Aktuality měsíce prosince 2007
- V sobotu 1. 12. 2007 vyjela do ulic historická tramvajová souprava MV č. 107 a VV č. 215 premiérově jako mikulášská tramvaj – provedla pět jízd na trase linky d-10 Nové sady – Stránská skála a zpět. Zájem o jízdu byl obrovský a zdaleka ne na všechny zájemce se dostalo. Kromě mikulášské tramvaje byl k dispozici také mikulášský vlak ve složení motorový vůz M 240.0113 s vlečným vozem Blm 5–2243. Tato souprava jela dvakrát z Brna do Židlochovic a zpět.
- Na vzpomínkové oslavy Bitvy tří císařů – Austerlitz 2007 konané o víkendu 1. a 2. 12. 2007 byl letos vstup zdarma. Dopravu návštěvníků na rekonstrukci bitvy u Tvarožné (k Rohlence) letos nezajišťovaly autobusy DPMB. Zájemci mohli použít linku IDS JMK č. 702 z Úzké, která musela být výrazně posílena.
- Jak jsme již informovali, byla výšina u kruhového objezdu (křižovatka ulic Netroufalky a Kamenice) koncem listopadu zcela zlikvidována (cca na úroveň asi 2–3 metry nad vozovku v ulici Kamenice). Od 1. 12. 2007 zastavují autobusy linek a-61 a a-69 v ulici Kamenice u nových zastávek. Zastávka »Univerzitní kampus« je nově situována až za okruhový objezd po odbočení do ulice Kamenice. Zastávky »Kamenice« v obou směrech jsou v nových prostorách – při jízdě k nemocnici cca 100 metrů před lávkou, při jízdě směr Kejbaly je zastávka u vjezdu do nemocnice.
- Počátkem prosince se v prodeji objevil nový Jízdní řád IDS JMK 2008 – prodejní cena 45 korun.
- K 9. 12. 2007 dochází ke změnám v hromadné dopravě prakticky na území celé republiky (resp.Evropské unie) – kromě jízdních řádů na železnici se tudíž mění také jízdní řády integrovaných dopravních systémů. Co se týče brněnské MHD nedochází k žádným podstatným změnám – v podstatě ve vztahu k celku jde jen o drobnější úpravy:
- Provozní doba trolejbusové linky t-29 je zkrácena – v podvečer bude jezdit pouze do 18:30 hodin. Základní trasa linky je obousměrně přes Kohoutovice – tzv.zrychlená trasa přes ulici Rybnickou (vždy v jednom směru) se příliš neosvědčila, cestující k ní měli spíše záporné připomínky, a tak až na výjimky bylo od ní upuštěno.
- Autobusové linky a-44/84 a a-67 jsou v úseku mezi zastávkami »Štursova« a »Přívrat« vedeny ulicemi Štursovou a Královopolskou přes zastávku »Rosického náměstí«. Neobsluhují již zastávku »Vrázova«. V ulici Kroftově zůstávají pouze trolejbusové linky. Zastávka »Rosického náměstí« odpovídá dřívějšímu názvu zastávky »Sochorova«. V souvislosti s touto změnou se změnil také název tramvajové zastávky (linky d-3 a d-11).
- Pro autobusové linky a-44/84, a-98, a-405 a 406 byla uvedena do provozu nová zastávka s názvem »Riviéra« v nově vybudovaných zálivech ulice Bauerovy – zastávka je situována v blízkosti 8. brány BVV a také v blízkosti hlavního vstupu na Rivieru. Dřívější zastávka tohoto názvu zůstává funkční, byla však přejmenována na »Bauerovu«.
- Na trase autobusových linek a-49 a 94 byla v úseku mezi stávajícími zastávkami »Přízřenice« a »Modřická« ve směru do Modřic zřízena mezilehlá zastávka s názvem »Jezerní« (na znamení).
- Autobusová linka a-52 (a a-98) mají v úseku mezi zastávkami »U borovice« a »Žebětínská rybník« změněnou trasu – projíždějí nově vznikajícím sídelním celkem Kamechy po nových komunikacích – ulicí Římanskou a Kamechy. Nové zastávky mají názvy »Chvalovka« a »Kavčí« (zastávka »Chvalovka« je zatím zřízena pouze pro směr do Bystrce). Dále je pro linku a-52 v úseku mezi zastávkami »Šárka« a »Výletní« nově zařazena zastávka s názvem »Myslivní« (doposud to byla zastávka noční linky a-90 s názvem »Šárka«).
