Aktuality měsíce března 2009
- V denním tisku bylo publikováno, že v roce 2008 revizoři brněnského dopravního podniku odhalili nejvíce černých pasažérů v historii – bylo zaznamenáno 117 tisíc případů (nárůst oproti roku 2007 více než o 50 %). V květnu 2008 byl počet revizorů zvýšen o 16, což se hned objevilo v nárůstu počtu kontrolovaných cestujících. Odhaduje se, že zhruba 5 % cestujících jezdí načerno. Počet kontrol by měl být takový, aby každý pravidelný cestující jezdící denně v brněnské MHD byl zkontrolován 2× do měsíce. V letech 1998 až 2007 bylo v Brně kolem 50 revizorů, nyní jich je 63. Počet zkontrolovaných vozů v roce 2008 byl 228.000, v roce 2007 pouze 146.000.
- Vzhledem k nutné opravě kolejí na Palackého třídě byla o víkendu 28. 2. a 1. 3. 2009 vyloučena tramvajová doprava v úseku hlavní nádraží – Řečkovice / Královo Pole, nádraží. Tramvajová linka d-1 byla odkloněna a ukončena ve smyčce Zvonařka, linka d-6 byla mimo provoz. Náhradní autobusová doprava byla provedena linkou a-x1 s trasou Hlavní nádraží – Řečkovice a linkou a-x6 s trasou Hlavní nádraží – Královo Pole, nádraží. Autobusy jezdily obousměrně ulicí Rooseveltovou.
- Pokračování stavebních prací na tunelech VMO Dobrovského, resp. přímo výstavba mimoúrovňové křižovatky Hradecká – Žabovřeská přináší další dopravní omezení. Od soboty 27. 2. 2009 je zcela uzavřena ulice Hradecká v úseku mezi Táborem a Žabovřeskou, kde byla dosud umožněna jízda směrem z centra. Auta mohla jezdit po torzu mostu přes Žabovřeskou, nyní se práce dostaly do té fáze, kdy zde původní most zavazel. V půlce března již byla poslední zbývající část mostu odstraněna.
- Práce pokračují i na sousední, v budoucnu mimoúrovňové křižovatce Hradecká – Královopolská. Od stejného data byl dále omezen průjezd křižovatkou – z Královopolské se již nedá odbočovat do Hradecké. Nadále pokračují přípravné práce – přeložky inženýrských sítí apod. Od neděle 8. 3. 2009 došlo k avizovanému k vyloučení provozu trolejbusů křižovatkou, výluka má trvat přibližně do konce roku 2010. Trolejbusová linka t-30 jezdí v pracovní dny pouze v úseku Bystrc, Černého – Přívrat a odklonem do smyčky Vychodilova. Náhradní doprava je zajištěna autobusovou linkou a-x30 s trasou Vrázova – Přívrat – Královo Pole, nádraží. Při jízdě od Králova Pole, nádraží na Vrázovu je linka v koncovém úseku vedena přes Rosického náměstí. V dotčeném úseku zůstávají na svých trasách okružní autobusové linky a-44/a-84. V pracovních dnech večer a o víkendech jezdí na lince t-30 v celé trase autobusy. Na některých kurzech trolejbusy přejíždějí mezi linkami t-30/t-34 (trolejbus, který jede od Bystrce jako t-30, pokračuje z Vychodilovy jako t-34 na Českou a naopak). Oproti předchozí organizaci dopravy (na podzim 2008) nejezdí autobusy náhradní dopravy na Vychodilovu. Zastávka »Přívrat« pro linku t-30 je při odklonu v pracovních dnech přeložena do ulice Vychodilovy ke křižovatce s ulicí Colovou.
- Brzo po přerušení trolejbusové dopravy mezi Přívratem a Slovanským náměstím bylo sneseno trolejbusové vedení až za křižovatku s ulicí Purkyňovou (tj. včetně křížení tramvaj / trolejbus). Mezi křižovatkou Královopolská – Hradecká a zastávkou »Záhřebská« došlo k rozšíření tělesa vozovky. Zastávka »Skácelova« pro směr do Žabovřesk byla přesunuta ze svého místa 50 m za křižovatkou Purkyňova – Královopolská / Skácelova asi 100 m před tuto křižovatku (tj. do původní polohy). Mezi oběma křižovatkami (s Purkyňovou a Hradeckou) bylo vykáceno velké množství stromů. Řada vzrostlých jehličnanů zmizela také z ulice Skácelovy mezi křižovatkou s Purkyňovou a Slovanským náměstím. Výrazné dopravní problémy mezi zastávkami »Záhřebská» a »Skácelova« způsobují značná zpoždění u autobusových linek a-44/84, a-53, a-67 a a-30.
- Nový most v ulici Korejské, který po svém otevření trochu zlepší možnost objížďkových tras, má být zprovozněn na začátku srpna 2009. Až do této doby je i zde dopravní omezení pro individuální dopravu a po provizorním mostě jezdí pouze trolejbusy DPMB. Od začátku září 2009 pak má být zprovozněn most Hradecké přes Žabovřeskou ulici.
- V říjnu 2008 byl položen základní kámen další akce související s výstavbou VMO v Brně s názvem Silnice I/42, Žabovřeská, mosty. Začala tak rekonstrukce mostů Žabovřeské ulice přes Horovu a Fanderlíkovu ulici a podchodu pro pěší na ulici Luční. Oprava mostu přes Horovu ulici nyní postoupila do fáze, kdy byla mostovka části vozovky Žabovřeské pro jízdu od řeky Svratky zvednuta o cca 70 cm, instalovány provizorní příhradové pilíře a původní železobetonové pilíře postupně vybourány. Doprava je převedena na stávající polovinu mostu. Horečné stavební práci vedou k omezením dopravy, které se ve špičkách promítá i do provozu na tramvajové trati na Horově ulici. Právě tato rekonstrukce byla jedním z důvodů již dřívějšího odklonu okružních autobusových linek a-44/84 přes Jundrov a Komín. Oprava podchodu v ose Luční ulice je v podstatě jeho znovupostavení. Polovina podchodu pod opačnou stranou vozovky Žabovřeské ulice než přes Horovu byla zcela odstraněna. Součástí akce je i oprava opěrných zdí vozovky Žabovřeské ulice a výstavba protihlukových zdí.
- Od neděle 8. 3. 2009 došlo k částečné změně trasy autobusové linky a-75. Ta je nyní vedena obousměrně ulicí Karlovou (nebude tedy již ve směru do Obřan jezdit přes Tomkovo náměstí). Zastávka »Maloměřický most« pro směr do Obřan změnila svoji polohu a je nyní v ulici Selské (křižovatka Selská – Dolnopolní) v místě vybouraného domu. Zastávka je stálá. V ulici Karlově je tedy obnovena zastávka »Karlova«. U tramvajové zastávky »Maloměřický most« zmizel velký strom, který byl u výjezdu ze smyčky (více než dvě třetiny kmene byly shnilé a strom držel pouze za obvod – po tragédii, ke které došlo ve Zlíně, se začaly nebezpečné stromy odstraňovat i v Brně). Linka a-75 byla přes Tomkovo náměstí vedena v souvislosti s tramvajovou výlukou do Obřan, kdy společně s linkou a-x4 zajišťovala náhradní dopravu a bylo žádoucí aby obě linky jezdily obdobně.
- Neděle 8. 3. 2009 byla celostátním termínem pro provedení dílčích změn v jízdních řádech. V rámci MHD dochází v jízdních řádech pouze k dílčím úpravám u některých linek. Tramvajová linka d-8 je posílena v neděli dopoledne, noční autobusová linka a-89 má nově zaveden jeden spoj do Rozdrojovic a Jinačovic (pouze v nocích před nepracovním dnem). Počet garantovaných nízkopodlažních spojů byl zvýšen u linek d-4 a a-44/84. Dochází k úpravám JŘ trolejbusové linky t-37 – linka má zkrácené intervaly v ranním provozu. V podvečer pracovních dnů došlo k posílení provozu na autobusových linkách a-40 a 63, přes den mají kratší intervaly autobusové linky a-60 a 61. Na Černovickou terasu jezdí linka a-77 v mírně prodloužených intervalech z důvodu snížené poptávky, kdy stávající ekonomickou krizi řeší firmy propouštěním zaměstnanců.
- Z důvodu výměny kolejí a opravy tramvajové tratě byla o víkendu 7. a 8. 3. 2009 přerušena tramvajová doprava v úseku Novolíšeňská – Líšeň, Mifkova. Tramvajová linka d-8 byla ukončena ve smyčce na Novolíšeňské, náhradní autobusová doprava byla zajištěna linkou nad-x8 s trasou Novolíšeňská – Líšeň, Mifkova (nám. Karla IV.) a pravidelnou autobusovou linkou a-45. Pro obsluhu severozápadní části sídliště Líšeň došlo k posílení provozu linky a-78 mimořádnou linkou a-P78 jezdící v úseku Vlkova – Líšeň, Jírova.
- Ke dvěma poměrně kuriózním nehodám s dopadem na tramvajovou dopravu došlo ve středu 11. 3. 2009. Dopoledne dostala na mokrých tramvajových panelech na Křenové ulici (u trolejbusové zastávky »Čechyňská«) smyk hasičská cisterna Tatra 815 plná vody a převrátila se na bok uprostřed ulice na tramvajových kolejích. Naštěstí zrovna v protisměru nic nejelo, jinak by mohla mít nehoda tragické následky. Odpoledne se zase na Moravském náměstí rozpadlo za jízdy přední kolo řízeného vozu soupravy tramvají T6 evid. č. 1217 + 1218 a ten vykolejil.
- Protože přichází avizovaná změna tarifu k 1. 4. 2009, DPMB vydal pravidla pro přechodné období a pravidla pro výměnu starých jízdenek za nové. Jednorázové jízdenky a předplatní jízdenky přenosné v cenách dle původního tarifu lze použít nejpozději sedmý den po skončení platnosti původního tarifu. Jednorázové jízdenky a předplatní jízdenky přenosné v cenách dle nového tarifu lze použít nejdříve sedm dnů před zahájením platnosti nového tarifu. Nevyužité jednorázové jízdenky lze na všech přepážkách prodejen DPMB. vyměnit s případným doplatkem za jízdenky dle nového tarifu nejpozději 3 měsíce od zahájení platnosti nového tarifu.
- V denním tisku se opět (pokolikáté už?) objevila zprávička, že DPMB uvažuje o řešení problému dopravy obyvatel z oblasti ulice Holzovy v Líšni obnovením tramvajového provozu na trase ze Stránské skály do Líšně. Tato část Líšně se neustále rozvíjí a vznikají zde stále nové obytné domy – v blízké budoucnosti by zde mohlo najít domov dalších 1000 lidí. Trať je od roku 1964 mimo provoz – za 45 let je v naprosto dezolátním stavu, existuje však tramvajové těleso a k dispozici jsou pozemky, které nebyly nikomu prodány. V průběhu roku 2009 má vzniknout finanční studie a mají být oprášeny staré projekty na obnovu trati. Konečná tramvajové tratě by byla v blízkosti stávajícího depozitáře TMB. Bylo však rovněž konstatováno, že existuje záměr celou sbírku tramvají přestěhovat do areálu Technického muzea na Purkyňově ulici.
- Jak uvádí podnikový časopis DPMB, brněnská MHD využívá celkem 1481 označníků zastávek. Z tohoto počtu je již 660 označníků v novém provedení (IDS JMK)). U 142 tramvajových nástupišť je možné využít výsuvnou plošinu. U označníku zastávky, kde je možné použít výsuvnou plošinu se v průběhu loňského roku na sloupku označníku objevil symbol vozíčkáře.
- Stejný zdroj rovněž informuje o aktuální preferenci MHD v Brně. Jen pomalu přibývá po Brně vyhrazených jízdních pruhů pro trolejbusovou nebo autobusovou dopravu. V průběhu roku 2008 přibyly čtyři nové úseky, a to v obou směrech prodloužení ulice Purkyňovy, v ulici Údolní a v ulici Úvoz. Celkem je v Brně 12 úseků, které mají vyhrazen „bus pruh“. V rámci upřednostnění vozidel MHD při průjezdu křižovatkami je v provozu 41 aktivních světelně signalizačních zařízení, která komunikují s Řídícím informačním systémem (RIS). Dalších 16 křižovatek je opatřeno monitoringem. Patrně nejznámější a jedno z nejdéle provozovaných zařízení tohoto typu je v Bystrci u zastávky »Kamenolom«.
- Ještě celý rok si Brňané budou muset počkat na další zahájení plavební sezóny na přehradě. V průběhu března začalo další postupné snižování vodní hladiny na přehradě, které znemožní provozování lodní dopravy v nadcházející turistické sezóně. V loňském roce jezdily lodě od 19. 4. do 12. 10. 2008. Loni bylo přepraveno 223.866 cestujících.
- V budoucnu by mohla na Špilberk vést kolejová lanová dráha – trať by měla být dlouhá cca 200 metrů a jízdní doba by měla činit kolem 90 vteřin. Projektu lanové dráhy prý nic nestojí v cestě – až na jednu maličkost – v nejbližších několika letech se na realizaci lanové dráhy určitě nenajdou peníze. Záměr přiblížit hrad Špilberk lanovkou není prvním návrhem lanové dráhy v Brně. V minulosti již bylo zaznamenáno několik takových smělých projektů, uvažovalo se např. o lanové dráze spojující Mendlovo náměstí se Žlutým kopcem, jiná lanová dráha měla vést z Pisárek na Myslivnu (za války). Také v zoologické zahradě se zvažovalo postavení lanové dráhy od vstupní brány k pavilonu plazů. Před nedávnem byl v denním tisku publikován smělý záměr spojit lanovou dráhou výstaviště s budovaným univerzitním kampusem v Bohunicích. A tak jedinou lanovou dráhou, která byla na území města provozována, byla průmyslová lanovka z Lesního lomu u Líšně do maloměřické cementárny.
- V roce 2009 slaví brněnské tramvaje 140. narozeniny. Na letošní rok však připadá ještě jedno významné výročí – před šedesáti lety byl v Brně zahájen provoz trolejbusů – historie brněnských trolejbusů se začala psát 30. 6. 1949.
- V ulici Pekařské byla zahájena další pokládka kolejí – mezi kryty pod Špilberkem a k již dříve položenými kolejemi naproti hotelu International (cca 100 metrů). Pokládky základních inženýrských sítí v ulici Pekařské již byly zřejmě dokončeny a bylo zahájeno bagrování spodku tramvajového tělesa – postupuje se od spodu (od zastávky »Šilingrovo náměstí« linky d-7). Část Šilingrovo náměstí – Denisovy sady (pod pomníkem) je zatím ještě rekonstrukcí netknutá.
- Od soboty 4. 4. 2009 zahajuje v Brně provoz historická tramvajová linka – bude jezdit opět po trase linky d-10 z Nových sadů na Stránskou skálu. Linka je v provozu pouze o víkendech. Z Nových sadů odjíždí vždy v celou hodinu od 11 do 17 hodin. Provoz historické tramvajové linky je předpokládán do 28. 10. 2009.
- V husovické trolejbusové vozovně byla v souvislosti s ukončením některých spojů linky t-25 zde v době odpolední špičky zprovozněna před halou otáčecí stopa (aby se trolejbusy nemusely jezdit otáčet do haly).
Novinky ve vozovém parku
- V pondělí 16. března 2009 byla z Krnova dovezena další vozová skříň Vario LF2 – pro vůz budoucího evid. č. 1092II. Původní vůz K2 tohoto evid. č. dojezdil již před časem – zadní článek tohoto vozu byl použit při velké opravě tramvaje evid. č. 1128.
- V březnu byla dokončena kompletace sólo tramvaje Varia LF evid. č. 1599, vůz provedl zkušební jízdy a dne 28. 3. 2009 svezl své první cestující. Původní tramvaj T3 tohoto evid. č. se postupně rozebírá ve vozovně. Plány na novostavby tramvají se skříněmi Vario jsou pro letošní rok velice skromné – pouze jediný sólo vůz a dva článkové. Přednost dostaly tramvaje Škoda 13T, kterých mělo být původně dodáno devět, ale zřejmě bude dodáno až třináct vozů do evid. č. 1919.
- Od 12. 3. 2009 je tramvaje RT6 odstavena z provozu a probíhají potřebné opravy. V provozu jsou stále dvě tramvajová trojčata na lince 12.
- Protože se letos plánuje v rámci přehlídky historických i současných vozidel MHD na náměstí Svobody v centru Brna (součást seriálu akcí Brno – město uprostřed Evropy) premiérově i účast jedoucích trolejbusů, proběhla v noci ze 7. na 8. března 2009 zkušební jízda trolejbusu (evid. č. 3231) na náměstí Svobody (jedna z tramvajových trolejí se stala kladnou a jedna zápornou).
- Koncem března byla dokončena GO trolejbusu Škoda 21Tr evid. č. 3016 (novinkou jsou venkovní naddveřní signalizace). Po GO jsou také vozy Škoda 14TrM evid. č. 3276 a 3286, na GO byl přistaven trolejbus evid. č. 3033.
- V polovině března byl z běžného provozu odstaven trolejbus Škoda 14Tr evid. č. 3193 – vůz má být následně externí firmou využíván ke zkouškám asynchronního pohonu.
- V průběhu března se vrátily z GO ve Zlineru autobusy B 931 evid. č. 7436, 7443 a 7745 – rozsah opravy jako u předchozích vozů (+kabina řidiče + chladící jednotka).
- V průběhu roku 2008 bylo zakoupeno celkem 15 nových autobusů (13 článkových a dva sólo vozy – Citelis 18M a Citelis 12M). Ve vozovém parku je ještě 87 autobusů řady B 730. Na modernizaci do Zlineru bylo v loňském roce přistaveno 10 autobusů vozů B 931. Po zkušenosti s požárem Citybusu evid. č. 7612 jsou nově dodávaná vozidla Citelis vybavována již z výroby samozhášecím zařízením (10 článkových vozů na konci roku 2008). Dodatečně bylo zařízení namontováno do dalších 16 autobusů typu Citelis. (dle Zpravodaje DPMB)
- Pět minibusů FIAT by se mělo letos objevit na některých brněnských autobusových linkách. Vozy umožní přepravu až šesti vozíčkářů. V první řadě nahradí nevyhovující autobusy B 732 na linkách a-81/82 (jezdí zde standardní vozy evid. č. 7353, 7354 a 7355 z roku 1993, vybavené při GO roku 2000 zdvihací plošinou, které jsou doplňovány nízkopodlažními vozy Citelis 12M). Minibusy mohou být dále nasazovány i na další linky na méně vytížené spoje. Vozy by měly být nakoupeny z prostředků Evropské unie.
- Již delší dobu je z provozu odstaven článkový autobus Karosa B 941 evid. č. 2333, stejně jako 2334. Odstaven byl i „papírově“ nejstarší brněnský autobus B 732 evid. č. 7197, stejně jako 7230.
autoři: Ladislav Kašík, Jiří Mrkos
s využitím informací z www.bmhd.cz a www.k-report.net