Aktuality měsíce září 2007
- Se začátkem září došlo v brněnské MHD k řadě změn, které podrobněji přibližujeme v následujících odstavcích.
- Od 1. 9. 2007 je z důvodu kompletní rekonstrukce inženýrských sítí včetně komunikace a tramvajové trati vyloučena tramvajová doprava na Rašínově ulici v centru Brna. Oprava má trvat přibližně osmi měsíců. Tramvajová linka d-4 jezdí ve směru do Masarykovy čtvrti v úseku Malinovského náměstí – Česká odklonem ulicí Rooseveltovou a ve směru do Obřan v úseku Komenského náměstí – Hlavní nádraží ulicí Husovou. Historická tramvajová linka d-H zůstala z tohoto důvodu nadále mimo provoz. Náhradou je historická tramvaj nasazována v nepracovních dnech na lince d-10 (je předpokládán provoz do konce října). Během prvního týdne výluky byla v ulici Rašínově likvidována pravá kolej ve směru od náměstí směrem ke kostelu sv. Jakuba, poté následovala i druhá kolej a nyní zde probíhá archeologický průzkum.
- U Technického muzea v Králově Poli pokračují práce na výstavbě sjížděcích ramp u mimoúrovňového křížení ulice Purkyňovy a Hradecké. Další postup prací vyžadoval zásah do prostoru, ve kterém se dosud nalézala tramvajová smyčka Technické muzeum. Součástí výstavby je také stavba prodloužení tramvajové trati, víceméně vyžádaná záborem původní smyčky. Od soboty 1. 9. 2007 proto došlo na dobu cca čtyř měsíců k vyloučení provozu tramvají v úseku Červinkova – Technické muzeum a k omezení provozu autobusů v této oblasti. Tramvajová linka d-13 byla ukončena společně s linkou d-12 ve smyčce Královo Pole, Červinkova. Noční autobusová linka a-93 jezdí ve směru na Kolejní v úseku mezi zastávkami »Skácelova« – »Podnikatelská« odklonem ulicí Hradeckou. V opačném směru jede z Kolejní jako linka a-53 k zastávce »Technické muzeum« a dále po trase. Náhradní dopravu není možné vzhledem k plánovaným dopravním omezením a uzavírkám komunikací v dané oblasti zajistit. Částečně došlo k rozšíření časového rozsahu provozu trolejbusové linky t-32.
- Součástí prodloužení tramvajové trati Technické muzeum – Ústřední dílny (pracovní název nové konečné) je také rekonstrukce části tratě (cca 350 metrů) v ulici Purkyňově u Technického muzea – tramvajové koleje zde budou mít pozměněnou polohu a před Technickým muzeem vznikne pro oba směry jízdy tramvaje nová zastávka. Zrekonstruovaná část trati včetně nového prodloužení má být uvedena do provozu v polovině prosince. V půlce září již byly koleje na Purkyňově ulici a v původní smyčce sneseny, stejně jako sloupy trolejového vedení. V místě bývalé výstupní zastávky již bylo zahájeno bagrování sestupné rampy do podjezdu pod Hradeckou. Těleso nové tratě – od mostu přes Purkyňovu (Hradecká) až po konečnou – je vybagrováno a je postupně navážen štěrk. Trasa budoucího napojení k vozovně již byla pokryta štěrkovou vrstvou a téměř v celé délce již byla položena levá kolej při pohledu směrem k vozovně. Koleje se zde kladou na betonové pražce – u nové smyčky jsou koleje téměř v rovině. Těsně před dosažením vozovny jsou však v prudším spádu.
- Od 1. 9. 2007 byly rovněž změněny názvy následujících zastávek: zastávka »Netroufalky«, která byla v ulici Kamenice u křižovatky s ulicí Netroufalky má název »Univerzitní kampus«. Původní konečná zastávka linky a-69 měla název »Bohunice, Netroufalky« a název je změněn na »Univerzitní kampus, sever«. Zastávka »Kejbaly« v ulici Jihlavské zůstala zachována pouze pro směr k nemocnici (za křižovatkou Jihlavská – Kamenice u benzínové pumpy).
- K 1. 9. 2007 byla pro změnu ukončena trolejbusová výluka u budovaného univerzitního kampusu u bohunické nemocnice v ulicích Kamenice a Netroufalky. Současně byla otevřena nová přestupní zastávka »Nemocnice Bohunice« včetně nových komunikací. Nové dopravní řešení plynule navazuje na změny, které již byly realizovány po otevření rekonstruované ulice Hlinky a dokončení mimoúrovňového křížení v Pisárkách. Trolejbusová linka t-25 byla obnovena ve své původní trase (Novolíšeňská – Mendlovo náměstí – Starý Lískovec, Osová). Trolejbusová linka t-26 (Novolíšeňská – Kamenný vrch) obnovila provoz ve své původní trase již od 30. 6. a od 1. 9. 2007 zůstává beze změny. Trolejbusová linka t-29 byla obnovena v úplné trase z České až do Starého Lískovce na Osovou. Tato linka však bude v provozu pouze v pracovních dnech. Navíc dochází k úpravě trasy v průběhu dne – v ranní špičce ve směru na Osovou a v odpolední špičce ve směru na Českou je vedena kratší trasou ulicí Rybnickou (zkrácení jízdní doby až o 11 minut). Trolejbusová linka t-35 (původní trasa Mendlovo náměstí – Kamenný vrch) zůstává nadále mimo provoz. Je plně nahrazena zkrácením intervalů na linkách t-25 a t-26. Autobusová linka a-50 (Ústřední hřbitov – Bystrc, ZOO) projíždí univerzitním kampusem beze změny ve své původní trase. Autobusová linka a-60 jezdí již od 30. 6. 2007 nově po obousměrné trase (bez původního okružního zakončení) Zvonařka – Úzká – Nové sady – Křídlovická – Strážní – Ústřední hřbitov – Stará nemocnice – Nemocnice Bohunice a od 1. 9. 2007 nově až novou konečnou – Univerzitní kampus, sever. Od klasického ukončení linky dvěma konečnými je očekávána větší pravidelnost a přesnost v dodržení jízdního řádu především na odjezdu z Bohunic zpět do centra. Nově je od 1. 9. 2007 zavedena autobusová linka a-61, která posiluje linku a-60 z centra města. Trasa této linky je shodná s linkou a-60 v úseku Zvonařka – Ústřední hřbitov. V oblasti Bohunic pak zajišťuje obousměrnou obsluhu ulice Kamenice a po závleku přes zastávku »Nemocnice Bohunice« je shodně ukončena s linkou 60 ve smyčce Univerzitní kampus, sever. Od data vyhlášení bude linka a-61 navíc obsluhovat obchodní centrum u ulice Heršpické. Autobusová linka a-69 byla původně ukončena do 29. 6. 2007 v konečné Bohunice, Netroufalky, potom u nemocnice v Bohunicích a od 1. 9. 2007 je prodloužena od zastávky »Nemocnice Bohunice« ulicí Kamenice do smyčky Ukrajinská. Autobusová linka a-82 byla vrácena do své původní trasy přes ulici Kamenice. Noční autobusové linky byly zachovány ve svých původních trasách, stejně jako regionální autobusové linky a-405 a 406. Se zahájením provozu trolejbusů byl samozřejmě ukončen provoz na lince náhradní dopravy a-x29.
- Nový zastávkový terminál »Nemocnice Bohunice« je situován mimo hlavní komunikaci – vozidla se na něj dostávají odbočením z hlavní komunikace (ulice Netroufalky) – leží přibližně v polovině vzdálenosti mezi křižovatkou Jihlavská – Netroufalky a kruhovým objezdem v křižovatce Netroufalky – Kamenice. Pro každý směr jízdy jsou k dispozici dvě zastávky. Ve směru k ulici Kamenice je přední zastávka určena pro všechny projíždějící, případně odjíždějící linky, zadní zastávka je jako výstupní. Ve směru na Jihlavskou mají linky DPMB vyhrazenu přední zastávku a linky IDS JMK zadní zastávku. Všechny zastávky jsou vybaveny označníky nového typu. Na každé ze zastávek byla vystavěna stříška pro cestující. Rozmístění zastávek »Univerzitní kampus« – původně se tyto zastávky (celkem byly dvě – pro každý směr jízdy) jmenovaly »Netroufalky« a byly situovány v blízkosti křižovatky Kamenice – Netroufalky v ulici Kamenice. Po rekonstrukci jsou tyto zastávky celkem čtyři a mají název »Univerzitní kampus«. Zastávky pro příslušný směr jízdy jsou vždy za kruhovým objezdem, tři z těchto zastávek jsou již na svých definitivních místech. Zastávka pro linky a-61 a a-69 odbočující z Netroufalek do ulice Kamenice je po spuštění provozu prozatím situována před kruhový objezd do ulice Netroufalky, poněvadž ulice Kamenice mezi kruhovým objezdem a zastávkou »Kamenice« je zatím zprůjezdněna pouze v jednom ze dvou pruhů (ten druhý ještě není postaven), a to pouze pro autobusy. Zastávka pro linky a-60 a a-61 jedoucí od zastávky »Nemocnice Bohunice« na konečnou »Univerzitní kampus, sever« je za kruhovým objezdem v pokračování ulice Netroufalky. Zastávka pro linky jedoucí od zastávky »Nemocnice Bohunice« k zastávce »Čtvrtě« je za kruhovým objezdem v ulici Kamenice. Zastávka pro linky přijíždějící k zastávce »Nemocnice Bohunice« od zastávky »Čtvrtě«, od zastávky »Kamenice« či z konečné »Univerzitní kampus, sever« je za kruhovým objezdem.
- Od 1. 9. 2007 byl rovněž znovu zahájen celotýdenní provoz trolejbusové linky t-34 (Česká – Žabovřesky, Vychodilova). V souvislosti s tím již linka t-36 (Česká – Komín, sídliště) neprojíždí ve večerní době a v nepracovních dnech závlekem přes smyčku Vychodilova.
- V souvislosti s připravovanými stavbami VMO a z nich vyplývajících omezení (tunely Dobrovského, most Korejská /novostavba/, most Horova /reko/, ulice Žabovřeská) byly od 1. 9. 2007 okružní autobusové linky a-44/84 odkloněny v úseku Přívrat – Pisárky po trase Hlavní – Vozovna Komín – Optátova – Veslařská – Anthropos.
- Od 1. 9. 2007 bylo změněno uspořádání linek na konečné trolejbusů v Brandlově ulici. Z levého nástupiště (ve směru jízdy) odjíždějí trolejbusové linky t-29, t-34 a t-36, z pravého nástupiště pouze linka t-32. Od stejného data došlo k úpravám i na Slovanském náměstí v Králově Poli. Zastávka »Slovanské náměstí« pro trolejbusovou linku t-32 jedoucí směrem do města byla přeložena z ulice Srbské k zastávce linek t-30, a-44, a-67 na Slovanském náměstí.
- V souvislosti s chystanými změnami v dopravě k začátku září zahájil DPMB již v předstihu informační kampaň. Vedle tradičních periodik a letáčků se cestující mohli s chystanými změnami seznámit např. v informační autobusu u bohunické nemocnice. Další informační kampaň byla od počátku prosince spuštěna ohledně výměny studentských průkazek – mezi hlášením zastávek se před příjezdem do centra města ozývalo hlášení pro studenty o možné výměně průkazek v předstihu.
- Dne 4. 9. 2007 došlo poblíž zastávky »Nemocnice Bohunice« k havárii několika nově instalovaných trolejových sloupů (sloupy nevydržely tah lan a buď se naklonily nebo vyvrátily). Následná havárie trolejového vedení způsobila kratší výpadek trolejbusové dopravy. Narychlo byly instalovány mobilní trolejové sloupy – dva poblíž parkoviště nemocnice a jeden na opačném konci.
- Mezi konečnou zastávkou trolejbusů na Kamenném vrchu a novým terminálem u bohunické nemocnice dochází k zajímavým režijním přejezdům trolejbusů. V ranní špičce je velká poptávka cestujících ve směru Kamenný vrch – Mendlovo náměstí a Mendlovo náměstí – Nemocnice Bohunice – je řešena tak, že některé trolejbusy (posilové kurzy), které přijedou do terminálu Nemocnice Bohunice jako posila linky t-25 přejedou režijně na konečnou Kamenný vrch a odtud pokračují jako posila linky t-26. V odpolední špičce je velká poprávka cestujících ve směrech Mendlovo náměstí – Kamenný vrch a Nemocnice Bohunice – Mendlovo náměstí. Posilové trolejbusy, které přijedou jako t-26 na Kamenný vrch přejedou režijně do terminálu Nemocnice Bohunice a odtud pokračují jako posila linky t-25 směrem na Pálavské náměstí.
- O víkendu 8.–9. 9. 2007 se v Králově Poli konaly tradiční Erbovní slavnosti, což mělo za následek úplnou uzavírku Slovanského náměstí. Trolejbusová linka t-30 byla v celé trase nahrazena autobusy, které ve směru do Bystrce jezdily odklonem ulicemi Riegrovou, Srbskou, Herčíkovou a Purkyňovou. V opačném směru ulicemi Purkyňovou, Dobrovského a Palackého. Okružní autobusové linky a-44/84 jezdily po stejných odklonových trasách. Také trolejbusová linka t-32 byla v celé své trase nahrazena autobusy, ve směru z centra jezdily autobusy ulicemi Dobrovského, Palackého a Riegrovou, v opačném směru ulicemi Herčíkovou, Purkyňovou a Dobrovského. Autobusová linka a-67 byla vedena ulicemi Dobrovského a Purkyňovou.
- V sobotu 8. 9. 2007 se v Mariánském údolí v Líšni konal festival Semtex Culture 2007 – z tohoto důvodu byla posílena autobusová linka a-45 (posilové spoje v úseku Židenice, Stará osada – Líšeň, Mariánské údolí). V noční době byly podle aktuální potřeby posilovány spoje noční autobusové linky a-99.
- Ve dnech 8.–9. 9. 2007 byl na letišti v Tuřanech opět uspořádán mezinárodní letecký festival Czech International Air Fest (CIAF). Doprava na tuto akci byla zajišťována pravidelnou autobusovou linkou a-76, která byla posilována vloženými spoji. Zastávka u hlavního nádraží byla přeložena k nádražní zdi naproti smyčky trolejbusů, navíc byla zřízena zastávka »Řipská, dálnice«. Dále byla v provozu také mimořádná autobusová linka s označením a-P jezdící po trase Parkoviště Černovická terasa (zastávky zřízené na komunikaci Švédské valy, za novým mostem M2 mezi Řípskou a Průmyslovou) – Letiště Tuřany. Na obou linkách platí běžný tarif IDS JMK. Jako jízdní doklad byla pro jízdu na linkách a-76 a a-P v době konání akce uznávána také vstupenka na letecký festival.
- V první polovině září proběhla na Olomoucké ulici v úseku mezi křižovatkami s ulicemi Turgeněvovou a Ostravskou pokládka nového živičného povrchu. V sobotu 15. 9. 2007 byla ulice neprůjezdná i pro vozidla MHD, místo trolejbusů jezdily autobusy. Všechny autobusy jezdily odklonem ulicemi Ostravskou a Černovickou.
- Na změnu výše daně z přidané hodnoty a na rostoucí cenu vstupů reaguje DPMB zvýšením jízdného (předpoklad od 1. 1. 2008). Tato skutečnost byla poprvé zveřejněna v denním tisku dne 13. 9. 2007. Stávající tarif platí od zavedení IDS JMK – tj. od 1. 1. 2004. Kromě cenových úprav přinese nový tarif také několik změn – u základní jednorázové jízdenky na dvě zóny s dobou platnosti 40 minut dojde k prodloužení platnosti o 20 minut (na 60 minut). Jako novinka se zavádí roční předplatní jízdenka pro studenty. Další novinkou je přenosná jízdenka s platností 30 dní pro zóny 100+101 za 500 Kč. Důchodci do 70 let si budou moci zakoupit měsíční nebo čtvrtletní předplatní jízdné (dosud museli k seniorpasu používat jednorázové jízdenky). A k jakým změnám dojde u nejčastěji používaných jízdenek? Základní jízdenka na 2 zóny s platností 10 minut stojí nyní 8 korun a stát bude korun deset. Stávající jízdenka s platností 40 minut stojí nyní 13 Kč – od začátku roku bude stát 15 Kč a její platnost bude prodloužena na 60 minut. Obdobné zlevněné jízdenky podraží o jednu korunu. U předplatních jízdenek je možné konstatovat, že měsíční mírně podraží, čtvrtletní zůstanou zachovány ve stávající výši a roční mírně zlevní.
- V ulici Tuřanka jsou prováděny stavební práce – z tohoto důvodu je od 17. 9. do 12. 11. 2007 uzavřena část komunikace v prostoru průmyslové zóny Černovická terasa v úseku mezi zastávkami »Pod Tuřankou« a »Slatina, závod« s dopadem na provoz autobusové linky a-75. Autobusy linky a-75 jezdí mezi zastávkami »Ericha Roučky« a »Slatina, závod« oběma směry odklonem po trase linky a-77.
- V oblasti zastávek u kohoutovické hájenky byly zahájeny stavební práce, úpravy komunikací a zastávek. Z tohoto důvodu je od 17. 9. 2007 přibližně do 30. 10. 2007 částečně uzavřena ulice Žebětínská v prostoru zastávek »Kohoutovice, hájenka« včetně stejnojmenné smyčky. Některé zastávky byly proto přeloženy do prostoru provizorního obratiště autobusů na komunikační spojce mezi ulicí Žebětínskou a Libušinou třídou.
- Zdá se, že v případě znečištění Brněnské přehrady sinicemi se pomalu přistupuje od slov k činům. Stále častěji se mluví o možném úplném vypuštění přehrady, což by se mohlo týkat celkem dvou sezón. Některé instituce – např. ČEZ – již vyčíslily ztráty, které by jim případným vypuštěním vody z přehrady vznikly (ČEZ provozuje elektrárnu na přehradě a v Komíně). Problém by vznikl také DPMB, který na přehradě provozuje lodní dopravu – kapitáni lodí by neměli dva roky práci. Po vypuštění přehrady by následovalo odtěžení části nánosů bagry a posypání dna přehrady vápennou směsí. O tom, zda se přehrada bude skutečně vypouštět, se má rozhodnout v roce 2008 – vypuštění přehrady by pak mohlo následovat již na podzim tohoto roku a napuštění zřejmě až v průběhu roku 2010. Již letos na podzim pak má být zahájena první etapa vápnění částečně obnažených břehů při pravidelném zimním snížení hladiny přehrady. V roce 2008 by se mohla začít stavět šestikilometrová cyklostezka, která by vedla od zastávky MHD »Rakovecká« po břehu přehrady mezi jezerem a silnicí až na hrad Veveří. (zpracováno volně podle několika zpráv uveřejněných v denním tisku).
- Na brněnských vysokých školách začal dnem 17. 9. 2007 nový akademický rok. Celkem zde bude studovat na 75.000 vysokoškoláků. Studenti budou cestovat také do již dokončených budov univerzitního kampusu v Bohunicích – letos tam má studovat již kolem 2000 posluchačů – až bude kampus dokončen, bude to 5000 studentů.
- Vzhledem k rozhodnutí Rady města Brna byla v rámci akce Den bez aut (Evropský týden mobility) ve čtvrtek 20. 9. 2007 umožněna bezplatná přeprava cestujících ve vozidlech DPMB v zónách 100 a 101. Zatímco v Brně nebyla potřeba vůbec žádná jízdenka, s IDS se zdarma svezli cestující, kteří si opatřili pamětní lístek, kterých bylo rozdáno na 20 tisíc (např. se daly najít za stěrači aut na parkovištích nebo na jednotlivých obecních úřadech).
- V rámci konání akcí Podzimní cena Brna a FIA Grand Tourismo na brněnském Masarykově okruhu byla v neděli 23. 9. 2007 v provozu autobusová linka a-400 s trasou Mendlovo náměstí – Automotodrom. Doprava na lince byla zdarma.
- V křižovatce ulice Královopolské a Hradecké probíhala o víkendu 22.–23. 9. 2007 rekonstrukce vozovky. Autobusová linka a-53 jezdila odklonem ulicí Hradeckou a po obslužné komunikaci v Technologickém parku. Autobusové linky byly ve směru do Žabovřesk odkloněny ulicemi Hradeckou, Podnikatelskou a Technickou. V opačném směru ulicemi Technickou, Podnikatelskou, Hradeckou a Purkyňovou.
- V období mezi 13. 9. a 6. 10. 2007 probíhá postupná rekonstrukce
křižovatky u Semilassa v Králově Poli. Po celou dobu rekonstrukce je
vyloučen provoz trolejbusů, autobusy jezdí po odklonových trasách, které
se v průběhu postupu prací postupně mění. V nepracovních dnech – ve
čtyřech po sobě jdoucích víkendech byla přerušena také tramvajová
doprava. Rekonstrukce křižovatky probíhala postupně v několika etapách:
v každé etapě byl rekonstruován jeden tramvajový směr a v závěrečné
etapě potom položen kompletní povrch vozovek. O třech víkendech ze čtyř,
během kterých oprava probíhala, došlo k odříznutí medlánecké
provozovny od sítě – veškerá výprava tramvají se tudíž odehrávala
z pisárecké provozovny. Za tímto účelem byla část vozového parku –
především vozy KT8 – krátkodobě dislokovány v Pisárkách. K tomuto
kompletnímu odříznutí vozovny od sítě zřejmě dochází naposled
v historii, neboť koncem roku má již být k dispozici druhé napojení
medlánecké provozovny na síť.
- 1. etapa: 15.–16. 9. 2007 – oprava výhybek a křížení v Palackého třídě u Semilasso pro odbočení do ulice Kosmovy – výluka tramvajové dopravy na d-1 a d-6.
- 2. etapa: 22.–23. 9. 2007 – oprava výhybek a křížení v Palackého třídě ve směru od Řečkovic pro odbočení do Králova Pole, nádraží – úplná výluka tramvajové dopravy na d-1 a d-6.
- 3. etapa: 28.–30. 9. 2007 – oprava výhybek a křížení v ulici Kosmově – výluka na d-6 směr Královo Pole, nádraží– d-1 v provozu – d-6 do vozovny Medlánky.
- V denním tisku se koncem prázdnin objevilo několik zajímavých článků o brněnské MHD. Jeden z nich se zabýval možným prodlužováním tramvajových a trolejbusových tras. Vedle již realizovaného prodloužení tramvajové tratě v ulici Purkyňově v Králově Poli zde byla zveřejněna následující možná prodloužení tramvajových tratí: prodloužení ze Štefánikovy čtvrti na Lesnou, v Bystrci z Ečerovy na Kamechy a ze Stránské skály do staré Líšně. Obyvatelům Líšně bylo přislíbeno brzké prodloužení trolejbusové tratě z Novolíšeňské dále do sídliště, místo nového ukončení však nebylo blíže specifikováno.
- V sobotu 22. 9. 2007 byla v ulicích města opět vidět parní tramvajová lokomotiva Caroline se soupravou vozů, tvořenou nákladním vozem, letním vlekem č. 25 a vozem koňky. Jezdila na trase mezi Malinovského náměstím a hotelem Voroněž (resp. Moravskou chalupou v jeho blízkosti, která slavila 20. výročí provozu), k čemuž využívala od zastávky »Poříčí« část vlečky BVV. Při zpáteční jízdě po vlečce couvala až do křižovatky Křížová – Václavská anebo jenom na Křížovou a pak jela přes ústřední hřbitov. Celkem se jelo pětkrát, Carolina musela z důvodu odříznutí Medlánek nocovat v Pisárkách. Při jízdě pod trolejí dělala parní soupravě předjezdce tramvaj Vario evid. č. 1551. Z Malinovského náměstí jezdila kromě parní soupravy ještě tramvaj evid. č. 1102 (s reklamou na Moravskou chalupu) – s trasou přes hlavní nádraží na Mendlovo náměstí. Z Mendlova náměstí se cestující mohli k Moravské chalupě přepravit historickým autobusem (nasazen byl vůz RTO č. 202 z Technického muzea v Brně).
- Ve čtvrtek 20. 9. 2007 se zákazníkům představilo rozšířené nákupní centrum Olympia v Modřicích. V novém křídle o rozloze 34 tisíc metrů čtverečních najdou lidé na třicet nových obchodů včetně prodejny s nábytkem značky Kika. Plánuje se i podstatné rozšíření stávajícího obchodu IKEA v areálu Olympie. Nyní je Olympia největší nákupní centrum na Moravě a druhé největší v zemi. Tato třetí fáze rozrůstání zábavního a nákupního centra však není poslední – do roku 2009 by měla skončit poslední čtvrtá fáze. Její součástí čtvrté etapy bude i zelená odpočinková zóna u řeky (dle MF DNES z 20. 9. 2007).
- Dle zpráv v denním tisku (např. MF DNES z 11. 09. 2007) získala ražba silničních Královopolských tunelů, které mají pod ulicí Dobrovského propojit dokončené části velkého městského okruhu, po soudních peripetiích znovu stavební povolení.
- V minulém čísle Informací MHD jsme přinesli zprávu o zprovoznění nových světelných signalizací na křižovatkách ulice Tábor s Kounicovou, resp. Botanickou ulicí. Dle článku v Brněnském deníku z 27. 9. 2007 se v blízké budoucnosti setkáme se semafory i na křižovatkách ulic Šumavské a Kounicovy, Královopolské a Technické či Hradecké a Pod kaštany (ta je v provozu již od prázdnin).
Novinky ve vozovém parku
- Se začátkem září došlo k úpravám nasazování vozidel na linky MHD. Na tramvajovou linku 13 je nově celotýdenně vypravován vůz K3. Po skončení výluky Česká se vozy 2×T3R z linky 13 opět vrátily na linku 3. Na trolejbusové lince 26 jezdí článková vozidla i o víkendech. Na každém druhém kurzu víkendové linky 50 se objevily článkové autobusy. Na lince 60 zůstaly v pracovní dny článkové vozy a na nové lince a-61 jezdí sólo vozy.
- V prázdninových měsících byl do ÚD dodán skelet další skříně pro vůz Vario LF – jde o jediný vůz tohoto typu, který bude letos v Ústředních dílnách postaven – evid. č. bude 1523. Původní vůz T3 tohoto čísla byl v září odstaven z provozu.
- V pondělí 10. 9. 2007 byla z Plzně do Brna vypravena zvláštní silniční zásilka v podobě tramvaje 13T umístěné na návěsu za tahačem. O den později byla první tramvaj typu Škoda 13T již složena v Brně v areálu medlánecké provozovny DPMB. Vůz sjel z návěsu přímo na koleje a ihned byly zahájeny práce na oživení vozu. Již 13. 9. 2007 proběhly TBZ a ve čtvrtek 20. 9. 2007 byla nová tramvaj oficiálně představena veřejnosti na náměstí Svobody na náměstí Svobody v rámci Dne bez aut (Evropský týden mobility). První tramvaj nového typu byla označena evidenčním číslem 1901 a při slavnostním křtu obdržela i vlastní jméno – Adéla. Do konce roku 2007 má být dodán ještě jeden vůz.
- Z komínské vozovny byla v září odvezena na sešrotování i poslední delší dobu odstavená „čtrnáctka“ evid. č. 3204 (napřed údajně na hasičské cvičení). Na GO byl přistaven trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3023.
- Na náměstí Svobody byl představen i nízkopodlažní článkový autobus Citelis (18 m) zapůjčený pro tuto akci z Hradce Králové (evid. č. 220, do Brna přijel v pondělí 17. 9. 2007). Pět takovýchto vozů má DPMB obdržet v nejbližších dnech – na akci však brněnský vůz ještě nebyl k dispozici. Ve dnech 21. a 22. 9. 2007 byl tento zapůjčený autobus nasazován do provozu na linku a-60 (mimo pořadí).
- Od 3. 9. 2007 jsou v Brně v provozu opět všechny trolejbusové linky (pokud nepočítáme t-35, která je ale kapacitně nahrazena linkami t-26 a t-29). Nové trolejbusy se tři roky nekupovaly a několik starších vozů bylo z provozu odstaveno. Stav ve vozovém parku je proto dosti napjatý – došlo k přesunům vozidel mezi vozovnami. Trolejbus evid.č. 3240 putoval ze Slatiny do Husovic, do Komína byly ze Slatiny předány vozy evid. č. 3253–3256 a z Husovic trolejbusy evid. č. 3257–3261.
- Podle denního tisku schválila 29. 8. 2007 Rada města Brna nákup nových autobusů na zemní plyn. Sto deset vozů má stát více než tři čtvrtě miliardy korun. Rada investici rozdělila na tři části – celkem za tři roky plánuje nakoupit sto deset autobusů za více než tři čtvrtě miliardy korun. Kdy nákup autobusů začne, ale záleží na schválení rozpočtu.
- Od 28. 8. do cca 10. 9. 2007 probíhalo v DPMB testování autobusu Volvo 7700, který byl krátkodobě zapůjčen (z Brna odjel 17. 9.). Jde o moderní nízkopodlažní autobus standardní délky 12 m s dieselovým motorem splňujícím požadavky EURO 4 (pomocí technologie AdBlue, která dosud v DPMB nebyla použita). Autobus byl nasazován na linku a-68.
- Na GO do Zlína byl v září převezen autobus B741 evid. č. 2317.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net