosavadního dopravce Autoškola Zdeněk Pernica.
- V březnu se z generální opravy ve Zlineru vrátil kloubový autobus Karosa B741 evid. č. 2312 a naopak k opravě byl přistaven vůz evid. č. 2311. Tímto se tedy rozjíždí avizovaný modernizační program nejstarších slatinských „kloubáků“. V únoru a březnu bylo po předchozím i dlouhodobějším odstavení (některé v prostoru letiště Brno – Tuřany) sešrotováno větší množství brněnských autobusů: článkové vozy evid. č. 2305, 2306, 2307, 2309, 2310, 2321, 2322, 2324, 2325, 2326 a 2328; sólo vozy Karosa B732 evid. č. 7201, 7207, 7210, 7227, 7235, 7238, 7243, 7245, 7251, 7260, 7268, 7272, 7283, 7284, 7307, 7332, 7358, 7359, 7360, 7362 a 7363. Na GO do Zlína byl přistaven první brněnský autobus Karosa B931 – evid. č. 7427, dokončena zde byla oprava autobusu B732 evid. č. 7393. Autobusy B 732 evid. č. 7223 a 7232 byly v únoru odprodány dopravci OSNADO Trutnov a jsou využívány jako skibusy v Krkonoších.
- Nově se můžeme v ulicích města setkat se dvěma celovozovými reklamami na autobusech – vozy B 951 E evid. č. 7478 a 7480. Při těžké dopravní nehodě na Hladíkově ulici poblíž zastávky »Tržní« (směr z města) byl 21. 3. 2007 vážně poškozen autobus evid. č. 7474 (s celovozovou reklamou).
autoři: Ladislav Kašík a Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net