Aktuality měsíce ledna 2008
- Po čtyřech letech došlo v Brně k zásadnějším změnám tarifu – předchozí tarif, který znamenal přechod na jízdenky velkého formátu, platil od 1. 1. 2004. Nejzásadnější změny jsou tyto: jízdenka na 10 minut jízdy zdražila o 2 koruny na 10 Kč (poloviční o korunu na 5 Kč). Jízdenka na 40 minut za 13 Kč podražila rovněž o 2 koruny na 15 Kč, ale délka platnosti se prodloužila na 60 minut (obdobně zlevněná jízdenka). Přibližně o stejnou sumu podražily i všechny ostatní jízdenky. Mírně byly zdraženy měsíční jízdenky, čtvrtletní zůstaly zhruba na stejné úrovni a roční mírně zlevnily. Nově je zavedeno roční zlevněné jízdné pro studenty a žáky. Univerzální jízdenky (jízdenka s dvaceti políčky za 94 Kč) nezdražily. Příplatek pro jízdenky zakoupené u řidiče byl zvýšen na pět korun. Vzhled jízdenek (velikost, barevné provedení, uspořádání tisku) zůstal zcela beze změn – pouze se změnila čísla udávající cenu jízdenek a údaj o platnosti tarifu. Původní jízdenky bylo možné používat až do 15. 1. 2008, vyměnit je je možné až do konce března.
- Vzhledem ke konání veletrhů GO a REGINTOUR na výstavišti byla o víkendu 12.–13. 1. 2008 v provozu tradiční tramvajová linka d-P1 jezdící v trase Zvonařka – Hlavní nádraží – Pisárky.
- Z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí a tramvajové tratě v ulici Obřanské je od 15. 1. 2008 přibližně na dobu jednoho roku vyloučen provoz tramvají v úseku Maloměřický most – Obřany, Babická. Tramvajová linka d-4 je trvale ukončena ve smyčce Maloměřický most. Náhradní doprava je zajištěna autobusovou linkou a-75, která je v úseku Židenice, kasárna – Maloměřický most jen ve směru do Obřan vedena přes zastávku »Tomkovo náměstí«, doplněná (provázaně) o náhradní autobusovou linku a-x4 s trasou Tomkovo náměstí – Obřany, Babická. Jde o opravu zbývajícího úseku v ulici Obřanské mezi zastávkami »Obřanská, u školy« a »Čtvery hony«. Délka opravovaného úseku je cca 300 metrů. Výkopové práce pro kanalizaci byly zahájeny směrem od školy, kope se pod pravou kolejí ve směru z Obřan. Doprava je svedena do jednoho směru a řízena světelnou signalizací.
- Několik čísel z rozpočtu Brna na rok 2008: objem zdrojů na rok 2008 je ve výši 9,9 miliardy korun, t této částky má být vyčleněno 30,9 % na dopravu. Nejvýznamnější investiční akce mají být: dotace DPMB pro nákup vozidel (240 milionů korun), soubor staveb ve spojitosti tramvaje v Plotní ulici (210), přestavba železničního uzlu (210), obnova bytového fondu (210), velký městský okruh – tunely Dobrovského (170), rekonstrukce Janáčkova divadla (160), stavba Hradecká–Purkyňova (140) a další.
- V pondělí 14. 1. 2008 byla zahájena ražba silničních tunelů Dobrovského. Stavbu s rozpočtem kolem osmi miliard korun, která je součástí budovaného VMO, pozdržely protesty majitelů okolních domů, kteří se báli poklesu půdy, proto bylo vydání stavebního povolení odloženo (stavba tunelů měla začít už na jaře 2006). Musela být zpevněna asi stovka domů nejblíže plánované trase tunelů. Stavební povolení získal projekt opět v září 2007.
- Slovenská realitní společnost HB Reavis Group zakoupila pozemky odstavného parkoviště vedle Ústředního autobusového nádraží Zvonařka a získala předkupní právo na pozemky přímo pod dnešním ÚAN. Podle jejích plánů by mělo na místě současného autobusového nádraží Zvonařka vyrůst obrovské nákupní a zábavní centrum Aupark. Investovat do něj Slováci chtějí dvě miliardy korun. Velký zájem je i o další pozemky při ulicích Trnité, Uhelné a Opuštěné, které se díky stavbě nového nádraží stávají velmi lukrativními.
- Jak jsme již na našich stránkách informovali, připravuje se přestavba sportovního areálu za Lužánkami. Rada města Brna na svém zasedání 15. 1. 2008 definitivně rozhodla o demolici zimního stadiónu. Stát mají zůstat jen původní šatny, které projdou rekonstrukcí a budou sloužit návštěvníkům nového venkovního kluziště. To bude mobilní a vyroste přibližně v místech, kde už kdysi venkovní ledová plocha bývala. Pokračují také přípravy na rozsáhlý projekt rekonstrukce fotbalového stadionu, která bude stát téměř dvě miliardy korun.
- Již na jaře roku 2008 by měla začít přestavba nějdejšího brněnského paláce Padowetz na čtyřhvězdičkový hotel. Historická budova na rohu brněnských ulic Bašty a Masarykova v centru města, známá z mnoha starých pohlednic, pochází z roku 1839 a dříve v ní byl hotel U císaře rakouského. Nyní se někdejší hotel využívá jako kanceláře.
- Odložení nákupu nové lodě pro Brněnskou přehradu, plánovaného již na letošek, bylo potvrzeno. Nové plavidlo by mělo být na hladinu spuštěno až v roce 2010. I nadále tak bude provozována loď PIONÝR, která měla být v souvislosti s novou lodí vyřazena.
Novinky ve vozovém parku
- Koncem prosince se do provozu po GO vrátila souprava tramvají T3 evid. č. 1635+36 (s doplněnými transparenty BUSE). Počátkem ledna pak další tramvaj KT8D5 po GO spojené s dosazením středního nízkopodlažního článku – evid. č. 1704. V tomto roce mají být takto rekonstruovány tramvaje evid. č. 1714, 1715 a 1719.
- Ve čtvrtek 24. ledna 2008 jsme mohli v ulicích Brna při zkušebních jízdách opět shlédnout tramvaj typu RT6N1 – evid. č. 1801. Následující den pak tramvaj úspěšně absolvovala brzdovou zkoušku. Nyní by měly následovat další zkušební jízdy a zkoušky, jejichž vyvrcholením by mělo být nasazení do zkušebního provozu s cestujícími. Tramvaj evid. č. 1801, na níž proběhly roku 2001 úpravy za účelem neustále odkládaného zprovoznění, je odstavena od roku 2004 (pouze několikrát vyjela na jízdu kolem vozovny). Rekonstrukcí prošla (v Šumperku) i její sestra evid. č. 1803, bohužel byla odstavena již brzo po svém zprovoznění v září roku 2003. Vozy evid. č. 1802 a 1804 jsou mimo provoz trvale, v roce 2006 byly vystěhovány ven z haly vozovny.
- V lednu se do provozu vrátily trolejbusy poškozené při nehodách – evid. č. 3279 a 3216 (ten v nevšední kombinaci čela dle vozů 14TrM a původního krémovo-červeného nátěru, samozřejmě s dosazenými transparenty BUSE). Po GO vyjela „jedenadvacítka“ evid. č. 3026.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webu www.bmhd.cz