Aktuality měsíce června 2007
- I letos probíhal seriál soutěžních ohňostrojů Ignis Brunensis, jež je součástí akcí Brno – město uprostřed Evropy. Ohňostroje se konaly na Brněnské přehradě vždy ve 22.30 hodin, a to ve dnech: 24., 26., 28. a 30. 5. 2007. Z tohoto důvodu byl vždy od cca 18 hodin postupně posilován provoz na tramvajových linkách d-1, 3 a 11, trolejbusové t-30 a autobusové a-50 do oblasti Bystrce. Také byly zavedeny mimořádné posilové tramvajové linky d-P1 (Hlavní nádraží – Pisárky – Přístaviště) a d-P11 (Česká – Veveří – Přístaviště). Dále došlo k prodloužení provozu linek d-1, 3, 4, 5, 8, 11 a 12, t-26, 30 a 33 a a-50 přibližně do půl jedné. Mimořádné posilové spoje byly rovněž zajišťovány na vybraných regionálních autobusových linkách před zahájením a po ukončení ohňostroje. Vlaky linek d-P1 a d-P11 se při návozu diváků vracely do města služebně – ty co jezdily jako d-P1 jezdily přes Žabovřesky (Veveří) a buď přes náměstí Svobody nebo Rooseveltovou k nádraží – některé se závlekem na Zvonařku (přestávka řidiče). Ty co jezdily jako d-P11 se vracely do města přes Pisárky a Hybešovu – na další odjezd směr Bystrc vyčkávaly na náměstí Svobody. Vzhledem k posílení dopravy byly všechny spoje linek d-3 a d-11 vedeny až do smyčky Bystrc, Ečerova. Pro případné odstranění poruch trolejového vedení byly v pohotovosti čety trolejářů na obvyklých místech – např. u zastávky »Kamenolom«. Do Bystrce přijel také nakolejovač. Z provozních důvodů byl v době od 22.30 do 24 hodin vyloučen provoz tramvají v úseku Ečerova – Přístaviště ve směru do centra. V době od 22.50 do 24 hodin byl pro veškerou silniční dopravu uzavřen kolejový přejezd u zastávky »Kamenolom«. Na spojích trolejbusové linky t-30 byly nasazeny autobusy, které jezdily ulicí Kníničskou. Po ukončení ohňostroje byly na linku t-30 směr město od zastávky »Podlesí« řazeny posilové spoje.
- Přehlídka ohňostrojů v Brně vyvrcholila v pátek 1. 6. 2007 tzv. grandfinálem – tento závěrečný komponovaný (již nesoutěžní) ohňostroj se uskutečnil na hradě Špilberk ve 22.30 hodin. Před zahájením a po ukončení ohňostroje byly operativně podle aktuální situace posilovány vybrané pravidelné linky, navíc přibližně od 21.30 hodin bude linka d-6 nahrazena linkou d-7 v plné trase Královo Pole, nádraží – Švermova. Přibližně v době od 22.25 do 22.45 hodin došlo k přerušení dopravy na linkách d-1, 4, 5, 7, 12 a 13 v prostoru Mendlova náměstí a Husovy ulice. Dotčené spoje uvedených linek byly proto v této době buď odkloněny náhradními trasami ulicí Masarykovou, případně Hybešovou nebo před uzavřeným úsekem vyčkávaly na obnovení provozu.
- V souvislosti s pokračujícími pracemi na výstavbě univerzitního kampusu byla o víkendu 2. a 3. 6. 2007 opět uzavřena ulice Kamenice mezi Netroufalkami a Jihlavskou. Autobusy linky a-60 jezdily po své běžné trase do zastávky Nemocnice Bohunice, dále se otáčely ve smyčce linky a-69 Netroufalky a po stejné trase, tj. ulicemi Netroufalky a Jihlavskou jezdily zpět k městu.
- O víkendu 2. a 3. 6. 2007 probíhaly v brněnských ulicích jízdy historických vozidel MHD, tzv. Dopravní nostalgie, jež je rovněž součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Již v páteční podvečer 1. 6. 2007 probíhaly jako upoutávka jízdy parní soupravy, která několikrát projela vnitřním městem po okruhu náměstí Svobody – Masarykova – Nádraží – Malinovského náměstí – Moravské náměstí. Doprovod parní soupravy zajistila tramvaj evid. č. 1560.
- V sobotu 2. 6. 2007 byl ráno slavnostně zahájen Den otevřených dveří v trolejbusové vozovně Komín, která letos oslavuje desáté výročí od zahájení provozu. Prohlídky a doprovodný program byly v areálu vozovny organizovány po celý den již osvědčeným způsobem – tj. zájemce provezl po prohlídkové trase trolejbus (se zastávkami na význačných místech). V 9.30 hodin byl z areálu vozovny vypraven konvoj historických autobusů a trolejbusů po trase linky t-29 na Českou. Vyvrcholením této jízdy se stal krátký úsek v ulici Kounicově mezi zastávkou »Klusáčkova« a křižovatkou se Zahradníkovou ulicí, kde se k tomuto konvoji připojila parní souprava a historické elektrické tramvaje. Takto konvoj dojel až na náměstí Svobody (autobusy a trolejbusy ulicí Kounicovou, tramvaje ulicí Veveří). Od kostela sv. Tomáše je doplnila ještě koňka. Historická vozidla byla krátkodobě vystavena na náměstí Svobody a již od 10.30 hodin se začaly postupně řadit na zvláštní linky směrem k vozovně Komín. Na náměstí Svobody byl k dispozici informační autobus s prodejem různých suvenýrů.
- Koňka jezdila každou hodinu po trase Náměstí Svobody – Masarykova – Benešova – Rooseveltova – Rašínova – Náměstí Svobody. Tramvajemi (parní souprava a tři motorové vozy) se mohli zájemci svézt každou půlhodinu z náměstí Svobody po trase linky 1 ke komínské vozovně. Autobusy byly k dispozici též každou půlhodinu na trase Náměstí Svobody – Joštova – Údolní – Úvoz – Veveří – Minská – Štursova – Vozovna Komín, při cestě zpět do centra projížděly autobusy navíc závlekem historickou trasu linek a-44 a a-67 v ulicích Bráfova a Šmejkalova. Trolejbusy mířily po půlhodinách ze zastávky Česká po trase linky t-32 na Slovanské náměstí a dále po lince t-30 Štursova – Vozovna Komín – Veslařská – Rybnická – Petra Křivky na Kamenný vrch.
- Dráhy přispěly k akci několika jízdami parního vlaku z hlavního nádraží do Králova Pole (jízdy s názvem „Tunely Královo Pole“) a noční jízdou parního vlaku do Šlapanic. Provoz zvláštních linek historických vozidel přes náměstí Svobody si vynutil obousměrný odklon tramvajové linky d-4 a zrušení provozu historické tramvajové linky d-H. Ceny jízdného na historické autobusy, trolejbusy a elektrické tramvaje byly následující: jízdenka jednosměrná 30 Kč, obousměrná 50, rodinná obousměrná (4 jízdy) 150, celodenní (10 jízd) 150 Kč. Pro parní tramvaj stála jednosměrná jízdenka 100 a zpáteční 150 Kč, pro koňku stála okružní jízda 150 korun.
- V neděli 3. 6. 2007 se zájemci mohli svézt parním vlakem z Brna do Vyškova a zpět nebo se mohli podívat na konvoj historických automobilů, který se vydal na cestu od Technického muzea do centra města. Jízda historických automobilů byla ukončena výstavou na Dominikánském náměstí. Historická vozidla MHD byla v provozu až odpoledne: Koňka stejně jako v sobotu, tramvaje včetně parní soupravy jezdily po 30 minutách z náměstí Svobody po trase linky d-4 do Obřan. Autobusy konaly hvězdicové jízdy po trase Náměstí Svobody – Milady Horákové – Drobného – Erbenova – Zemědělská – Jugoslávská – Mathonova – náměstí SNP – Provazníkova – Valchařská – Obřanská – Obřany – Bílovice nad Svitavou – Řícmanice – Kanice – Ochoz u Brna – Šimáčkova – Klicperova – Trnkova – Malá Klajdovka – Dělnický dům – Dulánek – Zábrdovická – Cejl – Radlas – Špitálka – Křenová – Masarykova – Náměstí Svobody v intervalu 30 minut. Trolejbusy měly hvězdicové jízdy po trase Česká – Koliště – Hlavní nádraží – Křenová – Vlárská – Šlapanice – Hladíkova – Mlýnská – Křenová – Vozovna Slatina – Křenová – Koliště – Veveří – Kounicova – Kotlářská – Drobného – Milady Horákové – Koliště – Česká též s půlhodinovým intervalem. Zatímco v sobotu bylo počasí ještě vcelku slušné – pouze druhá jízda parní soupravy končila u vozovny Komín v silném dešti, neděle již jízdám tolik nepřála – podstatná část odpoledne propršela, což bylo znát na zájmu cestujících, kterých bylo proti sobotě výrazně méně.
- Na konci Purkyňovy ulice v Králově Poli pokračuje výstavba silničních ramp a tramvajového prodloužení – stavba se dostala již do takového stadia, kdy není možný provoz autobusové linky a-53 pod podjezdem Hradecké ulice. K uzavření podjezdu mělo dojít již v pondělí 4. 6., ve skutečnosti přestaly autobusy podjezdem jezdit později, zřejmě až od 7. 6. 2007. Podjezd ulice Purkyňovy pod ulicí Hradeckou je tak uzavřen již pro veškerou dopravu. Autobusová linka a-53 je po dobu uzavírky vedena od zastávky »Kolejní« ulicí Technickou a Hradeckou k zastávce »Technické muzeum« a dále po své trase na Červinkovu (s vynecháním zastávky »Edisonova«). Náhradou autobusy zastavují na nově zřízené zastávce »Podnikatelská« (naproti stávající zastávce »Podnikatelská« pro směr na Kolejní).
- O víkendu 9. a 10. 6. 2007 byl z důvodu opravy komunikace a pokládky povrchu vozovky přerušen provoz trolejbusů v křižovatce Veveří – Koliště u Žerotínova náměstí. Trolejbusy linek t-29, t-34 a t-36 byly při jízdě od Žabovřesk ukončeny na Konečného náměstí. Trolejbusy na lince t-32 byly nahrazeny v celé trase autobusy a v úseku mezi Zahradníkovou a Českou jezdily oběma směry odklonem ulicemi Nerudova a Veveří. Při výluce nebyla zavedena jiná náhradní doprava – cestující byli odkázáni na pravidelné tramvajové linky. Výluka se opakovala i o dalším víkendu.
- Na brněnském výstavišti se ve dnech 9. až 14. 6. 2007 konal mezinárodní veletrh AUTOSALON. Vzhledem k tomu, že se očekával značný zájem veřejnosti, došlo k výraznému posílení tramvajové dopravy směrem k Výstavišti. V provozu byla tradiční tramvajová posilová linka d-P1 jedoucí po trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a zpět. Dále v pracovních dnech byla dopoledne v provozu mimořádná tramvajová linka d-P2 jedoucí po trase Stará osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky a zpět (v úseku Stará osada – Václavská linka d-P2 nahrazovala spoje linky d-2, které měly končit ve smyčce Ústřední hřbitov). Nástupní zastávkou byla zastávka »Lipová«.
- O víkendu 9. a 10. 6. 2007 probíhala tramvajová výluka v Husovicích a v Obřanech – opravovala se výhybka a křížení v křižovatce Vranovská – Jugoslávská, kolejový oblouk z Vranovské do Mostecké a koleje na Tomkově náměstí. Tramvajová linka d-4 byla odkloněna přes Jugoslávskou do smyčky Černá Pole, Zemědělská. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x4 jedoucí po trase Jugoslávská – Obřany, Babická a zpět.
- Tramvajová linka d-4, která začala po nedávné rekonstrukci náměstí Svobody opět projíždět centrem Brna, jím bude jezdit i nadále. Rozhodli tak brněnští radní. Názor Brňanů na trasu tramvajového spojení zjišťovali v několika průzkumech a anketách. Například v anketě, kterou uspořádal časopis Metropolitan a zúčastnilo se jí přes 2.500 lidí, se 64 % vyjádřilo pro zachování tramvaje v centru města. Tramvaj bude i nadále centrem projíždět denně od sedmé hodiny ranní do 19 hodin.
- V oblasti univerzitního kampusu u bohunické nemocnice dochází k dalším dílčím změnám vedení komunikací. Již cca od začátku května je provozní nový kruhový objezd včetně nových propojek s dálničním přivaděčem u nové budovy MZA – jezdily tudy autobusy mířící do Pisáreckého tunelu (původní sjezdy na radiálu byly zrušeny). Přibližně od konce května změn doznala ulice Kamenice mezi nadjezdem nad pražskou radiálou a křižovatkou s ulicí Netroufalky – zde se začalo jezdit po nově vybudované polovině komunikace, zatímco původní, po které se jezdilo doposud byla prozatím zrušena. Tím došlo k přerušení odbočení směrem k tunelům – autobusové linky a-x35, x37, 52 a 68 po odjezdu ze zastávky »Čtvrtě« tak jedou po ulici Kamenice až ke křižovatce s Netroufalkami, zde zabočí do Netroufalek a následně odbočí vpravo směrem na kruhový objezd a odtud teprve k přivaděči do Pisáreckého tunelu. Zastávka »Netroufalky« ve směru na Osovou byla pro linky a-x29 a 50 přeložena „za roh“ do ulice Netroufalky.
- V oblasti ulice Tábor pokračuje rekonstrukce inženýrských sítí, a proto byla od 14. 6. 2007 až přibližně do konce měsíce října 2007 pro veškerou dopravu uzavřena ulice Domažlická. Současně byla od 14. 6. 2007 ukončena výluka ulice Tábor. Uzavření ulice Domažlické má dopad na autobusovou linku a-67 a a-81 – autobusy linky a-67 jezdí oběma směry odklonem ulicí Husitskou a Palackého, autobusy linky a-81 jezdí oběma směry ulicí Tábor, Chodská, Šumavská a Štefánikova.
- Vzhledem k nutné výměně kolejí a opravě tramvajové tratě na Životského ulici byl o víkendu 16.–17. 6. 2007 přerušen tramvajový provoz mezi zastávkami »Masná« a »Geislerova«. Tramvajová linka d-8 byla rozdělena na dvě části: Starý Lískovec – Masná a Líšeň, Mifkova – Geislerova, linka d-10 byla provozována pouze v úseku Stránská skála – Geislerova. Linka d-13 byla odkloněna do smyčky Zvonařka. Náhradní autobusová doprava byla zajištěna linkou a-x13 od hlavního nádraží do Juliánova.
- Z důvodu konání mistrovství světa cestovních vozů FIA WTCC byla v neděli 17. 6. 2007 v provozu autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom. Doprava na lince je zdarma.
- Lávka přes říčku Veverku pod hradem Veveří byla dokončena, délka dřevěného mostu je téměř 100 metrů. Jeho vybudování přišlo na 7 milionů korun. Ve střední části je mostek rozšířen a zastřešen. Stavba mostu byla dokončena přibližně v polovině června – jeho slavnostní otevření bude na konci června. Mezi lávkou pod hradem Veveří a parkovištěm pod hradem Veveří je tak již k dispozici bezkolizní cesta pro pěší a cyklisty. Obdobná lávka na témže místě již stála v 19. století (což je patrné z dobových rytin a obrázků). (část. dle MF DNES z 13. 6. 2007)
- Předáním nového autobusového terminálu Bystrc ZOO a upravené tramvajové zastávky ve směru do Bystrce úpravy v tomto prostoru ještě zcela neskončily. Vzápětí byla snesena bývalá zastávka pro směr k přístavišti a prostor rekultivován. Byla také zahájena demolice podchodu v prostoru tramvajové zastávky – v půlce června byla již nadzemní část podchodu na obou stranách odstraněna.
- V polovině června byla dokončena úprava autobusové zastávky »Osová« (u tramvaje). Nová zastávka je vůči stávající posunuta cca 80 metrů vpřed hned vedle tramvajové zastávky pro směr na Dunajskou.
- Po celý červen probíhaly na stavbě mimoúrovňové křižovatky v Pisárkách dokončovací práce. Dokončovaly se přístupové cesty a prostory zastávek, probíhala výsadba zeleně a na nových komunikacích se provádělo vodorovné značení. Probíhala také úprava nástupiště kolem pisárecké smyčky včetně budovy DPMB (po dobu prací v této budově zde byl cca na tři měsíce přerušen prodej jízdních dokladů). Prostor uvnitř pisárecké smyčky se rapidně změnil – dřívější zeleň nahradila z poloviny dlážděná plocha. Když v červnu jezdila do Pisárek posilová linka d-P1 ze Zvonařky, výstupní zastávka byla ještě před smyčkou a nástupní zastávka byla až v zastávce »Lipová«. Mezi tramvajovou tratí a chodníkem (resp. stezkou pro cyklisty) vzniká plot. V úterý 12. 6. 2007 v podvečer se uskutečnila první zkušební jízda trolejbusu po ulici Hlinky a přes mimoúrovňovou křižovatku s VMO. Prvním vozem, který tudy po bezmála třech letech projel, byla „jedenadvacítka“ evid. č. 3002 doprovázená montážním vozidlem. Necelý týden před uvedením křižovatky do provozu – v sobotu 23. 6. 2007 – byl na této stavbě uspořádán den otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout celou stavbu včetně jejího zázemí, což již v budoucnu nebude možné – do řady míst se chodec nedostane. Dopravu zájemců kromě pravidelných linek zajišťovala také historická tramvajová souprava MV107+VV215 v trase Mendlovo náměstí – Výstaviště – Vinařská – Lipová – Pisárky a zpět. Doprava touto soupravou byla zdarma. V pondělí 25. 6. 2007 pak byla pro auta otevřena ulice Hlinky (po křižovatku s Lipovou). Celá ulice a zároveň nová křižovatka pak byla otevřena ve čtvrtek 28. 6. 2007. Linky MHD začínají po ulici Hlinky a křižovatce jezdit až od soboty 30. 6. 2007 (s výjimkou okružních autobusových linek a-44/84, které jezdí po své nové trase v horním patru křižovatky již od 28. 6. 2007).
- Ulice Hlinky byla rekonstruována v úseku od výstaviště až do Pisárek a zahrnovala i opravy kanalizace, vodovodního řadu a plynovodu (kanalizace je v některých místech v hloubce až 9 metrů). Rekonstrukce trvala necelé dva roky a přišla na 150 milionů korun. Byl také rekonstruován prostor zastávek – trvalá zastávka »Výstaviště« (nově přejmenovaná na »Výstaviště–hlavní vstup«), trvalá zastávka »Lipová« – zřízena nově pro autobusy a trolejbusy projíždějící ulicí Hlinky a zastávka »Vinařská« (nově označovaná jako »Výstaviště–vstup G2« – tato zastávka je však jen pro noční autobusy a pro autobusy náhradní dopravy za tramvaj). Rekonstruovány byly také plochy kolem komunikace, které jsou využívány jako parkoviště.
- Již jsme v našem zpravodaji informovali o stavbě lávky přes řeku Svratku (mezi Heršpickou ulicí a železničním viaduktem). V neděli 17. 6. 2007 již probíhala pokládka mostovky lávky. Lávka spojuje ulici Poříčí s tzv. Štýřickým nábřežím a směřuje do osy nové ulice Holandské ve Spielberk Office Centru. Výstavba lávky byla zahájena v dubnu 2007 a vyžádala si výluku železniční vlečky na výstaviště. Stavba má být ukončena v srpnu a od září má být v provozu. Délka lávky je 41 metrů, šířka 3 metry. V současné době je ulice Heršpická dostupná pouze autobusovou linkou a-60 (Zvonařka – Nemocnice Bohunice). Oblast kolem Heršpické ulice se přitom velmi rychle rozvíjí a vznikají zde nová pracovní místa. V této oblasti je velký administrativní komplex Spielberk centra, nedávno zde byl uveden do provozu nový poštovní úřad, mezi Heršpickou a Renneskou ulicí vyrůstá justiční palác. Nově budovaná lávka má zpřístupnit tuto část pro pěší a cyklisty (po nábřeží řeky Svratky vede cyklistická stezka). MHD v této oblasti se zlepší až od září, kdy tudy začne projíždět nová autobusová linka a-61. (část. dle MF DNES z 18. 6. 2007)
- V neděli 10. 6. 2007 bylo několik kloubových autobusů DPMB nasazeno jako náhradní spoj za odřeknuté vlaky na železniční trati z Brna do Blanska – důvodem byla stržená trolej u Novohradských tunelů.
- Dne 21. 6. 2007 zasáhlo Brno několik silných bouřek. Přibližně na 20 minut byla přerušena tramvajová doprava u hlavního nádraží, kde pod viaduktem voda vytvořila pro tramvaje neprůjezdnou kaluž. Silný vítr způsobil závadu na trolejovém vedení v Brandlově ulici.
- Již tradičně se o předposledním červnovém víkendu (23. a 24. 6. 2007) konaly automobilové závody „Vzhůru Farinovou zatáčkou“. Byla vyloučena veškerá doprava z ulic Žebětínská, Stará dálnice a Kohoutovická s dopadem na provoz autobusových linek a-x29, 50, 52 a 68. Linka a-x29 byla ukončena na zastávce »Voříškova«, linka a-50 jezdila odklonem přes Bystrc, Žebětín a Bosonohy, linka a-52 jezdila po své trase pouze v úseku Mendlovo náměstí – Kohoutovice a dále byla odkloněna na Kamenný vrch.
- Vysílání brněnské televize uvedlo zajímavou reportáž týkající se zavedení „plynových“ autobusů v Brně. V loňském roce probíhal zkušební provoz autobusů upravených na pohon stlačeným zemním plynem od různých firem. Byly provedeny srovnávací testy s normálními naftovými autobusy a dospělo se k zajímavému výsledku – provoz autobusu na plyn by mohl být o 5 korun na km levnější než u klasického naftového autobusu. DPMB provozuje cca 320 autobusů, které jsou umístěny ve dvou vozovnách – ve vozovně Mediánky je 110 autobusů, zbytek je v garážích Slatina. Byl vysloven předpoklad, že celá jedna vozovna, v tomto případě ta medlánecká, by mohla být vybavena plynovými autobusy – jedná se tedy o cca 110 autobusů. Nákup tak velkého počtu autobusů (případně rekonstrukce naftových motorů na plynové) by se měl odehrát v průběhu tří let (snad již v letech 2008–10). Dále jen víceméně teoretické úvahy: Ročně autobusy DPMB najezdí cca přes 17 milionů km – v případě nahrazení všech naftových autobusů plynovými by roční úspora mohla dosáhnout až 100 mil. korun. Pořizovací cena plynových autobusů je však vyšší a musí se také vybudovat plnící stanice na plyn. Další výhodou plynových autobusů je údajně tišší chod motoru a evidentně menší ekologická zátěž pro životní prostředí.
- Uzavírka Palackého náměstí v Řečkovicích se oproti původnímu záměru protáhla až do 30. 6. 2007 – autobusové linky a-42, a-70, a-72, na-90 byly oběma směry vedeny ulicí Marie Hübnerové.
- K 30. 6. 2007 jsou plánovány mnohé změny v brněnské dopravě. Na jedné straně dochází v souvislosti s otevřením MÚK Pisárky k obnově provozu na některých trolejbusových linkách a k zániku linek náhradní dopravy, případně ke zrušení odklonových tras. Na své trasy se vracejí trolejbusové linky t-26 a t-37 a na svou trasu se vrátí také autobusové linky a-52 a a-68. Vzhledem k výstavbě univerzitního kampusu však ještě nezahájí provoz trolejbusová linka t-25 a o prázdninách zůstává mimo provoz také linka t-35. Výstavba vozovek v okolí univerzitního kampusu (uzavírka ulice Kamenice) si navíc vyžádá změnu na autobusové lince a-60, která ztrácí svůj polokružní charakter. Od stejného data dochází ještě k další úpravě linky a-52, která „pohltí“ stávající linku a-54. Autobusy MHD tak po delší době přestávají pravidelně jezdit Pisáreckým tunelem. Na druhé straně však od počátku prázdnin dochází vzhledem k rekonstrukci křižovatky Joštova – Česká k rozsáhlým změnám v tramvajové dopravě, kdy ze 13 pravidelných linek se změna dotýká osmi linek (beze změny zůstaly pouze linky d-1, d-2, d-8, d-9 a d-10). Uzavření významného uzlu Česká znamená maximální využití tramvajové trasy přes náměstí Svobody pro trasování některých odkloněných linek – z tohoto důvodu nebude o prázdninách provozována historická tramvajová linka H ve své dosavadní trase, ale bude jezdit po trase linky 10 na Stránskou skálu.
- V Králově Poli se naplno rozběhly práce na demolici objektů Jaselských kasáren – mezi Štefánikovou a Staňkovou ulicí. Práce mají být dokončeny do konce července. Vojenský areál o rozloze dvou a půl hektaru, který znají lidé po celé republice jako legendární sídlo brněnské pátračky ze seriálu Četnické humoresky, má být proměněn v areál moderního bydlení a služeb. O osudu kasárenských bloků a execírsplaců bylo rozhodnuto již před několika lety, kdy se jich zbavila odcházející armáda. Nakonec je získalo město Brno. Vážným uchazečem o část areálu byla i Česká televize, která tu několik let natáčela slavný četnický seriál. Chtěla tu stavět nové brněnské studio, ale nakonec z tohoto úmyslu sešlo. V areálu by měly vyrůst hlavně bytové domy s veškerou občanskou vybaveností, část mají tvořit i kancelářské objekty. (část dle Práva z 9. 6. 2007)
- V souvislosti s dokončením pisárecké křižovatky se opět začalo mluvit o nevyhovujícím úseku VMO na Žabovřeské ulici mezi Wilsonovým lesem a řekou Svratkou, dvouproudá vozovka zde vytváří úzké hrdlo. Nyní je jak se zdá rozhodnuto – silnice má vést po povrchu a tramvajová trať linky číslo 1 ustoupí do tunelu pod Wilsonův les. Vozovka má být ještě víc vysunutá nad řeku a má být přemostěna lávkami pro pěší. Stavba má trvat kolem dvou let a stát bude asi dvě miliardy. Za oběť nové silnici padne starší budova odborného učiliště, kterou už město vykoupilo. Naopak kapli, která je přitisknutá ke skále nad řekou, se stavaři vyhnou (část. dle MF DNES z 12. 6. 2007).
Novinky ve vozovém parku
- Z pisárecké vozovny byly na likvidaci, která probíhá u ústředních dílen v Medlánkách, postupně převezeny již všechny odstavené článkové tramvaje K2.
- V druhé polovině června byl v husovické vozovně sešrotován vyřazený trolejbus 14Tr evid. č 3208.
- V úterý 12. 6. 2007 do Brna z Ostravy dorazil po železnici nový exponát TMB – trolejbus Škoda 17Tr (s ostravským evid. č. 3903). Vůz je nyní deponován v komínské vozovně.
- Počátkem června byl do Brna z generální opravy ve firmě Zliner Zlín přivezen další autobus typu B732 – evid. č. 7394. Na opravu naopak odjel v pořadí již třetí vůz typu Karosa B931 – evid. č. 7429. Již koncem května se ze Zlína vrátil první generálkovaný autobus B931 evid. č. 7427 – vůz má dosazen osvěžovač vzduchu pro stanoviště řidiče, došlo rovněž ke zvětšení kabiny řidiče podle vozů řady B950.
- V pondělí 4. 6. 2007 byl do Brna přivezen autobus Tedom Kronos 123D s dieselovým motorem Tedom Euro 3. Žlutý vůz byl poté v rámci zkušebního provozu po celý červen vypravován ze slatinské vozovny na pravidelné linky.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz