Aktuality měsíce dubna 2007
- Ulice Rašínova včetně tramvajové tratě se bude opravovat na podzim letošního roku – ještě před opravou však zdejší koleje poslouží historické tramvajové lince a v letních měsících také pro vedení objížďkových tras tramvajových linek při opravách v uzlu Česká.
- A co se děje na stavbě mimoúrovňové křižovatky v Pisárkách? Stavba finišuje. Se začátkem března začala rekonstrukce ulice Bauerovy podél koupaliště Riviéra. Rekonstrukce komunikace včetně parkovišť BVV má být dokončena koncem září letošního roku. Nyní se zde staví nový připojovací pruh v pokračování sjezdu od Pisáreckého tunelu směr Poříčí (mezi vozovkou a korytem Svrateckého náhonu) – byla zde vykácena řada vzrostlých stromů. Z tohoto důvodu byl přechodně uzavřen sjezd od tunelu do Bauerovy (směr Poříčí), a proto byl veškerý provoz z tunelu veden přes sjezd BVV (směr Žabovřesky /ten je takto veden již dlouhou dobu/ i Poříčí). V místě napojení sjezdu na Bauerovu byla v provozu provizorní světelná signalizace. Takto jezdily rovněž autobusy MHD a IDS JMK (linky a-x35, x37, 52, 68, 405 a 406). O víkendu 30. 3.–1. 4. 2007 byly jednosměrně uzavřeny ulice Žabovřeská a Bauerova (směr od Žabovřesk k Riviéře) – okružní autobusová linka a-44 a noční linka a-98 byly vedeny odklonem Veslařskou, Pisáreckou a přes Pisárecký tunel.
- Probíhá rovněž postupná aktivace celé stavby z hlediska zapojení signalizačních a bezpečnostních systémů a hlavně návaznosti na okolní stavby VMO. Již od poloviny února byl v Pisáreckém tunelu zaveden provizorní provoz (omezená rychlost) z důvodu částečného omezení provozu bezpečnostního zařízení. Ve dnech 22.–30. 4. 2007 pak byly oba tubusy tunelů zcela uzavřeny (z důvodu komplexních zkoušek s cílem napojení tunelu na novou křižovatku, byly vypnuty i kamery). Umožněn byl pouze provoz autobusů MHD a IDS JMK, a to pouze vždy v jednom ze dvou tubusů a tak, aby bylo v tunelu vždy pouze jedno vozidlo. Vjezd autobusů do tunelů byl řízen dispečery. Autobusy ovšem mohly jezdit přes tunel pouze v pracovní dny mimo noční dobu. Jinak jezdily autobusové linky a-x35, x37, 52, 68, 95, 97 a 405 v úseku mezi zastávkami »Mendlovo náměstí« – »Čtvrtě« (resp. »Nemocnice Bohunice«) oběma směry odklonem ulicemi Vídeňskou, Jihlavskou a Kamenice (bez zastávek). Ve dnech 23., 24. a 27. 4. 2007 se jezdilo v levém tubusu při pohledu shora a ve dnech 25. a 26. 4. v tubusu pravém. Přejezd z pravé na levou polovinu přivaděče a naopak se ze strany Nového Lískovce odbýval cca 300 metrů nad tunelem a byl kryt dispečery DPMB. Uzavření tunelu pro individuální dopravu mělo obrovský dopad na průjezdnost některých komunikací v okolí – ulice Rybnická, Pisárecká, Veslařská, ale také Bauerova. Od 1. 5. 2007 je tunel již zase v normálním provozu.
- Ve dnech 5., 6. a 8. 5. 2007 pak byl průjezd křižovatkou VMO – Hlinky uzavřen pro veškerou dopravu. Okružní autobusové linky a-44/84 (a a-98) byly tradičně odkloněny přes Veslařskou, Pisáreckou, Rybnickou a Pisárecký tunel. Dokončován (vč. signalizace) byl druhý směr VMO přes křižovatku (dva jízdní pruhy od Poříčí k Žabovřeskám), prozatím však není provozován. U pisárecké vozovny probíhá výstavba nového plotu mezi tramvajovou tratí a areálem vozovny.
- Od neděle 1. 4. 2007 došlo k obnovení tramvajové zastávky »Janáčkovo divadlo«. Zastávka je v provozu pouze v době od 18 do 23 hodin a je na znamení.
- Pokračuje rekonstrukce terminálu MHD Bystrc ZOO. Byl dokončen přechod přes koleje mezi tramvajovými zastávkami na novém místě. Probíhá výstavba nového nástupiště pro zastávku ve směru k přístavišti – cca 80 metrů zpět směrem k mostu. Autobusy linek končících v terminálu Bystrc ZOO v ulici Obvodové se jezdí otáčet režijně k přístavišti do smyčky za mostem přes tramvajovou trať.
- Od března probíhá hromadná výměna zastávkových stojanů na tramvajových tratích – mj. v Bohunicích, na Renneské a Křenové ulici.
- Realizace souboru staveb na konci ulice Purkyňova v Králově Poli se na přelomu března a dubna rozběhla na plné obrátky. Z ulice Purkyňovy mezi Technologickým parkem a křižovatkou u tramvajové smyčky Technické muzeum byla vyloučena veškerá doprava – projíždějí tudy pouze autobusy linky a-53. Byl odfrézován povrch vozovky.
- V obci Prace probíhá rekonstrukce komunikace ulice Na návsi. Z tohoto důvodu jezdila ve dnech 11.–30. 4. 2007 autobusová linka a-48 v obci Prace přímo ulicí Za humny.
- Na ulici Kamenice byla o víkendu 14.–15. 4. 2007 instalována lávka pro pěší v prostoru budoucího univerzitního kampusu. Tato akce měla dopad na provoz autobusové linky a-60 – autobusy jezdily v době výluky od zastávky »Nemocnice Bohunice« a přes smyčku Netroufalky zpět ulicemi Netroufalky a Jihlavskou. Výluka se opakovala i v sobotu 21. 4. 2007.
- O víkendu 14.–15. 4. 2007 probíhala na bystrcké tramvajové trati výluka (z důvodu výměny výhybky, opravy kolejí a pokračující výstavby tramvajové zastávky »Bystrc, ZOO«). Tramvajové linky byly ukončeny ve smyčce Komín. Náhradní autobusová doprava byla zajišťována linkou x1 jezdící v trase Vozovna Komín – Podlesí – ZOO – Přístaviště – Rakovecká – Ečerova.
- V ulici Netroufalky (část za křižovatkou s ulicí Kamenice směrem k internátu) byla ve dnech 16.–20. 4. 2007 prováděna pokládka finální vrstvy na nové vozovky. Autobusy linky a-69 byly ukončeny při jízdě z Bosonoh v zastávce »Nemocnice Bohunice«, na otočení jezdily buď k Chiraně nebo na Kamenný vrch.
- Ve dnech 17.–21. 4. 2007 probíhal na brněnském výstavišti Mezinárodní stavební veletrh. Doprava byla v uvedené dny posílena tramvajovou linkou d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky. Dále byla dopoledne v provozu linka d-P2 v trase Stará osada – Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky (spoje linky d-2 končící jinak ve smyčce Ústřední hřbitov).
- Současně se začátkem veletrhu byl 17. 4. 2007 zprovozněn nový vstup (i výstup) na výstaviště v blízkosti tramvajové zastávky »Vinařská«. Návštěvníci se tudy přes novou lávku dostanou do prostoru pavilonu G2, kde mohou rovněž zakoupit vstupenky. Vlastní přístup od nástupiště zastávky je zatím řešen provizorně (dřevěná lávka podepřená lešenářskými trubkami), definitivní podobu má nový vstup dostat až po přestavbě zastávky (nástupiště pro směr do města má být posunuto k Pisárkám).
- V sobotu 14. 4. 2007 se konal Den otevřených dveří v podzemní měnírně Údolní. Tato měnírna byla vybudována před pěti roky – je řízena z centrálního energetického dispečinku v ulici Tábor.
- V denním tisku se objevil zajímavý článek o možném řešení MHD do oblasti univerzitního kampusu a tzv. „Západní brány“. Tou je myšlen prostor mezi ulicemi Jihlavskou, Labskou a Osovou na okraji panelové výstavby ve Starém Lískovci o výměře cca 7 ha, nyní pustý a nevyužitý (autobazary). V budoucnu by měl být tento prostor zastavěn buď střediskem pro vědu a výzkum (Středoevropský technologický institut) nebo nákupním centrem. V poslední době se objevily úvahy o tom, že by zde mohla být postavena víceučelová sportovní hala. Poněvadž by do tohoto prostoru (kampus + brána) mohlo denně dojíždět až kolem 50.000 lidí (pracovat, za vzděláním nebo nakupovat), nemusel by stávající systém dopravy v této oblasti postačovat. Univerzitní kampus je již v plné výstavbě a bude brzo dokončen – uvažovaná trolejbusová trať přes Kejbaly se zatím nestaví. Prostor Západní brány by mohl být zastavěn v horizontu let 2010–11. Podle úvahy v denním tisku by uvedený prostor mohla obsluhovat tramvaj. Ta by vycházela se stávající tramvajové tratě do Starého Lískovce. Zatím se však uvažuje, ve kterém místě by se trať oddělovala a kudy by vedla. Pro odbočení se nabízejí možnosti – buď před stávajícím podjezdem ulice Jihlavské (trať pak povede ulicí Kamenice) nebo až za ním (ulicí Jihlavskou). Teprve budoucnost však ukáže reálnost tohoto projektu. Každopádně se však MHD do této oblasti bude muset nějakým způsobem řešit.
- V areálu bývalých kasáren v ulici Terezy Novákové v Řečkovicích, kde je situován depozitář nekolejových vozidel TMB, byl o víkendu 21.–22. 4. 2007 uspořádán již třetí Den otevřených dveří. Vystavena byla většina silničních vozidel z oboru Městská hromadná doprava – tj. autobusy, trolejbusy, autobusové přívěsy, zvláštní vozidla, a to včetně dosud nerenovovaných sbírkových předmětů. Prezentován byl např. také článkový trolejbus Škoda 22TrG (prototyp z roku 1993) – tento sice není exponátem TMB, ale je v současné době deponován v komínské vozovně a dále také nový přírůstek sbírky, nízkopodlažní autobus Škoda 21Ab (evid. č. 362 ex Karlovy Vary). Současně probíhala také prezentace historické i současné hasičské techniky. Součástí akce byly také předváděcí okružní jízdy historických autobusů s trasami:
- Areál TMB Řečkovice – Královo Pole, nádraží – Semilasso – Slovanské náměstí – TMB – Hudcova – Areál TMB Řečkovice
- Areál TMB Řečkovice – Žilkova – Česká – Lelekovice – Vranov – Jehnice – Mokrá Hora – Řečkovice – Žilkova (pouze v neděli).
- Nakonec se nekonaly plánované jízdy a exkurze v depozitáři TMB v Líšni, kde by se však měl odehrávat samostatný Den otevřených dveří dne 28. 9. 2007.
- Vzhledem k výměně kolejí a k opravě tramvajové tratě v ulici Údolní byl o víkendu 28.–29. 4. 2007 vyloučen provoz tramvají linky d-4 v úseku Komenského náměstí – Náměstí Míru. Linka d-4 jezdila byla odkloněna z České do smyčky Mendlovo náměstí. Ve vyřazeném úseku byla zajištěna náhradní autobusová doprava linkou a-x4. V neděli 29. 4. 2007 byly z téhož důvodu na trolejbusové linky t-38 a t-39 nasazeny autobusy
- V úterý dne 1. 5. 2007 proběhl v centru Brna pochod neonacistů. Nejprve byl omezen pohyb na náměstí Svobody – s tím byla spojena výluka tramvajové linky d-4, která nejprve jezdila odklonem přes ulici Husovu a posléze přes Rooseveltovu. Při vyvrcholení celé akce, které se zúčastnilo na 500 neonacistů a množství policistů došlo téměř ke kolapsu brněnské tramvajové dopravy – průjezd tramvají byl totiž znemožněn přes ulici Nádražní – takže k dispozici zůstala po uzavření náměstí Svobody pouze jediná trasa přes ulici Rooseveltovu.
- V sobotu 5. 5. 2007 byl vzhledem ke konání běžeckých závodů BRNO RUNS 2007 omezen provoz některých linek MHD v centrální části města. Po celý den bylo uzavřeno náměstí Svobody. Odpoledne se konaly vlastní běhy – byly zcela uzavřeny ulice Husova a Pekařská a částečně byl také omezen provoz v ulicích Poříčí a Nové Sady.
- V dubnu začala další plavební sezóna na Brněnské přehradě. O Velikonocích byly lodě ještě na suchu – BRNO, PRAHA a VEVEŘÍ venku, zbývající lodě PIONÝR, DALLAS a BRATISLAVA v hale. Loď BRNO byla již nachystána na spuštění u lodního výtahu. V nadcházejícím týdnu byly lodě spuštěny na vodu. Na poslední týden před zahájením si lodníci nechali rozvoz přístavních můstků po nádrži.
- I v 62. plavební sezóně má DPMB pro dopravu cestujících na trase Bystrc – Veverská Bítýška a zpět k dispozici čtyři velké (PRAHA, BRATISLAVA, DALLAS, VEVEŘÍ) a dvě tzv. střední lodě (PIONÝR a BRNO). Jízdní řád je ve stejném rozsahu jako v loňském roce a v podstatě se již několik let téměř nemění. První loď odplouvá do Veverské Bítýšky v 8:30 a poslední v 17:30 hodin. Plavba trvá 70 minut. Čekací doba v Bítýšce mezi příjezdem a odjezdem zpět je 5 nebo 10 minut (dříve bývala 20 minut). Rovněž ceny jízdného zůstávají na úrovni předchozích let – za jeden plavební úsek se platí 8 Kč (základní jízdné), 4 (zlevněné jízdné) nebo 2 koruny (tzv. minimální jízdné). K dispozici jsou i tzv. okružní jízdenky, a to na Rokli (v cenách 60 – 30 – 20 Kč + rodinné za 150), na hrad Veveří (80 – 45 – 25 + 210) a do Bítýšky (100 – 70 – 35 +250). Tzv. pojízdné vstupenky (plavba + vstup do ZOO nebo vstup na hrad) jsou k dispozici i v letošní plavební sezóně.
- Letošní plavební sezóna je zřejmě poslední sezónou pro loď PIONÝR – té končí v příštím roce způsobilost provozu. Loď brázdí Brněnskou přehradu od roku 1950. A již narok by měla vyjet loď nová – na její pořízení je již vyčleněna částka 9 milionů korun. Od specializované firmy má být dodán kompletní trup, na který bude v loděnici DPMB postavena palubní nástavba. Pohon lodi bude tradičně elektrický z akumulátorů. Další nové lodě by pak měly v Brně vznikat přibližně každý druhý rok.
- Slavnostní zahájení 62. plavební sezóny na Brněnské přehradě se odehrálo v sobotu 21. 4. 2007. Počasí tentokráte zahájení lodní dopravy mimořádně přálo – byl krásný sluneční den s perfektní viditelností – nebylo příliš velké teplo a při jízdě na lodi foukal studený vítr. Teplota vody byla udávána 12ºC. U druhého přístavního můstku stála loď BRATISLAVA. K prvnímu přístavnímu můstku přesně v 9:30 připlula loď DALLAS, která dovezla kapitány. Ti potom vystoupili z lodi a seřadili se u můstku. Po krátkém projevu ředitele DPMB za zvuků znělky lodní dopravy byla vztyčena na stožár vlajka. Poté již cestující mohli nastoupit do obou připravených lodí (DALLAS a BRATISLAVA) k zahajovací plavbě. Zahajovací plavba začala v 10 hodin a zúčastnilo se jí od začátku až do konce všech šest lodí, které má DPMB na přehradě k dispozici. V předu konvoje jela prázdná loď BRNO – za ní ve směru jízdy vlevo loď PRAHA a vpravo loď DALLAS, za těmito loděmi pak lodě VEVEŘÍ a BRATISLAVA – sestavu uzavíral zcela vzadu uprostřed PIONÝR. Obě lodě vyčleněné pro zájemce byly zcela zaplněné. Minutu se nad hladinou přehrady neslo současné houkání všech lodí. Zahajovací plavba skončila cca v 10:25 hodin. První linkovou lodí měla být loď PRAHA s pravidelným odjezdem z Bystrce podle jízdního řádu v 10:45 hodin. Protože se však loď okamžitě zaplnila, byl nakonec vypraven posilový spoj k hradu Veveří, který odjel z Bystrce asi 5 minut před touto lodí (jelo se bez zastavování). V 11:30 hodin odplula do Veverské Bítýšky druhá loď a tou byl DALLAS. Na zvláštní plavbu pro zaměstnance DPMB byla vypravena loď PIONÝR.
- Podle zpráv v denním tisku se zdá, že po dlouhém otálení nastává konečně pokrok v řešení problému sinic v Brněnské přehradě. V říjnu roku 2007 má dojít k výraznému snížení hladiny přehrady – obnažené břehy mají být vápněny (snad dokonce letecky). Předpokládá se, že povápněné sinice by mohly odumřít. Dokonce padl návrh přehradu na dva roky zcela vypustit. Každopádně se však letos přejde od slov k činům – odborníci však příliš optimističtí nejsou a nic neslibují. V nejlepším případě by mohly sinice z přehrady zmizet v časovém horizontu kolem 10 let.
- Po celé jaro probíhá výstavba nové cesty pro pěší a cyklisty od plánovaného nového přístaviště lodní dopravy v zátoce u nové lávky až k hradu Veveří na pravém břehu Brněnské přehrady, která se povine souběžně se stávající silnicí a jejíž součástí je i most přes zátoku přehrady. Bohužel se letos nové přístaviště asi nepodaří vybudovat – má být zprovozněno až narok.
- Přímo v centru Brna má v blízké budoucnosti vzniknout další nová kancelářská budova. V proluce na rohu Benešovy, Orlí a Divadelní ulice vyroste osmipatrový palác. Do konce války zde stával velký bytový dům, poté jej bomby proměnily v hromadu trosek a od té doby zde straší proluka s dosud patrnou reklamou na minerálku z 60. let na jedné stěně domu. Téměř naproti v areálu kolejiště hlavního nádraží měla v tuto dobu již stát budova CD paláce, ale „skutek utek“. Původní investor předal celý projekt jinému subjektu. V těsné blízkosti nové Vaňkovky u křižovatky Trnité a Úzké ulice má započít výstavba jedenáctipatrového hotelu Trinity.
- Od začátku dubna funguje v areálu JMP první brněnská plnící stanice stlačeného zemního plynu (CNG). Zatím zde mohou čerpat plyn pouze osobní automobily. Loni byly v Brně u DPMB zkoušeny autobusy s pohonem právě CNG – plyn by podle výsledků zkoušek znamenal úsporu cca čtyři koruny na kilometr. Musela by se ovšem vybudovat nová plnící stanice (zatím je uvažována v areálu medláneckých garáží) a zakoupit nové autobusy s pohonem CNG (které jsou trochu dražší než ty klasické). Celý projekt zatím ještě nedostal zelenou.
- V pondělí 30. 4. 2007 byl slavnostně otevřen nový přepravní uzel České pošty na Heršpické ulici v Brně. Sběrný přepravní uzel za téměř 1,2 miliardy korun postavila společnost Skanska během devatenácti měsíců. Jedna z nejvýznamnějších investic České pošty nahrazuje starý brněnský uzel na hlavním nádraží, uzel v Břeclavi a Jihlavě. Na Nádražní ulici tak rázem před budovou hlavní pošty utichnul tak charakteristický ruch, z kolejiště mezi prvním a pátým nástupištěm zmizely modré poštovní vagóny. Na prvním nástupišti již nelomozí vlak třeba i dvaceti vozíků s balíky tažený tyristorovou „ještěrkou“. Zásilky se nyní z vlaku vykládají u skladiště na Benešově ulici a auty se vozí na Heršpickou ulici. Nyní má následovat rekonstrukce celé budovy na hlavním nádraží z roku 1939 s důrazem na její funkcionalistickou jedinečnost – veřejnosti má sloužit i nadále, jako normální pošta. Má být otevřená čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu a bezbariérová. Tato rekonstrukce přijde na částku přesahující tři sta milionů korun.
- V blízkosti řeky Svratky v areálu centra Spielberk na Heršpické ulici začala výstavba poslední budovy, kterou má být devatenáctipatrový administrativní komplex s konferenčními sály až pro dvě stě osob, třemi patry podzemních garáží a terasou na střeše, který bude sloužit hlavně jako hotel. Hotový má být na podzim příštího roku. Po dokončení půjde o nejvyšší brněnskou stavbu – s celkovou výškou 80 metrů má být o šest metrů vyšší než dosavadní rekordmanka, budova strojní fakulty VUT na Palackého vrchu. Současně začala od počátku dubna výstavba nové lávky přes Svratku právě v blízkosti budovaného hotelu, v souvislosti s tím byl dočasně přerušen provoz na vlečce BVV po ulici Poříčí. Nyní se budují základy na obou předpolích. Následovat má rovněž rekonstrukce nefunkčního podchodu pro pěší pod Heršpickou ulicí v těsné blízkosti mostu přes Svratku.
Novinky ve vozovém parku
- Byla dokončena generální oprava další tramvaje KT8 spojená s doplněním středního nízkopodlažního článku – evid. č. 1723. Následovat bude tramvaj evid. č. 1703. V březnu vyjely po GO tramvaje T3 evid. č. 1649+1650 (mj. s transparenty BUSE).
- U ústředních dílen v Medlánkách jsou postupně rozkládány vyřazené tramvaje K2 evid. č. 1075 a 1076, stejně jako přední článek „kloubáku“ evid. č. 1077 a zadní článek z vozu evid. č. 1105.
- V letošním roce obohatí vozový park DPMB pouze tři nové tramvajové vozy. Mají být dodány první dva vozy nového typu 14T – tyto vozy budou zřejmě dodány ke konci roku a mají být dostat evid. č. 1901 a 1902. V dalších letech mají být tyto tramvaje dodávány takto: čtyři vozy v roce 2008, čtyři vozy v roce 2009, po pěti vozech v letech 2010 a 2011 (ev.č.1901–20). V roce 2007 bude v ÚD postavena pouze jediná tramvaj Vario – má dostat evid. č. 1523.
- V dubnu se v Brně konalo zasedání UITP (The International Association of Public Transport) o trolejbusové dopravě – pro jeho účastníky byl k dispozici mj. zbrusu nový trolejbus 24Tr s dieselagregátem v plzeňských barvách. Z Plzně dorazil ve vleku za tahačem 23. 4. 2007, zpět se vracel 26. 4. 2007.
- Probíhají VP trolejbusů Škoda 14Tr evid. č. 3234 a 3237. Po GO vyjel trolejbus Škoda 14TrM evid. č. 3268, „jednadvacítky“ evid. č. 3018 a 3022, na opravě je nyní vůz evid. č. 3029. Koncem dubna začala v husovické vozovně fyzická likvidace vyřazeného trolejbusu Škoda 14Tr evid. č. 3208 (odstaven od roku 2005). Ve středu 2. 5. 2007 byly dílenským autobusem ŠD11 jihlavského Sdružení pro záchranu historických trolejbusů a autobusů postupně odtaženy trolejbusy Škoda 14Tr evid. č. 3203 a 3213 odprodané k dalšímu využití.
- V dubnu se ze Zlineru vrátil generálkovaný autobus evid. č. 7406, naopak přistaven byl vůz B931 evid. č. 7428. Autobus B951E evid. č. 7492 obdržel nově celovozovou reklamu.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net