Aktuality měsíce května 2007
- Od 8. 5. 2007 centrem Brna opět projíždí historická tramvajová linka. Provoz linky je denně od 11 do 19 hodin. Linkové označení d-H, trasa Náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady, smyčka a zpět. Na lince platí běžný tarif IDS JMK. Oproti loňskému provozu je změnou to, že výchozí zastávkou je »Náměstí Svobody« a nikoliv »Lázně Rašínova«. Po nastoupení cestujících na náměstí Svobody vůz odjede směrem do ulice Rašínovy ke kolejové spojce u lázní – zde s cestujícími (bez možnosti výstupu nebo nástupu) přejede na druhou kolej a vrátí se zpět na náměstí Svobody. Jízdní řád je vypočítán tak, aby se historická linka vešla mezi pravidelné spoje linky d-4. Zdržení vozu v zastávce »Náměstí Svobody« je proto vzhledem k současnému provozu linky d-4 minimální – tramvaj má čekací dobu ve smyčce Nové sady. Na každý den je naplánováno celkem 16 jízd historické soupravy. K dispozici pro provoz jsou dva historické motorové vozy – č. 99 a 107 – oba po opravě v Krnově. Historická tramvajová linka není provozovány v případě hromadných akcí na náměstí Svobody.
- Ve dnech 8. a 9. 5. 2007 (úterý a středa) se v prostoru starého letiště v Černovicích uskutečnil brněnský Majáles 2007 (na rozdíl od předchozích ročníků konaných v líšeňském Mariánském údolí). Za tímto účelem byla doprava na trolejbusových linkách t-31 a t-33 posilována vloženými spoji jedoucími po trase: Hlavní nádraží (smyčka trolejbusů) – Čechyňská – Tržní – Spáčilova – Staré letiště – Černovičky a zpět. Posilové spoje byly řazeny až do nočních hodin (přibližně do jedné hodiny ranní). Linkově byla trolejbusová posila označena jako t-P33.
- V ulici Hroznové pokračují práce na výstavbě kanalizace – z tohoto důvodu je zcela uzavřen horní úsek ulice mezi Neumannovou a Květnou včetně křižovatky obou ulic. Proto došlo od 14. 5. 2007 (do konce května) ke změně průjezdu noční autobusové linky a-x95 touto oblastí – v úseku mezi zastávkami »Pavlíkova« a »Pisárky« je vedena oběma směry ulicemi Lipovou a Květnou (zrušena je trasa přes Preslovu).
- Dne 8. 5. 1982 projela tramvaj poprvé tramvajovou trať mezi Švermovou a Dunajskou (resp. Starým Lískovcem). Od rána příštího dne 9. 5. 1982 byl zahájen provoz pravidelnými linkami – tehdy d-6 a d-15. Od této události právě uběhlo 25 roků.
- V úterý 8.5.2007 provedla parní tramvajová souprava (Caroline+osobní vlek + nákladní vlek) zkušební jízdu po brněnských ulicích. Mimo jiné projela trasu Hlavní nádraží – Pisárky – Vozovna Komín a zpět, s níž se počítá pro nostalgické jízdy. V souvislosti s akcí Brno-město uprostřed Evropy se parní tramvaj do brněnských ulic podívala v sobotu 19. 5. (Brněnská muzejní noc), pátek 1. 6. (prelude k nostalgickým jízdám – podvečerní jízdy v historickém středu města), sobotu 2. 6. (jízdy k Vozovně Komín) a v neděli 3. 6. 2007 (jízdy do Obřan).
- Na konci dubna a počátku května finišovala výstavba nové cesty k hradu Veveří – přístupová cesta vede od přístaviště lodní dopravy (zde bohužel ještě zůstává krátký úsek k lávce po silnici, neboť na přeložení přístaviště lodní dopravy se zatím nenašel dostatek financí). Na konci cesty pod hradem Veveří probíhá ještě výstavba parkoviště. Velice zajímavou stavbu nalezneme hned na počátku nové cesty – je jí dřevěný most, který překlenuje říčku Veverku. Délku tohoto mostu lze odhadnout na cca 80 až 100 metrů. Montáž mostu probíhala 25. 4. 2007 – most byl uložen na předem připravené pilíře u říčky – most má 5 dílů – tři prostřední díly jsou rovné, krajní díly jsou v oblouku. Montáž mostu probíhala autojeřábem, který zabral celou silnici – byla zde proto přerušena doprava, která měla dopad i na linku a-303. V půlce května nebyl mostek ještě dokončen a musel se obcházet po silnici. Až na most, který je výrazně pod úrovní silnice, je zbývající cesta mírně nad silnicí – od silnice se odděluje až pod hradem, kde obchází parkoviště z opačné strany než silnice. Povrch cesty je kryt šotolinou.
- V pátek 18. 5. 2007 se konalo na Denisových sadech pod Petrovem ohňostrůjné prelude „VIA IGNIS“ české společnosti THEATRUM PYROBOLI. Před zahájením a po ukončení ohňostroje došlo k operativnímu posílení pravidelných linek. Přibližně v době od 22:25 do 22:45 hodin byla přerušena doprava na linkách d-1, 2, 4, 8, 12 a 13 v úseku mezi Hybešovou, Husovou a Nádražní ulicí. Dotčené spoje uvedených linek byly v době konání ohňostroje buď odkloněny náhradními trasami nebo před uzavřeným úsekem vyčkaly obnovení provozu (linka d-8). Veškerou dopravu v ulicích Nádražní, Husova, Nové sady a Hybešova před konáním ohňostroje, v době jeho konání a těsně po něm regulovala policie. Zastávka tramvají »Nové sady« byla z bezpečnostních důvodů již cca od 21 hodin až do ukončení ohňostroje mimo provoz.
- V sobotu 19. 5. 2007 proběhla v rámci čtrnáct dní trvajícího
festivalu Brno – město uprostřed Evropy další, již třetí Brněnská
muzejní noc. Od 18 hodin otevřela svoje brány všechna muzea v Brně a
v jeho okolí pro atraktivní a netradiční noční návštěvu. Do
vzdálenějších míst od centra města a pro muzea mimo město byla
zajišťována kyvadlová autobusová doprava. V provozu bylo celkem pět
autobusových linek, označených A, B, C, D, E. Výchozí zastávkou
autobusových linek se stalo Moravské náměstí (nároží u parku naproti
ústí Joštovy ulice, zastávky linek a-81 a a-82). Trasy linek:
- Linka A Moravské náměstí – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- Linka B Žlutý kopec (Mahenův památník) – Úvoz – Komenského náměstí – Moravské náměstí – Jugoslávská (tam) – Malinovského náměstí (zpět) – Bratislavská (Muzeum romské kultury)
- Linka C Moravské náměstí – Mohyla Míru
- Linka D Moravské náměstí – Mendlovo náměstí – Celní – Ústřední hřbitov – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- Linka E Moravské náměstí – Komenského náměstí – Úvoz – Špilberk
- Přeprava cestujících na těchto příležitostných autobusových linkách byla zdarma. Rovněž tak vstup do všech muzeí. Na linku A byly nasazeny historické autobusy Technického muzea (RTO s vlekem B40, ŠM 11, Ikarus 280, Karosa evid. č. 7216 a také novější „Legobus“ a Škoda Ab21). Na linkách A, B a D vybrané odjezdy zajišťovaly nízkopodlažní autobusy. V odpoledních hodinách byla v provozu také parní tramvajová souprava s lokomotivou Caroline (letní vlek parní dráhy + vůz koňky). Celkem byly provedeny dvě jízdy do Obřan a tři jízdy do Králova Pole k Technickému muzeu. Jízdné na parní tramvajové soupravě pro každou tuto jízdu bylo 100 Kč jednosměrné a 150 Kč obousměrné. Denní tisk uvedl, že muzea navštívilo asi 100.000 lidí. Autobusové linky jezdily z Moravského náměstí obsazené – především byl velký zájem o jízdu s některým z historických autobusů k Technickému muzeu nebo zpět. Prázdné jezdily autobusy na Žlutý kopec a k muzeu romské kultury. Jako upoutávka na muzejní noc byl na náměstí Svobody ke kašně přistavován autobus Karosa B831, kde bylo možno získat informace a písemné materiály o akci.
- O víkendu 19. a 20. 5. 2007 proběhla výměna kolejových oblouků na kolejové spojce mezi nádražním viaduktem a nástupišti (nebyla možná přímá jízda tramvají mezi nástupišti před budovou nádraží a ulicemi Křenová a Dornych v obou směrech). Linky d-8, 10, 12 a 13 proto jezdily závlekem přes Malinovského náměstí.
- Do ulic města vyrazil po zimní přestávce také turistický vláček. I když kolem jeho trasy městem bylo dosti dohadů, nakonec se jezdí po trase Benešova (autobusové nádraží) – ulicí Za divadlem a Rooseveltovou na Českou, ulicí Joštovou a Údolní pod hrad Špilberk, výjezd na hrad a stejnou cestou zpět na Údolní, Besední, Veselou, Dominikánskou a Biskupskou k Petrovu, dále přes Zelný trh na Masarykovu – po Masarykově na náměstí Svobody – zpět ulicí Masarykovou k ulici Orlí – k Měnínské bráně a odtud k cíli cesty na autobusovém nádraží v ulici Benešově. Vláček zastavuje v zastávkách Benešova (výchozí) – Česká – Špilberk – Petrov – Náměstí Svobody – Benešova. Doba jízdy z Benešovy na hrad Špilberk 15 minut / z hradu na Benešovu 25 minout. Na hradě je krátká přestávka. Cena jízdného – celý okruh 100 korun (část okruhu 60) pro dospělou osobu, děti platí polovic. Odjezdy z Benešovy jsou v květnu, září a říjnu po 90 minutách, v hlavní turistické sezóně po 60 minutách (8 jízd). Vláček je provozován každý den. Vláček je možné také v době, kdy není v pravidelném provozu, pronajmout k jiným jízdám.
- Od pátku 18. do neděle 20. 5. 2007 probíhal na parkovišti pod hradem Veveří sraz historických užitkových vozidel. Především v sobotu se bylo na co dívat – sjela se zde celá řada různých autobusů, nákladních aut, hasičských i vojenských vozidel a traktorů. V neděli zůstalo již jen pár vytrvalců. Autobusová linka a-303 byla posilována záložním autobusem ze stanoviště ZOO. Na hrad jezdily také historické autobusy z města nebo od ZOO. Dopravní podnik vypravil dvakrát denně pod hrad také mimořádný expresní lodní spoj.
- Z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí a komunikace je od středy 23. 5. do přibližně 8. 6. 2007 uzavřeno Palackého náměstí v Řečkovicích pro veškerou dopravu. Autobusy linek a-42, 70, 72 a 90 jezdí oběma směry odklonem ulicí Marie Hübnerové.
- Novým exponátem Technického muzea se stal trolejbus Škoda 17Tr. Tři vozy tohoto typu jezdily v ostravském dopravním podniku a všechny tři zůstaly zachovány pro budoucnost – jeden vůz zůstal v Ostravě, jeden vůz byl prodán plzeňské Škodovce do podnikového muzea a poslední z vozů zakoupilo brněnské Technické muzeum. Ve škále trolejbusů v TMB tak nebude chybět ani tento vývojový článek československých trolejbusů. Připomeňme, že v TM Brno je také prototyp autobusu Karosa B 831, který měl právě s trolejbusy Škoda 17Tr tvořit unifikovanou řadu.
- V průběhu května došlo u jednorázových jízdenek IDS JMK ke změně – stávající oranžová šipka vyznačující směr zasunutí jízdenky do označovače změnila barvu na žlutou signální.
- Termín dokončení celé mimoúrovňové křižovatky v Pisárkách – 30. 6. 2007 – se rychle blíží. Přibližně 40 dní před zahájením provozu se již provádějí dokončovací úpravy – sázejí se keříky a stromy, dokončují s prostory budoucích zastávek a přístupové cesty k nim. Zajímavostí byla asi v polovině května zkouška odvětrávání tunelové části stavby (vozovka v Bauerově pro směr do Žabovřesk) – použito bylo 50kg těžké dýmovnice. Ulice Hlinky včetně nadjezdu a pokračování do Pisárecké ulice je již nově zatrolejována. Tramvajová trať do podjezdu z ulice Hlinky je již konečně zatravněna.
- Ve čtvrtek 24. 5. 2007 byl obnoven provoz terminálu Bystrc, ZOO. Současně byla také zprovozněna tramvajová zastávka »Zoologická zahrada« pro směr Bystrc v nové poloze před přechodem pro chodce. V autobusovém terminálu jsou oproti původnímu řešení nově situovány zastávky jednotlivých linek. Výstupní a nástupní zastávka linek a-50 a a-54 je nově umístěna na nástupišti přiléhajícímu k ulici Obvodové (autobus zastavuje dveřmi k hlavní silnici a k tramvajové trati), zastávky regionálních linek a-302 a 303 jsou na vnitřní straně smyčky (autobusy zastavují dveřmi k novému objektu uprostřed smyčky). Autobusy mající provozní přestávku stojí na stejném místě jako dříve, tj. na komunikaci mimo smyčku. Nový objekt ve smyčce, ve kterém se bude mimo jiné nacházet také předprodej jízdenek, zázemí pro cestující i zaměstnance dopravců, má být zprovozněn o něco později po úplném dokončení všech instalací a vybavení.
- V předposledním květnovém týdnu se v Brně konalo setkání prezidentů zemí střední a východní Evropy. Z tohoto důvodu bylo pro tramvajovou dopravu několikrát uzavřeno náměstí Svobody v centru města. Ve čtvrtek 24. 5. 2007 probíhala na náměstí generálka slavnostní ceremoniálu, v pátek poté následovala vlastní akce. Náměstí bylo pro tramvaje uzavřeno i v sobotu 26. 5. 2007. Tramvajová linka d-4 jezdila klasickým odklonem Rooseveltovou/Husovou ulicí. Historická linka byla v těchto dnech mimo provoz. Z důvodu oficiálního programu v Mahenově divadle byl v pátek 25. 5. 2007 večer omezen provoz na Malinovského náměstí, na hodinu byla uzavřena ulice Rooseveltova (linka d-1 přes náměstí Svobody), zastávka před divadlem byla přesunuta na Divadelní ulici.
- Na některých terminálech veřejné dopravy v Brně i okolí jsou v posledních dnech postupně aktivovány elektronické informační panely, které budou cestující informovat o odjezdu nejbližšího spoje, resp. o jeho případném zpoždění. Systém využívá informace z centrálního dispečinku města Brna a také z dispečinku Českých drah. Informační panely jsou doplněny také zvukovým a kamerovým systémem. Elektronické informační panely za deset milionů korun budou stát na dvaadvaceti místech. Z devětačtyřiceti nových tabulí bude asi jedna třetina v Brně, ostatní budou rozmístěny po kraji (část. dle MF DNES z 24. 5. 2007)
Novinky ve vozovém parku
- V květnu do ulic vyrazily s cestujícími další tramvaj KT8 po generální opravě spojené s dosazením středního částečně nízkopodlažního článku – evid. č. 1723.
- V posledních týdnech pokračuje rozsáhlá likvidace vyřazených tramvají K2 na kolejišti u ústředních dílen v Medlánkách – doposud byly rozřezány tramvaje evid. č. 1057, 1075, 1076, 1105 (přední článek ex 1077) a 1111. Brzo budou následovat vozy evid. č. 1063, 1067, 1073, 1087 a 1100.
- Koncem května byl do Brna z opravárenské firmy Zliner dovezen po GO kloubový autobus B 741 evid. č. 2311.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz