Aktuality měsíce května 2008
- Situace ohledně tramvajové trati v Komárově na ulici Dornych měla v květnu zajímavý vývoj. Vzhledem k havarijnímu stavu trati bylo rozhodnuto, že současně se zprovozněním nové tramvajové smyčky Technologický park v Králově Poli bude na trati od 17. 5. 2008 od smyčky Zvonařka dále ke Komárovu vyloučen provoz a trať do začátku letních prázdnin opravena. To byl stav na začátku měsíce května. Po několika dnech však nakonec bylo rozhodnuto, že do Komárova budou jezdit tramvaje až do prázdnin a trať se (alespoň provizorně) opraví přes prázdniny. V kritickém úseku (cca u obchodu Lídl na Dornychu) byla ještě snížena rychlost pomalé jízdy. Očekávaná výluka provozu na komárovské trati z důvodu výstavby nové trati ulicí Plotní má trvat téměř pět let – nejprve se totiž mají opravovat všechny komunikace kromě ulice Plotní a až budou opraveny, teprve se ulice Plotní uzavře a bude zahájena výstavba nové tramvajové trati.
- V denním tisku se objevil zajímavý článek o možné výstavbě tramvajové tratě k nemocnici v Bohunicích. Jsou totiž obavy, že po ukončení výstavby celého univerzitního kampusu a po přestěhování Úrazové nemocnice do nemocnice v Bohunicích stoupne výrazně poptávka po dopravě. Nově uvažovaná tramvajová trať by odbočovala u stávající zastávky »Osová«, tunelem by podcházela Mikuláškovo náměstí a Jihlavskou ulici a skončila by v místě stávajícího parkoviště u nemocnice. Ukončení tratě by mělo být úvratí jako v Líšni. Délka nové tratě je cca 900 metrů – byla by zde zastávka »Labská« a konečná »Nemocnice, Bohunice«. V současné době se zkoumá finanční náročnost stavby (vzhledem k uvažovanému tunelu bude jistě značná).
- Vzhledem k pokračování výkopových prací na Úvozu a navíc i v křižovatce ulic Lidická – Kotlářská byly ve dnech 1.5. a 3.–4. 5. 2008 nasazeny na trolejbusové linky t-25, t-26, t-38 a t-39. Situace se opakovala i o víkendu 10.–11. 5. 2008 a v neděli 25. 5. 2008.
- O víkendu 3. a 4. 5. 2008 probíhala oprava kolejí na Vídeňské ulici – linka d-2 byla odkloněna do Pisárek, tramvaje linky d-5 jezdily odklonem z Moravského náměstí k hlavnímu nádraží a dále Renneskou ulicí. Náhradní autobusová linka a-x2 jezdila z Mendlova náměstí do Modřic.
- V denním tisku se objevila informace o tom, jak bude naloženo se stávajícím areálem zábrdovické Zbrojovky. Prakticky veškeré průmyslové objekty budou zbořeny. Kolem řeky Svitavy má být vybudováno atraktivní nové nábřeží s bytovou zástavbou. Naopak kolem železniční tratě budou vybudovány komerční a obchodní prostory. Např. má zde být postaveno přes 2000 bytových jednotek což znamená kolem 5.000 obyvatel. Ulice Lazaretní bude zřejmě napřímena, čímž by mohla malé území získat i Vojenská nemocnice.
- V systému IDS JMK je železniční linka Kuřim – Brno – Slatina označena jako S1. Linka je v provozu pouze v pracovní dny a to v ranní a odpolední špičce (ráno tři spoje z Kuřimi a jeden ze Slatiny, odpoledne čtyři spoje ze Slatiny a dva z Kuřimi). Až doposud byly na tuto linky nasazovány elektrické lokomotivy řady 210 („žehličky“) se dvěma klasickými vagóny. Od pátku 2. 5. 2008 byla jedna ze dvou takto provozovaných souprav tříčlánkovou Regionovou řady 814. Uvažuje se, že v budoucnu by linka S1 mohla jezdit v půlhodinovém intervalu, což si vyžádá zařazení ještě třetí soupravy.
- Další pojízdná měnírna byla nahrazena měnírnou kontejnerovou – jedná se o měnírnu na konečné tramvaje v Modřicích. Nová měnírna byla zprovozněna k 6. 3. 2008. Měnírna je situována uprostřed tramvajové smyčky – střídavou část měnírny tvoří rozvaděč vysokého napětí 22 kV a suchý trakční transformátor s výkonem 1100 kVA. Součástí stejnosměrné části je jeden usměrňovač, tři napáječe a rozvaděče. Měnírna je ovládaná dálkově. Provoz tramvajových a trolejbusových tratí v Brně zajišťuje celkem 28 měníren (z nich je 16 stabilních, 8 kontejnerových, 2 podzemní a 2 pojízdné měnírny). Použito je cca 700 km napájecích kabelů – systém napájení tramvajových a trolejbusových tratí je dálkově řízen z centrálního energetického dispečinku DPMB, který je v ulici Tábor. Poslední dvě pojízdné měnírny jsou u zastávky Přívrat v Žabovřeskách a v ulici Přízové v centru města. (volně dle Zpravodaje DPMB)
- V květnu se naplno rozběhla výstavba tramvajové tratě v ulici Rašínově. V polovině měsíce se již dláždil povrch vozovky mezi náměstím Svobody a Jakubským náměstím. V úseku mezi Jakubským náměstím a křižovatkou se Solniční byly koleje na přelomu dubna a května rozebrány včetně kolejové spojky, vybagrováno podloží. Následně byl navezen štěrk a položeny panely, po 20. květnu se již pokládaly koleje včetně nové kolejové spojky, která má sloužit pro otáčení vozů na historické tramvajové lince. Následovalo natažení nového trolejového vedení, od 2. 6. 2008 již probíhaly zkušební jízdy tramvají. Trať má být sjízdná pro historické tramvaje o víkendu 7.–8. 6. 2008, linková tramvajová doprava se zde patrně objeví až v souvislosti se zahájením rekonstrukce ulice Husovy od 30. 6. 2008.
- Od 17. 5. 2008 došlo v souvislosti s otevřením prodloužení tramvajové tratě v ulici Purkyňově a nového kolejového napojení do areálu vozovny tramvají Medlánky k několika změnám v brněnské MHD. Tramvajové linky d-12 a d-13 byly prodlouženy do nové konečné stanice s názvem »Technologický park«. V souvislosti se zprovozněním druhého vjezdu do areálu vozovny v Mediánkách došlo k úpravě části výjezdových a zátahových tras, které se promítly do jízdních řádů některých tramvajových linek. Provoz autobusové linky a-53 zůstal beze změny ve stávající okružní trase Červinkova – Technická – Kolejní – Technické muzeum – Červinkova, noční linka a-93 se vrátila na svoji původní trasu.
- Nově vybudovaná zastávka »Technické muzeum« je v obou směrech jízdy využívána jednak tramvajovými linkami d-12 a d-13, jednak autobusovými linkami a-53 a 93. Nástupní a výstupní zastávka »Technologický park« je vybavena nástupišti pro tramvaje a dále jsou zde samostatné zastávky pro autobusy náhradní dopravy. Vozy zatahující do vozovny nebo vyjíždějící z vozovny na linky přepravují cestující normálně až na/z konečné zastávky. Původní konečná tramvají Červinkova zůstává napojena na síť s tím, že bude využívána především pro otáčení posilových spojů linky d-12.
- Z důvodu opravy kolejí v ulici Minské došlo o víkendu 17.–18. 5. 2008 k vyloučení provozu tramvají v úseku Konečného náměstí – Vozovna Komín. Tramvajové linky d-3 a d-11 byly odkloněny do Pisárek, náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x3 s trasou Česká – Vozovna Komín.
- V období od 17. 5. 2008 do 28. 10. 2008 bude v ulicích města k vidění opět historická tramvaj. Provoz historické tramvaje je pouze o víkendech, tramvaj je vypravována v hodinovém intervalu od 11 do 17 hodin na trasu tramvajové linky d-10 (Nové sady – Hlavní nádraží – Stránská skála). Střídavě budou provozovány motorové vozy č. 99 a 107. Linka d-10 je i v době provozu historické linky obsazena sólo vozem T3 a jezdí podle svých platných jízdních řádů.
- Úvodní část seriálu akcí Brno-město uprostřed Evropy mající vliv na provoz MHD proběhla v pátek 23. 5. 2008. V centru města již od odpoledních hodin probíhal soubor zábavných a kulturních akcí (noc kejklířů), které vyvrcholily ohňostrojným představením Prelude I. odpalovaným z Denisových sadů pod Petrovem. Zastávka tramvají »Nové sady« byla proto z bezpečnostních důvodů uzavřena již před ohňostrojem – tramvaje projížděly bez zastavení. Před zahájením ohňostroje a po jeho ukončení docházelo k operativnímu posilování některých linek v centru města a následně také noční autobusová doprava, v době těsně před ohňostrojem a těsně po něm byla přerušena doprava na všech dotčených tramvajových linkách. Spoje byly buď odkloněny náhradními trasami Rooseveltovou – Benešovou, případně Pekařskou ulicí nebo před uzavřeným úsekem vyčkaly obnovení provozu.
- V sobotu 24. 5. 2008 byla na brněnském výstavišti uspořádána akce Výstaviště OPEN v rámci oslav 80. výročí brněnského výstavního areálu. V areálu výstaviště probíhala celá řada různých akcí. Závěr dne na výstavišti patřilo od 22:30 hodin dalšímu ohňostroji Prelude II. Doprava od hlavního nádraží směrem k výstavišti byla kromě pravidelných linek zajišťována ještě posilovými tramvajovými linkami, označenými jako d-P1 a d-P2 (odklon spojů linky d-2 ukončených na ústředním hřbitově) s klasickými trasami. V rámci oslav výročí brněnského výstaviště byla v provozu také historická vozidla MHD – kolejová vozidla v čele s parní lokomotivou Caroline (v soupravě dále letní vlek parní dráhy, vůz koňky a nákladní vozík) a dále MV 99, MV 107 s VV215, MV 4058 jezdily v půlhodinovém intervalu ze zastávky »Výstaviště-hlavní vstup« na Stránskou skálu. Parní souprava s lokomotivou Caroline odjížděla od výstaviště po dvou hodinách na Stránskou skálu, kde také dobírala vodu. Historické autobusy jezdily po půl hodinách z areálu výstaviště (prostranství před pavilonem A) do centra města – nasazeny byly vozy Škoda 706 RO, Škoda 706 RTO s vlekem, ŠM-11 a Praga RND. Jízdenky se prodávaly u průvodčích ve vozidlech. Tramvaje ani parní souprava vzhledem k výši jízdného nebyly zdaleka plné. Po 18 hodině se tramvaje vrátily do svých vozoven a autobusy přejely na Moravské náměstí, kde zajišťovaly A k Technickému muzeu.
- I letos se v Brně uskutečnila tradiční Brněnská muzejní noc, kdy
mají muzea otevřeno do pozdních večerních hodin. Již od 21. 5. 2008 byl
na náměstí Svobody přistaven muzejní autobus Ikarus evid. č. 2090, ve
kterém byly k dostání informační materiály o muzejní noci včetně
jízdních řádů zvláštních autobusových linek. Samotná muzejní noc pak
proběhla 24. 5. 2008 – do jednotlivých muzeí byla zavedena mimořádná
autobusová doprava zvláštními linkami označenými písmeny abecedy.
Výchozí zastávkou všech těchto autobusových linek bylo Moravské
náměstí (zastávky linek a-81/a-82). V provozu byly následující linky:
- Linka A- – Moravské náměstí – Klusáčkova – Skácelova – Technické muzeum
- Linka B- – – Moravské náměstí – Jugoslávská – Bratislavská (Muzeum romské kultury) – Moravské náměstí
- Linka C- – Moravské náměstí – Mohyla Míru
- Linka D- – Moravské náměstí – Komárov – Chrlické náměstí – Rajhrad (Památník písemnictví na Moravě)
- Linka E- – – Moravské náměstí – Komenského náměstí – Úvoz – Hrad Špilberk
- Linka F- – – Moravské náměstí – Komenského náměstí – Úvoz – Mendlovo náměstí – Anthropos
- Linka G- – Moravské náměstí – Komenského náměstí – Úvoz – Žlutý kopec (Mahenův památník) – Náměstí Míru (hvězdárna)
- Linka H- – Moravské náměstí – Předklášteří (Podhorácké muzeum)
- Linky C a H nebyly s ohledem na kapacitu muzeí posilovány. Přeprava cestujících na všech těchto linkách byla zdarma a zdarma byl také vstup do všech muzeí. Na linku A byly nasazeny rovněž historické autobusy Technického muzea.
- V křižovatce ulic Srbské a Berkovy probíhá rekonstrukce kanalizace, která si vyžádala vyloučení trolejbusového provozu v úseku Slovanské náměstí – Srbská od 26. 5. 2008 na dobu cca jednoho měsíce. Trolejbusová linka t-32 je v provozu pouze v úseku Česká – Slovanské náměstí, autobusovou dpravu nebylo možné pro neprůjezdnost trasy zavést.
- Ve dnech 29. 5. (čtvrtek), 31. 5. (sobota), 2. 6. (pondělí) a 4. 6. 2008 (středa) se na Brněnské přehradě konala v rámci seriálu akcí Brno – město uprostřed Evropy tradiční soutěžní ohňostrůjná představení. Ve výše uvedených dnech byl ve večerních hodinách posilován provoz na tramvajových linkách d-1, d-3, d-11, trolejbusové lince t-30 a na autobusové lince a-50 do oblasti Bystrce. Kromě toho byly zavedeny mimořádné posilové tramvajové linky s linkovým značením d-P1 a trasou Hlavní – Pisárky – Bystrc – Přístaviště (zpět služebně / po skončení ohňostroje opačně) a d-P11 Česká – Veveří – Bystrc, Přístaviště (dtto). Po skončení ohňostroje byly výše zmíněné linky opět posilovány a navíc provozovány až cca do 0.30 hod. Mimořádné posilové spoje byly zajištěny také na některých vybraných regionálních autobusových linkách, v provozu byla také speciální bezplatná linka Olympia-busů v trase Modřice, Olympia – Bystrc, ZOO. V rámci zajišťování dopravy velkého množství cestujících do oblasti Bystrce došlo v oblasti Bystrce k několika změnám v organizaci dopravy. Všechny spoje linek d-3 a d-11 byly vedeny až do smyčky Bystrc, Ečerova, v době od 22:15 až do ukončení provozu tramvají byl vyloučen provoz tramvají s cestujícími v úseku Bystrc, Ečerova – Přístaviště. Ve směru z centra na Ečerovu byl provoz tramvají s cestujícími zachován. V době po skončení ohňostroje byl vzhledem k frekvenci tramvajového provozu pro veškerou dopravu uzavřen přejezd přes koleje u zastávky »Kamenolom«. Z tohoto důvodu byly na linku t-30 nasazeny autobusy, které jezdily v úseku mezi zastávkami »Lísky« a »Náměstí 28.dubna« odklonem ulicí Kníničskou. Podle posledních zpráv byl v pondělí 2. 6. 2008 překonán dosavadní divácký rekord – japonské představení shlédlo na přehradě přes 200 tisíc návštěvníků!
- Co se týká odchylek od standardního vypravování tramvají, byly místo kloubových tramvají nasazovány soupravy tramvají (na linkách d-P1 a d-P11 výhradně + vozy KT8), někdy MV +VV.
- V pátek 6. 6. 2008 byla přehlídka ohňostrojů v Brně završena závěrečným komponovaným ohňostrojem, který byl odpálen z hradu Špilberk. Před zahájením a po ukončení ohňostroje došlo k operativnímu posílení vybrané pravidelných linek. Navíc přibližně od 21.30 hodin byla linka d-6 nahrazena linkou d-7 v plné trase Královo Pole, nádraží – Švermova. Po dobu konání ohňostroje došlo k přerušení dopravy na linkách d-1, d-4, d-5, d-7, d-12 a d-13 v prostoru Mendlova náměstí a Husovy ulice. Dotčené spoje uvedených linek byly v této době buď odkloněny náhradními trasami ulicí Rooseveltovou, případně Hybešovou nebo před uzavřeným úsekem vyčkaly na obnovení provozu.
Novinky ve vozovém parku
- Od 17. 5. 2008 došlo v souvislosti se zprovozněním prodloužení tramvajové trati v Králově Poli k jistým úpravám ve vypravování tramvají na linky. V pracovních dnech se na linkách d-10 a d-13 objevily na několika kurzech tramvaje KT8 (na lince d-13 bylo možné se s vozem KT8 setkat již dříve, a to na garantovaném nízkopodlažním spoji v případě neprovozní tramvaje K3R). Vozy KT8 tak jsou pravidelně vypravovány na čtyři linky (d-1, d-8, d-10, d-13) – vypravenost vozů KT8 se tak zvýšila – na lince d-1 je až 7 vozů, provoz linky d-8 zajišťuje 21 vozů a až 4 vozy jsou na lince d-13 (na d-10 jezdí vozy z linky d-8, dokonce se zde vedle sólo vozů a „kloubáků“ objevují zcela netradičně i soupravy tramvají). Tramvaje K2 evid. č. 1062, 1077, 1080, 1085 byly přesunuty z pisárecké vozovny do Medlánek a naopak soupravy T3 evid. č. 1543+1587 a 1583+1576 putovaly z Medlánek do Pisárek.
- Po velké prohlídce je tramvaj evid. č. 1517 (T3R.PV) – vůz dostal nový polopantograf Lekov. Nátěr vozu zůstal unifikovaný. Šlo vůbec o první VP u vozu typu T3R.PV, brzo nato po VP vyjela i tramvaj evid. č. 1558. V květnu již prováděla zkušební jízdy další nová tramvaj Vario LF evid. č. 1553II.
- Ve středu 4. 6. 2008 dorazila do Brna na trajlerech skříň dvoučlánkové nízkopodlažní tramvaje Vario.
- Po GO vyjel trolejbus Škoda 21tr evid. č. 3005. V Brně se nyní můžeme svézt posledními pěti trolejbusy Škoda 14Tr s klasickou tabulkovou orientací (evid. č. 3193–3197). Do starších trolejbusů s touto orientací se totiž v poslední době montují elektronické terčíkové orientace z vyřazovaných autobusů.
- V květnu dorazil do Brna ze Zlína další generálkovaný autobus B931 – evid. č. 7434.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net