- Dnem 9. 12. 2007 byla ukončena oprava ulice Domažlické a linka a-67 se vrátila v oblasti Králova Pole na svoji původní trasu. Kromě toho došlo na trase této linky ještě k dalším úpravám: v Jundrově, při jízdě z Jundrova došlo ke zdvojení zastávky »Optátova« – autobus nejprve zastaví v zastávce »Optátova« ve stejnojmenné ulici (jako doposud) a potom po odbočení do ulice Veslařské před mostem u zastávky stejného názvu (tato zastávka je společná s trolejbusy linky t-29 a s okružní autobusovou linkou a-84). Pro linku a-67 (a také bezplatnou linku Avion) byla nově zařazena obousměrná zastávka s názvem »Electroworld« v areálu Avion Shopping Parku mezi zastávkami »Hněvkovského« a »Ikea« (na znamení).
- Trasa autobusové linky a-81 byla prodloužena o úsek Heleny Malířové – Lesná, nádraží (otáčení autobusů v oblasti ústí ulice Kohoutovy do Merhautova). Do trasy autobusové linky a-82 byl v úseku mezi zastávkami »Kejbaly« a »Nemocnice Bohunice« zřízen závlek k zastávce »Univerzitní kampus – sever«.
- Kromě změn, které již byly popsány v předchozích odstavcích dochází ještě k těmto úpravám: Úprava prodloužení jednoho páru spojů linka a-91 do Kuřimi – v noci před pracovním dnem jede tento spoj pouze do zastávky »Kuřim, TOS« a stejnou cestou zpět – v noci před nepracovním dnem zajíždí tento spoj až do zastávky »Kuřim, Podlesí, rozcestí« a stejnou cestou zpět. Na trase noční autobusové linky a-96 byla pro vybraný spoj prodloužena trasa ze zastávky »Šlapanice, Kalvodova« dále do zastávek »Šlapanice, Riegrova«, »Šlapanice, Bedřichovice« a »Šlapanice, Bedřichovice, rozcestí«.
- Autobusy DPMB se nově objevují na některých regionálních linkách (jde o vyrovnání výkonů). Jde o několik vybraných spojů na linkách a-210 a 403.
- V rámci IDS JMK dochází k významnějším změnám v železniční dopravě. Nově vznikla další vlaková linka , označená jako S1, která jezdí z Kuřimi do Slatiny (má zastávky Kuřim – Brno, Řečkovice – Brno, Královo Pole – Brno, Lesná – Brno, Židenice – Brno, Slatina). Zatím jde o několik spojů v pracovní dny (ráno jedou 3 vlaky do Slatiny a jeden zpět, odpoledne jedou čtyři vlaky ze Slatiny a dva opačně). U vlakových linek označovaných jako S2 (Brno – Skalice nad Svitavou) a S3 (v části Kuřim – Brno – Hrušovany u Brna) byl v pracovní dny přes den zhuštěn interval na 30 minut po celý den. Nedošlo k integraci dalších obcí – další rozsáhlé rozšíření IDS JMK se připravuje přibližně od poloviny roku 2008, kdy má dojít k integraci oblasti Vyškovska a Kyjovska.
- Po Jamborově ulici v Židenicích sice již autobusy MHD delší dobu nejezdí, přesto má současná uzavírka této ulice spojující Táborskou s Gajdošovou nepříznivý vliv na MHD – především na tramvajovou linku d-13 a autobusové linky (a-45, 56, 58, 75). Dochází k zacpání Táborské ulice po křižovatku s Gajdošovou, výjimkou nebylo zpoždění 10–15 minut, později se ustálilo na 5–8 minutách. Stávající situaci může vyřešit pouze vyhrazení části ulice Táborské v úseku mezi Dělnickým domem a Gajdošovou ve směru do centra pouze pro MHD, které je podle posledních informací plánováno již na rok 2008.
- Ve středu 19. 12. 2007 se v ulicích Brna objevila tradiční betlémská tramvaj – nasazen byl vůz evid. č. 4058 postupně na těchto stanovištích (Masarykova, Malinovského náměstí, Mendlovo náměstí).
- Jak jsme již na našich stránkách několikrát informovali, v roce 2007 se doslova a do písmene roztrhl pytel s novými světelnými signalizacemi na brněnských křižovatkách. V souvislosti se zahájením stavby VMO Tunely Dobrovského bylo novou signalizací opatřeno množství křižovatek v okolí – jako poslední křižovatky Kounicova – Šumavská (v říjnu), v prosinci pak Královopolská – Záhřebská – Technická a Tábor – Botanická – Domažlická. V listopadu pak byly zprovozněny signalizace na trase polookruhu v Židenicích (resp. Černovicích): křižovatky Gajdošova – Hrozňatova a Černovická – Olomoucká (sjezd).
- V prosinci byly ukončeny demoliční práce na mohutném objektu jatek na Masné ulici pocházejícím z 50. let 20. století.
- U železniční stanice Brno–Horní Heršpice pokračují stavební práce na budoucím odstavném nádraží započaté začátkem října (slavnostní začátek prací – poklep základního kamene – proběhl 12. 10. 2007). Do května 2009 by měla být první část odstavného nádraží dokončena – vznikne zde moderní pracoviště pro opravy, údržbu a čištění vlakových souprav, odtud budou výchozí vlaky vypravovány do osobního nádraží. Náklady na tuto etapu by měly být 2,9 miliardy korun, z toho asi 200 milionů zaplatí město Brno, které se bude podílet na stavbě podjezdu Sokolovy ulice. Poté má začít samotná modernizace průjezdu a stavba osobního nádraží, která by měla být hotová v roce 2014. Stát bude asi 20 miliard a o náklady se podělí Státní fond dopravní infrastruktury, Evropská unie a soukromí investoři. Zároveň s přestavbou uzlu bude řešeno zapojení nádraží do dopravní a urbanistické struktury města – 2,6 miliardy na to půjde z rozpočtu města Brna a k příspěvku ve výši jedné miliardě se zavázal kraj (částečně dle www.brno.cz).
- V uplynulých měsících brněnský magistrát rázně omezil vjezd do centra Brna, oproti předchozímu období vydali radní pouze polovinu povolenek. Navíc stavbaři na 19 místech ulice přehradili pevnými kamennými patníky, na 12 místech výsuvnými.
Novinky ve vozovém parku
- Od 3. 12. 2007 jsou obě nové tramvaje T13 evid. č. 1901 a 1902 nasazovány do provozu s cestujícími. V pracovní dny jezdí na linkách d-3 a d-9 (na kurzech 6/3 a 4/9), v nepracovních dnech oba dva vozy na lince d-1. V úterý 11. 12. 2007 proběhl na Masarykově ulici (u křižovatky s Jánskou) křest druhé brněnské tramvaje 13 T – evid. č. 1902. Pokřtěna byla jménem Barbora.
- V pátek 14. 12. 2007 se v Brně uskutečnila premiéra tramvajového trojčete Vario LFR.E + VV60LF + T3R.EV (evid. č. 1523 /jako novinka/ + 1301 + 1569) s cestujícími na lince 12. V roce 2008 bychom se mohli dočkat dalších dvou sólo tramvají Vario LF a dokonce čtyř „kloubáků“ Vario.
- V pondělí 10. 12. 2007 byly do provozu nasazeny nové článkové trolejbusy Škoda 25Tr do provozu s cestujícími – vozy evid. č. 3609 a 3611. Trolejbus evid. č. 3610 vyjel s cestujícími poprvé ve středu 12. 12. 2007. První cestující svezl nový trolejbus již v pátek 7. 12. 2007, kdy po trase Královo Pole, nádraží – Slovanské náměstí – Česká a zpět vezl děti z ústavu Kociánka.
- Po GO se do provozu vrátil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3023. I tento vůz je nově vybaven sklápěcí plošinou pro vozíčkáře. Z důvodu omezení vypravování na linky č. 33 a 31 byla část trolejbusů ze slatinské vozovny převedena do Husovic.
- Nízkopodlažní článkové autobusy jsou v pracovní dny nasazovány na linky a-44, a-60, a-84 – v nepracovních dnech na linku a-45 (na každé lince se v jízdních řádech objevily garantované spoje s nízkopodlažními vozy).
- Do Zlineru byly na generální opravu v prosinci odvezeny autobusy B931 evid. č. 7420 a 7439, dovezen byl „kloubák“ B 741 evid. č. 2317.
- Pět autobusů typu B 951 bylo opatřeno celoplošnou reklamou „Železářství Oldřich Barák“ včetně zadních a bočních oken. Jde o vozy evid. č. 7477 (žlutý), 7479 (bílo-šedý), 7480 (modrý), 7490 (červený) a 7492 (zelený).
- V nedávné době byly odstaveny autobusy B 732 evid. č. 7218, 7277, 7278 a 7282.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz