Aktuality měsíců července a srpna 2007
- Ve čtvrtek 28. 6.2007 proběhlo slavnostní otevření nové křižovatky Hlinky – Bauerova. Tohoto dne byly autobusové zastávky »Pisárky« pro okružní autobusové linky a-44/84 a pro noční linku a-98 přeloženy do definitivní polohy na horní úrovni křižovatky u smyčky tramvají. Provizorní zastávky v prostoru vyústění stavby do ulice Žabovřeské byly zrušeny.
- Mimoúrovňová křižovatka Bauerova (VMO) – Žabovřeská (VMO) – Hlinky – Pisárecká je nyní největší dopravní stavbou v Brně. Stála 2,481 miliardy Kč, největší část zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury, na financování se podílelo i město (vč. náhradní dopravy MHD). Stavba byla zahájena v prosinci 2003. Na začátku roku 2006 byla křižovatka částečně uvedena do provozu – začala fungovat dokončená rampa umožňující nájezd do Pisáreckých tunelů. Součástí křižovatky je 303 metrů dlouhý („pseudo“-) tunel v trase VMO, široký až dvacet metrů. Nyní ještě pokračují práce na dokončení připojovacího pruhu na Bauerově ulici umožňující snadný příjezd od Pisáreckého tunelu směrem k Poříčí (dokončen má být v září). Brzo po zprovoznění křižovatky byl podle plánu uzavřen Kamenomlýnský most, vybudovaný právě pro objízdnou trasu při rekonstrukci křižovatky. Nyní již bude patřit pouze cyklistům a pěším, z Veslařské se po něm navíc bude dát najet do zahrádkářské kolonie. Současně byly samozřejmě zrušeny obě světelné křižovatky na předpolích mostu. Nadále zůstane v provozu světelná signalizace umožňující výjezd z 9. brány výstaviště na Bauerovu ulici. O víkendu 11. a 12. 8. 2007 již na Bauerově probíhala pokládka živičného povrchu, a proto byla ulice pro veškerou dopravu zavřena (v úseku mezi Riviérou a rampami Pisáreckého tunelu). Autobusové linky a-44/84 a a-98 jezdily odklonem ulicí Hlinky, linka a-405 byla takto vedena směrem z Brna (v opačném směru její vozy jezdily přímo ulicemi Jihlavskou a Vídeňskou.
- Po téměř 3 letech (doprava byla přerušena od začátku září 2004) dlouhodobé výluky byl v sobotu 30. 6. 2007 obnoven pravidelný provoz linek MHD v ulici Hlinky v úseku mezi Mendlovým náměstím a Pisárkami a na nově vybudované mimoúrovňové křižovatce Hlinky – Bauerova. Současně ale od téhož data až do 31. 8. 2007 probíhala další poměrně rozsáhlá výluka v prostoru nově budovaného univerzitního kampusu v Bohunicích. Byl ukončen provoz na náhradních autobusových linkách a-x35 a 37. Trolejbusové linky t-25 a t-35 byly proto nadále (do 31. 8. 2007) mimo provoz. Linky t-26 (v polovičním intervalu) a t-37 a autobusové linky a-68, 95, 97 a 98 byly obnoveny ve svých původních trasách před výlukou. Linka t-29 zůstala v provozu ve stávající trase, která sdružuje několik významných dopravních funkcí. Je zachováno atraktivní a rychlé spojení do Žabovřesk, případně do zastávky »Klusáčkova« (úřady MMB). Linka současně zajišťuje obsluhu ulice Veslařské a nabízí přímé spojení z Jundrova do centra města. Vzhledem k výluce u kampusu však byla i nadále ukončena ve smyčce Kohoutovice, Jírovcova. Linka a-52 je vedena částečně v nové trase – je vytvořena sloučením stávajících linek a-52 a a-54. Důvodem k tomuto kroku byl požadavek obsluhy staré a nové obytné lokality v Žebětíně linkami MHD jak z Mendlova náměstí, tak také z Bystrce. Nová trasa výše uvedený požadavek splňuje a navíc ještě částečně řeší zlepšení dopravní obsluhy obytné lokality Kamechy minimálně pro první etapu již probíhající bytové výstavby.
- V oblasti univerzitního kampusu v Bohunicích pokračuje výstavba obslužných komunikací s dopadem na vedení autobusových linek MHD a s vyloučením provozu trolejbusů na trase do Starého Lískovce. V křižovatce ulice Kamenice a Netroufalky byl o prázdninách budován kruhový objezd – křižovatka a přilehlé části ulice Kamenice byly pro veškerou dopravu uzavřeny od soboty 30. 6. 2007 do 31. 8. 2007 s následujícími dopady na MHD. Mimo provoz zůstávají trolejbusové linky t-25 a t-35. Na lince t-26 je v důsledku toho poloviční interval. Trolejbusová linka t-29 byla v uvedené době nadále v provozu pouze v úseku Česká – Kohoutovice, Jírovcova. Autobusová linka a-x29 nahrazující ve vyřazené části trasy (Kohoutovice, hájenka – Jírovcova – Starý Lískovec, Osová) linku 29 jezdila v úseku mezi zastávkami »Čtvrtě« a »Nemocnice Bohunice« po nově dokončených paralelních komunikacích (přes kruhový objezd u MZA a s vynecháním zastávky »Netroufalky«). Autobusové linky a-50 a a-90 jezdily v úseku mezi zastávkami »Čtvrtě« a »Nemocnice Bohunice« jako linka a-x29. Autobusová linka a-60 jezdila ve směru z centra po své trase v úseku Zvonařka – Stará nemocnice a dále po obslužné komunikaci kolem nové budovy MZA k zastávce »Nemocnice Bohunice« směr Osová, odkud pokračovala zpět ulicí Jihlavskou na Zvonařku. Oproti původní trase vynechala zastávku »Kamenice«, na odklonové trase zastavovala na zastávkách »Stará nemocnice« a na přeložené zastávce »Kejbaly« (u bývalého policejního domečku, v opačném směru u čerpací stanice). Linka a-69 jezdila po své trase pouze v úseku Bosonohy – Nemocnice Bohunice (nebyla obsluhována smyčka Bohunice, Netroufalky). Linka a-82 jezdila v úseku Ukrajinská – Nemocnice Bohunice oběma směry ulicí Jihlavskou.
- A jak to tedy o prázdninách u bohunické nemocnice vypadalo? Původní zastávka »Nemocnice Bohunice« ve své podobě a na svém místě zanikla. Pravý pruh ulice Netroufalky od Jihlavské ulice zajišťoval napojení parkoviště u nemocnice, levý pruh této komunikace byl vyhrazen výhradně autobusům, případně vozidlům stavby. Zde byly umístěny provizorní zastávky »Nemocnice Bohunice« – vpravo (na straně nemocnice – při pohledu od Jihlavské) byla zastávka pro linky a-x29 a a-50 + regionální linky, zastávka na druhé straně byla pro linky a-x29, a-50 a regionální linky zastávkou průjezdnou, pro linky a-60 a a-69 zastávkou výstupní a současně nástupní. Již v půlce července byl budoucí zastávkový terminál »Nemocnice Bohunice« z hlediska vozovek dokončen, následovala instalace trolejových sloupů a vedení. Po celé prázdniny samozřejmě probíhaly horečné práce i na stavbě kruhového objezdu na křižovatce ulic Kamenice – Netroufalky, rovněž včetně instalace trolejového vedení. Zajímavostí byl rozsáhlý archeologický průzkum prováděný ve čtverci vyhrazeném ulicemi Kamenice, Netroufalky, spojkou pod MZA a spojkou mezi kruhovým objezdem u MZA a ulicí Kamenice. Na přelomu července a srpna téměř každý den pracovalo několik čet drátařů na budované trolejbusové trati v ulicích Kamenice a Netroufalky. Na počátku srpna se vzhledem k postupujícím pracím na komunikacích jezdilo několik dní přes ulici Kamenice, rozestavěný kruhový objezd a ulicí Netroufalky (dokončovalo se napojení spojky pod MZA do ulice Netroufalky). O týden později se pracovalo na odbočení z ulice Netroufalky k nemocnici (příjezd na parkovišti k nemocnici tak byl možný pouze kolem MZA a po spojce s využitím vozovky v budoucím zastávkovém terminálu).
- Od začátku září by měl být nový terminál MHD u bohunické nemocnice zprovozněn. V září by rovněž měla být otevřena další část kampusu Masarykovy univerzity. Do nových pavilonů se přesune část přírodovědecké fakulty a pokračovat bude i stěhování fakulty lékařské.
- V závěru června byl změněn název zastávky »Polní« na »Nemocnice Milosrdných bratří«. Trolejbusy a autobusy mají v ulici Hlinky novou zastávku »Lipová«. Na dalších několika trasách MHD se objevují označníky zastávek nového typu. Např. na konci června na celé trase autobusové linky a-54. Zastávka »Kamechy« je přejmenována na název »Ruda«. Zastávka »Křivánkovo náměstí« pro směr od Ríšovy je přejmenována na název »Helenčina«. Autobusové zastávky »Riviéra« a »Křížkovského« a tramvajová zastávka »Kamenolom« byly od 30. 6. 2007 převedeny z režimu trvale na znamení do režimu na znamení od 20 do 5 hodin. Nově vznikly zastávky na trase autobusové linky a-52 (noční a-98) v Žebětíně – »Bartolomějská« (stálá) a »Žebětín, hřbitov« (od 20 do 5 hodin na znamení), obě zastávky jsou v tarifní zóně 101.
- Od 30. 6. 2007 byl s ohledem na výlukovou organizaci tramvajové dopravy v centru města (v souvislosti s rekonstrukcí v uzlu Česká) zastaven provoz historické tramvajové linky d-H. Náhradou je historická tramvaj vypravována v nepracovních dnech na linku 10 na trase Nové sady – Stránská skála (jeden spoj po poledni byl veden až na Mendlovo náměstí z důvodu nemožné přestávky na Nových Sadech), z důvodu očekávané rekonstrukce Rašínovy ulice totiž nezačala tramvaj jezdit přes náměstí Svobody ani po předčasném ukončení výluky uzlu Česká (17. 8. 2007).
- V posledních letech je v období letních prázdnin, kdy je
předpokládána nižší poptávka po přepravě, prováděna rozsáhlejší
rekonstrukce některé z tramvajových křižovatek. O prázdninách roku
2007 tak byla opravována tramvajová křižovatka v ulicích Joštova a
Česká. Z tohoto důvodu došlo od soboty 30. 6. nepřetržitě až do pátku
17. 8. 2007 (původní předpoklad byl až do 31. 8. 2007) k úplnému
vyloučení tramvajového provozu z této křižovatky. Rekonstruován byl
kolejový trojúhelník v křižovatce Joštova – Česká a navazující
úseky tramvajových tratí. Při rekonstrukci došlo k náhradě provozem již
velmi opotřebovaných kolejových konstrukcí tramvajové křižovatky.
Vyloučení provozu z této křižovatky mělo obrovský dopad na celou
tramvajovou síť – výlukou bylo dotčeno 8 ze 13 tramvajových linek a
také linka d-H s provozem historických tramvají, viz následující přehled
linek, u nichž byla změněna trasa (resp. které byly zavedeny jako
náhradní):
- d-3 Židenice, Stará osada – Milady Horákové – Česká (Rašínova) – Masarykova – Nové sady
- d-4 Česká (Rašínova) – Masarykova – Cejl – Maloměřický most – Obřany, Babická
- d-5 Komenského nám./Česká – Pekařská – Mendlovo nám. – Vídeňská – Starý Lískovec
- d-x5 Štefánikova čtvrť – Milady Horákové – Česká (Rašínova)
- d-6 Mendlovo náměstí – Vídeňská – Ústřední hřbitov
- d-x6 Královo Pole, nádraží – Česká (Rašínova) – Masarykova – Rooseveltova – Královo Pole, nádraží
- d-7 po celé prázdninové období mimo provoz
- d-11 Lesná, Čertova rokle – Milady Horákové – Česká (Rašínova) – Masarykova – Nové sady
- d-x11 Česká (Žerotínovo náměstí) – Veveří – Vozovna Komín – Bystrc, Rakovecká
- d-12 Masarykova čtvrť, Náměstí Míru – Komenského náměstí – Husova – Komárov
- d-13 Masarykova čtvrť, Náměstí Míru – Komenského náměstí – Husova – Juliánov
- d-x13 Česká (Žerotínovo náměstí) – Veveří – Purkyňova – Technické muzeum
- Zajímavostí je, že při této výluce nebylo použito náhradní autobusové dopravy – všechny přepravní relace byly řešeny tramvajemi na objízdných trasách. V některých případech došlo k rozdělení linek na dva samostatné provozní úseky – potom byl jeden z úseků označen vedle linkového čísla ještě písmenem x. Tramvaje linek d-x5 a d-4 se na Rašínově ulici „převlékaly“. Na linku d-5 byly nasazeny spřažené soupravy, linka se otáčela v trojúhelníku na Komenského náměstí. Při otáčení asistovala dispečerská služba. Na linky d-x11 a x-13 by3y nasazeny vozy KT8 z důvodu úvraťového ukončení tratí od Konečného náměstí u křižovatky ulice Veveří a Žerotínova náměstí („kaliforňan“) – tramvaje jezdily střídavě na x11 a x13.
- Autobusy nočních linek a-93 a a-99 jezdily kolem Červeného kostela se zastávkou »Česká« u Bílého domu. V oblasti uzlu Česká byly instalovány informační tabule a naváděcí prvky usnadňující přestup mezi jednotlivými tramvajovými trasami. V prvních dnech výluky zde byly také k dispozici informátoři DPMB. Po celý poslední červnový týden se mohli Brňané informovat o změnách v informačním autobuse. Ve dnech 25.–27. 6. byl autobus přistaven v uzlu Česká, v následujících dvou dnech pak na Mendlově náměstí. V autobusu mohli cestující získat tiskové materiály k obnovení provozu v ulici Hlinky a v Pisárkách a také o provozu linek v souvislosti s rekonstrukcí uzlu Česká. Na mnoha místech bylo dále v prvních dnech výluky vidět pracovníky DPMB v reflexních vestách jak radí cestujícím, kteří nevěděli kudy kam. Mnozí z těchto pracovníků jsou profesně revizory a na pár dní tak změnili svoji profesi – byli vidět např. na Komenského náměstí, v místech původní zastávky na České, v místě ukončení linek d-x11 a d-x13 na začátku ulice Veveří, v zastávce Česká v Rašínově ulici a také na Mendlově náměstí.
- Přibližně prvních 14 dní se na Joštově a české ulici po demontáži původních kolejí pouze bagrovalo. Přibližně po 10. 7. byla zahájena pokládka velkoplošných podkladových panelů v ulici Joštově mezi křižovatkou a Moravským náměstím – v pátek 13. 7. zde již byly položeny první kolejové objekty. Po bagrování starého svršku zde proběhl také krátký archeologický průzkum. Byly rozebrány také kolejnice na Žerotínově náměstí – konkrétně první oblouk od České. V ulici Joštově došlo k posunu jedné ze dvou kolejí – dá se říci, že kolej ve směru od Moravského náměstí směrem k Červenému kostelu zůstává na původním místě a opačná kolej ve směru na Moravské náměstí je cca o půl metru posunuta od středu.
- Práce při rekonstrukci tramvajového uzlu Česká proběhly oproti plánu rychleji, a tak mohla být tramvajová výluka ukončena v předstihu. Tramvaje se na své původní trasy vrátily od ranních výjezdů v sobotu 18. 8. 2007. Zkušební jízdy po nových kolejích v uzlu Česká byly provedeny v pátek 17. 8.. Slavnostní zahájení provozu bylo provedeno až v pondělí 20. 8. 2007. V rámci rozsáhlé rekonstrukce během 50 dní nepřetržitě trvající výluky bylo v uzlu Česká vyměněno šest kolejových výhybek a tři křížení. Kromě vlastní křižovatky (kolejový trojúhelník) byly rekonstruovány také části navazujících tratí. Ke změně došlo především v osové vzdálenosti kolejí – ta byla roztažena v ulici Joštově na 340 cm a v ulici České dokonce na 360 cm. Toto rozšíření osové vzdálenosti kolejí má umožnit bezkolizní míjení všech tramvajových souprav (včetně KT8 a Vario LF) v obloucích. Původní dřevěné pražce nahradily podkladní panely DZP – vzhledem ke změně osové vzdálenosti kolejí bylo nutno upravit také nástupiště – nástupiště v ulici Joštově pro směr jízdy na Komenského náměstí (resp. do ulice Husovy) je zcela nové, nástupiště v opačném směru pro jízdu směr Moravské náměstí bylo upraveno v části u zastávkového stojanu. Samozřejmě, že zastávky jsou vybaveny novými označníky zastávek dle vzoru IDS JMK.
- O víkendu 30. 6. a 1. 7. 2007 proběhla instalace lávky pro pěší mezi objekty VUT přes Božetěchovu ulici v Králově Poli. Ulice byla z tohoto důvodu uzavřena pro veškerou dopravu a autobusy linky a-43 jezdily oběma směry odklonem ulicí Sportovní. Lávka spojuje starou budovu (bývalý kartuziánský klášter) s nově postaveným objektem na protější straně ulice. Na místo byla dovezena téměř rozdělená na menší a větší část. Ocelová příhradová lávka je 21 metrů dlouhá a je umístěna ve výšce 5 metrů nad vozovkou. Dle denního tisku se předpokládá, že lávka je zde umístěna pouze dočasně – po vybudování Dobrovského tunelů by se měla ulice Božetěchova zklidnit a lávka by mohla být odstraněna – ale to je hodně vzdálená budoucnost. V tomto prostoru nadále pokračuje rekonstrukce původního areálu kláštera. Již na jaře byla zbourána jižní budova do té doby uzavřeného areálu (ta nebyla původní součástí kláštera, ale byla dostavěna vojáky po zrušení kláštera a jeho přeměně na kasárna, resp. později na kadetskou školu) a na jejím místě je nyní budována moderní hranatá stavba. O víkendu 18.–19. 8. 2007 pak probíhaly na nové lávce dokončovací práce (montáž skel), ulice Božetěchova byla opět zcela uzavřena. Autobusová linka a-43 byla vedena odklonem ulicí Sportovní.
- O víkendu – 30. 6. a 1. 7. 2007 se na silnicích v oblasti Kohoutovic konalo Mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice. Trasa závodu byla vedena jednosměrným okruhem od Myslivny (start/cíl) ulicí Nad Pisárkami, Chironovou, Pražskou na Veselku a dále ke Staré dálnici, ulicí Žebětínskou a Nad Pisárkami zpět k Myslivně. Z dotčených komunikací byla vyloučena veškerá doprava s výjimkou vozidel MHD, kterým byl ve vybraných úsecích umožněn průjezd (v některých případech však pouze ve směru jízdy závodníků).
- Kromě změn v souvislosti s uvedením MÚK Pisárky do provozu, omezením v oblasti univerzitního kampusu a v souvislosti s rekonstrukcí kolejových objektů v uzlu Česká došlo na většině tramvajových, trolejbusových a autobusových linek o prázdninách k prodloužení intervalů mezi spoji– MHD jezdila podle sloupců označených v jízdních řádech jako „prázdninový provoz“. Na autobusové lince a-79 byly ponechány pouze účelové spoje.
- Od 1. 7. 2007 byla do IDS JMK začleněna Náměšť nad Oslavou. Osobní vlaky jedoucí na trati Brno – Náměšť nad Oslavou jsou označeny jako linka S4, rychlíky a spěšné vlaky nově jako R4. Železniční stanice Náměšť nad Oslavou je zařazena do tarifní zóny 456.
- V polovině července byly z nástupišť zastávek »Hlavní nádraží« odvezeny velké betonové květináče (skruže), které byly osázeny keři a stromky. Byly zde instalovány loni v srpnu a měly zkrášlit šeď nástupišť. Bohužel se příliš neosvědčily – lidé je používali spíše jako odpadkové koše a navíc zúžením šířky nástupiště omezovaly průchod cestujících. Celá akce přišla město na nějakých 400 tisíc korun.
- Ve dnech 16. a 17. 7. 2007 bylo v Brně velice teplo – teploty přes den dosahovaly více než 35ºC. Z tohoto důvodu byl vydán příkaz řidičům tramvají, aby na částech tratí, kde nejsou koleje zality živicí, omezili rychlost jízdy na 40 km/hod i za tu cenu, že nebudou stíhat jízdní doby. Očekávalo se totiž, že by vlivem tak vysokých teplot mohlo docházet k deformaci kolejí a tím narušení rozchodu, což by při větších rychlostech mohlo způsobit i vykolejení vozu.
- V rámci konání závodů mistrovství světa Superbiků byla o víkendu 21.–22. 7. 2007 v provozu autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom. Doprava na této lince byla zdarma.
- V neděli 22. 7. 2007 se v areálu brněnského výstaviště konal koncert skupiny Rolling Stones. Doprava návštěvníků na akci byla zajištěna jednak pravidelnými linkami, jednak posilovými linkami, které byly v provozu od 15 do 21 hodin a po ukončení koncertu. V provozu byla posilová tramvajová linka d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Výstaviště – Pisárky a posilová linka d-P2 s trasou Stará osada – Hlavní nádraží – Pisárky (nahrazovala spoje linky d-2, které jsou v běžném provozu ukončeny ve smyčce Ústřední hřbitov). Došlo rovněž k prodloužení trasy linek d-3 a d-11 jedoucích ze Staré osady a Lesné ulicí Milady Horákové a Masarykovou, přes Nové sady a Hybešovou až do Pisárek. Byla zavedena mimořádná posilová autobusová linka P26 s trasou Židenice, Stará osada – Pionýrská – Mendlovo náměstí – Pisárky. Na okružní autobusovou linku a-44 byly v úseku Královo Pole, nádraží – Přívrat – Bráfova – Pisárky – Mendlovo náměstí zařazeny posilové spoje (pouze před začátkem koncertu). Ulice Bauerova byla využita pro parkování automobilů, což si vyžádalo odklon linek MHD Hlinky. Po ukončení koncertu byl pro odvoz návštěvníků prodloužen provoz pravidelných linek do cca 23:30 hodin. Současně došlo k posílení spojení nočních autobusových linek od hlavního nádraží v časech 23:30, 24:00 hodin a dále byl zajištěn mimořádný rozjezd nočních autobusových linek v čase 0:30 hodin. Vstupenka na akci platila současně jako jízdenka na tramvaje, trolejbusy a autobusy.
- Již příští rok se má naplno začít stavět nová průmyslová zóna (s názvem Airport) na dvou stech hektarů pozemků mezi Šlapanicemi, Slatinou a Tuřany. Zóna budovaná společností CTP by měla zaměstnat minimálně deset tisíc lidí. Plný počet pracovníků by zde měl začít pracovat v roce 2013. Stavba je rozložena do dvou etap. Součástí první fáze je kromě stavby části samotného areálu jižně od vlárské dráhy i příprava dopravní infrastruktury (železniční vlečka ze Slatiny a připojení na silnici vedoucí na letiště) – přípravné stavební práce již byly zahájeny. Druhá etapa má přijít na řadu v roce 2011 a stavět se má severně od železniční trati. Dohromady má průmyslová zóna přijít bratru na 20 miliard korun. Šlapanický průmyslový park by pak měl být největším v kraji a jedním z největších v České republice. O třicet hektarů překročí velikost brněnské průmyslové zóny Černovická terasa. V těsném sousedství tuřanského letiště má vzniknout ještě jedna průmyslová zóna (mezi letištím terminálem a železniční tratí).
- Koncem června bylo údajně definitivně rozhodnuto (uvidíme, na jak dlouho) o osudu fotbalového stadionu za Lužánkami. Bude se opravovat. Za dvě miliardy. Oprava by měla být dokončena do roku 2011 a město by na ni mělo poskytnout ze svého rozpočtu cca 740 milionů korun.
- V blízkosti nákupního centra Vaňkovka (roh Úzké a Trnité ulice) se naplno rozjela stavba jedenáctipatrového hotelu a administrativního komplexu, v průběhu prázdnin zde bylo možné shlédnout postupně hloubené základy trojúhelníkového tvaru.
- V druhé půli července byla částečně uzavřena Žabovřeská ulice poblíž křižovatky s Hradeckou ulicí. Důvodem omezení provozu některých jízdních pruhů jsou přípravné práce pro stavbu západního portálu Tunelů Dobrovského, které jsou další stavbou VMO. Práce na stavbě vlastních tunelů se však stále nemohou rozběhnout z důvodu námitek obyvatel ulice Dobrovského a přilehlých, kteří podali odvolání proti stavebnímu povolení. První auta mají podle plánů stavbařů tunely projíždět v roce 2011.
- O prázdninách začala v Kohoutovicích výstavba nového plaveckého stadionu (25 m), hotov má být v roce 2009.
- V listopadu má být dokončena nová rozhledna v brněnské městské části Soběšice (poblíž památníku prvního zeměměřičského bodu na území bývalého Rakouska–Uherska).
- Ve čtvrtek 12. 7. 2007 byla slavnostně otevřena stezka pro pěší a cyklisty pod hradem Veveří. Nová cesta měří i s lávkou 800 metrů, široká je 3 metry. Cesta kopíruje trasu původní cesty vedoucí v 19. století hradní loukou. Také unikátní dřevěná lávka přes říčku Veverku je historickou replikou. Její podoba se v mnohém shoduje s mostem, který přes Svratku vedl ještě v dobách, kdy tu neexistovala přehrada. Prostřední část unikátní dřevěné lávky přes Veverku je zastřešená a rozšířená. V nejbližší budoucnosti je v plánu zbudování zálivů u autobusových zastávek pod hradem a posunutí přístaviště lodní dopravy.
- Již v červnu byla v souvislosti s dokončením rekonstrukce části ulice Tábor (mezi Kounicovou a Chodskou ulicí) na křižovatce ulic Kounicovy a Tábor zprovozněna světelná signalizace. Semafory se staví i na spodním konci ulice Tábor – na křižovatce s ulicí Chodskou, resp. Domažlickou (signalizace bude zprovozněna až po dokončení rekonstrukce ulice Domažlické, která je nadále uzavřena pro veškerou dopravu).
- Na konci ulice Čechyňské u křižovatky se Zvonařkou a Dornychem, kde je ulice vlastně zaslepena probíhá již od jara rekonstrukce mostu přes Svitavský náhon, původní most (ještě z nýtovaných nosníků) byl zcela demontován, a v druhé půli srpna byly položeny zcela nové mostní nosníky.
- Po celé prázdniny pokračovaly stavební práce na nové lávce pro pěší přes řeku Svratku poblíž mostu na Heršpické ulici. V blízkosti dokončované lávky je si také nyní možné prohlédnout impozantní základy budoucího výškového hotelu. Byly také zahájeny práce na avizované rekonstrukci podchodu pod Heršpickou ulicí v blízkosti mostu přes Svratku. Ze strany od Spielberk Centra je již téměř dokončen nový příchod k podchodu (kolmo k vozovce, bez schodů), na opačné straně vozovky ještě práce nezačaly. Zde však mílovými kroky pokračuje stavba budoucího justičního paláce.
- Od 1. 8. 2007 došlo ke změně v odbavování cestujících na brněnském hlavním nádraží. V hlavním vestibulu jsou umístěny pokladny tzv.rychlého odbavení (zde se prodávají pouze jízdenky a neposkytují žádné informace) – pokud potřebuje cestující poradit, zakoupit předplatné atd., musí použít jiných pokladen mimo hlavní vestibul (např. v ČD centru). K několika otevřeným pokladnám směřuje vždy pouze jedna fronta, která se rozděluje až těsně před pokladnami.
- Přibližně počátkem srpna se v denním tisku objevilo poměrně velmi mnoho článků věnované opět přestavbě brněnského hlavního nádraží. Byla totiž dokončena studie, která porovnávala dvě možné varianty přestavby – nádraží ve zcela nové poloze a nádraží v tzv. přisunuté poloze. V této studii překvapivě vyhrála varianta nádraží v přisunuté poloze. Obě dvě varianty se srovnávaly ve čtyřech kategoriích – přičemž nádraží v nové poloze vyhrálo pouze v kategorii železniční provoz – ostatní kategorie, což byly obsluha návaznou MHD, vliv na architekturu města a financování vycházela lépe varianta nádraží v přisunuté poloze. Srovnávací analýzu poloh vlakového nádraží objednalo vedení města u pražské firmy CityPlan. Celá studie má údajně přes 300 stran a přišla město na 3,5 milionu korun. Brněnským magistrátem byla připomínkována a následně vrácena k dořešení. Každopádně základní otázka – kam s nádražím v podstatě zůstává nadále nevyřešena – což má v podstatě jediný dopad na osudy brněnského nádraží – zatím se nestaví a hned tak honem se stavět nebude.
- O víkendu 18.–19. 8. 2007 bylo opravováno křížení v křižovatce Geislerova – Táborská a kolejový oblouk z Životského do Táborské (ve směru jízdy od zastávky Životského na Geislerova). Tramvajové linky d-8, d-10 a d-13 při jízdě mezi těmito zastávkami využívaly blokovou smyčku v ulicích Jeronýmova a Porhajmova.
- Ve dnech 17. až 19. 8. 2007 byla doprava návštěvníků závodů Velké ceny na Masarykově okruhu zajišťována zvláštní autobusovou linkou a-400. Tato linka měla trasu: Mendlovo náměstí – Riviéra – Svážná – Bosonohy – Veselka – Popůvky – Automotodrom. Základní interval linky byl 30 minut s tím, že byl podle potřeby zkracován (až na interval 2–5 minut). Přeprava cestujících na lince byla bezplatná. Pro návoz návštěvníků z kempů byly v provozu také další dvě mimořádné autobusové linky s linkovým označením a-X a trasami Ostrovačice, parkoviště – Ostrovačice, kemp – Hájenka Na Šípu – Automotodrom (smyčka Start) a Žebětín, parkoviště – Žebětín, kemp – Tribuna D – Tribuny A,B. Obě dvě linky byly pro cestující rovněž zdarma. Pro odvoz návštěvníků však tyto linky v provozu nebyly (z důvodu uzavření komunikací).
- Z důvodu rekonstrukce tramvajové tratě došlo od 18. do 31. 8. 2007 k vyloučení provozu tramvají v úseku Ústřední hřbitov – Modřice. Po dobu výluky byla tramvajová linka d-2 vedena pouze v úseku Židenice, Stará osada – Ústřední hřbitov, smyčka. Náhradní doprava byla zajišťována autobusovou linkou a-x2 v úseku Ústřední hřbitov (zastávka u hlavní brány) – Modřice, smyčka vedené po obslužné komunikaci.
- Na stavbě budoucího tramvajového prodloužení v ulici Purkyňově za Technickým muzeem probíhají nadále zemní práce. Po sklizni obilí byla dokončena skrývka ornice. Je patrná také trasa napojení do vozovny Medlánky dlouhá cca 200 metrů – míří přibližně tečně k zadnímu objezdu vozovny. Hloubka výkopu hned za odbočením kolejí do smyčky je cca 3 metry – v místě dnešní výstupní zastávky bude sestupná rampa do podjezdu. Na nadjezdu ulice Hradecké nad ulicí Purkyňovou se opravuje druhá polovina mostu (dále od tramvaje). V souvislosti s očekávanými stavebními prácemi byla také demontována světelná signalizace z křižovatky bezprostředně u tramvajové smyčky. Od 1. 9. 2007 pak dojde k výluce tramvajové smyčky, linka d-13 bude ukončena ve smyčce Červinkova.
- Dne 20. 8. 2007 zahájilo v Brně provoz nové prodejní místo průkazek, kuponů a jízdenek DPMB – v terminálu IDS JMK Bystrc, Zoologická zahrada.
- V líšeňské Ondráčkově ulici vrcholí úprava koryta Líšeňského potoka – mezi zastávkou »Podolská« a konečnou Mariánské údolí je upravován most přes zmíněný potok – bez dopadu na provoz autobusové linky a-45 resp. a-151.
- O víkendu 25.–26. 8. 2007 probíhala u hlavního nádraží výměna výhybek a oprava kolejí a kolejových objektů na 1. a 2. koleji. Tramvaje linek d-1 a d-2 jezdily odklonem přes náměstí Svobody, linka d-4 jezdila přímo Rooseveltovou a Joštovou.
- O stejném víkendu probíhala pokládka nového povrchu na ulicích Hlavní a Kristenova v Komíně. Trolejbusy na linkách t-30 a 36 byly v celé trase nahrazeny autobusy s linkovým označením a-x30 a 36 – tyto autobusy jezdily v úseku mezi zastávkami »Štursova« a »Podlesí« jezdily oběma směry odklonem ulicí Veslařskou a Kníničskou (a-x30) resp. ulicí Absolonovou (a-x36).
- Z důvodu opravy vozovky a pokládky nového povrchu komunikace došlo ve dnech 29.–31. 8. 2007 k jednosměrné uzavírce ulice Ukrajinská ve směru od ulice Lány k ulici Dlouhé. Autobusové linky a-79 a 82 byly v tomto směru vedeny odklonem po trase linky a-50, tj. ulicemi Vyhlídalovou a Čeňka Růžičky.
- Od 1. 9. 2007 má začít rekonstrukce ulice Rašínovy – jakmile tato rekonstrukce cca za 9 měsíců skončí (plán v dubnu 2008), bude zahájena rekonstrukce ulice Husovy s tím, že tramvajové linky (d-5, d-6, d-7, d-12 a d-13) budou opět využívat tramvajovou trasu přes náměstí Svobody. Rekonstruovat se má ulice v úseku mezi Šilingrovým náměstím a Komenského náměstím. Při této rekonstrukci mají být v ulici Husově kompletně vyměněny všechny inženýrské sítě a celá rekonstrukce má být završena rekonstrukcí tramvajové tratě, která je již nyní v kritickém stavu. Jako první vlaštovky blížící se rekonstrukce ulice Husovy jsou již cca od přelomu července a srpna 2007 tři krátká omezení pravého jízdního pruhu (vedle kolejí) ve směru k Červenému kostelu. Na těchto třech místech byly zřízeny šachty pro práce, které zatím probíhají v podzemí. Rekonstrukce ulice Husovy bude časově i technicky velmi náročná (kanalizace je zde např. až 8 metrů hluboko).
Novinky ve vozovém parku
- Vypravování tramvají na linky v prázdninovém období: spřažené soupravy T3 byly vypravovány na linky d-1 a d-5, soupravy T3R a T6 na linky d-12, d-13 a na některé kurzy linky d-9. Na ostatních linkách pak jezdily „kloubáky“, sólo vozy částečně na d-4, d-x5, d-x6 a d-10, zcela na d-6. Vozy K3 výhradně na d-1, soupravy s vlekem se objevovaly na d-9, d-4 a d-x5.
- V závěru června vyjela do ulic po opravě tramvaj K2P evid. č. 1077, která při opravě obdržela přední článek z již zrušeného vozu evid. č. 1105II (z důvodu neopravitelného poškození a opotřebení původního článku). Koncem června byla u medlánecké vozovny zlikvidována poslední z dlouhodobě odstavených tramvají K2 evid. č. 1073.
- Počátkem července vyrazila do provozu první brněnská tramvaj Anitra s celovozovou reklamou – vůz je celý žlutý (Student Agency). V druhém srpnovém týdnu vyjela do provozu s cestujícími souprava tramvají T3 evid. č. 1645+1646 po velké prohlídce (v bílém nátěru) – oběma vozům byly dosazeny digitální maticové transparenty BUSE.
- S koncem července najezdila kilometry do opravy první brněnská tramvaj T3R evid. č. 1615 – podle některých informací by se již neměla vrátit do běžného provozu a měla by sloužit jako služební vůz vozovny Pisárky.
- V závěru června byl v husovické trolejbusové vozovně zlikvidován další trolejbus Škoda 14Tr – po předchozím vozu evid. č. 3208 následoval evid. č. 3211, v červenci pak následovala dalšího vozu – evid. č. 3209. Koncem srpna byla z Komína na likvidaci do husovické vozovny převezena „čtrnáctka“ evid. č. 3206.
- Dokončeny byly GO trolejbusů: Škoda 21Tr – evid. č. 3029 a 3013 (rozpracovány 3007, 3020 a 3025 a Škoda 14Tr – evid. č. 3269).
- V první půlce července se na linkách č. 41 a 71, které zčásti obsluhuje ČSAD Tišnov, premiérově objevil autobus Irisbus Crossway 12M.
- Ve středu 18. 7. 2007 došlo na Kohoutovické ulici u Žebětína k těžké nehodě osobního auta a autobusu evid. č. 7422 jedoucího na lince 52. Řidička auta při nehodě zahynula, v autobuse bylo zraněno na 20 cestujících, poškozený autobus byl z tohoto důvodu v půlce srpna předčasně přistaven na GO do Zlína.
- Do Zlína na GO odjel počátkem července autobus Karosa B931 evid. č. 7419, naopak po opravě se vrátil vůz téhož typu evid. č. 7428 a také poslední generálkovaný vůz B732 evid. č. 7396. Koncem srpna se ze Zlína vrátil generálkovaný „kloubák“ B741 evid. č. 2314 a odjel sem vůz evid. č. 2315.
- Na autobusech i trolejbusech procházejících i nižšími stupni oprav se začaly objevovat evidenční čísla vylepená z bílých číslic namísto dosavadních žlutých, což by se mělo stát v Brně standardem.
- Několik autobusů Karosa B951E obdrželo celovozovou reklamu Železářství Barták (evid. č. 7477, 7479, 7490). Celovozovou reklamu (červený nátěr) obdržel počátkem července i autobus B731 evid. č. 7409.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz