Aktuality měsíce října 2007
- Ve dnech 1.–5. 10. 2007 se na brněnském výstavišti konal Mezinárodní strojírenský veletrh. Tramvajová doprava k výstavišti byla z tohoto důvodu posílena tramvajovými linkami d-P1 (Zvonařka – Pisárky), d-P2 (Stará Osada – Pisárky; pouze dopoledne – odklon spojů linky d-2 jedoucích pouze k ústřednímu hřbitovu) a d-P7 (Královo Pole, nádraží – Pisárky namísto linky d-7). Pro posilové linky byla výstupní zastávka »Pisárky« (ve smyčce tramvají) a nástupní zastávka »Lipová«. Součástí vstupenky na výstaviště byla denní jízdenka na MHD (zóny 100+101).
- Ve čtvrtek 27. 9. 2007 byla v ulici Masarykově u náměstí Svobody přistavena historická tramvaj (MV 99), kde se prodávaly výrobky chráněných dílen – akci uspořádala již po čtvrté diecézní charita v Brně.
- V pátek 28. 9. 2007 se v líšeňském areálu TM Brno konal Den otevřených dveří. Z konečné trolejbusů Česká v Brandlově ulici jezdil trolejbus Škoda 17Tr na Starou osadu do Židenic a na Pálavské náměstí. Přímo do líšeňského areálu jezdil historický autobus.
- Stavba nové tramvajové tratě na konci Purkyňovy ulice v Králově Poli pokračuje rychlým tempem. V závěru září již bylo podloží tratě v Purkyňově ulici u Technického muzea zcela vybagrováno. V úseku od bývalé výstupní zastávky pod most až ke křižovatce Purkyňova – Podnikatelská byly na vrstvu hrubého + jemného štěrku usazeny velkoplošné panely a na ně postupně namontovány kolejnice. Navážka štěrku započala také v úseku od křižovatky k budoucí konečné, bezprostředně nato následovala pokládka panelů i kolejnic. Na spojce do vozovny byly již položeny obě koleje v celém úseku, zasypány štěrkem a podbity – kolem spojky byly také usazeny všechny trolejové sloupy. V říjnu pokračovala pokládka panelů a kolejí od křižovatky Purkyňova – Technologická k budoucí smyčce jsou položeny velkoplošné panely. V Purkyňově ulici mezi Červinkovou a Technickým muzeem proběhla pokládka velkoplošných panelů a následně i kolejnic. Panely jsou již položeny také ve smyčce. Celá nově postavená trať je tedy položena na velkoplošných panelech (hrubý štěrk + geotextilie + jemný štěrk + panel). Křižovatka u Technického muzea bude oproti původnímu stavu o cca 50–80 cm níže. V budoucí smyčce a v úseku pod ní byly instalovány trolejové sloupy a ve smyčce jsou již volně na panelech položeny některé výhybky. Během října bylo proraženo zaústění spojky do areálu vozovny, na trolejových sloupech kolem spojky do vozovny již byly upevněny trolejové výložníky.
- Dnem 1. 10. 2007 započaly po předchozích přípravách intenzivní stavební práce v prostoru křižovatky Hradecká – Žabovřeská – Dobrovského (v rámci stavby VMO Tunely Dobrovského, oficiálně „Silnice I/42 Brno, Dobrovského B“). Byl výrazně omezen průjezd přes staveniště. Přes most Hradecká – Žabovřeská se jezdí pouze ve směru od centra (v říjnu ještě po původních jízdních pruzích, v listopadu se provoz přesune do nesprávného směru). Byly uzavřeny oba sjezdy z Hradecké na Dobrovského ulici. Úpravou dopravního značení je zachován obousměrně provoz ve směru z Žabovřeské na Hradeckou pro jízdu od centra (původní sjížděcí rampou). V listopadu bude uzavřena rampa pro jízdu ze Žabovřeské na Hradeckou pro jízdu k centru. Nedá se (obousměrně) jet ani ze Žabovřeské do Dobrovského. Opatření se nedotýká žádných pravidelných linek MHD (okružní autobusové linky a-44/a-84, které jezdily ulicí Žabovřeskou byly přesměrovány na novou trasu již od 1. 9. 2007). Omezení provozu křižovatky však má za následek nekonečné dopravní zácpy v jejím okolí (zejména na Královopolské ulici). V křižovatce Královopolské a Skácelovy ulice byly z tohoto důvodu učiněny úpravy dopravního značení a zastávka »Skácelova« pro d-12 / d-13 ve směru na Červinkovu posunuta až za křižovatku. Stavba křižovatky Žabovřeská – Hradecká má být ukončena na konci října 2010.
- Nová lávka do obchodně-administrativního centra Spielberk přes řeku Svratku situovaná mezi železničním viaduktem a mostem na Heršpické ulici je od 1. 10. 2007 k dispozici pro pěší a cyklisty. Již v září byl obnoven provoz na vlečce BVV z Dolního nádraží na výstaviště. Ta pak byla těsně před zahájením strojírenského veletrhu použita pro návoz železničních exponátů na výstaviště. Ve středu 3. 10. 2007 projel po vlečce vlak s parní lokomotivou (498.022), dne 16. 10. 2007 pak „Vlak plný úsměvů“ pro zdravotně postižené s motorovou lokomotivou (749).
- V sobotu 6. 10. 2007 byla pokládkou nového povrchu vozovky ukončena rekonstrukce křižovatky u Semilassa v Králově Poli (odklony a další opatření viz minulé číslo Informací MHD). Při opravě křižovatky byly vyměněny všechny kolejové objekty (pražce zůstaly většinou původní) – poloha kolejí se však nezměnila (nadále platí omezení pro míjení některých typů tramvají). V souvislosti s dokončením prací je od 7. 10. 2007 trolejbusová linka t-30 vrácena na svou pravidelnou trasu v celé délce Královo Pole, nádraží – Bystrc, Černého.
- O víkendu 6. a 7. 10. 2007 byla pro veškerou dopravu uzavřena ulice Veslařská v úseku mezi Anthroposem a mostem pro pěší a cyklisty přes řeku – v uvedeném úseku byla prováděna pokládka povrchu komunikace, kácení stromů a údržba zeleně. Okružní autobusové linky a-44/a-84 jezdily odklonem ulicemi Žabovřeskou a Kníničskou.
- U autobusových linek a-53 a a-77 nastávaly v ranní přepravní špičce problémy s kapacitou. Proto byly od 8. 10. 2007 obě linky v této době posíleny.
- O víkendu 13. a 14. 10. 2007 byly na Masarykově okruhu závody formule A1. V uvedené dny byla v provozu autobusová linka ra-400 z Mendlova náměstí v půlhodinovém intervalu. Doprava na lince byla zdarma. Linka byla v provozu i v sobotu 27. 10. 2007, kdy se na okruhu konala akce Epilog (ukončení sezóny).
- Nedlouho po zahájení stavby VMO v oblasti Žabovřesk (tunely Dobrovského a související křižovatky – obnovení stavebního povolení pro ražbu tunelů) odstartovala v Brně další velká dopravní stavba. Od pondělí 8. 10. 2007 se rozběhla rekonstrukce železniční stanice Horní Heršpice a stavba myčky vozů, jako úplně první etapy výstavby nového Železničního uzlu Brno. I když o poloze nového nádraží stále ještě není definitivně rozhodnuto, lze heršpickou stanici stejně jako nové odstavné nádraží stavět (rekonstruovat) už nyní, neboť má pro obě dvě možné varianty stejnou polohu. V prostoru stanice je redukován počet kolejí a probíhá výstavba nového trolejového vedení. V Horních Heršpicích též začaly přípravné práce na výstavbě nového silničního podjezdu pod železnicí na ulici Sokolově (dosavadní železniční přejezd byl uzavřen).
- Dnem 30. 9. 2007 skončil na přehradě každodenní provoz lodí – v říjnu byla lodní doprava provozována pouze o prvních dvou víkendech – v neděli 14. 10. 2007 vyjely lodě naposled. Na přelomu října a listopadu čeká přehradu částečné upuštění vody – cca o 5 metrů. Při snížené hladině se má opravovat hráz. Snížení hladiny má způsobit obnažení cca 100 ha plochy, která by měla být v rámci boje proti sinicím povápněna.
- V neděli 14. 10. 2007 jsme se mohli naposledy v letošním roce svézt některou z lodí DPMB na Brněnské přehradě. Byl krásný slunečný den – teplota vody pouhých 12ºC. Vodní hladina byla již částečně upuštěna, v provozu byly všechny velké lodě, – loď PIONÝR měla zvláštní plavbu, loď BRNO byla ukotvena v přístavišti. V následujících dnech byly svezeny přístavní můstky a lodě vytaženy na břeh. Jako první byla vytažena loď BRNO a umístěna do přední haly na stání blíže k vodě. Za ní následovala loď PRAHA, která rovněž putovala do haly, dále lodě BRATISLAVA a PIONÝR. V blízkosti areálu lodní dopravy probíhá od 11. 9. 2007 (s plánovaným ukončením 14. 12. 2007) stavba s názvem Sociální a technické zařízení přístaviště.
- Plavební sezóna roku 2007 měla být poslední plavební sezónou pro loď PIONÝR. Pravděpodobně však se s touto lodí setkáme ještě v následujícím roce. Vzhledem k tomu, že v rámci boje proti sinicím se stále uvažuje o vypuštění přehrady na přelomu let 2008–09, změnil DPMB strategii obnovy lodního parku – ta se odsouvá a s pořízením nové lodě se počítá až v období po opětovném napuštění přehrady, což by mohlo být v horizontu let 2009–10. Loď PIONÝR byla postavena v roce 1950 a od té doby nebyla nijak rekonstruována (všechny ostatní lodě, které nyní po přehradě plují, touto zásadní rekonstrukcí prošly). Loď PIONÝR jako jediná nevynechala ani jednu plavební sezónu, od roku 1961 najezdila v linkové službě cca 300.000 km. Záměrem DPMB je obměnit zastaralý lodní park – každé dva roky by měla být jedna ze stávajících lodí nahrazena lodí novou. Patrně půjde o zakoupení lodního trupu, na který by se v dílnách DPMB postavila palubní nástavba. Cena nové lodi by se mohla pohybovat v rozmezí cca 8–9 milionů korun. Právě ukončená plavební sezóna byla z přepravního hlediska poměrně úspěšná – bylo přepraveno přes 230.000 cestujících (oproti loňsku o více než 50.000 cestujících). Zdá se, že právě uplynulá sezóna byla v novodobé (porevoluční) historii lodní dopravy třetí nejúspěšnější. V areálu lodní dopravy bylo pokáceno několik topolů v blízkosti zimního stání pro lodě (dvě stání těsně na hladinou). Letos změnily jízdenky lodní dopravy formu – byly pořizovány na bílý papír termotiskem. (částečně podle denního tisku)
- V blízkosti konečné tramvaje v Masarykově čtvrti se nacházely vojenské autoopravárenské závody, které v tomto místě již svoji činnost před lety ukončily. Objekty čeká demolice a nový prostor by měl být částečně zastavěn novou budovou – pracovně nazývanou Wilson (má jít o víceúčelový bytový dům). Zmizet má také stávající prodejna potravin těsně u stávající konečné tramvaje. Obyvatelům blízkého okolí se navržená budova zdá příliš mohutná a již dva tisíce lidí podepsalo proti zamýšlené novostavbě petici. Místo této budovy by se podle nich mohlo stávající náměstí Míru rozšířit na dvojnásobek. Zásadní rekonstrukcí by měla projít i stávající tramvajová konečná – např. výstupní zastávka v konečné by měla být v poloze, aby většina cestujících již nemusela přecházet přes komunikaci, ale aby vystoupili přímo do ulice Lerchovy. (dle Brněnského deníku)
- O víkendu 20.–21. 10. 2007 byla pro veškerou dopravu včetně MHD uzavřena ulice Tvrdého mezi Vaňkovým náměstím a Úvozem – byl frézován povrch vozovek. Trolejbusy na linkách t-38 a t-39 byly po oba dny nahrazeny autobusy. Tyto autobusy jezdily odklonovou trasou oběma směry ulicemi Údolní, Klácelovou a Lerchovou. Výluka se opakovala i další víkend, kdy již byl pokládán nový povrch. Nový povrch vozovek byl o stejném víkendu pokládán také v ulicích Návrší Svobody a Žebětínská. Autobusová linka a-52 jezdila oběma směry odklonem ulicemi Libušino údolí a Libušina třída, linka a-68 odklonem ulicemi Libušino údolí, Libušina třída a Nad Pisárkami a byla ukončena v zastávce »Myslivna«.
- Nový povrch se o víkendu 27.–28. 10. 2007 pokládal i na ulici Kamenice mezi Netroufalkami a Jihlavskou. Autobusová linka a-69 jezdila odklonem po Jihlavské ulici. Nový povrch byl položen i na části vozovky, po níž se doposud nejezdilo. Dokončovací práce probíhaly ještě po několik dalších dní. Od 29. 10. 2007 jezdí autobusy linek a-61 a a-69 po nové straně Kamenice. Dosavadní strana komunikace probíhá nyní úpravami. Zastávky »Kamenice« zatím zůstaly na původním místě. Od počátku října začala těžba zeminy z malého návrší poblíž nového kruhového objezdu – na začátku listopadu byla už polovina vyvýšeniny zlikvidována. Spojovací komunikace mezi ulicí Netroufalky a paralelní komunikaci za MZA se nyní rozšiřuje.
- V pondělí 29. 10. 2007 proběhlo slavnostní otevření nové budovy Moravského zemského archivu na kraji areálu univerzitního kampusu v Bohunicích. Stavět se začalo před dvěma lety, budova za téměř 700 milionů korun se skládá ze dvou částí. V menším sedmipodlažním objektu s prosklenou konstrukcí se nacházejí badatelny a pracoviště archivářů. Ve větší desetipodlažní budově bez oken budou uloženy archiválie. Nyní se sem začaly stěhovat jednotlivé archivní fondy z mnoha nevyhovujících prostor. Pro badatele i širší veřejnost se dveře nového archivu otevřou poprvé 2. ledna 2008. Efektní architektonická podoba archivu vynikne obzvláště při večerním osvětlení, kdy depozitní část svítí jasně červenou barvou. Barevné odstíny se přitom mění spolu s úhlem pohledu. V omezeném režimu bude budova svítit každý den, plné osvětlení bude pouze při státních svátcích. (část. dle www.brno.cz)
- Dne 17. září 2007 byla slavnostně otevřena další etapa výstavby kampusu Masarykovy univerzity u bohunické nemocnice. Etapa za 1,6 miliardy korun zahrnuje 12 nových objektů včetně centrální knihovny – tři pavilony pro lékařskou fakultu, čtyři pavilony pro přírodovědeckou fakultu a nové prostory pro fakultu sportovních studií a technická zařízení. Škola otevřela také vstupní halu kampusu a prosklenou lávku nad ulicí Kamenice, v níž bude kavárna s výhledem na Brno. Dostavěn byl také zatím slepý nadzemní koridor do sousední Fakultní nemocnice Brno. Celý univerzitní kampus s náklady přes pět miliard korun by mohlo více než 6000 studentů a zaměstnanců využívat již v příštím roce. Práce začaly v roce 2004 a dostavět je nyní nutné ještě devatenáct objektů. (část. dle www.brno.cz)
- V pátek 12. října 2007 byla slavnostně uvedena do provozu protihluková stěna Starý Lískovec na dálnici D1 – stěna je snadno demontovatelná vzhledem k plánovanému rozšiřování dálnice.
- Na trase tramvajových linek d-8 a d-13 probíhalo o víkendu 20.–21. 10. 2007 několik oprav – v ulici Křenové probíhala výměna kolejového křížení tramvajové tratě s železniční vlečkou, v ulici Táborské (u kapličky) probíhala oprava kolejových výhybek a ve smyčce Juliánov rovněž oprava výhybek. Dále se vyměňovaly koleje v oblouku ulice Křenové u Čechyňské a v křižovatce Olomoucká – Tržní. Mezi zastávkami »Novolíšeňská« a »Líšeňská« se navařovaly ojeté kolejnice. Linka d-8 byla rozdělena na dva úseky (Starý Lískovec – Hlavní nádraží – Zvonařka a Novolíšeňská – Mifkova). Tramvajová linka d-10 byla v době výluky v provozu pouze kyvadlovým vozem v úseku Krásného – Stránská skála. Tramvajová linka d-13 byla v době výluky mimo provoz (náhradou byl posílen provoz linky d-12). Trolejbusy na linkách t-31 a t-33 byly po oba dva dny nahrazeny autobusy a v době výluky jezdily oběma směry odklonem ulicemi Masnou a Hladíkovou. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x8 Hlavní nádraží – Masná – Životského – Geislerova – Krásného – Bělohorská – Novolíšeňská – Líšeň, Jírova a a-x13 Hlavní nádraží – Životského – Geislerova – Juliánov.
- Z důvodu výstavby nového nástupiště je od 20. 10 2007 do cca 25. 2. 2008 bez náhrady zrušena tramvajová zastávka »Výstaviště, vstup G2« ve směru na Mendlovo náměstí. Během několika dní bylo rozebráno stávající nástupiště, provizorní „lešení“ mezi lávkou a nástupištěm a posunut plot oddělující areál výstaviště od zastávky. Zastávka pro směr do Pisárek zůstala zatím v provozu.
- Ve dnech 23.–27. 10. 2007 byla z důvodu konání Mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX na brněnském výstavišti posílena tramvajová doprava k výstavišti. Rozsah posílení dopravy byl obdobný jako u nedávno proběhlého strojírenského veletrhu.
- Ve dnech od 27. 10. do 4. 11. 2007 byla posílena doprava k Ústřednímu hřbitovu. V pracovních dnech byla mimo provoz tramvajová linka d-7 a byla nahrazena posílenou linkou d-6. O víkendech byl zkrácen interval na linkách d-2 a d-6.
- Obě tramvajové zastávky »Novolíšeňská« byly posunuty ve směru jízdy, takže jsou až za přechodem přes koleje. Tento stav má trvat až do okamžiku, kdy zde budou vystavěny zastávky nové. Nový stav by měl usnadnit vzájemný přestup tramvaj – trolejbus/autobus.
- V křižovatce ulic Olomoucké a Tržní probíhá již od září úprava dispozice křižovatky – byla namontována nová světelná signalizace (pro směr z města se změnou polohy), uprostřed křižovatky byl vybudován ostrůvek. Tyto úpravy jsou vyvolány hlavně novými podzemními garážemi, jejichž výjezd ústí přímo do křižovatky – garáže jsou součástí nově budovaného domu v křižovatce. Původní dům byl zničen výbuchem plynu v roce 2004.
- V závěru října začala demolice velkého poválečného objektu jatek na Masné ulici – společnost CTP zde plánuje rozšíření areálu průmyslového CTparku ze sousedních škrobáren.
- Již v září ukončil dopravce OVD provoz na lince pro obsluhu nákupního centra Tesco v Králově Poli. Provoz přebral Tourbus a od 22. 10. 2007 došlo ke změně trasy dosavadního okruhu přes Halasovo nám. Nyní se jezdi po trase NC – Pionýrská – Štefánikova čtvrť – Arbesova – Haškova – Slavičkova – Halasovo nám. – NC. Interval na obou okruzích je celodenně 60 minut.
- Již počátkem září byl na Bauerově ulici u Riviéry zprovozněn připojovací jízdní pruh pro bezpečnější jízdu od Pisáreckého tunelu směrem k Poříčí. Rovněž je připravena k otevření nová zastávka MHD v tomto místě.
Novinky ve vozovém parku
V závěru září začaly zkoušky nové tramvaje Škoda 13T evid. č. 1901 – probíhaly mj. zátěžové zkoušky, kdy byl vůz naložen balastem (kolejnicemi). V nejbližší době je již očekávána dodávka pěti článkových nízkopodlažních autobusů Citelis a tří článkových trolejbusů Škoda 25Tr. V říjnu 2007 byla již tato vozidla na výrobních linkách u výrobce. Do Škody Plzeň byly přistaveny vozové skříně budoucích trolejbusů pro montáž elektrické výzbroje. Pokračuje GO tramvaje KT8 evid. č. 1704. V průběhu října začalo postupné rozebírání odstavené tramvaje T3 evid. č. 1523 a naopak pokračují práce na zprovoznění vozu se skříní Vario LF, který obdrží stejné evid. č. – tramvaj má být vybavena jako řídící vůz trojčete (MV+VV+MV). Po generální opravě se do provozu vrátil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3025. V úterý 30. 10. 2007 došlo u Pálavského náměstí na Vinohradech k závažnější nehodě trolejbusu evid. č. 3216 – vůz narazil do sloupu VO. V říjnu byl u dopravce Tourbus krátkodobě ve zkušebním provozu prototyp částečně nízkopodlažního autobusu Irisbus Crossway Low Entry. Vůz byl nasazován zejména na linku 301. V závěru září se ze Zlineru vrátil další generálkovaný autobus Karosa B931 – evid. č. 7419.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz