Aktuality měsíce února 2008
- O víkendu 9.–10. 2. 2008 probíhaly stavební práce a úpravy tramvajového kolejiště v prostoru zastávky »Výstaviště–vstup G2«, proto byl přerušen provoz tramvají v úseku mezi Mendlovým náměstím a Komínem. Tramvajová linka d-1 jezdila oběma směry odklonem ulicí Husovou, Veveří a Minskou (přes uzel Česká). Náhradní doprava byla zajištěna autobusovou linkou a-x1 s trasou Hlavní nádraží – Mendlovo náměstí – Pisárky – Vozovna Komín. Při této výluce se niveleta tratě v oblasti zastávky neměnila, ale proběhla malá směrová korekce koleje ve směru do Pisárek. Došlo k drobnější úpravě původního projektu – opěrná zeď je posunuta blíže ke kolejím a zbytek nástupiště bude tvořen betonovou deskou uloženou z jedné strany na kovové konstrukci. Z tohoto důvodu byl odložen termín zprovoznění zastávky.
- Denním tiskem proběhla zpráva upozorňující na několik změn v přepravních podmínkách v MHD v Brně – podle novely těchto předpisů smí cestující s kolem do vozu pouze po předchozím odsouhlasením řidičem (nikoliv jako dosud, kdy se kolo dávalo řidiči pouze na vědomí), obdobné je to se psem. Další novinkou je, že cestující se má při jízdě držet – tedy nově nejen stojící, ale také sedící pasažér.
- V územním plánu je stále počítáno s tramvajovou tratí ze Starého Lískovce do Bosonoh. I když na stavbu této tramvajové tratě ještě zřejmě dlouho nebudou finanční prostředky (určitě se nezačne stavět dřív než někdy po roce 2015) – přece jen probíhá jakési zpřesnění uvažované trasy – zastupitelé městských částí Nový Lískovec a Bosonohy chtějí navrhovanou trasu v územním plánu upravit tak, aby vyhovovala obyvatelům příslušných městských částí – stávající návrh totiž počítá s rychlou tramvají s malým počtem zastávek a s ukončením na okraji Bosonoh – novolískovečtí chtějí aby tramvajová trasa zamířila ze stávající konečné ve Starém Lískovci nejprve k Novému Lískovci a potom dále do Bosonoh – bosonožští zase chtějí aby tramvaj vedla poněkud dále do městské části a ne jen na její okraj. (částečně dle denního tisku)
- V letošním roce by měla dosloužit další z pojízdných měníren DPMB. Měnírnu, která se nachází v dvorním traktu již strženého hotelu Metropol poblíž ulice Přízovy (měnírna Přízova), má nahradit kontejnerová měnírna v ulici Spálené.
- Další mimoúrovňová křižovatka se má začít stavět již v březnu v ulici Bauerově poblíž brány č. 4 do areálu výstaviště. Dokončena by měla být v srpnu příštího roku. Výstavba kruhového objezdu s průjezdnou silnicí nad ním bude stát podle předběžných odhadů 160 milionů korun. Na brněnském výstavišti se má začít v polovině letošního roku vedle stávajícího „Zetka“ stavět nový pavilon P.
- V ulici Jílkově v Židenicích začala rekonstrukce inženýrských sítí a následně celé komunikace. Z tohoto důvodu je od 12. 2. 2008 přibližně do 30. 11. 2008 tato ulice uzavřena pro veškerou dopravu. Autobusová linka a-64 je v úseku mezi zastávkami »Uzavřená« a »Geislerova« oběma směry vedena přímo ulicí Geislerovou.
- Mírná zima v lednu a únoru nahrává stavbařům. Na stavbě tunelů VMO v Králově Poli, resp. křižovatky Hradecké a Žabovřeské ulice pokračují práce mílovými kroky. Ještě před Vánocemi byla stržena lávka pro pěší (poblíž Hradecké) a pokračují práce na rozšiřování zářezu Žabovřeské ulice (betonáž stěn) do konečné požadované šířky. V průběhu ledna byl také snesen železobetonový most Hradecké ulice přes Žabovřeskou – zůstalo jediné pole z původních čtyř. Je po něm vedena doprava směrem z města. Na Korejské ulici začali stavbaři počátkem února se stavbou provizorního mostu přes Žabovřeskou nedaleko trolejbusové zastávky »Náměstí Svornosti«. Provizorní most je situován poblíž stávajícího mostu směrem ke Komínu, mohutné krajní opěry mostu byly vybetonovány a budou využity i pro definitivní most, prostřední pilíře jsou provizorní, příhradové. Jde o montovaný příhradový most se spodní mostovkou soustavy Bailey Bridge (typ Mk. II). Většina dílů mostu (jedná se britský vojenský projekt z doby II. svět. války) pochází z poválečné pomoci UNRRA, most je úzký, pouze pro jedno vozidlo, s postranní lávkou pro pěší. Přes most bude vedena trolejbusová trať. Mostovka je ze dvou vrstev fošen. V souvislosti s úpravami v okolí původních zastávky »Náměstí Svornosti« (zatím překop vozovky) byla tato zastávka přeložena – ve směru do centra cca 100 metrů kupředu, ve směru na Přívrat cca 30 metrů zpět. V úterý 5. 2. 2008 proběhl oficiální obřad slavnostního zahájení ražby Královopolských tunelů.
- O brněnském hlavním nádraží se opět hodně mluví a píše – takže pouze malý přehled. Od změny železničního grafikonu v prosinci se na hlavním nádraží objevují rakouské lokomotivy řady 1216.2 – několikrát denně přepravují rychlíky z Brna do Vídně. Na přelomu ledna a února rozbouřilo veřejnost ne příliš veřejné jednání ČD s některými subjekty o možném pronájmu veškerých pozemků ve středu města patřících dosud ČD ke čtyřicetiletému pronájmu – místo nádraží po jeho odsunu má vzniknout další obchodní zóna. Přesun nádraží na méně atraktivní pozemky tak má uvolnit mnohem dražší pozemky ve středu města.
- Na počátku února se objevila v denním tisku i v televizi obnovená myšlenka na vzájemnou koexistenci dvou nádraží – toho dnešního a nového v odsunuté poloze. Na nové nádraží by mohly být vedeny dálkové spoje a ve středu města by zůstala regionální doprava. Obě nádraží by mohla být spojena rychlodráhou s provozem vlaků nebo tramvají. Současně se obnovila myšlenka znovuzřízení některých dříve již zrušených železničních zastávek jako např. Starý Lískovec, Brněnské Ivanovice nebo Holásky. Mohly by vzniknout i zastávky nové jako např. Letiště, Komárov, Opuštěná, Radlas, Olomoucká, Černovická terasa, Vídeňská (místo Horních Heršpic) – na území města by tak mohlo být až 15 železničních zastávek namísto dnešních devíti.
- A zatímco se radní, odborníci, novináři i laická veřejnost nadále přou o definitivní podobu nového osobního nádraží, stavbaři v Horních Heršpicích při stavbě nového odstavného nádraží a návazných staveb rozhodně nezahálejí. Intenzivně pokračují práce na budování podjezdu Sokolovy ulice (vkládání mostních provizorií do stávajících kolejí, desetidenní výluka střelické tratě…), na jižním zhlaví stanice začínají práce na stavbě budoucího nákladního průtahu (likvidace vegetace, zemní práce, odtěžení náspu a mostu přes břeclavskou trať původní vídeňské tratě StEG…). Tak trochu stranou veškerého dění v těchto místech opravdu začíná ona slibovaná přestavba brněnského železničního uzlu.
- Od počátku února byl omezen provoz prodejen předplatních jízdenek DPMB – byl zrušen nedělní prodej na Novobranské a sobotní prodej na Mendlově náměstí, Staré Osadě a v Králově Poli. Jízdenky je možno zakupovat pouze v pracovní dny v sedmi tzv. „kamenných“ prodejnách (Novobranská, Pisárky, Stará osada, Mendlovo náměstí, Královo Pole, nádraží, Bystrc ZOO a Královo Pole VUT) a v sobotu jen na Novobranské. K dalším úsporným opatřením patří např. redukce periodicity a nákladu časopisu Šalina – ten bude nyní vycházet pouze měsíčně a v polovičním nákladu (50 tisíc výtisků).
- Od 6. 2. 2008 byl záložní autobus se „sídlem“ ve smyčce Bystrc ZOO přemístěn do komínské trolejbusové vozovny (61/500).
- Prodloužení tramvaje na Purkyňově ulici v Králově Poli – v únoru se začalo se stavbou druhé zastávky u Technického muzea. Kolem tramvajové trati nad křižovatkou Purkyňova – Podnikatelská se začala stavět po obou stranách obslužná komunikace. Co se týká napojení do vozovny – koleje končí asi 20 metrů před finálním napojením na vozovnu. Napojení bude problematické – těsně před vozovnou je krátký prudce klesající úsek a hned pod ním ostrý oblouk. Zde ještě nejsou položeny koleje. Nad již položenými kolejemi je vybudováno trolejové vedení.
- Nadále probíhá rekonstrukce Rašínovy ulice v centru Brna. Zprovoznění rekonstruovaného úseku bylo posunuto až na květen, zatím se stále ještě pracuje na koleji ve směru na Moravské náměstí (levá zůstala zatím původní). V únoru byl rozkopán krátký úsek mezi Jakubskou a Solniční – zde se jedná o kolej ve směru na náměstí Svobody.
- Od čtvrtka 21. 2. 2008 je v DPMB vyhlášena stávková pohotovost. V případě, že jednání kolem zvýšení platů zaměstnanců budou i nadále neúspěšná, může být v dohledné době vyhlášena stávka na úrovni celého podniku.
- Ve dnech 21.–26. 2. 2008 proběhla druhá etapa leteckého vápnění břehů Brněnské přehrady – letadla vzlétající z letiště v Medlánkách zde rozprášila na 50 tun vápenného hydrátu, jednou tolik než před čtvrt rokem. Vodní hladina je stále čtyři až pět metrů pod normálem – v březnu bude zahájeno její plynulé zvyšování o zhruba čtyři metry, a to na minimální plavební hladinu. Zároveň byl oznámen odklon od původní myšlenky přehradu narok zcela vypustit – příští rok se přehrada pouze upustí o cca 9–10 metrů. Dalšími „protisinicovými“ opatřeními má být. mj. redukce počtu kaprovitých ryb, které rozrývají dno či položení děrovaných hadic, do nichž se bude vhánět vzduch. V areálu lodní dopravy nebyly zaznamenány žádné změny – lodě BRNO, DALLAS a BRATISLAVA jsou stále na svých místech venku – zbývající tři lodě (VEVEŘÍ, PRAHA a BRNO) jsou v halách.
- Jenom heslovitě k probíhající stavební činnosti v Brně. Mezi Semilassem a Metodějovou ulicí v Králově Poli probíhá výstavba polyfunkčního domu Nové Semilasso – mají zde být byty, obchodní prostory, na střeše bazén a podzemní garáže. Hotovo má být do konce roku 2008. Na křižovatce ulic Spálené a Přízovy vrcholí výstavba velkého polyfunkčního domu mj. se 130 byty. Ještě letos má začít přestavba areálu bývalé Vlněny (křižovatka Přízova – Dornych) – stávající objekty mají být z většiny strženy a má zde vyrůst několik výškových budov mj. s hotelem a 500 byty. Do finále se pomalu blíží demolice objektů bývalého Krasu v prostoru ohraničeném ulicemi Bělidla, Rybářská a Křížová na Starém Brně. Poslední oděvy zde šičky ušily v roce 2003, již v roce 2001 byl na podnik vyhlášen konkurz, další historie již je neradostná a vedoucí k zániku. V únoru roku 2005 byl areál podniku prodán. Stejně jako např. v případě Zbrojovky je tristní, jak se zachází se legendárními obchodními značkami. Prostě o ně v dnešní době sílící globalizace nikdo nemá zájem.
Novinky ve vozovém parku
- V úterý 26. února 2008 bylo na linku 12 vypraveno tramvajové trojče ve složení Vario LF + VV60 LF + T3R.EV – vozy evid. č. 1551+1303+1562. Jedná se již o druhou třívozovou soupravu v tomto složení. Prozatím je v provozu pouze toto jediné trojče, v březnu by měla být vypravována i první souprava tohoto složení evid. č. 1523+1301+1569.
- V pátek 15. 2. 2008 došlo na ulici Milady Horákové k vážnější nehodě tramvají – do stojící soupravy vozů evid. č. 1659+1660 (linka 3) narazila tramvaj evid. č. 1094 (linka 5). Lehce byla zraněna jedna cestující.
- V ulicích se po GO objevil trolejbus Škoda 21Tr evid. č. 3019, na opravu byl přistaven vůz evid. č. 3005 téhož typu.
- V sobotu 23. 2. 2008 byl požárem zcela zničen Citybus evid. č. 7612. Řidič autobusu linky 50 si při zastavování v zastávce »Pražákova« všiml dýmu nad zadní částí vozu – nechal vystoupit všechny cestující a společně se svým kolegou se pokusil vznikající požár uhasit hasícím přístrojem. To se však nepovedlo a oheň se velmi rychle rozšířil na celé vozidlo. Když na místo dorazili hasiči, byl vůz již celý v plamenech a prakticky zničen. Příčinou požáru byla zřejmě technická závada na palivovém systému – bylo zjištěno, že z vozu již několik stovek metrů před místem události unikala nafta. Takto fatální požár autobusu nebyl v Brně zaznamenán už velmi dlouhou dobu, prakticky od dob ŠM 11, kterých v Brně svého času shořelo několik.
- Byl zveřejněn plán nákupu nových vozidel DPMB pro rok 2008 – na obnovu vozového parku má být vynaloženo až 632 milionů korun. V roce 2008 tak má být pořízeno šest tramvají T13, dvě tramvaje Vario LF a čtyři článkové tramvaje Vario LF2 (jako brněnská novinka). Trolejbusový park posílí další tři článkové vozy Škoda 25Tr Irisbus, dodávka nových autobusů bude obnášet tři článkové nízkopodlažní autobusy Citelis a dva sólo nízkopodlažní Citelisy. Do výše uvedené částky jsou také zahrnuty tři rekonstrukce tramvají KT8.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z webů www.bmhd.cz
a www.k-report.net