Aktuality měsíce dubna 2008
- Chystaná oprava ulice Husovy (kanalizace, inženýrské sítě, tramvajová trať) se potýká s finančními problémy – Brno totiž nezíská na tuto stavbu dotace z Evropské unie a bude muset sáhnout hlouběji do svého rozpočtu a k přepokládané částce přidat ještě dalších asi 160 milionů Kč. Stále se počítá s tím, že by stavba mohla být zahájena od začátku letních prázdnin.
- Z důvodu výměny kolejí na několika místech tratě a z důvodu výměny výhybek ve smyčce Starý Lískovec byla o víkendu 29. a 30. 3. 2008 přerušena tramvajová doprava v úsecích Nové sady – Vsetínská – Starý Lískovec a Celní – Starý Lískovec. Tramvajová linka d-5 byla odkloněna do smyčky Ústřední hřbitov, linka d-8 byla ukončena ve smyčce Nové sady. Byla zavedena autobusová linka náhradní dopravy a-x8 v relaci Hlavní nádraží – Vojtova – Celní – Starý Lískovec.
- V posledních březnových dnech byla snesena v ulici Rašínově i druhá kolej a začalo se zde intenzivněji pracovat. V polovině dubna byla zahájena pokládka nových kolejí ve směru od náměstí Svobody. Koleje jsou kladeny na velkoplošné panely. Dne 21. 4. 2008 již bylo položeno cca 100 metrů kolejí až k Jakubskému náměstí v obou směrech. U náměstí Svobody je ponechána osová vzdálenost kolejí jako na náměstí, postupně směrem k Jakubskému náměstí se však koleje k sobě přibližují na stávající osovou vzdálenost.
- Co se děje na stavbě prodloužení tramvajové tratě na Purkyňově ulici v Králově Poli? V březnu práce opět nabraly na obrátkách. Na konci měsíce byly nově položené koleje v celém úseku pokryty živicí. Koleje ve smyčce jsou v blízkosti výhybek zadlážděny kostkami. O posledním březnovém víkendu probíhaly práce na napojení vozovny na traťovou spojku směrem ke smyčce – byly položeny výhybky do kolejiště vozovny. V místě vyústění spojky od vozovny do smyčky začala vyrůstat budoucí vrátnice, kolem tratě do vozovny pak byl postupně zbudován plot. Ve smyčce byla postupně odstraněna hromada vytěžené zeminy. V pátek 11. 4. 2008 pak po nové trati (od Červinkovy po novou smyčku) proběhla zkušební jízda tramvajové soupravy evid. č. 1543+1587. Prvním jízdám asistovala také trolejová věžka evid. č. 5321, jejíž montážní četa prováděla drobné zásahy do trolejového vedení. Souprava projela všechny nové koleje a na závěr provedla také rychlostní zkoušku. V úterý 29. 4. 2008 pak proběhla kolaudace stavby (s tramvajemi evid. č. 1729 a 1735).
- V závěru března probíhaly rovněž dokončovací práce na tramvajové zastávce »Výstaviště-vstup G2«, zastávka byla znovuzprovozněna k 1. 4. 2008. Mezi kolejemi v zastávce je zábradlí. Zastávka je bezbariérová včetně přístupu z ulice Hlinky. Nástupiště ve směru do Pisárek je vybaveno přístřeškem.
- V ulici Úvoz poblíž křižovatky s ulicí Údolní a v přilehlých ulicích probíhá od března výměna plynového potrubí. Na místě se tvoří časté dopravní zácpy, v nichž uvíznou i trolejbusy. O víkendu 19. a 20. 4. 2008 pak byla uzavřena křižovatka Údolní – Úvoz (na straně k Obilnímu trhu). Tato akce měla dopad na provoz tramvajové linky d-4 a trolejbusových linek t-38 a t-39. Linka d-4 byla odkloněna do smyčky Nové sady, náhradní autobusová linka a-x4 jezdila z Malinovského náměstí do Masarykovy čtvrti. Autobusy jezdily v úseku Úvoz – Obilní trh po odklonové trase ulicemi Úvoz, Grohova/Gorkého a Obilní trh. Na trolejbusové linky byly nasazeny autobusy jezdící stejným odklonem.
- Brzo po zprovoznění provizorního příhradového mostu pro trolejbusy na ulici Korejské (přes Žabovřeskou) – 21. 3. 2008 – začala demolice původního mostu. K 5. 4. 2008 již byla snesena třetina mostu. Most byl podepřen provizorními pilíři a po odstranění několika metrů mostovky ve směru města byly nosníky mostu postupně řezány na cca osmimetrové kusy a poté po jednom odstraňovány (vždy o víkendu za vyloučení jednoho směru na Žabovřeské ulici). Odstraněné kusy nosníků byly zatím narovnány vedle vozovky v ulici Žabovřeské. K 18. 4. 2008 již byl most snesen celý.
- Ve čtvrtečních ranních hodinách 10. 4. 2008 došlo v Brně k poměrně kuriózní nehodě tramvají. Ve vozovně Medlánky se nekontrolovatelně samovolně rozjela ven z vozovny tramvaj KT8 evid. č. 1724, její cestu do města ukončil v křižovatce Hudcova – Kuřimská – Palackého náraz do další tramvaje KT8 evid. č. 1711, která zde vyčkávala na uvolnění křižovatky (linka d-1 na výjezdu z vozovny směrem do Řečkovic). Tramvaj bez řidiče ujela cca 200 metrů a v době nárazu se pohybovala rychlostí kolem 25 km/hod. Obě havarované tramvaje blokovaly výjezd z vozovny a několik souprav se proto nedostalo na své tratě. Náhradní autobusy tak musely vyjet na trasy linek d-1, d-6, d-8 a d-12. Škoda na obou tramvajích byla napřed odhadnuta na cca milion korun, po pozdějším ohledání zvýšena na asi 3,5 milionu (krajní články obou tramvají byl nehodou značně poškozeny).
- Na tramvajové trati do Líšně (mezi zastávkami »Líšeňská« a »Novolíšeňská«) probíhala o víkendu 12. a 13. 4. 2008 výměna kolejí a oprava tramvajové trati. Tramvajová linka d-8 byla odkloněna do smyčky Stránská skála. Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x8 jezdící v trase Podstránská – Bělohorská – Novolíšeňská – Rotreklova – Líšeň, Jírova a kyvadlovými tramvajovými spoji d-x8 v úseku Líšeň, Mifkova – Novolíšeňská. Na linku d-8 byly na některé kurzy nasazeny spřažené dvojice 2×T3, v úseku Novolíšeňská – Mifkova byly v provozu tři vozy KT8 jezdící po správných kolejích s manipulací ve smyčce Novolíšeňská. Ve smyčce Novolíšeňská byl navíc k dispozici ještě záložní vůz.
- V denním tisku (Deník dne 22. 4. 2008) se poprvé objevil článek o možném zastavení tramvajového provozu do Komárova z důvodu havarijního stavu kolejí. Uváděná doba výluky provozu tramvají do Komárova je však nad očekávání – tramvaje by do Komárova nejezdily více než 5 let! Výstavba nové tratě v ulici Plotní se totiž stále odkládá – v současné době činí problém výkup pozemků a dále údajně také nové normy pro životní prostředí vyžadující účinnější odhlučnění. Zahájení provozu na nové trati v ulici Purkyňově a případné ukončení provozu na komárovské trati bude zřejmě provedeno od stejného data.
- Ve dnech 22. až 26. 4. 2008 se na brněnském výstavišti konal Mezinárodní stavební veletrh. Došlo k posílení tramvajové dopravy tradičním způsobem – zavedena posilová tramvajová linka d-P1 v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Hybešova – Mendlovo náměstí – Výstaviště – Pisárky. Dopolední spoje linky d-2 končící standardně na Ústředním hřbitově byly odkloněny do Pisárek jako linka d-P2. Trolejbusová linka t-37 byla v odpoledních hodinách posilována.
- V ulici Jihlavské u křižovatek s ulicemi Osová a Netroufalky byly o víkendu 26.–27. 4. 2008 uprostřed vozovky instalovány betonové panely, které mají usměrňovat jízdu vozidel a usnadnit odbočování vozidlům MHD.
- V neděli 6. 4. 2008 byla loď PIONÝR již vytažena na spouštěcí můstek a byla tak první lodí, která byla na počátku druhého dubnového týdne spuštěna na vodu. Následovaly lodě DALLAS a BRATISLAVA, které byly po celou zimu venku, a nakonec došlo i na lodě v halách (BRNO, PRAHA a VEVEŘÍ). Ve středu 9. 4. 2008 byly již všechny lodě na vodě. Další týden proběhl rozvoz přístavních můstků po nádrži.
- Po spuštění lodí na hladinu přehrady bylo vše připraveno pro zahájení další plavební sezóny na Brněnské přehradě – lodě vyplují již po třiašedesáté. Rozsah provozu je obdobný jako v předchozích letech – tj. v plné plavební sezóně se pluje do Veverské Bítýšky každých 45 minut – k tomu je zapotřebí 4 lodí. Přehrada zatím není plná a pravděpodobně se více plnit nebude – vodní hladina je udržována na výši, která ještě dovolí provoz lodí až do Bítýšky – tj. asi metr pod maximální mez. K dispozici jsou lodě BRNO, PIONÝR, PRAHA, DALLAS, BRATISLAVA a VEVEŘÍ.
- Letošní plavební sezóna byla zahájena v sobotu 19. 4. 2008. Ráno bylo docela slušné počasí – teplota vody byla 14°C – hladina vody 228,85 m n.m. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnilo nezvykle mnoho zájmeců – odhadem 500 (tři plné lodě). Přesně v 9.30 připlula loď DALLAS na palubě se všemi kapitány brněnských lodí k můstku číslo 1. Po nástupu kapitánů následoval krátký projev ředitele DPMB. Krátce informoval o záměrech lodní dopravy na následující dva roky – v roce 2009 pravděpodobně lodě nevyplují, bude se čistit přehrada a hladina vody klesne zhruba o 10 metrů a zůstane takto upuštěná i přes léto – pokud se podaří naleznout finanční prostředky, byl by tento rok odstávky lodního provozu využit ke stavbě nové výpravní budovy a přístaviště lodní dopravy – změn by doznal i lodní park – v roce 2010 by mohla na hladinu přehrady vyplout nová loď, měla by být pro 200 lidí se dvěma palubami a rovněž na elektrický pohon – z lodního parku by byla vyřazena loď PIONÝR. V následujících letech by mělo dojít ke kompletní výměně lodního parku. Následovaly ještě krátké projevy zástupce brněnské radnice a opata ze Starobrněnského kláštera. Po obvyklém hlášení vedoucího lodního dopravy řediteli DPMB o připravenosti posádek a lodí, následovalo vytažení vlajky na stožár za hudebního doprovodu. Poté již nic nebránilo, aby přítomni diváci a příznivci lodní dopravy nastoupili do přistavených lodí (DALLAS, VEVEŘÍ, PIONÝR) k úvodní slavnostní projížďce.
- Po určitých manévrech se lodě sestavily do formace: vpředu loď DALLAS, za ní dvojice lodí PIONÝR / BRNO a dále BRATISLAVA / VEVEŘÍ. Konvoj uzavírala vzadu loď PRAHA. Poněvadž se úvodní ceremoniál trochu protáhl, byla okružní plavba zkrácena a lodě se otočily kousek za Sokolským koupalištěm. Při zpáteční plavbě se na chvíli rozezněly sirény všech lodí. Po přistání u můstků a vystoupení příznivců lodní dopravy začal již provoz podle jízdních řádů. Jako první vyrazila v 10:40 hodin loď BRATISLAVA na mimořádná plavbu na Rokli a zpět. Jako druhá krátce po 10:45 odplouvá loď PIONÝR ke hradu Veveří (posilový spoj), hned za ní vyrazila loď VEVEŘÍ do Veverské Bítýšky. Kromě těchto lodí se na plavbu ještě vydala loď PRAHA se zaměstnanci DPMB – tato loď jela bez zastavení pod hrad Veveří a zpět.
- Ještě několik zajímavosti: zábradlí lodních můstků bylo doplněno ke stávajícím vodorovným trubkám svislými pruty, změnilo se označení zastávek ze strany od vody – vyřezané písmo do červených tabulí.
- Do nové plavební sezóny vstupuje brněnská lodní doprava se zdražením
jízdného – ještě v loňské plavební sezóně stála jízdenka na jeden
plavební úsek 8 korun, nyní bude stát 10. Jednotlivé cenové relace jsou
následující. Uvedeno v pořadí – jeden úsek / zpáteční Rokle /
zpáteční hrad Veveří / zpáteční Veverská Bitýška:
- Základní jízdné – 10 / 80 / 120 / 160
- Zlevněné jízdné – 5 / 40 / 60 / 80
- Zlevněné jízdné je poskytováno mj. dětem od 3 do 15 roků a držitelům platné nepřenosné předplatní jízdenky. Bylo zrušeno tzv. minimální jízdné pro děti do 3 let – ty jsou nyní přepravovány zdarma.
- Rodinné jízdné –160 (zpáteční do Rokle) / 240 (zpáteční na hrad) / 320 (zpáteční do V.Bitýšky) – rodinné jízdné je pro rodiče a jejich děti do 15 roků. Je také zavedeno Rodinné jízdné pro držitele tzv. Rodinného pasu – zde jsou ceny 140,– / 220,– / 290,– Kč.
- Vzhledem k cenové výhodnosti lze očekávat značný zájem o tzv.
pojízdné vstupenky – uvedeno v pořadí základní jízdné / zlevněné
jízdné / rodinné jízdné:
- Plavba z Bystrce na hrad a zpět se vstupem do hradu –150 / 75 / 320
- Plavba z Bystrce na hrad a zpět se vstupem do ZOO – 150 / 75 / 320
- Plavba z Bystrce do Bítýšky a zpět se vstupem do ZOO: 180 / 90 / 390
- Provoz lodí je v dubnu pouze o víkendech. Od 1. 5. 2008 jsou lodě v provozu již každý den.
- O víkendu 26.–27. 4. 2008 uspořádalo Technické muzeum Brno již čtvrtý Den otevřených dveří v depozitáři v Řečkovicích. Byla to vydařená akce, která příznivcům dopravy představila řadu zajímavých věcí, některé z nich úplně poprvé. Odhaduje se, že areál řečkovických kasáren navštívilo za dva dny na 10.000 návštěvníků. TM Brno představilo svoje trolejbusy a autobusy s výjimkou trolejbusů Škoda 6Tr, 7Tr a 14Tr. Zcela poprvé se tak veřejnosti ukázal trolejbus Škoda 17Tr, který v loňském roce získalo muzeum z ostravského provozu. Výstavu doplňovaly další zajímavá vozidla z různých soukromých sbírek – k vidění byly např. dva malé autobusy PRAGA RN a PRAGA RND, krásný autobus Škoda 706 RO v linkovém provedení, autobus Škoda 706 RTO s vlekem Jelcz v novějším barevném schématu bývalých ČSAD, dále unikátní návěs NO-80 postavený na bázi autobusu Škoda 706 RTO, společnost Jihotrans předvedla autobus ŠD-11 s obytným přívěsem. Návštěvníci dále mohli shlédnout na 20 vozidel hasičské techniky – různé cisterny, jeřáby, žebříky od různých výrobců a značek (Tatra, Škoda, MAN, Robur, Avia, Žuk….) a asi deset vojenských vozidel (sanita, Praga V3S, OT-64, Tatru 111 na přepravu PHM…). Vystaveno bylo i několik osobních automobilů z let 1960–80 (Octavia, MB, Fiat Polski…). Pod přístřeškem si zájemci mohli prohlédnout nerenovovaná vozidla – tři autobusové vleky, dva autobusy Ikarus, Pragu RND se skříňovou nástavbou nebo autobus Š-11, z nichž některé se možná dočkají opravy a uvedení do vystavovatelného stavu.
- Vozy stály vedle sebe, tak, aby návštěvníci mohli porovnat pokusy o unifikaci autobus–trolejbus: první dvojice byla tvořena vozy na bázi autobusu Š 11 – autobus evid. č. 2834 ex DPMB a trolejbus evid. č. 248 ex DP Plzně, další dvojici tvořily trolejbus Škoda 17 Tr evid. č. 3903 ex DP Ostrava a autobus Karosa B 831. Další dva unikáty tak trochu připomněly století páry – nákladní automobil Škoda Sentinel (TMB) vyrobený v Plzeňské Škodovce v roce 1925 popojíždějící po areálu upoutal pozornost každého návštěvníka. V sobotu před polednem dorazil do řečkovického areálu parní válec, výrobek firmy ZETTELMEYER a.g. (Muzeum starých strojů, dojel po vlastní ose z Husovic).
- V sobotu 26. 4. 2008 byl kromě řečkovického depozitáře zpřístupněn také depozitář tramvají v Líšni. Z Řečkovic do Líšně jezdily autobusy TM Brno – zpravidla tzv. „Lego bus“, pro velký zájem doprovázený ještě ŠM nebo muzejní Karosou B 732 (evid. č. 7216). Rovněž v sobotu odpoledne se z Řečkovic do centra města a zpět vydal konvoj vybraných vozidel (hostující autobusy, několik kusů hasičské a vojenské techniky). Bohužel v tuto dobu byla nad Brnem bouře a pršelo. V neděli vozily zájemce zvláštní autobusy do Drásova na zahradní železnici.
Novinky ve vozovém parku
- V neděli 30. 3. 2008 byla na linku poprvé vypravena třetí tramvajová souprava ve složení VarioLF+VV60LF+T3R.EV, a to evid. č. 1567+1302+1531. Stejně jako předchozí dvě, je i třetí trojče vybaveno kamerami pro lepší přehled řidiče o situaci kolem soupravy. Ve čtvrtek 24. 4. 2008 pak vyjelo na linku čtvrté trojče ve složení evid. č. 1596+1304+1560. Trojčata se pravidelně objevují na vybraných pořadích linky 12 – vyhrazena jsou pro ně dvě pořadí v pracovní dny; v neděli jezdí dvě trojčata na posile linky 12. O víkendu se mohou soupravy VarioLF+vlek objevit na lince d-4 a d-13 („C“ vůz je odpojen a jezdí v sólo provozu na d-4 nebo d-6). Jedna souprava VarioLF+vlek se objevuje v pracovní dny na lince 4.
- Cvičná tramvaj evid. č. 4101 (ex 1501) byla loni odstaven z provozu a pro cvičné jízdy se místo něj nyní používá upravený školní vůz evid. č. 1658. O tramvaj stojící již téměř rok pod širým nebem ve vozovně v Pisárkách projevilo zájem TM Brno a jeho žádosti bylo vyhověno. Nyní vůz čeká na převoz do líšeňského depozitáře.
- Ve druhé půli dubna byla na velkou prohlídku spojenou s obnovou nátěru přistavena článková tramvaj K2 evid. č. 1044. Jednalo se o poslední tramvaj tohoto typu v donedávna standardním (2002) červeno-krémovém nátěru. V Brně nyní jezdí již pouze posledních pět tramvají v červeno-krémovém nátěru – jde o „tétrojky“ evid. č. 1543+1587, 1583+1576 a 1599.
- V dubnu po opravě vyjela souprava tramvají T3R evid. č. 1663+64, která se dlouho honosila bílo-stříbrným nátěrem, který jí zbyl po původní celoplošné reklamě Flextronix.
- V závěru března byla nejnovější brněnská tramvaj Škoda 13T evid. č. 1902 opatřena celoplošnou reklamou s bílým nátěrem a barevnou grafikou na Regionální operační program Jihovýchod EU. V pondělí 31. 3. 2008 byla tramvaj oficiálně představena na výstavišti (dopravena sem po vlečce BVV) a následně vypravena na pravidelné linky.
- V pondělí 31. 3. 2008 byla do Brna dodána již šestá skříň pro tramvaj VarioLF. Vůz, který bude kompletován v ústředních dílnách, obdrží evid. č. 1554.
- Ke generální opravě byl v závěru března přistaven trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3001. Po GO vyjel vůz evid. č. 3008. Generální opravou prošlo od roku 2004 již 24 nízkopodlažních trolejbusů.
- V únoru byl na opravu přistaven trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3233, který byl posledním slatinským vozem v klasickém červeno-krémovém nátěru. V Brně nyní jezdí ještě 13 provozních trolejbusů 14Tr v původním nátěru (evid. č. 3193–3200, 3212, 3216, 3218, 3259 a 3260).
- Koncem března byly do Brna přivezeny ze Zlína dva autobusy typu B931 po generální opravě – evid. č. 7420 a 7439. Naopak na GO byl přistaven autobus evid. č. 7421.
- DMPB zakoupil nové montážní vozidlo pro montáž trolejového vedení, které dostalo evid. č. 5325.
autor: Ladislav Kašík
s využitím informací z webu www.bmhd.cz