Aktuality měsíce února 2007
- Od úterý 6. 2. 2007 byl po rozhodnutí magistrátu upraven provoz tramvajové linky d-4 – v denní době od ranních výjezdů do 19 hodin jezdí linka d-4 nadále obousměrně ulicí Masarykovou a přes náměstí Svobody. Večer do ukončení provozu jezdí tramvaje ve směru z Masarykovy čtvrti do Obřan ulicí Husovou a v opačném směru ulicí Rooseveltovou. Linka tak zatím zůstává v ulici Masarykově, vyhráno však není.
- Vzhledem k pokračování prací na přeložkách komunikací v rámci výstavby univerzitního kampusu u bohunické nemocnice byl od 6. 2. 2007 na dobu více než půl roku (předpokládá se do 31. 8. 2007) vyloučen provoz trolejbusů v ulici Netroufalky. Z tohoto důvodu došlo ke zkrácení stávající trolejbusové linky t-29 po smyčku Kohoutovice, Jírovcova. Náhradní doprava je zajišťována autobusovou linkou náhradní dopravy, s označením a-x29, jezdící v trase: Kohoutovice, hájenka – Jírovcova – Kamenný vrch – Čtvrtě – Nemocnice Bohunice – Starý Lískovec, Osová. Ve vyřazeném úseku je možno použít také pravidelnou autobusovou linku 50. Zastávka »Netroufalky« pro směr od zastávky »Nemocnice Bohunice« k zastávce »Čtvrtě« byla již před výše uvedeným datem přeložena z ulice Kamenice do ulice Netroufalky těsně před křižovatku s ulicí Kamenice. Stavební činnost v této oblasti postupuje poměrně rychlým tempem – v prostoru mezi ulicí Netroufalky a dálničním přivaděčem byly např. vybudovány souběžné vozovky jak s ulicí Kamenice, tak s ulicí Netroufalky včetně kruhového objezdu – těchto vozovek začnou autobusy pravděpodobně velmi brzo využívat.
- Ihned po zastavení trolejbusového provozu došlo na ulici Kamenice v úseku od křižovatky s Netroufalkami až po nadjezd nad dálničním přivaděčem ke snesení trolejového vedení, vedení bylo sneseno i na celých Netroufalkách. Byly prováděny některé další práce na přípravě objízdné trasy – za zastávkou »Nemocnice Bohunice« byly odstraněny dva trolejové sloupy, byl odstraněn střední dělící travnatý pruh a provedena betonáž, tak aby se vozy po odjezdu z této zastávky mohly dostat na objízdnou trasu směrem k nové budově budoucího archivu a kolem přivaděče k nadjezdu. Po několika dnech byla situace následující – v ulici Netroufalky je částečně omezen provoz vždy na jednu polovinu vozovky (původní stav byl dvě dvouproudé vozovky oddělené středním dělícím travnatým pruhem s trolejovými sloupy). Nyní se jezdí od křižovatky s ulicí Jihlavskou po zastávku »Nemocnice Bohunice« v pravém pruhu – za touto zastávkou se přejíždí do levého pruhu až po křižovatku s ulicí Kamenice. Zastávka »Nemocnice Bohunice« pro směr na Osovou je přeložena do střední části vozovky, stejně jako již dříve přeložená zastávka »Netroufalky pro jízdu k zastávce »Čtvrtě«. Během následujícího půlroku má být před vstupním areálem bohunické nemocnice vybudován terminál MHD s trolejbusovou smyčkou. Předpokládá se, že v této smyčce bude ukončena linka t-25 ze Staré Osady. Trolejbusová linka t-29 z České přes Jundrov a Kohoutovice by jezdila na konečnou Starý Lískovec, Osová.
- Poměrně dlouho se brněnští radní nemohli dohodnout na trase vyhlídkového vláčku v letošní turistické sezóně. Vybíralo se ze čtyř možných tras – velkým problémem např. bylo vyřešit možnou kolizi vláčku, který by projížděl přes náměstí Svobody ani ne jednou za hodinu, s tramvají, která tudy projíždí mnohem častěji, dalším omezením byly bariérové sloupy, kterými mají být osazeny příjezdy do pěší zóny. Nakonec byla vybrána trasa ulicemi Benešova – Za divadlem – Rooseveltova – Moravské náměstí – Joštova – Údolní – Veselá – Dominikánská – Šilingrovo náměstí – Biskupská – kolem Petrova přes Zelný trh – Orlí – Masarykova – náměstí Svobody – Měnínská brána – Divadelní – Benešova. Vláček už tedy nebude zajíždět na Špilberk, jak tomu bylo v první sezóně.
- V denním tisku proběhla zprávička, podle níž byl městskou částí Brno-střed schválen záměr úpravy tramvajových zastávek před nově budovaným vstupem „Hlinky“ do areálu brněnského výstaviště. Počátkem února již začala výstavba, úprava zastávek má být provedena do konce roku 2007. Jde o zastávku na širé trati a je otázkou, kolik procent návštěvníků výstaviště bude vystupovat na této zastávce a kolik na mnohem lépe vybavené zastávce (podchod, možnost využití třetí koleje pro předjíždění souprav atd.) »Výstaviště«. V únoru byla v areálu výstaviště (za plotem) postavena opěrná zeď.
- Současně s přesunem vlakového nádraží, což je neustále diskutovaný a dosud neuzavřený a nerozhodnutý problém, se uvažovalo také o stavbě tzv. severojižního tramvajového diametru. Jde o stavbu velice finančně náročnou, a tak se později v souvislosti s přesunem nádraží o této poměrně důležité stavbě přestalo mluvit. Na počátku února se však v denním tisku (ROVNOST) objevil článeček, podle kterého jsou opět připravovány podklady pro posouzení výstavby tramvajové tratě známé pod názvem SJD. Tramvajová trať (v některých případech se mluvilo i o trati po níž by mohly jezdit vlakové soupravy) má propojit Královo Pole a Žabovřesky s novým centrem města a zvažovaným novým nádražím na jihu města. V centrální části města (historický střed) má být trasa vedená pod zemí. Brněnští radní zadali studii, jejímž cílem je posouzení umístění trati v jižní části města – tato studie má přijít městkou pokladnu na cca 600 000 korun.
- Výstavba další části brněnského velkého městského okruhu mezi Královým Polem a Žabovřeskami, označovaná jako Tunely Dobrovského, měla být zahájena již během několika málo měsíců. Finančně nesmírně náročná akce – cca 8 miliard korun – si mj. vyžádá řadu objížděk a kromě individuální dopravy bude mít dopady také do oblasti MHD. Stavební povolení vydané krajským úřadem však ještě stále není platné – soud na počátku února rozhodl, že se ministerstvo dopravy musí opětovně zabývat odvoláním, kterým bylo povolení napadeno majiteli několika domů nad uvažovanou stavbou. Výsledkem je, že ražba tunelů v Králově Poli se zřejmě opět o něco zdrží, což bude mít za následek další zdražení celé stavby. Jde o dva samostatné tunely, každý o délce přibližně 1250 metrů – stavba bude propojovat křižovatky v Žabovřeskách a u Svitavské radiály. Kvůli stavbě bylo zbouráno již asi 60 domů, má být dokončena v roce 2011.
- Během půl roku bude dokončena stavba mimoúrovňové křižovatky VMO v Pisárkách – tramvajová trať již byla v předstihu přesunuta na nové těleso. Přiblížilo se rovněž zahájení výstavby další dílčí části VMO – Tunelů Dobrovského. Mezi těmito stavbami VMO však zůstává úzké hrdlo kolem řeky Svratky v ulici Žabovřeské, kde je nutno vést víceproudou komunikaci a tramvajovou trať. Místa je zde málo, a proto nejnovější varianta počítá s tramvajovými tunely pod Wilsonovým lesem. Umístění tunelů a napojení na stávající trať je diskutováno – zatím předložený návrh příliš nevyhovuje malými poloměry oblouků v místě napojení tunelů.
- V podnikovém časopise DPMB byla zveřejněna rovněž poměrně zajímavá zpráva o lodi PIONÝR. Mezi investičními akcemi v souvislosti s nákupem nových vozidel je také uvedeno, že na rok 2007 je plánována rekonstrukce jedné z lodí, konkrétně se mluví o lodi PIONÝR a je zde uvedeno, že u lodi by mělo dojít ke kompletní výměně trupu.
- Z důvodu údržby technologií a výměny bezpečnostních systémů v Pisáreckém tunelu byly o víkendu 17.–18. 2. 2007 pro veškerou dopravu uzavřeny oba tubusy tunelu. Tato uzavírka měla podstatný vliv na vedení linek MHD. Autobusové linky a-x35, a-x37, a-52, a-68, a-95 a a-97 byly oběma směry odkloněny ulicemi Vídeňskou, Jihlavskou a Kamenice. Linka a-405 jezdila odklonem ulicemi Bauerovou, Žabovřeskou, Kníničskou, Veslařskou a Rybnickou, v opačném směru pak Vídeňskou a Jihlavskou.
- Koncem února se dostává do vrcholné fáze další etapa zavádění klouzavého tarifu – tentokrát jsou vydávány průkazky pro seniory do 70 let a pro osoby nad 70 let. DPMB zahájil informační kampaň v podobě visaček s informacemi, které se zavěšují na vodorovné tyče ve vozidlech.
- Vlivem teplého počasí byla hladina přehrady i v únoru stále bez ledu. Na počátku měsíce došlo k poměrně masivnímu odpouštění vody z přehrady – hladina poklesla odhadem cca o 5 metrů. U Veverské Bítýšky v místě kolem mostu (kde se otáčejí lodě) bylo zahájeno bagrování bahna z plavební dráhy. Vytěženo má být kolem 1 000 kubíků, což je vůči množství bahna, které je usazeno v přehradě, velmi mizivé množství – přesto však v koncovém úseku plavební dráhy pomůže. Bahno se ukládá nedaleko. (dle deníku ROVNOST)
- Dne 26. 2. 2007 začíná dlouho avizovaná přestavba autobusového terminálu Bystrc, ZOO – z tohoto důvodu je vyloučen provoz ze smyčky. Výluka má trvat do 25. 5. 2007. Nástupní zastávka linek a-50, 54, 302 a 303 byla přeložena na ulici Obvodovou do prostoru přechodu pro chodce u tramvajové zastávky. Spoje linky a-54, které pokračují do Kníniček, jezdí v úseku mezi zastávkami »Ondrouškova – Bystrc, ZOO« po trase linky a-98 přes zastávky »Kubíčkova, Rakovecká a Přístaviště«. Spoje linky a-302, které z Bystrce pokračují jako linka a-54 do Žebětína, jezdí od zastávky »Pod Mniší horou« přímo k zastávce »Náměstí 28.dubna«.
- V denním tisku proběhla zpráva o tom, že ulice Rybnická v Novém Lískovci se bude v roce 2009 opravovat – po rekonstrukci bude MHD upřednostněna před individuální dopravou – tj.v zastávkách budou automobily čekat za prostředkem MHD bez možnosti jeho předjetí. Zatím je však ulice používána jako náhradní trasa při výluce pisárecké křižovatky.
- V rámci IDS JMK a MHD Brno jsou ke změnovému termínu jízdních řádů 4. 3. 2007 očekávány tyto změny: podstatné rozšíření území obsluhované IDS JMK v severní části kraje (integruje se celá oblast Boskovicka), v oblasti MHD Brno dojde k částečné změně trasy linky a-64 a provoz zahájí nová autobusová linka a-71.
- Se změnovým termínem jízdních řádů od 4. 3. 2007 dochází k podstatnému rozšíření oblasti obsluhované IDS JMK. Do stávajícího systému je zaintegrována celá oblast Boskovicka (celkem 110 obcí – 31 nových autobusových linek + 3 vlakové linky). Celá etapa je vedena pod označením 4A. Železnice je zaintegrována až do stanice Březová nad Svitavou (linka S2 a S22), zaintegrována je také podstatná část železniční tratě ze Skalice nad Svitavou do Chornic (ČD 262), a to až po železniční stanici Jevíčko (tato linka má označení S21). Pro obsluhu území byly zřízeny následující nové autobusové linky: 162, 233, 234, 235, 240, 245, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 280, 290, 301, 313.
číslo | trasa | dopravce |
---|---|---|
162 | Boskovice – Černá Hora – Lipůvka – Kuřim | ČSAD Tišnov |
233 | Blansko – Vavřinec – Sloup – Němčice – Žďárná – Benešov | BODOS bus |
234 | Blansko – Rájec–Jestřebí – Doubravice nad Svitavou – Boskovice | BODOS bus |
235 | Blansko – Rájec–Jestřebí – Černá Hora /Lysice – Lubě/ Lomnice | ČAD Blansko |
240 | Ráječko – Rájec–Jestřebí – Holešín – Kuničky – Karolín – Petrovice – Žďár – Sloup | BODOS bus |
245 | Lysice – Kunice | BODOS bus |
250 | Skalice nad Svitavou – Boskovice | BODOS bus, DOPAZ |
251 | Skalice nad Svitavou – Boskovice – Šebetov – Velké Opatovice – Jevíčko | BODOS bus, DOPAZ |
252 | Boskovice, Bačov – Sudice – Boskovice | DOPAZ, BODOS bus |
253 | Boskovice – Vísky – Vanovice – Velké Opatovice | DOPAZ |
254 | Boskovice – Chrudichromy – Letovice | BODOS bus |
255 | Boskovice – Svitávka – Letovice | BODOS bus, DOPAZ |
256 | Boskovice – Skalice nad Svitavou – Kunštát – Olešnice | BODOS bus |
257 | Boskovice – Skalice nad Svitavou – Lysice – Tasovice – Hodonín – Olešnice | BODOS bus |
258 | Boskovice – Lhota Rapotina – Skalice nad Svitavou – Jabloňany – Obora | ČAD Blansko, BODOS bus |
259 | Boskovice – Újezd – Doubravice nad Svitavou | ČAD Blansko |
260 | Boskovice – Ludíkov – Sloup – Šošůvka – Vysočany | BODOS bus |
261 | Boskovice – Žďárná – Protivanov | BODOS bus, DOPAZ, FTL |
262 | Boskovice – Vratíkov – Benešov – Kořenec | BODOS bus |
270 | Letovice, Meziříčko – Letovice, žel.st. – Letovice, Kochov | BODOS bus |
271 | Letovice – Chlum – Bezděčí – Skočova Lhota – Velké Opatovice | BODOS bus |
272 | Letovice – Deštná – Roubanina – Slatina – Velké Opatovice | BODOS bus, ČSAD Ústí n. Orl. |
273 | Letovice – Třebětín – Skrchov – Stvolová – Moravská Chrastová | DOPAZ |
274 | Letovice – Křetín – Lazinov – Bohuňov | DOPAZ |
275 | Letovice – Sulíkov – Olešnice | BODOS bus |
276 | Letovice – Jasinov – Kunštát – Hluboké u Kunštátu | BODOS bus |
277 | Letovice – Vísky – Vanovice – Šebetov – Kořenec / Horní Štěpánov | DOPAZ |
280 | Olešnice – Lhota u Olešnice | BODOS bus |
290 | Cetkovice – Uhřice – Jaroměřice – Jevíčko | DOPAZ |
301 | Brno – Černá Hora – Lysice – Kunštát – Olešnice – Bystré | Tourbus |
313 | Kuřim – Lipůvka – Brťov–Jeneč – Lysice | ČSAD Tišnov, ČAD Blansko |
- Hlavní spojení Boskovicka s Brnem zajišťuje vlaková linka s označením S2 (Letovice – Skalice nad Svitavou – Blansko – Adamov – Brno – Sokolnice – Křenovice) a autobusová linka a-301. Dalšími důležitými linkami se staly autobusová linka a-162 a a-313. Uvedené linky je možno považovat za páteřní, na tyto páteřní linky v přestupních uzlech navazují další autobusové linky, vlaková linka S21 (Skalice nad Svitavou – Boskovice – Jevíčko) a vlaková linka S22 (Letovice – Březová nad Svitavou), které cestující rozvezou do okolních obcí. Další rozšíření IDS JMK bude na konci roku 2007 pokračovat etapou 4B, kdy by mělo dojít k integraci dalších obcí na Vyškovsku. Jedinou nezaintegrovanou obcí na Boskovicku zůstává Úsobrno. K integraci této obce má však dojít ještě v průběhu roku 2007.
- V souvislosti s připomínkami obyvatel a cestujících dochází opět ke změně trasování autobusové linky a-64. Nově bude linka vedena mezi zastávkami »Depo ČD« a »Podzimní« v obou směrech ulicí Kulkovou – opouští tak trasu přes Borky ulicemi Zimní a Jarní. Spoje linky a-64 budou ale provádět závleky k zastávkám »Zimní I« a »Zimní II« (některé spoje ve špičkách tyto závleky mít nebudou). Stávající zastávka »Švestková« je zrušena, zastávka »Jarní« je přeložena na ulici Kulkovu a nazvána jako »Jarní ČD«. Nově byla zřízena zastávka »Železniční stavitelství« pro směr na Starou Osadu.
- V souvislosti s rozšířením IDS JMK je nově zavedena autobusová linka a-71. Linka má charakter příměstské linky, část leží v oblasti obsluhované MHD Brno a část mimo území města. Linka je vedena v trase Královo Pole, nádraží – Semilasso – Tylova – Vozovna Medlánky – Medlánky – Řečkovice – Žilkova – Černohorská – Ivanovice, Kouty – Česká, Hlavní (až sem shodně s linkou a-41) – Česká, UP závody – Kuřim, sokolovna – Kuřim, železniční stanice (tj. po trase, po níž již dříve jezdily některé spoje noční linky a-91). Provoz zajišťuje DPMB, ČSAD Tišnov a Tourbus.
- Od 4. března 2007 dochází především z důvodu rozšíření IDS JMK i ke změně jízdních řádů na 28 stávajících linkách IDS JMK. Jedná se o městské linky: t-26, a-41, a-43, a-46, a-49, a-53, a-64, a-66, a-67, a-71, a-75, a-81, a-x95 a linky regionální a-152, 157, 167, 226, 231, 232, 302, 310, 311, 312, 320, 331, 332, 333, 340, 405, 420, 423, 431, 440, 509, 610, 620, 630, 631, 732, 743, 750.
- Zaintegrováním další části Jihomoravského kraje se cestující již může dostat do situace, kdy při své cestě projíždí více než 10 zónami. Pokud tato situace nastane, je možnost zakoupení jízdenky pro libovolný počet zón s časovou platností 150 minut – cena 59 Kč. Jízdenku lze zakoupit pouze u řidičů autobusů. V případě předplatní jízdenky na více než 10 zón si musí cestující pořídit dva kupony (součet zón na obou kuponech musí odpovídat potřebě).
- V únoru byl bez pardonu zbořen tzv. Falkensteinerův dům na Hlinkách (č. 98), o němž jsme přinesli zprávu v Informacích MHD č. 330. Boj o záchranu památky byl tedy (opět) prohrán. Na křižovatce ulic Tržní a Olomoucká začala výstavba nového bytového domu s podzemními garážemi. Původní dům byl v červnu roku 2004 zničen mohutnou explozí plynu. Stejně tak začínají práce na zastavění proluky po loni v létě dramaticky strženém domu na Křenové ulici v blízkosti tramvajové zastávky »Masná«.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 6. 2. 2007 do provozu konečně zasáhly nové tramvajové vleky evid. č. 1303 a 1304, a to rovněž premiérově s tramvajemi Vario LF. Souprava tramvají evid. č. 1551+1303 se objevila na lince 4 (zde to byla premiéra vlečného vozu), druhá dvojice evid. č. 1567+1304 jezdila tohoto dne na lince 9. Tramvaje s vleky je nyní ve všední dny možné spatřit na linkách 4 (12/4) a 9 (2/9 a 6/9), o víkendu na lince 13 (10/13). Z důvodu nedostatečné ochrany některých výhybek proti podhození v případě provozování trojice MV+VV+MV, je provoz „trojčete“ omezen, je nasazováno převážně v ranních špičkách na linku 12.
- Ke dvěma smolným vidlicovým jízdám došlo na přelomu ledna a února na jednojazykové výměně v areálu vozovny v Pisárkách. Napřed 28. 1. 2007 souprava tramvají evid. č. 1635+36 (pouze vůz 1635 bez závažnějšího poškození), pak 5. 2. 2007 souprava evid. č. 1610+1612 (vůz 1610 má vážně poškozenu bočnici).
- Historická tramvaj č. 107, která absolvovala náročnou rekonstrukci v KOS Krnov, byla 5. 2. 2007 dovezena na trajleru do Brna. V pondělí 19. 2. 2007 vůz vykonal TBZ a je tak připraven vyrazit na trasu historické tramvajové linky.
- V ústředních dílnách pokračují práce na „kloubáku“ složeném z předního článku z vozu evid. č. 1105 a zadního z 1077 (bude mít evid. č. 1077). Zbylé články jsou odstrojeny a připraveny k likvidaci.
- V úterý 6. 2. 2007 bylo do Brna dovezeno pět nových nízkopodlažních autobusů Irisbus Citelis 12M od výrobce IVECO ČR ve Vysokém Mýtě. Vozy budou vypravovány z garáží Medlánky s evid. č. 7646–7650. Koncem února již tyto vozy zasáhly do provozu. Touto dodávkou tedy počet nízkopodlažních autobusů v Brně dosáhl čísla 50. To umožňuje rozšířit garantované nízkopodlažní spoje u dalších linek – jedná se o linky a-43, 54, 66 a 71 (od změny JŘ k 4. 3. 2007).
- Pro rok 2007 je předpokládán nákup dvou tramvají Škoda (design Porsche) a jedné tramvaje Vario. Ve druhé polovině roku by měly vozový park trolejbusů obohatit celkem tři vozy Škoda 25Tr. S výrobcem trolejbusů byla uzavřena rámcová smlouva na dodávku celkem 21 vozu tohoto typu. Ve druhé polovině roku se počítá i s pěti článkovými autobusy Citelis (provedení EURO 4). Článkové trolejbusy Škoda 25Tr a článkové autobusy Citelis mají být vyrobeny současně s naprosto stejnou karoserií – tato vozidla by již měla být kompletně nízkopodlažní. S článkovými Citelisy se počítá pro okružní autobusové linky a-44/84. Do konce roku 2009 by mělo být zakoupeno až 55 autobusů.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz,
www.kordis.cz a www.k-report.net